Spanje. Duitschland. Zwitserland. Italië, Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Woensdag 12 Juni jaarmarkt en botermijn te Waalwijk. 1Ëg-a—u— "▼ha kw*m> werd het gebrul van „£t mort mor':" algemeen, dat de espada Eruga ^ef dier met een enkelen stoot doodde. Een esden stier verging het eveneens. De onder nemer en de espadas zullen vervolgd worden. Men herinnert zich echter, dat onlangs een dergelijke overtreding met één franc boete bestraft werd, wat zeker niet geschikt is, om van overtreding der wet af te schrikken. Te Béziers is een der espadas ernstig aan het been gewond, zoodat hij bewusteloos uit de arena gedragen moest worden. De zuster van den minister-president Ribot, mevrouw Lambert, is te Calais door een trein overreden. Zij ging in een tram naar het stranden de koetsier wilde nog juist de rails oversteken toen er een rangee- rende goederentrein aankwam. De passagiers van de tram ontstelden hevig en wilden het rijtuig verlaten. Ook mevrouw Lambert sprong uit den wagen, die ongestoord zijn weg ver volgde, zij viel en werd door een goederen wagen in vaart over de borst gereden. In het hospitaalwaar men haar heenbracht, is zij overleden. Ribot ontving een groot aantal bezoeken van deelneming. Woensdag is hij vertrokken naar Calais om de begrafenis bij te wonen. Majoor Clavyodie generaal Primo de Riveragouverneur van Madrid, door een pistoolschot zóo ernstig verwondde, dat men voor zijn leven vreest, is gefusilleerd. Zeer kalm onderging hij zijn vonnis. Voor zijn dood schreef hij nog een brief aan zijne verloofde en gaf hij den wensch te kennen, dat generaal De Rivera genezen zou van de wonden, die hij hem had toegebracht. Het blijkt derhalve onjuistdat hij zich op den generaal wilde wreken wijl deze hem de hand zijner dochter had geweigerd. Alles wijst op tijdelijken, eenzijdigen waanzin. De veroordeelde was niet aanstonds dood, maar ontving van een der soldaten van het executie-peleton het genade schot onder de kin. De menigte, die het treurig schouwspel bijwoondescheen diep onder den indruk daarvan, terwijl de troep defileerde voor het overschot van den ongelukkigen officier. De directeur der stoeterij te Moron, bij Sevilla, kapitein Bernal y Estella, is door een hengst gedood. De hengst een der fraaiste, maar ook een der woestste paarden van de stoeterij was uit den stal ontsnapt, om een troep paarden na te loopenwelke hij buiten had gehoord. De kapitein ging alleen den vluchteling vervolgen en weldra had hij hem ingehaald. Hij trachtte nu den hengst van de andere paarden te scheiden en hem naar den stal terug te brengen. Maar het woeste dier wierp hem omver en verwondde hem zoo deerlijk met tanden en hoeven, dat hij weldra stierf. Eenige boeren, die te hulp schoten konden den hengst eerst van zijn slachtoffer verwijderen, toen zij hem het lijf schroeiden met brandende stroobossenop stokken gestoken. De verpleging der ongeveer 80000 Duitsche en vreemde krijgslieden, die bij de feesten van Kiel tegenwoordig zullen zijn, gaat met groote moeilijkheden gepaard. Dagelijks moet 25000 pond versch 3000 pond gerookt en gezouten vleesch 5000 pond boter16000 eieren, 1000 liter melk, 60000 pond brood, aardappellen, erwten en ongeveer 12000 liter bier geleverd worden. Boven Balingen (in zuidwestelijk Wur- temburg) is een wolkbreuk voorgekomen. De hevig gezwollen Eijach sleurde een woonhuis met, zijn bewoners mee. Negen menschen worden vermist. Té^Fromraeren zijn vier huizen weggesleurd en worden eveneens negen menschen vermist. Te Durrwangen (in de buurt?) is een huis weggespóeld, en te Laufen