Nummer 40. Zondag 19 Mei 1895. 18eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, De Koninginnen te 's-Bosch, ANTOON TïELEN UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraaische Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,— Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiger, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De middengedeelten van de straten, die naar het station leiden, waren Woensdagmor gen al vroeg afgezet. Het gewoel op de straten heeft van den vorigen avond zeker tot 's morgens door nieuwen toevoer van belangstellenden nog krachtiger gaan leven. Om acht uur des morgens was het zoo druk als het, volgens de Bosschenaars, die't weten kunnen nog nooit geweest is en het was goed gezien dat de politie bijtijds de wegen begon vrij te maken. Dit alles niettegenstaande een regendrei- gende lucht, die zich van tijd tot tijd ont lastte. De feestelijk stemming leed er vol strekt niet onder, o, neen, men was verbazend opgewekt en vroolijk. De eerewacht reed om half elf naar het station, waarheen al vroeger de compagnieën schutters, die bij de ontvangst dienst zouden doen, gemarcheerd waren, met volle muziek en het wapperende vaandel voorop. Een com pagnie, onder bevel van den oudsten kapitein Van der Steen, plaatste zich op het perron. Om kwart voor elf verzamelden zich daar de autoriteiten, die straks aan hare majes teiten zouden worden voorgesteld. Aan de overzijde, voor het stuk onbebouwd land zaten de menschen hoog op schuttingen en muren, vastelijk geloovend waarschijnlijk dat zij daar alles zouden kunnen zien. Het drukke feestgeluid uit de stad kwam naar hier aangolven, daar stegen telkens luide hoera's op, men huldigde daar de grappen makers, een muziekkorps ergens in het midden der stad speelde een vroolijken feestduin. Er is iets plechtigs in zoo'n afwachting op een perron, 't is er heel stil, men spreekt er nauwelijks en die bij de ontvangstceremonie een rol zal spelen is zenuwachtig en gejaagd. Even voor halt twaalf hoorden we hoera's uit de verte nader komen, duidelijker en luider steeds; presenteer 't geweer® com mandeerde de kapitein, de aanwezigen ont blootten het hoofd of brachten de hand aan de uniformpet, het oude Wilhelmus dreunde tusschen de stationmuren, een donder van hoera's rommelde uil de stad en onder het lossen van 101 saluutschoten op het fort „Papenbril", reed de koninklijke trein lang zaam binnen. Op dit oogenblik was het droog. De deuren van de volgrijtuigen werden vlug opengeworpen, het gevolg stapte uit, en voor een dubbele rij van heeren in rok en uniform stegen de vorstinnen uit het salon- rijtuig. Beiden zagen er goed en opgewekt uit. De koningin droeg een gebloemd wit satijnen jurkeen breeden hoed met witte veeren en een kleinen kantkraag. De regentes was gekleed in gebloemd zwart satijnen kleed. Zij droeg een kapothoedje met paarse bloemen en kleine, zwarte veeren. Namens de ge meente en de provincie werden H.H. M.M. door vier jonge dames bouquetten aangeboden. Hare majesteiten inspecteerden de eerewacht op het perron en het Stationsplein. Na deze gebruikelijke voorstellingen gingen de vorstinnen door den met bloemengroe- pen versierden corridor met roodbruin zijden wandbekleeding naar buiten, waar de hofrij- tuigen gereed stonden en namen in haar rijtuig plaats. De stoetsamengesteld als volgtde commissaris van politie iq een rijtuig, vier man maréchaussée, een afdeeling cavalerie de burgemeester, de commissaris der koningin in rijtuigen, dan het koninklijke rijtuig, de eerewacht, de rijtuigen van het gevolg en een afdeeling cavalerie, reed nu in lichten diaf langs Stationsweg, Vischstraat, Hoogensteenweg, Pensmarkt langs het stad huis, Markt, Hinthamerstraat, Torenstraat, Parade