Engeland. BINNENLAND. Italië. Korea. Duitschland. UITVOERINGEN. Uit Londen wordt een stukje bericht van de anarchisten, dat niet onaardig is. In Aug. j.I. kwam een nog jonge Franschman, van alle middelen ontbloot, te Londen aan, waar hij door de anarchisten vriendelijkxipgenomen werd. Zij kleedden en voedden hem en zochten werk te verschaffen aan hun bescher meling. Maar tengevolge van een vergissing van de post viel een brief aan den jongen man van den chef van de Fransche veilig heidspolitie acht dagen geleden in handen zijner uieuwe makkers. Dezen merkten daaruit, dat degene, dien zij met weldaden hadden overladen, een zeer bekende politiebeambte was. Daarop werd een geheime vergadering belegd, waartoe men den spion Cotin ook uitooodigde. Nauwelijks echter was hij in de zaal gekomenof de anarchisten wierpen zich, met dolken en revolvers gewapend, op hem, noodzaakten hem alles, wat hij wist, te bekennenspuwden hem in het gezicht sloegen hem en onderzochtenof hij ook' documenten bij zich had. Inderdaad vonden zij er o.a. een belangrijk stuk van het mi nisterie van binnenlandsche zaken. Daarna werd hij de deur uitgeschopt, terwijl men hem verbood langer te Londen te blij ven op straffe des doods. Cotin keerde dadelijk naar Parijs terug, waar men hem, om de anarchisten zijn spoor te doen verliezen, bij het leger ingedeeld heeft. De anarchisten zijn thans in het bezit van een massa gege vens, betreffende de politie. De waarheid dezer bijzonderheden moet bevestigd zijn door Melvill, den inspecteur van den zekerheidsdienst te Londen. Het ijs. In Engeland zijn de ijsonge- lukken, den korten tijd in aanmerking geno men, buitengewoon talrijk. Te Blackburn was reeds een honderdtal personen aan het schaatsen- en slederijden op den vijver in Queenspark. Twee mannen zakten eensklaps door den zwakken ijsvloerwaardoor een paniek ontstond. Allen snelden te hoop zoodat eensklaps een groot stuk ijs losraakte en wegschoof. Meer dan 60 personen, meest kinderen kwamen in het water terecht. Groote angst heerschte er onder het volk, dat op den kant was samengestroomd. De politie agent Dugdate sprong, zonder een oogenblik te aarzelen in het water en binnen tien minuten had hij reeds eenige kinderen op het droge gebracht. Verscheidene andere mannen, waaronder ook een soldaat, gedroe gen zich dapper en verleenden veel hulp en voordat de duisternis inviel, waren allen ge red, met uitzondering van een jonge spinster, Margaret Tay, die onder het ijs schoot en wier lijk den volgenden morgen werd opge- vischt. In den omtrek van Spalding, te Long Sutton, is een 16jarige jongen met schaatsen rijden verdronken. Ook te Chester kwam een knaap op dezelfde wijze om het leven. Te Burnley werden twee werklieden de slachtoffers van het ijsvermaak. De sneeuw. In Schotland zit men op verscheidene plaatsen geheel in de sneeuw. In de districten Helensburgh en Gareloch viel een dichte sneeuwmassa uren achtereen en de wind bracht onafgebroken nieuwen voorraad van de bergen aan. Op verschil lende plaatsen waren de wegen onbegaanbaar. Nabij Elgin werd het spoorwegverkeer door de sneeuw gestremd en verscheidene treinen uit de Hooglanden sneeuwden in. De tele- graafdaden werden afgebroken en er is storiug in het verkeer met de kantoren ten noorden van Aberdeen, benevens Inverness. Nog is de gemeenschap verbroken met Keith, Wick en de Orkney- en Shetland eilanden. ^eR storm, zóó hevig als men er in vele jaren geen heeft bijgewoond, woedde over de stad en het district Waterford in Ierland. Hij ging van sneeuw vergezeld en richtte groote schade aan. Uit nog verschillende andere plaatsen van Europa komen sneeuwberichten. Te Avignon en in den geheelen omtrek heeft een gewel dige sneeuwstorm gewoed; de thermometer is aldaar 7 graden onder 0 gedaald. Te Genua is het verkeer van trams en omni bussen tusschen de stad en de naburige plaatsen door de sneeuw gestremd. Te Mantua en te Padua heeft de sneeuw vree- selijke verwoestingen aangericht. Op het platteland heeft men veel van de koude te lijden en verscheidene personen zijn dood gevroren. 