Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Servie. Japau. Amerika. BINNENLAND. eeniging van weldadigheid en van de Neder landsche werkliedenvereniging. Op het laatst over acht dagen zullen de glaswerkers te Charleroi het werk hervatten. Ongelukkig worden verscheiden ovens niet meer aangestoken vóór den herfstzoodat duizenden zonder werk blijven. Ook te Bordeaux is Zaterdag, en wel door niemand minder dan den Franschen minister president Ribot, eene tentoonstelling geopend. Aan het, bij deze gelegenheid ter prefec tuur gegeven feestmaal hield de heer Ribot eene toespraak waarin hij vluchtiglijk het gebied der algemeene staatkunde beroerend verklaarde, dat Frankrijk niet in gebreke had kunnen blijven zich bij Rusland aan te sluiten waar het de regeling der Europeesche belan gen in het verre Oosten gold. Frankrijk zeide hij, heeft willen toonen, dat ook de democratie in staat is er eene buitenlandsche staatkunde op na te houden. De goede betrekkingen welke Frankrijk sedert 1881 met Rusland onderhoudt, zijn hierdoor ver sterkt, een en ander tot beteren waarborg van vrede en veiligheid. Tot de binnenlandsche toestanden over gaande verklaarde Ribot, dat men in den onaangenamen toestand verkeerde voor 1896 niet minder dan 38 millioen aan ontvangsten te weinig te hebben. Door de successie en door vreemde waarden (effecten) te belasten moest daaraan worden tegemoet gekomen. Zekere kenteekenen evenwel doen eene her leving op het gebied van zaken voorzien. (Langdurige toejuichingen). Bij het scheiden der gasten van den prefect hebben een honderdtal socialisten door gefluit als anderszins trachten te manifesteeren maar zij vonden geen instemming bij de volksmenigte, die protesteerde en hen over stemde door gejuich. Twintig der levenma kers werden door de politie ingerekend. Een stoomketel ontploft. TeChocques had dezer dagen in etn molen een ontzettend ongeluk plaats. Eene kleine stoommachine was in den watermolen van Clovis Leroy nauwelijks in beweging gebracht toen de ketel met een ontzettendeu knal uit elkander sprong. De 29jarige machinist Levêque werd op de plaats gedood, evenals de beide zoons van Leroy, de löjarige Auguste en Charles, een knaap van 13 jaar. De molen werd totaal verwoest en gelijkt op een puinhoop. Men vermoedt, dat het ongeluk werd veroor zaakt door een gebrek aan de veiligheidsklep. De Abt de Broglie, te Parijs, jongste broeder van den hertog de Broglie, den be kenden staatsmanis vermoord door een dame, wier biechtvader hij was. Die dame, mevr. Amelot, een vrouw van 40 jaren, die aan vervolgingswaanzin schijnt te lijden beweerde, dat de abt haar belasterd had, en toen hij niet kon voldoen aan haren eisch van geruchten in te trekken, welke hij niet verspreid had, schoot zij hem neer met vier revolverschoten. Brutale roovers. Te Bassens, een stadje op vier mijlen afstands van Bordeaux, hebben drie gewapende dieven een brutaal feit ge pleegd. Bij het aanbreken van den dag drongen zij gemaskerd de woning der 73ja- rige vrouw Mandouce binnen en dwongen de arme vrouw, met het pistool op de borst, hun alles te geven wat zij aan geld bezat. De verschrikte weduwe, die nog te bed lag, stond bevende op en bracht de roovers bij een inmaakpot, die al haar geld, ten bedrage van Met 't hart vol angst en afschuw sprak Lucien: „En deze man, die wist wie ik was, wilde mij zijne dochter doen huwen... Waarom toch? vraag ik mij af.* „Wel, om u de handen te binden. Om u het stilzwijgen te kunnen opleggen, wanneer eenmaal het toeval u zijn verleden mocht openbaren.* „De ellendeling 1En ik kan hem niet aan de gerechtigheid overleveren!* Waarom niet?' „Hij is door de prescriptie gedekt.