Italië. Oostenrijk. Korea. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. zich oneindig veel meer overal vertoont dan zijn voorganger. Men leest dan ook telkens iets van hem in de bladen dat hij een hos pitaal heeft bezichtigd, een school geopend, een veetentoonstelling bezocht, de wacht van het Elysée heeft getracteerd, enz. enz eene reeks van kleinigheden, schakels, waaruit men wel meer de keten der populariteit heeft zien gesmeed worden. Deze week ontving de president den nieuwen Italiaanschen gezant, graaf Tornielli, ten ge- hoore, bij welke gelegenheid de meest vrede lievende verzekeringen werden gewisseld. Te Marseille, waar voor eenigeu tijd de bakkers het werk staakten, uil ontevre denheid over 't vaststellen van den officieeelen broodprijs door het gemeentebestuur, stelde een bakker, wiens winkel, even als die van verscheidene andereti, door een volksmenigte geplunderd werd, een gerechtelijken eisch tot schadevergoeding tegen 't gemeentebestuur in. De rechtbank heeft nu dien bakker in het gelijk gesteld en het gemeentebestuur van Marseille veroordeeld tot een schadevergoe ding van 1889 francs. Thans zuilen nog 49 andere bakkers een proces tot schadevergoeding tegen de gemeen te gaan voeren. Maar 't stadsbestuur komt in hooger beroep. In het restaurant „La Réserve" te Nizza, dineerden onlangs toevallig een aantal nota- biliteiten in dezelfde zaal, en wel: de keizer en de keizerin van Oostenrijk, Gladstone, de vorst en vorstin van Reus, Casimir Périer, oud president van het Fransche gemeenebest en Eczeta, gewezen president der Argentijn- sche republiek. Giolitti is te Turijn aangekomen. Zaterdag avond wordt hij te Rome verwacht, waar hij zich ter beschikking van den rechter stellen zal. Volgens de N. Fr. Pr. zal de Paus op verlangen van kardinaal SchÖnborn binnen 14 dagen de Oostenrijksche geestelijkheid inlichtingen geven over de verhouding van het Vaticaan tot de christelijke socialisten. Al de zwaveltnijnen op Sicilië zijn nu gesloten, wegens den treurigen toestand der industrie. Daardoor zijn weder 25,000 mannen zonder verdiensten. De rijke nalatenschap van aartshertog Al- brecht zal tusschen verschillende erfgenamen verdeeld worden. Het fideicommis, dat 2070 K. M.2 groot is (grooter dus dan het hertogdom Saksen- Koburg-Gotha), verder tal van grootsche fa brieken, verscheidene paleizen en de beroemde verzameling kopergravures „Albertina" komen aan zijn oudsten neef, aartshertog Frederik. Het gerucht loopt, dat ook de aartshertogen Karei Stephanus en Eugenius verschillende landgoederen krijgen. Het privaatrermogen, dat verbazend groot is, krijgt waarschijnlijk de dochter van aartshertog Albrecht, Maria Theresia van Wurtemburg en zal dus naar Duitschland gevoerd worden. Zondag komt het lijk van aartshertog Albrecht te Weenen aan, Dinsdag of Woens dag heeft de begrafenis plaats. Men schrijft Frans Jozef het voorne men toe, dat hij tot zijn opvolger benoemen wil den zoon van zijn jongste dochter Va- lérie, die met Frans Salvator getrouwd is. Maakt hij de bedoelde verandering niet, dan volgt zijn broer Karei Lodewijk op, die drie zoons heeft. Particuliere telegrammen uit Peking ge wagen van het ontdekken van een belangrijk complot tegen de keizerlijke regeering. De samenzweerders behoorden tot een geheim verbond, Thaili geheeten, dat vijftigduizend man sterk zou zijn en welks reeds gerijpte plannen slechts ter elfder ure ontdekt zijn. De aanvoerders zijn gevat. De Japansche kruisers bij Formosa schijnen uit te zien naar neutrale Europeesche stoom schepen, meestal uit Hamburg, die krijgsvoor raad voor Chineesche rekening overbrengen. WAALWIJK. Op Zondag 24 dezer, des voormiddags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Fleurs de Printemps, marche. ^Auber. 