Spanje. Engeland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Onberekenbaar is de schade, onbekend nog het aantal dooden. Reeds werden meer dan 50 lijken gevonden, maar het zullen er wel de helft meer wezen die zijn omgekomen. I)e ramp had namelijk plaats des morgens zeer vroeg, toen de meeste menschen het bed nog niet verlaten hadden. De schade aan eigendom is onberekenbaar. Overal, waar de vloedgolf langs kwam, werd letterlijk alles neergesmeten, en de geheele streek ligt vernield, met overal aan stukken geslagen overblijfselen van menschenarbeid en doode lichamen van menschen en dieren. Bouzey, het gehucht, dat het meeste leed, telt 69 inwoners en ligt op 8 kilometer afstand van Epinal. Chamousey heeft 400 en Do- mèvre 324 inwoners. Van Bouzey is bijna geen enkel huis gespaard gebleven. De prefect en de burgemeester zijn druk in de weer om te helpen, en troostend werkt de tijding, dat piesident Faure, als een goed vader, op weg is gegaan. Het stuk, dat uit den dijk werd geslagen, was 150 meters breed. Vijf meter hoog was de golfstraal en ongeveer een half uur lang duurde de waterval. Zestien soldaten van het Vreemdenle gioen, 15 Duitschers en één Oostenrijker, heb ben in het Suezkanaal getracht te desertee- ren. Zij sprongen over boord en zwommen naar den oever. Zij zijn echter gearresteerd. Eenige stakers uit de lucifersfabrieken zijn Zaterdagmiddag te Aubervilliers gearre steerd. De afgevaardigden Antides-Boyer en Carnaud hebben zich bij de minister van financien aangemeld, doch ten bescheid ge kregen, dat de premier niets te voegen had bij zijn verklaringen, in de kamer afgelegd. Maarschalk Martinez Campos liet van Cuba aan zijne regeering weten, dat de opstan delingen ongeveer 8000 man sterk zijn, goed gewapend (blijkbaar met uit de Vereenigde Staten ingevoerde geweren) en beter aange voerd en van hulpmiddelen voorzien dan bij vorige opstanden. Het zal dus veel meer overleg er» vooral uitgebreider kust bewaking vereischen dan vroeger, om hen te bedwingen. Daarmede zal nu met kracht een aanvang worden gemaakt. Campos heeft een luitenant doen fusilleeren wegens laihartigheid, omdat hij zich met eene voorhoede van 60 man aan een insurgenten- macht van 700 had overgegeven, hoewel hij wist, dat de hoofdmacht volgde, die dan ook niet lang daarna de opstandelingen inhaalde, hun de gevangenen weder afnam (voor zoo ver ze niet waren ter dood gebracht) en uit een dreef. De maarschalk heeft ook besloten de ad ministratieve hervormingen in te voeren waarop men reeds zoo lang wachtende is, en die de opstandelingen beweren, dat steeds worden uitgesteld, uit vrees voor hen. De Engelsche bladen bevatten thans bij zonderheden omtrent de heldhaftige verdedi ging van het fort in het bergland Chitral door kolonel Robertson en diens troepje, nu onlangs door kolonel Kelly met goed gevolg ontzet. Van 3 Maart tot 20 April heeft men zich onder allerlei ziekte en ontbering, op het laatst ook gebrek aan ammunitie, verdedigd, door den vijand steeds nauwer ingesloten en feller besprongen tot eindelijk het ontzet kwam. Kolonel Robertson is gewond, maar her- Het was eene overlijdensakte. ,/De ware Paul Harmantis te Genève gestorven riep hij uit. „Dat zal mijn beschermer Stephaan Castel niet weinig genoegen verschaffen Hij borg al deze stukken weer in de portefeuille en stak die dan in den binnenzak van zijn jas. De andere papieren vonden eene plaats in de achterzakken. Daarop liet zich een gerucht van rijtuigen hooren, die voor het paviljoen stilhielden. Raoul verhief het hoofd en luisterde. Duidelijk hoorde hij fluisterende stemmen. Met zijne bougie in de hand ging hij het voor vertrek binnen en hoorde zeer goed, dat er een sleutel in het sleutelgat draaide. „De grendels zijn er op," zeide er een, en de tweede voegde er bij „Er is licht binnen." Haastig blies Duchemin zijn bougie uit. „Klim over den muur," sprak een derde. Op dit oogenblik werd de jongman doorgrooten angst bevangen. „Men