* „Waarachtig nietlantwoordde Stephaan haastig. *Er is prescriptie voor de misdaden van Alfortville, dat is waar; doch de moordpogingen op Lucia en Jeanne gepleegd, roepen om wraak tegenover hem.* „Laat ons thans aan mijne moeder denken,' hernam Georges. „Wat mag er wel van haar geworden zijn „Wij zullen haar gemakkelijk terugvinden; dat heb ik u reeds gezegd. Wij allen zullen de ar men en het hart voor haar openen, haar beminnen en eeren.' „Wat zullen wij doen tegenover Paul Harmant „Zijt gij allen bereid te handelen naar mijne raadgevingen vroeg Stephaan. „Ja, zeker,* antwoordden Georges en Lucien. „Gij ook, mijnheer Raoul „O ja, mijnheer. Daar kunt gij u op verlaten." „Welaan dan, gaat met mij medel* De vijf personen verlieten de woning van den advokaat en stapten in twee rijtuigen, die aan de deur gereed stonden. Georges en Lucia, namen plaats in het eerste; Stephaan, Lucien en Raoul in het tweede. „Naar de Murillostraat,' riep de schilder den koetsier toe, doch houd onderweg even stil voor een bureau van tabak." De rijtuigen kwamen in beweging en na onder den weg een ocgenblik te hebben stilgestaan voor een tabakswinkel, waar Stephaan Gastel een dub bel vel gezegeld papier kocht, kwam men spoe dig in de Murillostraat aan. Daags te voren of, juister gezegd, dienzeli'den morgen was Paul Harmant om een uur thuisge komen, zeer verwonderd en hoogst ongerust over Soliveau's handelwijze, die niet op het gegeven rendez-vous was verschenen. t 1000, bevatte. De bandieten namen het geld er uit en gingen met hun buit op de vlucht. In den Figaro staat een ijselijk verhaal over een oude vrouw te Annecy, die schijn dood begraven werd en den dag daarna, des morgens om 9 uur, tegen de kist klopte. Twee doodgravers hnorden haar kloppen en.. liepen naar den maire, die de kist liet op graven, maar niet openen, omdat er geen gerechtelijk bevel daartoe gegeven was. Slechts werden er luchtgaten in geboord. Om 12 uur maakte m»n de kist toch maar open, en zag de vrouw de oogen openen en weer sluiten. Om half zeven kwam er een dokter, die den dood constateerde, welke volgens hem niet meer dan vijf of zes uur tevoren was ingetreden. De metselaars en steenhouwers te Avi gnon hebben het werk gestaakt. Ongeregeld heden hadden tot nog toe niet plaats. LONDEN, 18 Meri. Volgens berichten uit Newfoundland is Canada's antwoord op het voorstel tot eene vereeniging ongunstig. De secretaris van Newfoundland, Bond, is ijlings naar Ottawa vertrokken om de gerezen moei lijkheden te vereffenen, maar een invloedrijk regeeringspersoon heeft verklaard, dat de kansen voor eene federatie met Canada zwak geworden zijn. Er schijnt dan geen andere uitweg dan dat Newfoundland eene kroon kolonie wordt. De berichten uit Cuba wisselen elkaar vrij regelmatig afnu eens heet het, dat de op stand bijna gedaan is, dan weer dat de opgestanenen zeer gelukkig zijn in hun onder nemingen. Maarschalk Martinez Campos zou verklaard hebben, dat genoeg troepen hem ten dienste staan, om den opstand te dempen. Het in Amerikaansche bladen verspreid gerucht omtrent eene groote overwinning, door de Cubaansche opstandelingen verleden Maandag bij Guaimazo behaald, onder verlies van honderden Spaansche soldaten, wordt in de te Madiid ontvangen berichten tegenge sproken. Bij de opening van het Noord-Oostzee kanaal zullen de gasten des keizers op het keizerlijkjacht „Kaiseradler" en de stoomboot van de Noord Duitsche Lloyd „Kaiser Wil helm II" het kanaal doorvaren. "Eene ontzettende vondst. In eene loods van den fazantentuin te Sibyllenort, bij Breslau, heeft men de lijken van een man en twee vrouwen gevonden, welke nog niet herkend zijn. Waarschijnlijk is de dood het gevolg geweest van vergifti ging door strychnine. Eene vereeniging tegen babbelarij en lasterpraatjes is te Insjerburg gesticht. De leden, die