tl Op Woensdag 24 April m> J-Verduljn- Planken KEET, Eau de Venlo C. C. DE BOER, V Advertentiën, gevraagd rte S N IJ D E R, Moeders LEVERTRAAN KALFPOEDER, S2 3 FIJNE MODELLEN Laatste Berichten. Te KOOP: N. G. Orie-Dumoulin, verder: Droespoeder, Zaai- groenGlycerin en Me- thylspiritus voor gasme ters. Nabij het Postkantoor, vaa eaae tevens alle mogelijke De bacteriën in den Landbouw. CAPELLE (Langstraat). W' is het beste reukwater der wereld. Ecnig fabrikant M. II. II. MICIIELSVenlo. er in mogen slagen een licht te doen opgaan. Bij een der getroftenen is in de laatst ver- loopen jaren meermalen een begin van brand voorgekomen. Maandag werd te Zutfen binnen gebracht H. B. voorheen koopman te Aalten. Deze persoon tegen wien door de rechtbank te Zutfen in December van het vorige jaar een bevel van gevangenneming was verleend ter zake van bedriegelijke bankbreuk, was sinds dien lijd gevlucht naar Pruisen, en het mocht, niettegenstaande het bekend was dat B. zich herhaaldelijk aan en over de grens waagde aan de ijverige nasporingen der verschillende politiebeambten in de grensgemeenten van Overijsel niet gelukken B. te arresteeren. Zaterdag j.l. evenwel was het den rijks veldwachter Thijssen en den gemeenteveld wachter Raterink te Dinxperlo bekend ge worden dat B. dien dag over een \oetpad onmiddellijk grenzende aan Nederlandsch grondgebied zou passeeren. De rijksveld wachter posteerde zich vermomd op dat voet pad en toen nu B., om hem te passeeren zich van dat voetpad op Hollandsch gebied begaf, sprong hij oogenblikkelijk ter zijde gestaan door den gemeenteveldwachter, toe en werd B. aldaar gearresteerd. Maandagavond is te Gorinchem aan den overweg van Schelluinsche Vliet, waar schijnlijk door den trein van 10.29, een man overreden. Om 1 uur vond de baanwachter den ongelukkige met het hoofd geheel afge sneden. Uit eenige bij hem gevonden brieven en dien dag betaalde rekeningen bleek het de schoenmaker v. K. te zijn uit Noordeloos, een man die eeue vrouw met zeven kinderen nalaat. Te Giessen—Nieuwkerk is een kind van 20 maanden in een pot met kokend water gevallen en onmiddellijk overleden. Tot de merkwaardigheden van „Oud Holland" op de tentoonstelling te Amsterdam zal ook behooren een Friesch weardshüs waar de firma Van Gorkum te Sneek, „waer- aghtighe Vriesche Boerejongens" zal ver krijgbaar stellen. De waard en de waardinne zullen gekleed zijn in de dracht der XVIIe eeuw en het huisraad zal uit denzelfden tijd zijn. Raauisdonksvcer15 April. Van de com missie ter regeling van het feest bij gelegenheid van het 25jarig burgemeesterschap van mr. G. Heere is verschenen de volgende oproeping: De ^feestcommissie voor het 25jarig jubilé van onzen hooggeachten burgemeesterbe sloten hebbende bij genoegzame deelneming eenen optocht met eerewacht te houden noodigt de alhier bestaande vereenigingen gezelschappen, industrieelen en allen, die ge negen zijn iets tot opluistering van dien op tocht te doen, (hetzij als garde d'honneur of op andere wijze) tot eene bijeenkomst bij de wed. P. Huijsman op Vrijdag 19 April a. s. des avonds ten zeven ure. We hopen, dat alle bestaande corporation aan die oproeping gehoor zullen geven, opdat er een optocht georganiseerd kunne worden den jubilaris en Raamsdonk waardig. Bij het lezen of het hooren van het woord bacteriën denken de meeste menschen aan dood of aau ziekte. Het is waar, die mi croscopisch kleine wezens zijn inderdaad de bewerkers van veel krankheden en besmet telijke ziekten, maar er zijn er toch ook, die eigenschappen hebben, waardoor zij juist vrienden van den mensch zijn. Vooral in den landbouw spelen zij een belangrijke rol, want, om maar iets te noemen, zonder hen zou geen melk normaal zuur worden, zou er geen zuurvoer zijn, had er geen salpetervorming plaats