Nummer 39. Donderdag 16 Mei 1895. 18e Jaargang. BRflODDRUGSTEI Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UI ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER- Waalwijk. Waalwijlisclie en Langslraal.sclic €oiirant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden i' 1, 1'ran co per post door het geheele rijk f1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever De ontvangst door den keizer van Duitsch- land van den staatssecretaris van binnenland- sche zaken Van Köller en van Von Miquel, den titularis van financien, Zondag op 't middaguur, zal wel in verband staan met de verwerping van de Umsturzvorlageartikel na artikel en de algemeene aandacht is dan ook gevestigd op 't geen in die samenkomst is verhandeld. Na de votems van Vrijdag leek de geheele verdere beraadslaging over de Umsturzvorlage een comedie en als een grap, als een for maliteit met een comisch tintje, hebben de vertegenwoordigers van het volk de zaak dan ook behandeld. Een zoo treurig figuur hebben gemaakt de ministers Von Köller en Von Schönstedt, zoo weinig beteekenend was het optreden van Von Hohenlohedat in elk ander land dan Germanie een kabinets crisis of ten minste een ministerieele crisis onvermijdelijk zou schijnen. Von Köller voornamelijkheeft blijk gegeven van een minachting van een onderschatting der roe ping van de door de natie met haar belangen belaste mannen, als nergens elders zou worden geduld. De minister heeft, door de leden van den rijksdag maar juist goed genoeg te heeteu om wetsplannen goed te keuren en kredieten toe te staan, het geheele parlemen taire stelsel genegeerd en eigenlijk is zijn collega van justitie Von Schönstedt, niet veel gelukkiger geweest in zijn vertoog. Toch hebben deze beiden de verwerping der „Um sturzvorlage" niet voor hun rekening: de meening van de meerderheid der natie heeft den doorslag gegeven en deze meerderheid van haar kant heeft zich laten leiden door een precedentJde socialisten-wet, welke uit zonderingsmaatregel die partij, welke zij moest vernietigen, heeft gemaakt tot eender krach tigste en tot de best georganiseerde van geheel Duitschland De geschiedenis der „Umsturzvorlage" be- T re?els f °-60 5 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiön 3raaal ter plaatsing- opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiön voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 173 /Van hetgeen hier gaat plaats grijpen/ hernam de jonge aavokaat zeer verwonderd. «Verklaar u nader, dierbare voogd.* /Mijn kind," zegde Stephaan Castel op zeer be wogen toon, «heden bereikt gij uw vijfeniwintigst jaarVandaag heb ik den laatsten wensch te vervullen van den uitstekenden man, die over uwe prille jeugd waakte en u dan aan mijne handen toevertrouwde.* Stephaan haalde eene portefeuille uit den zak en bracht daaruit een grooten met zwart lak verze gelden brief te voorschijn, dien hij Georges aan reikte met de woorden «Dierbaar kind, lees dit schrijven.... Lees den brief laid voor..en gij, Lucia Fortier, luister..* Met bevende hand nam Georges het ofïicieele stuk aati, waarvan hij het zegel haast niet durfde verbreken. «Lees,' hernam de schilder. De jongman verscheurde de enveloppe en las /Mijn innig geliefde Georges 1 «In de maand September 1861 bood zich bij mij op de pastorie van Chevry eene arme vrouw aan, die eei klein kind bij de hand geleidde. «Die aritu vrouw werd door de politie vervolgd, onder de drievoudige beschuldiging van moord, diefstal en brandstichting. «Haar naai.' was Jeanne Fortier «Mijn God 1 Mijn God!