Nummer 37. Donderdag 9 Mei 1895. 18e Jaargang "Dl! IIOODDKUfiSTHL Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEriLLETO.X. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Waalwpsche «o Langstraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advektentién 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Volgens een telegram uit Washington heeft het protest van RuslandDuitschland en Frankrijk tot een toegeven van Japan geleid. Japan ziet af van de inlijving van het geheele schiereiland Liautong tot den 40n graad ot welke andere grens daarv.an gesteld mag zijn en vergenoegt zich met Port Arthur en het uileinde van het schiereiland tot aan Taliönhoan. De oorlogsschatting zal, in vergoeding daarvooraanmerkelijk verhoogd worden. De drie mogendheden zouden met die regeling genoegen nemen. Het komt ons voor, dat zonder twijtel Japan er genoegen mee neemtwellicht niet de geheele bevolking, het chauvinistische gedeelte daarvan zeker niet, maar de staatslieden en de verstandigen onder het volk. Misschien is het wel meer, dan zij ooit hadden kunnen verwachten dat de mogendheden, Rusland vooral, zouden toestaan. Wij kunnen de ge dachte zelts niet van ons zetten, dat Japan, het geheele schiereiland Liautong, volgens enkele berichten met nog een stuk van het vasteland erbij, opeischende, niet meende dat het werkelijk zooveel zou krijgen, maar re kende op den tegenstand der mogendheden, en dat het iets zou moeten toegeven. 't Is al meer gezegd, dat het bezit van een groot stuk van Mantsjoerije Japan op den duur luttel gewin en groot gevaar zou ople veren. Hoe grooter het ingelijfde stuk hoe grooter de kans, dat het nu overwonnen China een vergeldingskrijg zou voeren, om niet te spreken van Rusland, dat zich welhaast in die streken sterk genoeg zal voelen om den nieuwen hstigen buur aan te tasten. Welke moeiten en kosten moet het voor Japan zijn, zoo ver van huis, eene lange open grens in staat van verdediging te brengen en te hou den De veiligheid die het in zijne na tuurlijke gesteldheid als eilandenrijk bezit, zou Japan dus opgeven. Met Port Arthur en de spits van het schier eilandTaliönhoan inbegrepenis het iets Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant) 171 „Jacques Garaud dacht hij. rEer. brief van Jacques Garaud aan Jeanne Fortier geschreven En met bevende handen en lippen voegde hij er bij: „Mijn God, zou dat? Mijn God!' Op luiden toon, door ontroering overstelpt, las hij „Innig geliefde Jeanne! .Gisteren spiegelde ik u in de naaste toekomst de fortuin voor oogen, uw geluk en dat uwer kinderen. Dat alles kan ik u thans reeds onmid dellijk verschaffen. Mórgen zal ik rijk zijn of althans de middelen in de hand hebben om mij spoedig een groote fortuin te verzekeren. Ik zal over eene uitvinding beschikken, die onberekenbare verdiensten zal af werpen en over eene sum van nagenoeg f 200,000 franken om de uitvindig te exploiteeren. Koester geene valsche schaamte, Jeanne. Denk aan uwe kinderen, die de mijne zullen worden; deze gedachte zal u moed geven. Heden avond om elf uur wacht ik u met den kleinen Georges bij de brug van Charenton en zal u in eene veilige schuilplaats brengen, van waar wij morgen naar het buitenland zullen ver trekken om te zamen rijk en gelukkig te zijn. Verlaat dit huis zonder eenigen spijt, de pa troon jaagt u weg. Kom tot hem, die u bemint en steeds als een verdediger, als een liefhebbend echtgenoot aan uwe zijde zal staan. En mocht gij niet komen, Jeanne, dan weet ik waarachtig niet wat de wanhoop mij zal in geven. Doch gij zult komen, Jeanne „JACQUES GARAUD.' 