1 e Terni ligt de sneeuw een meter oik. Verscheidene dorpen in dit anders zoo zonnige^ zuiden zijn geheel ingesneeuwd. Ook in Engeland heerscht strenge koude. Tot ver op de Theems ziet men de meeuwen, die door de koude van zee verdreven zijn. Te Hartlepool is zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer op straat geheel gestremd is en in verscheidene fabrieken het werk moet stilstaan. Talrijke ijsongelukken verneemt men uit March, West Bromwich, Fenton, Shelton Redhill, Swansea, Blackburn, Spalding, etc. fingeu van wege de Fransche regeering, welke openbaar gemaakt werden op aandrang van het Duitsche gezantschap, diezelfde onware bewering weder in de Parijsche bladen de ronde doet, begint de Duitsche pers met zwaar geschut te antwoorden. Het is alles eene infame leugen, leest men thans in de bladen, wat omtrent Duitsche betrekkingen met Dreyfus gezegd isde Franschen zijn door hunne spionuenvrees reeds half het hoofd kwijt, en trachten nu lichtvaardig hun land opnieuw met Duitschland op gespannen voet te brengen, zoodat de vraag voor de hand begint te liggen of Frankriik het werkelijk tot eene ernstige breuk met Duitschland wil laten komen. Feitelijk schijnen er door Duitschland nieuwe vertoogen tot de Fransche regeering te zijn gencht wegens de lasterlijke aanvallen van schap1JSChe PCrS °P hCt Duilsche g"ant- De Reichs Anzeiger van Donderdagavond behelst nu de officieele mededeeling dat het weglaten van het opschrift („dem Deutschen Volke m den gevel van het gebouw van den rijksdag, waarover zooveel te doen is geweest, veroorzaakt is door zuiver toevallige omstandigheden. In de eerstvolgende ver gadering van de rijksbouwcommissie zal deze zaak afgedaan worden; de keizer heelt per soonlijk met het weglaten der woorden niets uit te staan. Concert op Woensdag 16 Januari, ten 7 ure, te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, met welwillende medewerking van de heeren Wil lem C. Dekkers baryton, en Jos. Defaïs tenor, in de zaal Musis Sacrum. (Zie programma's.) WAALWIJK, 12 Januari 1895. Lij kon. besluit is benoemdtot bur gemeester van Loon op Zand P. van Dort- mond Gz. Naar de Standard uit Rome verneemt zinspeelde bij een onderhoud tusschen den Eaus en eenige personen waaronder drie adelyken, een hunner op de verbetering in de betrekkingen tusschen het Vaticaan en Balie. Leo XIII moet daarop gezegd hebben: Niets zou voor ons bemoedigender zijn dan het herstel van den vrede tusschen het Paus dom en de Italiaansche regeering. Wij bidden en hopen dat de Italiaansche bewindvoer ders doordrongen zullen raken van het belang, dat zulk een herstel van den vrede voor Staat en Kerk zou hebben. Maar valsche redenen van staat verhinderen de verwezen lijking onzer verwachtingen, want verzoening is ondenkbaar zoolang de rechten van het rausdom worden miskend en aan het hoofd van het Pausdom de noodige vrijheid en onafhankelijkheid worden onthouden. Welis waar hebben welgezinde leden van de re geering den wensch betuigd, met het Vaticaan minder vijandige betrekkingen aan te knoo- pen. Ofschoon ouze beweerde vijandschap enkel hierin bestaat, dat wij opeischen wat ons recht is, niettemin waardeeren wij die betere gevoelens, maar onze levenstaak blijft de zelfde. Volgens bericht uit Seoel is de onafhan kelijkheid van Korea plechtig afgekondigd door den koning, die daartoe een prachtigen stoet aanvoerde naar den tempel. Een konink lijk decreet benoemt een buitengewonen gezant te Tokio. De betrekkingen van