PROCLAMATIE. Oostenrijk. Rusland. Japan. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. Zitting kantongerecht Waalwijk. Ook in het gehucht Grassina werden ver scheiden; personen door instortende huizen gekwetst; veertig huizen werden daar door de aardbeving in puinhoopen veranderd. De aardbeving werd verder waargenomen te Bans, Arezzo, Pisa, Parma, Sienna en Piacenza. Te Lappaggi zijn vele huizen ingestort, te San Martino werd de kerk verwoest; ver scheidene personen werden gedood of gewond. Men heeft uit Florence een afdeeling karabi- niers en eeue compagnie genietroepen naar Grassina, dat't meest heett geleden, gezonden om den bewoners bijstand te verleenen. De prins van Napels is ook daarheen vertrokken. Men telt tot op heden vijf dooden, doch het aantal gekwetsten is aanzienlijker. Ook uit Griekenland wordt gemeld dat men te Zante drie schokken heeft waargenomen, die echter geen schade veroorzaakten. Tot opvolger van graaf Kalnoky als Oos- tenrijksch-Hongaarsch rijks minister-president en minister van binnenlandsche zaken is benoemd graaf Agenor Goluchowsky. vroeger gezant te Bucharest. Hij is een Pool van geboorte, gehuwd met eene Fran^aise (prinses Anna Murat), schatrijk, ijverig katholiek en wordt voor een zeer bekwaam diplomaat gehouden. De afgetreden Oostenrijksch Hongaarsche rijks-minister, nam Zaterdag afscheid van het personeel van zijn departement, dat hij nu ruim 14 jaren beheerd had, en zijn opvolger, graaf Goluohovvski, legde dienzelfden dag in 's keizers handen den eed af. De bladen zijn nog vol van betuigingen van leedwezen over het scheiden van een zoo bekwaam staatsman als Kalnoky, aan wiens verdiensten, vooral ook wat betreft de hand having des algemeenen vredes ze als om strijd hulde brengen. De Russische bladen geven er in artikelen vol warme sympathie hunne verwondering over te kennen, dat keizer Frans Jozef een staatsman als Kalnoky gaan liet, die door zijn opvolger bezwaarlijk geëvenaard zal kunnen worden, laat staan dus overtroffen. In de Russische stad Brest Litowsky (gou vernement Grodno 20000 inw.) is in den avond van den lCden Mei een felle brand ontstaan, die, door een hevigen wind aange wakkerd, zich snel heeft uitgebreid en ten slotte de geheele stadop eenige steenen huizen na, heeft in de asch gelegd. Dertig men-chen zijn in de vlammen om gekomen. De verstandige en overredende proclamation van den Japanschen Mikado schijnen de be volking, nog in den roes der behaalde over winningen, maar ten deele te hebben over tuigd, en nog steeds hoort men van uitingen van ontevredenheid wegens de toegevende houding der regeering tegenover de inmen ging der Europeesche mogendheden. Het schorsen van dagbladen is een maatregel daartegenover door de regeering nog al eens veel en op groote schaal in toepassing ge bracht. Wat tie tenuitvoerlegging van het vredes verdrag betreft, gaat deze overigens kalm en stadig haren gang. Graat Komatzu is uit Port Arthur terug, en van de 5 divisien, die onder zijn bevel het schier-eiland LiaoTong bezet hielden, blijven er voorloopig nog maar twee, waarvan nog eene brigade wordt afge nomen voor WeihaiWei. Op Formosa wordt de toestand steeds ongunstiger. De inboorlingen kwamen openlijk in opstand tegen de Chineezen de //gou verneur» van het eiland is zoo goed als door hen ingesloten en weigeren tevens het Japansch gezag te erkennen. Onder aanvoe ring van een jeugdigen Chinees, wiens zon derlinge naam Ivu Hung Kuk een weinig aan Coxinga doet denken en die zich tot koning van Noord Formosa deed