BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Italië. weiluidenden naam „Souvenir des Monta- gnards" in de vestibule. De burgemeester zegt in zijn speech aan het dejeuner haren majesteiten dank, namens heel Tilburg, voor ha2r vereerend bezoek aan zijn gemeente en herdachtden fleren, rid derlijken koning Willem II, die in Tilburg was, als een vader in zijn gezin, wien bij het klagen der smart weldoen vreugde was; ko ning Willem III, prins Hendrik en prinses Sophie als stichters der eere-zuil. Er is vreugde in Tilburg aldus vervolgde de burgemeester dat de edele telg van het doorluchtig Oranje-geslacht zich in ons midden bevindt. Moge de almachtige God haar sparen, zegenen en beschermen, moge het haar ge geven zijn Nederland later te sturen in de banen van orde, bloei, kracht en ridderlijkheid. Daarop noodigde hij de aangezetenen uit het heil der beide koninginnen te drinken. Na afloop van het dejeuner trokken HH. MM. zich wederom in haar salon terug. Even vóór het vertrek bood de burgemeester haar daar, namens de leerlingen van de Tilburg- sche weefschool, hare portretten aan door die leerlingen naar een teekening van den heer I,. Meelis heel knap in linnen geweven, blauw op een wit fond. Met groote ingenomenheid aanvaardden HH. MM. het bewijs van het goede kunnen der jongelui. Precies twee uur namen de koninginnen weder in haar rijtuig plaats en nu ging de stoet linksaf de straat uit naar het pleintje waar in den tuin voor de hoogere burgerschool het monument voor wijlen Z.M. Willem II scaat. De afdeeling Tilburg van den bond van oud-onderofficieren, waaronder enkele oud strijders van '30 zijn, en de leden van een handboogschutterij waarvan Willem II de beschermheer geweest is, vormen ter weers zijden van de naald een eerewacht. Met groote belangstelling zag de jonge koningin naar dit huidebeeld voor wijlen haren grootvader, daar gezet door haren vader, hare tante en haren oom. Van het monument reden HH. MM. langs het Willemsplein de Paleisstraat en de Monumentstraat naar den Oudendijk, waar het gesticht Het Moederhuis" staat, dat door haar zou worden bezocht. De algemeene overste, de eerwaarde moeder I. M. Smarius, stond voor den hoofdingang met enkele zusters-adsistenten ter ontvangst van HH. MM. gereed. Meisjeskweekelingen boden bouquetten aan en de moeder-overste sprak een paar woorden van welkom. HH. MM. werden met haar gevolg geleid in de ontvangzaal, fraai met kleurige draperieën die afhingen van den zolder naar de bekleede wanden en met bloemen versierd, en daarna door de zeer mooi gedecoreerde gangen, die met loopers waren belegd, naar een groote, tot haar huldiging ingerichte zaal, anders de rccréatiezaal der kweekelingen. Boven de deur daarvan stonden in een schild de woor den „Weest hartelijk welkom,- geliefde Vorstinnen." De zaal was kranig versierd zóó mooi en toch zoo eenvoudig want dat moest: het gesticht is niet rijk als alleen dames dit kunnen. Voor een breeden met kleurige stoffen bedekten achterwand sionden zetels voor HH. MM. Zij namen daarin plaats en het gevolg plaatste zich achter haar. Voor den wand links stonden de 79 kweekelingen, voor dien rechts de 62 weesjes. De kweekelingen zongen HH. MM. begeleid door pianomuziek een cantate toe en vervolgens trad een weesje naar voren een klein meiske in 't zwart met een wit schortje voor en hield een korte toespraak. Om tien minuten over half drie verlieten de vorstinnen het Moederhuis en de stoet reed nu over de markt en door de Heuvel straat naar den Heuvel. Voor de St. Jozefskerk hier, hield hij even stil. Daar stond de geheele katholieke geestelijkheid van Tilburg, 25 heeren, voor het portaal geschaard en de zeer eerwaarde deken Smits verzocht HH. MM. aller eerbiedige hulde in ontvangst te willen nemen. Vriendelijk bogen de ko ninginnen en verder ging de stoet den Heuvel op. Een eind verder op den Heuvel staat de flanelfabriek van de firma F. A. Swagemakers en