Duitschland. Italië. Rusland. Servie. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Donderdag 2 Mei jaarmarkt en botermijn te Waalwijk. not geschreven, maar geen antwoord ontvan gen te hebben. Er heerschte Donderdag volmaakte kalmte. Van twaalt uur 's middags af begonnen de trams weer te loopen en kreeg alles langza merhand zijn gewoon aanzien. PARIJS, 25 April. Het omnibuspersoneel besloot tengevolge van een onderhoud met den gemeenteraad en met Ribot in een rumoerige vergadering tot hervatting van het werk. De maatschappij zal alle geëmplo yeerden weder in dienst nemen met uitzon dering van degenen die zich aan ernstig geweld of opruiing hebben schuldig gemaakt. Te Königsberg (Brandenburg) is een smid, Springstein genaamdgevangen genomen onder verdenking van een reeks moorden, voor een deel met zijne zuster (die ook in hechtenis is) gepleegd. Onder de vermoede lijke slachtoffers van Springstein zijn diens vader en zijn vrouw. Het gerecht heeft de opgraving van vijf lijken gelast. Het hof van cassatie heeft het hooger be roep van Giolitti behandeld. Zoowel het besluit, om Giolitti wegens het verduisteren van staatsstukken als wegens laster te ver volgen, werd vernietigd. Mocht Crispi verder tegen den oud minister willen optreden, dan zal de goedkeuring der kamer noodig zijn. De jonge Graaf Mirafiori, kleinzoon van koning Victor Emanuelis bij rijoefeningen in de cavalerie kazerne te Milaan, door een val van zijn paard, zeer ernstig gewond. Er zijn administratieve misbruiken en technische fouten ontdekt hij den aanleg van den Transsiberischen spoorweg, waardoor de staat een verlies van meer dan 15 millioen roebels geleden heett. Een ingenieur heeft zelfmoord gepleegd, twee zijn ontslagen. Uit Warschau wordt gemeld, dat een honderdtal arbeiders, wegens sociaal demo cratische woelingen, in de citadel van War schau gevangengezet zijnbenevens twee ingenieurs en vijf jonge dames. De gevan genissen zijn overvol. Een nieuwe onderzeesche vulkaan is ontstaan in het Zuiden van de Kaspische zee, op 45 kilometer afstand van de kust. Het Russische adviesjacht Lotsman is er heen gezonden om onderzoekingen te doen. NISJ, 25 April. In zijn openingsrede van de Skoepsjtina maakte de koning gewag van de behoefte die Servie er aan heeft de rust en orde hersteld te zien, waartoe het vorige jaar een verandering der constitutie noodza kelijk was. Vooral de financieele aangele genheden beveelt hij der vergadering aan spreekt zijn vertrouwen in de regeering uit en kondigt een tweede zitting aan binnen korten tijd. De rede herinnert vervolgens aan de bezoeken door den koning bij de hoofden van vreemde mogendheden afgelegd en aan den wensch van Servie om vriend schappelijke betrekkingen met hen allen te onderhouden in het bijzonder een goede nabuurschap en oprechte vriendschap met Oostenrijk en Turkije. Hij spreekt ook zijn levendige sympathie uit voor Frankrijk en den Duitschen keizer. De koning heeft zijn bekrachtiging ver leend aan de benoemingen van Nikolajewits tot president en Paulowits tot vice-president der Skoepsjtina. Nikolajewits noodigde de vergadering in een toespraak uit samen te werken tot bevestiging van den staat en de schadelijke partijgeschillen te laten varen. WAALWIJK. Zondag 28 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Ossian. Beschnidt. Amour. Massenet. Looft den Heer. DeVliegh. Op Zondag 28 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Ouverture de concours. Langlois. 2. Frühlings-Kinder, Walzer. Waldteuffel. 