en konden de peuldrageude gewassen zich niet met de vrije stikstot der lucht voeden. Maar omgekeerd ook zou er zonder haar bestaan geen vrije stikstof uit den mest ver loren gaan, zou er evenmin bittere en blauwe melk,als ranzige boter en mufriekend voer zijn. Hieruit blijkt al dadelijk, dat er nuttige en schadelijke bacteriën zijn. Zij hebben de eigenschap om zich buiten gewoon snel te ontwikkelen en waar er zich, op een zeker oogenblik, in een vruchtbaar voedingsvocht 10 bevinden, daar zijn er, na 2maal 24- uur minstens evenveel millioen. Voor haar volkomen ontwikkeling behoeven ze, even als planten endieren minerale, stik- stofhoudende en stikstofvrije stoffen. Suiker en eiwit komen haar dus goed te pas. Waar de boter ranzig is geworden, daar zullen ongetwijfeld millioenen bacteriën een lustig leventje leiden in de nog in de boter aan wezige melksuiker. Om ze te verwijderen kan men hier niet beter doen dan de boter duchtig met water uitwasschen, opdat de suiker zich in de vloeistof zal oplossen en daarna met deze aan de boter onttrokken kan worden. Lucht is voor vele bacteriën een levens- behoette, voor anderen weer niet. Tot de eerste behooren o. a. de salpetervormende bacteriën en dit wetende zal elk landbouwer trachten ziin gronden diep te bewerken en goed los te houden, opdat de lucht daarin genoegzaam kan doordringen en er te allen tijde uit ammoniak salpeterzuur gevormd zal kunnen worden (de slof waaruit de planten haar stikstofvoeding moeten bekomen.) De salpeterzuurvorming in den grond is van het hoogste belang en de bacteriesoort, die zich daarmee bezighoudt, verplicht den landbouwer niet weinig aan zich. Hoe toch zou het gaan met de als kunstmest aangekochte ammoniak zouten als daaruit in den grond geen salpeter zuur bereid kon worden, de stof, die nu eenmaal voor het plantenleven onmisbaar is? Jammer maar, dat er van de honderd deelen ammoniak-stikstof negentig deelen salpeterzuur stikstof overblijven en de landbouwer dus 10 percent aan het werk der bacteriën moet afstaan. Dezelfde bacteriën (de nitromonas) zijn het, die den mest doen verrotten. Ook hier is het jammer, dat er bij het proces stikstof verloren gaat. Wel trachten wij door conserveeringsmiddelen hel verlies tot een minimum te beperken geheel voorkomen echter kunnen we het niet. Vooral zijn in den landbouw belangrijk de bacteriën, die in symbiose leven met de peuldragende gewassen. Het is bekend dat deze de vrije stikstof uit de lucht kunnen opnemen, mits in den grond bacteriën aan wezig zijn, die de voorwaarde voor haar bestaan in de wortels dier gewassen vinden. Zij doen knobbeltjes aan die wortels ontstaan; fabriekjes voor de opneming en verwerking van luchtstikstof tot plantenvoedsel. Die gast vrouw en gasten bewijzen hier elkaar dus hoogst belangrijke diensten. Door dit feit wordt het zelfs mogelijk, dat er planten kunnen groeien in een grond, waarin hoege naamd geen stikstof voorkomt, wat anders zonder de bacteriën ten eenenmale onmogelijk zou zijn. Maar hierdoor wordt het ook mogelijk, dat zeker peulgewas (b.v. lupinen) groeien wil in een bodem, waarin het dat te voren niet wilde, mits en dat is de quintessens van alles de bacteriën in den grond gebracht zijn, die juist met dat gewas in symbiose kunnen en willen leven, tnet andere woorden mits die grond geënt wordt met aarde van een land, waarin dat gewa^welig groeide. Opmerkelijk is het ook, dat elk peulgewas zijn eigen soort bacteriën er op na houdt. Ook in de melkerij spelen de bacteriën een groote rol; melk is voor haar een buiten gewoon goede voedingsbodem. Door de omzetting der melksuiker in melkzuur doen zij de kaasstof stollen. Dat proces mag echter niet te gauw intreden en door de pijnlijkste zindelijkheid en een lage temperatuur zal men de bacteriën dus