Engeland. Zwitserland. Öostenrijk-Hongarije. Amerika. Rusland. Korea. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. UITVOERINGEN. vonden. Een vaste post van vijftig man be waakt nu deze streek. Een mooie vangst. De Parijsche vei ligheidsdienst heeft op een aantal gevaarlijke misdadigers de hand gelegd. Dezer dagen gebruikten twee inspecteurs van den veilig heidsdienst in politiek gekleed, in een bar aan de avenue de Clichy hun ontbijt, toen zij naast zich een gesprek opvingen van eenige personen, inet zeer ongunstig uiterlijk, welk gesprek liep over de kansen eener nachtelijke expeditie naar de quai d'Orsay. De politie mannen gaven hun ooren den kost en begrepen zonder veel moeite, dat er een diefstal met braak in het spel was in de bureaux eener tabaksfabriek. Vijf personen zouden zich 's nachts derwaarts begeven, den muur over- klimmen, de geldkist medenemen, deze open breken en met den inhoud verdwijnen. Er werd een wakend oog in t zeil gehouden in de nabijheid der fabriek: twaalt mannen, onder leiding van een inspecteur, brachten verscheidene nachten, verdekt opgesteld, door. Eindelijk deze week, om twee uur s nachts, naderden de vijf bandieten de poort der fa briek. Drie hunner gingen op den uitkijk staan, terwijl de twee anderen het gaslicht der lantaarns uitdraaiden en over den muur klommen. Toen kwamen de agenten uit hun schuilplaats te voorschijn en wierpen zich op de dieven, die met het mes in de hand zich zochten te verdedigen en toen in allerijl den aftocht bliezen. De agenten vervolgden hen en slaagden er in er drie te grijpen doch niet dan na een hardnekkige worsteling, waarbij een der agenten van zijn revolver gebruik moest maken. De bandieten werden aan de justitie overgeleverd; de arrestatie hunner medeplichtigen is zoo goed als zeker. schillen tusschen den minister van financien en den titularis van verkeerswezen, hebben niet geleid tot de terugtreding van dezen laatste, zocals men eerst meende; zelfs was er te dezen aanzien kans op volkomen genoeg doening voor Kirwoschein. De minister meen de wat" nuttig was voor zijn beurs, heel goed te kunnen doen samengaan met wat noodig was voor den staat. De slaat nu had noodig groote hoeveelheden hout voor zijn spoor wegen en dat schafte Kriwoschein aan tegen enorm hooge prijzen, van menschen, die het zelf kochten op 's ministers landgoederen Om het zaakje niet te zeer in het oog te doen loopen, zijn er zelfs in contracten datums veranderd en er moet bij dat alles aan iets veel ernstigers worden gedacht dan aan laakbare nalatigheid en toeval. Dat Kriwoschein 'i erg bont moet hebben gemaakt, blijkt genoegzaam aan de wijze, waarop hem ontslag is gegeven. 7 Januari, in de zaal van den heer L. van den Broek. Aanvang ten 6 ure. Ook op de Britsche, Belgische, Fransche en Spaansche kust heeft de jongste storm groote schade aangericht. Een aantal schepen zijn verongelukt. Bij Holyhead o a. verging de ijzeren bark Osseo, en de bemanning, 24 koppen, kwam om het leven, hoewel het schip door reddingstoestellen met het vasteland verbonden was. Het s'oomschip Napoii, op reis van Shields naar Hamburg, is ook met zijn bemanning 25 personen vergaan. In het Britsche rijk is al veel sneeuw ge vallen. Ook in Castilie is het spoorwegverkeer door sneeuw belemmerd en gedeeltelijk ge stremd. In Florida (bet Zuiden der Vereemgde Staten) heerscht felle vorst. 