moet hier zijn," dacht hij. „Wie mag dat toch wel wezen? En er zijn verscheidene personen. Geen weerstand mogelijk Zoo men mij vindt, ben ik een verloren man Hij spoedde zich de deur uit, naar de plaats, waar het tuinhuisje tegen den muur stond, en zat in een oogenblik boven op het dak. Van daar zag hij hoe een persoon over den muur klom, evenals hijzelf een half uur te voren fedaan had. Dan trok die man de grendels van e deur en opende ze. Verscheidene personen kwamen binnen, verlicht door de lantaarns, die zij van de rijtuigen hadden medegenomen. „Eene gerechtelijke huiszoeking," dacht Raoul. Zonder eene beweging te maken strekte hij zich boven op het dak uit en luisterde. „Open de deur van het paviljoen," beval het hoold der openbare veiligheid. Een der agenten naderde om te gehoorzamen. „De deur is open," antwoordde deze. „Zie, het slot is met geweld opengebroken." De vertegenwoordigers der gerechtigheid kwa men binnen. „Thans zal men nagaan wie hier de deur en de meubels heeft opengebroken," dacht Raoul. Het wordt tijd dat ik het hazenpad kies." De vuordeur was weer gesloten. Op dit oogenblik sprak eene stem stellend. Hij blijft in Chitral om er den oorlog tot een einde te brengen. Oscar Wilde, wiens treurige zaak Zondag voorkwam, heeft „niet schuldig» gepleit, wat zijn straf, als hij veroordeeld wordt, dus ver zwaren zal. Reeds dadelijk bleek echter uit zijn verhoor, dat hooge sommen door hem betaald werden om mede-wetenden af te koopen. Tegenover de Midden Amerikaansche republiek Nicaragua trad Engeland nu hande lend op. Nadat de termijn van het ultimatum was verstreken, zijn te Corinto 450 Britsche mariniers aan wal gezet, die er de Britsche vlag heschen. De overheidspersonen en het grootste deel der bevolking namen de vlucht. De Britsche admiraal had met bombardement gedreigd in geval van verzet. Het gebeurde heeft groote ontsteltenis en woede gewekt te Managua, waar de bevolking zijne woede aan het Britsche consulaat wilde koelen, hetgeen echter door de politie met geweld werd belet. De Vereenigde Staten besloten in deze zaak onzijdig te blijven. Men verzekert, dat de gezant te Londen, de heer Bayard, een goed woord voor Nicaragua deed, ja zelfs een uitstel van 14 dagen verkreeg, maar van verdere pogingen afzag, toen het hem bleek, dat het Nicaragua slechts te doen was om tijd te winnen. Volgens The Times hebben te Formosa ernstige troebelen plaats gevonden, zoo zelfs dat Duitsche matrozen te Tamsui zijn moeten aan wal gezet worden, om de vreemdelingen te beschermen. Het waren Chineesche sol daten, die aan 't muiten geslagen waren, na hunnen generaal gedood te hebben, die schuld aan het oproer hadden. Ten slotte greep de regeerings-lijfwacht hen met kracht aan, er 30 doodend en 50 kwetsend. De toestand der vreemdelingen is nog niet gevaarloos maar er bevinden zich gelukkig verscheidene Europeesche oorlogsschepen in Formosaan- sche wateren. De werkstaking der steenarbeiders te Wie- nerberg en omstreken is geëindigd. Door bemiddeling van graaf Kielmansegg, gouver neur van Beneden Oostenrijk, en den president van den gemeenteraad, dr. Grtlbl, maar vooral door den druk der publieke opinie, die ver ontwaardigd was over den toestand der arbeiders, hebben de directeuren een loons- verhooging van 15 tot 20 pCt. toegestaan. De keizerin-weduwe heeft zich ernstig aan den voet bezeerd. Zij wilde met de lift naar haar appartementen teiugkeeren, toen haar lievelingshond trachtte ook nog bij haar te springen. Zij bukte snel om het dier op te nemen, maar daarbij raakte haar voet in de klem. Een groote' tabaksfabriek te Montreal is gedeeltelijk in asch gelegd. In de fabriek waren duizenden werklieden aan den arbeid, die door een panischen schrik werden be vangen. De verwarring en het gedrang waren zoo groot, dat men zich langs de trappen slechts uiterst langzaam kon redden. Uit de vensters springen konden de ongelukkigen evenmin, daar deze voorzien waren van tra liën. Men