IJSBAAN, Advertentiën, Goed geveegde J. VISSER, Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Oostenrijk, Korea. BINNENLAND, Handelsberichten. systeem dus met vier cylinders veranderd was en waarmede men nu de tweede reis deed. De schade was aan de zuigerstang van de derde cylinder en de drijfstang moest ont koppeld worden van de krukas. Bovendien moest de stoomgeleiding van de derde cy linder worden afgegnedenom dit uit te voeren waren 80 man aanhoudend bezig geweest. Met de verminderde machinekracht kon men slechts bij veertig omwenteling per minuut der schroef eene 11 mijls vaart ma ken. De reperatie der schade zal ongeveer 5000 dollars kosten. Het stoomschip zelt heeft weinig geleden en niemand der passa giers heeft eenig letsel bekomen, niettegen staande het zware slingeren en werken van het schip tijdens de hevige stormen die het had te doorstaan. Bij het binnenkomen der haven heschen al de schepen de vlaggen en nooit is een stoomschip zoo feestelijk te New York ontvangen als de La Gascogne. De terugreis van het ss. naar Havre is bepaald op 20 Februari. Alweer een aanvaring in het Kanaal tus- schen twee Engclsche booten. Beide zijn met zware averij te Dover binnengeloopen. Nog steeds komen berichten uit Enge land over menschen, die doodgevroren zijn. Door de hevige koude neemt ook het pauperisme in Londen grootere afmetingen aan. Het getal der behoeftigen, die onder stand genieten, moet deze week 17878 grooter zijn dan in de overeenkomstige week van 1894. Keizer Wilhelm heeft bepaald, dat de ge denksteen van den „Bismarck-toren", welke bi» Göttingen gebouwd wordt, het opschrift zal dragen: „Dem groszen Kanzier („Aan den grooten kanselier") Kaiser Wilhelm II 1895." De andere bijdragers worden waar schijnlijk geacht in die onderteekening te zijn opgenomen. De keizer is voornemens Frankrijk uit te noodigen deel te nemen aan de inwijdings feesten van het Oost Noordzee kanaal, die in Juli a.s. zullen plaats hebben. Het hot van cassatie te Rome heeft de zaak van den Fransrhen kapitein Romani weer verwezen naar het hof van appèl te Genua, om een ander vonnis te vellen. De studenten te Rome, die zich aan wanordelijkheden schuldig maken, vergader den op het Coliseum, waar zij door de politie uiteengedreven werden. Aan den president van de commissie van NapoHtaansche studenten heeft de minister Baccelli verklaarddat hij de universiteit aldaar niet weer zou openen, voor de stu denten de volgende voorwaarden hadden aangenomen Alle studenten zijn verantwoor delijk voor de orde er zullen dezen zomer geen examens gehouden worden de tijd anders aan die examens besteedwordt gebruikt, om de verzuimde colleges in te halen. Te Acera, provincie Caserta, heeft een duizendtal personenwillende protesteeren tegen de belasting op hennep, de deur van het belastingkantoor ingeslagen, den ontvan ger beroofdterwijl zijn vrouw van angst flauw viel. Vervolgens werd het stadhuis verwoestde bibliotheek verbrand en de straatlaarns ingegooid. In Acera zijn 30 personen gearresteerd velen vluchtten naar het gebergtetoen de boeren de bibliotheek iu brand staken schreeuwden zij: „Wat doet men met boeken, wanneer men geen brood heeft!" De ellende iu gansch Italië moet overigens door het ellendige weer zeer groot zijn. Op Sardinië, in Zuid Italië en Sicilië, waar het vee het gansche jaar door in de open lucht vertoeft, bezwijken vele dieren, zoodat de landbouwers een geduchte schade lijden. Uit Italië komt het bericht, dat men in welingelichte kringen een oorlog met den Negus van Abyssinie voor