Nummer 19. Donderdag 7 Maart 1895. 18eJaargang. ill! lÉüMBUGSTIIL Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, I! „„„n,.,,™,... ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. Kamp—*—mi iii _j-1 mi _.,.I De Eeho van het Zuiden, Waalwpsdie en Langstraatscbe ('nuraiil. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regeli 0,60 daarboven 8 cent per regeJ- groote letters naar plaatsruimte. Advertentien maal ter plnatsung opgegeven, vvorden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscl - land worden alleen aangnomen dooi het advertentiebureau van ^DOL?J3TEll^R^^n^Durg^^Ileclamesl5ccntDerregeU^ Volgens bericht van eenige dagbladen is de Belgische regeering op het punt het wetsontwerp betreffende de naasting van den Kongo in te trekken. Aan het oordeel der kamers zou een overgangsvoorstel worden onderworpen, met de strekking denonafhan- kelijken Kongo-staat de middelen te ver schaffen noodig om zijn werk tot 1900 voort te zetten. Het voorstel zou, vergezeld van een koninklijke boodschap, morgen aan de kamer worden meegedeeld. Die berichten zijn volstrekt onjuist nu d regeering eens de Kongo-zaak heelt aange pakt, is zij vast besloten om ze ten einde te brengen. Het gerucht dat de koning zou afdanken als de kamer de naasting van den Kongo verwerpt is eveneens ongegrond. Minister Hanotaux heeft aan den Duitschen gezant graaf Münster medegedeeld, dat Frank rijk naar de feesten tc Kiel twee pantser schepen en een aviso zal zenden, onder bevel van een vice-admiraal. De Russische pers wijdt opnieuw artikelen aan de gemeenschappelijke deelneming van Frankrijk eu Rusland aan de feesten te Kiel. Zij verblijdt zich dat de gelijktijdige aanwe- ztgheid van de Fransche en de Russische schepen getuigenis zal afleggen van de nauwer verbintenis tusschen de twee landen. Het is zeker dat er tusschen de twee regeeringen is beraadslaagd over een ge meenschappelijke deelneming aan de feesten, en dat er een afspraak is gemaakt. Rusland en Frankrijk zouden zelfs het getal der sche pen hebben afgesproken, de schepen zouden onder het gezag van een officier van den- zeltden rang staan, samen aankomen, naast elkaar gaan liggen en samen vertrekken opdat hun tegenwoordigheid het karakter zou dragen van solidariteit en vereeniging. 't Is niet te gelooven dat eene der regee- ringen er aan denkt de grove tactloosheid te Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant Zij hoopten naar aanleiding der betrekkingen, die er tusschen Ovidius en den grooten indus trieel Paul Harmant bestonden, het spoor van den valschen baron de Reiss te vinden. De jonge vrouw was zeer wraakgierig. Ovidius had haar willen dooden en was thans nog in het bezit van stukken, die raeer dan vol doende waren om haar ongelukkig te maken. Dat zijn zaken, die zoo licht niet vergeten worden. Niets ter wereld zou in staat geweest zijn Amanda hare plannen van wraakneming te doen verzaken. Denzelfden avond nog dat Ducherain te Parijs was aangekomen, had zij hem ontmoet en dit thema met hem besproken „Zijt gij bereid tegen onzen gemeenschappelij- ken vijand te handelen? vroeg zij hem. Raoul, iemand van zwakke natuur, moest steeds onder iemands heerschappij staan. Zeker, zeker 1' antwoordde hij. „Zeer goed," antwoordde Amanda, „dan zullen wij gezamenlijk handelen.' „Wat heb ik te doen?" „Eerst moeten wij trachten het spoor van dien man te ontdekken, en dan dat spoor volgeD, steeds in de schaduw, op zijne hielen, om zoo na te vorscheu waar hij woont.' „En wanneer wij dat gevonden hebben „Dan zullen wij wel een middel weten te vinden bij hem binnen te dringen, zijne meubels te door snuffelen en de hand te leggen op de papieren, waarin wij belangstellen. Zult gij alles doen wat ik van u verlang?' „Ja." „Mij trouw gehoorzamen v Gel ijk een Pruisisch soldaat zijn onderofficier gehoorzaamt." „Dan zal alles terechtkomen. Ik