Nummer 24. Zondag 24 Maart 1895. 18c Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, ill! 100IMUGSTEI1. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: "Waalwijk. -* De Eeho van het Zuiden, Waalwfjksche ra Langstraalschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per '6 maanden/1,00. Frauco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regelt J 0,60 daarboven 8 cent p< r regel- groote letters naai plaatsruimte. Advertentien maal Ur plaatsing opgegeven, worden 2maal berekendAdvertentien voir Duilfcb land worden alleen aangnomen looi het advertentie! ui eau mij \dolf Steinbr, Hamburg. Reclames 15 eert per regel. De officieele berichten over de deelneming van de verschillende landen aan de feesten te Kiel, ter inwijding van het Noord-Oostzee kanaal zijn eigenlijk te vroeg gekomen en evenzoo de loocheningen van de persoonlijke aanwezigheid van zekere vorsten. De aardig heid is er nu eigenlijk al af, terwijl de chaos van sensatie-nieuwtjes ballons d'essai, mo gelijkheid en waarschijnlijkheid,ternauwernood een paar weken heeft getierd. De laatste hoop 't zaakje warm te kunnen houden door de deelneming van Denemarken, uitgenoodigd bij de inwijding als elke zeevarende mogend heid van Europain twijtel te trekken, is nu ook vervlogen Denemarken heeft op de officieele uitnoodiging geantwoord met de aanneming. De poging om de terugroeping van generaal Von Werder, als gezant van Duitschland te Petersburgte verheffen tot een politieke gebeurtenis van den eersten rang, is ook niet gelukt. De relalien tusschen Rusland en Duitschland zijn op 't oogenblik van dien aard, dat alle waarschijnlijkheid in dien zin is buitengesloten, 't Is alles gegaan naar behooren de gezant heeft den czaar zijn papieren ter inzage gegeven en deze heeft hem een orde verleend. Het streven van een deel der Fransche en een deel der Italiaansche pers (een heel kleine minderheid) om de verloving van den 28-jarigen hertog van Aosta, nerf van koning Humbert van Italië, met de 24-jarige Hélène van Orleans dochter van wijlen den graaf van Parijs en zuster van den hertog van Orleans, te verheffen tot een gebeurtenis met een politiek tintje behoort tot de in tijden van politieke malaise wel vergefelijke geweld dadigheden, doch verdient geen belangstelling Eigenaardig isdat door deze verbintenis de°Bonapartes en h?t huis van Orleans nader tot elkander worden gebrachtde vader van den verloofden prins is voor de tweede maal gehuwd geweest met prinses Laetitia, dochter van prins Jeröme Napoleon. Op de relatien tusschen Frankrijkrijk en Italië zal deze ver bintenis van geen invloed zijn: de dynastieke relatien hebben nimmer de politiek der volkeren geleid zelfs niet in den tijd toen de koningen alles waren en het volk niet meetelde. Naar het Fransch door W. v. R. Over genomen uit de Meierij sche Courant t 158 De alleenspraak van den ellendeling werd hier onderbroken door de stem der dienstmaagd. /Ziehier de lijst,' zegde zij. „Teeken nu maar spoedig, en geen woord aan mama Lison, als ik u verzoeken mag; 't moet een verrassing blijven." .Haastig verborg de dienstmaagd het vel papier achter den rug. .Voorzichtigsprak zij. „Geen woord meer! Daar is mama Lison!" Jeanne Fortier trad werkelijk op dit oogenblik met eene andere draagster binnen. Ovidius, die Meer eenigszins zijne koelbloedig heid herwonnen had, hief een hoek van het gor dijntje op cn staarde zonder zelf opgemerkt te worden naar binnen. Hij ontwaarde Jeanne en herkende haar met den eersten oogopslag. Zij had nog een doek om het hoofd. „Ja, zij leelt nog!" mompelde hij en het gor dijntje viel uit zijne handJ „Dan blijven voor "Jacques nog steeds" dezelfde gevaren bestaan, voor hem en vuor