BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Turkije. llij kspostspaarbank. BINNENLAND. Te Brussel was de politie sedert eenigen tijd een bende valsche munters op 't spoor, In Februari ontdekten eenige kinderen onder de sneeuw in een rioolgat eeu pan met een menigte valsche frankstukken met den beel denaar van Leopold II en de jaartallen 1886 en 1887, met het Vlaamsche opschrift: »Een- dracht maakt macht." De speurhonden gingen aan 't zoeken en merkten alras dat er een talrijke bende valsche munters was, maar ze konden er geen te pakken krijgen. Dezer dagen kreeg een rechercheur een anoniemen brief, waarin hem meegedeeld werd waar de munten werden gemaakt. Na voorafgaand onderzoek drong de politie het huis binnen en vond er eene vrouw en twee mannen druk bezig met de munten. Frankstukken ge lijk aan de straks beschrevene werden er in grooten getale gevonden. De voornaamste schuldige schijnt te zijn de kruidenier Ma- thieu de Gombes, minnaar van de vrouw. De mail van Mauritius bracht aan den Temps de t:jding dat de vredespartij te Ta nanarive dagelijks aan invloed wint. Zelfs weet de Timescorrespondent mee te deelen dat de koningin tot haar overhelt en dat er plannen gesmeed worden om den premier gemaal Rainilaiariwony omver te werpen. Een aantal Madagassische edelen van alle moge lijke rangen zijn reeds gesneuveld of in de moerassen van Ambohibary omgekomen; dit heeft Ranawalo zeer bedroefd en zij moet op de beëindiging van den krijg bedacht zijn. Ramasombazaha, een der voornaamste le gerhoofden heeft eenige lagere chefs laten ont hoofden. Zij die de sterkten langs den weg van Majoenga naar Tananarive bezet houden zijn vergezeld van uitgehongerde soldaten zonder krijgstucht, En zoo ligtna de over winningen van generaal Metzinger, de weg naar de hoofdstad, althans wat gewapende tegenstand aangaat, voor generaal Duchesne zoo goed als open. Een hoofdofficier heeft in een bui van ver volgenswaanzin twee revolverschoten gelost op den kapitein generaal van Madrid, die ern stig gewond is. De Indépendance meldt omtrent dien moord aanslag, dat de bedrijver van den aanslag vroeger te vergeefs om de hand der dochter van den kapitein generaal Primo de Rivera zou hebben gevraagd; de beide kogels kwamen links in de borst, en de toestand van den gewonde scheen vrij wel hopeloos. Volgens een bericht uit Tanger zou Marokko, de hoofdstad, bijna in handen van opstandelingen zijn gevallen. De stam van Rjomma heelt haar aangetast op een oogen- blik dat zij slechts zwak verdedigd kon worden. De toestand zou zoo hopeloos zijn geweest dat de sherif, een bloedverwant van den sultan, de stad verliet om over den vrede te onderhandelen. Doch hij zou mishandeld zijn! Maar op het laatst zou er oneenigheid onder de aanvallers zijn ontstaan. In een van de kolenmijnen van Fifeshire, in Schotland, zijn Vrijdag de houten wanden van den ventilatietoestel in brand geraakt. Na korten tijd werden de wanden geheel aangetast en het vuur breidde zich uit langs de gangen. Hoewel men trachtte het te stuiten en onmiddellijk reddingsbrigades naar beneden zond door een andere schacht, kon den niet alle mannen die in de gangen aan 't werk waren worden gered. Twee lijken werden opgehaald, en zeven werklui overleden Zaterdagochtend in het Ziekenhuis aan hun brandwonden. Uit Honkong verneemt de Times dat president Tang op Formosa beschikt over lOOüOO man die welgewapend zijn. Ook zou hij veel munitie hebben. De Chineezen be reiden zich voor op de verdediging, maar bij het volk moei niet veel geestdrift zijn en het moet vaststaan dat de Chineesche regeering de republiek improviseerde. Bij Kiel heeft eene ontploffing plaats gehad op een torpedojagerde