onvermijdelijk houdt. Als voorwendsel wordt gebruikt dat Frankrijk in Abyssinie tegen Italië geïntri geerd zou hebben. Men meent, dat Crispi door overwinningen in Abyssinie zijn positie zal willen verstelden. Een koninklijk besluit beveelt, dat de inkomsten belasting in de door de aardbeving geteisterde streken van Calabrie en Sicilië verminderd zal worden. Hetzelfde besluit laat zich waardeerend uit over de belangstelling van het buitenland in deze ramp. Volgens de dagbladen is een bevel om voor den rechter te verschijnen tegen Giolitli uitgevaardigd' (wegens laster.) Indien hij niet verschijnt, zal hij bij verstek veroordeeld wor den. Ook zou het bevel om voor den rechter te verschijnen, veranderd kunnen worden in een bevel tot gevangenneming. is ontploft zonder verwondingen of verlies van menschenlevens te veroorzaken. De aan geklaagden hebben bekend dat zij de anar chistische beginselen zijn toegedaan.Zij hadden een komplot gemaakt, tot welks geheimen men eerst na allerlei geheimzinnige plechtig heden werd toegelaten. ■Wolf, de aanlegger van den aanslag, is wegens dien aanslag en het deelnemen aan een geheim verbond veroordeeld tot zeven jaar zware gevangenisstraf, en een ander we gens medeplichtigheid tot 3 weken hechtenis. De vijf andere zijn vrijgesproken. Voor de rechtbank van Königgratz ston den zeven arbeiders terecht, aangeklaagd wegens het werpen van een bom in het hnis van den fabrikant Mauthner in Nachod. Ze Over Berlijn en Weenen ontving De Tele graaf bericht van het uitbreken eener om wenteling te Sofia en de vlncht van vorst Ferdinand naar Rumanie. Van elders wordt dit bericht niet bevestigd. Zoo onwaarschijnlijk echter was het niet, daar in den laatsteu tijd, voornamelijk om Rusland te believen we noemen slechts de terug roeping van den Russophilen leider Zankoff dingen zijn gebeurd, die onder de forsche regeering van den in ongenade gevallen Stambouloff nooit zouden zijn voorgekomen. Dat veroorzaakte ontevredenheiddie de regeering bij de jongste verkiezingen slechts door geweld bij de stembus te oefenen beletten kon zich te openbaren. Eene gewelddadige uiting der volks onte vredenheid zou dus zoo vreemd niet wezen. De Chineesche vredeonderhandelaars hebben Dinsdag Nangasaki verlaten om terug te keeren naar Peking. De Japansche regee ring dus wordt uit Yokohama gemeld blijft voor en na hare bereidwilligheid te kennen geven tot hervatting der onderhan delingen, maar dan met ambassadeurs, die van behoorlijke volmachten zijn voorzien. Dit is dus eene zijdelingsche wraking door Japan van de Chineesche gemachtigden. Dat we overigens op dit punt juist zagen, en het vertrek geen breuk beteekent, blijkt uit de aan The Standard uit Tientsin gezondene mededeeling, volgens welke de terugroeping der Chineesche gezanten op den voet zal worden gevolgd door de benoeming van nieuwe, en wel van niemand minder dan Li- Hung Chang, prins Kung of anders van sir Robert Hart om verder over den vrede te onderhandelen. De regeering te Peking han delde aldus „op raad der Europeesche ver tegenwoordigers. Op eigenaardige wijze valt dit bericht samen met dat der capitulatie der Chineesche vloot te Wei hai Wei, of liever van het, uit dertien schepen bestaande, overschot daarvan. De Chineesche admiraal Ting zond Dins dag eeu kanonneerboot onder witte vlag naar den Japauschen admiraal, graaf Ito, met aanbod zich over te geven onder voorwaarde slechts van lijfsbehoud voor officieren en manschappen der schepen en op de torten, gelijk mede voor de vreemdelingen. De formeele overgave ook