worden vijltien menschen verwist. Over de overstroomingen in het district Balingen wordt nader gemeldin de stad Balingen zijn tien menschen verdronken, te Frommern zijn zeven menschen omgekomen en worden er negen vermist, en te Laufen zijn vijftien dooden. Het klooster Banco bij Trosino in Zwitser land is Dinsdag geheel afgebrand. Twee non nen kwamen in de vlammen om. Het standbeeld voor den maarschalk de Mac-Mahon, hertog van Magenta, is te Ma genta met groote plechtigheid onthuld. Het woord voerden de burgemeesterde mi nister van oorlog Mocenni, de senator Mas- sarani, de burgemeester van Milaan, de pastoor van Magenta, de Fransche generaals de Vaul- grenant en Jung, de laatste uit naam der Ligue latine. Natuurlijk werd hier en daar wel eens gewezen op de minder goede ver standhouding tusschen Italië en Frankrijk, die thans bestaat. Maar de woorden van vriendschap en onderlinge waardeeriug, al waren zij ook minder krachtig dan die van geestdrift in de dagen van Magenta, vonden toch weerklank in de gemoederen der om standers. Ook de pers van beide landen betoont zich zeer verheugd over deze plech tigheid, welke slechts strekken kan om te bewijzen dat de beide volken bijeen behooren en dat het misverstand slechts van voorbij gaanden aard is. Aan den berg bij Resicza, in het komitaat Krasso Szöreny, heeft zich eene groote aard storting voorgedaan. Tal van werklui, die in de steengroeven bezig waren, werden onder de aarde begraven, en andere gekwetst. Te Wels (Opper-Oostenrijk), waar een bron van natuurgas bestaat en in exploitatie is, heelt men nu een tweede gasbron ver kregen. De vereenigde machines der tabrieken van landbouwwerktuigen hebben op een diepte van 200 meter die bron geboord, welke da gelijks 350 kubieke meter gas oplevert. Die hoeveelheid is voldoende voor het verlichten van hunne werkplaatsen en hel stoken in de machineszoodat zij geen steenkolen meer noodig hebben. Behalve het gas komt ook, door de sterke drukking veel water te voorschijn. Dat water, hetwelk scheikundig onderzocht wordtis waarschijnlijk door de zouten, welke het be vat, bijzonder geschikt voor de stoomketels. De staatsraad Lerche, directeur van politie, is plotseling verdwenen a'le nasporingen gedaan om hem te vinden, zijn te vergeefs geweest. Men houdt het er voor, dat hij in handen van nihilisten gevallen is. De hoofdman der Orenburgsche Ko zakken Maessoerof, is door de militaire recht bank in het district Kjef wegens verduistering van aan de regeering toekomende gelden ver oordeeld tot verlies van al zijn rechten en acht maanden gevangenisstraf, gevolgd door verbanning naar Siberie. Hevige boschbranden hebben weder in de Vereenigde Staten, in de petroleumstreek van Noord-Pensylvanie, groote verwoestingen aan gericht. Verscheidene steden moeten in de asch gelegd zijn, en er zijn, naar men vreest, ook vele menschen omgekomen. Bijzonder heden weet men nog niet, omdat de telegra- phische gemeenschap is verstoord. Het schijnt dat de brand weder is veroorzaakt door een vonk van een locomotief. In de Oostelijke Staten der Unie heerscht een geweldige hitte. In Nebraska heeft een overstrooming, ver oorzaakt door het breken van den afsluitdijk van het meer Curti, groote schade veroorzaakt. Vier mannendie op een locomotief een spoorweg inspecteerden, zijn verdronken. WAALWIJK. Zondag 9 dezer 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. BEZOOIEN. CONCERT door de harmonie l'Espéiance, in den tuin van den heer C. van Dongen op Zondag 9 Juni, nam. half zes uur. (Zie programma's). WAALWIJK, 8 Juni 1895. Zooals bekend, is er nog