Engeland. Duitsehland. BINNENLAND. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. UITVOERINGEN. Het Veer te Drongelen. dezen niet tevreden zijn met den dood van den betreurden president. Félix Faure schijnt een philosoof te wezen. Hij begrijpt, dat er toch over hem gesproken en geschreven wordt en zoo heeft hij bevolen, alle caricaturen van hemzelven aan te koopen. „II faut bien rire un peu," meent hij. Het met ammunitie en buskruit geladen gouvernementsvaartuig Petrel ontplofte Don derdagmorgen in de monding der Thames. Het vaartuig werd vernield de opvarenden gedood. In de overstroomde kolemijn te Audley zijn nu alle verdere pogingen om tot de ar beiders beueden door te dringen opgegeven wegens de onoverkomelijke bezwaren. Men hoopt later, als het water verdweuen zal zijn, het werk voort te zetten. Daarmee is natuurlijk de laatste flauwe schijn van hoop op redding van de ongelukkige arbeiders verdwenen. Door verschillende troepenafdeelingen zijn in den loop van deze maand wintermanoeu- vres op kleinere schaal gehouden. De re sultaten waren zeer bevredigend maar het bleek bij de schietoefeningen met het nieuwe geweer, dat de trefkans belangrijk verminderd wordt zoodra het doel een weinig hooger of lager ligt dan de standplaats van den schutter; de kogels slaan dan veel te vroeg in deu grond of vliegen hoog over het doel weg. Uit deze resultaten mag men misschien de verblijdende gevolgtrekking maken, dat met de tegenwoordige wapenen in een eventueelen oorlog wel veel meer patronen zullen worden verschoten maar zonder dat de uitwerking belangrijk zal verhoogd zijn. De Politique Coloniale verneemt uit Kaïro, dat inlandsche troepen door Italiaansche officieren aangevoerd, door ongeveer 10000 derwisjen dicht bij Kassala zijn aangevallen en geheel in de pan gehakt. 15000 welgewapende Mahdisten moeten thans Kassala insluiten. De booze verwach tingen, die een deel der Italiaansche pers koesterde, schijnen reeds in vervulling te gaan. Generaal Baratieri schijut slecl ts door de haudige taktiek, waarmede hij plotseling front keerde en tegen Mangascia optrok, dien hij versloeg, een geheele omsingeliug te h bben ontgaan. De getalsterkte der derwisjen en der AbissyniCrs is ontzettend en als koning Menelik zijn verslagen vriend komt wreken brengt hij een geducht en welbewapend heir in het veld. Kassale kan het misschien eenigen tijd houden. Het is goed geproviandeerd. De bezetting bestaat echter voornamelijk uit in landers onder Italiaansch commando. Achthonderd werkloozen liepen te Pesth de straten af onder het zingen van de Mar seillaise. Toen zij trachtten in de büurt van het gebouw der kamer te komen, werden zij door de politie uiteengedreven, waarbij een groot aantal in hechtenis genomen werden. Te Brooklyn blijft de toestand ernstig. De manifestanten, ten getale van 20000, worden door de bevolking gesteunddie geld en levensmiddelen geeft. Zelfs de wethouders werken met hen mee, door te bepalen, dat ieder, die in dienst der tramwegmaatschappij wil treden minstens vier maanden in het graatschap moet gewoond hebben. Wordt dit besluit door den burgemeester onderteekend, dan moet de maatschappij den strijd opgeven. De electrische draden, die den stroom naar de rijtuigen leiden, worden door de stakers doorgesneden. Toen de officieren bevalen op deze te schieten, deden de soldaten het in zooverre, dat zij over de hootden heen schoten. Toch is het op eenige plaatsen tot een geveeht gekomen, wairbij verscheidene personen van weerskauten gewonden werden. De Herald verzekert, dat de beambten der tramway van Jersey City eveneens met werk staking dreigen. Het