2. Ouverture Zampa, op veree- rend verzoek. Herold. 3. Air Varié pour 2 clarinettes, op vereerend verzoek. Suppé. 4. Frühlings-Kinder, Walzer. Waldteufel. CONCERT, te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Zondag 24 Februari 1895, des avonds ten 7 ure, in de zaal Musis Sacrum. (Zie programma's). BUITENGEWONE UITVOERING te geven door de tooneelvereeniging „Volhar ding in den Strijd," op Zondag 24 Februari 1895, des avonds 7 ure, in de concertzaal van den heer Ant. Gerris, café, markt. (Zie programma's). CONCERT, te geven door de zangreree- niging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, op Maandag 25 Februari 1895, des avonds 7]/i ure, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. (Zie programma's). BAARDWIJK. CONCERT, te geven door de liedertafel >Tot bloei der toonkunst," op Zondag 24 Februari 1895, des avonds 7 ure, in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's). WAALWIJK, 23 Februari 1895. De Woensdagavond ten 7 ure gehoudene openbare vergadering van den gemeenteraad werd, onder voorzitterschap van deu burge meester, bijgewoond door alle leden, de hee- ren Hoffmans en Baijens uitgezonderd. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering werd mededee- ling gedaan van ingekomen stukken. Hierna werd op voorstel van burgemeester en wethouders besloten de huur van den grond der veldtent over 1894 te verminderen tot op f75, en daarnabepaald.dat bedoelde grond publiek zal worden verpacht voor 6 jaar, onder expresse vermelding, dat in geen geval meer sprake kan zijn van reductie van den pachtprijs. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van den heer Mombers tot instelling en be noeming eener havencommissie. Het dagel. bestuur had een concept opgemaakt van eene instructie voor die commissie, dat werd voor gelezen. Uit de hierop gevolgde discussie bleek, dat de heer Verbunt niet veel op had met het plan zooals 't daar lag. Volgens de instructie was de commissie geheel afhankelijk van burgemeester en wethouders en dat wenscht de heer Verbunt, met het oog op vroegere handelingen en uitlatingen van den voorzitter, niet. De voorzitter wees op het karakter dezer commissie, welke zou zijn eene commissie van voorbereiding voor burgemeester en wet houders; dit was, meende hij, ook de be doeling van den voorsteller. De heer Mombers verklaarde echter dat hij zich die commissie meer onafhankelijk had voorgesteld, zoo dat zij kleine werkzaamheden kon laten verrichten zonder telkens permissie te vragen aan burgemeester en wethouders. De voorzitter betoogde met de wet in de hand dat dit niet mocht. Deze heeren zetten nader hunne opinie uiteen ook anderen namen nog aan de discussie deel en het slot was, dat met algemeene stemmen besloten- werd eene commissie voor de haven te be noemen en de voorgelezen instructie goed te keuren. De commissie bestaat uit de heeren Mom bers, Gragtmans, Van Tilburg en Timmer mans Wz., onder voorzitterschap van eerst genoemde. De heeren Verbunt, Quirijns en Timmermans Bz., die benoemd werden, ver klaarden de benoeming niet aan te nemen. Thans kwam aan de orde de behandeling der algemeene plaatselijke politieverordening. Daar hiervan geen voor het publiek goed verstaanbaar verslag te maken is, verliet de verslaggever de raadszaal. Bij kon. besluit is de generaal majoor der infanterie van het leger in Nederl lndie J. A. Vetter, met ingang van 15 Maart, op zijn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagenmet behoud van aanspraak op