een zeer groote voorraad oud hooi, terwijl er van 't jaar ver bazend veel gras gegroeid is. Een gevolg van een en ander is geringe opbrengst der grasverpachtingen. Goede perceelen voor- en nagras brachten bij de gehouden openbare verhuringen 9 a 10 gulden per hont op; andere jaren 17 22 en hooger. Voorgras gemiddeld f 8 per hont, wat ongeveer de helft is van anders. Goede perceelen in den Waalwijksche pol der, die uit de hand verhuurd zijn, brachten meer op: ongeveer 12 a 13 gulden. Bij de te Heusdeu gehouden verpachting van den Maasmond waren de prijzen veel lager dan op de hier gehoudene. Door de uit de staten dezer provincie benoemde commissie voor het onderzoeken van een plan tot aanleg van een scheepvaart kanaal van de Zuid-Willemsvaart langsTilburg naar de Mark en door de Oosterhoutsche haven naar de Amer is thans een definitief rapport uitgebracht. In een zeer uitvoerig en zaakkundig verslag zet de commissie het nut van den zoozeer gewenschten waterweg uiteen. Zij brengt in herinnering de groote offers, die de provincie zich getroost heeft voor den aanleg van kunstwegen, terwijl zij wijst op de aanzienlijke bedragen die door het rijk zijn besteed tot verbetering van kunstwegen. Onder mede- deeling dat door de betrokken gemeenten, onverminderd kosteloozen afstand van de voor den aanleg benoodigde gronden, eene bijdrage van ruim 700,000 is toegezegd, stelt zij voor eene subsidie uit de provinciale kas te ver- leenen van f 1,000,000, en onder aanbieding dier bijdrage bij de hooge regeering aan te dringen dat het kanaal, waarvan de kosten zijn geraamd op vier en een half millioen, van rijkswege worde aangelegd. In de vergadering van den Tilburgschen gemeenteraad werd voorgelezen een schrijven van gedep. staten, met uitnoodiging namens den minister van binnenl. zaken om art. 26a der politie-verordening (betreffen le het venten en verkoopen van persproducten) in te trek ken, ten einde eene voordracht tot vernietiging wegens strijd met de wet te voorkomen. Burgemeester en wethouders hebben gemeend zich hiermede niet te kunnen vereenigen, en een antwoord opgemaakt, dat door den raad werd goedgekeurd. Men meldt uit Amsterdam De brandweer werd Woensdagnacht om streeks 12 uur gealarmeerd voor een ernstigen uitslaanden brand, ontstaan in de woning van den heer Mayland aan de Achtergracht, die een handel in kruidenierswaren drijft. Het vuur, ras voortwoekerende, tastte weldra ook de bovenwoning aan, waarin twee dames waren gehuisvest. De heer Mayland en zijne vrouw waren met hun oudste dochtertje afwezig.Vier kleine kinderen waren achtergebleven onder «le hoede van eene dienstbode en lagen te bed. Ge lukkig kwam juist een detachement politie agenten naar deze richting, terugkeerende van het vuurwerk op den Amstel; in allerijl werd door de agenten de deur opengebroken, zij redden de vier kinderen en brachten hen naar het politiebureau in de buurt. De dienstbode was van schrik in zwijm gevallen en werd naar het gasthuis vervoerd. De beide dames der bovenwoning redden zichzelven. Het huis is voor een goed deel uitgebrand. Maylauds inboedel was verzekerd, die der beide dames niet. Het echtpaar Mayland kwam ongeveer 1 uur met het oudste dochtertje thuis; de buren stelden hen spoedig omtrent de kinderen gerust, die zij in het politiebureau onder goede verzorging aantroffeu. Te Venlo is de ritmeester, baron van Sijtzama, vermoedelijk door het verkeerd afspringen van zijn paard, zoodanig inwendig verwoud, dat hij aan de gevolgen is over leden. Meer dan anderhalt jaar geleden werd door een te Assen wonend heer en dame