Engeland. Duitschland. Italië. Rumenië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. Het veer te Drongelen. meer te snoepen, want de koek smaakte af schuwelijk bitter. Niet lang daarna kregen de drie beambten hevige pijnen en brakingen. Het bleek, dat zij vergiftigd waren door strychnine. Die het eerst en het meest van den koek gegeten had stiertde twee anderen bleven met moeite behouden. De politie ontdekte, dat de koek door een banketbakker te Tarbcs verkocht was aan een jonkman, die in denzeltden winkel cho- colaad kocht misschien ook met het doel daarmee menschen te vergiftigen. Zij hoopt den gevaarlijken zoetigheidsgever spoedig in handen te hebben. De strike in de schoenen-industrie te Lei- cester en Northampton zal aan het einde dezer week een aanvang nemen. Het schijnt wel dat men in Duitschland de geheele maand Maart wil besteden als Vorfeier tot de groote Bismarck-hulde op 1 April a.s.den tachtigsten verjaardag van den grooten kanselier. Men hoort en ver neemt van niets anders. De staatsspoorwegen zijn aangeschreven tegen verminderden prijs op 1 April a.s. gasten naar Friederichsruhe te vervoeren, de keizer teekende 1000 mark voor het Bismarck-gedenkteeken te Rudels- burg, op ettelijke plaatsen worden Bismarck- medailles geslagen, enz. enz. Vooral vermeldenswaardig evenwel is een groot Komraers, ter eere van den stichter des rijks Zaterdag 11. gehouden door ongeveer 3000 studenten der Berlijnsche hoogeschool. Ook tal van professoren, generaals en ver scheidene ministers waren daar aanwezig. Later verscheen zelfs nog, tot algemeene verrassing en vreugde, de rijkskanselier Von Hohenlohe met zijne beide zonen. Wat meer zegthij hield zelfs eene toespraak, waarin hij verklaarde met genoegen de gelegenheid te baat te nemen om zijne hulde te brengen aan een man, die niet alleen de grootste staatsman zijner eeuw is, maar dien hij het zich ook tot eer rekende zijn vriend te mogen noemen. Zondagmorgen is in de Sixtijnsche kapel in tegenwoordigheid van het college van kardinalen, van het gansch pauselijk hof, van het corps diplomatique, van Italiaansche aris tocraten en voorname vreemdelingen een plechtige mis gevierd ter herdenking van den 17en jaardag van de verheffing van Paus Leo XIII. Zaterdag is de kerkvorst 85 jaar ge worden. Zijn gezondheid laat niets te wenschen over en dit schreef Hij toe aan de voorbede der geloovigen; Hij hoopte, dat dezen Hem in hun gebeden zullen blijven gedenken. Te Dumbrovenj is in een stokerij een gruwelijk ongeluk gebeurd. Een stoomketel sprong, zoodat de vloer vernield werd. De werklieden in het vertrek vielen naar bene den; twaalf kwamen om in een kuip met kokende spiritualiöuterwijl verscheidene andere ernstig werden gekwetst. Keizer Frans Jozef ontving Zondag op den Hofburg te Weenen eene delegatie uit den Mary straalde van vreugde bij de gedachte, dat hare vrenschen dan toch eindelijk in vervulling zouden komen en bereidde reeds alles voor om den dag, dat het contr ct zou worden geteekend, een prachtig feest te geven, waarop zij van plan was talrijke getuigen van haar geluk te vragen. Madame Augustine was verplicht geweest het getal harer naaisters te vermeerderen, zoo groot en zoo belangrijk waren de bestellingen door juffrouw Harmant gedaan. Lucien, wiens tijd door zijne bezigheden en zijne bezoeken bij Mary eeheel werd ingenomen, had niet de gelegenheid gehad gedurende de laatste dagen bij Stephaan Gastel of Georges zijn opwachting te maken. Droevig gestemd en ondanks hem ging hij voort de rol te spelen, die hem was opgelegd. Stephaan wilde, niettegenstaande al de hinder palen, die zijn weg versperden, het spoor van Raoul Duchemin en Amanda ontdekken. Door een van hen hoopte hij te vernemen, wie werkelijk de zoogenaamde baron de Reiss was. Hij had de inlichting niet uit het oog verloren, hem door de dienstmaagd in het hotel Rendez vous der Jagers, gegeven en had besloten telken Zondag naar Bois-le-Roi te gaan in de min of meer gerechtigde hoop daar den gewezen klerk van 't stadhuis te