Advertentiën, Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Johannes Petrus iluberlus van Nuenen, R. K. Priester te Uden, in den ouderdom van 65 jaar. men thans aan de uiterste grens van het noodlottige tijdvak is gekomen. De omstandigheden zijn overigens bijna gelijk als in 1875 een koude winter, zeer veel sneeuw en een vochtig voorjaar met warm, drukkend weder en langdurige regen buien. Als het kouder wordt, is het gevaar geweken, doch nemen de warmte en de regen toe, dan vreest men voor overstroomingen die nog veel ernstiger zijn dan die in 1875, daar er dezen winter meer sneeuw is gevallen dan destijds. De Biitsche minister president, lord Rose- bery, is met het wedrenspel gelukkiger dan tot nu toe met zijne staatkunde. Evenals verleden jaar won hij ook ditmaal, thans echter geheel onverwacht, den Derby prijs (f72,000) bij den jaarlijkschen ren te Epsom, en wel met het paard Sir Visto. Curzon en Kirkconnell zijn de, natuurlijk aan iederen Brit vertrouwde namen der dieren, die na hem kwamen. Het was prachtig weder, en eene groote me nigte woonde het populaire schouwspel bij het geheel tot een schilderachtig tooneel makend. Het lagerhuis echter was weder braaf geweest en had met 221 tegen 174 besloten dien dag geen vacantie te nemen. Een nieuw Engelsch oorlogschip, Terri ble, de grootste kruiser, welke nog ooit werd gebouwd, is Dinsdag op de werf aan de Clyde van stapel geloopen. Hij is honderd voet langer dan het grootste Britsche oorlogsschip en vooral gebouwd op snel varen. Weer twee nieuwe, treurige scheeps - rampen. Op de kust van Mexico verging de stoomboot Colima (van de Pacific Mail Com pany), met verlies van 66 der 80 opvarenden, en de Fransche stoomboot Don Pedro is naar uit Carril aan Lloyd's kantoor wordt gemeld, in de Corrubeo baai aan den grond geraakt en vervolgens door het springen der ketels tot zinken gebracht, waarbij ongeveer 80 personen omkwamen. Uit Djeddah wordt van 30 Mei geseind: De Engelsche consul en vice-consulde waarnemende Russische consul en de secre taris van het Fiansche consulaat zijn heden buiten de stad aangevallen door Bedoeïnen. De Engelsche vice-consul werd gedood en de Russische en Fransche vertegenwoordigers ernstig gekwetst. Opening van het Noord Oostzeckanaal. Het perscomité voor de feesten te Kiel heett uit de geheele wereld omstreeks 3000 aanvragen ontvangen om als gast van den Duitschen keizer op een daartoe expresselijk aangewezen stoomschip de opening van het Noord Oostzeekauaal en de vlootrevue bij te wonen. Slechts aan 150 180 aanvragers zullen kaarten en toegangsbewijzen verstrekt kunnen worden. Tot de gasten behooren ook enkele Nederlandsche journalisten. Deze gasten zijn nu ook uitgenoodigd door den senaat der vrije en Hansestad Hamburg om de openingsfeesten aldaar bij te wonen en van Maandag 17 tct en met Woensdag 19 Juni haar gast te zijn. 's Maandags 17 Juni zullen de gasten in Alsterlust ontvangen worden en deel nemen aan een „lmbiss." Om 11 uur gaan allen op een stoomboot een vaart in den Alster maken en de ver lichting van den geheelen Alster in oogen- schouw nemen. Dinsdag 18 Juni gemeenschappelijk bezoek aan musea verzamelingen en stedelijke in richtingen. Tocht op een door den senaat Drie maanden na dezen verschrikkelijken dag werden .Jacques Garaud en Ovidius Soliveau tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Doch het vonnis kon tegenover Jacques Garaud niet worden uitgevoerd. De ellendeling, die slechts een menschelijk ge voel in het hart droeg, een zeer vuiig gevoelde vaderlijke liefde, kon den dood zijner dochter niet overleven. Hij vond een middel om zich in de gevangedis op te hangen. Zoo stierf de ellendeling, in vijandschap met God en de menschen. Rij ging de eeuwigheid in zonder over zijne goederen beschikt te hebben, die later in de han den van verre bloedverwanten overgingen. 