werkstakende trampersoneel te Brook lyn heeft niet alleen het meerendeel der burgers op zijn hand, maar ook onder de politie is veel sympathie voor hen, zoo zelfs, dat het hoofd der politie het noodig achtte bekend te maken, dat ieder politie-beambte, die niet in alle opzichten zijn plicht doet onmiddellijk ontslagen zal worden. WAALWIJK. Zondag 27 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door Vermaak" van de zaal Musis de liedertalel „Oefening en Waalwijk en Bezooien op Sacrum worden uitgevoerd 1. De Hemel 2. Bede. 3. Frtlhlings Netz. De Vliegh. Heinze. Goldmark. Verschil 42 Geboren 169 kinderen Overleden (zonder de le- venlooze aangiften 121 Verschil 48 Vermeerdering 90 WAALWIJK, 26 Januari 1895. 't Is ellende 't blijft ellende, 't ls ellende en anders niet Dit deuntje zou men, om het veer te Drongelen te qualificeerengerust mogen zingen, als de lust tot zingen niet aan allen verging, die verplicht zijn dikwijls de nieuwe rivier te passeeren. Nu, er zijn de laatste dagen weer wat mi sères beleefd. Een paar voorbeelden Woensdagnamiddagtoen de westenwind opzette, liep het water hooger dan in gewone omstandigheden, en dit is voldoende om hier, den boel in de war te sturen. De pont had een goede anderhalf uur noodig om over te komen. Maar bij hoogen vloed kan zij, om vroeger meermalen vermelde redenen, niet geheel den kant bereiken. Dit was ook nu 't geval. De passagiers moesten uit de pont door het water aan wal gedragen worden. Mannen hebben hiertegen geen bezwaar maar vrouwen zullen in den regel deze wijze van vervoer minder verkieslijk achten. Een paard van P. Nieuwkoop moest eerst worden uitgespannen en daarna door het water naar den oever plassen, wat aan het dier, bezweet als 't was, zeker geen goed zal gedaan hebben. Het rijtuig moest eindelijk ook door 't water vau de pont gehaald woiden. Later in den avond deed de pont geen dienst meer zoodat o.a. paard en kar van brouwer Van Baal alhier, aan de overzijde bli ven moesten. De passagiers werden met het bootje, maar ook zoo gebrekkig mogelijk, overgebracht. Donderdagnamiddag omstreeks 3 uur stak de pont van de Noordzijde van wal. Aan boord bevonden zich G. C. met paard en wagen en de knecht van brouwer Van Baal met kar en paard. Aanvankelijk ging 't goed, maar een eindje den plas op kwam er een defect aan de machine; men zegt er sprong een bout los. Vooruit ging 't niet meer; wèl terug, van wind af. Men trachtte het gebrek te her stellen, wal eindelijk in zooverre gelukte, dat men, met behulp van handkracht de zuidzijde bereikte. Eer 't zoover was hadden men- schen en paarden bijna 2 uur in de koude gestaan. Als men zoo de ondervinding nagaat successievelijk omtrent het modelveer te Dron gelen opgedaan, dan komt men vau zelfs tot de volgende conclusie lo. Als 't uit het westen hard waait, kan de pont geen dienst doen 2o. Bij meer dan gewoon hoog water kunnen de rijtuigen niet uit de pontmen- scheu en dieren moeten op eene of andere wijze trachten door 't water heen aan wal te komen 3o. Bij laag water is 't ook weer sukkelen om over en aan wal te komen 4o. Bij den minsten ijsgang vaart de pont niet 5o. Onder gewone gunstige omstandig heden, als er niets anders is om de geregelde overvaart te beletten, is heel dikwijls de motor defect. 