4. Fantaisie originate. Perck. BAARDWIJK. CONCERTop Zondag 28 April, des avonds half acht ure, te geven door de lie dertafel „Tot bloei der Toonkunst", in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's). WAALWIJK, 27 April 1895. De Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft in zijne jongste vergadering besloten, ter bevordering van het landbouw onderwijs, aan de onderwijzers in deze pro vincie, die in dit jaar met goed gevolg het examen afleggen voor deacte„laudbouwkunde" lager onderwijs, eene gratificatie toe te kennen van f 50. Zooals bekend is besloot het ministerie van justisie tot het nemen van een proef met rijwielen voor de veldwachters, waarvoor bij de behandeling der begrooting de noodige gelden werden toegestaan. Naar wij vernemen is de levering van deze rijwielen door den minister, na eerst geinfor- meerd te hebben bij verschillende fabrieken, opgedragen aan de Simplex rijwielfabriek te Utrechthetgeen ons niet alleen verheugt om de bevordering der nationale industrie maar ook omdat het een bewijs levert dat die nationale industrie kan wedijveren met de buitenlandsche, Vee uitvoer naar Belgie. De vee uitvoer naar Belgie is nog aanmer kelijk toegenomen; dezer dagen was er zelfs gebrek aan vee-waggons. Te Rozendaal is men van 's morgens vroeg lot 's avonds laat in de weerom de waggons te zuiveren en te ontsmetten. Van Maandag op Woensdag werden niet minder dan ruim 1800 stuks groot vee langs genoemd grensstation naar Esschen verzonden. Te Gent is onder twee koeien, uit Neder land aangevoerd, mond en klauwzeer gecon stateerd. De veehandelaren, die bij het jongste geval te Esschen betrokken zijn, hetgeen later gebleken is geen mond- en klauwzeer geweest te zijn, hebben hiervan kennis gegeven aan de Belgische regeering met verzoek om scha deloosstelling. Zooals men weet, werden wegens dat geval te Esschen 18 wagens vee voor invoer ge weigerd en naar Nederland teruggezonden. De commissaris van politie in de le afdeeling te 's Hage verzoekt opsporing en aanhouding van den lfijarigen A. R. en den 17jarigen W. J. S alsmede van den löjarigen W. S. P. Eerstgenoemde wordt verdacht van verduistering van ongeveer f200 in dienst betrekking en bevindt zich waarschijnlijk in gezelschap vau de beide overige jongens. De Duitscher W. P., die, na uit het huis van bewaring te Harderwijk te zijn ont vlucht, daarna diefstal met braak in het hotel „Kaufmann" heeft gepleegd is te Utrecht door de politie aangehouden, nog in het bezit van geld en andere gestolen voorwerpen waaronder papieren van een vreemdeling die ook in dat hotel gelogeerd is. Uit Meppel wordt gemeld Woensdag vertoefden geruimen tijd aan het station alhier eenige hoofdambtenaren der Exploitatie - maatschappijdie een zeer uitgebreid onderzoek instelden naar aanleiding van de onlangs ontdekte vermissing van 52 wagonladingen steenkolen in het depot dei- maatschappij. Naar wij vernemen werden onderscheiden ambtenaren en beambten, zoo van hier als van elders gehoord, waarvan de uitslag nog onbekend is. (Z. C.) Hare Majesteiten te Amsterdam. De kerk- of vrouweneetzaal van het „Dia conie Oude Vrouwen Mannen- en Bestede- lingenhuis" der Ned. Herv. Gemeente was gevuld met ongeveer 400 vrouwelijke verpleeg den, toen hare majesteit de koningin-regentes binnentrad. Onmiddellijk viel het orgel in met een kort preludium en toen H. M. ge zeten was, hieven de verpleegden het psalm vers aan Dat 's Heeren zegen op u daal' Zijn gunst uit Sion u bestraal', Hij schiep 't heelal, Zijn naam ter eer Looft, loott dan aller heeren Heer. Er was iets aandoenlijks in deze plechtigheid: al die oudjes in hun Zondagsche pak en 't oranjestrikje getooid, met versleten en kraken de stemmen een zegebede zingende voor de regentes. Het was aardig op te merken hoe de oudjes zich verdrongen, om toch iets van de regentes