Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND, Handel ^berichten. UITVOERINGEN. en in een manifest dc aanstokers van den opstand aan de kaak gesteld. De Spaansche zeemacht bij Cuba is groot genoeg en bestaat uit 8 kruisers, 4 torpedo booten en 9 kanonneerbooten. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad in de mijn Sol Coronada bij Huesca. Bij een mijnbrand zijn 21 mijnwerkers omgekomen. Door een mij ngas-ontploffing in de mijn Santa-Habel in de provincie Cordova is een mijnwerker gewond. De admiraliteit heeft aan de pers doen weten dat de begrooting van marine over 1895 96 zal bedragen 18,701,000 pond st., zijnde 1,334,90 pond meer dan over 189495. De admiraliteit zal den aanbouw beginnen van 4 kruisers 1ste klasse, 4 kruisers 2de klasse, 2 kruisers 3de klasse en 20 torpedo booten. Tot bekostiging van dezen aanbouw stelt zij eene leening voor. In een memorandum van den minister van oorlog, aan de begrooting toegevoegd, wordt gezegd dat men hoopt, zoo mogelijk, in den loop van dit jaar een bataljon troepen uit Egyp'.e te kunnen terugroepen, om aldus een zeker aantal manschappen beschikbaar te krijgen tot aanvulling van de garnizoenen der Engelsche kolenstations in Zuid-Afrika. In eene tinmijn nabij Shrewsbury is een vreeslijk ongeluk gebeurd, waarvan men de oorzaak niet met zekerheid weet. Zeven werklieden zijn omgekomen. Volgens de statistieke opgaven stierven verleden week te Londen 111 personen aan influenza, en 1119 aan ziekten van de adem halingsorganen, of 615 het gemiddelde. Het sterftecijfer klom tot 34 per lüOO, in Liverpool zelfs tot 46.1 per 1000. De gevreesde, ernstige crisis in de En gelsche laarzenfabrieken is uitgebroken. Het laarzenmakersverbond heeft aan de leden van het fabrikantenverbond kennis gegeven, dat het werk zal worden gestaakt tengevolge van de door de laarzenmakers bestreden In voering van machinerie. Het fabrikantenver bond te Leicester heeft daarop besloten alle 800 fabrieken van het verbond met hare 200.000 arbeiders te sluiten. Te Port of Spain, de hoordstad van het eiland Trinidad (Britsch West Indie), is de voornaamste handelswijk vernield door een hevigen brand. Vijttien Engelsche en 250 Amerikaansche zeelieden van schepen in de haven werden aan land gezet, om te helpen blusschen, en alleen aan hunne hulp is het te danken, dat het overige deel der stad bleef gespaard. De schade wordt ge schat op 10 miilioen gulden. Op den spoorweg van Bombay naar Culcutta, bij Jubbulpore, is een trein ont spoord. De locomotief en een wagen vielen daarbij van een hoogte van 12 meter. De machinist kwam om het leven en 3 inlanders werden ernstig gewond. Het blijkt, dat het ongeluk aan boos opzet te wijten is. Er was een rail losgemaakt en verlegd. Als de Indépendance goed ingelicht is, zal keizer Wilhelm weer een bewijs geven van grooten tact. Oorspronkelijk was de ope ning van het Noord-Oostzee kanaal bepaald op 17 (18) Juni, den Waterloo dag. Nu een Fransch smaldeel tegenwoordig zal zijn, moet de keizer van plan zijn de opening eenige dagen uit te stellen, opdat die niet juist zou vallen op den herinneringsdag van een groote nederlaag van het Fransche leger. De Vorw&rts bevat het opzienbarend bericht, dat de president van het Ober- verwaltungsgerichtde werkelijke geheim raad Persius, zijn ontslag heeft gevraagd, omdat de keizer hem onlangs op een feest ten hove dezelfde aanmerking, als laatst mi nister von Köller, zou hebben gemaakt over het opheffen door het hof van het befaamde verbod der politie tegen Hauptmann's Weber. Het bericht van de Vorwarts klinkt vrij wel ongeloofelijk. De begrafenis van grootvorst Alexis