pensioen, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant-generaal en onder dank betuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Omtrent het eventueel bezoek van H.H. M.M. de koninginnen aan Noordbrabant wordt uit Tilburg onder dagteekening van 20 dezer geschreven Mochten wij gisteren reeds het genoegen smaken, te kunnen melden weldra onze ge- eerbiedigde koninginnen in onze stad te zien, thans kunnen wij met zekerheid zeggen, dat de gouverneur onzer provincie reeds bespre kingen is komen doen, over de komst. Met zekerheid kunnen wij thans ook melden, dat H.H. M.M. de koninginnen 'op 't laatst der maand Mei voor 2 of 3 dagen Tilburg zullen bezoeken en dat het hotel »de Gouden Zwaan» van den heer H. B. Hegeman, voor H.H. M.M. is geschikt bevonden. Vervo'igeus nam ZEx. een kijkje in de koninklijke modemagazijnen der firma G. Meelis in de Heuvelstraat, het raadhuis, waarna ZEx. geruimen tijd verwijlde in het Moederhuis der Eerw. Zusters van Lieide alhier. Des namiddags dineerde de commissaris ten huize van den WelEd. Gestr. heer W. P. A. Mutsaers en vertrok te 5,24 weder naar 's Bosch. De Noordbrabanter echter zegt Met absolute zekerheid kunnen wij melden, dat tot lieden aangaande het bezoek der koninginnen in 's Bosch of elders niets is bepaald. Alle berichten dienaangaande missen allen grond. Voor de verkiezing van een lid voor den raad der gemeente Loonopzand moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. van der Wee en W. Ypelaar. Te Helmond had de werkman H. V., werkzaam in de katoendrukkerij der firma P. F. v. d. Ven Co.het ongeluk met de hand onder een machine te geraken, met het noodlottig gevolg, dat dit lichaamsdeel geheel werd afgerukt. De ongelukkige V. werd in bewusteloozen toestand naar het Liefdehuis gebracht, alwaar hem de eerste heelkundige hulp verleend werd. Deuzelfden man trof eenigen tijd geleden het ongeluk van de andere hand drie vingers te verliezen. Te Waspik zijn de drie personen, die eenigen tijd geleden door een dollen hond waren gebeten, uit Parijs teruggekeerd, waar zij gedurende 14 dagen onder behandeling zijn geweest van professor Pasteur. Te Aarle-Riksel (Noord-Brabant) werd dezer dagen een boerenknecht, die zich lan ger dan goed voor hem was in een herberg had opgehouden over dit feit door zijn baas onderhouden. De knecht ontstak hier over zoodanig in toorn, dat hij zijn baas het vleesch en den nagel van den middel sten vinger beet, zoodat alleen het been overbleef. De vrouw van den landbouwer, die op het hulpgeroep van haar echtgenoot was toegesneld, werd eveneens mishandeld, waarop man en vrouw in de weide vluchtten. Op waarschuwing der dienstmeid, wisten zich eindelijk eenige personen van den woestaard meester te maken. De rijkspolitie, die de zaak in handen heeft, zal zeker wel zorgen, dat dit oumensch voor eenigen tijd onscha delijk gemaakt wordt. Te Leiden is op het Kort Rapenburg plotseling een fel uitslaande brand ontstaan iu den sigarenwinkel van den heer v. G. De brand nam zoo hevig toe, dat de heer des huizes uit de bovenverdieping sprong. Hij werd daarbij zoodanig gewond, dat hij naar het acad. ziekenhuis moest worden ge dragen. De vrouw werd met moeite gered. Voorts is er groote schade aangericht. Als oorzaak van den brand wordt petroleum ge noemd. Deze brand heeft treurige gevolgen. Wel was alles verzekerd, maar effecten, contanten en allerlei sieraden zijn verbrand. Man en vrouw zijn opgenomen in het St. Elisabeth gesticht op de Hooigracht. Met de vrouw gaat het redeh'jk goedmaar de man is ernstig beleedigd aan de ruggegraat, zoodat zijn toestand reden tot bezorgdheid geeft. g De spoorwegbraud te Barendrecht, op 