te zien en hoe ze weer in de rij moesten gezet worden, ten einde alles geregeld te doen afloopen. Jammer vonden zij het, dat koningin Wilhelmina niet had kunnen komen. Een der bestjes, de 80jarige Kaatje Louw overhandigde H. M. een bouquet. Kaatje Louwof op zijn Zondagsch „Ca- tharina". is een ouderwetsche vurige oranje klant. Zij had er nu al nachten niet van geslapen, maar als ze de vreugde nog lang overleeft, zal zij tot haar honderdsten jaardag trotsch zijn op de onderscheiding en aan vrienden en kennissen niet ophouden met te vertellen van het vriendelijk knikje en het bedankjewaarmee de regentes den ruiker aannam. In het gemeenschappelijk leeszaaltje van het Bestedelingenhuis werd H. M. begroet met de woorden van psalm 121 4: De Heer zal u steeds gadeslaan, Opdat Hij in gevaar Uw ziel voor ramp bewaar', De Heer, 't zij g' in of uit moogt gaan, En waar g' u heen moogt spoeden, Zal eeuwig u behoeden. Een van het 100 tal verpleegdenAntje Schoo, bood H. M. een ruiker aan. Vervolgens werd de terugtocht aanvaard hij voerde langs de stoomkokerij. Daar zijn ketels, waarin b. v. 20 hectoliter aardappelen kunnen worden gekookt en 1500 liter melk. Ook hier nam hire majesteit een kijkje. Daarna ging zij terug naar de receptiezaal, waar zij haar naam toekende in het boek dat de namen der bezoekers bevat. Het was nu en dan merkbaar, dat het trap- penklimmen der koningingin regentes een beetje moeilijk viel. Hare majesteit heeft na melijk in Den Haag bij het uitstappen van een rijtuig haar voet een weinig verzwikt en vooral bij het trappenklimmen heeft zij daar eenigen last van. Bij het bezoek aan het israelietisch meisjes weeshuis werden beide koninginnen in de vestibule begroet met een welkomstlied, dat gezongen werd op de wijze van het Vlaggelied en aldus luidde O lieflijkffbloem, van den Nasauschen stam, Wij roepen 't welkom IT toe. Wees welkom, wees welkom,in 't fieiAmster- Wees welkom, wees allen gegroet, (dam! O, gij regentes, hoor 't welkomstlied aan, Wij kunnen met weinige woorden volstaan, God spaar U nog lang voor ons en uw kind God spaar U nog lang voor ons land. Een afschrift van dit lied, door een der weezen geschreven, werd HH. MM. op eeu zilveren blad door eender meisjes aangeboden. Bij het doorloopen der onderscheidene zalen werd ook een bezoek gebracht aan den naaiwinkel, waar onder leiding van mej. Pollak, de oudste meisjes bezig waren en proeven van haar bekwaamheid waren ter bezichtiging gelegd. Dit naaiwerk viel zoozeer in den smaak der regentes en ook in dien der hofdames, dat een dier dames aan de directrice de verzekering gaf, dat aan het huis zeker door het hof naaiwerk zou worden opgedragen. De vorstinnen verlieten het weeshuis, ter wijl de in de vestibule geschaarde weezen haar het „Hallelujah in de Hebreeuwsche taal toezongen. In het Rijksmuseum werden HH. MM. ontvangen door de commissie van toezicht en den directeur, den heer F. D. O. Obreen. Nadat de begroeting was afgeloopen, werd de wandeling door de zalen aangevangen. Hel was een merkwaardige tocht, waarbij het belangrijkste tijdperk onzer vaderlandxhe geschiedenis in den geest werd doorgemaakt en waarbij de meest interessante bijzonder heden op het huis van Oranje-Nassau betrek king hebbend in oogenschouw werd genomen. Geheel onverwacht werd door de vorstinnen na het verlaten van het museum nog een kort bezoek gebracht aan het tentoonstel lingsterrein. Aan den ingang van het terrein waren bij aankomst der vorstinnen de genie soldaten en de douanebeambten in gelid ge schaard en brachten het militair saluut. Ook de honderden werklieden stonden langs den weg, dien de vorstinnen gingen, geschaard. Bij het bezoek in het