Bijvoegsel OE ECHO VU HET ZUIDEN, VERGEEF ONS ONZE SCHOLDEN, Donderdag; 20 Juni 1895 BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. Spanje. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Japan. BINNENLAND. VAN Zondagavond heeft Belgie en in het bij zonder dc militaire wereld een groot verlies geleden, door het vrij onverwachte overlijden van generaal baron Van der Smissen. Met hem verdwijnt een der populairste iïguren uit het leger. In i 823 te Brussel geboren trad hij in 1839 in dienst en in 1843 werd hij tot tweeden luitenant benoemd. In 1851 kreeg hij verlof, om den veldtocht onder St. Arnaud in Kabylie mee te maken en hij om derscheidde er zich, evenals in Mexico, waar heen hij gezonden was om Maximiliaan te steunen. In Belgie teruggekeerd, nam hij een ijverig aandeel aan iederen arbeid die het leger betrof. In 1879 werd hij tot luitenant- generaal, in '82 tot adjudant des konings en commandant der tweede militaire divisie be vorderd, terwijl hij in 1886 belast werd met het dempen der onlusten in het bekken van Charleroi. Hier onderscheidde hij zich door zijn krachtig optreden. De koning waardeerde hem zeer en liet hem zijn betrekking be houden, ook toen de de leeftijd, waaropmen gewoonlijk attreedt, door hem bereikt was. Vier jaar geleden nam hij plotseling zijn ontslag, tot groot leedwezen vau het leger en van de voorstanders van persoonlijken dienstplicht. Sedertdien tijd namen zijn krach ten wel af; blijkbaar viel het ambtelooze leven hem zwaar. Dinsdag moest hij, koude gevat hebbende, te bed blijven, maar Zondagmor gen meenden de dokters, dat hij geheel ge nezen was, toen tegen acht uur een geweldige aanval van hoest hem overviel, waardoor hij een half uur later bezweek. Frankrijk trilt en siddert, of hoe men de natuurlijk „edelmoedige" beweging noemen wil van emotie en vreugde, daar de keizer van Rusland eenen afzonderlijken koerier naar Parijs zond met de keten der orde van den Heiligen Andreas voor president Faure, met een eigenhandig schrijven van den czar er bijMaandag heeft de plechtige overhandiging plaats gehad. Om half twee Maandagmiddag had een battaillou iufanterie met vaandel en muziek zich te Parijs op het voorplein van het Elysée opgesteld. De groote galakoets reed uit door kurassiers geëscorteerd. Tegen tweeen bracht de koets den Russischen gezant het heele gezantschap kwam. De muziek speelde het Russische volkslied en de gezant ging binnen. Felix Faure wachtte hem, met de ministers Ribot en Hanotaux, en natuurlijk het geheele militare huis. De heer Mohrenheira hield een toespraak en hing den heer Faure den keten om. Ziehier den voomaamsten zin uit de toespraak „Ik acht mij gelukkigmeneer de presidentop een zoo gedenkwaardig oogenblik het voortduren te constateeren van de zoo gelukkiglijk gesloten betrekkingen tusschen onze beide landen." Immers, dacht Leone, is het ondenkbaar dat eene liefhebbende dochter, eene teedere zuster, niet langzamerhand alle liefde zou verliezen voor een man, wiens triomfen hand aan hand gingen met de vernietiging van hen, die zij veel vroeger dan haren man reeds had bemind en geëerd. Iedere vreugdekreet, waarmede het dankbare volk zijn kranigen capitano begroette, moest tot haar komen als een kreet van bespotting der To - lomei. Iedere eerebetooning aan haar, de gemalin des opperbevelhebbers, moest een diepe belee- diging zijn voor de dochter van het verbannen geslacht. Maar er was nog meer. Haar opmerkingen waaraan hij eene verkeerde uitlegging gaf, haar onschuldige vragen, waarin hij iets zocht dat er niet in lag, ja, op zekeren dag zelfs een onschuldig briefje van Pia's broeder, dat hij in haar gebeden boek vond, deed zijn argwaan toenemen. Zij had dit briefje voor hem verborgen gehou den, in verstandige bezorgdheid voor de rust van hem, die in zulk een opgewonden stemming verkeerde. De ontdekking van dit eenvoudig epistel had opnieuw en krachtig voedsel gegeven aan Leone's dwaze en geheel