1 Mei des vorigen jaars, ligt velen aldaar nog versch in het geheugen. Geen wonder dan ook, dat Woensdagmorgen menigeen de schrik om het hart sloeg, toen men op den spoordijk op ongeveer 5 minuten gaans van het station brand ontdekte, welke een ernstig aanzien vertoonde. Bij onderzoek bleek, dat een achttal volle petroleumvaten, door een goederentrein verloren, door onbekende oor zaak in volle vlam geraakten en door het verspreiden van haren vloeibaren inhoud deze brand een grootsch aanzien kreeg. Te Scherpenzeel is een brutale diefstal gepleegd bij R. Bos. Terwijl deze, evenals ook de huishoudster, afwezig was, heeft de dief zich door een raam toegang tot de wo ning weten te verschaften. Toen de huishoud ster met een 19-jarig jongmensch, zekere C. Bakker, huiswaarts keerde, zagen zij licht in de woning. De diefdie gerucht vernam trachtte door het raam te ontvluchten, maar werd door genoemden Bakker gegrepen en vastgehouden totdat hulp op kwam dagen, waarna hij achter slot werd gebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat met uitzon dering van een kast, alles was opengebroken en doorzocht. Het gestolen goud en geld werd bij deu dief, een oudbekende van de justitie, terug gevonden. Te Arnhem is Woensdag nacht om streeks 4 uren nabij het station de van Em merik komende goedertrein ontspoord,waarbij tien wagens zijn beschadigd. De gewonen treinenloop ondervond door dit ongeval geene vertraging, Er werd gelukkig niemand gekwetst. In het bekende uurwerken magazijn van Paul Miche, Heerengracht te Amsterdam, is deze week een brutale diefstal gepleegd. Gebruik makende van het oogenblik, dat de kantoorchet zich even verwijderde, zijn drie mannen, die blijkbaar deze gunstige gelegen heid afwachtten, het huis binnengedrongen, deden een greep in de vitrine der remontoirs en wisten zich bij de terugkomst van den chef met hun buit uit de voeten te maken. Eene achtervolging der gauwdieven langs de Heerengracht leidde tot geen gevolg. Twee vrouwen verbrand. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur ontdekte men te Denekamp (Overijsel) een feilen brand in een huis, staande in het dorp, toebehoorende aan den heer G. J. Mensink aldaar en be woond door twee vrouwen, genaamd Geertrui Dubbelink en Euphemia Teders, die zich nog te bed bevonden. De opgekomen hulp vond het huis gesloten. Nadat men zich met geweld toegang tot de woning had verschaft, werd Geertrui Dubbelink er uitgedragen, doch zij gaf spoedig den geest. De tweede vrouw te redden was onmoge lijk. Zij werd dan ook, nadat de brandweer den brand meester was, levenloos onder de puinhoopen weggehaald. Beide lijken werden op het terrein van den brand gekist. Hoe den brand is ontstaan, is niet bekend. Twee dochters van den spoorwegwachter Severs, op wachtpost 2 te Meppel, werden Vrijdagavond ruim zes uur door den aanko menden trein gegrepen en onmiddellijk gedood. De lichamen werden geheel verscheurd. Beide meisjes, ruim 20 jaar oud, waren naar de stad geweest om boodschappen te doen en keerden langs de lijn huiswaarts, toen het ongeluk plaats had. In den namiddag van Vrijdag brak door het springen van een petroleumkachel brand uit in de woonkamer van den bakker Kalf, in de St. Anthoni-Breestraat te Amster dam. In de onder die kamer gelegen bakkerij lieten patroon en knechts den arbeid in den steek en vluchtten. Het vuur woedde met snelheid voort en tastte den winkel en het achterhuis aan. Ondanks de krachtdadige hulp der brandweer, welke in een kwartier tijds het vuur bluschte, was toch groote schade aangericht. De winkel, de woonkamer en de bovenverdieping van het achterhuis waren geheel