op een wandeling in het Stadsbosch aldaar het lijk gevonden van zekeren A. van Opijuen. Er was toen alle vermoeden, dat hier een moord had plaats gehad. Van den dader werd echter tot dusver niets ontdekt. Thans is K. W., vroeger te Assen woonachtig, doch sedert eenigen tijd in een Drentsch dorp verblijvende, als verdacht van dien moord naar de gevangenis overgebracht. Eenige personen zijn gevankelijk te Meppel binnengebracht, afkomstig uit Kol derveen. De zaak die tot deze arrestatie aanleiding gaf is de volgende Ten huize van G. B., woonden de jonggehuwden W. v. 't E. en H. Bde jonge man keerde wegens, minder goede verstandhouding naar zijn ouders terug, en daarin vond men aan leiding, voor het huis van B. alles kort en klein te slaan en toen de man buiten kwam, hem dermate toe te takelen, dat hij buiten kennis geraakte en thans in bedenkelijken toestand verkeerd. In de vroegte werden te Meppel nog een tiental ingezetenen uit Kol derveen binnengebracht. De 19jarige R. F. heeft intusschen aan den wachtmeester der maréchaussée te Meppel verklaard, de dader te zijn van de mishan deling van B. Te Helden zijn twee huizen met aan- hoorigheden, bewoond door de landbouwers W. v. H. en C. J., geheel door brand ver woest. Het verbrande was verzekerd. Nabij Weert, te Dilsen, is een 16jarig meisje door den bliksem gedood.Twee huizen, door den bliksem getroffen, brandden er geheel af. Op de Hoogstraat te Rotterdam be trapte de politie een bejaarde vrouw, juist op het oogenblik dat het mensch haar hand stak in den zak eener dame om te weten te komen of haar vingers even vlug waren als haar beenen stram en stijf. Het scheen dat haar vingers het hadden afgelegd, want de vrouw vertelde, toen zij gearresteerd was, dat haar vingers de grijpkramp kregen, toen zij bezig was in den zak der dame rond te tasten zij waren om het beursje der dame beklemd geraakt en haar schuld was h?t dus niet dat zij, toen zij haar hand terugtrok, tegelijkertijd het beursje opvischte. Zij hoopte maar, dat meheer de agent van dezelfde gedachte zou zijn als zij, dat hij aan grijp kramp gelooven wilde en haar dus zou loslaten. Nu, aan grijpkramp geloofde de agent. Hij kreeg er op het oogenblik zelf last van en kon de vrouw niet eerder loslaten dan toen zij op het bureau was gearriveerd. Men schrijft uit Utrecht aan het Hbl.: Te Maarsen is overleden een vroegere stadgenoot, wiens ten onrechte gemelde dood voor een viertal jaren toen reeds de belang stelling bij familieleden wekte. De man was een toonbeeld van vrekkigheid en liet zich aan alles gebrek lijden. Zijne nalatenschap, die geschat wordt op bijna drie ton, heeft hij thans vermaakt aan een man, een boeren arbeider, den eenige, dien hij tijdens zijn leven vertrouwde en van wien hij eenige oppassing genoot. Een bewoner van een zijner panden zond hem van tijd tot tijd eenige verfrissching of verkwikking; dank ontving deze daarvoor nooit, maar deelt nu toch in de nalatenschap, want bedoeld pand is hem bij erfmaking toebedeeld. Wegens gunstige ligging en goed bedrijf is den nieuwen eige naar daarvoor reeds f 16,000 te vergeefs geboden. Uit Wageningen meldt men In de beneden'ouurt alhier ontstond brand in de landbouwerswoning van W. Gerritsen. Al spoedig raakte ook de nabij gelegen boerderij van P. van Swaaij in brand. Beide werden in korten tijd, met de inboedels een prooi der vlammen. Het aanwezige vee werd gered. Een meisje van Gerritsen, circa 10 jaar oud, kwam in de vlammen om, en een ander kind bekwam brandwonden en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Te Stadskanaal, nabij het