ongemotiveerde wantrouwen, immers het bedoelde schrijven bevatte een be knopt verhaal van de ziekte, die Pia's vader plotseling getroffen had en verder eenige woorden van hartelijke broederliefde, het leedwezen, uit drukkend van den man, die door staatkundig verschil van zijn zuster gescheiden was. Leone zag er in zijne opgewondenheid oppo- j- sitieplannen voor de toekomst in, misschien wel voornemens tot een samenzwering; ideeën van toekomstige wraak op hem het hoofd der Ghib- bellijnsche partij. ""En als dan een volgend oogenblik kalmte in zijn ziel kwam, dan verweet hij zich die ge dachten en zotte veronderstellingen. Toch, toen eenmaal het wantrouwen in hem was gekomen, bleef het er, groeide het en, in De heer Faure gewaagde van een „zoo gelukkig bestaande vriendschap tusschen de twee natiën.» Zelfs bezadigde bladenals de Débats worden hier wild van en beschouwen deze handeling van den czar, „aan den vooravond der feestviering te Kiel», als een daad van groote staatkundige beteekenis, als een bond- genootschaps demonstratie tegenover gansch Europa. Men beweert namelijk dat in den eigen - handigen brief, welken de czaar aan Faure geschreven heeftherinnerd wordt aan het feitdat in 1892toen Alexander III van zijn jaarlijksch bezoek aan Denemarken te rugkwam en te Kiel vertoefde, om er keizer Wilhelm II te ontmoetengrootvorst Con- stantijn, die zich toen te Contrexville bevond, bevel kreeg, Carnot te Nancy te gaan be groeten. Op dat oogenblik had dus een uitnoodiging, hoffelijk door Duitschland gedaan en door Rusland aangenomen, tot onmiddel lijk gevolg en als het ware tot correctief een spontane manifestatie van de sympathie van den czaar voor Frankrijk. Nu men aan den vooravond staat van de feesten te Kiel, cchijnt Nicolaas, evenals eertijds zijn vader, te willen toonenhoe hechte banden Rusland aan Frankrijk binden. Het is weer niet rich tig in vele Fran- sche bollen. Van regeeringswege worden zelfs te Parijs maatregelen genomen, om op den 19en Junidag der opening van het Noord-Oostzee-kauaal, vijandige betoogingen jegens Duitschland te beletten. Reeds nu trekken troepen leegloopers langs het Straats- burgmonument en zingen daar of leggen daar kransen neder. De Spaansche ministerraad is Zondag bij eengekomen natuurlijk om Cuba. De re geering heeft besloten dat het meer dan tijd werd de meest mogelijke energie te toonen. De minister van marine heelt verlof gekregen in twee maanden tijds twintig kanonneerbooten te koopen. Behalve de 10000 man die de volgende week vertrekkenzullen er zoo spoedig mogelijk nog 25000 man naar Cuba gaan. Uit Amerika komen al heel slechte berichten voor de Spanjaarden waarvan het echter de vraag is of men ze gelooven mag, al stemmen de besluiten van den ministerraad niet op timistisch. Het heet dan dat de opstandelingen Spaan sche burgers en ook enkele gevangen genomen soldaten zouden hebben opgehangen. Volgens een ander bericht zou het hoofd Macea met tweeduizend opstandelingen een trein hebben aangevallen en daarmee 125 Spaansche sol daten hebben gevangen genomen en 80000 dollars benevens geweren ammunitie en proviand buit gemaakt. Er kruisen nu van wege de regeering der Vereenigde Staten twee schepen langs de kust der staten om elke zending van hulp naar Cuba te verhinderen. De feestelijkheden ter eere van de opening van het Noord-Oostzeekanaal zullen nog een merkwaardig, half staatkundig naspel hebben. De journalistenvereeniging te Kopenhagen noodigt al de aanwezige vreemde journalisten uit om na de feesten te Kiel de Deensche hoofdstad te bezoeken. Een afzonderlijk Deensch schip zal de persmannen naar Ko penhagen vervoeren, waar de gemeenteraad het vooruitzicht van een toekomstige tijdelijke scheiding werd het een passie van hartstochte lijken angst. En thans, wijl hij met het Florentijnsche leger ook de Tolomei ging bestrijden, zag hij het in zijn verhitte verbeelding voor zichPia hem ontrouw. Daarom ook besloot hij in