der forten (het zijn er, weet men nog vier) zou dan later geregeld worden. Tegen deze voorwaarden had graaf Ito natuurlijk niets in te brengen, en zoo heeft admiraal Ting zich Woensdag aan de Japan ners overgegeven, met wat er nog van de forten en de vloot voor Wei hai Wei over te geven was. Ounoodig bloedvergieten werd op deze wijze vermeden en eene belangrijke schrede verder gedaan tot het doen tot stand komen des vredes. WAALWIJK, 16 Februari 1895. De Staatscourant meldt de bevordering van generaal Vetter tot commandeur der militaire Willemsorde. Deze aan den held van Matarara en Tjakranegara toegekende koninklijke onderscheiding zal zeker met groo- te ingenomenheid worden vernomen. Ook aan den Indischen legercommandant, luitenant- generaal Geij van Pittius, viel de onderschei ding ten deel als welverdiende hulde aan de uitnemende voorbereiding der Lombok-expe ditie. Deze week ontvingen wij de 2e aflev. van „De Lombok Expeditie" beschreven door W. Cool, Kapitein der Genie met illustraties van Luit. Kol. Hoogen. Zij bevat een fraai portet van generaal van Ham. De oorspronkelijke teekening, waarvan deze plaat een verkleinde reproductie op koper is, (autotypie) werd aan mevr. dewed, van Ham aangeboden. In 10 aflev. 45 cent zal de geschiedenis der Lombok-expeditie compleet zijn. Inteekening staat open bij den uitgever van dit blad. Blijkens achterstaande advertentie is er een goed geveegde ijsbaan op het Zuider Kanaal langs den Maasmond vanaf de rolbrug tot Doeveren. Ook deelt men ons mede dat de Galge- wiel goed geveegd en tot baan voor schaat sen rijden is ingericht. H.H. M.M. de koningin en de koningin regentes met gevolg hebben Donderdag een poos bijgewoond de wedstrijd in hard- en schoonrijden op schaatsen op het verver- schingskanaal hij Den Haag, gehouden door manschappen van het regiment grenadiers en jagers. HH. MM. kwamen in een arreslede, het gevolg had in rijtuigen plaats genomen. De vorstelijke personen en gevolg namen plaats in het tentje, koningin Wilhelmina volgde met belangstelling de oefeningen. De manschappen defileerden op schaatsen voor HH. MM., koningin Wilhelmina reikte persoonlijk aan ieder der drie eerste prijs- winners een zilveren horloge uitaan de achterzijde met het Nederlandsch wapen versierd, met ketting. Van den bekenden Liederenbundel voor Janmaat en soldaat, bijeenverzameld en ge wijzigd door den luitenant H. C. C. Clocke- ner Brousson, is thans bij den uitgever C. de Boer Jr., in Den Helder, reeds het 26e duizendtal verschenen. De dubbele vrouwenmoord te Schagen. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft te rechtgestaan Jan Oudshoorn (vriend van Klaas Boes den moordenaar van Schagen)die verdacht wordt van medeplichtigheid aan dien dubbelen moord. Tegen hem werd één jaar gevangenisstraf geCischt. Boes trad als getuige op in deze zaak. De moord te Nijmegen. Ter zake van den in den laatsten Oude jaarsnacht te Nijmegen gepleegden doodslag stond te Arnhem terecht J. H. v. d. B. Beklaagde ontkende alle schuld. Vier deskundigen en 14getuigen waren gedagvaard. Enkelen dezer hadden beklaagde in den bewusten nacht met een broodmes den jongen scharenslijper v. d. Laan zien naloopen tot in de Karregas. Eenige oogenblikken later kwam hij in het logement van Boelens terug, en legde, naar deze verklaarde, zijn mes in de vensterbank neer. Op dat mes werden bloedsporen gevonden. De verwonde werd te 12 uren stervende gevonden, en slechts ecu der getuigen had hem nog hooren zeggen „baas ik ben zoo gestoken." Het O. M. wees op het overstelpend