BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Sneeuw en ijs. Ontslag van den President der Fransche Republiek. UI TV O ERIN G E N. Ongeluk te Wageningen. Pereselbinnenlandsche zaken Erdeliji justitie; Festetics, landbouw; Wlasics, onderwijs en eeredienstDanielhandel Fejervary landsverdediging. Verder worden minister voor Croatie Esclavonie en minister voor Dalmatiö Josipovitch. Op de sneeuw in Frankrijk is strenge vorst gevolgd. Te Parijs zijn de boomen met rijp overdekt en duizende wandelaars bewogen zich in de Champs Elysées, Bois-de-Boulogne enz., om de boomen in hun winterkleed te bewonderen. Vóór Bergerac is de Dordogne bevroren, men rijdt schaatsen tusschen het eiland en de voorstad. Te Saint-Malo waait een heftige slorm uit het Zuid-westen, van sneeuw ver gezeld. Te La Rochelle vriest het 12 graden. Men heeft een man doodgevroren gevonden. Te Saint-Quentin Chaspinac vond men even eens een lijk in de sneeuw. Het was een krankzinnige, die uit het gesticht te Mon- tredon was ontsnapt. Te Grenoble en in de geheele vallei van de Isère heeft het van 18 tot 27 graden gevroren. Een 60jarige dame is in de straten van Grenoble doodgevroren ook een kanonnier kwam iu de kou om. In het land van Gex is het eveneens ongekend koud. Het meer van Nantua, dat zeer diep en steeds in stropming is, wordt thans door een ijsvloer bedekt. Voor de poort van Nantua heeft men het lijk van een grijsaard gevon den en in de straten viel een jongmensch plotseling neer en werd in wanhopigen toe stand naar het hospitaal gebracht alles ten gevolge van de koude. De straten van Bordeaux, Granville en La Roche-sur-Yon zijn met een laag ijzel bedekt, die het ver keer hoogst raoeielijk, zoo niet onmogelijk maakt. In Engeland heeft het ijs weer slachtoffers gemaakt. Zaterdag brak het ijs op een vijver te Claphara onder de voeten van de schaat senrijders af. Een groot aantal stortte te water. Van alle kanten kwam hulp opdagen, maar dat neemt niet weg, dat er twee ver dronken zijn, terwijl nog twee, een jongman en een meisje, bewusteloos werden opgehaald en, hoewel de levensgeesten zijn opgewekt, in bedenkelijken toestand verkeeren. Ook in Sint-James park te Londen bezweek het ijs onder het gewicht der schaatsenrijders. Een dertigtal viel er door, doch allen zijn gered. Uit Duitschland vernemen wij, dal het drijlijs in den Rijn en de Mosel eenigszins minder is geworden, ook de Main is veel beter bevaarbaar dan in de laatste dagen. De Weichsel voor Dautzig moet door ijsbre- kers worden schoon gehouden. Geheel Finland is als onder de sneeuw bedolven, het spoorwegverkeer is gestaakt, de bewoners der dorpen kunnen hunne woonplaats niet verlaten. Zelfs uit Milaan en Madrid komen berichten van sneeuw en vorst. Op verscheidene plaatsen in Algiers ligt de sneeuw 60 cM. hoog. Tusschen Meslong en Setit heeft een trein twee dagen in de sneeuw vastgezeten. Bovendien heeft het daar zwaar geonweerd. Te Moris nabij Bona, is de telegraafpost door den bliksem verwoest. Bona is half overstroomd, het water staat in sommige straten 70 cM. hoog. TeMedlok ligt een sneeuwlaag van anderhalve meter dikte. Nabij deze plaats zijn twee inboorlingen doodgevroren. Te Constantine is de tempe ratuur gedaald op 5 en 3 graden. Daaren tegen heeft men heerlijk weder te Biskra, waar de vreemdelingen dan ook in groote getale hun toevlucht zoeken. Te Weenen is het verkeer, dat door de sneeuw verbrokeu was, geheel hersteld, slechts een gedeelte van de spoorlijn naar Mödling is nog onbruikbaar. Voor het station Gim- boldskirchen is een posttrein op een sneltrein geloopen, die juist stopte. De machine en een waggon werden beschadigd en eenige spoorbeambten en reizigers licht verwond. Het ongeluk werd veroorzaakt door de dichte sneeuwjacht, die den machinist het