't Kan dan ook geen verwondering baren, dat de bevolking van de gemeenten ten noorden van het veer druk gebruik gemaakt heeft van de haar deze week geboden ge legenheid het adres te teekenen, ter betuiging van adhaesie aan dat van Waalwijks kamer van koophandeltot verkrijging van eene overbrugging der rivier. Bijna allen zonder uitzondering, aan wie 't is voorgelegd, stelden er hunne handteekening op en toonden hier door in meening te verschillen met hunnen burgemeester, die goedgevonden heeft zich te onthouden. Nu moet ieder voor zich in deze weten hoe te handelen, maar vreemd mag het toch schijnen, dat het hoofd der gemeente als 't ware door alle gemeenteuaren in 't ongel'jk gesteld wordt. Tot geru-tstelling van hen, die nog niet in de gelegenheid waren 't adres te teekenen ook in andere gemeenten dan de tot dusverre bezochte diene, dat zij daartoe nog in de gelegenheid zullen worden gesteld. Een heden ochtend door ons ontvangen bericht uit Drongelen noemt den toestand van het veer steeds ellendig. De pont moet weer door de stoomsloep worden overgebracht. De motor is dus weer buiten dienst. Na zooveel bedroevends verheugt het ons in staat te zijn ook een blijdere tijding te kunnen mededeelen Blijkens eene ons welwillend vertoonde particuliere correspondentie heeft de minister van waterstaatsprekende over het veer te Drongelen, pertinent verzekerddat daarin zoo spoedig mogelijk zal wordeu voorzien eveneens te Capelle. Loop der bevolking dezer gemeente in 1894 Zijn komen inwonen 313 personen vertrokken 271 jj Bevolking op 1 Jan. 1894 2361 m. 2413 vr. 31 Dec. 2407 m. 2457 vr. Te zamen 4864 zielen. Er werden 34 huwelijken voltrokken. Op de Donderdag te Dussen gehouden vergadering van belangstellenden in het tot stand komen van eene stoomtram door het Land van Allena waren aanwezig ruim 100 personen, onder wie de leden der Prov. Staten Van Tienhoven van den Bogaard en Hon- coop, de burgemeesters van Almkerk, Meeu wen, Sleeuwijk en Ecten en verdere belang stellenden uit de geheele streek. De heeren Seret en Mutsaers hadden ken nis gegeven, dat zij wegens het bijeen zijn der tweede kamer verhinderd waren te komen. Er ontspon zich eene langdurige discussie over de te volgen richting. Verschillende sprekers wenschten den directen weg Sleeu wijk—Keizersveer, daar met de stoompont over en verder naar Geertruidenberg en Breda, terwijl, de ingenieur Van Voorst Vader over Almkerk en Dussen naar het Capelsche Veer wilde en vandaar naar Heusden en Drunen. Op voorstel van den heer Boll, burgemeester van Eeten, werd de wenscheltjkheid van beide lijnen door de vergadering uitgesproken. Vervolgens droeg de vergadering aan de heeren S. W. Middelkoop en Van Voorst Vader op om voor de noodige concessie en subsidie te zorgen. Een voorstel om dadelijk aandeelen a tl00 te nemen, vond geen ingang, daar men al gemeen eerst liever gemeente- en polderbe stuur wilde vragen. Ten slotte werd aan beide heeren eene commissie van bijstand toegevoegd, bestaande uit de burgemeesters der 11 gemeenten, welke direct belang b:j de stoomtram hebben. Al vorens uiteen te gaan, dankte de oud burge meester van Werkendam de heeren Middel koop en Van Voorst Vader voor de tot heden genomen moeite, onder verklaring dat hij hoopt nog eenmaal de tram te zullen zien rijden. RETOURKAARTEN BELGIE. De directie der Belgische staatsspoorwegen heeft, in overleg met de Nederlandsche staats spoorwegen en de Hollandsche Spoorweg maat schappij bepaalddatte beginnen met 1 Februari a s. de spoorwegkaarten voor heen en terug voor internationaal verkeer drie dag m geldig zijn. Van Amsterdam naar Brussel en verder gelegen stations vier dagen, name lijk den dag van afgifte en de drie volgende dagen. Met Paschen, Pinksteren en Kerstmis zijn de kaarten voor alle plaatsen nog geldig den tweeden dag, na die feestdagen, mits daags vóór het feest genomen. De bepaling, dat de reis op Belgisch spoor niet mag worden onderbroken blijft van