waar weeskinderen stonden, die hare majesteiten bouquetten aanboden Pe perstraat en Verwerstraat naar het Gouverne mentshotel. Overal op dien weg hetzelfde. Eerst even een verlegen stilte onder de groote menschen- massa en dan een in eens losbarstende en bijna onbedaarlijke jubel. De straat vóór het Gouvernemenlshotel was geheel afgezet, de rijtuigen reden door het hek op de voorplaats, waar nu een groot perk is aangebracht met letters W en E en de wapens van H.H. M.M. in bloemen er op. De grijze gevel van het fraaie gebouw was overdekt met vlaggen en tropeön breede loopers lagen onder den baldakijn op de trappen tot in de vestibule. Op de trappen stond de echtgenoote van den commissaris ter ontvangst van HH. MM. gereed de jonge freule Serraris bood der koningin, en het zoontje van den commissaris bood der regentes een bouquet aan. H. M. de koningin bleef in het gouverne mentshotel, terwijl de regentes te^ 20 min. voor 12 met baronnesse Van Hardenbroek en freule v. d. Pol naar het Groot Zieken - gasthuis in de Hinthamerslraat reed. Steeds op den weg een juichende geestdrift en een warm enthousiasme. Van half een tot half twee werd gede jeuneerd. Dit was in streng besloten kring, we hadden dus een uurtje rust en we kon den dat gedeeltelijk besteden met rond te wandelen door de stad te zien wat de,men schen deden eu te luisteren naar wat zij zeiden. Het was feest overal; men voelde nog na de vreugde van haar gezien te hebben toen zij binnenreed, de jonge koningin en haar moeder, en schoon H. M. geen kind meer is, werd van haar toch overal gesproken alsof zij nog niet een mooie, jonge dame was. Wat een liefmeiske hoorde ik overal zeggen wat een engeltje. Heb je't gezien hoe aardig ze knikte en wuifde en hoe ze naar de eerepoorten keek en dan lachte. Om twee uur verleende de regentes audi - entie aan inwoners van Noordbrabant in de receptiekamer. Te voren werd aan beide vorstinnen de gouverneur van de Belgische provincie Ant werpen, baron d'Osy vanZegwaert voorgesteld, die HH. MM. hulde brengen kwam. Aan de audiëntie werd door een zeer groot aantal heeren deelgenomen, de hoogere en mindere geestelijke en wereldlijke, burgerlijke en militaire autoriteiten van de provincie en wel vijftig deputatien van kerkelijke en we reldlijke vereenigingen, rechterlijke college's enz. te zamen wel vierhonderd personen. H. M. wachtte de verschillende groepen in de groote zaal, het hoofd van elke groep werd door den commissaris, de leden door 't hoold aan haar voorgesteld Voortdurend een groote drukte van weg rollende rijtuigen en een groote schaar men schen stond twee uur lang in geduldige en zeer vroolijke afwachting. Precies vier uur reden de hofrijtuigen weder voor en dezelfde stoet die zich 's morgens bij den aanvang gevormd had, reed nu in draf door de Verwerstraat, de Peperstraat langs de Parade tot voor de luipoort van de St. Janskerk, aan welk gebouw HH. MM. een bezoek brachten, HH. MM. reden nu uit met de regenmantels om, De groote klokken luidden met plechtige slagen toen de konin- giunen aankwamen. Aan deu ingang stond de bisschop van den Bosch, mgr. W. van de Ven met den clerus van de stad in ambts gewaad, ter ontvangst gereed. Monseigneur heette de vorstinnen welkom en leidde haar de kerk binnen. Van de St. Janskerk reden de majesteiten langs de Torenstraat en de Hinthamerstraat naar de „Illustre Lieve Vrouwe Broederschap" waar zij des middags even na half vijf aan kwamen. Bij het diner in het gouvernementsgebouw was de koningin gekleed in een uitgesneden, wit satijnen jurk, zij droeg een agraaf van diamanten in het haar, de regentes had een uitgesneden zwart satijnen kleed aan, zij droeg de rivière van diamanten, die Haar indertijd door het