't Duurde bijna een jaar, eer Jeanne's eerher stelling werd uitgesproken. Den volgenden dag huwde Lucien Labroue met Lucia en trad met haar en hare moeder in 't be zit der fabriek op de terreinen van Alfortville gebouwd, waar vroeger zich Jules Labroue's fa brieken verhieven. Eaoul Dachemin werd zijn kassier en deze is met het oog op de lessen des verledens een aller- trouwst ambtenaar geworden. De jonggehuwden 't is nauwelijks noodig het te zeggen aanbidden elkander en zijn zoo gelukkig, als men het hier beneden zijn kan. Jeanne Fortier, de brooddraagster, is thans rijk van den rijkdom liarer kinderen en gelukkig in hun geluk. ,Ik heb veel geleden,* zegt zij dikwijls, ,maar thans leef ik in een paradijs 1... Wat is God toch go edl* Georges Fortier is op weg een zeer beroemd advokaat te worden. Weldra zal men hem tot afgevaardigde kiezen. Hij zal minister wordenWaarom niet? Juffrouw Amanda heeft een dwaas gevonden, die voor haar het groote magazijn van madame Augustine gekocht en haar bovendien tot vrouw heeft genomen. Een weduwnaar, die zijn eerste vrouw onge lukkig heeft gemaakt! Er is eene hemelsche gerechtigheid (S L O T.) van Hamburg ter beschikking gestelde stoom boot door de havenwerken; vervolgens be zichtiging van de havenwerken. HARBURG, 31 Mei. Bij een hevig onweder sloeg heden middag even voor 6 uur de bliksem in een petroleumtank der Bremer Trading Company Limited. Vijf tanken staan op dit oogenblik in vlammen, aan blusschen valt voorloopig niet te denken. De politie neemt maatregelen in het belang der veiligheid. WAALWIJK. Op Maandag 3 dezer des middags 12, uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. 2. Fantaisie „Lohengrin" (op verzoek Wagr.er. 3. Duo concertante pour clarinettes avec acc. d'harmonie. Madlener. WAALWIJK, 1 Juni 1895. Gisterenavond 7 uur hield de gemeenteraad eene openbare vergadering. Aangeboden werd het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1895 en gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Quirijns, Mombers en van Tilburg. Voorgelezen werd het door den secretaris opgemaakt verslag omtrent de verklaringen van den heer Paijensopzichtens hem ge stelde vragen betreffende de gasfabriek. Na goedkeuring van dit verslag werden B. en W. van hunne taak gedéchargeerd. De heer Van Schijndel constateerde dat reeds verleden week Donderdag een der tegenwichten van den gashouder naar beneden was gevallen en er sedert nog niets gedaan was om het op te halen, evenmin als er nog iets is gedaan om de door den heer Paijens noodig geoordeelde verbeteringen aan te brengen. De voorzitter gaf een relaas van het vallen van het tegenwicht, waarbij de schuld op een der werklieden geworpen werd. Hiertegen protesteerde de heer Van Schijndel en werd krachtig gesteund door den heer Baijens ook wat aangaat het urgente van de aan te brengen verbeteringen. De heer Baijens nam zijn ontslag als lid der gascommissie. Een meer uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Verleden Woensdag heeft de ontvanger der registratie en domeinen alhier, ten over staan van notaris Rant verpacht de gronden langs den Nieuwen MaasmondHagoort- Doeveren. Er was zeer veel volk. De verpachting bracht op f 9499.Er waren perceelen die duur andere die niet duur gingen over 't algemeen echter was de opbrengst minder dan ze wellicht andere jaren zou geweest zijn. (De staat verpachtte dit gedeelte van 't jaar voor 't eerst.) De oorzaak ligt in de lage hooiprijzen. Gisteren op de weekmarkt zijn van twee argelooze boerinnen weder de beurzen gerold; de eene hield in f2, de andere f10 a f 12. 