zoo lang mogelijk uit de melk moeten houden. Zute melk is ook geen goed voedingsmiddel, wordt slecht door de menschen verdragen en kan darmontste kingen veroorzaken. Om melk dus bepaald onschadelijk te maken voor het gebruik, moet zij te voren tot 100° C. (het kookpunt) ver wal md worden, opdat de levende organismen, die zij bevatten mocht, gedood worden. Ook het rijpen der kaas berust op een bacterie-werking. Een kaas toch, die geheel vrij is van bacteriën wordt niet rijp. Bij het rijpings proces is niet één soort lagere orga nismen werkzaam maar verscheidene, die elk een bijzondere werking uitoefenen. Vooral van belang zijn hier de bacteriën, die de kaas haar pikanten smaak geven en als 't gelukt dat aroma, door opzettelijke toevoeging van bepaalde bacteriën te verkrijgen dan zal men ook uit elke melk een hoog fijne soort kaas kunnen bereiden. Niet de me'k toch is het, die het maken van eerste qualiteit kaas bepaalt het ver schil in vetgehalte enz. is immers gering ook niet uitsluitend de bewerking der grond stof, maar met de laatste speciaal de ontwik keling van bepaalde bacteriën. Dat de laatste een groote rol spelen bij de verbreiding van besmettelijke veeziekten is bekend, 't Zoudunkt ons, daarom een gewenschte zaak ziju dat de karnemelk bacteriën-vrij van de boterfabrieken naar de boerenleveranciers teruggingwaut anders kunnen, als een boer b.v. melk geleverd heeft van een koedie min of meer aan eenige ziekte lijdende was en dus geen normale melk gaf, besmettingsstoften met de karnemelk naar andere boerderijen worden overgebracht. Uit bovenstaande moge nu blijken, dat het zaak is in den landbouw de werking der bacteriën niet gering te achten en speciaal de stikstofbindende en de in de melkerij werkzame aandacht te schenken. De eerste maken het mogelijk dat het bedrijf goedkooper gevoerd kan worden en de tweede dat men het geheele jaar door een goed duurzaam product kan leveren. Zoo zal de concurrentie het hoofd geboden en nieuwe markten ver overd kunnen worden. Voorkomen is beter dan genezen (desinfecteeren). LONDEN, 16 April. De Times verneemt uit Sjanghai De schoonzoon van Lihoengs- jang seintdat de vrede heden gesloten is. Ziehier de voorwaarden onathankelijkheid van KoreaJapan behoudt de verovèrde plaatsen en ook het gebied ten Oosten van de rivier Diao (de Liauho, waaraan Nioets- joean ligt?); Formosa wordt voorgoed afge staan eene oorlogsschatting van lo0.000.000 dollar en een of- en defensief verbond. BERLIJN, 16 April. Uit de berichten over groote aardbevingen iu Oostenrijk en Italië in den nacht van Zondag op Maandag kan men het gebied waarover zij zich hebben doen voelen ongeveer als volgt afbakenen. In het Noorden schijnt VVeenen het uiterste punt te zijn geweestterwijl in het Westen Tirol met het Etsch-dal tot Verona, Areo en Meran, voorts Karinthie en het meer van Wörth zijn getroffen; Zuidwaarts strekte de golving zich uit over Istrie, Dalmatië en Bosnië tot Sara- jewo, en in de laagvlakte van Lombardije tot Florence in het Oosten werd het oude gebied van aardbevingen Agram, Fiume, Abbazia en Triëst getroffen. Het ergste schijnt het in Laibach te zijn geweest tusschen half twaalf en half acht zijn daar 31 schokken geleld. Volgens tele grammen van daar zijn alle huizen, kerken en gebouwen in de geheele stad beschadigd en verscheiden menschen dood of gewond. De kazerne van de cavalerie is ineengezakt de landsschouwburg en de Maria-kerk hevig beschadigd de huizen in de stationsstraat zijn ingezakt of dreigen in te zakken. De commandant van de stad heeft huizen laten onderzoeken en straten afzetten. Alle inwoners kampeeren in de open lucht, en zieken, kraamvrouwen en kleine kinderen zijn daar zoo goed het ging gelegerd. De krachtigsten zijn naar het bosch in de buurt gevlucht. Vrouwen