van Rusland zal zeer indrukwekkend zijn. Itali- aansche troepen en oorlogsschepen zullen de militaire eer bewijzen, een deputatie Italiaan- sche officieren zal den stoet volgen. De prins van Wales zal de plechtigheid vermoedelijk bijwonen. In een trein op den spoorweg van Theo- dosia (De Krim) ontstond onlangs brand in een waggon 2e klasse en de vlammen tastten ook een paar andere wagens aan. Conducteurs en passagiers trokken aan de noodlijn; maar die was bevroren; zij werkte niet, en het waarschuwend gefluit der conducteurs werd overstemd door het loeien van den storm. De passagiers waren radeloos van angst. Zij wilden uit den trein springen, en slechts met groote moeite konden de conducteurs hen weerhouden van dat dolzinnig plan. Gelukkig kwam er na eenige ontzettende oogenblikken nog intijds redding. De machinist bemerkte de vlammen en stopte. Niemand bekwam letsel; maar er is veel bagage ver brand. In Amerika klaagt men bitter over een crisis en wel in den handel van paarden. Er zijn in de Vereenigde Staten ongeveer 16 miilioen paarden, maar sedert tien jaar is hun koopwaarde met meer dan 39 pCt. verminderd, tengevolge van de mindere vraag. Men gebruikt het paard niet meer voor de publieke middelen van vervoer, daar stoom en electriciteit meer en meer zijn plaats in nemen. De particulieren schaffen hun paarden af en nemen een rijwiel. In 1894 zijn er 200.1)00, in 1895 zul en er wel 300,000 rij wielen verkocht worden. Admiraal Carpenter, die het bevel voert over het eskader der Noord-Amerikaansche Unie in de Japansche wateren, deed per telegram aan de regecring te Washington weten, dat de Japanners aan de vreemdelingen die te New Chwang (benoorden Foo Cnow aan de Petschili goh een weinig rivier op waarts gelegen en vanwaar een weg naar Mukden leidt) verblijf houden, hadden aan gezegd, dat het hun voornemen was om die plaats te bezetten. Dit is dan sedert ook geschied, hoewel het gemakkelijker gezegd dan gedaan was. Want bij den, na de kennisgeving, gevolgden aanval hebben de Chineezen zich geweerd, zooals zij het mogelijk in dezen oorlog nog niet gedaan hebben. Des morgens begon de aanval en eerst Maandagavond om elf uur, nadat men den geheelen dag pevochten had en de Chineezen zich eerst in de straten en later in de huizen met hardnekkigheid en met den moed der vertwijfeling hadden vei- dedigd, konden de Japanners de stad als gewonnen beschouwen. De Chineezen hadden 1800 dooden en gewonden, terwijl 600 hunner gevangen ge maakt werden. Achttien kanonnen en een groote voorraad ammunitie vormden den buit der Japanners, wier aantal dooden en gewon den 200 is geweest. WAALWIJK. Op Zondag 10 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Hochzeits Marsch. Mendelsohn. 2. Dans le Bruyère, ouverture. Canivez. 3. La Favorite, fantaisie. Donnizetti. 4. Victorine-marsch. Claessen. WAALWIJK, 9 Maart 1895. Donderdagavond ten 7 ure hield de ge meenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeestereene openbare vergadering ter bespreking en vaststelling van de voor waarden voor de concessie tot het leggen van een paardentram door de groote Straat, verleend aan den heer Verhoeven c.s.te Ginneken. De wethouder Timmermans en het raadslid Baijens waren niet aanwezig. Burgemeester en wethouders hadden een concept gemaakt, dat door eene raadscom missie was onderzocht. Dit werd nu in zijn geheel aan den raad voorgelezen. Op voor stel van den voorzitter werd de gemeente- architect ter vergadering geroepen om inlich tingen te geven als de leden die veilangden. Hierna werd overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling. Achtereenvolgens wer den de