Zonen, waaraan de koninginnen thans een bezoek brachten. Deze fabriek staal aan het einde van een ruime plaats, waar voor deze gelegenheid een laan van palmboomen ge maakt was, die van de eerepoort aan den ingang tot voor het kleine ontvangsalon liep. De stoet reed de palmlaan in en voor de deur van het ontvangsalon, waar de beide firmanten en de inspecteur van den arbeid, de heer dr. Kuyper, haar opwachtten, stegen HH. MM. uit. Na de gebruikelijke forma liteiten, geleidde de oudste firmant HH. MM. de plaats over, allereerst naar de spinnerij. Daar draaiden de groote witte klossen sui zend om de wielen en de metalen stukken glommen en blonken, want dagen te voren reeds was het werkvolk aan het poetsen geweest, om alles mooi te krijgen. Nu stonden de werklieden, mannen en vrouwen op hun plaatsen, terwijl HH. MM. voorbij wandelden en met veel belangstelling naar alles zagen en naar alles vroegen. Het gebouw, gelijk vloers staande, is hoog en ruim en luchtig. „Hier zullen de werklieden het niet ongezond hebben, 't is hier heel frisch," zeide de regentes. Tusschen de sortimenten en den spinmolen stonden de majesteiten even naar dit geraas en dat woelige leven te kijken. Bij de verdere wandeling door het gebouw zagen zij achtereenvolgens de volberg, de ruwerij, de machinekamer en de weverij, waar ook de werklieden hun dageliiksch werk deden, heel ijverig, in hun kielen, waarop de oranje-strikjes hingen. Toen de vorstinnen dit alles gezien hadden, werden zij geleid naar een expositiezaaltje in een afgezonderd gebouwtje voor de ingangsdeur, waarvoor een mooie baldakijn gebouwd was. Hier was voor HH. MM. alles tentoongesteld wat deze fabriek kan. Stukken flanel op rollen lagen op een tafel opgestapeld tot den zolder. In twee nissen stonden daartusschen de witte bustes van beide koninginnen. Enkele stukken waren uitgerold en geplooid neergelegd. Dan lagen er op een tafeltje aan de andere zijde, in een groote doos alle soorten wol en garens, die er in deze fabriek gebruikt worden. De firma had in twee sierlijk gebonden boeken, de stalen gebracht van alle flanelsoorten, die zij tabïiceert. Deze boeken werden der jonge koningin eerbiedig aangeboden en wel willend aanvaardde zij deze. In den rood- lederen omslag van het boek staat in gouden letters „Eerbiedigst aangeboden aan H. M. de koninginbij gelegenheid van Hoogst Derzelver bezoek aan de fabriek van F. A. Swagemakers en Zonen, Tilburg, 18 Mei." Precies 3 uur verlieten HH. MM. deze fabriek en reden door de spoorlaan, waar voor de fabriek van Frans Mutsaerts en Zoon geschaard stonden de circa 200 werklieden, onder wie vele oudjes, in zwarte pakken met oranjesjerpen, en 22 meisjes, van wie er twee namens de werklieden bouquetten aanboden, de Willem Ilstraat, de Heuvelstraat, de Zo merstraat en het Haringseind naar Korvel. In de Willem Ilstraat stond voor de Israëlieti- sche kerk het bestuur dier gemeente, dat HH. MM. bij monde van zijn voorzitter, den heer Hartogensis, hulde en eerbied betuigde en haar bouquetten aanbood. In de Zomerstraat voor de hervormde kerk stonden de predikant ds. Geitenbeek en de kerkeraadsleden en hier werd eenzelfde huldebetoon gebiacht. Tien minuten na drieön reed de stoet Korvel in. Te kwart over drie reed de koninklijke stoet door de mooie eerepoort de plaats op, voor de groote wolfabriek van de firma Van Dooren en Dams, die nu de eer van een bezoek genieten zou. Voor het zeer mooi ingerichte ontvangsalon stonden mevrouw en mijnheer Van Dooren met hun zoon en hun schoondochter. De beide mevrouwen boden ruikers aan. Even toefden HH. MM. in het salon, waar zich het gevolg verzamelde en, door de heeren firmanten voorafgegaan, gingen zij de plaats over, die met loopers belegd was, langs de machineloodswaar een enorme machine staat van de- Tilburgsche firma Deprez Co., eerst naar de volderij, waar alles in werking was gesteld, en toen naar de weverij. Ook hier drukke en eigenaardige