uitroepen, makeu zij alle aanstalten tot verzet. In de Chineesche bladen wordt als red middel al onzijdigverklaring van het eiland voorgesteld, ja zelfs (nota bene) om het tot eene republiek te maken. Maar de Japanners zullen hun dat wel anders leeren. Met Formosa hun eilanden rijk te besluiten, was altijd hun droombeeld. Wat Helgoland voor de Duitsche dichters en patriottische droomers was, is Formosa voor de Japansche. Geen «onder dan ook, wanneer men leest, dat de Mikado besloot een deel van de keizerlijke garde naar Formosa te zenden, aan welk keur-corps dus hoogstwaarschijnlijk het herstel der orde aldaar zal worden opgedragen. De Japansche gouverneur, graaf Kabayair.a, is al op weg naar zijn post. De ministers en de keizer keeren uit Hiroshima naar Tokio terug. Naar the Times uit Tientsin heeft verno men heeft een Amerikaansch syndicaat aan China aangeboden de oorlogsschatting voor te schieten tegen concession op het gebied van spoorwegen, enz. enz. Maar Frankrijk, Rusland en Duitschland verzetten zich tegen plannen, die den eenen staat boven den an deren zouden bevoordeelen. In de streken der Chineesche provincie Petschili, die hootdzakelijk het tooneel van den oorlog warenbegint hongersnood te heerschen. Het heeft HH. MM. de koningin en de koningin regentes behaagd, mij op te dragen, aan de ingezetenen van Noordbrabant, namens hare majesteiten, dank te betuigen voor de hartelijke en ondubbelzinnige blijken van hulde en gehechtheid aan het vorstenhuis van Oranje door Noordbrabants bevolking aller - wege betoond bij gelegen' eid van hoogst derzelver bezoek aan deze provincie. Van die vereerende opdracht kwijt ik mij bij deze en moge ik persoonlijk daaraan mijn dank toevoegen, voor de waardige en orde lievende houding door Noordbrabants inge zetenen gedurende het koninklijk bezoek aan den dag gelegd. 's Hertogenbosch. 20 Mei 1895. De commissaris der koningin in Noordbrabant, A. Van Voorst tot Voorst. WAALWIJK. CONCERT op Donderdag 23 Mei 1895, des namid. ten 5 ure, te geven door de harmonie PEspérance, in den tuin van den heer Bezier. (Zie programma's). SPRANG. UITVOERING door de Christelijke Zang- vereeniging „Excelsior" van Lage Zwaluwe, op Donderdag 23 Mei (Hemelvaartsdag), des nam. half drie uur, in het Kerkgebouw. (Zie programma's). WAALWIJK, 22 Mei 1895. Alle muziekgezelschappen, welke hebben deelgenomen aan de huldebetooging te Til burg dus ook de harmonie l'Espérance, van Waalwijkbrachten vandaar eene schoone groote herinneringsmedaille mede. Ook de president van genoemd gezelschap, de heer Timmermans-Van Turenhout, ontving eene dergelijke medaille, als lid van het comité voor de huldebetooging. De medailles vertoonen aan de eene zijde de bustes der koninginnen en aan de andere i S met een krans van lauwer- en eikenbladeren lieü volgende opschriftHerinnering Pro vinciale huldebetooging Noordbrabantsche liefhebberij harmonie- en fanfaregezelschap pen aan IIH. MM. de Koninginnen, 18 Mei 1895, Tilburg. Woensdag 29 Mei a. s. vindt in onze gemeente een gouden bruiloft plaats. Wij vertrouwen, dat het krasse echtpaar, Adria- nus Van der Pennen en Ilendrika Maas steeds opgeruimd en welgemoedop dezen heugelijken dag Kmeiug stoffelijk blijk van belangstelling zal ontvangen. Men meldt nog uit 's Hertogeuboscb: Jammer, jammer, dat HH. MM. vertrok ken zijn, zoo klonk, het Zondagavond uit ieders mond, toen onze stad in eene zee van licht was herschapen. De illuminatie, die tengevolge van het ongunstige weder Woensdag en Donderdag niet tot haar recht kwam en op vele