ge tuigenverhoor en achtte den ten laste gelegden doodslag bewezen en eischte tegen beklaagde eene gevangenisstraf van 6 jaren. Woensdagnacht brak te Helmond een felle brand uit in de sociëteit Harmonie. In ongelootelijk korten tijd had het vuur zich over de geheele bovenverdieping verspreid en sloegen de knetterende vlammen uit vijf ramen tegelijk. Door de lelie vorst ging het blusschen met veel moeilijkheden gepaaid. Ofschoon men er ten slotte iu slaagde om water te geven, kon men toch niet verhinderen dat het ge heele gebouw aan de vlammen werd prijs gegeven. Het huis en de inboedel waarvan veel gered kon worden zijn behoorlijk verzekerd. Uit Belgie zijn naar ons land gevlucht, vermoedelijk naar Noordbrabanttwee ge vangenen uit bedelaars-gestichten te Merxplas, die zich te Hereuthals hebben schuldig ge maakt aan brandstichting en diefstal met geweldpleging. Zij dragen de kleeding van het gesticht zijn van gewone grootte en 30 en 36 jaar oud. Te Gemert ontstond Zondag brand in de woning van den gemeentewegwerker J. v. d. Heyden. De man, die met zijn kinderen thuis was, kon zelf weinig ter redding doen, daar hij tengevolge van een val, zijn arm in een gipsverband had. Op zijn hulpgeroep snelden de buren weldra toe om nog zooveel mogelijk van den inboedel in veiligheid te brengen. Intusschen vatte het daarnaast staande huis van H. van Berlo ook vuur, dat evenals de woning van Van der Heyden tot den grond afbrandde. De inboedel werd gelukkig grootendeels gered. Huizen noch inboedels waren verzekerd, zoodat de arme bewoners groote schade lijden. Bij de hulp, die bereidwillig door een ieder verleend werd, stak treurig af het gedrag van de leden van een nabijwonend gezin, die in plaats van een hand ter redding uit te steken, zich verheug den in het ongeluk van den armen dorps genoot. De rijkspolitie heeft zich met deze zaak bemoeid, ten einde na te gaan of er termen aanwezig zijn ter vervolgiug wegens het zich onthouden van pogingen tot redding van bijstaand gevaar. Men meldt uit den Haag Op het traject RotterdamDen Haag Amsterdam der Hollandsche Spoorwegmaat schappij ontstond Vrijdagavond ongeveer 7 uur groote vertraging door het derailleeren van een trein, komende van Maassluis, even voor het station Schiedam. De locomotief en daarop volgende bagagewagens kwamen dwars over het dubbel spoor te staan, zoodat beide lijnen versperd waren. Ongelukken hadden niet plaats en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Alleen werd eenige schade aan het materiaal veroorzaakt. De oorzaak wordt toegeschreven aan een defecten wissel, waar door de trein op dubbel spoor liep. De aan sluiting van den Haag met Belgie, omstreeks 7 ure, werd gemist en de treinen tusschen Rotterdam, den Haag en Amsterdam konden gedurende de versperring niet loopen. Om 9 ure vertrok een een extra trein van den Haag naar Amsterdam. De reizigers van den Haag naar Rotterdam moesten bij de plaats van ontsporing over stappen en loopen naar een gereedstaanden trein nabij het slation Schiedam. Een trein van Rotterdam, welke ongeveer half acht in den Haag moest arriveeren, kwam aldaar ongeveer len 10 ure aan. Vooral het goederen vervoer ondervond oponthoud. De Daitsche en Engelsche verbinding had geen vertraging. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval, begaven zich de inspecteur, de heer Van Lokhorst, de onder inspecteur, de heer Sariemijn en de chef van den locomotief- en treindienst, de heer Kramer, naar de plaats van het déraillement. In de vlammen omgekomen. Terwijl de mailboot „Prinses Elisabeth" (Queensboro'Vlissingen) te Queensboro' aan de kade gemeerd lag, ontstond in het voor schip, het logies der bemanning, door een tot heden onbekende oorzaak brand, die, dank zij de windstilte op dat oogenblik, geen verdere uitbreiding kreeg. Ofschoon men den brand vrij spoedig mees ter was, belette dit niet, dat twee personen, de matrozen Zwerus en Geluk, hun leven in de vlammen lieten. Iu de nachtdienst naar Vlissingen voorzag de ter plaatse aanwezige dagboot. Capclle15 Febr. Heden middag zouden er twee wedstrijden op schaatsen plaats heb ben, één in de kom der gemeente en één op den Eendcnuest. Wegens het slechte weder zijn ze uitgesteld tot Maandag, als het gunstig weder is. Gepasseerden Dinsdavond gaf onze lie— dertatel „Oefening kweekt Kunst" een concert bij den heer L. F. van Dongen aan 't spoor. Het publiek was in grooten getale opge komen, zoowel van elders als van hier, om van het aangeboden kunstgenot te profiteeren- het ruime lokaal bleek dan ook nauwelijks voldoende om de toehoorders te bevatten; wel een overtuigend bewijs van algemeene belangstelling in deze zangvereeniging. Het programma, dat 13 verschillende nummers bevattewerd op een paar nummers na prachtig afgewerkt. Dank de goede leiding van den ijverigen directeur den heer Frans de Cortie. De voordrachten van den heer Monté uit Kaatsheuvel vielen het publiek zeer in den smaakhij dacht even als anders Kom, ik zal ze eens laten lachen, wat dan ook gebeurde daarna bracht de heer Piet Treffers alhier de lachspieren nog meer in beweging met zijne voordrachten, waaronder er een bij was, getiteld: „Ik lach me ziek." Het kinderkoor, dat voor de eerste maal op de planken trad onder leiding der heeren van Doorn en van Beek, werd door het pu bliek met vreugde toegejuicht, daar het de verwachting te boven ging. In een woord, aan allen die tot deze uitvoering hebben meegewerkt, komt een woordje van lof toe. Een geanimeerd ballang niet het slechtste nummer van het program, bracht ons in aan raking met dat gedeelte van het menschelijk geslacht, dat wij op de planken te vergeefs hadden gezocht. Het had wat vroeger kunnen beginnen en desnoods iets langer kunnen duren niet waar dames WAALWIJK, 15 Febr. De handel was tamelijk vlug ter veemarkt bij redelijken aanvoer. De wegen zijn slechten bijna onbegaanbaar. De communicatie met het land van Heusden en Altena is dan ook uiterst moeilijk, zoodat van die streek, als het weder niet veran dert, vooreerst weinig aanvoer te wachten is. tialfkoeien golden f 150.f205.a f Dito vaarzen f135165,f Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van f4.25 a f8,25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1391 kg. van f0,94 f 1,19 per kg. Eieren f 4,a 5,per 100 stuks. In huiden, leder en schors is het zeer stil. De langdurige winter is van invloed op den geregelden gang van zaken. Er wordt slechts bij kleine partijtjes gekocht voor on- raiddelijke behoefte. Men verwacht bij open weder verlevendi ging van zaken en van werkzaamheden. Om trent het laatste kan dienen, dat er vele looierijen wegens den strengen, aanhoudenden vorst, bijna geheel stil staan. Ook uit 't bui tenland komen dergelijke berichten in. Heden overleed plotseling te Mon- I treux (Zwitserland) onze dierbare Broe- der en Zwager, de "VVelEd. Heer GERARD KLOSTERMANN, in den ouderdom van ruim 33 jaren. Namens de Familie BERNARD KLOSTERMANN. Hamsterdam, 11 Februari. van de Rolbrug tot en met Doeveren, lengte circa 2000 M. BESOIJEN. brugwachter.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2