mijJeanne Fortier kan Jacques Garaud elk oogenblik van der. dag ontmoeten, hem herkennen, met. hem spreken.... Wanneer Jacques haar vol leven ontmoet, zal hij weigeren, mij de bepaalde som uit te betalen 1 Dan ben ik ook verloren O, hij mag niet in hare tegenwoor- heid komen Ik zal, zoo 't noodig is, mijn ver trek enkele dagen uitstellen 1" Ovidius eindigde zijn brief niet maar verfrom melde hem tusschen de vingeren en stak het papier in den zak. Dan riep hij den ltellner, be taalde, en verliet zoo bedaard mogelijk de res- In Spanje gaan de zaken nog niet naar wensch. Canovas is Uvee uren bij de arme regentes geweestdie al even bedroefd is over het verlies der Reina Regente a's ont hutst over de politiek. Hij heelt haar mede gedeeld, dat de conservatieve partij onder de tegenwoordige omstandigheden (de liberale kamermeerderheid maar ook zeker wel de overstelpende moeilijkheden) volstrekt niet begeerig was om het bewind te aanvaarden. Toen is Campos weer gekomen om te be- toogen dat het absoluut noodig was dat Sa- gasta premier bleef; iets, wat de conservatieve bladen, die hun hoop op den maarschalk gesteld schenen te hebben, zich maar niet kunnen begrijpen. Maar Campos is dan ook vooral zoo liberaal gezind ter wille van hel leger; ging nu het ministerie voorgoed heen, zoo meent hijdan zoii dit aan het leger worden geweten. Overigens blijft hij de competentie der militaire rechtbanken wat de persdelicten betreft verdedigen, iets waarmede zich wel geen liberaal ministerie kan verec- nigen en wat een nieuw bezwaar oplevert. Sagasta heeft reeds de voornaamste libe ralen geraadpleegd. De regentes blijft oud ministers en andere hoofden van partijen raadplegen. Maar wat het ernstigste is, het verschil tusschen militair en civiel beperkt zich niet meer tot Madrid maar verbreidt zich over geheel Spanje. Valenzia, Barctlona hebben reeds hunne conflicten tusschen officieren en journalisten. In de laatste stad is zelfs een hoofdredacteur gevangen genomen om voor de militaire rechtbank terecht te staan en is een andere, tegen wien een bevel tot inhech tenisneming was uitgevaardigdspoorloos verdwenen. Tallooze duels dreigen in al de groote steden. Ook te Madrid zijn huiszoekingen bij jour nalisten gedaan. De troebelen zijn evenwel tot rust gebracht en de publieke orde schijnt hersteld. schen, leiden zal tot eene gewichtige gebeur tenis. De voorzitter I.evetzow toch, en de tweede vice-president Btlrklin, zullen hunne betrekking nederlevgen als de vereenigde socialisten, Duitsch vrijzinnigen en centrum leden eene meerderheid vormen tot het af stemmen van het desbetreffende voorstel. Uit Simonoseki komt per telegraaf bericht, dat de vredes-onderhandelingen tusschen China en Japan daar een aanvang nemen. Tegelijkertijd vernemen wij uil Hongkong, dat Tamsui, de voornaamste havenplaats van het eiland Formosa, door de Japansche vloot wordt geblokkeerdbijwijze van heilzame aandringing tot het maken van eenigen spoed. Het is niet onmogelijk dat de heden te verwachten beraadslaging over de vraag of de rijksdag Bismarck officieel geluk zal wen- Te Gent heeft Maandagavond een zeer drukbezochte vergadering plaats gehad, ge organiseerd door de progessisten en de so ciaal-democraten. Een motie werd aangenomen, waarin het algemeen kiesrecht voor de ge meenteraden geëischt werd voor alle burgers van 21 jaar na een verblijf van zes maanden, en waarin met een algemeens werkstaking gedreigd werd in geval van aanneming van het regeeringsontwerp. Drie weversvereenigingen te Gent heb- brn een algemeen tarief uitgewerkt, dat reeds door de werkgevers onderzocht is. Binnenkort zal een samenkomst van afgevaardigden der beide partijen plaats hebbeu, waar men over