verschillende paragraphen onveranderd of met kleine wijziging aangenomen en ten slotte het geheel vastgesteld De voornaamste bepalingen waarin het publiek kan belang stellen, zijn de volgende: De concessie wordt verleend voor den tijd van 20 jaren De tramweg wordt gelegd op de Zuidzijde van den keiweg in de Groote Straat, vanaf de grens van Baardwijk tot de haven De tram dient tot het vervoer van personen, bagage en koopmansgoederen De concessionarissen storten een waarborg kapitaal van f 1000 in de gemeentekas De concessie wordt geacht niet te zijn verleend als concessionarissen voor 1 Mei a.s. niet hebben verklaard deze voorwaarden aan te nemen en als zij niet binnen 3 maanden na die verklaring plan en teekéning aan den raad hebben overgelegd Met den aanleg mag niet worden begonnen voordat die plannen zijn goedgekeurd De bovenkant van de spoorstaven moet gelijk liggen met dien van de bestrating; alle schade aan gemeentewerken en verder alle noodige wijzigingen enz. komen ten laste der concessionarissen De concessionarissen hebben te zorgen dat de weg nooit belemmerd is; zij onderwerpen zich aan alle door burgemeester en wethou ders gemaakte of te maken bepalingen van snelheid welke nooit meer mag zijn dan 6 kilometer per uur en verder aan alle ge meenteverordeningen Op 3 plaatsen der gemeente nader aan te wijzen, moet gelegenheid worden gegeven voor in- en uitstappenzoo noodig zullen signaalgevers moeten gesteld worden De tram zal in exploitatie moeten komen 1 Mei 1896 De concessionarissen betalen aan de ge meente eene recognatie van f 10 'sjaars. Verder zal bepaald worden binnen hoeveel tijd de aanlegeenmaal aangevangen, zal moeten zijn voltooid en hoe groot de vakken behooren te zijn, die in eens onderhanden genomen en afgewerkt moeten worden. Eindelijk zullen nog bepalingen gemaakt worden ten opzichte van het maximum der werkuren daags voor het bedienend personeel. Vele dezer artikelen vonden geen beden king; andere gaven aanleiding tot heel ge moedelijke praatjes, waarbij men soms vreem de zaken te hooren kreeg. Over 't geheel eigenden zich de gehouden besprekingen niet tot het geven van een geregeld verslag, wes halve wij ons tot het bovenstaande bepalen. De adjunct- inspecteur der dir. bel., in- voerr. en acc. F. W. J. Ligtenberg, thans werkzaam bij de inspectie dier middelen te Waalwijk, is overgeplaals naar Rozendaal. De vergadering der afdeeling „Lang straat" van de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw en de lezing van den heer Van Hoek, aanvankelijk bepaald op 11 dezer, zijn uitgesteld en zullen nu plaats hebben op het zelfde uur Donderdag den 14en dezer bij Van Dongen, Nieuwe Vaart, Capelle. Twee personen: J. de B. en A. O. waren den le en 2e dezer maand aan het stations-emplacement alhier bezig steenkolen te lossen uit een wagon daar aangevoerd voor rekening van den handelaar C Rekkers alhier. Zij stelden zich aan of zij daartoe ten volle gerechtigd, waren, verkochten aan ieder die wilde en staken het geld op dit alles zonder dat de eigenaar er iets van wist of hun eenigen last gegeven had. De politiedie er achter was gekomen spoorde spoedig eenige koopers op, wien zij niet minder dan 6l/2 H. L. verkocht hadden. Na een streng verhoor bekenden de daders. Bij een eventueel bezoek van de ko ninginnen aan 's Hertogenboscn heeft de burgemeester haar zijn buitenverblijf Reeburg te Vucht als verblijfplaats aangeboden. Te 's Hertogenbosch is overleden de hoogeerw. heer Petrus Verhoeven kanunnik van het kathedraal kapittel cn pastoor van St. Jacob. Op den 28 April 1830 werd hij te Berlikum geboren en op den 2 Juni 1855 priester ge wijd. Het