hun lidmaatschap strikt geheim moeten houden, verbinden zich om alle praatjes en lasterlijke geruchten, welke zij hooren, terstond aan den betrokken persoon mee te deelen, opdat deze een gerechtelijke vervolging zal kunnen instellen. De vereeni ging is ook bereid aan de belasterden geld voor te schieten voor de kosten van vervolging. Zoo'n geheime bond is wel geschikt om babbelaars en babbelaarsters schrik aan te jagen. Hij liarl moeite den slaap te vatten en toen hij eindelijk de oogen gesloten had, werd hij door onrustbarende droomen gekweld. Zijne ontstelde oogen ontwaarden Ovidius door de politie in arrest genomen en zwaar geboeid tusschen twee gendarmes voortgeleid. In zijne akelige droomen waande de ongeluk kige zich op de bank der beschuldigden, en zag al zijne slachtoffers met dreigende blikken voor bijtrekken, hem de woorden dief, brandstichter en moordenaar toewerpende. Toen hij b'.j het krieken van den dag wakker werd was hij hevig ontsteld, zoowel naar het lichaam als naar den geest. De millionair had de grootste moeite de akelige visioenen te verbannen, die hem des nachts ge kweld hadden. Van lie verleden kwam hij weer tot bedaren. Hij was al te ongerust om zich met zaken bezig te houden, maar toch begaf hij zich naar Courbevoie om te vernemen of Ovidius ook daar geen teeken van leven gegeven had. Tegen negen uur stapte hij in, stond even stil bij zijn bankier, waar hij zich de som liet uitbetalen, die hij aan zijn medeplichtige beloofd had, en liet zich dan naar de fabriek brengen. Noch brief was er noch telegram. Hij wachtte. Om elf uur nog niets. Thans wist hij niet meer wat er van te den ken. Hij was zijn angst niet langer meester. Hoogst ontdaan keerde hij naar Parijs terug. Mary was doodziek. 's Avonds te voren had zij bloed opgegeven. Een langzame koorts verteerde haar. Deze droevige verandering ontstelde den vader bij zijne thuiskomst nog meer. Een diepe smart maakte zich van zijn hart meester, en in't midden der zorgen en angsten die hem kwelden, doemde ir. zijne ziel eene nieuwe sombere gedachten op: Zouden de doktoren hem misleid hebben Zou Mary, zoo jong nog de prooi des doods moeten worden Zijne oogen schoten vol tranen, en hij moest zich geweld aandoen om niet te toonen hoe treurig hij was. Aan het ontbijt klaagde hij over migraine en gebruikte niets. Mary volgde dit voorbeeld en was een toonbeeld der grootste neerslachtigheid. Wordt vervolgd. Uit Weenen komt bericht, dat keizer Fians Jozef, uit Pola teruggekeerd, op den Hofburg achtereenvolgens graaf Kalnocky, den Hon- gaarschen premier, graaf Banffy en diens ambtgenoot Josika heeft ontvangen. Het Vaterland had, naar het heette van streng vertrouwbare zijde, vernomen, dat kardinaal Rampolla bij graaf Reverters, ge zant van Oostenrijk Hongarije bij 't Vatikaan, zich had beklaagd en opheldering verzocht. De Agenzia Stefani verzekert echter thans „uit onvoorwaardelijk vertrouwbare bron" dat kardinaal Rampolla in zake de nota van antwoord van graaf Kalnoky aan baron Banffy bij den K. en K gezant graaf Revertera noch vertogen heeft ingediend, noch om opheldering verzocht. Er ziju nog onderhandelingen tusschen Hongarije en Oostenrijk gaande. De ministei bij het hof te Weenen, Josika is Zaterdag ochtend uit Polka te Pest aangekomen. Hij reed onmiddellijk naar Banffy en had met hem een lang gesprek. 