7 Sept. 1861. „Mijn God riep de schilder uit, zoodra hij dien briet gelezen had. „Dat is het schrijven, dat Jeanne vernietigd, verbrand achtte Van dit bewijs harer onschuld heeft zij zoo vaak gesproken. En het was zoo dicht bij anders. Dat is eene geweldig sterke stelling, door het terrein zoowel als door de vestings- werken. Met eene kleine macht kan Japan daar eene overmacht weerstaan. En door zijne ligginguitstekende in de Golf van Petsjili, vlak bij Tientsin en Peking, is Port Arthur een maritiem station van het uiterste belang. En dat de oorlogsschatting verhoogd wordt, dat is voor Japan, na zijne zware uitgaven, eene welkome aanwinst. Ten slotte moeten wij echter nog melding maken van een ander telegram, dat zegt Japan ziet af van het schiereiland Liautong. Dus zou het mettertijd b.v. als de oor logsschatting betaald is ook Port Arthur opgeven Op Formosa wordt de toestand ernstig. Duitsche en Britsche marine-matrozen zijn te Anping ontscheept, om de vreemdelingen te beschermen en in de haven van Takao patrouilleeren Britsche marine-sloepen. De onruststokers zijn de zoogenaamde „Zwart vlaggen", een soort van ongeregelde troepen, in de hoogste mate dweep- en plunderziek, waarmede ook de Franschen in Tonkin zoo veel te stellen hadden. De Duitsche kanonneerboot Wolf ontving bevel naar Formosa te gaan. Van maarschalk Martinez Campos is van Cuba te Madrid bericht ontvangen, dat de opstand zijn einde nadert en dat men zeker is van den aanstaanden triomf. Het wordt eenigszins moeilijk voor Spanje om verdei van de „welwillende houding der Vereenigde Staten tegenover Spanje" in zake den Cubaanschen opstand te spreken nu zoowel het huis van afgevaardigden der Unie als de senaat van den staat New York reso- lufiën hebben aangenomen, waarbij sympathie voor de opstandelingen wordt uitgesproken en aangedrongen op hunne erkenning als oorlogvoerende mogendheid. Een Amerikaansch journalist, correspondent van de New Yorker World, is in het district Guantanamo op Havanah gearresteerd, wegens „Arme vrouw, wat had zij onschuldig te lijden. „Jacques Garaud spreekt van eene som van on geveer tweehonderd duizend francs, en een bedrag van honderdvijfennegentig duizend francs werd aan Jules Labroue ontstolen. „Hij spreekt van eene uitvinding, waarvan de gevolgen onbereaenbaar moesten zijn. Dat is de uitvirding door Lucien's vader gedaan.' „O, de goede GoJ, die mij op 't oogenblik dezen brief heeft doen vinden, is de God der gerechtig heid, der eeuwige goedheid! Bij 'tvernemen.dat hij Jeanne Fortiers zoon is, zal Georges tevens leeren, dat hij zijne moeder rechtvaardigheid kan doen wedervaren, en voortaan kan Lucien niets meer weerhouden zijn naam aan 't jonge meisje te schenken, dat hij bemint en hem waardig is." Eensklaps onderbrak zich Stephaan in deze al leenspraak. „Ja,' hernam hij dan weer na enkele oogen- blikken„maar zoo Jacques Garaud niet meer bestaat, zoo Paul Harmant niet de persoon is, dien ik vermeen,.... zoo Ovidius Scliveau nu Ra- oul Duchemin eens vermoord heeft!Neen, neen, dat kan niet zijn! God kan dat niet toelaten! Jeanne Fortier is onschuldig, en het bewijs daarvan heb ik in handen!... O, O, had ik nu eens enkele re gelen van Paul Harmant's schrift! Op dit oogenblik werd er aan de deur geklopt. „Binnen riep Stephaan. Eenenzestigste Hoofdstuk. De deur werd geopend en Raoul Duchemin met den schouder tegen den muur leunend stond voor den schilder. „Zijt gij dan eindelijk daar!" riep Stephaan Gastel uit, den jongman tegemoet loopend en hem eensklaps bij de hand nemend. Verplicht sneller te loopen dan hij kon, stiet Raoul een smartkreet uit. „Wat is er?" vroeg Castel verwonder! en on gerust. „Ik ben gewond," antwoordde de jongman. „Gewond I.... Waar?.... Hoe?" „Ik heb den enkel verstuikt." „O, dat zal spoedig weer genezen zijn Wat nieuws „Goed nieuws „Ovidius Soliveau is gearresteerd „Gearresteerd!" herhaalde de