houd mij ver- begaan, waartoe het plan haar door de Chau vinistische pers wordt toegeschreven. Mocht echter inderdaad door twee der gasten zulk eene enormiteit zijn beoogd van samen te gaan „smoezen* op het internationale feest, waartoe zij beide zijn genoodigd min of meer natuurlijk tot verstoring van het geregeld verloop, mocht inderdaad zoo iets gebeuren, dan achten wij keizer Wilhelm mans genoeg, om zich behalve van zijn plichten, ook van zijne rechten als gastheer naar behooren te kwijten, aan zijne gasten de plaatsen aanwij zend, die hij voor hen bestemd heeft, en anders bij verzet, desnoods op hofifel'jke wijze de deur. De 421/s millioen mark voor den aanbouw van vier nieuwe gepantserde kruisers, welke door de Duitsche regeering werden verlangd, een verlangen, herhaaldelijk en met aandrang door den keizer gesteundzijn met groote meerderheid 145 tegen 77 stemmen door den rijksdag bewilligd. Uit blijde dank baarheid achten wij den keizer in staat den eerst gereed komenden kruiser Reichstag te noemen Maar wat hebben de rijkskanselier en de ministers zich ook geweerd Met de voorbereidende vredes-besprekingen tusschen China en Japan is het nu zoover gekomen en in een telegram uit Shangai wordt dit aanvankelijk verloop een gunstig genoemd dat eene eerste bijeenkomst der gemachtigden van beide partijen beraamd is te Simonoseki. Daar zullen dan de geloofs brieven worden onderzocht en wanneer deze in orde blijken, zullen de verdere onderhan - delingen gevoerd worden te Hiroshima. De Amerikaansche gezant te Peking, die dat langdurige talmen zeker niet langer kon aanzienheeft inmiddels, naar the Times verneemt, den tekst der geloofsbrieven, die aan Li Hung Chang zullen worden medege geven, en waarvan hij op de een of andere wijze kennis heeft gekregen naar Japan overgeseind, met verzoek om eenig bescheid zekerd, dat Ovidius in betrekking staat met den vader van Mary Harmant, den millionair. Het bewijs is gemakkelijk daarin te vinden, dat hij den industrieel van Courbevoie het procesverbaal ter hand heeft gesteld, dat gij hem gegeven hebt. Hij moet dan ook gezocht worden te Gourbevoie in de nabijheid der fabriek of wel te Parijs in de Murillostraat, waar de rijke industrieel woont. Den een of den anderen dag, wat vroeger of later zal Ovidius tot zijn medeschuldige gaan. Dan moet gij daar zijn om den kerel te bespieden. Wanneer gij Ovidius uit Ilarraant's woning ziet komen, dan moet gij zijne schreden volgen; ik beproefde 't reeds vroeger, doch mocht er niet in slagen. Aannemende wat ook mogelijk is dat hij niet bij Paul Harmant aan huis komt, dan komt de millionair toch zeker bij hem. Houd du9 beiden in 't oog. Stel u op de hoogte van alles, en zie goed uit de oogen." „Dat zal nog zoo gemakkelijk niet zijn.» ,0 neen; en 't kan ook lang duren. Maar wat geeft dat Denk aan de verzekering van ons heil en aan onze wraak." „Ik heb Paul Harmant nooit gezien, en om hem te kunnen volgen, moet men hem toch eerst leeren kennen." „Ga bijtijds naar de Murillostraat. in den vroe gen morgen, en wacht totdat hij zijn hotel ver laat om naar Courbevoie te gaan." „Morgen vroeg." „Hebt gij uwe schadevergoeding van de spoor wegmaatschappij getrokken „Ja, wilt gij dat geld hebben O, neen; integendeel, ik zal mijn deel dragen in al uwe onkosten. Ik heb nog aardige spaar penningen verzameld. Daarvoor heeft baron de iteiss ook heel edelmoedig gezorgd „Willen wij een gezamenlijken pot maken, ter wijl wij ons werk ook te zamen voortzetten Amanda scheen zeer gevoelig voor dit aanbod. Des anderendaags, nadat hij zijne bakkebaarden en knevel algeschoren had, opdat Ovidius hem op het eerste gezicht niet zou herkennen, ging Duchemin in de Muriollostraat postvatten tegen over het hotel van den industrieel. Nauwelijks was hij tien minuten daar, toen de groote voordeur wagenwijd geopend werd. Op het binnenplein