tuigd is tot een accoord te zullen komen. De werkstaking der mijnwerkers in Luik breidt zich uit. Zij eischen verhooging van loon, maar velen zien er meer in, een beweging tegen de regeeiing wegens het ontwerp-ge- meentewet. Het voortduren der staking zou zeer nadeelig zijn voor de industrie, daar de kolenvoorraad uitgeput is. gevangenisstraf en 10U fr. boete wegens diefstal van landkaartenbestemd voor St. Cyr. Op 't oogenblik, dat hij zich meester maakte van een kaart van Madagascar, be stemd voor den staf van generaal Duchêne, werd hij betrapt. Een huiszoeking deed nog een twintigtal kaarten vinden, waaronder twee van groot gewicht. Wainnetain verklaarde met die kaarten zijn kamer ïe hebben willen versieren; iets anders was niet uit hem te krijgen. De twee gewichtige kaarten zijn ver dwenen; hij beweert, ze verbrand te hebben. De gezondheidstoestand van president Faure is niet geheel voldoende. Zonder on gerustheid in te boezemen, is men er toch eenigszins bezorgd over. Eenige weken geleden heeft Faure de in fluenza gehad, waarvan hij nog niet volkomen hersteld is. Gaf hij ziel) slechts een dag of tien achter elkaar rust, dan zou de genezing spoedig volgen, maar na een paar dagen niets uitgevoerd te hebben, kan hij zich niet langer bedwingen en hervat den arbeid. Dinsdagavond werd geconstateerd, dat een som van 1600 irancs door den secretaris Detollenaere aan de weversvereeniging te Roubaix was ontstolen. Dadelijk werd de ontrouwe ambtenaar gearresteerd. Detollenaere was een der leiders der werk lieden. Oud-wevergenaturaliseerd Belg ongeveer 28 jaar oud, werkte hij niet meer maar schreef hij heftige artikelen in den Tiavailleur, het sociaal-democratisch orgaan van Roubaix. Natuurlijk is er een zekere ontsteltenis verwekt in de gelederen der par- tijgenooten. tauratie, als een man die niets te doen heelt en den tijd op de kaai gaat dooden. Een nieuw idéc was bij hem opgekomen. Ovidius ging naar den Tempel om nog ver schillende gelegenheidskoopen te doen. Hij trad bij een coiffeur binnen, liet zich de haren zeer kort afsnijden, knevel en bakke- 1 aard scheren en keerde dan naar de Clichylaan terug. Een uur later verliet hij geheel geraetamorpho- seerd zijne woning, een licht grijs pak dragend, waarmede de bakkersknechts gewoonlijk uitgedost zijn. Hij had een grijzen vilten hoed op 't hoofd. Zoo gekleed was Soliveau onherkenbaar gewor den voor allen, die hem niet zeer goed kenden. Hij nam een rijtuig en liet zich naar hetlnsti- stuut brengen. Daaar stapte hij uit, liep de Seinestraat in en ging de restauratie Rendez-vous der Bakkers binnen. 't Was zeven uur des avonds. Er was veel volk. Soliveau had veel moeite eene vrije plaats te vinden in de groote zaal; nochtans bood zich eindelijk wat de man zocht voor hem aan en bestelde hij zijn diner. Vierenveertigste Hoofdstuk. Marianne, de dienstmeid, naderde Soliveau, en een onbekende ontmoetend, vroeg zij nieuwsgierig: -Zijt gij ook van 't bakkersgild, mijnheer „Ja. meisje," antwoordde Ovidius. „Dan zijt gij toch niet in deze buurt thuis Voor 't oogenblik niet; doch vroeger heb ik hier wel gewoond. Ilecds j'.ren ken ik deze res tauratie, en daar ik van Dijon kom, om eene be trekking te Parijs te zoeken, heb ik mij hierheen begeven om te dineeren.