schilder. „Is 't mogelijk pogingen tot bevordering en uitbreiding van den opstand. Tusschen Engeland en Nicaragua is het geschil thans bijgelegd. Het ultimatum is aangenomen en de Engelsche schepenop één na, de Royal Arthur, verlieten Corinto. Te Berlijn werd Zondag eene indrukwek kende manifestatie tegen de Umsturz Vorlage gehoudenbestaande in eene meeting van vertegenwoordigers van niet minder dan 250 Duitsche gemeentebesturen, terwijl van 170 andere betuigingen van instemming waren ontvangen. De heer Lagerhaus, voorzitter van den Berlijnschen gemeenteraad, presideer de en hield tevens de eerste redevoering tegen het onderwerp, 't welk hij, vooral nu het in dit jubeljaar was ingediend eene be- leediging vo >r het Duitsche volk noemde. Ettelijke sprekers volgden en er heerschte veel geestdrift. Ten slotte werd eene motie goedgekeurdinhoudend protest tegen de strekking der voordracht, in welken vorm dan ook gegoten. Ook eene adresbeweging is georganiseerd tegen de voordracht, en alleen bij de redac tiën van het Berliner Tageblatt en de Ber liner Morgen Zeitung hebben 92000 personen hun naam daarop geteekend. De vooruitzichten schijnen zeer gunstig voor het Italiaansch ministerie, maar er kun nen toch heel wat verrassingen plaats hebben. Den 9en Mei zal onder presidium van Ca- vallotti een vergadering van het „verbond der vrijheid" plaats hebben, een verbond waarvan radicalen en sociaal-democraten deel uitmaken en dat als voornaamste doel heeft Crispi te bestrijden. Er was besloten, toen het verbond opgericht werd, dat in de dis tricten waar een radicale candidaat zeker was te overwinnende sociaal democraten hem steunen zouden en omgekeerd. Men schijnt Donderdag de sociaal-democraten te willen herinneren aan die beloften, die zij schijnen te willen vergeten. Deze overeen- „Ja, dank zij Amanda's behendigheid.... Ik zal u dat dadelijk in zijne bijzonderheden verhalen.. Doch eerst zullen wij ons met de presseerendste zaken bezig houden... Duld dat ik plaats neme." Stephaan schoof haastig een fauteuil toe, waar op Raoul zich met een zucht van verlichting liet nedervallen. „Spreek! Spreek spoedig!' hernam hij dan. „Weet gij iets van Paul Harmant?' „Paul Harmant is dood!" „Is Mary's vader dood?" riep Stephaan \er- baasd uit. „'t Is niet van Mary's vader dat ik spreek hernam Duchemin „maar van den man wiens naam deze ellendeling heeft aangenomenDe ware Paul Harmant is reeds vijentwintig jaar dood, overleden te Genève, in een hospitaal', en de constructeur van Courbcvoie, de millionair door iedereen geëerd, heeft dien naam aangeno men om den zijne te verbergen Stephaan beefde van ontroering. „En hebt gij het bewijs daarvan vroeg de schilder. „Ja." „Welk bewijs?" „Een onbetwistbaar bewijs. Ziehier.' En Duchemin reikte Stephaan de overlijdings- akte over, die Ovidius. toen hij te New-York woonde, zooals de lezer zich nog wel herinneren zal, uit Genève had ontboden. De gewezen voogd van Georges las het stuk met alle aandacht na. „Er is geen twijfel meer mogelijk." zeide hij dan „Mijn instinct heeft mij goed geleidIk raadde de gansche waarheid „En," ging Raoul voort twee bundels papieren uit de zakken halend, „hier zijn nog stukken, die ik den tijd niet gehad heb na te zien. Ook deze zfn misschien van eenige waarde.' „Wat hebben wij met die papieren te maken?" zeidc de schilder, wiens gelaat van vreugdestraal- de. „Ik heb thans alles wat ik verlangen kan,al het overige kan mij weinig schelen. O, Jacques Garaud, eindelijk krijg ik u in mijne macht." Stephaan schelde. De kamerdienaar verscheen. „Hebt gij een rijtuig beneden vroeg Stephaan aan Raoul. „Ja, mijnheer.' En zich dan tot zijn kamerdienaar wendend, hernam de schilder: komst is noo.lig voor de radicalen, als zij