binnenland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Korea. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. Jaarmarkt te Waalwijk Woensdag 6 Ma£rt. Botermijn Vrijdag 8 Maart. Friedrich August van den sultan ontving op zijn reis in het Oosten (1889 en 1890) en de rijke verzameling Oostersche voorwerpen, welke hij zich had aangeschaft. In een groot deel van Zwitserland heeft zware sneeuwval (het sneeuwde er 36 uren achtereen) het verkeer zeer belemmerd. Te Genève ligt de sneeuw 0.71 M. hoog. De trams moesten daar den dienst staken. Een aantal treinen ondervonden aanmerkelijke ver traging. De toestand in de zwaveldistricten geett aanleiding tot ernstige bezorgdheid. De mijn eigenaars lijden proote verliezen, zoodat zij hun werklieden moeten ontslaan. Er is voor gesteld een syndicaat samen te stellen, om zoo de zwavelprijzen öp te houden. Worden de mijnen gesloten, dan zouden 33000 werk lieden broodeloos zijn. De koning heeft een verzoekschrift ont- vangeu van 1500 te Parijs vertoevende Ita lianen om kapitein Romani in vrijheid te stellen. Ouder de afgevaardigden is slechts sprake van het verdwijnen van hun .collega Cornandini, vroeger directeur van den Cor- riere della Sera, sedert drie maanden uit gever van den MSIaneeschen Corriere del Mattino, die sedert 12 dagen spoorloos ver dwenen is. Den 15en Februari is hij uit Milaan vertrokken, zeggende, dat hij zich naar Rome begaf, doch daar is hij niet aan gekomen. Men acht het niet onmogelijk, dat hij het slachtoffer van een politieke wraak neming geworden is. In de Romagna heerscht een levendige agitatie de lucifersfabrieken zijn gesloten. De begrafenis van den Oostenrijkschen veldmaarschalk aartshertog Albrecht en de bijzetting in de Kapuziner-Gruft heeft Dinsdag te Weenen op buitengewoon plechtige wijze en onder grooten toevloed van belangstellen den plaats gevonden. Keizer Wilhelm's aanwezigheid Z. M. ging, in Oosienrijksch uniform gekleedaan de zijde van keizer Franz Jozef achter den lijkwagen werd zeer gewaardeerd en als eïn verblijdend bewijs uitgelegd voor de tegenwoordige har telijke Duitsch—Oostenrijksche verhoudingen. HIROSJIMA, 1 Maart. Maarschalk Ojama deelt officieel mede d.d. 27 Februari dat de Chineezen nabij Tapingsjan zijn verslagen in den ochtend van den 24en. 's Middags vielen 12000 Chineezen Haitsjing aan, maar werden teruggeworpen en trokken zich terug in de richting van Jinkao. Het verlies der Japanners bedraagt20 dooden en 250 ge wonden dat der Chineezen 200 dooden, terwijl het getal hunner gewonden onbekend is. MEXICO, 1 Maart. Een verschrikkelijk on geluk heelt gisteren plaats gehad op den spoorweg tusschen de twee oceanen. Een trein vol pelgrims is te Pemamatla ontspoord. Er waren 104 dooden en 85 gewonden. De ont steltenis in de stad is natuurlijk groot. WAALWIJK. Zondag 3 dezer'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Neerland's taal Stille. 2. De Nornen Gevaert. 3. Jagerkoor Cooijmar.s. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 3355,49: terugbetaald f 2475,50. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1969, WAALWIJK, 2 Maart 1895. De 14e afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw zal eene alge- meene vergadering houden op Maandag 11 Maart a.s., des avonds ten half 5 ure, in het lokaal van den heer Van Dongen, te Capelle, Nieuwe vaart. Aan de orde is 1. Vaststelling van een bijzonder reglement voor de afdeeling, in overeenstemming met de nieuwe statuten der maatschappij 2. Verkiezing van een nieuw bestuur. De voordracht ligt ter inzage bij den se cretaris en tijdens de vergadering in bovengemeld lokaal. Daarna zal de heer Van Hoek rijkslaud- bouwleeraar te 's Bosch, spreken lo. over de voeding van het vee en, als de tijd het toe laat, 2o. over het inkuilen van groenvoeder Omstreeks middernacht tusschen Woens dag en Donderdag brak, door eene onbekende oorzaak, te Besoijen een hevige brand uit in het huis behoorende aan C. Vivie, bewoond door den herbergier A. van der Vliet en Sameljan. