Dynamietontploffing te Lobith, Advertentiën, METSELZAND Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. Handelsberichten. "Wie UITVOERINGEN. geboren! Adriana M. J. of' ANDER noodig heeft, vrage prijs aan J. SCHULLER, aanne mer te Raamsdonk. aantal stakers de straten, overal met steenen de ruiten der schoenenfabrieken vernielende. In eenige fabrieken te Northampton hebben de fabriekseigenaars niet-leden eener vakver eeniging in dienst genomen, wat tot mishan deling dier personen geleid heeft. De gewa pende macht moest tusschenbeide komen. Verscheidene personen werden gearresteerd. Enkele patroons in Londen moeten reeds aan de eischen der stakers toegegeven hebben. Blijkens het programma zullen de feeste lijkheden bij de opening van het Noord- Oostzee kanaal van den 19en tot den 21 en Juni duren. Op uitnoodiging des keizers zullen de lords der Engelsche admiraliteit er aan deelnemen. Bij de viering van den gedenkdag van Kossuth's dood zijn te Boeda-Pest eenige ongeregeldheden voorgevallen, doordat een hoop volks wilde dat op het Nationaltheater de vlag halfstok zou worden geheschen. Het garnizoen is in de kazernes geconsigneerd. WAALWIJK. Op Zondag 24 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Marche Militaire. Bouwman. 2. Mein Traum, Walzer Waldteufel. 3. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. WAALWIJK, 23 Maart 1895. Blijkens achterstaande advertentie zal Mr. H. Smeenge, lid van de 2e kamer der staten- generaal, in onze gemeente komen spreken over een zeer belangrijk onderwerp„de verzekering van werklieden voor den ouden dag." Vooral werkgevers en werklieden mogen niet verzuimen den spreker te gaan hooren daar 't hier geldt eene zaak van het grootste gewicht. De geringe toegangsprijs kan voor niemand een bezwaar zijn. De tweede kamer heeft de motie van den heer Dobbelmann, betreffende de nood zakelijkheid eener herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten, met 52 tegen 33 stemmen verworpen. De stemming heeft bewezen dat vóór eene algemeene verklaring ten gunste der protectie, welke in de motie-Dobbelmann opgesloten lag, met slechts twee uitzonderingen, niemand onzer liberale kamerleden te vinden is. De uitzonderingen zijn de heeren Van Kerkwijk en Zijlma. De heer Tydens staat op zichzelf. Met gelijke eenparigheid hebben de roomsch katholieke afgevaardigden voorgestemd; onder hen is de heer Schaepman de uitzondering. De heer Vermeulen was afwezig. Zeven antirevolutionairen stemden voor Donner, Van Dedem, Th. Mackay, Heems kerk, Lucasse, Thooft en Staalman. De heereu Van Alphen en A. Mackay vindt men onder de tegenstemmers. Van deze groep waren afwezig Kuyper, Lohman, Seret, Beelaerts, Van Bijlandt en Schimmelpenninck. Rekent men de acht afwezige liberalen, Ferf, De Lange, Viruly, Tak, Sanders, Bool, Hennequin en Van Borssele, onder de tegen stemmei s hetgeen ongetwijfeld met hunne zienswijze overeenstemt en houdt men rekening met die afwezige antirevolutionairen, wier gevoelen ten naastenbij bekend is. dan krijgt men 65 of 66 stemmen tegen de motie. Het cijfer der protectionisten bedraagt dan 34 of 35. De koninginnen in het Zuiden Van gemeentewege zullen te 's Hertogen bosch versierd en geillumineerd worden de Stationsweg, de Visch- Vuchter- en Hintha meruitgangen, de Sint Janskerk en de kapel aan het Hinthamereinde, terwijl op de parade plaats, de Groote Markt en voor 't stadhuis passende decoraties zullen worden aangebracht terwijl het stadhuis, waar de koninginnen zullen ontvangen worden en dineeren, inwen dig fraai zal worden versierd. Door de heeren jhr. Thom. van