voor het perron wachtte eene victoria, gereed om te vertrekken Paul Harmant hield onder den linkerarm eene wanneer die voldoende geacht worden. Door eene andere mogendheid wordt alzoo over de hoofden der langzame Chineezen henen met Japan eene soort van voor gedachten- wisseling gehoudeu die in elk geval en te genover elk ander land natuurlijk eene on mogelijkheid wezen zou. In Mantschourije hebben de Japanners naar te Tokio ontvangen berichten uit het hootdkwartier aldaar, de geheele streek tus schen Saygentai en Tafykold bezet. Den 28sten Februari heelt nog een hevig gevecht plaats gevonden waarin de Chineezen 45 dooden en de Japanners 98 dooden en ge wonden hadden, en na welks voor de Chi neezen ongunstigen afloop dezen zich Noord waarts terugtrokken. Uit Chee Foo (Tsjiloe) komt bericht, dat de Japanners zich niet laten zien, hoewel de Chineesche overheid steeds uitstrooit dat de Japanners naderen en allerlei gruwelen be drijven. Dit maakt de bevolking zoo angstig, dat talrijke zeltmoorden worden bedreven zelfs door vrouwen en kinderen. Van die Japansche gruwelen is natuurlijk niets aan. Wel is het een feit, dat 5000 Chineezen uit Wei hai Wei voorbij Chee Foo zijn getrokken, beladen met den buitdien zij met het plunderen van hun eigen dorpen onderweg behaald hadden. De tekst van het kieswetontwerp voor de gemeenten is uitgekomen. Kiezers zijn bur gers die den leeftijd van 30 jaar hebben be reikt en ten minste drie jaar in de gemeente wonen. Een stem toe krijgt elke kiezer van 35 jaar die getrouwd is ot weduwnaar, wet tige nakomelingschap heeft en in hoofdsom en opcenten ten behoeve van den staat be taalt tenminste 5 frank personeele belasting naar de huurwaarde in gemeenten beneden de 1000 inwoners, tenminste 10 frank in die portefeuille vol papieren, kwam de trappen af en steeg in het rijtuig, terwijl hij den koetsier toe riep „Naar Courbevoie." De koetsier mende de paarden. De victoria ver liet het binnenplein, rolde Ducherain in snelle vaart voorbij eu verwijderde zich in de verte; doch de jongman had den tijd gehad het gelaat van den millionair te zien en diens trekken in zijn geheugen te prenten Hij nam het eerste huurrijtnig dat hij ont moette, en liet zich naar Courbevoie brengen. Zevenendertigste Hoofdstuk. Toen Duchemin te Courbevoie was aangekomen, had men hem spoedig de groote fabrieken van den industrieel gewezen. Hij ging er heen en wierp een aandachtig oog op den frontgevel met zijne twee deuren. „Niemand kan hier uit,' dacht hij „of ik moet hem zien, wanneer ik goed een oog in het zeil houd. Doch naar allo waarschijnlijkheid kan het drommels lang duren. Ik zal dus hier in de buurt alles moeten zoeken wat ik noodig heb." De gewezen klerk ten stadhuize van Joignv ging op verkenning uit. Nabij de fabriek trol hij eene restauratie aan, die er nog zoo slecht niet ui'zag. „Daar zal ik het noodige zien tusschen de tan den te krijgen," dacht de jongman, „en dan kan ik op den oever als een vermoeid flaneur een uiltje gaan vangen.... Zoo kan 't in nieraands brein opkomen dat ik hier iets bijzonders zoek... De hoofdzaak blijft echter, dat ik mijne lui in't oog hond." Raoul Ducherain had een rijtuig genomen, en dat rijtuig wachtte op ongeveer honderd stappen van de ateliers. Hij ging er heen en zegde tot den koetsier „lk moet nog langer hier blijven. Ik zie naar iemand uit, die nog op zich laat wachten. Ik neem u per uurZoig voor uw ontbijt, doch denk er aan dat gij steeds moet gereed zijn.' De koetsier, zooals hij 't zelf zoo graag verze kerde, was een oud opmerker, die reeds menige zweep in de straten der hoofdstad versleten had. Een half woord was voor hem voldoende en des noods begreep hij zelfs wat er niet gezegd werd. yZoo I Zoo I Dan hebben wij iemand op de hie len te zitten, vriendje 1" zegde hij beteekenisvol een oogje knippend. van 1000 tot 10,000 