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een oogenblik alles in volle vlam stond en niets kon gered worden. Drie koeien van P. van den Broek, die daar gestald waren, werden mede het slachtoffer van het vernic lend element. Het huis en de inboedel van Van der Vliet waren verzekerd. Het is aan het flink optreden der Besoi- jensche brandweer te danken dal de be lendende gebouwen gespaard bleven. In verband met dezen brand hoorden wij van verschillende zijden de vraag stellen waartoe het dient heel Waalwijk te alarmeeren, als er aan 't eind eener naburige gemeente brand is, zoolang de hulp der Waalwijksche brandweer niet is ingeroepen. Gulweg bekennen wij dit evenmin te be grijpen als de vragers, en we gelooven zelfs dat dit alarmeeren in het onderhavige geval niet had behooren te geschieden. Vergissen we ons niet, dan is bij raadsbesluit bepaald dat de Waalwijksche brandweer niet naar buiten zal gaan, zoo lang hare hulp niet gevraagd wordt door het hoofd der gemeente, waar brand is uitgebroken. Daarbij komt nog, dat men hier door dit noodeloos lawaai de schutterij op de been brengt, die toch zeker niet geroepen is om buiten Waalwijk dienst te doen. We meenen dus in den geest van velen te spreken als wij den wensch uiten, dat de Waalwijksche nachtwacht de ingezetenen kalmpjes late slapen als er elders brand is. Moeten eenige autoriteiten gewaarschuwd worden dit kan toch aan hunne woning gebeuren. Voor 't geval de Waalwijksche brandweer moet worden opgeroepen om hare diensten elders te prsesteerenzou het signaal, waardoor die oproeping geschiedt, behooren aan te wijzen welke spuit daartoe moet uitrukken, maar ook tevens dat het een andere gemeente geldt en de schutters dus te bed kunnen blijven als zij verkiezen. Nachtelijk burengerucht is strafbaar gesteld. In verband hiermede deelde men ons onlangs zelfs mede, dat iemand (nomina sunt odiosa) er ernstig aan gedacht had eene bepaling in de politieverordening te laten opnemen krachtens welke het verboden zou zijn 's avonds na een zeker uur in z:jn eigen huis te musi- ceeren als 't daar buiten hoorbaar is. En een gansc^e gemeente laat men geheel noodeloos in rep en roer brengen door het getoeter en gefluit der nachtwachts. 't Is eenvoudig bespottelijk Van de Waalwijksche nachtwacht gesproken: 't Heeft velen ten zeerste verwonderd iemand, die daarvan deel uitmaakt, aan te treffen bij den brand te Besoijen zoo iemand verplicht is bij zoo'n gelegenheid op zijn post in de gemeente te blijvendan is het toch zeker de nachtwachtde rijkspolitie begeeft zich natuurlijk naar de plaats des onheils ver wijdert zich nu een of meer der nachtwachts, dan is de gemeente geheel of gedeeltelijk onbewaakt en overgeleverd aan de willekeur van kwaadwilligen die dan naar hartelust hunnen slag zouden kunnen slaan. In 't algemeen belang signaleeren wij deze feiten opdat herhaling voorkomen worde. Dezer dagen is eeue circulaire verspreid betreffende den stoomtram in het Land van Heusden en Altena. Daarin wordt nogmaals een dringend beroep gedaan op medewerking en ftnantieelen steun in de eerste plaats tot bijeenbrengiog van de voorloopige kosten tot verkrijging der concessien, begroot