plaatsen moest achterwege blijven, was in de hoofd en voornaamste straten ontstoken. Onder het vele schoone, dat te zien was, muntten vooral uit de St. Antoni a-kapel op het Hinthamereinde en de sociëteit //de Zwarte Arend" op de Groote Markt. Doch dit alles zonk in het niet bij het aanschou wen van de verlichte eerepoort van den Vuchteruitgang. Duizc.nde en duizende met smaak in kleuren gerangschikte lampions gaven de verschillende lijnen van den toren weer. Op een afstand gezien was het gezicht verruk kelijk, het geheel strekte den ontwerper den ingenieur-architect Kerkhoff tot eer. In de straten wemelde het van toeschou wers, de vreugde was algemeen, allerwege klonken nationale liederen. En hiermede heeft den Bosch een schitterend slot gemaakt aan de attentie, IIH. MM. bewezen. Men schrijft uit Oosterhout Een der figuren uit de „Camera Obscura" is van het levenstooneel verdwenen. Keetje van der Maade, „het Noordbra- bantsch meisje", het mooie eerbare bevallige en vriendelijke Keetje, is niet meer. Zij mocht den gezegenden ouderdom van 88 jaren bereiken. Nog zien wij haarde oude typische Keetje met de crinoline, zwart merinos japon, de voorheen hier in de mode zijnde hooge muts, steeds in statigen tred naar de kerk gaan. Anders zag men haar nooit op straat, en bleef zij steeds in haar voorheen zoo gunstig bekend hotel //Van Gend Loos", hetwelk zij voor een tiental jaren eerst ver laten heeft, en dat nu in andere handen is overgegaan, en welks naam thans met dien van „Hildebrand" verwisseld is. Toen Beets kort na zijn 70en verjaardag haar met een onverwacht bezoek vereerde, overhandigde hij haar een in prachtband gebonden „Ca mera Obscura" met een schrijven op het tibelblad. Dit is nu al jaren geleden, en nog dagelijks moest wie haar in haar te genwoordige woning kwam bezoeken van deze onderscheiding kooren. Als een bewijs hoe koud liet verleden week (in de Meimaandwel geweest is kan gemeld worden, dat onder de gemeente 's-IIeer-Arendskerke een man op het veld door de koude werd bevangen en met ver stijfde ledematen op eene slede naar zijne woning is moeten gebracht worden, waar geneeskundige hulp voor hem werd inge roepen. Zes jongelieden uit Workum, die zich tijdens den jongsten storm in zee bevonden, teneinde buit te vermeesteren, hadden het ongeluk met hun boot om te slaan. Niet tegenstaande de branding vreeselijk was wisten allen zich aan de omgekantelde boot vast te klemmen en bleef men zoodoende boven water. Na ruim een half uur kwam redding opdagen en werden de zes jongelieden ongedeerd aan wal gebracht. Zeer ernstige schade men spreekt van duizenden guldens is door eene overstrooming in de omstreken van Eemnes aangericht. De Eemnesser polder is geheel ondergeloopenzoodat men in allerijl het vee er uit moest halen. Voor de hooilanden is dit natuurlijk een groote tegenslag. Ook de Gooische Meent (onder Baarn), waar 1600 a 1700 stuks vee liepen, is overstroomd; het vee is er uitgehaald en zal hier en daar moeten worden gestald of ge weid. Op sommige plaatsen staat het water 2 meter hoog. Uit Katwijk aan Zee wordt van Zater dag nog geschreven Hedennacht is hier aangekomen de bom schuit „KW 74" schipper P. Guit, welke gedurende den storm voor de Maasvlakte lag en waarvan alles van dek is geslagen en waarbij ook een jongmensch van 14* jaren W. v. Beelenis verdronken. De schipper heeft daar de ankers moeten kappen om stranding te voorkomen. Van een schipper van den reeder Haasnoot is bericht ontvangen, dat hij op de Maas vlakte zitnadere bijzonderheden