inwoners, tenminste 15 frank in die van 10.000 tot 25,000, en ten minste 20 frank in die van boven de 25,000. Kiezers die onroerende goederen bezitten met een inkomen volgens het kadaster van 150 frank krijgen ten minste één stem toe. Er is sprake van, dat op de wereldtentoon stelling tc Parijs in 1900 vanwege het Vati- caen een tentoonstelling van de ontwikkeling der Christelijke Kerk gehouden zal worden. De Paus en verscheidene kardinalen, onder welke ook de aartsbisschop van Parijs, zijn zeer ingenomen met dit plan. De Fransche journalist Hippolyte Per- ch°r, beter bekend onder zijn „pennenaam" Harry Alis is te Parijs gedood in een twee gevecht met kapitein Le Chatelier. Hij stierf door een degenstoot welke hem beide longen doorboorde. De aanleiding tot het duel was een brief, door Harry Alis aan den kapitein geschreven, in diens qualiteit van bestuurder der „Vereeniging tot bevordering der kennis van Fransch Congoland." Harry Alis was redacteur van het Journal des Débats, verbonden aan het agentschap Dalziel en een der oprichters van de Revue Contemporaine. Hij had in Afrika gereisd en bemoeide zich veel met koloniale aangelegenheden. Reeds sedert langen tijd zijn er te Toulon op kosten van het Fransche gouver nement proeven met een onderzeesche boot genomen. Nadat die proeven meer dan een millioen gekost hebben, is nu eindelijk ge constateerd dat de boot onbewoonbaar is. Kapitein Nemo zal dus vooreerst geen opvolgers hebben. Een postbeambte te Tarbes vind bij het sorteer en van pakketten een pakje dat gedeeltelijk was opengeraakt en snoepte een stukje van den inhou I een koek Twee andere beambten proefden ook een klein stukjemaar geen van hen had lust, nog „Dal kan wel zijn.' „Zeg maar onmiddellijk jaO, 'tis de eerste keer 1 iet, dat ik daartoe mijne hulp verleen. Ik ken dat baantje." „Welaan dan, ja, gij hebt gelijk." „Zoo mag ik het hooren. En van dat baantis houd ik veel. Ik heb er steeds schik in, even als een jager z'.jn wild, iemand na te speuren. Zie, dat is werkelijk mijne roeping. Men zou een uitstekend politieagent van mij gemaakt hebben. Maar dan raag ik mij ook niet meer verwijderen; is hier in de nabijheid niet een lokaaltje te vin den, waar men wat gebruiken kan ,,J'a, daar ginds, op den hoek." „Dan ga ik er heen, want mijn maag begint in verzet te komen. Daar kunt ge mij vinden." „Ga, ik kom er wellicht ook ontbijten." Wij zullen den ganschen dag niet met Du chemin doorbrengen, doch alleen mededeelen dat hij 's avonds thuis kvrain zonder Ovidiu9 gezien te hebben. Paul Harmant had hij gevolgd tot aan zijne woning in de Murillostraat en deze had den industrieel dien avond niet meer verlaten. Dit geschiedde den dag nadat Ovidius zijn moordaanslag tegen Jeanne de brooddraagster, beproefd had. Sinds Paul Harmant zijn medeplichtige was gaan opzoeken om hem mede te deelen door welke nieuwe gevaren hij bedreigd werd, hadden zij elkander niet meer ontmoet. De valsche Paul Harmant was vol vertrouwen. De nieuwe misdaad door Ovidius voorbereid, moest voor een ongeluk doorgaan, en dus moest zijn medeplichtige wel den tijd hebben dit voor te bereiden; daarom had hij er ook op gerekend dat verscheidene dagen zouden verloopen, alvorens hij iets van het droevig ongeluk hoorde. Toch wachtte de millionair niet zonder onge duld op den uitslag van deze nieuwe misdaad, die hem van al zijne angsten moest verlossen. Thuis, in tegenwoordigheid zijner dochter, onder het oog van Lucien Labroue, die thans dagelijks lange bezoeken kwam afleggen, trachtte hij niet alleen de grootste vrijheid van geest te toonen, maar deed zich zelfs vroolijk en opgewekt voor, zoodat niemand die hem zoo bedaard zag glim lachen, den 9torm zou geraden hebber:, die in zijn binnenste woedde. Het tijdstip voor het teekenen van het contract was vastgesteld.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1