't Is te hopendat men de vlugvingerige daders spoedig in handen krijgen. Verleden Woensdagavond is aan een lid der harmonie l'Espérance eene wond aan 't hoofd toegebracht door een lid van de harmonie St. Crispijn. Dat zulke zaken ge beuren pleit niet voor de goede harmonie tusschen de harmonieën. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Heden voormiddag is de haan op den toren der R. C. kerk geplaatst door den 15 jarigen Johan van Delft. Zijn vader was hem hierbij behulpzaam. De jongen klauterde even onbevreesd als deze. Dinsdagmorgen was de meid van den den landman C. J. Koni'n alleen op de boerderij in „de Purmer," onder Edam (de baas en de vrouw waren afwezig en de knecht was het veld in,) toen zij eeuig geraas in de woonkamer hoorde. Zij ging er heen en zag een man bezig een kistje open te breken, waarin gouden en zilveren voorwerpen en iuweelen waren. Op haar geroep nam de onbekende door het raam (dat hij van buiten geopend had) de vlucht en de meid zag toen nog een tweede persoon wegloopen. De politie te Edam, van de zaak onder richt, ging dadelijk per rijtuig „de Purmer" in, en het gelukte den veldwachters Klepper en Rexwinkel de beide personen die vroeger reeds herhaaldelijk vonnis hebben gehad te arresteeren, juist op het oogen blik, dat zij per tram naar Amsterdam wilden vertrekken. Beiden zijn daarop geboeid en voor den burgemeester van Edam gebracht, om verder te worden gesteld ter beschikking van den officier van justitie. Zij werden door twee gemeente veldwachters naar Amsterdam overgebracht. Bij hunne aankomst aldaar hebben zij, hoewel geboeid, eene poging gedaan om te ontvluchten. Zij snelden hollend het Damrak op; in hunne vaart liepen zij tegen een ladder, waarop een der beambten van de glazeuwasscherij zijn werk verrichtte. De ladder viel en de man stortte van boven naar beneden. Hij werd eerst in eene woning en daaraa naar het gasthuis vervoerd; ge'ukkig is zijn toestand niet gevaarlijk. De beide inbrekers waren inmiddels door den burgemeester van Edam, die in de on middellijke nabijheid was gebleven, omdat hij hen niet vertrouwde, en door de twee veldwachters opnieuw gearresteerd. Eeuige flinke burgers hielpen krachtig mede. Zij zijn naar de St. Pietershal gebracht, om veri oord te worden wegens de verwonding van den glazenwasscher. Doodslag bij Arnhem. Twee verversknechts Elderman en Bloemink die van hun werk uit Arnhem naar Velp terugkeerden, kregen Maandag onderweg zulk een hoogloopende ruzie, dat Elderman met een stopmes de slagader boven het linkeroog van Bloemink doorsneed met het noodlottig gevolg, dat deze terstond een lijk was. De overledene laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd achter. Het lijk werd voorloopig gebracht in het huis van den heer Henny wethouder te Velp, voor wiens woning het rampzalig feit plaats had, en nadat het door de dokters Fabius en Pantekoek was geschouwd, naar Arnhem getransporteerd. Terstond nadat Elderman den moord had gepleegd, deed hij daarvan zelf aangifte bij den burgemeester van Velp, mr. A. H. Brandt. Deze nam hem in verhoor, waarna hij achter slot en grendel werd gebracht. Dinsdagmorgen is hij per rijtuig naar Arnhem vervoerd, om door den officier van justitie verhoord te Elderman, die gehuwd is en vier kinderen heeft, staat noch bij den burgemeester noch bij de Velpsche politie ongunstig aange schreven en maakt geen misbruik van sterken drank. Waarschijnlijk heeft hij de noodlottige daad in drift bedreven. In een herberg te Scharsterbrug (Fr.) ontstond Dinsdagavond twist tusschen twee welgestelde veehouders. Men werd handge meen, en