* riep Lucia in een luid snikken uitbrekend. «Dierbare vo,gd,* sprak Georges, diep ontroerd door Lucia's shkkrn en tranen, «wat zijt gij wreed voor dat arme kind. Hadt gij haar dezen brief niet kunne\ besparen «Juist daar ik weet wie zij is," hernam de schilder, «verlang ik dat dit schrijven in haar bijzijn worde voirgelezen. Juist omdat ik haar hoeft niet te worden verhaald de oppositie van allen kant niet te worden gereleveerd dagenwekenmaanden lang is er over geschreven, doch wel mag 't belangwekkend heeten t een en ander te vernemen over de teraardebestelling van een zooveel besproken wetsplan. De beraadslaging begon Zaterdag i>. - pa ragraaf 112, dat betrekking heeftop de pro- PaSanda in het legerde aanzetting van militairen tot ongehoorzaamheid en de be schimping van legerinstellingen. Een lid der Zuidduitsche volkspartij, dat het artikel on aannemelijk heette en zijn meening breed voerig motiveerde, werd door den minister van oorlog heftig beantwoord. Deze heette een gedicht van Freiligrath het product van een „himverbrannte Phantasie" en verklaarde zich ten slotte slechts tevreden met het voorstel in de lezing der regeering; dat van de commissie vond bij hem geen genade en dus ook niet bij de regeering in haar geheel. Dat was een formeele uitdaging aan t adres van den rijksdag,, om de afbreking- statiek onverpoosd te blijven volgen niets behoefde men te ontzien of le sparen, met halve maatregelen zou de regeering geen vrede nemen. Dus: Al es of niets Toen besloten de leden van den rijksdag dan dat 't niets zou wezen. Een nationaal liberaal trachtte de onhoudbare positie van zijn partij nog te verdedigeneen Centrumslid wees de regeering op de tegenspraak tusschen haar houding ïu de commissie en nu behalve de nationaal liberalen waren ook de conserva tieven bereid met de regeering mee te gaan, t zij het gold het voorstel der commissie of het oorspronkelijk wetsplan, doch niets hielp: paragraaf 112 werd verworpen in beide le zingen over het resteerende der wet besloot men toen maar niet te beraadslagen en zoo was der regeering haar laatste hoop, welke haar heett weerhouden het wetsplan in te trekken, ontnomen. Tot een derde lezing (de beslissende stera- ming) kan t nu niet komen er is niet over gebleven, waarover zou kunnen worden ge stemd Dat is het eind van een agitie welke een half jaar heeft geduurd alles is nutteloos geweest en het régime Köller is veroordeeld, doch het gebruik getrouw, kan 't niet tot een executie komen van de ge vonniste voor de keizer en hijzelf het wille! Keizer Wilhelm wordt wel niet direct ge troffen door de beslissing van den rijksdag, doch hij heeft zich toch te zeer in de bres gesteld voor het voorstel, Von Caprivi liet hij heengaan en Von Hohenlohe en Von Köller koos hij als zijn eerste helpers een slechte ruil De crisis in Hongarije moge minder ernstig lijken dan voor eenige dagen, de regeering is toch niet gezind te berusten bij de zaken zooals ze nu zijn Banffy, de premier, is met den minister a latere Josika naar Weenen gereisd om van den keizer te erlangen de inwilliging van enkele eischen, waarvan het Hongaarsche kabinet zijn aanblijven afhan kelijk stelt. Een bewijs van vertrouwen in den vorm van een of andere onderscheiding, vragen de heeren en dan, naar de laatste mededeelingende terugroeping van den nuntius Agliardi. Of de keizer dien laatsten eisch te hoog vond of wel wilde nadenken over den vorm der Banffy te verleenen* on derscheiding, kan niet worden gezegd wel heeft Frans Jozef geen beslissing genomen en nu komt de premier overmorgen een definitief antwoord halen. De Hongaarsche regeering schijnt ernstig op haar stuk te staan en niet gezind zich met een kluitje in 't riet te doen sturen, 't Is nu de vraag hoe het Vaticaan het protest tegen het optreden van Agliardi, waartoe Melocky zedelijk gedwongen is, zal opnemen. liefheb, omdat zij mij medelijden en tevens bij zondere sympathie inboezemt, laat ik thans hare tranen vloeien. Ga voort dan. Georges las verder /Jeanne Fortier heeft mij op het hoofd van haar kind gezworen, dat zij onschuldig is «In haren blik stond waarheid te lezen, zoo wel als in den toon liarer stem en den glans harer oogen. «Wat zij mij zwoer, nam ik aan, en ook thans geloot ik het nog O, die goede ziel stamelde Lucia. «Die groote, edele ziel!