tramstation, schoot een jeugdig man van omstreeks 25 jaren zich dood, juist op het oogenblik dat de stoomtram passeerde. De ongelukkige was een Duitscher en uit Winschoten gekomen. Bij een schipper had hij tevergeefs om werk gevraagd. Het gerucht, dat men den moordenaar van Heres Brouwer op het spoor wasis naar uit Deulichem wordt gemeld een loos gerucht geweest. De politie hoopte het spoor gevonden te hebben maar die hoop bleek weldra op geen voldoenden grond te steunen. Door de maréchaussées van Zevenaar is gevankelijk naar Arnhem overgebracht een inwoner van Didam beschuldigd een ander de hersenpan verbrijzeld te hebben. Baardwijk. In de Prov. 'sBosche Ct. van 6 Juni schrijft men over het a. s. 50jarig huwelijk ran H. v. d. Mee alhier, en dat zco'n gebeurtenis in langen tijd hier niet zou hebben plaats gehad. Die correspondent is niet op de hoogte, o.a.: Huibert van lersel vierde dit feest 13 Juni 1894 en Cornelis Vermeer een paar maanden vroeger. Meeuwen, 6 Juni. Heden had alhier eene vergadering plaats van stemgerechtigde inge landen van den polder Meeuwen. Wegens vertrek van den heer B. Branderhorst Sr. werd met overgroote meerderheid van stem men gekozen tot voorzitter de heer J. Straver Wz. De heer D. van Buuren Jr. verkreeg slechts 19 van de 78 stemmen. „Herkozen tot lid van het bestuur de heer H. Vos, met 75 van de 78 uitgebrachte steramen. Eetkcn. Herkozen tot secretaris-penning- meester van den polder van Eethen de heer M. A. Boll aldaar. BAARDWIJK. GEBORENAndreas z. van Lambert de Kloe en Cornelia van Gelder Petras Gerardus, zoon van Cornelis Biékens en Anna Catha- rina Verhoeven Catharina Johanna Maria d. van Lambert Burmanje en Maria van Leent Marinus Johannes z. van Hendri- kus Maas en Antonetta Maria van de Grind JohaDna Maria d. ran wijlen Johannes Dekkers en Wilhelmina Schilders Lau- rentius z. van Antonie Pullens en Wilhel mina van Zon. OVERLEDEN: Laurina Pullens 13 m. Huiber- dina Johanna van der Eisen 10 dagen Adrianus Cornelis Staal 3 m. Johan Marinus van Mier 11 dagen Adriana van Woensel 22 jaar Johannes Hendrikus van Brunschot 4 ra. Johannes de Nijs echt genoot van Anna Maria van Drunen 73 j. GEHUWD: Petrus van Nunen 40 j. en Catharina Maria Dekkers 34 j.Adrianus van Mierlo 26 j. en Francijna Maria Kleijberg 26 i. Antonius Hubertus Goossens 30 j. en Elisa beth van Gelder 30 jaar. DRONGELEN. GEBOREN: Pieter Willem z. van P.Nieuwkoop en A. Bood. GETROUWD: C. Burghout en W. A. v. d. Pol. OVERLEDEN: D. J. Wijnbelt oud 20 jaar. gagas?—ggg— WAALWIJK, 7 Juni. Tengevolge van den vroeg invallenden hooibouw was er weinig hoornvee ter markt. De handel was echter tamelijk vlug. Vet veeas zeer willig. Kalfkoeien golden f125.f205.if Dito vaarzen f 110180.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f3.a f9.75 f Weilammeren aangevoerd ongeveer stuks, verkocht van f0.a, f0. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 476 kg. van f0,81 f 1.01 per kg. Eieren f 2,50 a 3,75 per 100 stuks. Nog steeds gaan de huidenprijzen bij ge lingen voorraad en met veel vraag hooger. Voor leder worden eveneens in alle prove nances betere prijzen bedongen. Amerika treedt nu als kooper op voor gelooid leder. Naar vertrouwde mededeelingen is voor die bestemming zeer veel gekocht in Engeland, Duitschland en Frankrijk, terwijl er reeds een begin gemaakt is met aankoopen in Belgie en Holland. Als dit nader bevestigd wordt zullen de leerprijzen hoogstwaarschijnlijk nog belangrijk stijgen. Bij de leerlooiers in Noordbrabant is thans minder voorraad dan

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2