ontbreken. Van 4 schuiten is van na den storm nog geen bericht. Van aanspoelen van lijken is hier nog niets bekend. Een geval van grondverschuiving deed zich Maandag middag ten 12 uur voor aan de Berkelkade te Zutphen, waar op deu rand van het Berkeltalud zooveel steenen waren opgestapeld voor een in aanbouw zijnd papier-magazijn en waar blijkbaar de grond door spuiing en begieting van het zand zoo onderwoeld was, dat de Berkeloever het niet meer houden kon en afschoof. Een daar zich bevindende vrij groote boom ging mede naar beneden, eerst hel lend, doch door de vracht van nakomende steenen spoedig weer recht stond, zoodat hij nu, vrij wel perpendiculair, in de Ber- kelbedding is overgeplant. De passage voor rijtuigen niet alleen, doch ook voor voetgangers, is nu langs dit gedeelte der Berkelkade gestremd. Men meldt uit den Haag Een heer vermiste in de laatste dagen der vorige week een bedrag van pl. m. 6000. Niet weteitde waar het geld kon zijn, deed hij aangifte aan het centraal commissariaat van politie. Den rechercheur v. S. werd op gedragen een onderzoek in te stellen ten huize van bedoelden heer, en de politiebe ambte slaagde er in tusschen eenige boeken het geld terug te vinden. De lieer had het geld te goed weggeborgen. Blijde het bedrag te hebben, beloonde hij den rechercheur met eene gift van duizend gulden. In de Nes te Amsterdam heeft een bende kwartjesvinders een Duitscber ge plunderd, die daarvan aangifte deed bij de policie. De politie ging aan het zoeken, maar de kerels hadden de wijk genomen naar een herberg op den N. Z. Voorburgwal, waar zij zeer goed bekend zijn. De politie kwam daar ook wel, maar toen verlieten de goede bekenden van den waard door een achterdeur de tapperij. Bij het helpen aan het verplaatsen van een waggon aan het station te Hulst, overkwam Maandag raiddag den voerman W. S. van Hontenisse, het ongeluk tusschen de buffers van twee waggons bekneld te raken, waardoor de borstkas van den man bijna ingedeukt werd. Er bestaat weinig hoop den ongelukkige, vader van 7 kiu- dereu, in het leven te behouden. Men meldt uit Grave Deu 8 Mei jl. is het 11 jarig dochtertje van den molenaar P. te Reek op een ergerlijke wijze mishandeld door zekeren S., voortvluch tig van Veenhuizen. Door het wakker optreden van den brigade commandant der maréchaussee te Grave, werd de aanrander door de raaréchaussée der Bossche brigade gearresteerd en ter con frontatie naar Reek overgebracht, waar hij dadelijk door het aar gerande meisje werd herkend. Hij heeft reeds eene volledige be ken'enis afgelegd en is ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Uit Parijs wordt aan de Frankfurter Ztg. het volgende curieuse gemeld. De Belgische fabrieken, die tijdens de werk staking in de lucifersfabrieken van den Franschen staat, de benoodigde hoeveelheden lucifers leverden, slaan nu aan de regeering O O te Parijs de volgende regeling voor: Frankrijk blijft zijn lucifers betrekken bij de Belgische fabrikanten, heft zijn fabrieken .op, en blijft niettemin aan de werklieden het tegenwoor dige loon uitbetalen. Dan zou de Fransche schatkist er nog 190,000 frs. voordeel bij hebben. De zaak is, dat een millioen luci fers in Frankrijk 135 frs. kost, in Belgie daarentegen slechts 80 frs. Het voorstel schijnt aanlokkelijk, maar het moet de Fransche consumenten te den ken geven over het voor en tegen van een staatsmonopolie. Men meldt uit Nieuwediep De oorlogssshepen Atjeli en Zeehond heb ben order bekomen met spoed naar Hornrif (tusschen Terschelling en Ameland) te