's Middags werd een ministerraad gehouden om de houding van het kabinet in de hangende aangelegenheid vast te stellen. Er werd be sloten dat Banffy 's avonds nog met Josika naar Weenen zou gaan. Hoe die reis af zal loopen, wist te Boedapest Zaterdag nog niemand. De Tribune deelt de vlucht mede van den commissaris van politie Santoro, tot nog toe directeur der politieke strafkolonie van Porto Ercole. Santoro moet tegelijk den afgevaar digde Cavallotti documenten met onthullingen mishandeling van politieke misdadigers hebben doen toekomen. Cavallotti zal deze allernieuwste onthullingen in de volgende week publiceeren. De Italiaansche anarchist Luigi Mancini is te Rimini gevangen genomen onder ver denking van den bommenaanslag voor het kamergebouw te Rome (8 Maart 1894) ge pleegd te hebben. Hij werd reeds vroeger onder die verdenking gevat, maar weer vrij gelaten wegens gebrek aan bewijs. Natalia heeft het Servisch grondgebied weer betreden. Aan het station heette de minister president haar welkom, terwijl de voorzitter van de Skoepsjtina haar een adres van gelukwensch voorlas. Toen de ex koningin met haar zoon door de straten reed, was een groote menigte op de been en juichte de twee toe. De gelukkige man en vader zal ongetwijfeld met genoegen hebben vernomen dat die goede Serviers zoo lief zijn voor zijne familie. Men vertelde zelfs al dat de vreugde hem had gedood, maar zoo'n groot verlies is Servie toch bespaard. BELGRADO, 11 Mei. Koningin Natalia heeft alle leden van het ministerie in audiëntie ontvangen, waardoor het gerucht nopens het aftreden van den president minister Krestits gelogenstraft is. De voorgestelde regeling betreffende de nieuwe leening is niet in beginsel verworpen; alleen enkele artikelen zijn afgestemd. Omtrent het Japansch Chiueesche vredes verdrag wordt thans gemeld, dat, als onder pand voor het afbetalen der oorlogsschatting door China, Wei-Hai Wei door de Japanners zal worden bezet gehouden. Of dat met of in plaats van Port-Arthur zal wezen, blijkt niet duidelijk, De Mikado moet van een aantal Europee sche souvereinen telegrammen ontvangen hebben, Waarin hij met het tot stand komen van den vrede wordt gelukgewenscbt. Volgens officieele berichten zijn onder de Japanners op de Pescadores eilanden van 26 Maart tot 24 April 1300 man aan cholera gestorven. De epidemie is nu nagenoeg voorbij. De correspondent der Frankf. Ztg. te St. Petersburg heeft een gezaghebbend Rus sisch staatsman de meening hooren verkon digen, dat Japan slechts toegegeven heeft om zich intusschen op alle gebeurlijkheden voor te bereiden. Over enkele maanden zou Japan sterk genoeg zijn, dacht de Rus, om Europa te trotseeren. Een vreeselijke misdaad. Te Butler-Springs in Noord-Amerika werden drie blanken, die zich in gezelschap van zes negers bevonden, vermoord. De negers werden overvallen, toen zij een der slachtoffers wilden verbranden. Een der negers ontkwam, de anderen werden in hechtenis genomen.Honderd gewapende lieden overweldigden de politie en maakten zich meester van de gevangenen, die zij aan een boom opknoopten, waarna hunne lichamen een tijdlang tot schietschijf dienden. Eene ontploffing. De buskruitfabriek te Southacton bij New-York, is in de lucht ge vlogen. Er zijn vijf dooden en verscheidene gekwetsten. WAALWIJK, 15 Mei 1895. Heden en morgen brengen de koninginiun haar bezoek aan de kwistig versierde hoofd stad onzer provincie. Geheel Noordbrabant juicht en jubelt haar tegemoet, dankbaar voor de aan het gewest bewezene eer. Wij bieden II.II. M.M. bij deze gelegenheid onze eerbiedige hulde. Diegenen die op 1 Jan. hun 25ste jaar zijn ingetreden zijn verplicht zich voor de schut terij aan te melden ten raadhuizen van v.m. 9 tot nam. 3 ure en wel tusschen 15 Mei tot 31 Mei. Die dat verzuimt vervalt in een boete en wordt zonder loting bij de schutterij in gelijfd. Een der schoonste concerten, welke ooit in onze gemeente gegeven zijn, is voorzeker dat, waarin Zaterdagavond op de zaal Musis Sacrum het opera personeel, bestaande uit de dames Engelen-Sewing en Tijssen-Bremer kamp en de heeren Jan Tijssen, Van Engelen en Jos Tijssen optraden. Een