Nederlandsche volk ten geschenke is aangeboden. De tafels, vol bloemen en schitterend zilver, zagen er rijk uit, aan de jhoofdtafel zaten de koninginnen in het midden, jde gasten verder aan drie rechthoekig op de hoofdtatel staande tafels. Rechts van de koningin zat de commissaris, links van de regentes het oudste lid der staten, de heer Van der Steen. De commissaris der koningin hield eene toespraakdie door de koningin regentes beantwoord werd. Te 8,50 reden de koninginnen uit om de illuminatie te bezichtigen. Die heett met het ongunstige weder zwaar geledeneen vrij groot deel van de vetpotjes brandde niet alleen in enkele straten hingen de scheme rende, gekleurde lichtjes in onafgebroken rij. De electrische lampjes gloeiden uitstekend maar toch geloof ik deze illuminatiemethode niet. de meest gewenschte. 't Geeft wel heel vee; licht maar 't is zoo dood. Juist dat gewiemel van de bevende kaartslichtjes geeft het typische karakter aan een illuminatie. In een achterbuurtje zag ik H.H. M.M. doorrijden. Ach wat was dat aardig. De karige maar goedbedoelde kaarslichtjes in groen boven de huisdeuren maakten een jolig effect en de bewoners stonden op straat en staken al juichende bengaalsche lucifers af toen de koninginnen voorbij gingen. Om kwart voor tien vertrokken H.H, M.M. per extra trein naar Nijmegen. Op het perron stonden de eerewacht eu de autoriteiten en toen de trein wegreeddreunde het oude „Wilhelmus» dien na. Het heett vanavond met enkele momenten droogte geslagregend. De illuminatie op de meeste plaatsen doofde nu geheel. Maar 't bleef gezellig op straat. Tot half drie 's nachts heb ik onder mijn ramen het geweldige straatrumoer gez en van opgewon den, volksliederen zingende mannen en vrou wen en zeker nog wel een paar uur daarna werd ik aanhoudend wakker gemaakt door het met geestdrift buiten gezongen „Oranje boven, Oranje boven, Leve Wil- helmien Donderdagmorgen was het in de stad weder ontzettend druk, op de Markt en verder langs alle straten die naar het station leiden, stonden al vroeg de vroolijke menschen in lange rijen. Het weder was slecht en zeer koud, bij atwisseling vielen er geduchte buien, maar dit hinderde alweer niet de opgewekte stem ming die de lui hadden meegebracht. Voor dit weder had men immers parapluies en men hoopte, dat het wel beter zou worden. Men berustte en hoopte en wachtte geduldig. De majesteiten namen dus op het Stations plein in de gereedstaande hofrijtuigen plaats en de stoet, die geformeerd was als gisteren reed in drat langs den Stationsweg, de Visch straat den Hoogensteenweg en de Markt langs het postkantoortoen stapvoets de Hinthammerstraat in, waar voor het Oude Mannen- en Vrouwengesticht de verpleegden geschaard stonden, van wie de twee oudsten bouquetten aanboden, en ook in het Hint- hammereinde stapvoets langs de opgestelde arme vrouwen en meisjes. Aan den Hint- hammeruitgang stond het fanfarekorps. „Neer- landia," dat het Volkslied speelde, toeu de stoet voorbijreed. In drat ging deze nu den weg naar Hintham op. Jammer dat het weder niet gunstiger was, er ging nu zooveel van het buitenmooi ver loren. De verre landeinden lagen in den grijzen nevel, de bosschages onduidelijk als stukken grauw. Voor de uitspanning „De Bult" op de grens van Hinthamstonden de leden van het Hinthammer handbooggezelschap „Kunst en Vriendschap" geschaard die H.H. M.M. het gebruidelijke eerbiedige saluut brachten. Over al langs den weg stonden voor de huizen en op vele leege plekken, hingen uit de ramen en zaten op de daken de menschen die wuifden met doeken en hoeden en juichten hoera toen zij voorbij reden. Van den weg heb ik reeds iets gezegd, die gaat langs rietvelden en verre bouwlanden door prachtige lindenlanen, zelf nog