Rijckevorsel en Ed. v. d.Mortel waren tegen Vrijdagavond een -20tal heeren uitgenoodigd op een vergadering tot vorming eener eerewacht. In die vergadering zou tevens een commandant benoemd en de uniform vastgesteld worden. Deze zal vermoedelijk o.a. bestaan uit zwarten rok en gris-perle pantalon met hooge rijlaarzen en tot hoofd deksel steek in den vorm van dien der marine officieren met oranjecocardc. De burgemeester zal, nadat de eerewacht zal zijn geconstitueerd, deze aan H M. de koningin- regentes voordragen. Van de 80 vertrekken in het hotel „Keizer Karei" te Nijmegen zijn voor de koninginnen en gevolg een 4Utal gereserveerd. De konin ginnen zullen gebruiken de zes salons op de eerste verdieping aan de voorzijde, met uit zicht op het Keizer Karelsplein. Bij 't koninklijk bezoek doet zich de bijzonderheid voor, dat het juist Woensdag 15 Mei de dag is voor de opening der stem biljetten van c'e periodieke verkiezing van leden der provir.ciale staten. Men zal nu tiachten een koninklijk besluit uit te lokken om die stemopneming twee dagen te verschuiven, waartoe de wet de bevoegdheid geeft. Men schrijft uit het Land van Altcna: De verandering, die in den laatsten tijd heeft plaats gegrepen, is verrassend. Nog weinige dagen geleden ging men te voet over de rivier; nu is nergens meer ijs te zien, en geschiedt de overtocht op de gewone wiize. De lange gedwongen rust voor den boer en zijne arbeiders is gelukkig voorbij. De werkzaamheden op de landerijen zijn begon nen; velen zijn thans druk bezig met spitten en sommigen hebben zelfs gewaagd aard appelen te zetten. Ook de weilanden en dijken beginnen hun dorre kleur te verwisselen voor een groene en de boomen beginnen door 't zwellen der knoppen weer zichtbare teekenen van leven te geven. Alles toont dus aan, dat de winter, al is hij lang en streng geweest, nu toch met zijn armoede en gebrek ver trokken is, en dat de lente, die allen met nieuwe hoop vervult, haar intocht heeft gedaan. Uitvoer van vee Het Engelsche Departement van Landbouw heeft een order uitgevaardigd, waarbij de ontscheping van vee uit bijna alle Europee- sche landen, Nederland daaronder begrepen, verboden wordt. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat, blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de Belgische grens den 23sten dezer weder voor den invoer van vee uit Nederland zal worden opengesteld. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. (Stct.) Bij vonnis der arrondissement rechtbank te 's Hertogenbosch, zijn de beide wethouders der gemeente Wijk en Aalburg, die beklaagd waren van het opzettelijk niet voldoen aan eene vordering hun door den burgemeester gedaan, van het hun ten laste gelegde vrij gesproken. De onlangs te 's Gravenhage opgerichte vereeniging voor vakopleiding van schoen makers hield Woensdag avond in het Zuid- Hollandsch Koffiehuis hare eerste algemeene vergadering, welke werd bijgewoond, behalve door een vrij groot aantal leden dezer jeugdige vereeniging, Ouk door enkele leden van Arti et Industriae en door een vertegenwoordiger van het bestuur van den Chr. Volksbond. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer J. V. Leijh als doel der vereeni ging uiteen jongelieden die daartoe lust hebben op te leiden tot degelijke schoen makers: voor het practisch ondeiwijs bij flinke patroons, voor het theoretisch gedeelte aan de ambachtsschool. Met eene aansporing door toetreding als lid of begunstiger de vereeniging te steunen, gaf de voorzitter het woord aan den heer H. L. Boersma directeur van de ambachtsschool, die tot ondeiwerp gekozen hadde meestergezel en leerling in het ambacht. De heer Boersma gaf een historisch over zicht van het ontstaan van vakveieenigingen van den tijd af dat slechts noode het recht van vereeniging aan handwerkslieden werd toegestaan. Hij schetste voorts de inacht van de gilden, in het bijzonder van het schoen- makersgilde, en in verband hiermede de maat schappelijke positie van den schoenmakers meester, -gezel en -leerling. Op onderhoudende wijze gaf spr. zijn ge hoor een kijkje in het schoenmakersbedrijf in verschillende landen om aan te toonen hoe groot het verschil was tusschen meester en gezel in dat vak. Spreker herinnerde er voorts aan dat de vereeniging Arti eenige jaren geleden de in voering der graden van meester en gezel aan de orde had gesteld en eerstdaags te Am sterdam een nationaal congres voor vakop leiding zal worden gehouden. Met genoegen zag de heer Boersma de wederinvoering van de graden van meester en gezel te gemoet, want dan zou weder de knappe vakman van den beunhaas ie onderscheiden zijn, en het deed hem daarom genoegen dat zij, die ver leden jaar een diploma als meester hadden verkregen, reeds thans het goede resultaat daarvan hadden mogen ondervinden. Sleeuwijk, 22 Maart. De plannen voor den aanleg van een stoomtram in het Land van Heusden en Altena loopen gevaar schipbreuk te lijden. In de vergadering van den raad dezer gemeente is na uitvoerige bespreking met algemeene stemmen besloten, geen aan- deelen te nemen in de voorloopige concessie- kosten voor den aanleg van bedoelden stoom tramweg. Van Pannerden tot Emmerik loopt de Rijn in bijna rechte lijn over de Nederlandsch-Duitsche greDS langs het vlek Spijk (Spiek). Recht tegen over Spijk, ook aan den Rijn, ligt de Tolkamer, een gehucht waar de burgemeester van Lobith, Herwenen Aerdt woont en waar ook de visiteurs en de administrateurs hun verblijf houden. Hier, tegenover Spijk tot bij het Vossengat is de Rijn door een denkbeeldige lijn in tweeën gescheiden, de eene helft wordt tot het Nederlandsche, de andere tot het Duitsche gebied gerekend de Duitsche schepen hebben nu gelegenheid door te varen in hun rijk zonder zich te moeten onder werpen aan de visitatie van Hollandsche ambte naren. De scheepvaart is hier zeer druk, gemid deld bedraagt zij voor de op- en afvaart 120 schepen daags. Tegenover Spijk ankert minstens eenmaal per maand op Duitsch gebied een schip met dynamiet geladen, welk dynamiet bestemd is ter vervoer naar Rotterdam of Amsterdam of Antwerpen en vervolgens naar overzeesche landen. Het dynamiet, dat gebruikt is bij den bouw van den Delagoa- l aai-spoorweg, eene énorme quantiteit, is langs hier vervoerd. Het schip ankert dan aan den Duitschen oever, waar het dynamiet overgeladen wordt in twee kleinere Hollandsche schepen; dit is noodig omdat de hoeveelheid, die in Duitschland op één schip vervoerd mag worden te groot is naar de wet telijke bepalingendie in Holland gelden. De burgemeester, vergezeld van de douanebeambten en de expediteurs, gaat van Spijk in een klein sleepbootje naar het. dynamietschip. om dit volgens de voorschriften te visiteeren, de burgemeester moet bij de inklaring steeds tegenwoordig zijn. De vreeselijke lading is verpakt in metalen kisten, die weer gesloten zijn in stevig om bande houten doozen. Als liet sleepbootje van Antwerpen ge komen is, wat vaak eerst na drie of vier dagen wachten geschiedt, worden de dynamietschepen door den Rijn en verder gesleept, de zwarte kruit- vlag in top. Bang is men te Lobith en te Spijk niet, al zoolang wordt het dynamiet hier over geladen, zonder dat er ooit ongelukken gebeurd zijn en van een stille vrees voor ontploffingen was hier dus geen sprake meer. 