Nummer 49. Donderdag 20 Juni 1895. I8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Ver sla a Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever UITGEVER! Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. der Kamer van Koophandel en Fabrieken te W A A L W IJ Ky betrejfende den toestand van den haudely de scheepvaart en de nijverheidy over het jaar 1894. Algemeene beschouwingen. Het jaar 1894 geleek teil opzichte van den handel en de nijverheid in hoofdzaak op zijn naaste voorgangers. Een geregelde gang van zaken bleef wel voortbestaan doch vooral de schoenfabrikanten hebben weer weinig reden tot tevredenheid De toestand is feitelijk deze tegenover het verblijdend verschijnsel, dat de werklieden geen reden tot klagen hebben want zelfs in den langen winter was er tegen gewoon goed loon, voor den bekwamen schoenmakers gast geregeld volop werk te bekomen vaart de werkgever er minder goed bij. Voortdurend zijn de prijzen van ge fabriceerde artikelen over het algemeen laag en niet genoeg zaam loonend. Bovendien bleven handelsfirma's, leerlooiers en schoenfabrikanten niet verschoond van min of meer belangrijke verliezen, tengevolge van faillissementen hunner afnemers in de Hollandsche steden. Algemeen wordt geklaagd over langzame betalingen, terwijl ook onmiskenbaar de scherpe concurrentie van verschillende buitenlandsche fabrikaten, die zonder of met geringe inko mende rechten worden ingevoerdzeer drukkend op onze industrie blijft werken. Naast deze minder gunstige omstandigheden staan gelukkig anderedie als van werkelijk bevredigenden aard kunnen worden geboekstaafd. Zoo worden onze wekelijksche en 12 hier bestaande jaar markten al meer en meer druk bezocht. Niet minder dan 7890 runderen werden aangevoerd, terwijl op de zoogenaamde botermijn pl. m. 70,000 K.G. boter werden afgeslagen en verkocht. De graanbeurs vereenigt eiken marktdag een groot aantal handelaren in granen en bijkomende artikelen en op de looiersbeurs voor huiden, schors en lederdie voor eenigen tijd min of meer in kwijnenden toestand verkeerde, wordt meer bedrijvigheid waargenomen en vooral ook een drukker bezoek. Op het post- en telegraafkantoor met doorloopenden dag dienst is in verschillende rubrieken vermeerdering op te merken, terwijl ook in de beweging van het correspondent schap der Nederl. Bank op nieuw van vooruitgang is te gewagen. De scheepvaart leverde mede gunstige uitkomsten op. Het aantal schepen, onze haven in— en uitgevaren, bedroeg 625 met een tonnenmaat van 41910. Algemeen wordt echter geklaagd over den slechten toe stand onzer haven. Het gemeentebestuur heeft deze aange legenheid ter harte genomen. Er is eene commissie uit den raad benoemd, die een plan der noodige verbeteringen voorbereidt. Het zal echter moeilijk zijn en niet aanbevelenswaardig 0111 belangrijke verbeteringen aan te brengen alvorens de werken van den nieuwen Maasmond, met het geprojecteerde afwateringskanaal, geheel gereed en in volle werking zijn. De kamer zou in deze adviseeren om vooreerst niets meer dan het hoognoodige te doen en nogmaals op nieuw met alle kracht en overtuiging bij de Hooge Regeering aan te dringen op het daarstellen eener schutsluis aan de monding der haven. Het gevolg daarvan zou wel eeDS gunstig kunnen zijn op de mogelijkheid, dat de aan te brengen verbeteringen der havenwerken voor een groot gedeelte voor rekening van het rijk worden daargesteld. Op de Antwerpsche tentoonstelling 1894 werden bekroond de firma's A. van Iersel Zoon met eene gouden en E. W. Klijberg-Pernot met een zilveren medaille(beiden schoenfabrikanten alhier) H. Zeegers firma P. J. van Gils, elixerfabrikant met zilver, terwijl de. firma W. Timmermans Zonen voor hare expositie leder buiten mededinging bleef, omdat een der firmanten lid was van de Nederl. commissie en lid van de internationale jury. Op de wereldtentoonstelling te Amsterdam zullen expo- seerenbehalve de vier hierboven genoemde firma's alhier de heeren Joh. Klerx Zoon te Baardwijk