Notaris BINK, Advertentiën, BUITENLAND' Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. VERKOOPEN: UITVOERINGEN. Correspondentie. op Zaterdag 16 Februari 1895 Hoog— en Laagkar, een zoo goed als nieuw N.-È. Karre tje op veeren en Paarden tuigen en daarna Afbraak van een woonhuis en schuur. In geheel Midden-Europa neemt de vorst hand over hand in hevigheid toe, bij oosten en noorden wind. In Zuid-Duitschland heeft men een temperatuur waargenomen van 38 graden vorst. Woensdagmorgen ten 7 uur was de temperatuur te Archangel 57 graden vorst, te Petersburg 40, te Moskou 20. Te Londen heeft het weer geweldig ge sneeuwd. Slechts met groote moeite houdt men de straten begaanbaar. Op het ijs in Regent Park bewoog zich een menigte van 14000 schaatsenrijders, in Kensington Gardens waren er van 6 tot 8000 en in Victoria-Park van 4 tot 5000. Het ijs heeft een dikte van 30 a 40 centimeter. Ook uit New-York seint men felle koude: 4 graden onder 0, dus 36 graden vorst. Een telegram uit Londen van Donderdag seint Ons noordpool weder houdt aan. De groot ste vorst wordt bericht uit Dunstable (8 gra den onder nul Farenheit). Ook uit Noord- Amerika komen tijdingen van moorddadige kou, vergezeld van een geweldigen blizzard in de Westelijke Staten en in Canada, waar vele treinen zijn vastgesneeuwd. Een vreeselijk onheil de heeft stad Mont- ceau-les-Mines getroffen. In den mijnput Sainte-Eugénie heeft Maandagnacht een ont ploffing plaats gehad, die, voor zoover thans bekend is 29 slachtoffers heeft gemaakt, waarvan 21 dooden. Het is reeds de derde maal, dat die mijnput menschenlevens heeft gevorderd, eens 84 en daarna 45, doch nu waren er sedert 18 jaren geen ongelukken in gebeurd. De ramp begon met een brand in een der verlaten galerijen. Men zond 52 inan naar beneden, om barricades op te werpen, ten einde het vuur tot die galerij te beperken en een ontploffing van mijngas te voorkomeu, terwijl men den ploeg van 300 man, die moest neergelaten worden, voorloopig terughield. 1 en 5]/4 uur hoorde men een ontzettende ontploffing. Onmiddellijk werden maatregelen tot redding genomen en de 30 mannen, die men daartoe vroeg, hadden zich in een oog wenk aangemeld. De brand had zich evenwel door alle gangen verspreid waardoor het reddingswerk zeer werd bemoeielijkt. Ten 12 uur 's middags had men 21 lijken en 8 zwaar gewonden bovengebracht. Omtrent het lot van de overigen verkeert men in onzekerheidmaar men beschouwt hen als verloren, daar een instorting de verdere red ding onmogelijk heeft gemaakt. Het geheele personeel van de maatschappij met de inge nieurs aan het hoofd, was ter plaaise, bene vens de procureur der republiek en de onder prefect, die van Chalon-sur-Saonne gekomen waren. Tienduizend menschen verdrongen zich op het terrein bij den ingang van den put, waar de vreeselijkste tooneelen plaats hadden, telkens wanneer de vreeselijk ver minkte en verkoolde lijken boven gebiacht werden. Bijna alle omgekomenen zijn gehuwd en vaders van huisgezinnen, zoodat 46 kin deren achterblijven. Zoodra het bericht van de ramp naar Parijs was overgeseind, zond de president der republiek den commandant Lombard met een som van 2000 francs naar de plaats des onheils, om de eerste hulp te verleenen. Ook de secretaris van 't ministerie van binnenlandsche zaken vertrok derwaarts, om de gezinnen der slachtoffers geldelijken steun te brengen. Twee van de mijnwerkers, die beneden waren, zijn als door een wonder ongedeerd boven gekomen. Een van hen, een oude