dit uur, den hem innig verknochten Ugo deelgenoot te maken van zijn angstige gedachten, en hem het toezicht over Pia's handelingen op te dragen. Ugo, begon hij, toen Pia achter de deur der eetzaal verdwenen was, heden moet ik u, voor het eerst herinneren aan uw eed van trouw, dien gij mij zwoert, toen ik uw hoofd uit de handen van den beul van Karei d'Anjou redde. Spreek, Leone, beschik over mij! antwoord de Ugo. Goed, hoor dan wat ik van uw trouw verlang. En het beknopt verhaal van zijn angstig vreezen, door Ugo met verbazing aangehoord, besloot hij met de opdracht dat de vriend zijner jeugd de stad en het paleis der Piëira's be schermen, maar vóór alles het leven en de handelingen van Pia bewaken zou. O, ik bid u, sla mijn verzoek niet af. Ik weet het, ik zweer het u, niets geeft mij recht aan Pia's deugd te twijfelen en toch Trompetgeschal klonk op het voorpleinhet sein voor het opstijgen. Gij begrijpt mij niet waar Ugo, beloof mij op uw woord, dat gij trouw zult zijn, maar wijs en omzichtig daarbij. Pia mag niets vermoeden, verstaat ge, niets. O, het zou haar dood zijn. Ugo was lievig ontroerd, stamelend deed hij de gevraagde belofte. Heb, dank, Ugo, en nu, God zij met u 1 sprak Leone, het zwaard aangespend. Wees nu zoo goed Pia te roepen en laat ons alleen. Ugo de Falconari ging door een zijdeur naar de groote zaal, waar Pia het schoone hoofd in de handen verborgen, voor het geopende venster zat, terwijl Ermenegilde op eenvoudige kinder lijke wijze, het kopje leunend tegen moeders schoot, haar troost trachtte te schenken. Toen Ugo Leone's verzoek had overgebracht stond Pia, haar tranen afdrogend haastig op. Zij gaf Ermenegilde een wenk bij haar speelgoed te blijven, tot men liaar zou roepen en snelde bijzondere kredieten voor hun ontvangst heeft toegestaan. De Deensche kroonprins of de koning zelf zal de verslaggevers op het slot Fredensborg verwelkomen. Bij het feestmaal ter eere van de geheele internationale pers zal de regeering door den minister vertegenwoordigd zijn. De Nationale Damesvereeniging te Kopenhagen geeft de vreemde gasten een „feest-koffie- receptie," enz. enz. De Kopenhaagsche feesten zullen verscheidene dagen duren en natuurlijk gelegenheid geven om voor de vrijhaven van Kopenhagen als mededingster van 't Duitsche Noord-Oostzeekanaal propaganda te maken. Crispi heeft in de kamer van afgevaardigden van Italië een volkomen zege behaald met groote meerderheid is door de kamer aan genomen zijn voorstel om de begrooting vóór alles te doen gaan, onder gehoudenheid zij nerzijds om daarna alle interpellaties te beantwoorden. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt is de stand van zaken wat Armenie aangaat zeer onzeker. Zelfs de naaste omgeving van den sultan is onkundig van diens besluit, maar er bestaat spanning tusschen de Porte en de dweepzieke paleis-partij, welke laatste, onder aanvoering van den gewezen grootvizier, alles doet om den sultan te beletten een verzoenende houding aan te nemen. De Turksche regeering vreest dat de Ma cedonische beweging een ernstig karakter aan zal nemen, onverschillig of de eischen van de groote mogendheden omtrent Armenie worden ingewilligd. De regeering twijfelt niet aan de goede bedoelingen van 't Bulgaarsche gouvernement, maar wel aan zijn bekwaam heid om die uit te voeren. Naar men zegt is de sultan desnoods genegen om hervor mingen toe te staan in alle Turksche gewesten waar veel christenen wonenteneinde de Macedonische beweging te sussen, maar het is de vraag of deze nog tegen kan worden gehouden, ofschoon de mogendheden, inzon derheid Oostenrijk, daartoe willen mede werken. De chef der politie te Petersburg is Vrijdag het slachtoffer geweest van een onverhoed- schen aanval, op hem gedaan door iemand dien hij in verhoor nam en die hem met een kandelaber ernstige verwondingen aan het hoofd toebracht. Uit Hongkong wordt gemeld dat de Zwart vlaggen op Formosa zich samentrekken te Amping