* voegde er Lucien Labroue bij. «Ga voort,' zeide Stephaan voor den tweeden keer. Georges gehoorzaamde. «Maar wat vermocht ik tegen zoovele bewijzen, die onbetwistbaar schenen Helaas niets I De raen- schelijke gerechtigheid moest haren loop hebben. «Jeanne Fortier, schuldig verklaard aan brand stichting, dielstal en moord, werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld.* Lucia verborg het gelaat in beide handen. «Arme moeder I* snikte zij. «Onschuldig ver oordeeld Arme, arme moeder Georges las verder door «Niettegenstaande de verpletterendste bewijzen en de uitspraak der jury, veranderde mijne over tuiging niet. «In mijne oogen was Jeanne Fortier niet schul dig. Ik beschouwde haar als eene martelares, het slachtoffer eener ongelukkige rechterlijke dwaling. «Zooveel in mijne macht was, wilde ik de on gerechtigheid herstellen, en ik raadde mijne zuster aan Jeanne's kind te adopteeren. /Zij deed het, de brave vrouw, en schonk den jongen den naam van Georges Darier.* Een luide uitroep, tegelijk door Georges, Lucia en Lucien Labroue aangeheven, volgde op deze woorden. ik riep Georges ontsteld uit. /Ik ben de zoon van Jeanne Fortieren Lucia,Lucia is mijne zuster De jongman strekte vurig de armen naar het jonge meisje uit. «Mijn broederIMijn broeder!* riep Lucia zich aan den hals van Georges werpend, die het meisje innig aan de borst drukte. De drie toeschouwers van dit roerend tooneel Het regime Nathalie in Servie, volgend op het regime Milan, schijnt niet onmiddellijk te zullen worden ingewijd met een kabinets crisis, met Skupchtina-ontbinding enz. de koningin zelve wil niet dat aan haar verblijf op den Servischen bodem een politieke beteekenis wordt gehecht! Zoo zal dan alles weenden onwillekeurig, maar 't waren zoete tra nen, die zij storttem_^^-. Eensklaps" "opende Georges de armen en liet Lucia los, terwijl hij haar met liefde in de oogen staarde. «Wij zijn Jeanne Fortier's kinderen, mijne zus ter!' sprak hij, «de kinderen eener veroordeelde Onze moeder is onschuldig, maar in de oogen der menschen is zij niettemin de moordenaarster van Lucien's vader en eene boosaardige diefegge! Zij is eene ongelukkige martelares, en toch kunnen wij hare rehabilitatie riet eischen!.... O,'t is ver schrikkelijk!... Zal God ons eindelijk niettehuln komen v «Twijfel er niet aan!' riep Lucien uit, de hand zijns vriends drukkend.... «Gij zult mijn broeder zijn De bewijzen van Jeanne Fortier's onschuld, uwe moeder, die bewijzen welke gij zoo vurig aan den hemel vraagt, zijn niet verre.... wij bren gen ze u mede I «Die bewijzen brengt gij mede!... Heb ik u wel goed verstaan?" stamelde Lucia, geen geloot kun nende hechten aan hetgeen zij gehoord had. "Waar zijn ze?' vroeg Georges zeer onstuimig. «Ziehier het eerste,' antwoordde Stephaan, den jongman den brief van Jacques Garaud aanbie dend. «Lees, mijn kind!' Georges verslond den brief. «Ja,.... jariep hij uit. «Ziedaar het bewijs der misdaad!... «O, mijne moeder! Mijne moeder! God heeft medelijden met ons!... Maar dit onbe twistbaar bewijs achtte men verloren Waar was dat dan toch?' «In de borst van het kleine kartonnen paardje, dut gij met u rondsleeptet, toen uwe moeder zich met u in de pastorie van Ghevry aanboodt!'ant woordde Stephaan Castel. Toen de jongman deze woorden hoorde, had hij eene bijzondere gewaarwording, 't Was alsof er eene dichte sluier scheurde, die tot nu toe zijne oogen bedekt had. Tal van herinneringen uit zijne prille jeugd doemden eensklaps voor zijnen geestop. /Ziedaar het licht!» riep nij uit, met het hoofd tusschen de handen. «Nu herinner ik mij