mijnwerker, heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat het ongeluk aan onvoor zichtigheid te wijten is. Volgens hem waren de maatregelen om den brand te beperken en den toevoer van lucht te beletten, ten eenenmale onvoldoend. Woensdag heeft te Montceau-les-Mines de begrafeuis der slachtoffers der mijnontploffing plaats gehad. Eenentwintig doodkisten bevat ten de overblijfselen der verongelukten. Dupuy Dutemps, minister van openbare werken, opende de rij van redevoeringen en verzekerde, dat het hem goed deed te kunnen mededeelen, dat de nagelaten betrekkingen niet in armoede zouden achterblijven. De bisschop van Autun, Perraud, hield in de kerk eene schitterende rederoering, waarin hij de algemeene deelneming prees en de werklieden tot kalmte en berusting aanspoorde. De gezondenen van den president der re publiek en van den min. van binnenlandsche zaken hebben met den prefect, den onder prefect en den maire de mijnputten bezocht en vervolgens de gezinnen der talrijke slacht offers. De tooneelen, die zij daar bijwoonden, waren hartverscheurend. De arbeiderswijken verkeerden in doffe verslagenheid; men was ei niet eens meer nieuwsgierig naar te ver nemen wat de heeren kwamen doen. Deze verleenden hier en daar geldelijken bijstand en verzamelden inlichtingen. Men vreest, dat de socialistische afgevaar digde Chauvière, die zich in allerijl naar de stad heeft begeven, er aan het stoken zal gaan. Agitatie „quand même;" het doel heiligt de middelen. Een telegram uit Sjanghai meldt dat de kapitein Montagu van het Engelsche oorlogs schip „Pigeon" toen hij te Nanking aan wal was gegaan, zwaar beleedigd is. Tot dusver hebben de Chineesche autoriteiten geen ge noeg doening verschaft. Dezer dagen hielden de antisemieten te Berlijn twee verschillende volksvergaderingen, waarin lang en breed besproken werd waarom eerst kort geleden de vereenigde radicale en conservatieve vleugels der partij,weer uit elkaar gegaan zijn. In eene vergadering zwaaiden Ahlwardt en Boeckel de vuurroode banier der joden,- jonkers - en papenvretende radicale antisemieten. In de andere verga dering werden Ahlwardt en Boeckel door de sprekers voor verkapte sociaal democraten, clowns en bal-masqué antisemieten, wien het slechts om de groschen te doen was, uitge maakt. Te groote waarde moet men aan die oneenigheden, die elk half jaar geregeld terugkomen, niet hechten. In 't antisemietische kamp verzoent men zich om daarna weer met veel schandaal uit elkaar te gaan. Ditmaa^chijnt het wetsontwerp tegen de onwentelingroartijen hierop van invloed te zijn geweest. Het trekt zeer de aandacht, dat gedurende het langdurige onderzoek naar 't verduisteren van documenten van de Banca Romana, noch Giolitti noch Rosana als getuigen gehoord zijn, ofschoon zij openlijk als aanleggers van die verduisteringen genoemd werden. Verscheidene studenten aan de Petersburg- sche hoogeschool zijn van de academie ver wijderd, omdat zij zich wat al te vrij over de behandeling, die de Zemstwo van Twer van het gouvernement ondervonden heeft, hadden uitgelaten. irw WAALWIJK, Zondag 10 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Omhoog Heinze. 2. Spinn Spinn Jüngst 3. I en 2 uit Leidens Ontzet. Hol. Tooneelvoorste'.ling, te geven door de too- neelclub „Eensgezindheid"op Zondag 10 Februari in het lokaal van den heer Chrs. Verbeek, te Waalwijk. Aanvang 's avonds 7 uur precies. Zie programmas. Buitengewoon concert te geven door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Be- zooien, met medewerking van de tooneelver- eeniging „Volharding in den Strijd", van Waalwijk, op Maandag 11 Febr. 