1 et is er zoo koud als het er sinds 1835 niet geweest is. De schade, daardoor geleden aan oianjeboo- men en andere gewassen, bedraagt al 3 millioen dollars (f 7.500.u00). In Zwitserland is vermoedelijk weder aan toeristen een ongeluk overkomeu. Drie vreemdelingen vertrokken Zaterdag uit Glarus zonder gids om den Tödi te beklimmen en zijn tot nu toe niet teruggekeerd. Er was intusschen veel sneeuw gevallen. Zoo spoedig mogelijk zullen er lieden worden uitgezonden om de vermisten te zoeken. De Hongaarsche minister van binnenland- sche zaken heeft verdere vergaderingen der Rumeniérs, waar de natioualiteitsquaestie zou besproken worden, op straffe van gevangen gezet te worden, verboden. Den len Februari begint te Königgrütz een proces tegen acht arbeiders en een werk ster wegens hoogverraad en overtreding van de wet °op de ontploffingsmiddelen. Ze zijn o.a. beschuldigd van deelneming aan den dynamietaanslag in Nachod. Te Spalato is het tusschen Italianen en Slaven op Oudejaarsavond tot een vechtpartij gekomenwaaraan de gendarmerie en de plaatselijke politie een eind maakten. De schuldigen worden vervolgd. Neue Freie Presse maakt een telegram uit Sofia openbaar, behelzende dat de rechter van instructie bij het militair gerechtshof de inhechtenismeming bevolen heeft van Stam- boelot, omdat deze verdacht wordt van me deplichtigheid bij den moord op Beltsief. Stamboelof is intusschen thans nog op vrije voeten. Zeshonderd werklieden der Carnegie Steel Works te Braddock in PennsyWanie hebben den 1 Januari het werk gestaakt, op het be richt, dat de loonen verlaagd werden. De politie bewaakt de fabrieken. Men vreest dat de staking zich zal uitbreiden tot de beamb ten der maatschappij te Hommestead. De 8uperintendant van politie, Byrnes, die den raad gegeven heeft, het geheele per soneel der New Yorksche politie te ontslaan en andere personen aan te stellen, kan ge makkelijk zulk een raad geven, daar bij millionair is. Van der Bilt en Jay Gould hebben hem het grootste deel dier som doen verdienen. De zwager van eerstgenoemde had een politieagent gedood, doch werd niet ge straft tegen betaling van 12000 gulden. Na tuurlijk was dit door bemiddeling van Byrnes. Ook Jay Gould had Byrnes een dienst be wezen en daarom deden de twee genoemde personen zich door den superintendant 30000 gulden toevertrouwen, waarmee zij op de beurs speculeerden, zoodat zij hun vriend weldra 55000 gulden konden ter hand stellen. Het aantal veroordeelden in Rusland, wier vonnis door de amnestie van den nieuwen czar vernietigd vterd of verzacht, bedraagt ruim 20,000. Maar van de vrijgelatene gevan genen zijn reeds veie weder gevat wegens nieuwe misdrijven, waartoe zij voor een groot deel, vervielen door de moeilijkheid om werk te vifiden in dezen slechten tijd. De Russische mininisteT van het ver keerswezen, Kriwoschein, is niet uit eigen beweging tot het ambtlooze leven terugge keerd; de czaar heeft hem door een hoog geplaatst ambtenaar doen weten, dat zijn ontslagaanvrage zonder verwijl werd_tegemoet reden ministers gebruikelijk is. Dé ge- De correspondent van >,The Times" te Tientsin geeft de volgende, even vermakelijke als leerzame beschrijving van de Chineesche generaals Deze generaals behooren eigenlijk in de oudheid thuis. Zij zijn feitelijk niets meer dan legerondernemers. Even als de mandarijnen koopen zij hunnen post als belegging. De generaal ontvangt eene bepaalde som van de regeering, en daarmede moet hij alle uit gaven voor zijne legeratdeeling bestrijden. Om te sparen, vervalscht hij nu de lijsten van de getalsterkte zijner troepen of beknib belt zijne soldaten. Vele soldaten, die aan den slag bij Ping-Yang deelnamen, hadden in drie, vier of vijf maanden geen soldij ge zien. Om die reden beschouwt een Chineesch generaal het sneuvelen en de desertie zijner soldaten ook niet als een ongeluk. Generaal Wei, bekend uit den slag van Ping-Yang, had slechts de helft van de soldaten, voor wie hij soldij ontving, en zijne manschappen bestonden