op f 3000. Tot bestrijdiog daarvan worden beschikbaar gesteld 30 aandeelen van f 100 die later in de op te richten vennootschap kunnen worden ingebracht, of wel kunnen daarvoor bijdragen worden verstrekt van minder dan f 100 tot genoemd bedrag. Breda's wethouderde heer J. A. van Aken, viert heden zijn tachtigstigsten verjaar- dag. Het zal den waardigen grijsaard, die reeds meer dan 30 achtereenvolgende jaren als raadslid zitting heeft en thans zijne functie als wethouder nog met lust en opgewektheid waarneemt, bij deze gelegenheid zeker niet ontbreken aan bewijzen van belangstelling. In de tweede kamer is Donderdag het debat geopend over het ontwerp betreffende de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De heeren Mutsaers en Dob- belman opperden ernstige bedenkingen tegen de willekeur der douane ambtenaren, die van dit ontwerp het gevolg zouden zijn en zij maken hun stem afhankelijk van de amen dementen, die den eerlijken handel niet het slachtoffer zullen maken van maatregelen tegen flesschentrekkers. De heer Plate verdedigde het waardetarief dat veel billijker is dan het wichttarief. Men meldt uit den Haag De minister van binnenlandsche zaken moet, naar van goeder hand wordt gemeld gereed zijn met een ontwerp tot uitbieiding van het kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van eene in bewerking zijnde herziening der personeele belasting wacht om naar den raad van state te wc rden verzonden. Een commissie uit onderscheiden werk- lieden-vereenigingen te Amsterdam,bestaande uit de hh. W. P. Brijnen. H. B. Poesiat en J. H Pot verspreidde de volgende waar schuwing aan de werklieden in Nederland buiten Amsterdam. De bouw der a. s. tentoonstelling te Am sterdam zal ontegenzeggelijk eenige drukte teweegbrengen. Hierdoor aangelokt, kon het zijn dat vele werklieden in ons vaderland een kans wilden wagen, om in de hoofdstad werk en brood te zoeken. Velen zouden misschien een sober, een half bestaan prijs geven, om te Amsterdam te vinden.... weik? Neen geen werk; ze zouden hun sober stukje brood zeer waarschijnlijk inruilen tegen werkeloosheid. De tentoonstellings-commissie toch heeft besloten geen werklieden in dienst te nemen, dan die reeds minstens twee jaar te Amster dam woonachtig zijn. Of dan degenen, die aan den tentoonstel- lingsbouw geplaatst worden hunne vorige plaatsen niet zouden openlaten Gewis, maar, die waren bij de vverkeloozen. Op den eer sten dag dat de commissie voor werkver schaffing zitting hield gaf zij reeds drie duizend kaarten uit. Een sprekend bewijs dat niet eens alle werkloozen aan de tentoon stelling werk zullen kunnen vinden". Wij lezen in de Noorbrabanter In de Residentiebode Donderdagochtend vonden wij de mededeeling, dat de commis saris der koningin van Noordbrabant en de burgemeester onzer stad, die j.l. Zaterdag de residentie bezochten ten einde inlichtingen iu te winnen omtrent een eventueel bezoek van HH. MM. aan onze provincie „vrij wel onverrichterzake zouden zijn huiswaarts ge keerd, daar het hun niet gelukt zou zijn, veel bijzonders te weten te komen." Zij wij goed ingelicht, dan zijn de heeren toch wel zóóveel te weten gekomen, dat zeer spoedig de particuliere secretaris jhr. De Ranitz een bezoek zal brengen aan deze gemeente. Tot gemeente-geneesheer te 's Grave - moer is benoemd Dr. P. J. Vinkhuijzen, te 's Gravenhage. Falb's weervoorspellingen Van 1 tot 3 Maartde maand begint met regen, die allengs nog toeneemt. De tem peratuur is tamelijk hoog, maar zal 3 Maart ietwat dalen. De eerste helft van Maart zal warmer maar ook vochtiger zijn dan de laatste