laatste der reeks vaartuigen door de Turksche regeering te Kiel besteld. Negen-en-veertig personen waren aan boord op het oogenblik der ont ploffing. Na het ongeval heerschte aan boord de grootste verwarring, daar het schip voort liep, en de inrichtingen tot het afsluiten van den stoom grootendeels vernield waren gelukkig slaagde men er in, den stuurtoestel spoedig in orde te brengen. Toen werd de noodvlag geheschen en twee booten te water gelateneen der bij Eckernförde manoeu- vreerende torpedobooten snelde te hulp en nam het beschadigde vaartuig op sleeptouw. Weldra kwamen nu drie geneesheeren uit Eckernförde aan boord om de gewonden te verbinden en te doen vervoeren, de bewoners van het stadje namen de ongelukkigen lief devol op. Later bezochten vice admi raal Karcher en tal van andere autoriteiten het vaartuig. Door het voorloopig onderzoek is reeds uitgemaakt dat het onheil te wijten is aan watergebrek in den voorsten ketel aan stuurboordzijde. De opzichter Gönne uit Berlijn, die ernstige brandwonden bekomen had is overleden. Het aantal dooden bedraagt nu elf. Op het proefterrein van Krupp bij Meppen werden onlangs voor het Duitsche departement van marine twee pantserplaten beproefd van dezelfde qualiteit en dezelfde dikte (300 mM.) als voor de het zwaarst gepantserde gedeelten van een thans in aan bouw zijnd pantserschip in aanmerking zijn gebracht. Beide platen waren tegen ijzeren scheepswanden met eikenhouten onderlaag opgesteld. De eerste plaat kreeg 3 schoten: Gén stalen granaat van 23 cM. en een gewicht van 234 kgr., die met een snelheid van 555 M. het doel trof, en twee stalen granaten van 21 cM. en 140 kgr. gewicht met een trefsnelheid van 660 en 680 M. De laatst afgeschoten granaatwelke zooals de beide andere niet door de plaat heendrong, zou een stalen plaat van gewone qualiteit en 480 mM. dikte gladweg doorboord hebben. De tweede plaat kreeg eveneens 3 schoten, maar uit een vuurmond van 30,5 cM. De stalen granaten van 329 kgr. gewicht troffen het doel met een snelheid van resp. 532 572 en 604 M. Ook deze plaat bood weerstand: de geharde oppervlakte kreeg slechts weinig beteekenende indrukken. Overigens vertoonden de platen geen deformaties of scheurendaarentegen werd de eikenhouten onderlaag door de ge weldige schokken gedeeltelijk vernield. Zulk resultaat is nog nooit bereikt. De met het laatste schot op de tweede proefplaat afge schoten granaat zou een pantser van 500 mM. dikte en van de qualiteit van het tot nog toe vervaardigde staal grifweg doorboord hebben. In den strijd tusschen geschut en pantsering is derhalve op het oogenbük de laatste in het voordeel. Door den grooten brand in de petroleum- bergplaatseu te Harburg is een schade aan gericht die op twee millioen mark begroot wordt. Het machinegebouw en de loodsen werden vernield maar alle nabijgelegen fa brieken en woonhuizen zijn gespaard gebleven, dank zij het intijds opwerpen van aarden wallen en de gunstige windrichting. Het vuur woedt wel is waar in de tanks nog voort maar neemt geen verdere uitbreiding aan zoodat het gevaar als geweken beschouwd kan worden. Bij de ramp te Harburg komt een noodlottig ougeval te Elberfeld. Een vat met 100 K.G. buskruit, voor een vuurwerkfabriek aldaar bestemd, en afkomstig van Gebr. Mömbker te Rumantehl is in de Berlinerstrasse ontploft. De wagen, waarop het vat kruit clandestien vervoerd werd, is geheel vernield, het paard gedood, de voer man en acht a 10 personen waaronder de ambtenaar bij het openbaar ministerie, assessor Hansen, zwaar, tal van anderen licht gewond. De voerman is; reeds in het ziekenhuis over leden. Aan beide zijden der straat werden de huizen beschadigd; duizenden glasruiten