Joigny en juffrouw Amanda te ontmoeten. Duchemin ging voort zonder eenigen uitslag het gaan en komen van Paul Harmant te bespieden. Telken morgen nam hij een rijtuig, dat hij per uur betaaldevolgde den grooten industrieel wanneer hij des morgens zijn hotel in de Murii- lostraat verliet, hield dat den ganschen dag vol en verliet slechts zijn observatiepost bij Harmants woning, wanneer de millionair meer dan twee uur thuis was. Den avond van den dag, dat Jeanne bijna ver pletterd werd, had Paul llarmant de fabriek niet op het gewone uur verlaten. Van den oever der Seine hield Duchemin, nieuws gierig naar de reden dezer verandering in de ge woonten des industrieels, met aandacht een oog in 't zeil. 't Was reeds zeven uur door. De werklieden waren reeds allen heengegaan. Zou de man, dien hij bespiedde, de fabriek niet verlaten hebben in een oogenblik dat hij minder aandachtig had toegestaara? Tyroler landdag met een adres, in antwoord waarop door Z. M., nadat hij zijn dank daar voor had betuigd, 't volgende verklaard werd: De keizer was den landdag erkentelijk voor de zorg, betoond ten opzichte van de ver betering der Landwehr.". De gebrachte offers trouwens zullen ten bate komen aan het be houd des vredes. Met een gemoedelijk woord over de nood zakelijkheid om in het leger 't godsdienstig gevoel wakker te houden en een ernstige waarschuwing tegen het nog te veel gebrui kelijke militaire tweegevecht, besloot de keizer het gesprek met zijne getrouwe Tyrolers. De groote werken te Niagara, waardoor de wereldberoemde watervallen, die, wat prac- tisch nut betreft, tot dusver hun water voor niet in de diepte hebben uitgestort, eindelijk in het gareel zullen worden geslagen, zijn thans tot een vergevorderd stadium van vol tooiing genaderd. Men heeft uitgerekend, dat de machtige waterval zooveel als honderd millioen paardekrachten oplevert, wat meer dan voldoende is om het werk van alle stoom machines op aarde te verrichten. Een gedeelte van het water zal in het vervolg dienen om reusachtige turbines te drijven, waardoor vele duizenden paardekrachten voor velerlei doel einden zullen kunnen worden aangewend. Beminnaars van natuurschoon behoeven echter niet beducht te zijn, dat dit aan de schoon heid der vallen afbreuk zal doen, want geen duizendste deel van den stroom zal worden afgeleid. In werkelijkheid zal dit prachtig werk, dat onder de leiding van den bekwamen professor George Forbes zoo meesterlijk werd tot stand gebracht, aan deze eenige plek op aarde nieuwe belangrijkheid bijzetten, want terwijl de bezoekers de Niagara-vallen in al hunne heerlijkheid kunnen aanschouwen gelijk tot nu toe, zullen zij tevens de gelegenheid vinden, om de wonderbaarlijkste elecirische installatie die ooit werd ingericht, te bestu- deeren. Het noodlottig spoorwegongeluk in Mexico, in ons vorig nummer vermeld, ge beurde tusschen Tematti en Tenango. De ontsporing was "te wijten aan den slechten staat van den weg en aan de onvoorzich tigheid van den machinist, die, ondanks een bocht en een helling, de vaart van den trein niet vertraagde. Vijf wagens stortten in een afgrond en van de daarin gezeten passagiers werden, gelijk reeds gemeld is, 104 gedood en 85 gewond. Gelukkig braken de kettingen welke de gevallen waggons aan de overige verbonden, anders zouden er nog meer slachtoffers zijn geweest. WAALWIJK, 6 Maart 1895. Openbare vergadering van den gemeente raad op Donderdag 7 Maart a. s. 