helft. Sneeuw zal iu de eerste helft niet vallen, wel om en bij den 20en Maart en in de laatste dagen der maand. Over 't geheel echter zal deze maand ons niet veel sneeuw geven. Behalve in de laatste tien dagen blijft de temperatuur gelijkmatig en warm. De te Rozendaal gearresteerde inspecteur eener brandwaarborg- en verzekerings maat schappij V. d. V. is aan de Belgische justitie uitgeleverd, door welke hij bij verstek tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Te Tienraai (Limburg) is Woensdag avond de dienstmeid van den ritmeester M., te Venloo, doodgeschoten, die aldaar bij hare ouders op bezoek was. Als verdacht van dezen moord, is de wachtmeesrer Jorna van het 2e reg. huzaren, te Venloo, in tegenwoordigheid der justitie met het lijk geconfronteerd. Hij hield zich onschuldig en noemde zelfs den moord, op zijne beminde gepleegd, afschuwelijk. Alle omstandigheden zijn echter zoo tegen hem, dat het wel moeielijk zal zijn die rol vol te houden. Jorna is als commandant van de politie wacht gedeserteerd en daar zijn eigen revolver In reparatie was, had hij eene kist van een kameraad opengebroken en daaruit diens revolver ontvreemd met de patronen. Deze revolver, gemerkt no. 73, is te Tienraai niet ver van het lijk gevonden, dat met het ge zicht in de handen voorover aan den weg lag. De lijkschouwing heeft bewezen, dat een kogel het hoofd doorboord heeft. Hij is naar den Bosch overgebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. In den afgelooper. nacht trachtte hij de hand aan zichzelve te slaan. Te Roermond is gevankelijk binnenge bracht, op rechterlijk bevel, de Sljarigewed. J. v. R., uit Blerick, verdacht van meineed in een civiel geding voor het kantongerecht te Venloo. Donderdag voormiddag had aan de stroopapier fabriek van de firma Scholten te Sappemeer een verschrikkelije ongeluk plaats. De werkman Buurke van Slochterveld, was in de nabijheid van een snel ronddraaiende as bezig eenige steenen uit den muur te nemen, toen hij, eenigszins achteruitgaande, door de as werd gegrepen en mee rondgesleurd, waarbij hem de kleeren van het lijf gereten werden en de ongelukkige om de as als het ware opgewonden was. Hij is dan ook als lijk opgenomen. Door een eigenaardig, uiverseel denk beeld zal ook Nederland betrokken worden in de plannen, om den stichter van 't Suez- Kanaal, wijlen Ferdinand de Lesseps, een standbeeld te wijden op de plaats onder de hemelstreek, waar het grootsche werk dezer eeuw is aangelegd. De grondgedachte is om aan het gedenk- teeken het karakter te geven van een hulde van de geheele wereld, derhalve om de daarin gelegen vereering niet uitsluitend te doen uitgaan van De Lesseps geboorteland, zelfs niet van een of meer landen van Europa vereenigd. Daarom is het voornemen, om elk passagier, die op weg van of naar het verre Oosten, het Suez-Kanaal moet passeeren, in de ge legenheid te stellen door eene vrijwillige bij drage van één francmede te werken tot dankbare vereering der nagedachtenis van hem, die toch altijd een der meest in drukwekkende figuren dezer eeuw blijft. De eventueele ondernemers van dit plan verwachten, dat nauwelijks één jaar noodig zal zijn om langs dien w?g de benoodigde gelden bijeen te krijgen. Gestikt in de jenever Een bewoonster van den Jordaan, te Am sterdam, had even de kamer verlaten en een pas gehaalde flesch met jenever op de tafel laten staan. Een knaapje van ongeveer vijf jaar. nauwelijks van eene ziekte hersteld, maakte zich van de flesch meester en dronk zooveel dat de moeder bij hare terugkomst het kind geptikt vond. Een bediende van eene Amsterdamsche