ver trekken, waar een schip schijnt gestrand te zijn. Van Terschelling schrijft men dd. 20 Mei Volgens de kustwacht van Oosterend steekt een groote mast op een Duitsche mijl afstaud, van het strand, bij paal 18 boven water. Aan het strand der Noordzee zijn gevon den, verbrijzelde stukken van canapé's, spie gels enz.benevens een pakje portretten, allen van Duitsche mariniers, met de namen op de petten, en een portret van den Duit- schen monitor S. M. S. Friedrich Carl. Op het uiteinde van het Hornrif steken twee masten of stoompijpen boven water uit. Capclle. Tijdens de feesten te 's Bosch, is eene beurs ontvreemd van mejuffrouw V. alhier, inhoudende c.a. f8.— Zaterdagmorgen ontspoorde alhier op de wissel een veewagen, waardoor de treinen van beide zijden een goed uur vertraging hadden. In verband hiermede zal er waar schijnlijk op ons station een telegrafische inrichting geplaatst worden. CAPELLE. Van 1 15 Mei. GEBORENAdrianus z. van Machieltje van Die- men Arnoldina Maria d. var. Johannes Jacobus Roeffs en Johanna Cornelia Selders Wijnand z. van Wijnand Konings en Adriana van der Leij Leendert z. van Peter Verduijn en Helena Elisabeth Mes Jacoba Cornelia d. van Jacobus le Sage en Johanna Vos. OVERLEDENJohannes dc Rooij 86 jaren wed. van Johanna Sterrenburg. HUWELIJKS-AANGIFTE: Cornelis Marinus de Geus 20 j. te Dongen en Willemina Kerstens 18 jaar. HUWELIJK: Johannes Gijsbertus Rozenbrand 29 j. en Neeltje Adriana Timmermans 25 j. UITSPRAKEN 10 Mei 1895. P. M. M. Besoyen, overtr. pol. verord. Besoyen vrijgesproken. P. D., G. A. D., E. B. en F. D. te Waalwijk en Bezooiennachtgerucht, ieder f10 boete oi 3 dagen. J. C. M. te Waalwijk, overtr. boterwet, f 10 of 5 dagen A. J. de W. te Waspik, overtr. wet hondsdolheid fl ot 1 dag. C. M. te Waalwijk, alsvoor, fl of 1 dag. A. v. d. II. te Waalwijk, alsvoor fl of 1 dag. J. v. d. M. te Sprang, overtreding nol. verord., te Sprang, f3 of 1 dag. C. ten II. Waalwijk, dronkenschap, f 1 of 1 dag. J. H. S. te Helmond, Jdronkenschap f2 of 2 dagen. W. v. W. te Waalwijk, alsvoor, f5 of 3 dagen. J. v. D. te Baardwijk, alsvoor, f2 of 2 dagen. J. d. P. Raamsdonk, overtr. pol. ver ordening Waspikf 1,50 of 1 d. R. J. F. V. te Waalwijk, dronkenschap bij herhaling f5 of 3 d. G. A. D. te Bezooien alsvoor, 2 maal 3 dagen. P. v. d. P. te Vlijmen, alsvoor, f2 of 2 dagen. P. W. B. T. overtr. wet hondsdolheid fl of 1 d. G. M. te Bezooien, dronkenschap, f 5 of 3 dagen. O. F, dronkenschap f2 of 2 d. C. V. te Loonopzand, hondsdolheid, 50 ct. boete of 1 d. C. v. D. te Waspik alsvoor, f 1 of 1 dag. F. v. d. V. te Raamsdonk, overtr. pol. verord. Waspik, fl of 1 dag. A. E. D. te Bezooien, orde verstoring en dronkenschap f6 of 3 dagen. J. K. te Vlijmen, dronkenschap f2 of 2 dagen. W. J. te Tilburg pol. verordening Loonopzand2raaal f 1 of 1 d. ieder. A. D. te Waalwijk overtr. wet hondsdolheid fl of 1 dag. VV. de R. te Waspik, alsvoor, fl ol'l d. J. H. te Waalwijk, P. D., T. T., en J. T. allen te Bezooien, nachtgerucht, ieder f6 of 3 d. A. de L. te Loon opzand, pol. overtr. Loonopzand, f2 of 2 dagen. A. v. d. B. te Drunen, dronkenschap, f2 of 2 d. II. J. W. te Waspik, overtr. wet hondsdolheid, f 1 of 1 dag. H v. E. te Waalwijk, alsvoor, fl of 1 dag. J. P. F. S, Loonopzand, overtr. politie verorden. Loonopzand f 1 of 1 d. H. v. V., Waal wijk dronkenschap f 5 of 3 dagen. P. de W. te Waalwijk, alsvoor, f2 of 2 d. J. V. te Loonopzand burengerucht, f6 of 3 d. A. S. Wz. Loonopzand dronkenschap, f 1 of 1 d.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3