levendigheid. Op een der rollen lag een half geweven stuk rood wit-blauw laken. Voor een der muren, op een leege plek stond het weefgetouw van de weefschool te Tilburg. Het gebouw dezer school is niet ingericht tot de ontvangst van „hooge personagies" en omdat het bestuur en de leerlingen het wel aardig zouden vin den als HH. MM. ook dit zagen, hadden zij den heer Van Dooren verzocht hier den weefstoel te mogen plaatsen. Die was in vo le werking en van het weefgetouw kwa menportretten van de koningin als die, welke HH. MM. straks in het raadhuis aan geboden waren. Het groote voor den vorm geschikte geteekende portret van den heer Melis hing er naast, aan den muur. HH. MM. wandelden weer de plaats over naar het tweede fabrieksgebouwwaar zij binnentraden door een ingang met een bal dakijn er voor en waar zij zagen, achtereen volgens, de scheerders, de borstelmolens, de hydraulicpersen en de stoompersen en gingen tenslotte in een heel lange lichte zaal waar ook een reeks artikelen de fabriek betreffende, waren neergelegd. De rollen wol in allerlei kleuren stonden in een lange rij tegen een wand, alleraardigst. Zwart, rood, geel, blauw en oranjelaken, uitmonsteringlaken voor de infanterie, de marine, de kon. militaire aca demie, de schutterij, de marechaussee enz. De heeren Van Dooren en Dams zijn, zooals men weet gouvernements leveranciers. Aan de andere zijde weer stoffen, afgerold, dameslaken en verschillende heerenstoffen daartusschen het portret van den vader van dezen fabrikant, de oudste medailles, die de firma behaald heeft en een aardige afbeelding van de fabriek, zooals zij was in 1799. Toen een primitieve molen, niets meer. Van garens was een reuzenkroon gebouwd, die op een kolom van rollen laken staat en op een tafel waren de verschillende garen soorten, in de stadia waarin zij voorkomen uitgestald, garen dat 1 K.G. per 1000 en dat 1 K.G. per 20000 M. weegt, gewasschen en ongewasschengesorteerd en geplozen in allerlei kleuren, een zeer merkwaardige ex positie. De koninginnen kwamen tegen halfvijf bij de Veldhoven aan. Daar stond een geweldig groote menigte, die een donderenden juich kreet aanhief, toen het getrappel der huzaren- paarden aankondigde de komst van de Ma jesteiten. Een oogenblik stonden de deelne mers aan de muzikale betooging op het drassige land in stille afwachting de oogen gericht naar het kleine houten tentje. Toeu in eens een kleine huivering van geluid door heel de massa iets wits schemerde op den achtergrond door een draperie die vlug op getild werd, „daar is Ze daar is Ze" werd er gemompeld. Toen traden langzaam de koninginnen naar den voorgrond tot vóór het hekje en plotseling steeg er ee.n geweldig „hoera" op, de menigte muzikanten, die stil gestaan had in de momenten van afwachting, was nu in heftige beweging. Armen met handen, die hoeden en petten en zakdoeken vasthielden, werden gezwaaid hoog-uit, toen tikte even het stokje van den algemeenen dirigent, den heer Jos Kessels, directeur van de Tilburgsche Nieuwe Koninklijke Harmonie, dadelijk weer een oogenblik stilte en plechtig dreunde „Het Wien Neerlandsch bloed" door de wijde vlakte. Dat klonk uitmuntend, zoo feilloos mogelijk. Dan weer een hoera en weer wat stilte. Na het tweede nummer: „een groote triomf- marsch«. die „Oranje-Nassau" heette en ge componeerd was door Jos. Kessels. Ook dat ging heel goed, de marsch, een gelegenheids- marsch natuurlijk, is lang niet onverdienstelijk en dat hij besloten wordt door een variatie op het oude Wilhelmus is een natuurlijke handigheid, die een zoodanig stuk een beslist succès verzekert. Nu, de heer Kessels had succes van zijn werk. Hij werd in de pauze, die volgde op deze uitvoering, in de tent bij de koninginnen ontboden en daar werd hem door H.M. de koningin-regentes voor zijn mooie compositie eerst en voor zijn knappe leiding toen, een woord van dank toegesproken. De commissie, die de belooging op lrt getouw