uitvoerig verslag te geven van al het scl oonedat wij dien avond te genieten kregen is kortweg ondoenbaar. Wij aarzelen dan ook niet gulweg te bekennen, dat alles uitstekend was, dat voordrachttechniek, fraaiheid en sterkte van geluid samenwerkten om op het gebied der toonku"*' iets volmaakts te leveren. Het trio en quartet uit „Faust" van Gounod, het Ave Maria van Mascagni dat op het stormachtige applaus nog eenmaal ten gehoore werd gebracht zullen niet spoedig vergeten worden door hen, die het voorrecht hadden deze uitvoering bij te wonen. Op vereerend verzoek gaf mej. Van Engelen- Siwing nog «Ingeborgs Klage» v. Max. Bruch ten beste. Dat het het verdienstelijke vijttal op zijne kunstreis door de voornaamste steden van Nederland niet aan waardeering zal ontbreken, behoeft nauwelijks gezegd. Van harte roepen ook wij hen een «tot weerzien» toe. Z. D. H. Mgr. v. d. Ven, bisschop van 'sHertogenbosch, is door Z. H. den Paus benoemd tot huisprelaat, assistent-bisschop bij den pauselijken troon en Romeinsch graaf. Gedurende de zomermaanden zullen, Ier gelegenheid van de wereldtentoonstelling, tal van extra-treinen uit verschi'lende rich tingen naar Amsterdam loopen. Er moet zelfs sprake zijn van een extra-trein van Parijs naar de hoofdstad. Het diner dat heden in de statenzaal van het gouvernementshotel te 's Bosch door de staten van Noordbrabant aan HH.MM. de koninginnen wordt aangeboden, zal bestaan uit ongeveer 120 couverts. Aan de hoofdtafel zullen behalve het gevolg van HH. MM., de commissaris der koningin, mr. A. baron van Voorst tot Voorst, en mevr. de baronnes Van Voorst tot Voorst plaats nemen de burgemeester van 's Bosch jhr. P. J. van der Does de Willebois, mevr. Van der Does de Willebois, de gouverneur van Antwerpen, baron d'Ozy van Zegwaart, de president van het gerechtshof mr. Bondam, de proc. gen. jhr. mr. Serraris, de gen.-maj. bevelhebber in de 3e milit. afd. te Breda, jhr. Teding van Berkhout, mr. Luijben, oud minister, de leden van gedep. staten, dr.Van der Steen, mr. Gerrits en Mutsaers, het oudste lid der staten de heer Pompe. Voorts zullen onder meer aanzitten kamer- heeren in buitengewonen dienst, leden van de eerste en tweede kamer, de hoofdinge nieurs van den rijks- en van den provincialen waterstaat, de consul van Belgie, de griffier der staten, de wethouders en de secretaris der gemeente, terwijl vermoedelijk nog bij zondere gast zal zijn de griffier van Antwerpen, de heer De Laet. Gedurende het diner zal het muziekkorps der dienstd. schutterij zich laten hooren. Omtrent de oorzaak van den brand, waardoor Donderdagmiddag de wollenstoften fabriek der firma A. Kersteus te Tilburg in asch werd gelegd, verneemt men dat hij ontstaan moet zijn op den zolder der fabriek, in een lokaal dienende tot drogerij van ge- carboniseerde stukken. Het gebouw met inventaris was op beurs- polis tot een bedrag van f 112,000 verzekerd. Op de looiersbeurs te Eindhoven heerschte in het algemeen eene opgewekte stemming. De vraag naar leer wis levendig, doch de voorraad gering. Met het oog op de belangrijk? stijging der huiden en de daarmede nog niet in verhou ding staande lederprijzen, zijn de looiers weinig genegen veel leder aan de markt te brengen. Eene merkelijke vérhooging der leerprijzen kan zeker niet ui/blijven, zoo de sterke rijzing der ruwe huiden grijzen aanhoudt, wat met het oog op den garingen voorraad op alle Europeesche markte'. meer dan waar schijnlijk kan worden geaclt. Moorden en doodshgen zijn in Lim burg aan de orde van dei dag! De justitie van Maastrcht heeft zich naar Kerkrade begeven wa/r bij een twist een zekere Humbert Housm door bijlslagen le vensgevaarlijk verwon' werd. De ver-

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2