kracht. De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft appel aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij J. G. de Bie is vrijgesproken van medeplichtig beid aan schennis van het graf van wijlen den wachtmeester Hoekman, te Osch. Op de Belgische grens bij Koewacht is Donderdagnacht een formeel gevecht ge leverd tusschen een aantal douanen en een oOtal Belgische veesmokkelaars, die een dozijn koeien uit Nederland in Belgie trachtten binnen te smokkelen. Van weerskanten vielen schoten en het slot was dat de smokkelaars, ofschoon er niet minder dan tien douanen waren, zegevierend met hun buit over de grenzen trokken. Donderdagavond werd te Best aan den overweg, bij het station, zekere H. Stamps, terwijl hij met zijn vader dien nog wilde oversteken, door den Engelsch Duitscben tr^in gegrepen en zoodanig overreden, dat in allerijl een geestelijke wtrd ontboden, daar er geen hoop op ziju behoud was. Donderdagmorgen terwijl het nog donker was, is een locomotief van de Westlandsche Stoomtram, zonder machinist, uit de remise te Loosduinen behoorlijk over de rails naar Den Haag geloopen, en aldaar behouden aangekomen. Zonder op het traject ongelukken te hebben veroorzaakt, is de machine bij het eindpunt aan de lijnbaan, toen zij van de rails op den straatweg overging, tegen een boom geloopen, en beschadigde o. a. haar schoorsteenpijp, die in het nabijgelegen water rolde. Oogge tuigen verklaren, dat de machine te snelle vaarc had om iets te kunnen doen tot weg neming van het dreigend gevaar, dat gelukkig zonder ongelukken afliep. Woensdagmiddag tegen een uur brak te Zomeren een forsche brand uit in eene boer derij in de buurtschap De Ruiter, bewoond door twee weduwen, moeder en dochter. De oude vrouw was alleen te huis. Gelukkig kon zij ontkomen. Een gedeelte van het vee is gered, doch de inboedel grootendeels ver brand. Het huis was verassureerd, de inboedel niet. De brandweer was spoedig ter plaatse en deed wat zij kon, doch gebrek aan water verlamde spoedig hare werkzaamheid. Noch tans zijn de aangrenzende woningen gespaard gebleven. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. De landbouwerswoning, staande aan den Slaperdijk bij Kampen en bewoond door Reijer' van 't Hul en Jan Kluinhaar is Woens dagmorgen door eene onbekende oorzaak eene prooi der vlammen geworden. Van de I inboedels en het hooi is niets gered. Hoe wel laag, is de s'chade door assurantie gedekt. Men meldt uit Ginneken Bij het omspitten van den grond in den omtrek der boerderij, bewoond door de erven van Hoperen, is door de boscharbeiders gevonden een menschen geraamte. Te Maastricht zijn Dinsdagavond weder schermutselingen voorgevallen tusschen bur gers en militairen. Een burger werd daarbij met een schop ernstig gewond, terwijl ook een der militairen kwetsuren heeft gekregen. Een der vermoedelijke daders, een militair, is door de politie gearresteerd. Ook te Bergenopzoom was het in de laatste dagen des avonds zeer rumoerig op straat met vechtpartijen tusschen burgers en militairen. Dinsdagavond hebben drie jongelieden den schildwacht, die geplaatst is voor de kazerne Markiezenhof, aangerand. Een van hen, zekere S.werd onmiddelijk door de wacht gearre steerd en aan de politie overgeleverd de beide andere jongelieden werden nog dien zelfden avond in hechtenis genomen. Alle drie zijn zij naar de gevangenis te Breda overgebracht. De garnizoens-commandant heeft bevolen, dat tot nader order des avonds patrouilles door de stad zullen kruissen, om alle verdere ongeregeldheden met kracht tegen te gaan. Uit Scheveningen Ten gevolge van het wassende water zijn Woensdag