in de nieuwe kamer behoorlijk vertegenwoordigd willen zijn. Zaterdagavond is te Antwerpen een groote vergadering gehouden om te debatteeren over de vraag wat het beste zou zijn voor de stad: een groote pont of een tunnel over de Schelde. Beide verbindingsmiddelen werden hardnekkig verdedigd en bestreden. Binnenkort zal een tweede vergadering worden gehouden. De verovering van Marowoay door de Franschenwelke Donderdag heeft plaats gehad, is voor generaal Metzinger een groot succes, waarover hij zich te meer zal verheu gen omdat hiermede het tijdperk van zijn opperbevelhebberschap schitterend wordt af gesloten. Immers, de generale staf is reeds op Madagaskar aangekomen en in het vervolg zullen wel de voornaamste wapenfeiten geboekt worden ten gunste van generaal Duchesne. Marowoay, op 14 uren loopens van Majoenga gelegen, is een van de grootste Howa plaat sen in het westelijke deel van het eiland, door 3 a 4 duizend zielen bewoond. De „stad" ligt niet ver van de groote rivier de Betsiboka (rechteroever) aan een klein stroom pje, dat zeer diep is, zoodat de binnenko mende transportschepen waarschijnlijk tot Marowoay zullen kunnen opvaren. Ten noorden van de stad, parallel met het riviertje, verheft zich een heuvelrij en op de toppen 100 Meter hoog, hebben de Howa's hun militaire posten gevestigd; daar woont ook de gouverneur der stad met zijn zoon. Door een gecombineerden aanval van de marinesoldaten en [twee detachementen der troepen heeft nu generaal Metzinger den 2en Mei de sterkten en de geheele heuvellinie „Neem het rijtuig van den heer Duchemin en ga naar Courbevoie, naar de fabriek van Paul Harmant. Laat daar aan Lucien Labroue weten, dat gij hem van mijnentwege komt roepen in eene zeer dringende aangelegenheid. Zoo hij u iets vraagt, zeg dan, dat ik hem overallerbelangrijk ste zaken onmiddellijk moet spreken.' „Goed, mijnheer." De karaerdiennaar verliet het atelier. dierbare Raoul," riep Stephaan uit, met warmte de hand van den vroegeren stadhuisbe ambte van Joigny drukkend, „th ns hebt gij op prachtige wijze de fout hersteld eenmaal op het stadhuis te Joigny begaan. Ik heb nu groote za ken te verrichten, en daarvan zult gij getuige zijn.' Raoul weende van vreugde. „Maar,v hernam de schilder wij moeten ook het noodzakelijke niet vergeten. Laat ons gaan ontbijten, want op het oogenblik dat Lucien La broue komt, moeten wij vertrekken. Ik laat u enkele oogenblikken alleen om bevelen te geven aan mijne keukenmeid... Aan 't ontbijt zult gij mij alles vertellen wat gij weet." Stephaan verliet zijn gast en keerde na tien minuten terug, gereed om uit te gaan. De keukenmeid berichtte op hetzelfde oogenblik dat het ontbijt was opgediend. Raoul leunde op den arm van den schilder, en beiden gingen aan tafel. .Laat ons nu eens praten," zegde Stephaan. „Ik zal naar uwe wooraen luisteren met eene be langstelling, waarvan gij geen gedacht kunt vor men.' Tot in de geringste bijzonderheden deelde Raoul mede, wat er den voorgaanden nacht gebeurd was. Daar Ovidius gearresteerd is, riep de schilder na een tijd lang te hebben toegeluisterd uit, „en de ellendeling den naam van zijn medeplichtige in tegenwoordigheid der agenten genoemd heeft, zal men thans het huis van Paul Harmant gaan surveilleeren. Maar wat geelt dat? Ik zal tot hem gaan voor hij gearresteerd is, want meteen mil lionair, zoo geacht als hij, zullen nog al vormen in acht worden genomen. Met Jeanne Fortier zullen wij ons bezig houden, zoodra ik met Jacques Garaud gereed ben." Op dat oogen blik trad de kamerdienaar binnen. Ook Lucien Labroue was raedegekomen. „Beste vriend," zeide de laatste, „gij ziet het, ik kom zeer ontroerd tot u. Het schijnt dat g'.j

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1