's avonds 7 ure precies in de zaal van den heer A. J. Gerris, Café, Markt. Zie programmas. CAPELLE. Concert te geven door de liedertafel „Oe fening kweekt kunst", van Capelle (Heystraat), in het lokaal van den heer L. F. van Dongen, op Dinsdag 12 Februari 1895. Aanvang halt zeven uur. Zie programmas. WAALWIJK, 9 Februari 1895. Naar wij vernemen zal de harmonie l'Es- pérance haar volgend concert geven op Dins dag 19 Februari en heeft zij voor dit concert iets nieuws geëngageerd. Een in alle op zichten uitmuntend artistenpaar op komisch gebied, de heer en mevr. Gosschalk, Hol- landsche duettistenzal zijn gewaardeerde medewerking verleenen. In de voornaamste plaatsen van ons land traden zij in flinke theaters geruimen tijd op en behaalden steeds het grootste succes. De harmonie zal eenige mooie nummers van haar uitgebreid repertoir ten beste geven. Liefhebbers van goede muziek en schoone voordrachten hebben dus een prettigen avond in 't verschiet. Allen, die hiervan kunnen profiteeren, ver zuimen vooral deze gelegenheid niet. Naar wij zoo even vernemen, is een flinke ijsbaan ingericht in den Buitenpolder van Waalwijk; toegang achter Th. van Loon. In het Maandblad tegen vervalschingen wordt gewaarschuwd voor geheel dichtslaande broodtrommeltjes (voor kinderen), die van binnen met witte verfstof zijn gekleurd, welke blijkens scheikundig onderzoek loodverbin- dingen bevat; die verfstof laat gemakkelijk los en stukjes hiervan kunnen zeer licht in de voedingsmiddelen geraken. Daarom ont raadt het Maandblad het gebruik van die trommeltjes. Het blad voegt er bij, dat de importeur volkomen ter goeder trouw was en den voor raad nu zal terugzenden, zonder er meer van te verkoopen. Het feit werd door een toeval ontdekt, door een zorgzame huismoeder, die het af brokkelen van de verf bemerkt had en den raad van een deskundige inriep. Het Maand blad vraagt hoe lang het nog duren zal, alvorens men in ons land, evenals reeds in Rusland, Rumenie, en zelfs in Turkije en Argentinië geschiedt, verklaringen van on schadelijkheid bij het invoeren van dergelijke artikelen zal eischen. Deze weck is te Oisterwijk eene alge- meene vergadering gehouden van de afdeeling Oisterwijk der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw. Die vergadering was belegd om het al of niet wenschelijke te bespreken van invoerrechten op graan. Nadat de voor zitter de zaak had ingeleid, en een der leden een betoog, met cijfers gestaafd, had geleverd, dat graanrechten in het algemeen belang en zeker in het belang van deze streken niet wenschelijk waren, werd met nagenoeg alge- meene stemmen besloten geen verzoekschrift in te dienen om invoerrechten op granen in het leven te roepen, waarvan in eene vorige vergadering sprake was geweest. Een schrijven van de afdeeling Valkenswaard, met uitnoo- diging in tegenovergestelden zin te requestree- ren, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat men zulk een verzoek op dit oogenblik in elk geval niet noodig achtte. Echt Te 's Hertogenbosch bestaat eene „IJsclub" die f 2.50 contributie vraagt voor het lid maatschap. Een eigen baan bezit de club niet en van baanvegers is harerzijds geen sprake. Het eenige faveur dat de leden der Bossche ijsclub hebben, bestaat in het mogen dragen van een stukje carton, waarop iets staat ge drukt en geschreven. Ook hebben de leden der club toegang tot de „tent" der club, die wei niet op het ijs staat maar toch ook geen half uur daar vandaan. Van ijsfeesten of iets der gelijks is in Den Bosch en bij de Bossche ijsclub geen sprake en toch telt de club nog betrekkelijk veel leden. 