heeft gezet, bood HH. MM. in de pauze een album aan in peluche band met een opschrift in gouden letters, dat de namen der verschillende korpsen en hunne besturen bevatte. Na de pauze defileerden de verschillende korpsen met hun vaandels hoog op vóór de koninginnen, elk mocht een marsch spelen die het zelf had uitgekozen. De Waalwijksche harmonie l'Espérance had hierbij meer dan gewoon succes. Zij had namelijk het goede denkbeeld gehad het volkslied van Waldeck-Pyrmont te spelen. Niet zoodra hadden de koninginnen dit opgemerkt, of zij verlieten hare plaatsen en begaven zich tot tegen de leuning van de tribune, waar zij door buigingen en handbe groetingen van hare tevredenheid deden blijken. De defileerende leden juichten te zanten en in vereeniging de vorstinnen har telijk toe en bewonderde elk voor zich de mooie koningin die zoo vriendelijk knikte en met haar kanten doekje wuifde. Van de Veldhoven reden de koninginnen dadelijk naar het station. Op den ge'neelen weg daarheen stonden de menschen aan beide zijden, en die juichteu met geestdrift overal waar zij langs reden. De eerewacht van de schutterij stond op het stationsplein en het muziekkorps daarvan speelde het Wilhelmus. In de wachtkamer underhielden de vorstinnen zich nog een korte poos met den commissaris, den bur gemeester, de wethouders en den commandant van de eerewacht, elk hunner kreeg van de regentes nog een vriendelijke betuiging van sympathie van de koningin een lief woord van dank. Toen stapten de koninginnen in den salon wagon, de regentes trok een venster naar omlaag en de dame van gezelschap een tweede, nog een wijle stonden beide vorstinnen voor de vensteropening en de regentes zei nog een paar vriendelijke woorden tot den burgemeester: „Ik hoop dat u geen kou zult gevat hebben burgemeesterSchril klonk het fluitje van den hoofdconducteur, schel en snijdend het lange geluid van de locomotief fluit en langzaam stoomde de trein weg achtervolgd door een geestdriftig „Leven de Koninginnen!" van allen die er stonden op het perron. Des avonds klaarde het weder in zooverre op, dat er geen termen gevonden werden het vuurwerk uit te stellen tot een anderen avond en dus hebben de Tilburgsche Oranje klanten kunnen genieten van een prachtig vuurwerk met een groot tableau: „Leven onze Koninginnengouden letters tegen een zwarte lucht met luchtbommen en vuurpijlen draaiend er om heen. Daar speelde het muziekkorps in de koninginnetent een plechtig Wilhelmus bij. 't Begon om kwart voor tien en 't was om haltelf uit. Het feest werd toen nog voort gezet in de huizen en op de straten tot zeer laat in den nacht. Benoemd zijn: tot officier in de orde van Oranje Nassau J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg; tot ridder Arnout A. Mutsaers wethouder en M. J. J. H. Lommen comm. der d.d. schutterij te Tilburg. De regentes beloofde verder eene gouden medaille aan de liedertafel Souvenir des Montagnards en het portret der koniugin aan den heer Kessels. De minister van financien, de Smet de Naeyer, heeft in een brief aan den burge meester van Antwerpen, Jan van Rijswijk, geweigerd de Antwerpsche deputatie een audiëntie te verleenen. De inzending van een antiprotectionistisch verzoekschrift aan de kamers was voldoende. Zondigavond zou in de Scheldestad een groote betooging met een monstervergadering worden gehouden. Zondagmiddag hielden de liberalen een optocht op het Groote Plein te Antwerpen. Clericalen die ook juist een betooging zouden houden kwamen uit de Beursstraat, en be gonnen te fluiten en te schelden. In een oogenblik tijd waren de twee troepen hand gemeen, en dertig dienders slaagden er met moeite in de vechtenden te scheiden. Ette lijke betoogers waren gekwetst, onder anderen twee dames. Een vreeselijk ongeluk had plaats in den trein, die te 2 uur 40 m. van Vallenciennes naar Brussel vertrekt. Een jóngmensch, dat zich in den trein bevond, wilde zijne ouders, die dicht