uitzicht belemmerde. In de Italiaansche provincie Foggia heeft het zoo zwaar gesneeuwd, dat te Celenza 4 huizen instortten; 16 menschen werden onder de puin begraven en 8 zijn omgekomen. Nabij Pistoja is een vrouw dood in de sneeuw gevonden. Uit Tamatave is bericht ontvangen, dat bij het bombardement van Tarafatra door de Franschen de Hovas groote verliezen hebben geleden. Onder de Fransche soldaten komen veelvuldig gevallen van koorts voor. Vijf Engelsche onderdanen zijn aangehouden en uitgezet wegens onbevoegd overschrijden der Fransche linie. Een Madagascarsch kruiser, de Abohimanga werd door de Franscheu vermeesterd. Weer eens een dynanietaanslag te Parijs, gepleegd met een zoogenaamde bombe a renversement (omvalbom) in de Rue Monceau. Het voorwerp was geplaatst in een venster kozijn van perceel 65 en ontplofte omstreeks middernacht met een geweldigen slag, een regen van projectielen verspreidend, die de omliggende huizen, waarvan ook vele ven sterruiten sprongen, sterk beschadigden. De concierge van nummer 65, die het ge vaar gewaar werd, had den moed het voor werp aan te grijpen, maar het gebrek aan overleg om het vervolgens midden op straat neder te werpen. Een halve minuut later volgde de ontploffing, waardoor de schade, in plaats van voornamelijk nummer 65 te treffen, nu ongeveer gelijkelijk over de ge heele straat verdeeld werd. Van de schuldigen vooralsnog geen spoor! Waarom perceel 65 werd uitgekozen is mede een raadsel. In een straat in de buurt woont de heer Atthalin, die als rechter van instructie het geding tegen Ravachol en andere anar chisten geleid heeft. In den loop der beraadslaging over de begrooting van het Legioen van Eer verklaarde Zaterdag de sociaaldemocraat Rouannet, dat zijn voornemen geweest was, een vermindering van 1000 francs voor te stellen, om tegen zekere benoemiugen in het Legioen van Eer te protesteeren, maar door de laatste stem mingen had de kamer getoond, dat zij geen eerlijk votum meer kon uitbrengen. (Levendig protest). De voorzitter Brisson stelde voor Rouanette te schorsen, welk voorstel aange nomen. De afgevaardigde Habert reciteerde nog, terwijl Rouannet zich verwijderde een oud versje van vóór 30 jaar Les temps étaient durs autrefois, On pendait les voleurs aux croix. Aujourd'hui, les temps sont meilleurs Et l'on pend les croix aux voleurs. wat natuurlijk de woede ten top deed stijgen. De diamanten van de ex keizerin Eugé- nie werden na de débdcle, door bemiddeling van het huis Rothschild aan eene rijke Amerikaansche, mrs. Kate Johnson verkocht. Deze is nu gestorven en de diamanten zijn geveild. Zij werden toegewezen aan Neville, eigenaar van goudmijnen in California die ze aan zijne vrouwde dochter van een rijk geworden winkelier, ten geschenke gaf. Van keizerin tot winkeldochter zijn zij dus gedaald. Wie weet wat climax hun nog weer beschoren zij Eeu nota van Havas deelt mede, dat Ca- simir Perier, president der Fransche republiek, zijn ontslag heeft genomen. De nota van Havas vat de voornaamste denkbeelden samendie de president der republiek voornemens is te ontwikkelen in de boodschap, welke hij tot de kamer zal richten. De president heeft het besluit genomen uit zijn ambt te treden. De vergadering en de stemming der kamer van Maandag zijn in zijne oogen slechts ondergeschikte incidenten in den strijd, dien men tegen het parlemen taire stelsel en tegen de openbare vrijheid heeft aangebonden Hij had gehoopt, dat het presidentschap der republiek, ontbloot als het is van middelen om krachtig op te treden, ook verschoond zou blijven van de aanvallen der partijen en dat het politieke vertrouwen van alle republikeinen hem kracht en gezag zou verleenen. Hij had gehoopt, dat zij, die hem zijns ondanks gesteld hadden in een post, waar hij de gelegenheid