volgende jaar werd hij benoemd tot kapelaan en hij heeft de parochie van St. Jacob, waar hij op jeugdigen leeltijd als kapelaan zijn intrede deednooit verlaten. In 1874 werd de ontslapene tot pastoor be noemd en in 1892 kreeg hij zitting in het Kapittel. Men meldt uit Heusden In den laatsten tijd vertoonen zich in de omstreken tal van ganzen waartegen door de jachtliefhebbers met hartelust wordt te velde getrokken. Ook de burgemeesier eener naburige gemeente, in de meening verkeerende dat zijn ambt hem tevens het brevet gaf zonder machtiging van hoogcr gezag schade lijk gedierte te schieten trok met eenige genoodigden op de ganzenjacht. Hij had er echfer niet op gerekend dat de politie, die zich op het jachtveld schuil hield, eene an dere zienswijze was toegedaan, zoodat ver moedelijk proces-verbaal tegen hem is op gemaakt. De in het Politieblad gesignaleerde P. v. B, voorheen onderwijzer, laatstelijk te 's Hertogenbosch wonende, veroordeeld door de rechtbank te Dordrecht tot 8 maanden gevangenisstraf wegens oplichtingen is te Roermond gevankelijk binnengebracht en zal naar Dordrecht worden overgebracht tot het ondergaan zijner straf. Donderdag is op het station Vierlings beek een goederentrein op twee ledige wagens geloopen, waardoor de machine zoodanig werd beschadigd, dat zij den trein niet verder kon brengen. Een onderofficier, te Breda in garnizoen, ontving dezer dagen een erfenis van f 100,000, hem nagelaten door een zijner verwanten. Hij heeft onmiddellijk den dienst van Mars verlaten, Twee zoontjes van zekere J. PI. te Venraij zakten in een der waschkuilen door het ijs. Plet eene redde zich zeiven en het andere werd spoedig gered. Tot des avonds had men nog alle hoop den kleine in het leven te houden Evenwel eenige uren daarna gaf hij den geest, in weerwil van al de po gingen, die men had aangewend om hem te behouden. De 20jarige dienstbode van den ijzer handelaar v. D. te Sneek viel, terwijl zij uit het dakraam lag te kijken, naar beneden, met het treurig gevolg dat zij op de stoep te midden van uitgestalde voorwerpen terecht kwam. De toestand van de ongelukkige is hopeloos. De branderijen schijnen in Delft nog niet in waarde verminderd te zijn. Bij pu blieke verkooping bracht een aan de Lepel- brug staande branderij en erve een zuiver bod van 121,400 op. Een dergelijk pand op soortgelijken stand te Schiedam zou hoewel de toestand aldaar in den laaten tijd, vooral wat de gistproductie betreft, veel verbeterd is, waarschijnlijk de helft van dat bedrag niet opbrengen. (Msb.) Men schrijft uit Breda De influenza heeft zich te dezer stede in grooten omvang vertoond. Dokters en apo thekers ondervinden er de gevolgen van. Ge lukkig heeft de ziekte geen ernstig karakter; pijnlijke matheid der ledematen hoesten en niezen zoodat velen der aangetasten hun dagelijksclie bezigheden, al is het dan ook kuchend, niezend en met een bleek gezicht vervullen. Het goederenvervoer op de staatsspoor wegen neemt met de nog steeds gestremde scheepvaart nog steeds toe. Op de hootdsta- tions, vooral Zuidernet, o. a. Venloo, Rozen- daal, Breda, Bokstel, Feijenoord en Rotter dam is het vervoer van wagenladingen en en stukgoederen enorm druk. Dagelijks zijn op elk dier stations gemiddeld nog aanwezig 8 a 1200 beladen wagens. Het steenkolen- vervoer is tevens bijzonder druk, vooral tus- schen KeulenVenlooRotterdam. Te Amsterdam ontstond Donderdag nacht brand in de Valkenburgerstraat. Daar bevindt zich, tusschen dc Koehouweisgang en de Hartjesgang, het groote lompenpakhuis van de firma J. G. Veerman Zn Joden- breestraat 71. De lompen zijn opgeslagen in di ie ineenloopende houten