's avonds 7 uur, ter behandeling van voorwaarden voor den aan te leggen paardentram in onze ge meente. Voor het toelatingsexamen aan de rijks normaallessen alhier hebben zich aangemeld 15 kandidaten: 10 voor de le klasse der Normaalschool en 5 voor de voorbereidende klasse. Bij kon. besluit zijn benoemd tot inspecteur der directe belastingen invoerr. en acc te Eindhoven, M J. G. P. A. Arnoldts, inspecteur derzelfde middelen te Waalwijk IL-IL'ImILLL LI LIL UT'" **r Herhaalde malen stelde tie bespieder zich deze vraag, niet goed wetend wat hij doen zou. Eensklaps stond een rijtuig voor de fabriek stil, dat van de zijde der Bineaubrug kwam aan gereden. Een persoon stapte uit. Het huurrijtuig, waaruit hij stapte, hield hem voor Duchemin's oogen verborgen. Raoul deed een paar stappen om het gelaat van den bezoeker, die thans aan de poort schelde, te kunnen zien. De jongman smoorde een kreet van verbazing; hij had den persoon herkend, die uit het rijtuig wa- gestapt, den man, in wiens handen hij de papieren had geleverd in het archief te Joigny gestolen, Ovidius Soliveau, baron de Reiss. De deur werd geopend en na zijn binnentreden weer gesloten. Het rijtuig vertrok. .Eindelijk,* herhaalde Duchemin met vreugde, .Amanda had gelijk 1't Heeft nog al moeite gekost, maar thans heb ik hem ook in handen en van avond nog zal ik weten waar hij woont.' Duchemin verwittigde zijn koetsier, die in de restauratie zat. .Spring op den bok,' zeide hij .en let goed op. Wanneer ik een licht tikje geef op de glasruit achter u, volg dan op eenigen afstand, 't zij hij te voet of p :r rijtuig ga, den man, die deze fa briek verlaatZoo er twee zijn, doe dan het zelfde/' .Maar,* wierp de koetsier op, .'t is reeds vrij donker; dat zal zoo gemakkelijk niet zijn." .Twintig francs voor u, zoo wij slagen 1" .Goedl Stap dan maar in, mijnheer. Ik zal het paard zoo wenden, dat ik even goed kan zien als gij wie de fabriek verlaat. Duchemin nam plaats in het rijtuig dat de koetsier dan a ui de overzijde der fabriek bracht, zoodat beiden het oog op den uitgang hadden. Eene zooeven ontstoken gaslantaarn wierp haar licht op de poort. Duchemin had thans slechts te wachten. De bezoeker was werkelijk Ovidius, die Paul Harmant rekenschap kwam geven van hetgeen wij reeds weten. In den loop van den dag had hij een telegram gezonden, den industrieel mededeelend, dat hij om naif acht een bezoek zou komen brengen. Op den bepaalden tijd was hij daar. tot inspecteur der dir. belastingen invoerr. en acc. te Waalwijk, P. H. de Haan, inspect, derzelfde middelen te Gennep; tot adjunct-inspecteur der dir. bel. invoerr en acc. F. W. J. Ligtenbergwaarnemend adj. insp. derzeifde middelen te Waalwijk. Bij kon. besluit is gehandhaafd het besluit van gedep. staten van Noordbrabant, waarbij de goedkeuring onthouden werd aan het besluit van den gemeenteraad van Waalre, tot het ve. leenen van ongevraagd ontslag aan den hoofdonderwijzer Sloots aldaar. Treffend hartroerend zelfs is de schier vaderlijke zorgwelke zoowel mijnheer de hoofddirectie als het bedienend personeel aan het veer te Drongelen toonen voor de aan hunne hoede toevertrouwde pont. Niet zoodra verbeeldden zij zich Zondag 2-4 Februari j.l. dat er eenige mogelijkheid kon bestaan voor ijsverschuiving in den Maasmondof met bekwamen spoed werd het hun dierbare vaartuig uit de gleuf verhaald naar den los- wal; daar zou 't geen gevaar loopen op on zachte wijze in aanraking te komen met de kruiende ijsmassa Natuurli k was er nu geen sprake van overzetten van paaiden en voer tuigen enz. Dat er Maandag vee aan 't veer kwam, dat te Waalwijk aan 't spoor geleverd moest worden en er nu niet tijdig zijn kon, dit deerde die mannen niethun lieveling lag veilig in de haven. Sedert is de pont wel weer in de gleuf gebracht om dienst te doen maar heihaal- delijk bij het opkomen van den vloed er weder uitgenomen, altijd in de veronderstel ling dat het ijs wel eens zou kunnen goed vinden los te gaan. Tot dusverre is 't echter nog niet zoover gekomen en is de toestand van het ijs in den Maasmond voortdurend onveranderd. Alle aan de pont bestede zorg en al het daardoor aan het publiek berokkende ongerief zijn tot nu toe nutteloos werk geweest. Uit het bovenstaande zoude men de leering kunnen trekken dat mijnheer de hoofddirectie en de bedienende manschappen er veel meer op uit zijn de pont voor een schram te be waren, dan het publiek zooveel mogelijk ten dienste te zijn. Te Bezooien, aan den ingang van den weg naar Drongelen, kan men lezen, dat wegens ijsgang het overzetten van paarden en voertuigen niet geregeld kan geschieden. Vraag: Waar