Advertentiën. Keukenmeid, werk-linnerimeid N.G. Orie-Dumoulin, Handelsberichten. gevraagd Wordt verlangd Aalbessensap, Azijn, Brandspiritus, Citroen Limonade, Frambozen Limonade, Carbolzuur, Creoline, Genua Olie I, Kina wijn Kina staalwijn. Kina druppels de Vrij, Levertraan, Scott's Emulsion. Elisabeth Jacoba van de Pas, betuig ik bij deze, ook namens mijne kin deren, oprechten dank. De zomer is er, doch met hem komen dit jaar weinig logés. Ik beweer zelfs dat het nimmer zoo stil was als nu. Dat de oprich ting der badinrichting de ondergang zou zijn voor Ginneken, daar de gezonden het dorp mijden is van het begin ar voorspeld eti wordt, helaas, ook bewaarheid, i et aantal badpatifenten neemt gaandeweg af en het is te voorzien dat Ginneken na verloop van een paar jaren noch zieke, noch gezonde vreemdelingen meer tellen zal. Of zullen de laatsten dan tot ons wederkeeren 't Is te hopen Tegen zomersproeten De sproeten bestrijke men des avonds met rijpe aardbeien en wassche ze 's morgens met melk of lauw water af. Na 14 dagen zijn de sproeten verdwenen. Voedingswaarde van haring Dr. Van Hamel Roos kwam bij de bere kening der voedingswaarde van haring te genover vleesch tot het resultaat dat men bij inkoop van haring voor hetzelfde bedrag 21/4tnaal meer eiwitstoffen en 33maal meer vet krijgt dan bij vleesch. Wat de heer Van Hamel Roos hier aangeeft, is, zegt de Arnh. Ct., lang niet nieuw. Een 40 jaar geleden gaf de verschijniug van het vlugschrift „Vleesch of Visch" aanleiding tot eene breede ge- dachtenwisseling tusschen deskundigen en werd >de oceaanc een »mijn van eiwitstoffen" genoemd. De argumenten van hen, die deze stelling verkondigden, waren zoo overtuigend, dat men zich verwonderen moet, dat thans bijna veertig jaar later, nog alles is gelijk toen en het groote publiek er nog maar niet toe besloten heeft om in plaats van ossenhaas en kalfskarbonade, maatjesharing, schol enz. als hoofdschotel op de tafel te brengen. Het laat zich aanzien, dat nog in het jaar 1995 dezelfde quaestie zal worden besproken en mogelijk, evenals toen en nu, ten voordeele van de visch zal worden beslist met het zelfde gevolg In de afgeloopen week hebben bij on derscheiden landbouwers te Lage Zwaluwe de ooievaarsdieven weder hun slag geslagen. De lieden blijken hun vak wel te verstaan; immers in weerwil van waakzaamheid en moeilijk te beklimmen daken, beroofden zij de nesten van de jonge eibers. Zaterdagmiddag is met den stoomtram Rotterdam—Schiedam weder een ernstig ongeluk gebeurd. Twee kinderen van den heer Noordzij, wonende in de Volraarijnstraat, staken op den Nieuwen Binnenweg juist de tramlijn over op het oogenblik, dat de stoom tram onder luid geschel kwam aaugereden. Het was volgens het algemeen oordeel aan den machinist onmogelijk geweest stil te houden, zoodat de beide kinderen door de locomotief gegrepen en ernstig verminkt werden. Met behulp van dommekrachten moest de machine opgeheven worden om de verminkte lichamen onderuit te kunnen halen. De jongen van 11 jaar was onmiddellijk dood. Hel meisje heeft, ofschoon de beide beentjes waren afgereden, in het ziekenhuis nog eenige oogenblikken geleefd. Reeds herhaaldelijk z'jn stemmen opgegaan, om ook dezen stoomtram, evenals vroeger die op Overschie, door een paardentram te doen vervangen. De bliksem in den toren geslagen Vrijdag brak een vreeselijk onweder boven Koevorden los. Direct met den eersten slag werd de toren der Groote Kerk getroffen, en onmiddellijk er na sloeg de vlam onder uit de spits. Met levensgevaar waagden vier kloeke brandweermannen zich, om het vuur Heel zijn leven trok in de eenzaamheid van het stille zolderkamertje voor zijn geest voorbij, en het bracht hem tot de erkentenis, dat het tot heden doelloos was heengegaan. Opgegroeid met Leone della Piëtra, moest hij het reeds als knaap ondervinden, dat zijn makker met hem vergeleken buitengewoon door het lot begunstigd was. Wanneer zij onder de leiding van priester Petronio de geschiedenis leerden dei- heilige kerk, had Leone dezelfde les, waaraan Ugo heel den middag besteedde, in een half uurtje van buiten geleerd en wanneer dan de priester hen overhoorde, zei Leone alles vlot en geregeld op, terwijl daarentegen Ugo telkens en telkens haperde. Zoo oogstte hij van al zijn vlijt niets dan af keuring, vaak scherpe berispingwaar Leone met een hartelijk en aanmoedigend #uitstckend" beloond werd. Meermalen moest Ugo het zelfs verkroppen dat de priester hem Leone tot voorbeeld 6telde van vlijt en leerzaamheid, terwijl Ugo maar al te goed wist, dat alleen mindere