schudde eraan, men slaagde er „De dief moet langs een der naburige huizen ontsnapt zijn. Men spoede zich naar den politie post en zorge dat alle uitgangen in de buurt bezet worden!" Raoul luisterde, niettegenstaande hij vol angst was. Als een kat beklom hij den muur, waartegen het tuinhuisje gebouwd was, bereikte den top, sprong naar beneden en viel, een smartkreet slakend, op den grond neder. Op den met keien bestraten grond had hij.den enkel ontwricht. Negenenvijftigste Hoofdstuk. Duchemin wilde opstaan, doch 't ging niet. Een vreeselijke pijn belette het hem. „Wat een ongeluk mompelde hij woedend.... Zal ik nu hier moeten blijven tot den morgen En wie weet of men het onderzoek niet zal voortzetten in de gansche buurt?" De jongman wierp een blik om zich heen. Het zwakke licht der maan in een bewolkten hemel toonde hem een groot afdakwaaronder j lal van rijtuigen stonden. „Ik ben hier bij een rijtuigverhuurder," dacht i hij dan, „en ik zal partij weten te trekken van het toéval, dat mij hierheen gevoerd heeft. Ik wil trachten een dier rijtuigen te bereiken en mij daarin verschuilen.' Met inspanning van al zijne krachten mocht hij daarin slagen, doch zoozeer had hij zich afgetobd, dat de ongelukkige buiten kennis op de kussens nederviel. In het paviljoen van Ovidius werd het ónder- zoek voortgezet. 't Is niet om te stelen dat men hier geweest is," merkte eensklaps het hoofd der openbare veiligheid op den instructierechter op het goud en de banknoten wijzend, die 't oog bij den eer sten opslag in den open gebroken secretaire ont waarde. „Dat is een auidelijk bewijs!" „Maar wat is men er dan toch komen doen vroeg de magistraat. „Papieren is men hier komen halenwaarvan een van Soliveau's antwoorden ons het bestaan deed vermoeden.' „Dan heeft die kerel ons doodeenvoudig voor den gek gehouden." hernam de rechter „Wellicht had hij een medeplichtige in het Rendez-vous der j Bakkers, en toen deze hem gearresteerd zag, is eindelijk in bij een venster de ijzeren staven te breken, waarna vele werksters uit de vierde verdieping naar beneden sprongen. Vijftig harer werden vrij ernstig gekwetst, enkelen overleden spoedig. WAALWIJK, 1 Mei 1895. Op de laatste bladzijde van dit nummer vinden onze lezers de heden in werking ge treden zomerdienstrcgeling van de staats spoorwegen. Voor het station Waalwijk Bezooien brengt zij de volgende verande ringen 1. de trein, die vroeger om 10,19 naar 's Bosch vertrok, vertrekt nu om 9,59. Aan komst te 's Bosch 10,23 in plaats van 10,42. 2. De trein, die vroeger om 5,36, thans te 5,40 van 's Bocch vertrekt, is niet meer een lokaal- maar een gewone trein. Aankomst te Waalwijk 6.4. 3. De laatste trein uit 's Bosch, vroeger te 8 thans te 7,53 ure, is niet meer een gewone maar een lokaaltrein. Aankomst te Waalwijk 8.26. In eene verleden Donderdag ten ge meentehuize alhier gehoudene bijeenkomst, waartoe alle gemeenteraadsleden waren uit- genoodigd, heeft de heer Paijens directeur der gemeentegasfabriek te Nijmegen, den uitslag medegedeeld van het door ZEd. in gevolge verlangen van den raad ingesteld onderzoek, aangaande de uitbreiding en wer king der gasfabriek alhier. Over 't geheel is dit onderzoek uitgevallen ten gunste van de fabriek en van den met de uitbreiding belasten directeur, den heer Van Dijck. Wel waren er eenige kleine aanmerkingen te makenmaar die waren meer een gevolg van de uitbreiding zelve hinderden niet aan de exploitatie en konden gemakkelijk verholpen worden. Eenige be zwaren van het raadslid F. A. Baijens werden door den heer Paijens in zekere mate gedeeld, o. a. dat over de tegenwichten aan den gas houder die behooren buiten de kolommen te loopenwat ook zeer gemakkelijk kan veranderd worden. Overigens is de gashouder met zijn tegenwichten een uitstekend stuk werk. De heer Paijens liet zich in 't algemeen in zeer vleiende termen uit over de werk zaamheden van den directeur Van Dijck en de onder zijne leiding tot stand gekomen werken