om zich zeiven te weren mist, zich de verdediging van den ambtenaar, die de hoogste waardigheid des lands bekleedt, tot taak zouden hebben ge steld. De president heeft den ministers verzocht voorloopig hunne aanvrage om ontslag in te trekken ten einde een geregelde overdracht van het bewind te verzekeren. Dupuy heeft de presidenten van kamer en senaat van Perier's besluit in kennis gesteld; deze zullen het parlement in urgentie bijeenroepen. (Wij brengen in herinnering het ook dadelijk na den dood van Carnot toegepaste art. 7 van de constitutioneele wet 25 Febr. 1875, luidende „In geval het ambt van president der repu bliek door overlijden of door welke an dere oorzaak ook onvervuld is, zullen de beide kamers in vereenigde vergadering onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van eenen nieuwen president. „In den tusschentijd is de ministerraad met de uitvoerende macht bekleed." Red). De Times verneemt uit Tientsin, dat de Mantsjoe prinsen besloten zijn zelf de ver dediging van het land ter hand te zullen nemen. Chineesche reizigers hangen een verschrikkelijk beeld op van de toestanden in Mantsjoerije tusschen de Jaloekiang en de Liauho. De geheele eens volkrijke streek is tot eene woestenij gewordengeen dorp, geen huis staat overeind. Geheele bevolkin gen zijn uitgeroeid. Slechts hoopen bevroren lijken getuigen van haar bestaan. Er is voedsel noch brandstof te verkrijgen. Ook de Japanners hebben daaraan gebrek. Chi- neezen, die zich in de heuvelen hebben te ruggetrokken, heeten geheel verwilderd. De ellende der gewonden is onbeschrijflijk. Zelfs de flegmatieke Chineezen zijn er van aange daan. BERLIJN15 Januari. De keizer heeft den landdag geopend met eene troonrede in de witte zaal van het keizerlijk paleis. Hij zeide dat het nog niet gelukt was evenwicht in de begrooting te brengen, maar hij hoopt dat dit zal tot stand komen wanneer men het met den rijksdag eens zal zijn geworden over de financieele wetten. Het laatste tekort bedroeg 31000OO0. Dat van het loopende jaar zal waarschijnlijk niet onbelanrijk bene den de raming en beneden dat van 't vorige jiar blijven. In de troonreden worden voorts aangekondigd maatregelen ter herstelling der schade door den storm aan de Noordzeekust aangericht, en wettelijke regeling van het erfrecht der boeren. De keizer betreurde den ongunstigen toestand waarin de landbouw verkeert en noodigde alle welgezinde burgers uit samen te werken ter afwering van aan vallen tegen de maatschappelijke orde. Het Mémorial diplomatique deelt mede dat er in politieke kringen te Rome gespro ken wordt van een overeenkomst tusschen de Italiaansche en Engelsche regeeringen krach tens welke de Engelsche bezetting van Soea- kim de Italiaansche troepen tegen de der wisjen zoude bijstaan, bijaldien deze laatsten een aanval mochten wagen. Men voegt er bij, dat de beide rijken zelfs gezamenlijk een expeditie tegen Soedan in het schild zouden voeren, ten einde de aanhangers van den Mahdi voorgoed tot zwijgen te brengen. De prins van Napels zal in den aan staanden zomer wederom een lange reis maken en de verschillende hoven van Europa be zoeken. Waarschijnlijk begint hij met dat van Berlijn. In de provincie Palermo werd het dorp Mezzoeno ten de.