't Gebeurt wel dat men n aanbiedt een kist open te maken, dan kunt u eens zien hoe dynamiet er wel uitziet! Door de strenge vorst van de laa'ste weken kon de vaart niet meer vervolgd worden en zoo lagen er al circa vijf weken eenige groote Duit- scheen wat kleinere Hollandsche transportschepen, welker vracht 9000 kisten, wegende 225000 KG., tijdelijk in een loods op Duitsch gebied, ongeveer twintig minuten van Lobith verwijderd, was ge borgen. Nu echter de vaart weer vrij werd, kon men aan de inlading beginnen en men was Woens dag, onbezorgd als altoos, bezig met het bergen der kisten in de schepen. Twee van de zes schepen waren reeds volgela den, men was nu met het derde doende. 't Was ongeveer halfzes, de bewoners van de omliggende dorpen en gehuchten waren nog bezig met hun gewone dagtaak, 't Was miezig weer ver over de landen dreven donkere regenwolken en tegen den horizon staken de torens van Elten, Emmerik en Kleef af als zwarte silhouetten. Plotseling daverde er door de lucht een ont zettende rommelende knal als van den donder, maar sterker, heviger en dadelijk daarna, 'tkan hoogstens een seconde geweest zijn, een tweede nog vreeselijker. De huizen beefden op hun grondvesten, gillend snelden de menschen de deuren uit, angstig elkaar toeschreeuwend wat daar gebeurd kon zijn, knet terend vielen de stukken glas der gebarsten ven sters op den grond, uit de verte ratelde het alsof er huizen instortten. In de richting van den Rijn dwarrelde een dikke rookkolom op en nu begreep men het, nu verze kerde men het zichzelf met ontzaglijken schrik: de dynamietschepen waren in de lucht gevlogen! Toen was het vele minuten lang een vliegend geloop van alle kanten naar den Rijn, daar waar men wist dat de schepen gelegen hadden. Hier een tooneel van verwaï ring, een chaos van planken en stukken hout en ijzer en zeildoek en menechen en op den Rijn, daar sloegen de vlam men rood en met kracht de lucht in, een der dynamietschepen stond in brand. Een gil uit honderden monden., daar zou iets nog vreeselijkers gebeuren een radelooze schrik beving de om standers en sneller nog dan de toeloop geschiedde de vlucht van deze plaats der ontzetting. De tijding dat het brandende schip nog geen dy namiet aan boord had, kalmeerde de ontstelde gemoederen een weing, men waagde het terug te keeren en te gaan zien. De vlam viel niet eer vóór het schip tot aan den waterspiegel verbrand was, toen trok ook de rook op en men kon waar nemen, uit de verte, want er werd niemand toe gelaten, welk een ontzettend ongeluk daar was gebeurd. Een groote verwoesting op de geheele plek, die het oog overzien kon en daar steeg ang stig op het gekreun der gewonden. Hoevelen er door de ontploffing werden gedood is niet met zekerheid mede te deelen, men spreekt var. min stens tien.* Maar de aangerichte schade in deze Rijnstreek is wel te bepalen en die is groot. Vele huizen te Spijk zijn gedeeltelijk vernield, de steenovens aan den Rijn van Spijk tot den dijk van de oude- ltijnbedding met het daar staande mooie heeren huis zijn zwaar beschadigd, in de Tolkamer zijn de drie mooie gebouwen, waar de burgemeester woont met zijn beide zwagers en de huizen die de bureaux bevatten en een vrij groot hotel ge ducht aangepakt, er.kele moeten gestut worden om een instorting te voorkomen; op de scheeps timmerwerf van den lieer Bodeges, achter de Tol kamer, is ook groote schade aangericht. Te Kleef en te Emmerik en nog veel verder in het Duit sche land heeft men den schok gevoeld, op som mige plaatsen zijn