en gaf zijne verwondering te kennen dat iemand die alleen had kunnen tot stand brengen en tegelijkertijd de fabriek aan den gang houden. Wij feliciteeren den heer Van Dijck met 't behaalde succes en hopen dat zijne groote werkkracht behalve eer voor hem zelve, ruime vruchten zal afwerpen voor de gemeente. Men zegt wel eens dat de Waalwi kers verwend zijn op muzikaal gebied, en waarlijk 't heett er veel van, want er moet al heel iets bijzonders te genieten vallen wil men volle zalen zien. Een wonder is dit trouwens niet, want onze muziekvereenigingen, waarop wij met recht trotsch zijn, bieden ons zooveel verscheidenheid en zooveel uitstekends, dat we ten laatste wel geblaseerd zouden worden. Nu echter staat ons iets heel bijzonders te wachten, aan de mogelijkheid waarvan nie mand lot dusverre gedacht had en dat tevens bewijst hoe hoog onze gemeente bij de kun stenaars wereld staat aangeschreven. Op Zaterdag 11 Mei a.s., namelijk, zal op de zaal Musis Sacrum een groot opera concert gegeven worden door de dames Mevr. C. hij hier alles gaan verwijderen,wat den man eenigs- zins kon corapromitteeren. „Paul Harroant wellichtO ik houd er mij vast van overtuigd. Ziet gij hier dat breekijzer, die nieuwe instrumenten, opzettelijk voor het doei gekocht Die man was hier, toen wij binnen kwamen, maar heeft thans de vlucht genomen.* „Ja, maar op dit uur van den nacht kan hij toch de huizen niét verlaten, die het paviljoen omringen. De ontboden politieagenten zullen de huizen bewaken en bij het krieken van den dag een onderzoek instellen." Daarop begon men het onderzoek in 't paviljoen nader voort te zetten. De meubels en de koffers werden een voor eer. onderzocht. Het hoofd der openbare veiligheid had, even als Raoul, de adressen op de koffers opgemerkt. „Het was tijd, dat de hand op dien kerel ge legd werd," zeide hij. „De ellendeling was gereed de wijk te nemen naar Amerika.' „Dat moet in het procesverbaal worden opge nomen.' Om drie uur des morgens was alles doorzocht; de twee magistraten teekenden het procesverbaal. De naburige huizen en uitgangen werden door de politie gesurveilleerd. Zoodra net begon te schemeren, trad men de binnenplaatsen op en onderzocht alles met de grootste nauwkeurigheid. Raoul was vijf uren buiten kennis geweest, en toen hij de oogen opende, had hij een gevoel alsof hij geradbraakt was. Zijn verstuikte voet deed hem veel lijden. Hij herinnerde zich echter alles wat er gebeurd was en stak het hoofd door het portier. Het was reeds dag. Het dienstpersoneel deed de rijtuigen een groote reinigingskuur ondergaan. O, vreesde de jongman, „nu zal men mij spoedig ontdekt hebben. Er zijn nog slechts drie rijtuigen te behandelen. Het mijn? zal dra aan de beurt zijn. Wat moet ik aanvangen? Wie weet of de politie niet alle uitgangen bewaart. En niettegenstaande al hetgeen Stephaan mij verzekerd heeft, mag ik mij toch niet laten arresteeren. Ik moet hem zien, hem de overlijdingsakte van Paul Harmant over handigen. O, ik zal bewijs van moed en kracht weten te toonen." En zoo zacht mogelijk opende hij 't portier. Engelen Sewing, (Sopraan). Mevr. A. Tijssen- Bremerkamp, (Mezzo Sopraan), en de heeren: Jean Tijssen, (Lyrisch tenor), Henri Engelen, (Bas) en Jos. Tijssen Jr. (Pianist Orkestmees ter), allen van de Nederlandsche Opera van Amsterdam (Stadsschouwburg). Directie C. van der Linden). De toegangsprijs is bepaald op f 1. Het programma, dat binnen enkele dagen algemeen zal worden verspreid, bevat een tiental nummers,alle stukken uit de voornaam ste en meest geliefde opera's. Een overdruk bezoek kan zeker niet uit blijven. In Juli a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de koninklijke doelen Recht door Zee*, gevestigd bij den heer Besier alhier, werd opericht. In de Zondagavond gehouden vergadering is besloten, dien dag niet onop gemerkt te laten voorbijgaan. Van algemeene bekendheid mag het geacht worden dat het Heilserum, oordeel kundig toegepast, in