^le onder eene aardstorting bedolven. Alle inwoners zijn gevlucht. m ia miiiwi iii'>i»^j«Mi«iwuiii<iuimaOT n WAALWIJK. Concert op heden 16 Januari, ten 7 ure, te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien met welwillende medewerking van de heeren Wil lem C. Dekkers baryton en Jos. Defaïs tenor, in de zaal Musis Sacrum. (Zie programma's.) WAALWIJK, 16 Januari 1895. De Waalw. ijsclub hield 11. Zondag eene algemeene vergadering, waarbij eenige belang stellende leden tegenwoordig waren. Het voor naamste punt, dat besproken werd was het al of niet benoemen eener commissie, die tot taak zou hebben zorg te dragen voor het innen der contributie over het seizoen 9495 en het aannemen van nieuwe leden. Het be stuur dat voor de vergaderingonderling besloten had, af te treden, zou dan vereenigd blijven, tot die commissie hare werkzaamhe den volbracht had. Dit werd in stemming gebracht en met meerderheid van stemmen aangenomen. Tot leden dier commissie wer den gekozen de heeren N. Rubbens, J. v. Riel, W. Timmermans, P. Mombers en G. Zuurhout. He publiek van Waalwijk, dat eene ijsclub wenscht te behouden, toone dit door getrouwe betaling der contributien. Binnen enkele dagen zal dan eene oproe ping plaats hebben van alle betaald hebbende leden, tot eene algemeene vergadering, die o. m. tot voornaamste punt van behandeling zal hebben, het kiezen van een geheel nieuw bestuur. De periodieke verkiezing voor leden der provinciale staten zal dit jaar den 14 Mei a.s. plaats hebben. Aan de beurt van aftreding zijn in deze provincie: in het eerste kiesdistrict hoofdplaats 's Her togenbosch L. J. N. Spierings en Jhr. Jos. de la Court te 's Bosch, H. C. Godschalx te Berlicum en T. A, Wolters te Heesch; in het derde kiesdistricthoofdplaats Tilburg: Jhr. P. J. v. d. Does de Willebois te 's Bosch. H. W. J. Mol te Gilze en F. G. Stael te Boxtel. in het vierde district, hoofdplaats Heusden: J. J. v. Tienhoven v. d. Bogaerd te Werken dam, Mr. J. A. Loeff te 's Bosch, G. Bran derhorst te Genderen en P. L. Honcoop te Pleusden. De herijk der maten en gewichten voor de gemeenten, behoorende tot de dienstkrin- gen van de ijkkantooren te 's Hertogenbosch en Breda, zal plaats hebben als volgt 6 Mei te Udenhout; 7 8, 9 Mei te Oister- wijk, voor de gemeenten Oisterwijk, Haaren en Berkel; 13, 14, 15, 16, 20,21, 22,27,28, 29, 30 Mei, 4, 5, 6 en 10 Juni Tilburg, 11 Juni Goirle; 12 Juni Loon op zand; 17, 18 en 19 Juni Kaatsheuvel; 24, 25 en 26 Juni Dongen 2 en 3 Juli Waspik; 8 en 9 Juli Capelle; 10 Juli Sprangen Vrijhoeven Cappel te Sprang; 11 Juli Bezooien; 15, 16 en 17 Juli Waalwijk en Drongelen te Waalwijk; 18 Juli Baardwijk22 en 23 Juli Drunen en Oudheusden te Drunen; 24 en 25 Juli Vlij men, Nieuwkuik en Hedikhuizen te Vlijmen; 29, 30 en 31 Juli Heusden, Ilerpt en Hees been te Heusden; 5 Augustus Wijk; 6 Aug. Andel, Giessen en Veen te Andel; 7 Aug. Woudrichein en Rijswijk te Woudrichem; 12, 13 en 14 Augustus Werkendam en De Werken te Werkendam; 19 Augustus Alrnkerk; 20 en 21 Augustus Dussen en Meeuwen te Dussen. 29 en 30 April. 1,2 en 3 Mei Oosterhout; 4 Mei 's Gravemoer te Oosterhout. De Wereld tentoonstelling te Amsterdam! Zij, die zich de Wereld tentoonstelling van 1883 te Amsterdam nog herinneren en zich daarbij voor den geest kunnen roepen de gesteldheid van de museum-terreinen zooals zij er toen uitzagen, zullen zich eenigszins een denkbeeld kunnen vormen van den indruk, dien de tentoonstelling van dit jaar op het zelfde terrein moet maken. Wanneer wij nagaan, welke enorme veran deringen dit stadskwartier in die spanne tijds heeft ondergaan door de uitvoering der nieuwste uitbreidingsplannen, zal men begrij pen, dat deze tentoonstelling in een veel gunstiger omgeving wordt gebracht, en dat deze vanzelf moet medewerken om aan het geheel een veel beter aanzien te geven. Het Rijks museum, toen nog in aanbouw, is in dien tijd geheel voltooid, zoodat de ruime hoofdingang tot het terrein een veel monumentaler indruk zal maken. Voegen wij daarbij het museum „Suasso," dat met zijn fraaie collectie moderne kunst tegelijk met de tentoonstelling wordt geopend en wat bouw orde betreft, tot het Rijks-museum een fraai architectonisch pendant vormt; verder het concertgebouw en de nieuwe stadswijk daar omheen, benevens vele andere bouwwerken, die aan onze