verscheidene schuiten vlot geraakt en tegen elkaar gebotst. Vooralsnog schijnt de schade zich te bepalen tot het wegslaan van planken en rolleu en het indeukeu van een paar wrakken. De dijk, die bij de Kei zerstraat is aangelegd, is vanwege Delfland met zakken zand versterkt, omdat daar de zee hoog stond. Leden van Delfland's bestuur zijn daarbij aanwezig. De straatweg is op sommige plaatsen van 1 tot 2 meter afgeno men, zoodat enkele schuiten, die daar lagen, naar beneden zijn gezakt. De slagen, die voor het vervoer der schuiten waren gemaakt, zijn grootendeels verwoest evenals de getimmer ten, die voor de reparatie van sommige schui ten daartegen waren aangebracht. Er wordt beweerd dat de assurantie den 12en Januari de verzekering had opgezegd omdat niet voldoende was gezorgd voor de beveiliging van de nog aanwezige schuiten; in dat geval zou de schade komen voor re kening van de reeders. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur is bij de veelading te Zwolle Gerrit Zandkamp, oud 58 jaren, die bezig was om de veewagens schoon te maken, door de locomotief van den personentrein, van Utrecht komende, aangereden; hij werd onmiddellijk gedood. Zijn kameraad H. Ester, die in. den wagen werkzaam was, waarschuwde hem nog, doch G. Z., die een weinig hardhoorig was, wilde de naar buiten slaande deuren opentrekken, om in den wagen te klimmen, doch helaas even te laat. De machinist en stoker hadden niets van het ongeval gemerkt. (Zw. Ct.) Uit Yerseke wordt gemeld Woensdag is op de Bergrche oesterbank een vaartuig, rnet oesters geladen, door een rukwind omver geslagen. De bemanning werd met veel moeite door de van Yerseke varende stoom boot van den heer G. H. Kakebeeke, schipper L. van Liere, gered. Het vaartuig zal be houden zijn, maar de oesters zijn verloren. Het aakschip IC. Schroer 6, met kolen naar Antwerpen, is Woensdagmiddag achter de sleepboot bij Duiveland gezonken. De opvarenden zijn gered, Weer een misdaad In een waterput aan den publieken weg te IJzendijke (Zeeland) is het lijk gevonden van een meisje, ongeveer 37 jaren oud en wonende in genoemde gemeente. Zij was op visite geweest en werd door twee meisjes een eind weggebracht; toen deze van haar afgingen, zeide zij daar loopt nog iemand vóór mij (dat was tusschen 5 en 6 uur 's avonds.) Bij den put zijn gevonden een eindje si gaar en een lucifersdoosje. Teekenen van geweld zijn aan het lijk niet te bespeuren. De politie doet onderzoek om te weten te komen, wie de persoon was, die voor haar heeft geloopen, doch tot nu toe heeft men dit niet kunnen ontdekken. Van den mantel was de haak afgescheurd en het schort ook. Geld had het meisje niet bij zich. Volgens een later bericht heet de omge kome Prudence Aldeweiereldt. De substituut officier van justitie, de rech tercommissaris .en de griffier der rechtbank te Middelburg alsook de arts J. J. Berdenis van daar stelden een onderzoek in. Een verdacht persoon van buiten die gemeente is voorloopig aangehouden. In den goeden ouden tijd, toen de soliede geldkisten minder algemeen en de diefstallen vrij wat meer dan tegenwoordig voorkwamen, kostte het onzen zuinigen voorouders heel wat hoofdbrekens eene goede bewaarplaats voor hunne spaarduiten uit te vinden. Dit blijkt nog zoo nu en dan uit de zonderlinge vindplaatsen van hunne schatten. En niet altijd is het juist in de handen van hunne erfgenamen, dat het toeval die al te goed bewaarde schatten soms doet vallen. Zoo ook, verhaalt men, vond dezer dagen een zekere De Roo te Winsum, terwijl hij bezig was een paar oude, door hem aange-

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2