sprongen. De aardbevingen. Men heeft te Spoletta weder een zeer ster ken aardschok waargenomen; vooral de ge vangenissen werden zwaar beschadigd en verscheidene huizen bekwamen scheuren. Te Florence was de paniek onbeschrijfelijk. De inwoners stortten zich waanzinnig van angst uit de huizen, de schouwburgen en de kerken, welke laatste zeer vol waren. De priesters verlieten vol schrik het altaar en vermeerderden de algemeene ontzetting onwillekeurig. Het is te verwonderendat deze wilde vlucht geen ongelukken heeft veroorzaakt. In de schouwburgen was het dezelfde toestand van radeloozen schrik, sommige artisten trachten echter het publiek gerust te stellen. De angst der bewoners laat zich gemakkelijk verklaren als men weet, dat Florence nog nimmer door eene aardbeving werd geteisterd. Volgens de dagbladen zouden bijna drie duizend huizen zijn beschadigd en een der tigtal geheel verwoest. Bij vele wijnhande laars vielen de pyramides van flesschen om die zoozeer de aandacht der vreemdelingen trekken zoodat alle flesschen braken en de wijn als een beek over de trottoirs en in de goten stroomde. De oevers van de Arno waren ingenomen door de vreemdelingen die in de hotels woonden. Zij hadden daar stoelen, veldbedden en kofters neergezet om in de open lucht te wachten tot zij met den eersten den besten trein konden vertrekken. Ofschoon het seizoen bijna is afgeloopen, is deze vlucht der vreemdelingen van zeer groot nadeel voor sommigen. In enkele dorpen is de angst der bevolking ten top gestegen. Overal worden waskaarsen ontstokenals zoovele smeekbeden tot het afwenden der bezoeking; want ieder is overtuigd, dat de aardbevingen nog niet zijn geëindigd. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat in Janina een hevige aardbeving waargenomen werd. De schade is aanzienlijk en verscheidene personen kwamen om. Te Laibach was sedert eenige dagen niets van aardbevingen gemerkt, maar Vrijdag middag deed zich weer een korte heftige schok voor, en 's avonds een zwakke. Te Felixdorf bij Wiener Neustad is Zaterdagmorgen het oefengebouw van een kruitfabriek in de lucht gesprongen. Twee mannen en vier vrouwen, die aan het werk waren, werden in stukken gescheurd. Over den laaghartigen aanslag op de ver tegenwoordigers van Groot-Britannie, Rusland en Frankrijk te Dzjedda zijn tot dusver deze bijzonderheden bekend. William Shortland Richards, Engelsch con sul te Dzjedda sedert 1892, en Abdoer Razzak, Engelsch vice consul en tevens consul voor Zweden en Noorwegen, waren Donder dag met C. Brandt, den Russischen consul, en M. E. Dorville, den secretaris van het Fransche consulaat, hun dagelijksche wan deling gaan maken en later wat gaan zitten op de plaats waar zij gewoonlijk uitrustten, een minuut of tien van de stad. Plotseling vertoonden zich in hun onmiddellijke nabij heid een stuk of acht gewapende Bedowienen en schoten op hen. Abdoer Razzak viel door een schot en een dolksteek doodelijk gekwetst op den grond en blies na tien minuten den adem uit. Ri chards werd zwaar gewond in zijn arm en rug, en Brandt en Dorville kregen gevaarlijke wonden in 't gezicht. Vijftien verdachten zijn in hechtenis ge nomen. Dat drie schepen van de Engelsche vloot van de Middelandsche Zee naar Dzjedda gaan, is reeds gemeld. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 4703,62: terugbetaald f 3142,38. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2025, WAALWIJK, 5 Juni 1895. Den 31e Mei jl. vertrok hier met de noor derzon een reizend horlogemaker, die na het trouwpak van zijn kostbaas te hebben mee genomen, ook nog in zijn beroep als horlo gemaker eenige gouden, zilveren en nickelen horloges verduisterde. Gisteren werd hier een soort straatroof gepleegd een 14jarige knaap namelijk, die een zilveren remontoir horloge met goud afgezette randen bij zich droeg, werd door .een vreemdeling, op diens vragen hoe laat het was, daarvan beroofd; die vreemdeling, in 't zwart gekleéd, met ingedeukten hoed, mager en donker van uitzicht, had de brutaliteit nog na het plegen van zijn misdrijf rustig zijn weg te vervolgen; doch ontwarende dat hij nagezet werd door belanghebbenden en de politie, wist hij toch te ontkomen. Belasting op rijwielen Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben bij de provinciale staten ingediend een voorstel tot heffing eener belasting op het gebruik van rijwielen op de openbare wegen en voetpaden binnen de provincie. Blijkens het ontwerp zal de belasting be dragen- f 5 per jaar. Niet belastingplichtig is het gebruik o. a. door militairen, als zoodanig naar de militaire voorschriften tot gebruik van een rijwiel aan gewezen door ambtenaren krachtens hun instructie door kinderen beneden den leef tijd van 12 jaren, en door niet-ingezetenen der provinciemits zij niet langer dan 14 achtereenvolgende dagen in de provincie verblijven. Te rekenen van 1 Januari 1896 zal in de contracten voor de levering van grond stoffen en voorwerpen van kleeding en uit rusting voor het leger, met wijziging van het ten deze bestaande, het volgende worden opgenomen „Vermeent de aannemer dat de afkeuring ten onrechte heeft plaats gehad, dan geeft hij daarvan, binnen acht dagen na de dag- teekening van het bericht van den uitslag der keuring, kennis aan den minister van oorlog, door wien alsdan eene herkeuring wordt gelast. „De herkeuring geschiedt door eene com missie van drie deskundigen, aan te wijzen „één door den aannemer tegelijkertijd met de aanvraag om herkeuring; „één door den minister van oorlog, binnen 8 dagen na de ontvangst van die aanvraag, en één door de aldus aangewezenen, binnen 14 dagen nadat zij met de door den minister gedane aanwijzing zijn in kennis gesteld. „Bij gebreke van overeenstemming in de keuze van den derden deskundige, wordt deze door de arrond. rechtb. te 'sGravenhage benoemd. „Van de commissie mogen geen deel uit maken 1°. Zij die aan de eerste keuring hebben deelgenomen. 20. Zij die bij de aanbesteding van de bij deze overeenkomst bedoelde levering hebben ingeschreven." Men schrijft uit Amsterdam Bij drommen zijn Amsterdammers en pro vincialen de twee mooie Pinksterdagen naar de terreinen der tentoonstelling getogen, die vooral 's avonds bij het stralend electrisch licht en de veelkleurige lampions het tooneel waren van groote levendigheid. Zondag steeg het aantal bezoekers tot over de 21000 en naar schatting zal dit cijfer Maandag nog over troffen zijn. Overal heerschte eene franke, vrije Pinkstervreugd. In de cafés en bierhuizen kwam men han den te kort, de olifant trilde op zijn beenen vanwege de vele menschen, die er door naar den toren klauterden, welke zijn logge lichaam torst. Anderen die hooger op nog wilden lieten zich naar boven zweven in den ballon captif; meer bescheidenen waren tevreden met zich op de kameelen uil het hippodrome te laten hijschen bleven gelijkvloers in de pof fertjeskraam, vergastten zich aan de schijn- duikelingen in den wonderschommel, lieten zich langs de rutschbaan zwieren of schoten de pijpekoppen stuk in het tir de salon. Het allerdrukste was het echter op Oud- Holland waar de menschen in lange rijen queue maakten voor den ingang. Eene ver rassing wachtte daar eene eerzame burger vrouw, die met een aanspraak van den bur gemeester Fabius en onder aanbieding van den eerewijn ontvangen, werd gehuldigd als de honderdduizendste die haar intree door de poort deed. Op het