alles... Met dat paardje speelde ik op de binnenplaats eener groote fabriek, die later gedurende een som beren nacht door de vlammen verslonden werd.. Dit paardje droeg eene gapende opening in de borst, en daarin stopte ik alles wat mij in handen viel. Zoo ook is er dezen briefin terechtgekomen. voor 't oogenblik blijven zooals 't isde koningin heeft geen der politieke leiders onderscheiden, ze was even vriendelijk tegen allenontving reeds de regeering en een deputatie uit de Skupchtina alles bewijzen, dat de eischen der radicalen niet voor in williging vatbaar worden geacht. In den Moniteur staat een koninklijk be sluitwaarbij wordt geregeld het kiesrecht voor de supplementaire raadsleden van het amendement Helleputte op de gemeente- kieswet. Prins Albert heeft in 't Nederlandsch geantwoord op eene redevoering van den voor zitter van de Gentsche vereeniging voor de opvoeding van Kongonegertjes. Men schrijft uit Brussel Ter eere van den afgetreden Nederland- schen gezant, baron Gericke van Herwijnen, heeft de minister van buitenlandsche zaken graaf de Merode, een diner van 50 couverts gegeven, waaraan deelnamen behalve de leden van het Nederlandsch gezantschap alle chets der diplomatieke zendingende ministers, leden van het Belgisch kabinet en alle leden der hofhouding, benevens de hoofd ambtenaren van het departement van buiten landsche zaken. Graaf de Merode stelde een hartelijken toost in op den.zoo algemeen geachten ge zant, wiens afscheid allen betreuren en die als deken van het corps diplomatique te Brus sel zoovele jaren in ons midden heett door gebracht Den volgenden dag ontving de baron een prachtige Sèvrevaas als souvenir van het corps diplomatique; ook ontving Z. Exc., met vele andere bewijzen van sympathie en betuigin gen van leedwezen over zijn aftreden, adressen van de hier gevestigde Nederlandsche ver- En vruchteloos was 't, dat er mijne moeder naar zocht.... Maar wat baat het nu Jacques Garaud is dood «Hij is niet doodantwoordde de schilder. «Wat! Leeft Jacques Garaud nog?* «Ja en hij is tegenwoordig een gelukkig, rijk en geacht man. Hij verbergt zich onder een naam dien wij allen kennen, den naam van Paul Harmant.* «Paul Harmant 1* herhaalden te gelijk Lucia en Lucien met angst en afschuw. «Ja, Paul Harmant. Paul Harmant die be- vel gegeven had om Lucia te vermoordendie Jeanne Fortier heeft aangeklaagd na eene vrucli- telooze pogine aangewend te hebben om haar het leven gewelddadig te doen ontrukken.' «O, die ellendeling 1 Die booswicht I* riep Geor ges uit. «Mcar zijt gij wel geheel zeker van het geen gij beweert?' «Volkomen! De ware Paul Harmant is vijfen twintig jaar geleden in een hospitaal te Geneve overleden.' «En hebt ge het bewij9 daarvan?" «Ziehier zijne akte van overlijdenDe Paul Harmant, dien wij kennen, de millionair, is nie mand anders dan de gewezen vennoot van James Mortimer te New-York, Jacques Garaud «En wie bewijst dat?» hernam Georges. «Alles wat liij tegenover de uwen heeft onder nomen,» antwoordde Stephaan. «Bovendien moet gij zelf wel een middeltje hebben u er van te verzekeren." «En hoe dan toch «Gij moet wel eenig schrijven in uw bezit heb ben van den grooten industrieel van Courbevoie, voor wien ge reeds meer dan eens zijt opgetreden.' «Ja,* antwoordde de advokaat, «zeker; hier is een brief.* Vierenzestigste Hoofdstuk. Georges nam van zijn bureau den brief dien hij daags te voren van den millionair ontvangen had. Stephaan greep dit schrijven in de hand en stiet een triomfkreet uit, zoodra hij er even de oogen op had geworpen. «Het is hetzelfde schrift,* zeide hij dan «Er is geen twijfel meer mogelijk 1 Thans is het bewijs geleverd dat Paul Harmant wel zeker Jacques Garaud is, de moordenaar van Jules Labroue vader van onzen vriend 1*

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1