en Jos. Groenen te Bezooien schoenen en de heer P. van Loon Gzn. te Waalwijk, zoolleder. Voorwaar wel een bewijs, dat onze industrieelen voor den dag durven en kunnen komen. Er is niet aan te twijfelen of zij zullen allen met hun fabricaat een goed figuur op dezen vreedzaraen wereld wedstrijd maken. Het beste succes zij hun toegewenscht. Fabrieks— en handelsnijverheid. De schoenenindustrie was niet gelukkiger dan vorige jaren Geringe prijzen en betrekkelijk hooge loonengepaard met langzame betalingen en verliezenwaren oorzaak dat enkele fabrikanten het aantal werklieden hebben verminderd. Andere daarentegen kregen aanleiding tot uitbreiding hunner zakenzoodat er vrijwel zooveel gefabriceerd werd als vroeger. Het fabricaat wordt overigens zeer geroemd en, zoowel in de fijnere als mindere soorten, handhaven de Langstraatschc schoenmakers hunnen van oudsher ge vestigden roem. Verschillende fabrieken werken met 50 tot 120 werklie den en er is bovendien sprake van de oprichting eener naamlooze Vennootschap tot vervaardiging van schoenen en laarzendie de zaak op uitgebreide schaal zal exploiteeren. Het oordeel over het al of niet rendeeren van eene soortge lijke onderneming is verschillend, doch er zijn in het buiten land zeer vele goede voorbeelden en ook in Nederland schijnen de laatste jaren eenige groote schoenenfabriekenals Maat schappij ingericht, alle reden te hebben van tevredenheid. In deze streekhet centrum der Nederl. lederindustrie, zal eene flinkeop goede basis ingerichte groote fabriek voorzeker wel reden van bestaan hebben. Men vindt hier naast ambitieuse en verstandige vakman nen-werkgevers tal van goede en bekwame werklieden. Voortdurend worden jonge schoenmakersgezellen met succes voor het vak opgeleid. Aannemingen van militair schoenwerk worden slechts door zeer weinige fabrikanten geambitionneerdmaarnaar men ons mededeelt, met goede resultaten. Op deze branche kon men zich echter wel wat meer toe leggen. Overigens moet men de energie onzer schoenfabrikanten bewonderen. Reeds van 1880 toch, hebben zij steeds het hoofd moeten bieden aan de concurrentie van het buiten land, die er vooreerst nog niet op vermindert. Eerst waren het de Duitschers welkeaangelokt door de bekende gunstige reputatie van eenige voorname en solide Hollandsche schoen winkeliers en door de lage invoerrechten, het sterke Duitsche artikel tegen lage prijzen in Holland wisten in te voeren. Na een strijd echter van ettelijke jaren werd de invoer van Duitsch schoenwerk beduidend minder en trad een eenigszins gunstiger tijdperk in. In verband hiermede kan met voldoening gewezen worden op de Tentoonstelling in 1883 te Amsterdam. Daar leverden onze fabrikanten door hun gezamenlijk optreden het bewijs dat het inheemsch artikel niet voor het buitenlandsche behoeft onder te doen en namen alzoo het vooroordeel tegen het binnenlandsch fabrikaat weg. Niet lang echter mocht de bovenvermelde beterschap du ren daar sedert de Belgische schoenfabrikanten zich in Nederland trachtten in te dringen, wat hun door een smaak vol en licht artikel dat zij vervaardigen en natuurlijk ook weer door lage prijzenmaar al te goed mocht gelukken. Deze vijand werd echter ook bestreden. Meer en meer ging men zich hier toeleggen het Belgisch fabrikaat in sierlijkheid te evenaren of te overtreffen en met vereende krachtsinspanningzoowel van patroons als van gezellen mocht men er gedeeltelijk in slagenhet Hollandsch artikel allengskens weer de overhand te doen krijgen. Nu echter hebben wij rekening te houden met het En- gelsch fabrikaatdat de sterkte van het Duitsche en onge veer de sierlijkheid van liet Belgische in zich vereenigt van fabrieken, gedreven wordende met enorm kapitaal. De strijd is thans dubbel groot en een gevolg daarvan is dan ook niet uitgebleven n.l. dat enkele fabrikanten ge- passeerden winter door overproductie partijen tot een onge kend lagen prijs moesten afzetten. Gelukkig kunnen wij op dit oogenblik constateeren dat de toestand