stad gedurende de laatste jaren naar die zijde zulk een aanzienlijke uitbrei ding hebben gegeven dan kan men zich eenigszins eeu denkbeeld maken van het verschil, dat deze tentoonstelling onderscheidt van de vorigewaarvan de totaal-indruk eenigszins werd verminderd door de geïso leerde ligging van het terrein. Zooals uit de mededeelingen van het uit voerend comité blijkt, vorderen de voorbe reidende werkzaamheden zeer goed en is men reeds aan den bovenbouw der groote hal begonnen, terwijl met deroosterfundeering, waarop Oud Holland" zal verrijzen, mede een aanvang is gemaakt. Waar in den vreemde zooveel geestdiift met deze grootsche onderneming wordt ge toond, kan onze nijverheid niets anders doen dan haar beste krachten inspannen om te genover de builenlaudsche een goed figuur te maken. Eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van de proefneming van den heer D. van Campen, landbouwer te Sle.euwijk, om gras door persing en zoodoende door afslui ting der lucht te bewaren tot stalvoeder; thans kunnen wij berichten, dat genoemde pershoop, eerst laat in den herfst neergezel, is aangesneden en de gekoesterde verwachting niet alleen niet is beschaamd, maar die zelfs is overtroffen, daar het geperste gras, 2e snede en van de minste qualiteit, met graagte wordt gegeten. De reuk is aangenaam zoet, honing achtig; de kleur licht vaal bruin. Jammer, dat er aan sommige kanten nogal wat be dorven is, omdat ze niet ver genoeg waren afgesneden. Hierop zal een volgende keer beter acht geslagen dienen te worden. Deze proefneming mag dus wel geslaagd beschouwd worden. Aangaande deze zaak vernamen wij nog, dat eene proefneming, op dezelfde wijze toegepast met bietenbladeren systeem Bertels tamelijk goed gelukt is bij den heer J. Pellikaan, landbouwer in den polder „de Zalm." Het vee eet ook dat geperste groenvoeder graag, niettegenstaande he: wat zuur is door de sterke persing. Uit verschillende vragen tot ons ge richt blijktdat vele jongelieden welke binnenkort militiepfichtig worden, niet vol komen op de hoogte zijn van de bepalingeu, betreffende enkele voorrechten aan sommige militieplichtigen toegekend. Wij meenen daar om in veler belang te handelen, door deze bepalingen nog eens in herinnering te brengen. Indeeling bij het korps hunner keuze. Miliciensdie vóór hunne inlijving een daartoe vastgesteld examen afleggen, worden ingedeeld bij het korps en garnizoen huuner keuze, voor zoover dit met de be langen van den dienst is overeen te brengen. Zij worden, zoo dit mogelijk is, bij elkauder gehuisvest, en kunnen met elkander spijzen. Positief wordt er dus niets aan die lote- lingen beloofd; de regeering houdt in alle opzichten een slag om den arm. Intusscheu kan men wel aannemen, dat de indeeling in het garnizoeu hunner keuze vrij zeker zal gelukken; de gelegenheid tot afzonderlijk logies en diner is minder ruim te vinden. Het examen, dat deze jongelui moeten afleggen, omvat 1. Schrijven van een goed leesbare hand. 2. Kennis der gronden van de spelling der Nederlandsche taal, welke moet blijken uit een te vervaardigen opstel. 3 De vier hoofdbewerkingen der reken kunde met geheele getallen. 4. Kennis der maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met de Vaderland- sche geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Zondag had op de tramlijn Wageningen Ede van den staatsspoorweg eene botsing plaats tusschen een losse locomotief en een tramtrein. De losse machine had door de sneeuw dienst gedaan om als tweede loco motief een vorige tram tot Ede te brengen. Het onheil had plaats even voorbij de Wa- geningsche brouwerij, waar zich twee scherpe bochten in de lijn bevinden. Beide machines hadden met de stoomfluit krachtig gefloten

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2