een hunner, A. K. aldaar, kreeg bloedende wonden aan hootd en hals, vrij zeker met een mes of ander scherp voor werp toegebracht. Als vermoedelijke dader werd W. de B., een rijke boer, door den rijksveldwachter aangehouden en in zijn eigen fraai rijtuig naar den rechter commissaris te Heerenveen gebracht, die, na verhoor last gaf tot zijne gevangenhouding. De sterke drank speelt ook weer hier een rol in dit familie-drama; dader en verwonde zijn zwagers. Cornelis van Doorn, de dader van den moord in den laten avond van Hemelvaarts dag te Doorn, waarvan de boerenknecht W. H. de Bruiu het slachtoffer is geworden, heeft zijn misdrijf volled g bekend. Uit de iustruc- tie moet blijken, dat de dader en diens broeder reeds lang een wrok tegen den verslagene hadden, hetwelk zijn oorzaak vindt in een ruzie, die op het ijs in den afgeloopen winter te Maarn, alwaar zijn woonachtig zijn, moet hebben plaats gehad. Het vermoeden schijnt bewaarheid te zijn, dat reeds vooraf de dag was vastgesteld, waarop het tot een afrekening moest komen. Van daar dat de houding van den dader, zoowel tijdens zijne inhechtenis neming en zijn verhoor als bij zijne over brenging naar Utrecht steeds kalm was en hij zelfs koelbloedig moet hebben getuigd „het moest er toch van komen. Verscheiden getuigen zijn reeds voor den rechter com missaris geweest. (U. D.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Een sprekend bewijs dat eene muziek kiosk voor Waalwijk, in eene te lang reeds be staande behoefte voorziening brengen zou, leverde ons opnieuw Woensdagavond, toen we na afloop der serenade aan het gouden echtpaar „Van der Pennen," de harmonie l'Espérance van af het balcon harer zaal eene ovatie zagen brengen aan $ene onover zienbare, dicht op elkander gepakte menschen- massa; we bemerkten zelfs enkele raadsleden, zulks deed ons goed (Scheen de muziek- kiosk in onzen gemeenteraad niet„eene question bruiante Was 't tot veler be vreemding mogelijk, onder onze „vroede vaderen" aan te treffen met 't idéé: „eene muziek kiosk op onze Markt leidt tot niets," „volks-concerten worden slechts door kinderen bezocht," dezulken moeten, dunkt ons,Woens dagavond van gedachten veranderd zijn. Immers oorverdoovende bravo's klonken 1' F.spérance uit die menigte tegemoet; toe juichingen kwamen tot geen einde, 't was bepaald een gezellige prettige, zeldzame ontspanning voor het volk, enkele oogenblikken te kunnen genieten van die melodieuse, musicale accoorden, opgeluisterd door eenen prachtigen zomeravond. Voorzeker moet men „Droogstoppels" of „dwarskijkers" zijn, om bij den aanblik van dat alles niet te wenschen: „dat het volk" spoedig eene muziek-kiosk bezitten moge, en dat onze gemeenteraad niet langer aarzele Een opmerker. CAPELLE, 31 Mei 1895. Verscheidene jougelui hoorde ik deze week zeggen hoe zoude hel komen dat wij niet in ééne courant het verslag lezen van de uitvoering op Hemelvaartsdag." Het hoofd van die jongelui zegt er moet recensie van gegeven worden. Welaan dan, om mijnheer „de recensie" dan gerust te stellen, volgt hier eene juiste beoordeeling. Met Hemelvaartsdag gaf het mannenkoor „Oefening kweekt Kunst" onder directie van den heer Frans de Cortic uit Waalwijk, eene uitvoering in het schoollokaal in de I '.eistraat. Bij den aanvang te 21/a uur was net lokaal reeds eivol, zoodat de toehoorders geen last hadden van de koude. Zes koornunimers werden opgevoerd: Sonn- tags (Abt.) De Hemel (de Vliegh Die Ves per (v. Beethoven.) Jagerkoor (Cooymans.) La retraite (Rillé en Sangermarsch (Solle.) Vooral het Jagerkoor, waarbij de heer Platteel op de piano accompagneerde, werd met veel brio gezongen en viel dan ook in den smaak. Tusschen de