Japan met Korea heeten veel verbeterd. Volgens bericht uit Sjanhai zou de Chineesche generaal Soeng door de Japanners ingesloten wezen. Hij zou aan den keizer een verzoekschrift hebben opgezonden, waarin hij dringend om hulp vraagt, en anders om ver gunning naar Tientsin terug te keeren. Volgens bericht uit Tokio verklaarde de premier bij de opening der Japansche kamer dat de Japansche overwinningen te land en ter zee te danken zijn aan de dapperheid van het leger en toewijding der vloot, ge rugsteund door een eensgezind volk. De spreker verklaarde fier te zijn op zijne stelling van premier, hij erkende dat eenige hervor mingen noodig waren maar voorloopig is de regeering aheen van plan de begrooting der knjgsmiddelen en van den staat voor te dragen en de hervormingsplannen uit te stellen tot dat de oorlog geëindigd is. - Volgens bericht uit Peking stelt de nieuwe Chineesche opperbevelhebber steeds zijn ver trek van de hoofdstad naar 't oorlogsterreiu uit, naar het thans heet om nader ovetleg met de regeering te plegen. Een invloedrijk Mohamedaansch aan voerder uit Westelijk China is in de hoofdstad aangekomen. De moslems moeten uiterst verbolgen zijn over den dood van hun lieveling generaal Thao. Zij zweren dat hij gewroken zal worden. Na gehouden vergelijkend examen is, dij besluit van gedeputeerd staten van Noord brabant, de heer V. J. Gerris alhier benoemd tot ambtenaar ter provinciale Griffie. Aan 't veer te Drougelen is 't doorloopend ellendig gesteld. Donderdag heeft de pont in t geheel geen dienst gedaan. Vrijdag werd ze overgebracht door de stoomsloep van den waterstaat, maar zonder langs de kabel te ,'oopen. Men begrijpt wat een suk kelpartij dit is. Nu is 't zeker, dat de on houdbare toestand ook voor een gedeelte te wijten is aan ougeoefendheid van 't personeel waaronder verschillenden zijn, die tot dusverre geheel onbekend waren met de bediening van een veer. Nu hoort men wel eens beweren, dat de toestand te Drongelen niet slechter is dan bij de veren op de groote rivieren; dat ook daar de overtocht voor rij- en voertuigen gestremd is. b Ditis zoo; maar op de groote rivierenis dit altijd zoo geweest, en hier is de stremming een gevolg van werken, door het rijk uitge voerd, onder expresse bepaling, dat de streek geen nadeehge gevolgen er van zou onder vinden. En dit is vanaf de openstelling van het nieuwe veer dagelijks 't geval. Daarover reclameeren wij bij elke gelegenheid en ma nen ook autoriteiten en particulieren dringend aan te protesteeren en te blijven protesteeren, tot zoolang aan onze rechtmatige eischen is te gemoet gekomen. Geen berusting Bij eene door de marechaussée en den gemeentevddwachter van Sprang ten huize van P. R. aldaar gehouden huiszoeking zijn daar gevonden, een waschkuip van T. Vos en eene van B. van Beek, verder onder een bed een hakmes gemerkt J. W., later gebleken te behooren aan J. Wetters. Eindelijk is bij deze gelegenheid nog uitgekomen, dat eenigen tijd geleden eene wasch ontvreemd is ten nadeele van Van der Schans en dat Lucas Zeeman TCnM T !;e.rePareeren heeft gegeven aan J. M. S., huisvrouw van P. R., uit welke broek is achtergehouden eene portemonnaie met eenig geld. De portemonnaie is ook teruggevonden; het geld niet. Tegen de vrouw van P. R. is, als verdacht van eenige dier ontvreemdingen, proces ver baal opgemaakt. aa"komsl te Lage Zwaluwe van trein H. S. M. was de machine zoodanig defect rodVe'Z,gei's "noesten overstappen in trein 'D S. S. Eerstgenoemde trein kreeg hierdoor eene vertraging van ongeveer een half uur. - Woensdagnacht brandde te Tilburg, wijk Uerle, de groote hoeve van den landbouwer De Brouwer geheel af; alleen het vee werd gered. Alles was tegen brandsche verzekerd. .Het onderzoek in zake den moord op den jongeling F. van Laanen