is die ijsgang? Zeker niet in den Maasmond; daar zit het ijs nog zoo vast als een muur. Aan de overzijde van den Maasmond trekt het zeer de aandacht en wekt het zelfs ontevredenheid, dat de burgemeester, bekend als tegenstander van eene overbrugging te Drongelen, welke ten zeerste gewenscht wordt door bijna alle inwoners der door ZEd. Achtb. geadministreerde gemeenten, op zich genomen heeft het lidmaatschap van de commissie van bijstand voor het tot stand brengen van een stoomtram door het Overland, eene on derneming waartegen alle boeren sterk ge kant zijn. Bij den brand van verleden week te Besoijen verloor een der bewoners van het vernielde huis, Sameljan, zijn gansche bezit ting. Verleden Zaterdagavond nu werd hij aangenaam verrast door zijne medewerklieden op de machinale schoenenfabriek van Gebrs. van Leeuwen Van Straaten. Zij hadden namelijk door onderlinge bijdragen het noo- dige bijeengebracht om Sameljan nieuwe Paul Harmant ijsde van schrik en angst, toen hij het verhaal der misdaad hoorde. De verplet tering van den jongen, die het slachtoffer was ge worden van Ovidius' afschuwelijke daad, scheen hem verschrikkelijk, en dat verheelde hij niet. «Ja, daarin hebt gij gelijk,* antwoordde Ovidiu9, «maar wat kon ik er aan doen «En zijt gij er zeker van dat Jeanne werkelijk dood is?* /Hoe zou zij niet dood zijn, na die stelling van meer dan 600 kilos op het hoofd gekregen te heb ben Ik heb haar gezien, even als ik u thans zie, zielloos op het trottoir uitgestrekt, met eene ga pende wond aan het voorhoofd. Gij kunt gerust zijn. Die zal er niet van opstaan, zooals Lucia." Achtendertigste Hoofdstuk. Paul Harmant was doodsbleek; hij beefde aan al zijne ledematen. «Zoovele misdaden I* sprak de industrieel, «-zoovele misdaden om mijn heil te verzekeren «Ja, ja, neelje. Wanneer men eenmaal in derge lijk raderwerk is terechtgekomen, dan wordt men niet meer losgelaten. Eerst de vinger, dan de hand, na de hand de arm en dan volgt liet hoofd 1" De millionair rilde. Onwillikeurig dacht hij aan het schavot en bracht beide handen aan den hals. De ongelukkige meende reeds het mes der guil lotine te voelen. Ovidius ontging het niet hoe angstig hij was. «Eens gedaan, blijft gedaan.' zeide hij. «Kom, kom! Waarom zoudt gij u thans liet leven gaan vergallen Spreken wij over iets anders I* Waarover «Over zaken, parbleu «En welke zaken dan «Over onze, over mijne zaken; dat is toch het zelfde. Ik heb mij steeds tegenover u als een vriend, een waar vriend gedragen, zonder op 't gevaar te letten, waaraan ik mij om u blootstelde. Ik dacht zelfs niet aan voorwaarden, en toch was 't wel de moeite waard. Doch na hetgeen ik heden morgen verricht heb, is 't gedaan. Ik heb er meer dan genoeg van Adieu Parijs! Ik vertrek «Vertrekt gij «Wel ja, ik vertrek.' «Hebt gij schrik «Dat is het juiste woord niet, want ik heb op voldoende wijze mijne voorzorgen genomen. Maar enfin, men weet nooit wat er gebeuren kan. Voor meubeltjes te koopen, welke zij hem nu aan boden. Deze daad strekt bedoelden werklieden lot groote eer en bewijst dat -en goede geest onder hen heerscht een geest van eendracht en hulpvaardigheid. Moge dit zoo blijven en hun voorbeeld, waar 't noodig is, navolging vinden. Gisterenavond omstreeks halt zes is op de Hooge Zandschel onder Loonopzand af gebrand het huis van C. van Campen. Een kalf kwam in de vlammen om. Naar men zegt was niets verzekerd. Een totale maansverduistering zal men, bij helderen hemel, in den nacht van 10 op 11 Maart a.s. kunnen waarnemen van ongeveer half twee tot ruim 4 uur. Den 12 Maart a.s. zullen voor de ar- rondissements-rechtbank te 's Bosch terecht staan twee wethouders eener naburige ge meente, die weigerachtig waren en bleven om een door de meerderheid van den ge meenteraad genomen besluit met hunne hand- teekening te bekrachtigen. Dit proces belooft zeer belangrijk te zullen zijn. (Nbr) Het standgeld voor twee draaimolens op de St. Servaaskermis te Maastricht (5 19 Mei a.s.) dat vroeger circa f 450 bedroeg, bedraagt nu, na