bij Quiévrain wonen, een groet toewuiven; hij boog zich te ver uit het por tier en werd door den in volle vaart zijnden trein met het hoofd tegen een ijzeren stijl van een brug geslagen, zoodat hij onmiddellijk dood was. Men kan zich den schrik der reizigers voorstellen, toen zij het bijna ont hoofde lichaam van den ongelukkige in de coupé zagen in elkander zakken. Het slacht offer, dat door zijne zusters werd vergezeld, zag er vreeselijk uit. De arme meisjes waren krankzinnig van smart. Een afschuwelijke moord. In de ge meente Helchteren bij Hasselt, vond de 12 jarige oudste zoon van de weduwe Cjeune Zaterdagmorgen het lijk zijner moeder in de schuur onder een hoop stioo liggen. De vrouw was met een bijl geheel aan stukken geslagen, zoodat het lijk bijna onherkenbaar was. Eene hand, waaraan een vinger ontbrak, lag op eenigen afstand van het lijk. De vermoorde, die zes kleine kinderen achterlaat, had den vorigen avond gezegd, dat zij laat moest opblijven om het brood uit den oven te halen. De justitie doet een nauwkeurig onder zoek. Van de misdaad verdenkt men een vreemdeling, die den dag te voren in den omtrek heeft rondgezworven. Te Clermont Ferrand hebben nu de feesten een aanvang genomen ter herdenking van den achthondersteH verjaardag van den lsten kruistocht. Met de uitvoering in de kathedraal van eene cantate, ter eere van Peter van Amiens of Peter de Kluizenaar, die door zijn prediking den stoot tot de beweging gaf, zijn ze begonnen. Het gerucht loopt dat koning Humbert incognito te Pari's zou komen, ter bijwoning van het huwelijk van prinses Hélène met den hertog van Aosta. In het Bristol-hotel zijn kamers gereserveerd voor een koning met een gevolg van 15 personen. Misschien is het een stukje van Crispi, die aan den vooravond van de verkiezingen zijn landgenoo- ten wil wijsmaken, dat de verhouding tusschen Italië en Frankrijk beter wordt. Uit Majoenga wordt getelegrapheerd Het eerste bataillon Salhalawen (volksstam, door de Howa's onderdrukt en thans Fransch gezind) heeft een sterken troep Idowa's ont moet ten Zuidoosten van Marowoay. Een bajonetaanval werd gedaan, de vijand liet 60 dooden achter en kreeg vele gewonden. Aan de andere zijden werden twaalf der tirailleurs gewond alsook eenFransch luitenant. Na het gevecht bezette de kolonne het Howa kampement van Aboedemonte. De brigade die in de richting vanTananariwe voorttrekt heeft thans Androtro bereikt, ten Zuiden van Marowoay. (Heel ver is dit nog niet, maar kleinere kolonnes zijn al vooruit.) Generaal Duchesne bevindt zich weer te Majoenga. Bij het jongste gevecht op Cuba blijken 400 man Spaansche regeeringstroepen tegen over 2500 opstandelingen te hebben gestaan. De overwinning is des te roemrijker dus, maar duur gekocht door het sneuvelen van den Spaansehen commandant, kolonel Bosch, die van zijn paard werd geschoten, terwijl hij zijn troep ten strijde voerde. Hij werd vervangen door kapitein Robles, die de over winning mocht bevechten. Aardbevingen in Italië. Een zeer hevige aardschok, die 10 seconden aanhield, voorafgegaan door een onderaardsch gerommel, werd Zaterdagmorgen ten negen ure te Florence waargenomen. De bevolking vluchtte onder een hevig paniek naar de pleinen en onbebouwde stadsgedeelten. On gelukken kwamen daarbij niet voor. Ten 8 uur 56 werd eveneens een schok waargenomen te Bologna. De angst onder de inwoners van Florence, bleef aanhouden en de meesten brachten den nacht door in de straten en op de pleinen. Ten e'.f uur bracht een her nieuwde schok, doch minder hevig dan die van des morgens, opnieuw schrik onder de inwoners der stad; de daardoor aangerichte schade was van weinig beteekenis, doch vier personen werden gekwetst waarvan eene vrouw zeer ernstig. In de gemeente Galluzo bij Florence werd eene vrouw onder de puinhoopen bedolven en met zware kwetsuren naar het hospitaal te Florence overgebracht.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2