vele anders hopelooze gévallen, uitstekend werkt. Niet altijd echter is dit het geval. Zoo meldt het Pharm. Journal and Trasanct., den dood van een 17jarig meisje te New York, dat na inspuiting van 20 cM3 van Behring's Heilserum stierf. Het meisjedat aan lichten graad van diphterie leed, blies den laatsten adem uit acht minuten na de inspuiting onder hevige stuipen. Van de leden der provinciale staten in dit gewest moeten den eersten Dinsdag in Juli aftreden de volgende leden, waarvoor de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 14 Mei e.k. Hoofdkiesdistrikt Heusden. Mr. J. A. Loeff te 's Hertogenbosch. P. L. Honcoop te Heusden. G. Branderhorst Jzn. te Eeten. J. J. van Tienhoven van den Bogaard te Werkendam. Naar wij met genoegen vernemen, zijn de heeren Mr. B. de Roij van Zuijdewijn griffier bij de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch, en R. de Roij van Zuijde wijn, notaris te Teteringen, door H. M. de koningin in den adelstand verheven met het predikaat van jonkheer. De kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. J. B. A. J. M. Verheijen, te Loonopzand, wordt den eersten dag van het verblijf van H.H. M.M. de koninginnen te 's Bosch aan de hofhouding toegevoegd als dienstdoend kamerheer; de kamerheer jhr. M. A. Snoeck, te Hintham, den tweeden dag, en de kamer heer jhr. mr. F. J. J. van Rijckevorsel, te 'sBosch, op Zaterdag 18 Mei te Tilburg. Zeer velen hebben zich ingeschreven voor de audiëntie van 15 16 Mei. Niet minder dan 60 deputatien komen op de lijst voor: een honderdtal burgerheeren deden zich in schrijven; voorts een veertigtal militairen en meer dan 90 dames. Alle aan H. M. de koningin regentes gerichte brieven moeten, tijdens Hr. Ms. verblijf in het buitenland, bezorgd worden aan het kabinet der koningin te 'sGravenhage, waar voor eene geregelde opzending dier stukken aan H.M. zal worden zorg gedragen. De Staatscourant bevat de modellen van de nieuwe invullings formulieren voor de bedrijfsbelasting, samen 30 pagina's be slaande. Men meldt uit het Land van Altena: De gevolgen van het heerlijk en groeizaam lenteweder der laatste dagen zijn hier overal Twee politieagenten kwamen op ditoogenblik de binnenplaats op. Raoul deed haastig het portier dicht. Een der agenten wendde zich tot de personen die aan het werk waren. „Is de poort hier reeds lang open vroeg hij. „Van af half vijf," werd er geantwoord, „en nu is het zes uur." „Hebt gij van morgen of van nacht niets bij zonders gehoord of gezien „Neen, niets. Maar is er dan iets bijzonders gebeurd Is er eene misdaad bedreven „Dat kan nog niet gezegd worden. Maar sinds een uur kan de vogel gevlogen zijnEr is ver zuimd ook dezen uitgang te bewaken. Maar gij hebt toch niets gezien „Noch gehoora, niets." „De kerel ontsnapt ons thans; doch vroeg of laat zal hij wel in onze handen vallen; dat is wel zeker. Met deze woorden verlieten de agenten het binnenplein. De knechts zetten hun werk voort. Raoul verkeerde in duizend angsten. Nogmaals opende hij het portier. Vijf of zes stappen was hij slechts van de poort verwijderd. Hij wilde den zieken voet op de trede zetten, doch dat ging niet. Dan plaatste hij den anderen voet vooruit en wierp een blik op de vier personen, die aan hun werk waren. Allen hielden hem den rug toegekeerd. Raoul verzamelde al zijn moed. In drie spron gen op één been bereikte hij de poort. „Vrienden! Vrienden!" riep hij uit, zich tot de personen wendend die op de binnenplaats aan het werk waren. „Wat is er?" vroeg een van hen. „Ik heb hier den voet verstuikt. Kunt gij mij naar huis brepgen Ja, niet waar?" „Zeker, mijnheer, zeker," antwoordde een der koetsiersnaar hem toeloopend.'Rustop mijn arm; ik zal u nuar een rijtuig geleiden, en haastig inspannen. Onmiddellijk ben ik gereed." „Waar woont gij „In de Assasstraat." „Dat is een lange weg!" „Ik neem u per uur en geef een goed drink geld.* „Vooruit dan maar!" Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2