te Nijmegen wordt door de justitie nog ijverig voortgezet! wee verdachte gedetineerden blijven ont- schuldig gemaakt" te hebbcn verhaalt hKs geheimzinnige geschiedenis Dinsdagavond omstreeks elf uur, hoorde een wandelaar, die in het Vondelpark te Amsterdam liep, plotseling een schot vallen, gevolgd door het roepen van „moord! moord!" De roepende bleek eene vrouw te zijn, die met opgeheven armen ijlings voortschreed. Er viel een tweede schot en de wandelaar zag de vrouw vallen en een man zich met haastige schreden verwijderen, roepende: „Ik heb het niet gedaan!" De wandelaar, die een meisje aan den arm had en door deze weerhouden werd zich met het tooneel, dat daar op eenigen afstand voorviel, te bemoeien, ging zoo spoedig mo- gelijk de politie op het Leidscheplein waar schuwen. Daar het gebeurde evenwel onder Nieuwer-Amstel had plaats gehad moest hij bij de politie van die gemeente zijn. Eenige agenten van N. Amstel begaven zich nu met hem naar de aangeduide plaats en toen men daar aankwam was er, hoe men ook zocht, noch van den man, noch van de vrouw iets meer te bespeuren. Zoo is die ongelukkige, nog altijd han gende grensregehngs quaestie, wellicht oorzaak aat dit geval wel nooit opgehelderd zal Tot dusver hadden de Duitsche bladen zich nog maar weinig bemoeid met de zaak van Dreyfus te Parijs. In het bijzonder hadden zij zoo goed als geheel gezwegen over de beschuldiging van de Parijsche bladen dat het Duitsche gezantschap met Dreyfus in betrekking zou hebben gestaan. Nu echter, ondanks herhaalde half-officieele logenstraf- De Chineesche rredesgezant gaat deze week scheep naar Japan op het Duitsche stoomschip König,(?) bestemd naar Jokohama. Eenige Japansche bladen melden als gerucht, dat de koning van Korea, door eene beroerte getroffen, bedenkelijk ziek ligt. Andere bladen vernamen, dat Z. M. zou zijn vermoord. WAALWIJK. Zondag 13 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de hedertaiel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma ad Libitum. Door een koopman te Roermond werd op een plaats in Holland een wissel getrokken vervallende „na zicht" met orde tot protest. De wissel, die boven de f 100 en slechts met 5 cent gezegeld was, werd geprotesteerd. De ontvanger der registratie ter plaatse hief daarop een boete van f 75, en wel f 25 van trekker, f 25 van endossant, en f 25 van acceptant, opgrond dat de bewoording „na zicht met onder de bepaling voor vermin derd zegelrecht valt. Volgens dien ontvanger moet dit zijn „op zicht. De opvatting moge vrij fiscaal zijn en de geheven boete terugbetaald worden, toch zal het raadzaam zijn, in het vervol" daarmede rekening te houden, teu einde on aangenaamheden en kosten te vermijden. L.K. Men schrijf^ uit 's Hertogenbosch Nu de wintervorst de watervlakte, die om dezen tijd des jaars onze stad omringt, in eene onafzienbare ijsbaan heeft herschapen, vertoonen de anders alles behalve aantrek kelijke „Oeteldonksche moerassen" een leven en eene beweging, die weldadig aandoen, ook al neemt men niet direct deel aan het ijsvermaak, dat daar in den namiddag in vollen gang is, terwij! tal van baanvegers- handen den voormiddag benuttigen om alles weer voor het verwacht wordend publiek in gereedheid te brengen. En al is het ook een feit, dat men onze stad dezer dagen in geen enkele richting kan verlaten zonder de ijsba nen en de zich daarop vermakende jonge-en oudelui te passeeren, hij, die het vermaak in zijn grootste uiting wil zien, behoort den weg in te slaan, die naar de Langstraat geleidt, want daar staat de „ijstent" en tal van ij sten tj es of wat daarop mag gelijken- daar rijdt Cordes, de befaamde Cordes en daar treft men „Enoch," de niet minder be faamde „Enoch." Wie den Bosch op zijn best wil zien, kome thans een kijkje nemen nn'rU