firma was belast met het overbrengen van de obligatien der nieuwe leening van f 170,000, welke door het gemeentebestuur van Maas sluis is aangegaan ter aflossing van twee voorafgaande leeningen. Bij aankomst in het station te Maassluis, ontdekte hij tot zijne groote ontsteltenis, dat hij de obligatien in de coupé van den snel trein Amsterdam —Antwerpen had achter gelaten. De stationchef seinde onmiddellijk naar Rotterdam, doch de trein was reeds gepasseerd, zonder dat er aangifte was gedaan van de vonds van het pakket. De burgemeester, die intusschen van het verlies verwittigd was geworden, liet terstond naar de verschillende stations seinen, zond een agent van politie naar den Haag (alwaar voornoemde bediende den sneltrein had ver laten verder den bode van het stadhuis naar Rotterdam, met last om zoo noodig naar Antwerpen te sporen. Het pakket was evenwel aan het grens station Esschen bij den stationchef gedepo neerd, alwaar het door genoemden bode in ontvangst genomen werd. Ter voorkoming van eventueel zoek raken bij de post had men het noodig geoordeeld een bediende te zenden. De president der Fransche republiek heeft gisteren de hh. Calisch en Van Mesdag, voorzitter en ondervoorzitter van het uitvoe rend bestuur der Amsterdamsche tentoonstel ling, ontvangen. De hh. Ancelot, voorzitter, Layns, oudervoorzitter, en Brylinski, commis saris generaal van het Fransche comité, en de heer Roepius, gedelegeerde van het Hol- landsch comité, waren mede tegenwoordig. De heer Lourties stelde de heeren voor aan den president. Dtze heeft hen met de meeste minzaamheid ontvangen, en op de gezelligste wijze met hen over Holland gepraat, over de herhaalde reizen welke hij er had gedaan, over de goede vrienden welke hij er gehad hadzijn compagnon Van Houtenwijlen Chabot te Rotterdam, den advocaat De YVaal enz. Een bijzonder aangename herinnering was Félix Faure o a. bijgebleven van eenige dagen te Dongen bij 's-Hertogenbosch. Hij heeft de commissieleden verzekerd van zijn volle sympathie voor de onderneming en voor de stad en het land welke haar op het touw zetten. Bij het heengaan zeide de pre sident gekscheerend Gijlieden moet mij maar niet ter tentoonstelling uitnoodigen, want ik zou wat gaarne komen, en dat zou nu niet meer gaan. VERGADERING der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, op 28 Fcbr. 1895. Tegenwoordig alle leden eu de secretaris. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd, Aan de orde de verkiezing wegens perio dieke aftreding van den voorzitter, onder voorzitter en den secretaris. Herbenoemd respectievelijk de heeren J. B. Timmermans Wz S. Far.o en F. W. van Liempt. Ingekomen verslag der kamer van koop handel en fabrieken te Gorichem; Statistieke opgave van den in-, uit- en doorvoer in Nederland. Ter visie voor de leden. Behandeld werden de ingekomen adressen van de kamers van koophandel en fabrieken te Maastricht, 's Bosch en Breda aan de tweede kamer der staten generaal, houdende bedenkingen tegen hec wetsontwerp, betreffen de nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. Na langdurige discussie werd besloten deze adressen te steunen, vooral het adres van Breda, terwijl de voorkeur werd gegeven aan een specifiek tarief, bepalende de heffing naar maal, gewicht en tel. En verder het adres der kamer van koop handel en fabrieken te Assen aan den minister van justitie, om te krijgen eene spoedige af doening van zaken bij de rechtbanken ea dientengevolge vereenvoudiging der procedure en goedkooper geding. Nog wordt na re- en

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2