en verklaren de Japanners te willen verdrijven; zij heffen oorlogsbelasting bij de Chineezen; de positie van de vreendelingen is hachelijk. De Engelsche kruiser Spartan heeit opnieuw marieniers ontscheept en van Hongkong versterking gevraagd. WAALWIJK, 19 Juni 1895. Omtrent den tegenwoordigen toestand van het veer te Drongelen kunnen wij het vol gende mededeelen Dc petroleummotor is nog steeds buiten toen naar de eetzaal, waar haar gemaal in zijn blinkende wapenrusting en gevederde helm haar wachtte. Het gekleurde familiewapen, dat op de roode glasruiten geschilderd was, wierp door de zon beschenen, een bloedrooden schijn op Leone's voorhoofd. Pia, reeds hevig ontroerd, meende in die licht speling een vreeselijk voorteeken te zienzij schrikte hevig en toen nu Leone uit het licht naar voren trad en zij zijn marmerwit gelaat zag, toen slaakte zij een luiden gil en stortte zich in de armen van haar dierbaren echtgenoot, die straks zou vertrekken en zijn leven op hei spel zetten. Alles wat in andere tijden haar hart vervulde, wat haar in bange droómen iederen nacht ver volgde de bezorgdheid over haren vader en broeder, de vreeselijke mogelijkheid dat de van toorn blakende Grégorio haar gemaal op het slagveld zou te gemoet trekken, dat haar eigen Leone haar tot wees, haar vader haar tot een wanhopende weduwe kon maken, dit alles was op dit oogenblik uit haar ziel gewischt, zij dacht alleen aan haren echtgenoot, aan de gevaren die hem dreigden, alleen de mogelijkheid van een aanstaande ontzettende gebeurtenis vervulde in dit oogenblik hare ziel. Leone legde de hand zacht op haar schouder. Koel en langzaam sprak hijPia wees nu ver standig, tegen het noodlot kan niemand zich ver zetten. Wat ik kon doen, heb ik gedaan om deze nieuwe veete bij te leggen, doch vergeefs. De eischen der Florentijnen waren zoo buitensporig hoog, dat onze eer niet toeliet ze in te willigen en, ik moet er helaas bijvoegen, Gregorio wist de toorn en de wraakzucht der Guelfen tot het uiterste aan te hitsen. Gij moet dus toestemmen, indien gij rechtvaardig oordeelt, dat welke de gevolgen ook mogen zijn, ik geheel onschuldig ben. O, ja, dat weet ik, antwoordde de jonge vrouw, gij waart verzoenensgezind, dat besef zal u «terken in den strijd en u als overwinnaar doer, wederkeeren. Leone's gelaat helderde op. O, Pia, gij spreekt dus tot mij, meent ge, wat ge daar zegt, vroeg hij teeder, maar neen, die tranen in uwe oogen getuigen het, op uw voorhoofd lees ik het, uw smart geldt de Tolomei. Gij siddert voor uw vader en uw broeder. Komaan beken het maar, heden werking zoodat de pont geregeld met een stoomsloep moet worden overgesleept. Waar om dit zoo is gist men wel, maar niemand waagt er zich aan het feit op te helderen. Als zeker mag men aannemen, dat de mo tor niet is ingericht voor een verkeerzóó druk als te Drongelen en dat de heeren van den waterstaat dat verkeer vroeger blijkbaar onderschat hebben. Als zij de tegenwoordige gegevens nagaan, zullen zij wel tot andere gedachten komen. Wat nu den overtocht van het veer betreft, moeten we zeggen, dat die thans vrij geregeld gaat, voor zoover de omstandigheden zulks toelaten. Over het personeel aan het veer verbonden het is meermalen in ons blad vermeld valt niet te klagen, de menschen zijn gedienstig en hulpvaardig en wat soms aan de overzetmiddelen ontbreekt, is natuur lijk hunne fout niet. Officieus niet officieel hebben we vernomendat verbetering op touw wordt gezethetzij doot verdubbeling van den motor in de bestaande pont, hetzij door vervanging door een stoompont gelijk aan die van 't Keizersveer. De toekomst zal leeren wat ze ons minbedeelden geven zullen. Op een beteren toestand dan de tegenwoordige hebben we minstens hoop. „Qui vivra verra." Men schrijft uit het Land van Altena Nu de publieke hooilandverhuringen hier zoo goed als geëindigd zijn, kan men als algemeene maatstaf aannemen dat over het algeheel 1/8 goedkooper gepacht