uitgebrand; buitendien had een behoef tig gezin in een aangrenzend perceel eeuige brandschade bekomen. De inboedel van den bakker en die van de bewoners van het achterhuis waren verzekerd, maar zijne papie ren van waarde, welke in een gewone kast in de huiskamer waren geborgen, werden door het vuur verteerd. Later vond de bakker nog enkele goudeu sieraden onder de puin hoopen terug. Het geval gaf heel wat drukte in de bedrijvige buurt. Het Centrum stemt met de voorstanders vau graanrechten toe, dat, wanneer aan een zoo aanzienlijk deel der bevolking als de boerenstand, de oude welvaart kon worden teruggegeven, geheel Nederland daarbij baat zou vinden. De vraag is maar merkt het blad op of het daartoe aangegeven middel afdoende mag worden genoemd en of men bij den eisch naar graanrechten niet te zeer zijne wenschen neemt voor de werkelijkheid. En dan leeren de toestanden in het bui tenland dat graanrechten en zelfs vrij hooge graanrechten nog geenszins een waarburg zijn voor de stijging der prijzen, dat waar die rechten worden geheven, de landbouw evenzeer in hachelijken staat verkeert. Voornamelijk heeft het blad hier het oog op Duitschland, dat waarlijk geen moeite heeft gespaard om zijne grenzen zooveel mo gelijk af te sluiten. Immers, het valt niet te ontkennen, dat de nood der Duitsche boeren, ondanks de graanrechten tot een bedenkelijke hoogte is gestegen. Het voorstel Kanitz (om den inkoop en verkoop van buitenlandsche granen voor Duitschland uitsluitend voor rekening van het rijk te doen plaats hebben) bewijsthoe algemeen de landbouw-crisis is geworden en hoeveel kans men looptbedrogen uit te komen met in het heffen van graanrechten een afdoend middel te zien, om den boeren stand tot bloei en welvaart te brengen!" Op het Prins-Hendriksplein te 's-Gra- renhage viel het volgende ongeval voor Op den hoek van eene der straaten, die op dat plein uitkomen, geraakte een rijtuig, waarin een dame zat, in botsing met een met hout beladen wagen, welke laatste over- tuimelde, waardoor het rijtuig tegen balken en planken stuittewelke van den wagen vielen. Door den schok viel de koetsier van den bok. Het paard holde met het rijtuig voort over het trottoir. Een knaapje van 7 en een meisje van 4 jaar, niet snel genoeg uit den weg kunnende komen, geraakten tusschen den muur van een huis en het rijtuig bekneld. Het jongetje was oogenblikkelijk dood, terwijl het meisje in wendig gekneusd naar het gesticht voor zie kenverpleging Bronovo werd vervoerd. De toestand van het kind was heden bevredigend. Het in den nacht van 15 op 16 dezer uit de brandkast van den heer Bottenheim Heerengracht te Amsterdam, ontvreemde be staat uit een bedrag van ruim f8300, waar onder 1 bankbiljet van f1000, verschillende van f 100, 200 en 300 en ruim f 300 aan specie. Op 9 dezer is vermist ten nadeele van een koopman in diamanten te Nieuwer-Am- stel en vermoedelijk verloren door zijn knecht, gedurende een tocht op schaatsen naar de Monnikendammer vaart en terug, een partij bewerkte diamanten. CAPELLE. Van 1 tot 15 Februari. GEBOREN: Cornelia z, van Jacobua Leendert Cové en Eva Cornelia Rutters Antonie Dirk, x. van Antonie van Oosterhout en Johanna Rozenbrand Adrianus Johannes z. van Johannes Jacobus van der Waals en Anna Sophia Oerlemans Anna lluiberdina d. van Maria Kuijsters. OVERLEDENGerardus Vermeulen 77 jaar echt genoot van Theodora Johanna Cornelia Koopman Gerdina de Jong 9 maanden. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Abraham Koninga 31 j. en Cornelia Bogers 22 j. te Sprang. GEHUWD: Jacobus le Sage 27 j. en Johanna Vos 28 jaar.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2