stedelijk archief in het Waaggebouw op de Nieuwmarkt werden HH.MM. ontvangen door den stadsarchivarius mr. W. R. Veder. Met belangstelling werden de verschillende zalen door HH. MM. in oogenschouw genomen. Onder meer wees mr. Veder HH. MM. op een aantal afbeel dingen van „blijde inkomsten binnen de stad Amsterdam," zoowel van vroeger als later tijd, o. a. de inkomst van Maria De Medicis, van den stadhouder Willem V, van koning Willem II; waarna bezichtigd werden eenige autogrammen, o. a. van Willem den Zwijger, Alva, prins Maurits, Filips van Spanje, De Ruyter enz. Meermalen vroeg H. M. de regentes van een en ander nadere uitlegging. Woensdagavond woonde H. M. de regentes een galavoorstelling in den Stadsschouwburg bij. Reeds lang voor den aanvang der voor stelling heerschte er in de straten, die H M. zou doorrijden, eene groote drukte; de weg tot den Stadsschouwburg was door cavalerie afgezet. Rijtuigen rolden van alle zijden aan en brachten bezoekers, die deze galavoor stelling zouden bijwonen, en spoedig was het gebouw gevuld en leverde eeu prettigen aanblik op. Alle rangen waren geheel bezet en in de balkons en loges, in stalles en parterre zag men de dames in de keurigste avondtoiletten, de heeren in uniform of gerokt. De koningsloge was gedekt door een rood met goud baldakijn, aan den achterkant rood satijnen gordijnen, opgehouden door dikke koorden. Achter de loge was voor H. M. een salon ingericht, waarin een Venetiaansche spiegel hing. Voor de regentes was een der koninklijke zetels geplaatst, met roode zitting en gouden leuning, gedekt door de koninklijke kroon, welke zetels, zooals bekend indertijd gele verd werden door de firma Jansen. Voor de koningsloge, onder den rand van de balustrade, was een prachtig bed van bloemen, rozen, hyacinten en Oranjebloemen smaakvol aangelegd door de firma Franken- huysen; dit bloembed had een lengte van meer dan drie meter. H. M. was gekleed in zwart avondtoilet en droeg op het hoofd een diadeem van edelgesteenten, om den hals een collier, waaraan een groote diamanten parure en eveneens armbanden van diamanten. Onder het spelen van het Wilhelmus trad de regentes de loge binnen, neigde naar alle zijden tot het publiek en toen zij had plaats genomen, ging dadelijk het scherm op en begon opvoering van „De Schoonzoon van mijnheer Poirier." De voorstelling liep vlot en flink van stapel en na hel tweede bedrijf begaf de regentes zich eenige oogenblikken naar den zich achter het salon bevindenden foyer, waar zij zich met baron Roëll en enke'e leden van den raad van beheer onderhield en verver- schingen gebruikte. Kort daarna betrad zij wederom de loge, terwijl het publiek zich van de zitplaatsen verhief en werden de beide laatste bedrijven gespeeld. De voor stelling was ongeveer kwart over tienen ge ëindigd, waarna de regentes weder voor het publiek boog en onder het spelen van het Wilhelmus den schouwburg verliet. Men schrijft uit Amsterdam van Donderdag: Getrouw aan de belofte, een 3tal jaren geleden bij de eerste of hoeksteenlegging gedaan, dat zij het voltooide nieuwe buiten- of Wilhelmina gasthuis zoude bezoeken, werd heden door de regentes aan die toezegging voldaan. Ongeveer 10 uur reed H.M. voor dat be zoek uit, H.M. stapte aan't vrouwenpaviljoen af en deelde daar tal van bloemen uit, terwijl baron van Ittersum de opdracht kreeg op de bovenzalen bloemen uit te reiken. In het paviljoen voor zenuwlijders werd H.M^ toe gesproken door prof. Place. De koningin-regentes reed hierop naar het paleis ter ug, om haar dochter af te halen voor een bezoek aan het roomsch katholiek Maag denhuis aan het Gedempte Spui. Hier werden de vorstinnen ontvangen door de