Marktplein zelf con centreerde zich de jolige menigte, die langs de oude huisjes hoste of rondedansen om de muziek maakte. Het was de vroegere Am- sterdamsche kermisvreugd in hare glorie hersteld. Maaudagnamiddag werd met eenige plech tigheid het lokaal, dat ter beschikking is ge steld der pers, ingewijd. De voorzitter van het comitémr. Calisch, sprak een toepasse lijk woord, dat beantwoord werd door den heer De Balbian Verster namens het pers comité en door den heer Appel namens den Ned. journalistenkring. Ook de commissaris- generaal van Belgie zeide eenige hartelijke woorden en deed daarin doorschemeren, dat van de zijde zijner landgenooten de tentoon stelling menige opluistering nog wachtte, o.a. in den vorm van muziekfeesten, en een be zoek, dat de poorters en poorteressen van oud-Antwerpen van zins zijn aan oud-Holland te brengen. Nog huldigde de heer De Vos, van de firma De Vos Le Grand, den se cretaris Elout van het perscoraité voor zijnen onvermoeiden arbeid en aangename samen werking met het tentoonstellingscomité. Uit Vlijmen wordt gemeld Eene vreeselijke misdaad heeft hier plaats gehad. Zekere B. heeft op 25 passen afstand zijne vrouw met een geweer doodgeschoten. De misdaad schijnt in dronkenschap te heb ben plaats gehad. De misdadiger is gearre steerd, doch ontkent zijn vrouw te hebben willen dooden. Als vervolg op het bericht omtrent het niet aannemen van het akkoord, aangeboden in zake den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden oud griffier en oud-wethouder J. H. Schreurs te Roermond, kan nog gemeld worden dat het passief bedraagt f450,000, het actief f150,000. Men schrijft uit Ginneken In den namiddag van den len Pinksterdag heeft zich een onbekend heer met een revol verschot van het leven beroofd. Eene dienst maagd vond hem aan den Teteringschen Zandberg aan den slootkant, met de revolver in de hand. Op het lijk zijn gevonden een notitieboekje en een portemonaie met f120 Het linnengoed was geteekend D. P. Men vermoedt dat de onbekende uit Rot terdam kwam. Hij reisde met den tram die op den Rolterdamschen trein rijdt en liet zich aan den Tetringschen Zandberg uitzetten, waar hij ko.t daarop den zelfmoord moet hebben gepleegd. De gearresteerde wethouder VV. de B., te Scharren (Fr.), die/Woensdagmiddag op last van den rechter commissaris te Heerenveen in preventieve hechtenis gesteld werd, wegens verwonding van zij n zwager, is uit die hech tenis ontslagen. Een geneesheer legde omtrent den aard der verwonding eene geruststellende verklaring af. Bij een hevig onweder, dat boven Aarle Rikstel woedde, sloeg de bliksem in de wo ning van de wed. Van den Bogaard aldaar. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het huis met twee aangrenzende panden weldra in lichterlaaie stond. Ondanks de ijverige pogingen van de brandweer brandden de drie woningen tot den grond toe af. Ook het grootste gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlammen. Ailes was verzekerd. Zaterdagavond werd te Oudenhoorn de watermolen door den bliksem getroffen. Een bliksemstraal doorboorde den buitenmuur vernielde voor een gedeelte een venster vervolgde zijn weg door den schoorsteenmuur en sloeg van daaruit boven in den molen waar o. a. een zware eikenbalk is gespleten. Op eigenaardige wijze werd op een kamertje der bovenverdieping huisgehouden, bijv. een tafel op een 3 tal plaatsen eenigszins be schadigd, stukken van een luciferspotje en een aschbakje afgeslagen, een paar schoenen door het vertrek gesmeten enz. De schoor steen is van roet bevrijd, dat zelfs tot op den vangstok werd gevonden. Gelukkig werd niemand van het talrijk gezin getroffen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2