't Is een aardig volkje dat Oeteldonksche volkje. Woensdag werd te 's Herenhoek een persoon gearresteerd, verdacht van poging tot manslag, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, met een geweer gepleegd op de rijksveldwachters Becks en Troupee uit Bor- sele, toen zij bezig waren met het surveil- leeren van het jachtveld, in gebruik bij bui- tenlandsc'ne jagers. (M. C Te Waardenburg zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag huis, schuur en berg van den bakker J. van Heun, alsmede de daarnaastscaande woning, toebehoorende aan B. Kardol, geheel afgebrand. Al het vee, dat niet verzekerd was, is verbrand. Oorzaak on bekend. Capelle, 7 Februari 1895. De ijsclub hield Woensdagmiddag een wedstrijd voor perso van 1623 jaar. De eerste prijs werd behaald door N. van Dommelen, de tweede door M. van Peer, de derde door G. Lesage en de vierde door L. van Dommelen. Vele zijn er die klagen, dat de brieven in onze gemeente zoo verschillend besteld worden, dan op lijd dan weer niet, dan droog dan weer nat. Dat alles hebben wij te dan ken aan de postconducteurs op den trein. Dikwijls gebeurde het, dat de gonducteurs den zak, die uit den sneltrein-nioet geworpen worden op het voorfront-i5f zoogenaamd per ron, onhandig waren, ja zelfs zoo onhandig, dat de zak aan den anderen kant met kracht er uitging, maar natuurlijk in 't water, dat kan niet anders. In plaats van hier den zak uit den trein te werpen, had zulks voor ver andering eens plaats op de Vrouwkensvaart. Wat de beambten in ons dorp betreft, die hebben er noch deel noch schuld aan. Het paard van onzen veearts, den weled. heer de Jong, dat tijdens de Waalwijksche markt te Waalwijk op stal stond, kreeg van een naaststaand paard, dat op schroefijzers stond, zulk een klap, dat het niet vervoerd mocht worden. Woensdagavond hebben alhier eenige vechtpartijen plaats gehad. Het mes was deze keer achter gebleven, wel een wonder. Van 't een en ander is procesverbaal opgemaakt. Een opgemaakte mouw staat niet netjes, ik heb liever een nieuwe jas. Alle buitenleden der Capelsche ijsclub heb ben hun ontslag genomen. Drongelen. Aanstaanden Maandagnam.il dezer, zal alhier eene hardrijderij op schaat sen worden gehouden op het Oude Maasje onder deze gemeente, waar eene prachtige sterke ijsbaan is. DRONGELEN. Maand Januari 1895. GEBORENCornelia Yda d. v. J. Millenaar en A. Lankhaar Elizabeth d. van W. van Gamroeren en J. van Wijngaarden Ger- ritje Wilhelmina d. v. 'G. de Haan en J. Colijn Jacobus z. v. J. de Haan en C. A. Lankhaar. Levenl. mannel. kind van C. Bouman en A. van der Kolk. SPRANG. Van 15 lot 31 Januari. GEBOREN: Pieter Jacobus z. van R. van Dronge len en Joh. Vos Adrianus Cornells z. v. Pieter Vos en M. P. HubertDirkje d. van C. Klootwijk en Ch. A. van Dongen Martinus z. van Jan Krol en Joh. Klootwijk. OVERLEDEN Pieter Jacobus van Drongelen 2 dagen Josijna de Rooij 1 jaar CAPELLE. Van 15 tot 31 Januari. GEBOREN Arie z. van Thomas de Rooij en Din gen» Hendrina Wagemakers Jan z. van Jan Jacobus Pruissers en Maria Pietcrnella van der Schans OVERLEDENCornelia Willemina van Ooster hout 52 jaar weduwe van Cornelis Snijders Cornelis van Pas 15 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTE: Jacobus leSage 27 j. en Johanna Vos 28 jaar. HU WEL IJ KS-AFKO N DIGI