daar zelfs der ruiten vernield. Het dorp Lobith, dat ligt op en gedeeltelijk langs den dijk. dicht bij Spijk, de dorpen Hoog- en Laag Elten, die in rechte lijn op een afstond van slechts een kwartuur gaans liggen, het vlek Schenkenschars over de Tolkamer en de eenzame boerderijen met stallingen langs den weg hebben door de ontploffing geleden, alle glasruiten daar zijn vernield, op enkele plaatsen zijn de schoor- steenen ingestort. Men kon Woendag, nu de eerste ontsteltenis wat bedaard was, den omvang van de ramp op nemen. Het blijkt nu, dat, door welke oorzaak is onbekend, een der volgeladen dynamietschepen (met 1100 kisten aan boord) in brand geraakten in de lucht gesprongen was. Een tweede schip- werd door de vlammen aangetast en geheel ver nield, ook de andere schepen leden schade. Er zijn dertien menschen gedood en vijf vrij ernstig gewond. Een later bericht zegt De geweldige ontsteltenis, veroorzaakt door de dynamietontploffing bij Lobith, is men nog niet te boven gekomen, inde Rijnstreek. Veler zenuw gestel is door deze gebeurtenis geweldig in de war, enkelen liggen ziek te bed en in de streek van Emmerik tot Arnhem heelt iedereen den mond vol van wat er op dien grijzen Maartach termiddag geschied is. Natuurlijk ook heel veel commentaren; al lang had men voor zóó iets gevreesd, hoort men hier algemeen verzekeren, het vervoer van dit vree selijke goedje moest algemeen onder zeer sterke controle geschieden en dan zooveel mogelijk niet binnendoor. Het opslaan moest tenminste ver boden worden. Men mag niet een geheele dichtbevolkte landstreek prijsgeven aan een ge vaar als dit. De Nederlandsche regeering heeft dit bedacht en zij moet ten stelligste geweigerd hebben, den dynaraietvoorraad gedurende de gesloten vaart op ons grondgebied te bergen. De ontploffing heeft op Duitsch grondgebied plaats gehad. Hier zijn aangekomen rechterlijke ambtenaren van Kleef om naar de oorzaak der ontploffing een gestreng onderzoek in te stellen. 01' dit ge lukken zal? Men betwijfelt liet, omdat allen die in de nabijheid waren, zijn omgekomen. Men geelt hier verschillende lezingen, alle even goed en even slecht aannemelijk. Volgens som migen zou het ongeluk veroorzaakt zijn, doordat twee handkarren, een ledige, komend van het schip, en één beladen met drie kisten, gaande naar het schip, tegen elkaar zijn aangereden. An deren verzekeren, dat een der Pruisische werk lieden een kistdie netto twintig kilogram in hield, heeft laten vallen, want menschen te Spijk hebben eerst een kleinen en toen een geweldig grooten slag gehoord. lloe dit zij, het ongeluk heeft plaats gehad en veel ongelukkige menschen hebben er het leven bij verloren of zijn meer of minder ernstig ge wond. De aansporing om in 't vervolg grooter en scherper voorzorgsmaatregelen te nemen, is wel duur betaald 1 De lading dynamiet was bestemd voor Ant werpen, oin dan naar de goudmijnen van Zuid- Afrika te worden vervoerd. Een der schepen was Dinsdag vertrokken naar «Jutfaas met 1100 K.G. voor het fort. Aan boord van het schip »Elisa- beth* had de ontploffing plaats, knetterend sloeg het vaartuig uit elkander en de opvarenden wer den hoog in de lucht geslingerd. De schipper en zijn broeder, Reimers genaamd, schipper P. Ver maas met zijn zoon en dochter, vrouw Van Mee heren, de beide acheepsknechten en vijf Duitsche fabrieksarbeiders werden gedood, terwijl de schip pers Van Meeheren en Leenders, vrouw Vermaas en twee fabrieksarbeiders gewond zijn. De ar beiders waren van de fabriek uit Parz bij Keulen, waar het dynamiet vervaardigd was. Het verbrande schip heet 'De Hoop", schipper