koornummers in gaf de heer Monté uit Kaatsheuvel, nu en dan in ver- eeniging met een of meer leden der zang- vereenigingverschillende goed geslaagde komische scènes ten beste. Jammer, dat hij even voor 't einde als 't ware geéclipseerd werd door den Langstraatschen Abr. deWinter, den heer M. Timmermans van Raamsdonks- veer, die als toehoorder daar aanwezig was en op verzoek van den president der ver- eeniging den heer A. Verheijden Az., voor droeg „Onzin, onzin Natuurlijk werd hij daverend geapplaudisseerd. Dan bracht de onlangs opgerichte dames- zangvereeniging alhier, onder leiding van den heer A. van Beek, nog een tweestemmig koornummer ten gehoore. In aanmerking ge nomen den korten tijd, dat die vereeniging bestaat en dat ze thans voor 't eerst openlijk optrad, heeft de directeur eer van zijn werk. We zouden echter gaarne een beeije meer geluid gehoord hebben. Nu ging het ons wel wat zeurig en zacht. Ziehier mijnheer „de recensie" de juiste beoordeeling. Uw dienaar, Solfser. WAALWIJK, 31 Mei. De dezer dagen afgeloopen grasverpachtingen zijn, over het geheel genomen, hooger dan men ver wacht had. De meesten echter moeten nog plaats hebben en zijn thans bijna allen vóór en tegen half Juni aangekondigd. Er was tamelijk veel aanvoer van hoornvee ter markt, doch de handel was niet vlug. Alleen voor weivee, als gevolg van buitengewoon veel gras, bestaat goede vraag aan hooge prijzen. Kalfkoeien golden f 120.f175.af Dito vaarzen 1115155.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f 3.a f8.f Weilammeren aangevoerd ongeveer stuks, verkocht van f'3.a f6.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 692 kg. van f0,69 f 0.89 per kg. Eieren 1 2,50 a 3,50 per 100 stuks. Onder den invloed der willige stemming in het buitenland wordende granen ook hier ter beurze steeds aan klimmende prijzen verkocht. Men noteert Helena rogge f 160.per 2250 Kg. Bessarabische rogge f 155.per 2250 Kg. Russische rogge f145.per 2250 Kg. Ristarwe f7.a f7.50 per 80 Kg. Witte tarwe f6.75 a f7.25 per 80 Kg. Roode tarwe f6.50 f7.per 80 Kg. Voedergarst f3.50 a f3.75 per 60 Kg. Inl. haver f7.a f7.50 per 100 Kg. Buitenl, haver f6.a f6.50 per 100 Kg. Voererwten f5.25 A f5.5o per 80 Kg. De huidenmarkt is zeer vast aan stijgende prijzen. Op alle hootdmarkten is de voorraad klein. Men zegt dat voor Amerika rekening voortdurend orders zijn voor lichte huiden, terwijl Engelsche looiers koopers zijn voor prima zware gezouten zomerhuiden. Verschil lende looiers alhier hebbeu gecombineerd en zeilende gekocht daar men voor prima zware zomerhuiden, die hier de laatste jaren veel ver werkt worden.geen lagere maar hoogere prijzen verwacht. Het verschil in prijs bij verleden jaar om dezen tijd is nu reeds 20 a 25 °/0 Niet zonder reden dus gaan de leerprijzen veel hooger, vooral omdat er weinig voorraad bestaat, en die er is wordt door de houders niet dan aan klimmende prijzen verkocht. Eene zaak houdt eene nog belangrijker hausse tegen: het geval namelijk dat eenige looiers en leerkoopers, zoowel hier als in Gelderland en Zuid-Holland, enkele maanden geleden op levering hebben verkocht; zoodra deze ver kooporders zijn afgeloopen voorziet men een algemeene prijsverhooging. In den schorshandel is nog weinig beweging. Er wordt gewacht op het nieuwe product, waarvan de markt gezet wordt tegen het einde van Juni. Tot onze diepe droefheid overleed hedenna een kortstondige ziekte voorzien van de HH. Sacramenten der stervendenonze beminde Broeder Behuwdbroeder en Oom, de Weleerw. Heer Uit aller naam, E. J. IJ. VAN IERSEL Van Nuenen. A. VAN IERSEL. JOS. VAN GILS, R. K. Pr. Uden, 25 Mei 1895.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2