mooi in dit regenweder, langs het prachtig gelegen krankzinnigengesticht „Coudewater," dat van 1870 dateert en dan door een lief klein landschap. Op de grens van Den Bosch en Rosmalen verliet de burgemeester van eerstgenoemde stad zijn rijtuig en keerde met een gereed staande vigilante terug, De burgemeester van Rosmalen, de heer L. M. A. Nieuwen- huyzeti, tot wiens gemeente Hintham behoort, nam zijn plaats in, om die op de grens van Berlicum af te staan aan burgemeester H. C. Godschalx. In Hintham en in Berlicum waren eerepoorten gezet, de notabelen hadden zich daarvoor geschaard eerbiedig H H. M.M. groetend de ingezetenen stonden voor hun huisdeuren en juichten de vorstelijke bezoek sters hartelijk toe. In Berlicum werden HH. MM. bouquetten aangeboden. Op de grens van Den Dungen, vóór het nieuwgeverfde kokette bruggetje over de Aa nam de wethouder Joh. A. v. d. Westelaken de leiding over. In het dorp stond een fraaie eerepoort, een oud Hollandsch stadspoortje goed nagedaan en het raadhuis, dat daar staat, waar de weg zich links naar St. Michiels- Gestel wendt, was heel mooi versierd, met een groep bloemen voor de hooge stoep waarop een schild stond met het opschrift „Leve Oranje" en met vlaggen van Nederland en Waldeck Pyrmont. De kinderen van de openbare en van de zusterscholen stonden rechts van het raadhuis, de zusters en gees telijken van het liefdegesticht voor het gebouw daarvan opgesteld. Langzaam reed de stoet deze groepen voorbij. Een eind verder stonden de leden van het gilde „St. Catrien" met hun vaandel. De gildebroeders in hun costumes met zilveren schilden en sjerpen trokken zeer de aandacht van de jonge koningin. Nu giug het verder den openbaren weg in langs nederige boerenhuisjes waar groot moedertjes juichten en den zakdoek zwaaiden en kinderen vol oranje „Dag, dag" schreeuw den, langs stukken heigrond met naaldhout er op, en een paar buitenplaatsen naar St. Michiels Gestel op de grens waarvan de bur gemeester de heer L. van de Westelaken HH. MM. begroette. Iti de kom van het dorp slaat eeTï groote eerepoort en het :>ar-rfC dige raadhuis vyaa ersierd. Vóórdat raadhuis werd LH. MM. een plechtige ovatie gebracht. Daar stonden g rö de'200 studenten van hef' Seminarium, de 300 leer lingen van de school Ruwenberg, de 150"' leerlingen van de openbare school en de 170 leerlingen van de meisjesschool, achthonderd- twintig jonge menscheu, die een onbedaarlijk gejuich aanhieven toen de koninginnen nader reden. Een leerlinge van de meisjesschool, jongejuffrouw Immens en een leerling van de school Ruwenberg (een zoontje van het le kamerlid den heer mr. Zinnicq Bergmann) boden HH. MM. bouquetten aan en vervol gens zongen al deze leerlingen, onder leiding van denZ.E.H. Van Besouwen, profess.vau het Seminarium, en begeleid door het harmonie korps van St. Oedenrode, voor HH. MM. een cantate. Vriendelijk buigend dankten de vorstinnen voor deze eigenaardige huldebe tuiging en daarna reed de stoet verder naar het Instituut voor Doofstommen, waaraan de koninginnen een bezoek zouden brengen. Te halfeen kwamen zij daar aan. Voor de oprijlaan had de feestcommissie van Gestel een eereboog neergezet; in de laan, voor den ingang van het gesticht, hadden de geestelijke broeders een tweede, mooie boog gebouwd met het opschrift„Welkom in ons geslicht." Aan de poort stonden de jongens en meisjes geschaard, daar stonden ook de directeur, de leeraren en de zusters 'en broeders. Aardig was het te zien hoe de kleinsten, die eerst in Mei gekomen waren en heelemaal niet begrepen wie die zoo eer biedig begroete dames wel konden zijn, met heel veel moeite door de grootere en ver standige in de rij gehouden werden.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1