nog grootendeels uit ongedrilde koelies. Niet alle Chineesche officieren echter er zijn uitzonderingen streven dus alleen naar geldmaken. Generaal Tsonao-Kwei b. v., die zich in den sbg bij Ping Yang roemrijk heeft gedragen, stond bij alle buitenlanders die hem kenden, hoog aangeschreven, niet alleen wegens zijne dapperheid, maar ook om zijne rechtschapenheid. Het jongste gevecht van den 19 Dec. te Mantschourije blijkt wel het bloedigste van den geheelen oorlog te zijn geweest. De Chineezen, dus wordt bevestigd, vochten met den moed der vertwijfeling en sloegen vier maal den storm der Japanners af, maar moesten ten slotte wijken. Hunne vervolging en verstrooiing werd den Japanners door de hevige sneeuw onmogelijk gemaakt. Met een weinig meer sneeuw en een wei nig meer moed en volharding zegt Daily ^ews hooren we misschien ter elfder ure nog eens van eene overwinning der Chineezen. Aan liet postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 3247,055; terugbetaald f 1223,09. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1931. Gedurende het jaar 1894 werd ingelegd f 45216,955 terugbetaald f37647,33 en werden 205 nieuwe boekjes uitgegeven. WAALWIJK, 5 Januari 1895. Bij het le nummer van den 4en jaargang van het weekblad Mutua Confidenlia is los bijgevoegd een lijst der z g. flesschentrekkers, tegen wie het blad in den loop van 1894 in het belang van het algemeen heeft gewaar schuwd. Zooals bekend is het sedert 1862 gevestigd handelsinformatiebureau Wijs Muller en Co., Amsterdam, Singel 299, uitgever van dit blad, dat zeer gezocht is in commercieele en in- dustrieele kringen uitmunt door degelijken inhoud en voor den man van zaken tal van onmisbare mededeelingen bevat. Behalve hoofdartikelen waarschuwingen tegen bestellers van verdacht allooigeefi Mutua Confidentia wekelijks een juiste en volledige vermelding der in de week uitge sproken faillissementen, homologatien, insol- ventverklaringenverificatien enz, en voegt daarbij lijsten der in het faillisement bekende crediteuren. Door zijn inhoud reeds een nuttig blad wordt de waarde er van niet weinig verhoogd door de bijvoeging van deze flesschentrek- kerslijst, die practisch is ingericht, tegen den waud gehangen en elk oogenblik geraadpleegd kan worden. Het idéé was uitmuntend de uitvoering niet minder en wij durven voorspellen dat deze kostelooze extra gave het blad nog meer gezocht zal maken. De lijst is bij onzen uitgever voor belang hebbenden ter yizage. Onze lezers vinden op de laatste blad zijde van dit nummer de nieuwe dienstrege ling van den tram. De minister van oorlog heeft de tusschen- komst van gedeputeerde staten der provinciën ingeroepen ten einde de gemeentebesturen opmerkzaam te maken op de wenschelijkheid, dat de bereden artillerie in het maken van nach telijke oefeningsmarschen niet worden belem merd door de in de politieverordeningen van sommige gemeenten voorkomende bepaling dat rijtuigen des avonds moeten zijn voorzien van helder lichtgevende lantarens. Vanwege de politie te Amsterdam wordt medegedeeld Sedert eenige dagen hebben zich op de Krommewaal 31 te Amsterdam gevestigd eenige lieden, die vroeger le Rotterdam het schendblaadje De Vlinder uitgaven en thans in Amsterdam een dergelijk blad uitgeven onder den naam van Klappei, firma Kwaak Co. Het is gebleken dat deze heeren aan ingezetenen briefjes zenden houdende uitnoodiging om aan hun bureau te komen. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam waarschuwt het publiek vooral voor zichtig te zijn relatien met bovengenoemde lieden aan te knoopen, daar hunne hande lingen zeer verdacht zijn en te Rotterdam aanleiding gaven tot een strafrechterlijke vervolging. BEZOOIEN. Uitvoering door de liefhebberj-tooneelclub „Vondel" onder de zinspreuk Nut en Genoe- 'geu, op Zondag 6 Januari 1895,'in het lokaal bij den heer W. A. Brokken. Aanvang ten 6V2 ure precies. Zie programmas. NIEUWKUIK. Concert door de harmonie De Eendracht, an Onsenoord en Nieuwkuik, op Maandag Dezer dagen is op bevel der justitie te 's Hertogenbosch in voorloopige hechtenis gesteld en naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht H. v. d. Heyden, kisteumaker, vroeger wonende te Osch laatst te Rotterdam. Hij wordt beschuldigd van, met nog zekeren J. van Berkum, voorheen ook te Osch, thans waarschijnlijk in Duitschland woonachtig, in den avond van 15 op 16 Juni 1890 Antoon Ruijsch te Osch zwaar te hebben mishandeld, zoodat o. a. diens linkerbeen gebroken en linkervoet ontwrikt was. Van deze misdaad werden indertijd verdacht B. d. G. en J. van E., die dan ook door rechtbank en hof te 's Hertogenbosch veroordeeld werden, terwijl de hooge raad de cassatie verwierp. Beiden ondergingen daarna drie jaar gevangenisstraf. Mocht nu, na hun ontslag blijken, dat zij onschuldig veroordeeld zijn, dan kan daaruit opnieuw blijken hoe de toenmaals opgeroepen getuigen met het doen van een eed om sprongen, waardoor genoemde rechtscollegies dan zijn misleid geworden. De rechtbank te 's Bosch deed uitspraak in de zaak M. van Berkum, bijgenaamd de oude Baron, voorheen kuiper en herbergier te Osch, thans voortvluchtig en veroordeelde hem ter zake van het uitlokken tot meineed, gepleegd door gebroeders De Bie in de zaak van den moord op wachtmeester Hoekman, tot eene gevangenisstraf van 6 jaar, met ontzetting uit de rechten bedoeld in art. 28 1—4 van het wetboek van strafrecht voor den tijd van 10 jaar. Donderdag stonden voor de arrondis- sements rechtbank te 's Bosch terecht Mart. vau Berkum, bijgenaamd dan ouden Baron en Joh. Grat, bijgenaamd Cis de Bie, de eerste zijnde voortvluchtig en waartegen verstek werd verleend en de laatste gedeti neerd, beschuldigd van grafschennis gepleegd in den avond van 15 April 1893 op het grat van den door sluipmoord zoo wreed om het leven gebrachten wachtmeester der koninklijke maréchaussée Hoekman uit Osch. Zooals onze lezers nog bekend zal zijn hebben de onverlaten, waarvan de twee bo- vengenoemden alleen als beschuldigden te recht staan, het versch gedolven graf van den overleden wachtmeester opgedolven en de kisc bloot gelegd, deze gekauteld en in getrapt, de kransen, die als blijk van hoog achting op het graf waren neergelegd besmeurd. Na op die afschuwelijke wijze hun wraak te hebben bekoeld, zijn zij heengegaan. Deze zaak, wekte na dien afgrijselijken moord nog te meer de ergernis op en werd bestempeld als de laagste daad die geschie den kon. Het O. M. waargenomen door mr. v. d. Kun, subst. olfic. van justitie, acht de feiten niet ingewikkeld. Spr. gaat nogmaals de feiten na, die zooveel zaaks in de wereld slepen en zegt dat door de justitie indertijd in de goede richting werd gezocht. Toen de rebellen partij in Osch niet tevreden was met den moord maar het graf nog onteerdde, toen werden de monden, die tot dan gésloten waren, geopend en kwam het menschelijk gevoel boven en werd gehoord wat misschien anders nooit zou zijn openbaar geworden. Daarop werden de veroordeelden aangehou den den 17 April, twee dagen na de graf schennis. Spr. gaat nu na de in den nacht van 15 April gepleegde gratschennis en volgt daartoe de afgelegde getuigenissen. Spr. gelooft dat het wettig bewijs door deze getuigenissen aanwezig is en verklaart dat de gratschennis nog niet geheel van de baan is geduwd en het O. M. in deze consequent zal zijn en zich voorstelt de grafschenners voortdurend