en kinderen, die reeds te bed lagen toen de aardschokken begonnen, zijn slechts van de allernoodigsle kleeren voorzien want men dorst niet meer in de huizen terug te keeren. Er heerschte een onbeschrijtelijke wanorde. Alles liep door elkaar. De vluchtelingen ver telden mekaar gillend hoe ze aan het gevaar waren ontsnapt, hoe de platonds inzakten vazen, klokken, schilderijen en huisgerei naar beneden kwamen en door de kamer vlogen. Op de straal vielen steenen van schoorsteenen en dakpannen de arme menschen op het hoofd. De kerktorens staan scheef en kunnen geen stootje meer velen, de Fürstenhof en de Burg zijn zoo beschadigd, dat ze gauw zullen moeten worden afgebroken. De trein uit Tiiëst was bij den eersten schok dicht bij Laibach em m'oest raidden op den weg blijven staan. Toen de schokken voorbij waren, reed hij langzaam naar Lai bach, maar de passagiers dorsten daar niet uitstappen, en de stafionschet verklaarde dat de trein niet door mocht rijden: eerst moest de weg onderzocht worden, vooral de brug gen. Werkelijk werden 's morgens op den weg verscheiden rotsblokken gevonden. Te Triëst moest de militaire bezetting van de gevangenis worden versterkt, daar de ge vangenen zeer ongerust en weerspannig werden. Pcsonen, die in den sneltrein van Triëst naar Weenen zaten, vertellen dat de bewoners van de dorpen overal buiten kampeeren, en dat zij tal van gebarsten huizen hebben gezien. Te Fiume vluchtten de menschen in hevige angst op de schepen die in de haven voor anker lagen in een oogenblik waren deze stampvol. Vooral de groote stoombooten van de maatschappij Adra en van de Ungaro- Croeta en de groote zeilschepen, alsmede een stoomboot die 400 waggons jute had ge lost, waren in enkele seconden dicht bezet met menschen. Uit Venetië en Boven Italië in het alge meen zijn dergelijke berichten gekomen. ■55 CrtVA I or flljp hopen onze geliefde Ouders Èl) hunne 50-jarige ECHTYEBEE- (Jfg NIGING te 'herdenken. (M Uj«! 'My psko Botterdam15 April 1895. cyciï) -iaVi) t TT J oor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde Schoondochter en Schoonzuster Ja. Ma. Dorrenboom-Hennequin, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Sprang, 13 April 1895. De familte DORREN BOOM. om direct iu dienst te treden een R. C., van goede getuigen voorzien en met opgaaf van ouderdom, gehuwd of niet, wien de leiding der snijderij op een schoen fabriek kan toevertrouwd worden tevens goed werkman. Het hoofdwerk is burger en boerenwerk maar er wordt ook uitdruk kelijk vereisclit Heeren— en Dameswerk. LOON 4 a 500 gulden per jaar met vrije woning. Brieven franco aati B. J. WIE- GERINK boekhandelGroenlo onder letter O.W. EEN te bevragen bij A. VAN HONK te Dron gelen. Gebruikt voor uwe kinderen alleen de door mij in den handel gebracht. Zij geeft u door mijn persoonlijk onderzoek bewijs van zuiverheid. Wederverkoopers worden GEVRAAGD tegen billijk conditiën. Verkrijgbaar bij de heeren H. VAN ERPWaalwijk. J. B. VERWIELWaalwijk. VAN DELFT-Hoppenbrouwers Bezooien HENDRIK VERWIEL, Baardwijk. A. THIELE, Vrij hoe ven-Cappel. Men eische ZEGEL en ETIQUET, APOTHEKERbureau voor Scheikundige en Microscopische onderzoekingen. Tevens verkrijgbaar de gunstig werkende Eau de Venlo maakt de huid zacht Eau de Venlo geeft blankheid aan de huid. Eau de Venlo wordt door H.H. Pro fessoren aanbevolen als een gezond en ver— frisscheDd reukwater. Eau de Venlo wordt als een voorbe hoedmiddel tegen de cholera aanbevolen. Verkrijgbaar te Waalwijk bij: Mejuf frouw WED. J. M. TIJSSEN en GERRIT MELDERS; te Kaatsheuvel bij: M. SCHRAUWERS-WIJDEMANS; te Oos terhout bij: Mejuffrouw WED. J. BAKX; te Drunen bij A. M. VAN LOONte Heus den bij J. A. VAN BA VEL. Dames- en Kinderhoeden Nouveautés.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3