Gerritsen. Daarop bevonden zich de vrouw van een schippersgezin uit Millingen met haar drie kleine kinderen en een dochter van achtttien jaar, terwijl haar man met haar viër-en-twintigjarigen zoon op het dynamietschip was. De vrouw en haar dochter werden opgeheven en op den wal neergeslingerd. Het arme meisje leefde nog drie uur, toen stierf zij. De vrouw die, evenals de andere gewonden, naar Kleef werd vervoerd, is nog niet geheel buiten gevaar, de kinderen zijn minder ernstig gewond. De lijken zijn thans alle in stukken en brokken teruggevonden, men vond afgescheurde ledematen minuten ver op het land Doctoren uit Kleef, die per extra-trein naar de plaats des onheils waren gegaan, verleenden den gewonden uitstekende hulp. Omtrent de dynamiet-ontploffing wordt nog gemeld Van de Elisabeth" is op de plaats des onheils niets meer te ontdekken. De «Hoop* van schip per H. Gerritsen is verbrand. De overige schepen bekwamen vrij ernstige averij; o. a. werden dek en luiken weggeslagen, doch daar bleef 't bij. Verbazing moet t wekken, dat op de twee reeds geladen schepen geen ontploffing heeft plaats gehad, hoewel die vaartuigen overigens geducht zijn toegetakeld. Verder is 't haast onbegrijpelijk, dat de ramp nog geen .grooteren omvang heeft genomen als we weten dat ongev. 25000 K.G. dynamiet zijn ontploft! Evenwel is de uitwer king toch al vreeselijk genoeg geweest. Waar het verongelukte schip lag, is een groot stuk grond van den oever afgescheurd; het anker van het schip, waaraan nog een eind ketting, vond men op vrij grooten atstand. De handen van het anker waren met de punten tegen den balk ge bogen en van boven was het ingescheurd! De planken, die van de bergplaats gedeeltelijk waren weggebroken om de kisten eruit te halen, vloden hoog in de lucht omhoog. Een de»* arbeiders, die op 't noodlottig oogen- blik bij de loods aan 't werk waren, deelde mede, dat ook zij werden opgenomen, doch gelukkig weer spoedig op hun beenen terechtkwamen. Nauwelijks waren zij van hun eersten schrik bekomen, of zij moesten het lijf trachten te bergen voor de nu neerstortende planken. Dat in de bergplaats zelf geen ontplofling is gevolgd, raag ook wel een wonder heeten. Vele huizen zijn beschadigd; enkele, in de nabijheid gelegen,zijn onbewoonbaar geworden. Te Emmerik zijn vele ruiten van de Munster kerk stukgeslagen en kwam een groote scheur in een der muren. WAALWIJK, 22 Maart. De handel was zeer vlug ter veemarkt. De aanvoer bedroeg 245 stuks. Kalfkoeien golden f 135.— f205.—, a f Dito vaarzen 1 120— 177,50 f Jonge varkens aangevoerd 105 stuks, verkocht van f5.a f 15,f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 716 ke. van f0,77 4 f0,91 per kg. Eieren f 2,50 a 3,per 100 stuks. In huiden blijft het stil tengevolge van weinig voorraad en geringe keuze. Dit geldt hoofdzakelijk voor La Plata en andere vreemde soorten. Inl. huiden en vellen voor zool- en overleder zijn weer minder gevraagd als eenige weken herwaarts, vandaar dat de voorraad weer grooter wordt. Anders is het gesteld met Inl. paardenhuiden die in prijs min of meer stijgende zijn bij voortdurende vraag voor. de Noordbr. paardenleer looierijen. Bij een:ge vraag naar goed zoolieder is de prijs weer vaster geworden. De looiers zijn nu druk aan 't drogen zoodat de markt langzamerhand ruimer voorzien wordt. In schors en andere looimiddelen bepaalt de handel zich bij kleine verkooporders voor onmiddellijke behoefte. dochter van CORN. VAN DER HEIJDEN en ANNA M. H. VAN DER HEIJDEN- YV A YVPDQ Waalwijk, 19 Maart 1895.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2