i:i het oog te doen houden. Spr. required voor den len beklaagde niet aanwezig, waarvan is gebleken dat hij niet alleen is de auctor intellectualis maar op wien bovendien het mededaderschap aan den moord rust, een gevangenisstraf van een jaar en voor den 2e bekl. die reeds tot een straf veroordeeld is van 15 jaar, een straf van 4 maanden. Bekl. blijtt volhouden onschuldig te zijn en hoopt dat de rechters daarover nog eens zullen denken. Het is al ongelukkig genoeg voor zijne vrouw en kinderen. Uitspraak over 8 dagen. E,en verschrikkelijk drama werd op Nieuwjaarsdag tegen halftwaalt afgespeeld op den Heugemervveg onder de Limburgsche gemeente Heugem. Tusschen eenige bewoners aldaar ontstond wegens eene onbeduidende oorzaak, n.l. tengevolge van kinderen, die kattekwaad hadden uitgevoerd, twist, die zoo hoog liep, dat zekere Th. Devens, arbeider, oud 19 jaar, le Luik werkzaam zijnde een revolver haalde en twee schoten loste op de huisvrouw Lubon, met het gevolg dat zij in het gezicht werd gewond door een groot aantal hagelkorrels, zoodat zij het genot der beide oogen wel zal moeten missen. De on gelukkige verkeert in levensgevaar. De dader werd gearresteerd door de ma rechaussee, terwijl de revolver werd in beslag gencmen. De revolver was nog met twee patronen geladen. Op Nieuwjaarsdag heeft een vader te Kerkwijk zijn 21jarigen zoon met een mes diepe wonden toegebracht in den hals en den arm. De toestand van den zoon is zorgelijk. De vader is gearresteerd. Oudejaarsnacht, ruim elf uren, vond een heer op de Looiersgracht te Amsterdam eeu jongske van omstreeks vijf jaren, slapeude in een portiek. Hij nam het doornatte en ver kleumde kind op en bracht het naar den nabijzijnden politiepost. De wanhopige ouders, die den ganschen dag overal te vergeefs hadden gezocht, ontvingen nu het verblijdende bericht, dat hun kind terecht was: zij vonden het bij de warme kachel, onder het genot van een boterham met koffie. Een buurvrouw bleek het kind meegenomen en het op het Frederiksplein naar zijne wo ning in de Laurierstraat teruggezonden te hebben. Geen weg wetende was de arme kleine aan het dwalen geraakt en eindelijk van honger en koude op een stoep in slaap gevallen. Te Ulvenhout (bij Breda) werd in den Nieuwjaarsnacht de geheele inventaris van het koffiehuis „de Vriendschap" kort en klein geslagen. Het geheele gezin van den kaste lein moest de vlucht nemen om gevrijwaard te zijn voor een bende woestelingen. Politie was aldaar evenmin te vinden als te Ginneken, waarheen om hulp gezonden werd. De ma rechaussee van Breda stelde Woensdag een onderzoek in. Dinsdagavond werd de postiljon van de postrit BestOorschot op de thuisreis naar laatstgenoemde plaats omstreeks 9 uur, door een 3tal hem onbekende personen zoodanig met een stuk hout aan het hoofd getroffen, dat hij zich buiten dienst en onder genees kundige hulp moest stellen. Aan de mare chaussees is het gelukt de daders op te sporen. Een bewoner van de Boekhorststraat te 's Gravenhage kwam aan het politiecommis sariaat mededeeling doen van zijn vermoeden, dat niet meer of minder dan een bom vlak tegen zijn huis zou zijn gesprongen, een zijner wilkelramen verbrijzelende. De politie stelde dadelijk een onderzoek in met den volgenden uitslag: Toen omstreeks 12 uur Dinsdag een voer man met eene kar voorbij het huis kwam rijden weerklonk een knalharder dan van een geweerschot, waardoor een winkelruit was stukgeslagen. Zooals te begrijpen was, liepen de voorbijgangers te hoop om te zien, wat de aanleiding was van de ontploffing; en men vond, dicht bij den muur, een blikken busje, dat inge'drukt was door het wiel vau

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2