m?G Gpvaar er niet; 't is alles ondergeloopen land. tP oV°.ensdakg deed. de arrond. rechtbank te s Hertogenbosch uitspraak in zake M v Berkum uit Osch, thans voortvluchtig, en J. G. de Bie, bijgenaamd Cis, gedetineerd te Leeuwarden en verklaarde den le beklaagde schuldig aan het opzettelijk schenden van een graf en veroordeelde hem te dier zake den6!? g"7nge"isstrafvaneen jaar en sprak niet irhi M' k"1' Z1JDde diens schuId met rechtsgeldig bewezen. Uit Padang is het telepraflsch berieht ontvangen dat, de kapitein ter zee J. Dalen die zich aan boord van de „Prinses Amalia» der stoombootmaatschappij «Nederland" be vond 6 Januari 'jl. verdronken is door een noodlottig toeval. Kapitein Dalen stond bij de marine hoog aangeschreven om zijne voortreffelijke kundig heden en eigenschappen van zeeofficier. Dit werd ook door de regeering erkend, waarom ze hem eenige jaren geleden met het bevel over eene Noordpoolexpeditie belaste met het zeilschip de „Willem Barends". Deze expeditie werd met groote voortvarendheid en wilskracht door commandant Dalen geleid; de wetenschap werd door deze Noordpoolexpeditie met be langrijke gegevens verrijkt. Ook op het eiland Ameland begint men zich ernstig ongerust te maken over den toestand der duinen, vooral onder het dorp Ballum. Over eene vrij aanzienlijke lengte bestaan zij ten noorden van dit dorp slechts uit eene rij, en vele eilanders zijn van oordeel uat bij de jongste stormvloeden er werkelijk gevaar heeft bestaan voor doorbraak, ja deze onvermijdelijk ware geweest, zoo de storm van 22 Dec. eenige uien langer had gewoed. u T0/ doorbfaak zou tengevolge hebben gehad dat het eiland in tweeën was geslagen. V an de zuidzijde toch drong het water met Kracht naar binnen, zooals sedert 1825 niet het geval was geweest, en weiden en bouw landen die tientallen van jaren lang ver schoond werden door den vloed, waren nu met zeewater bedekt ter hoogte van verschei dene voeten Na eene doorbraak zou de stroom spoedig de scheiding voltooien. Men schrijft uit Zeeland: Het grootste gevaar voor eene doorbraak van den binnendijk, die den Steenlandpolder scheidt van den overstroomden Strijenham- schen polder, is thans geweken. Eerst heeft men getracht dien dijk op de meest bedreigde plaats te verzwaren en met rijs- en kramwerk te versterken, maar wat den eenen dag werd aangebracht werd den anderen door het wa ter weer weggevoerd. Nu heeft men met goed succes een dam gelegd op den grindweg, die midden door den Strijenhamschen polder loopt en daardoor is het water gedwongen zijn loop te veranderen. Men kan door de age vloeden en deu gunstigen wind, waardoor het overstroomde land elk tij spoedig weder droog komt, lang achtereen werken en de arbeid wordt zelfs bij fakkellicht voortgezet. Zoodra de noodige materialen zijn aange voerd, zal de aannemer met 300 man de verzwaring van den dijk ter hand nemen. Spoedig zal ook het dichteu van de breuk in den zeedijk worden aanbesteed en uitge voerd. Mogen wind en tij ons gunstig blijven! Bezooien. De tooneelclub „Vondel» alhier heeft ons Zondagavond een genotvollen avond bereid. Behalve dat zij voor haar zelve had PP.te v°eren; «Het testament van oom Jan," blijspel in naam, maar inderdaad half klucht spel in de goede beteekenis van 't woord had zij voor dezen avond geëngageerd den uunemenden baszanger Snijders, alhierden talentvollen komiek Van Ree van Waalwijk, G"i TTg0eden Pianist Schrijner van Baard wijk. Het programma bood dus een aantal nummers aan, rijk aan afwisseling. De heer Snijders zong op voortreffelijke wijze Des krijgers begrafenis* van Kaliwoda en „Chant de Judas" van Mercier, met nog een paar solo s als toegift. Zoodra deze zanger zich doet hooren, oefent hij een weldadigen in-

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2