iets gunstiger wordtde langdurige staking op de Engelsche fabrieken heeft tengevolge gehaddat de prijzen ook hier min of meer gestegen zijn. Leerlooierij. De vele hier bestaande beroemde zoolleerlooierijen schijnen een betere toekomst tegemoet te gaan. De grondstoffen, zooals ruwe huiden, schors en andere looiraiddelen, waren in het grootste gedeelte van het afgeloopen tijdperk waarover wij ons verslag hebben op te maken, ongekend laag. Gelukkig hebben de leerlooiers daarvan betrekkelijk ruim geprofiteerd. Er is veel ingewerkt en wel voornamelijk in de steeds gezochte soorten zware gezouten La Plata en andere prima waar. Sedert eenigen tijd zijn de huidenprijzen veel gestegen en hoewel het gefabriceerde artikel nog niet in even redigheid hooger gaatmaakt men bij veel vluggeren omzet reeds aanmerkelijk betere prijzen. De inlandsche twijfelaarleerlooierijwaarvan wij in ons vorig jaarverslag gewaagden, heeft met succes gewerkt. Zij kon tengevolge van gemakkelijken en flinken verkoop van het fabrikaat geregeld 100 stuks huiden per week ver werken. Over de qualiteit werd door de afnemers en ver bruikers met lof gesproken. Tengevolge van de onverwachte enorme rijzing van in landsche huidenzal de twijfelaarlooierij dezen zomer zeer waarschijnlijk tijdelijk gestaakt worden in afwachting dat de toestand meer zekerheid zal aanbieden. Thans worden door denzelfden fabrikant proeven genomen ter bereiding van zwaar drijfriemenleder. De paar.lenleerlooierijen hebben over het algemeen gunstig gewerkt. Hoewel van den aanvang des jaars de handel in ruwe huiden kwijnende bleef, was er in het najaar een langzame rijzing te bespeuren. In het gefabriceerde artikel kwam alstoen mede verbetering tot stand en het is wel te voorzien dat deze stijging voor eerst zal aanhouden. De paardenleerlooiers zullen nu gemakkelijk hunne prijzen kunnen verhoogen naar gelang dit ook het geval is, zooals numet al hunne grondstoffen. De hier bestaande gunstig gedreven inrichtingen van dien aard werken met p.m. 50 a 60 looiersgasten, welke in het geheel 12000 a 13000 paardenhuiden verwerken. De daarvoor gebezigde grondstoffen worden geraamd als volgt 17000 tot 20000 K.G. schors. 100 tot 150 vaten quebracho. 200 a 300 vaten traan. 11000 h 12000 kilo kalk. De schors voor dezen tak van industrie wordt grootendeels uit Erankrijk betrokken. De lijmfabriek werkte over het afgeloopen jaar met rede lijk goed succes. De prijzen waren zooals in de laatst voorgaande jaren laag, hoofdzakelijk tengevolge van de hevige concurrentie van liet buitenland. Kr werd gefabriceerd circa 30000 K.G. lijm, die wegens hare goede kwaliteit gereedelijk plaatsing vond. Voortdurend trachten fabrikanten aan hunne zaak uit breiding te geven. De zeepziederij werkte geregeld door, hoewel sedert de afschaffing van de accijns het dikwijls zeer moeilijk wordt de groote concurrentie te bestrijden. De toestand der bierbrouwerijder sigarenfabrieken en tabakskerverij bleef bevredigend. De boek- en courantdrukkerijen konden geregeld door werken. De ondernemers schijnen reden te hebben van tevredenheid. In de vemisstokerij kwam geen verandering. Haar clien tèle wordt niet belangrijk grooter, zoodat deze zaak op dezelfde hoogte blijft. De stoomwasscherij te Baardwijk werd tengevolge van minder goede resultaten opgeheven. Een druk debiet genoten de oudernemers van stoom- en windmolensdie hier en in naburige plaatsen voor bemaling van schors en granen steeds hun werk hebben. Gemeentelijke Gasfabriek. Tengevolge der steeds klimmende behoefte aan eene betere inrichting der Gasfabriek, waaraan door gemis aan terrein niet vroeger kon worden gedacht, onderging deze het afgeloopen jaar eene belangrijke uitbreiding. Het nieuwe fabrieksgebouwwaarin de zuiver- en ma chinelokalenwerkplaats en magazijnen gelegen zijn, is naar de eischen van dergelijke inrichting tot stand gebracht. De Echo van het Zuiden, üiilwijlisflic en Langsiraatschc Courant,

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1