loodsen, terwijl het terrein aan drie zijden door lage woon huizen is omringd Een jaar of drie geleden had in dit magazijn een brandje gewoed, en naar aanleiding daarvan had de firma een nachtwaker aangesteld, wiens taak het was, het tamelijk uitgestrekte terrein gedurende den nacht te bewaken, en naar de buren verzekerden, was de man altijd trouw op zijn post. Hoe het komt dat de brand gisteren avond niet eerder werd ontdektis niet opgehelderd. Omstreeks half een werd de heer Veerman gewaarschuwd dat zijn pakhuis in brand stond. Het vuur woedde in het voorste ge deelte, dat geheel gevuld was met lompen door de reten der planken zag men daar binnen alles gloeien, terwijl een dichte rook wolk uit het dak opsteeg, In de dicht be woonde straat veroorzaakte het geval een geweldige drukteen de politie had veel moeite om de straat te ontruimen. Voor de bewoners der omliggende huizen bestond echter geen gevaaren toen men dit had begrepen, keerde de rust spoedig terug. De brandweer was met een groote macht aangerukt en toog onder leiding van den commandant, den heer Meier, met de gewone voortvarendheid aan het werk. Op de Mar- kerbrug werden vier stoomspuiten opgesteld, en op al de brandkranen in de buurt werden slangen bevestigd. De slangen werden dx>r de gangen en tusschengelegen perceelen ge legd, en zoo werd de brandende loods van alle zijden aangetast. Het duurde echter geruimen tijd, eer het water tot het binnenste van de gloeiende stapels lompen was door gedrongen. Tot 2 uur weid aanhoudend water gegeven, maar toen was men het vuur dan ook meester. De opslag, die gedeeltelijk aan de Gebr. Boas behoort, was niet verzekerd voor het gedeelte dat het eigendom is der firma Veer man was de assurantie juist eenige weken geleden afgeloopen en niet vernieuwd. De lompen waren op beurspolis verzekerd voor de helft van het risico. (Hbl.) Kuatslieuvel 6 Maart. Bij gisteren plaats gehad hebbende herstemming tusschen de heeren Wr. IJpelaar en J. van der Wee, is tot lid van den raad gekozen de heer IJpelaar. 's Iïcrfogcnbosch 6 Maart. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in plaats van rnr. Altons van Rijckevorselwerden uitgebracht 233 stemmen waarvan 7 van onwaarde. Gekozen is de heer C. J. Hoogveld, arts, met 219 stemmen. WAALWIJK, 6 Maart. De eerste vasten-jaarmarkt werd buitengewoon druk bezocht. In hoornvee veel aanvoer. 390 stuks waren aan de lijn; de handel was tamelijk vlug. Kalfkoeien golden f 140.t'205.i f Dito vaarzen 1130— a 180,— f— Jonge varkens aangevoerd 160 stuks, verkocht van f4.25 k f 11,25 f— In huiden blijft het stil; de oorzaak wordt toegeschreven aan de hooge prijzen en ge ringe voorraad, terwijl wegens de langdurige winter de expeditie wordt verhinderd. Daar de slachtingen in Laplata en andere productieplaatsen, die van verleden jaar op hetzelfde tijdstip reeds verre overtreffen worden lagere prijzen met grond verwacht. Er bestaat veel behoefte aan goed zwaar en prima licht zoolleder; zoolang de winter aan houdt komt er geen nieuwe voorraad. De prijzen zijn dan ook weer stijgende zoodat men vlot betaald f 0,55 a 0,65 voor licht en middenwichten en f 0,60 lot f 0,75 voor zwaar zoolleder naar qualiteit. Alles per half kilo. Wegens geringen aanvoer van granen werd heden ter beurze weinig verhandeld wat aan geboden werd ging aan iets betere prijzen vlug van de hand. Er werd verhandeld Inl, tarwe f6 k 6,50 per 80 kg. rogge f3,75 a 4.— 75 Buitenl. f120 a 130 per 2250 u garst f90 95 per III. erwten 5.a 5,30 per 80 r Inl. garst f6,a 6,50 100 ti haver f5,50 a 6.— 100 Boekweit niet ter veil.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2