NGEN: Bernard us Kan- ters 40 jaar en Pietronella van Dongen, laatst weduwe van Anthonius Godefridus Sauters 39 j. te Looropzand Hendrik van Oversteeg 24 jaar en Adriana Wagemakers 21 jaar te Loonopzand Arie Tactor 29 j. en Guurtje de Boorder 30 j. te Zaandam. DRINEN. Vanaf 1 tot en met 31 Januari. GEHUWD: Franciscus Pulles 25 jaren met Wil helmina Pulles 23 jaren. GEBOREN Johanna d. van Joannes Baptist Snij ders en van Adriana van Ilulten Adriana d. van Francis Moonen en van Petronella Klerks Clasina d. van Antonie Cales en van Francijna Brok Johanna d. van Antonie Cales en van Francijna Brok Catharina d. van Adrianus Spee en van Ida Vcrdiesen Andreas Gerardus z. van Lam- bertus Snijders en van Johanna Maria van Drunen Anna Cornelia d. van Johannes Koen raad en van Maria Witlox. OVERLEDEN: Maria van Balkora 23j. Clasiua Cales 14 dagen Adriana Moonen 19 d. Johanna Cales 18 dagen Maria Catharina Smits 44 jaren. WAALWIJK, 7 Febr. De jaarmarkt was druk bezocht. Ondanks het gure winterweder was er toch tamelijk veel hoornvee ter veemarkt. De aanvoer bedroeg ruim '100 stuks. De handel was tamelijk vlug. Kalfkoeien golden f 140.f225.a f Dito vaarzen f 110180,f Jonge varkens aangevoerd 60 stuks, verkocht van f5.25 a f 10,25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1308 kt», van 10,95 A 11,20 per kg. Eieren f 5,— a 6, per 100 stuks. In ruwe huiden, zoowel gezouten als droge en zoowel prima waar als inferieure soorten, blijven de verhoogde prijzen gehandhaafd. Men verwacht geen daling voor in de tweede helft der maand Maart, als wanneer de aan voeren van La Plata en alle andere productie plaatsen flink zullen hervat kunnen worden. Inlandsche huiden en vellen en vooral paar denhuiden hebben zich met enkele guldens verhooging in prijs kunnen herstellen. De vraag van het Inl. artikel zoowel voor Duitsch land als voor Frankrijk en naar gezegd wordt ook voor Noord-Amerikaansche rekening houdt aan. De voorraad zooileder krimpt geweldig in. Zwaar prima is bijna niet meer voorradig. Tweede kwaliteit wordt thans druk opgekocht. Licht zoollcder wordt ook meer gevraagd. Alle soorten zool- en binDenzoolleder zijn hooger in prijs terwijl in overleder de markt een betere tendentie verkrijgt. Paardenleder is sedert Nieuwjaar veel in prijs vooruitgegaan. Inlandsche schors schijnt niet aan de markt te komen. Sommige houders zijn momenteel geen verkoopers, ondanks dat de prijzen veel hooger zijn. Iu Fransche schors is nog al aanbod met ongeveer f2 verhooging per 100 Kg. Alle andere looimiddelen zijn min of meer stijgende. u Opmerk er", te Capelle, boude ons ten goede, dat wij zijn ingezonden stuk, zooals 't voor ons ligt, niet plaatsen; er komen uitdrukkingen in voor, waarschijnlijk meer dan verdiend, inaar welke wij toch liever niet afdrukken in een on- geteekend artikel. Daarbij zullen de hoofdaan legger en zijne 4 helpers, die volgens hem trachtten de bestuursleden van den wedstrijd lastig te vallen, reeds genoeg gestraft zijn door de algeraeene afkeuring, welke zij ondervonden, en misschien nog wel op andere wijze, zoodat verdere bespre king in ons blad onnoodig is. REDACTIE. te WAALWIJK, zal voorm. 9 ure, te beginnen te Nieuwkuik: 1. Voor den heer VERROEN DEN OUDEN ter herberge van M. Schalken, 28 koopen Masten Sparren4 koopeu Schaarhout in de Kuiksche heide en 6 zware Eikenboomen in de Drunensche heide. 2. Voor den heer A. MOSTERMANS bij zijn huis 3. Voor den heer H. MOSTERMANS,

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2