werd dan ten vorige jare. De uiterwaarden gelegen onder Sleeuwijk en Woudrichem hebben 40 pCt. minder op gebracht dan in '94. Daar er van 't jaar bijna zonder uitzon dering van alle perceelen veel gras zal af komen, kan men met alle reden een over- vloedigen hooioogst verwachten indien ten minste de hoop hierop door geen onvoorziene omstandigheden wordt teleurgesteld. Begin van den zomer Den 21n Juni treedt de zon in het teeken van deu Kreeftdit is een merkwaardige datum in de cosmografie want de aarde bereikt dan wat men noemt het "zomersol stitium" of met een Nederlandsch woord het zomerzonnestilstandpunt. Het zomersolstitium is het begin van den zomer; de aarde is dan zeer ver van de zon, gaat betrekkelijk langzaam voort en zal in de eerste dagen van Juli haar grootsten afstand van de zon bereiken, hetgeen „aphe- lium« of zonneverte genoemd wordt. De dag duurt voor onze breedte op 21 Juui 16 u. 20 m„ de noordpool evenwel heeft thans voortdurend zonlicht en de zon gaat er niet vóór September onder. In de streken, die de noordpool omgeven tot aan den noordpoolcirkel toe gaat de zon op dezen datum niet onder, men ziet er, zooals men het noemtde middernachtzon. Voor de strekendie juist op den noordpoolcirkel gelegen zijn, op noorderbreedte, schijnt de zon nu een cirkel te beschrijven, die den horizon juist raakt en wel in het noordpunt; de zon komt dus in dezen tijd voor de circumpolair streken dicht bij het noorden op. De zuidpool komt thans in het midden van den langen nacht, en er moeten nog drie maanden verloopeneer de bewoner dier streken de zon weer ziet. De zieken, die de gezonden verdrijven. Naar aanleiding van het bericht uit Gin- neken (bij Breda) aan het Nieuws, dat de gezonden het lieve plaatsje mijden, schrijft men het volgende morgen in de kapel, hebt gij gebeden, dat de Florentijnen de overwinning mochten behalen. Gij badt voor den terugkeer der uwen, niet beden kend, dat die terugkeer mijn rijk in jammer en ellende storten zou. Pia staarde haren gemaal aan, de lippen half geopend, niet in staat iets te antwoorden. Eerst toen Leone met klimmend ongeduld zijn vraag herhaalde, fluisterde zij Leone, wat bedoelt ge Ik heb gebeden, ja, en daarbij ook aan mijn vader en mijn broeder gedacht, maar de overwinning, o, Leone, gij mis kent me, de overwinning heb ik vurig voor u afgesmeekt. De zege behalen mag alleen de stad der drie heuvelen, dat is mijn innigste wensch. Spreekt gij de waarheid? Pia. God is mijn getuigeMaar hoe zou ik anders kunnen, wist ik niet toen ik u volgde uit vrijen wil, dat ik ophield een Tolomei te zijn. Zijt gij niet mijn alles, mijn geluk, mijn zaligheid Hartstochtelijk sloot Leone haar in zijne armen en kuste haar. Pia, Pia, mocht ik u maar gelooven. Dat mooie gelaat, die donkere ondoorgrondelijke oogen, zouden zij kunnen liegen. O! die twijfel, die mij de ziel verscheurtPia, mijn godin, geef mij een kus in het uur van scheiden, hij geve mij moed en kracht roep nu Ermenigilde, opdat ik ook van haar afscheid neme. Eenige minuten later verscheen Leone met Ugo, Pia en het verwonderde kind, op de trappen van zijn paleis. Voor de oogen des volks zich in houdend, kuste hij Pia vluchtig op het voorhoofd, omhelsde nog eenmaal de kleine Ermenegilde en drukte daarna zwijgend met een veelbetee- kenenden blik Ugo de hand. Een der edelknapen hield den stijgbeugel vast. Hij wierp zich op zijn melk witten hengst, en onder hét schetteren der klaroepen reed de prachtige cavalcaJe de poort uit. Langen tijd nog staarde Ugo het leger van de tinne van het kasteel na, eerst toen de laatste speerruiter achter de dicht begroeide heuvelen verdwenen was, ging hij naar beneden. Op een der zolders van het kasteel, die tot bewaarplaats diende van eenige erfstukken van waarde, groote kasten en tafelen van prachtig gesneden olijven- en eikenhout, daar nam Ugo plaats, en keek in somber gepeins voor zich.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 5