verpachting bij opbod, bijna f 2000. Verleden najaar is in den Waalwijkschen gemeenteraad dcor den heer Gragtmans voor gesteld ook hier de standplaatsen voor draai molens in 't openbaar te verpachten. Is dat voorstel maar stilletjes m den doofpot gestopt? Dan toch zeker niet omdat we de eventueele meerdere opbrengst niet goed zouden kunnen gebruiken. Zekere H. te 's Gravenmoer, bezig zijnde met het afhakken eener heg langs den sloot kant, schijnt door een aanval van vallende ziekteaan welke hij leed, te water te zijn geraakt. Men vond hem dood. De laatste trein van den Staatsspoorweg, uit Utrecht komende, had Zaterdagavond een halt uur vertraging lengevolge van een onge luk. Tusschen Utrecht en Vleuten hield de trein stil ten gevolge van het gebruik maken run den noodrem in een derde klasse-wagen, waar twee passagiers twist hadden gekregen en de een den ander met een dolkmes dreigde. De medereizigers vonden het toen raadzaam den trein te doen stoppen. Toevallig hield de trein stil op eene brug, en toen de machinist van de locomotief sprong om naar den wagen te gaan, van waar het sein was gegeven stapte hij door de duisternis misleid in het watermet het gevolg, dat hij verdronk. De trein heeft toen zijn weg vervolgd tot Gouda, alwaar van het gebeurde kennis werd gegeven aan de politie, die de twistenden, die indirect den dood van den machinist op hun geweten hadden, in verhoor nam. Het lijk van den machinist is gisteren uit de sloot opgehaald en naar Utrecht overge bracht. De nauwgezette spoorwegbeambte is genaamd Kal, woont te Rotterdam en laat eene vrouw met vijf kinderen achter. Te Utrecht brak .Maandagmorgen om streeks half vijf ure eene lelie brand uit, in de sigarenkistenfabriek van de firma Berke- s eijn en Co.. in de Lauwerecht. In eenige oogenblikken had de vlam een kolossalen omvang bereikt. Een regen van vonken viel op de belendende perceelen, waardoor gevaar bestond voor de in de nabijheid staande hooibergen. zichtigheid is de moeder der wijsheid, zegt het spreekwoord. Ik acht het voorzichtig de grenzen over te steken en mij tegen alle navorschingen te vrijwaren, zoo men 't toevallig in 't hoofd mocht krijgen zulks te doen." «Wat vreest gij dan?* vroeg Paul Harmant. «Wat eene naïeve vraag, vriend!" .Mij dunkt, indien alles afgeloopen is in de Git le Coeurstraatzooals gij mij verteld hebt, dat er dan niets te duchten is.' «Dat is mijne meening ookMaar ik begin oud te worden. Ik begin behoefte te gevoelen aan een rustig en bedaard leven. Mij dunkt, ik zal niet gerust meer slapen, alvorens de grenzen tusschen mij en dit land gebracht te hebben." «Dan verlaat gij mij!' mompelde de industriel op melancholischen toon. «O, ik hoop toch, dat het niet in uw brein zal opkomen u te beklagen. Ik heb alle distels en doornen, die u tot last konden verstrekken, van uw persoon verwijderd, Ik heb alle gevaren doen wijken, zonder dat gij daartoe de hand hadt uit te stekenGij kondt bevelen, en ik voerde uit. Ik meen dat ik geen verwijtingen verdien, beste neef, maar warme dankbetuigingen Slechts op het oogenblik, dat gij mij niet meer noodig hebt, ga ik vertrekken." «En waarheen?" «Ik keer naar Amerika terug. Ik hond veel van dat land.' «Naar New-York «Neen, daar ben ik te goed bekend. Ik ben van plan naar Buenos-Ayres te gaan. Meer dan eens heeft men mij die stad geroemd." «Welaan dan Ook daar zal u uwe rente ge regeld worden uitbetaald., Ovidius vertoonde een zonderlingen grijnslach. Ho! Ho! beste neef!" riep hij uit. «Eerstens moet ik u zeggen, dat mijne rente vrij karig is. Ik heb meer appetijt. En overigens, men is ook nooit van iemands leven verzekerd. Laat ons eens veronderstellen, dat gij uwen tol aan de natuur betaalt. Het is wel niet waarschijnlijk, dat 'tzoo spoedig gebeurt, maar de mogelijkheid bestaat er toch voor. Wie zou mij na uwen dood die rente uitbetalen «Zoo gij het kapitaal in handen hadt zoudt gij het in enkele maanden, misschien wel in enkele dagen verspeeld hebben.' Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2