* De twee bakkersknechts, waarvan wij reeds vaker gesproken hebben, gebruikten hun maal aan een naburig tafeltje. „Zoo 1 komt gij van Dijon, vriend vroeg een van hen. „Ja makker.' „Twee jaar geleden heb ik daar ook gewerkt. Bij wien waart gij geplaatst De correctioneele rechtbank der Seine heeft een ambtenaar van het ministerie van oorlog Armand Wainnetain, veroordeeld tot een jaar Ovidius noemde den naam van eeu bakker in de Chabot-Charnystraat. „Dien ken ik," antwoordde onze bekende;'t was een uitstekend huis..., En zijt gij nu naar Parijs gekomen om hier werk te zoeken „Ja, dat is mijn plan. Ik houd veel van Parijs.' „Goede betrekkingen komen zelden vacant.' „Ik zal wachten." O, zoo gij de middelen daartoe hebt „Ja, ik kan over het noodige beschikken Ik heb wat geërfd'tls wel is waar niet veel, maar toch voldoende om mij in staat te stellen, iets geschikts af te wachtenKan ik hier kost en inwoning hebbea?' vroeg hij dan aan de dienstmaagddie nog steeds op zijne bevelen wachtte.' „Zeker, zeker!" antwoordde Marianne. „Ik zal madame bij u zenden, dan kunt gij met haar afspreken.' „GoedMaar eerst kondt gij mij wel een flesch Bourgonje brengen. De vrienden daar zullen mij wel het genoegen doen een glaasje mede te drinken." Marianne bracht een flesch, die weldra door eene tweede gevolgd werd. Weldra waren alle drie uitstekende vrienden. „Morgen zien wij elkander weer, niet waar?* sprak een onzer kennissen bij 't aischeidnemen, terwijl hij Ovidius de hand toestak. Zeker! Morgen ben ik hier,' antwoordde hij, „en dan drinken wij een flesch witte wijn.' „Goed, maar dan spelen wij domino om te weten wie betaalt.' „Aangenomen! Tot morgen vioeg dan.' De twee bakkersknechts verwijderden zich en Ovidius eindigde zijn maal. „Weldra liep de zaal van lieverlede ledig. Nog maar enkelen bleven over. Thans had madame tijd. Door de meid gewaar schuwd, dat een nieuwe kostganger zich had aangeboden, naderde zij Ovidius. „Gij hebt naar mij gevraagd, mijnheer?' begon zij. „Ja, ik zou hier wel kost en inwoning wenschen'. „Dat is zeer gemakkelijk. Wat wenscht gij te gebruiken De Times verneemt uit Madrid, dat de Alfonso XII 30 lijken van de Reina Regente te Cadix heeft aan wal gebracht. De kust bij Conil moet bezaaid zijn met overblijfselen van dit Spaansche oorlogsschip. De staking der schoenmakers breidt zich over het noorden van Engeland uit en heeft op enkele plaatsen aanleiding gegeven tot wanordelijkheden. Te Leicester doorliep een „'s Morgens mijn soep met een halve flesch, om elf uur ontbijt en tegen den avond mijn diner Wat moet dat kosten „Juist hetzelfde wat de overigen belalen, noch min noch meer, honderdtwintig franken. En gij. zult hier goede wijn drinken en uitstekend bediend worden.* „Nu, dat neem ik aan Morgen reeds te be ginnen, ik betaal veertien dagen vooruit." „Goed, zoo dit uw verlangen is." Ovidius telde drie goudstukken op tafel. „Ziedaar zestig francs,* zeide hij. „Dank u, ik zal onmiddellijk eene kwitantie geven en tevens een glaasje cognac inschenken. Ovidius stond op en stopte de dienstmeid een stuk van vijf'francs in de hand. „Dat is voor u, meisje,* zeido hij. De meid stond verbaasd over dei gelijke vrijge vigheid, cn bloosde tot achter de ooren. „Mijnheer,' sprak zij. „Wat is er?' vroeg Ovidius. „Daar gij ook bij de bakkers thuisbehoort en hier komt wonen, zult gij ook wel mededoen, niet waar „Waaraan zou ik mededoen?' vroeg hij, vein zende hare woorden niet begrepen te hebben. „Aan het feestmaal, dat onze bakkers eene brave vrouw aanbieden. Eenige dagen geleden werd zij bijna onder eene stelling verpletterd. Het is een wonder dat zij nog leeft. Een zeer brave vrouw, mijnheer, en wij houden dan ook allen bijzonder veel van haar.' „Wel ja, er is niets tegen. Hoeveel per hoofd?' „Zes francs.' „Ziedaar," zeide hij, het geld op tafel leggend. „Haal de lijst Marianne, om de naam op te schrijven," zeide de vrouw des huizes. „Hoe heet gij?" vroeg madame. „Het staat er. Laat ons nu eens klinken!" De glaasjes werden in een teug leeggedronken, en dan verdween de waardin om hare bezighe den voort te zetten. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1