regenten, aau wier hoofd staat de heer E. A. Strater en regentessen mevr. M. C. R. Haulo Heerkens en mevr. Wayenburg-Ten Sande, den rector Eijgenraam en de moeder, De Loos. Het gemeenteraadslid, de heer Sterck sprak de vorstinnen een hartelijk woord van welkom toe in dit gesticht. Nadat lieve weesjes van 4 en 5 jaren bou- quetten en theerozen hadden aangeboden, werd een bezoek gebracht aan de handwerks- klasse, waar een 20tal kinderen aan den arbeid waren. In de taalschool, waar de hoofd- en hulponderwijzeressen, mej. Gors en Boer aan de vorstinnen werden voorgesteld, zongen 225 weezen een welkomstlied. Voorts werden bezichtigd de speelzaal, de kapel-kamer en de prachtigevoor deze gelegenheid versierde kerk. Hier werd een Latijnsch lied door 20 choristen gezongen. De wandeling werd voortgezet door de linnenkamer, waar fijne handwerken werden getoond, de groote slaapzaal, waar 225 kin deren het volkslied aanhieven voor H.H. M M. Op het klavier werd gespeeld en Cato Frijlinkeene jonge wees dankte met een enkel woord de vorstinnen voor H.D. bezoek. Hier ontvingen de Gasten een door weezen bewerkt toiletkussen ten geschenke, met een boek in prachtband, de geschiedenis van het Maagdenhuis bevattende. Bij de ontvangst van het toiletkussen zeide de regentes tot de aanbiedster„Ik vind het zeer fraai. Heb gij dit zelf gemaakt Ik ben er zeer mede in mijn schik Hierna werd ten paleize gedejeuneerd. Te 1 uur werd de paradewacht van het 7de Regiment afgelost door de schutterij met muziek. In den namiddag werden bezoeken gebracht aan het Protestantsche weduwen- en weezen- gesticht aan de Nassaukade en aan het Museum Fodor. Na in de eerste stichting door het bestuur (voorzitter mr. S. Wildschut) te zijn ontvangen, werden aan de eene zijde der straat de werkinrichting en de woningen der weduwen bezichtigd, waarna H.H. M.M. te voet de straat naar de overzijde overgingen, om een bezoek te brengen aan de kinderbewaarplaats. Nog enkele oogenblikken werden doorge bracht in de bestuurskamer, waarna een kort bezoek werd gebracht aan het Museum Fodor. De schilderijen teekeningen, enz., in twee der bovenzalen werden hier met belangstelling bezichtigd, onder geleide van den conservator F. S. Witkamp, die ook nog de atlas van Amsterdam, legaat Spitsbergen, tevoorschijn haaldeen op de teekening van het oude stadshuis door Saenredam wees. Hierna keerden H.H. M.M. naar het Paleis terug. Heden is er weder groot diner ten Hove in de galerij of groote zaal. Het wordt op geluisterd door de schutterijmuziek, directeur Joh. M. Coenen. Behalve een deel der hof houding en de vier dageiijksche gasten (de commissaris der koniugin in Noord Holland, de burgemeester van Amsterdam, de com mandanten der stad en marine), zijn genoo- digd alle hoofdofficieren van de schutterij het leger en de vloot, te Amsterdam in gar nizoen, voorts de detachements-commandan- ten van de vesting artillerie, genie, de inten dance, de geneeskundige dienst, de president, vice president en procureur generaal bij het gerechtshof, de president en de officier van justitie bij de arrondissements rechtbank, de president van de Nederlandsche bank, de directeur van het grootboek, de agent van het ministerie van financien, de voorzitter der kamer van koophandel, de president-commis saris der Handel Maatschappij, de directeur der registratie en domeinen, de provinciale inspecteur der belastigen; de arrondissements betaalmeester, de hoofd ingenieur van 's rijks waterstaat in Noordholland en enkele anderen. Het wetsontwerp tot verbetering der heffing van invoerrecht naar de waarde is door hare majesteit bekrachtigd. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2