geestesgaven hem bij zijn vriend achterstelden. Toen reeds be nijdde hij deze en toch, hij gevoelde tevens een hartelijke genegenheid en bewondering voor zijnen speelmakker, zijn geheime wrok keerde zich niet zoozeer tegen zijn vriend, als wel tegen het lot, dat hem zoo misdeeld had. En het was niet alleen in verstandsgaven dat hij Leone's mindere was, ook in lichaamsoefenin gen als vechten, rijden en boogschieten moest hij voor dezen onder doen. Zelf een zeer bekwaam boogschutter moest hij toch lijdzaam aanzien, dat zijn vriend hem overal de priizen afwon. In t kort, waar Leone en Ugo ook te zamen optraden, altijd werd de laatste op den achtergrond gedrongen. De bevoorrechte zelf was zich zijn meerderheid niet bewust, de wereld echter merkte dit spoedig op, en mocht Ugo de dingen ook wat al te zwart zien, toch geleek hij in de oogen der edelvrouwen van Siena naast Leone, de maan naast de zon de panter naast den leeuw. Ook op staatkundig en krijgskundig gebied was het lot hem minder guntig. Het was of heel Siena samenspande dat Ugo in alles alleen de schaduw van zijn vriend zijn zou. Alengs brak de tijd aan, dat Leone in den kring te blusschenwat na veel inspanning ook gelukte. Echter na korten tijd baande een dikke rookkolom boven in de spits bij den grooten vergulden bal zich een uitweg. Langzaam van boven af werd de slanke spits door het verterende vuur ingekort, op de wijze van een reusachtige sigaar. In dikke ballen viel het onophoudelijk smeltende lood naar bene den en allen sloeg de schrik om het hart toen èn de zware verguld ijzeren bal èn het kruis èn de weerhaan met donderend geraas neerstortten en midden in de Kerkstraat terecht kwamen. Voorzichtigheidshalve was het terrein op voldoenden afstand door de brandweer afgezet. Plotseling sloegen de vlammen aan alle zijden de spits uit en was het lot van den toren beslist. Een moeielijke taak wachtte thans de brandweer. Aan alle zijden werden gaten in het dak gemaakt, waaruit op het ondergedeelte van den toren gespoten werd. Het kerkgebouw bleef behouden. De toren was verzekerd voor f 6000, de kerk voor f 36,000 zonder muurwerk en fon damenten. De waterschade is aanzienlijk doch het orgel is er zonder schade afgekomen. Een postbeambte te Amsterdam had een brief te bezorgen aan een juffrouw, van wier adres niets meer bekend was dan dat het ergens op het tentoonstellingsterrein moest zijn. Daar de beambte geen tijd had om het verder uit te vorschen, werd een kruier uit gezonden. Deze kwam na lang zoeken terug met de tijding dat hij geslaagd was. „Com plimenten, en alsdat de juffrouw woonde in den achterpoot van den olifant." Uit Amsterdam wordt gemeld Met de roeiwedstrijden waren de festiviteiten daaraan verbonden niet geëindigd. Zooals de uitslag deed zien, hebben de studenten het leeuwendeel der prijzen weggehaald, en dat de fratres hunne zegevierende vrienden na het diner op de Prins Hendrik op het tentoonstellingsterrein nog eens wilden ont moeten en begroeten, was zeer natuurlijk, en dat oud Holland de plek van réunie zou zijn was te verwachten. Daar krioelde en zwaaide het dan ook tusschen 10 en 11 uur alles dooreen, niet tegenstaande de ratelwacht reeds te half elf zijn deuntje had doen hooren. Aan dien nachtwacht stoorde men zich doodeenvoudig niet. Want ook na dat Wolffs kapel vele vaderlandsche en stndcntenwijsjes had ten beste gegeven en zelfs een „ommeganck" gehouden had, scheen men niet bevredigd. Toen namelijk de musici hunne plaatsen verlaten hadden, werden die door zanglustige studiosi ingenomen en onder aanvoering van een opperzangmeester ving de pret weer van voren af aan. Schering en inslag van den zang was na tuurlijk het heilige „Io Vivat" of „Vivant et Mulieres" uf „Post jucundam juventutem nos habebit humus." Het was op oud Holland echt oud Latijnsch. En wanneer dan enkele bleekueuzige jonge meisjes, die op oud Holland niet thuis be hoorden, door den ratelwacht naar hare haardsteden waren verdreven, dan nam hij onmiddellijk daarna zijn waarschuwend wapen ter hand, om ditmaal met meer kracht en klem tot huiswaarts keeren aan te manen, aangezien de electrische,- gas- en oud-Vader- landsche kaarslichten te 11 uur hun diensten zouden weigeren. En zoodra dan die waar schuwingen werkelijkheid werden, stoof oud en jong de poorten uit het terrein weer op, waar nog even een blik op de betooverende fonteinen werd geworpen en ten langen leste der Sieneesche edelvrouwen en ook daarbuiten tusschen de burgerdochteren als een bonte vlinder rond fladderde, terwijl Ugo, die weinig met ver liefde dwaasheden ophad, ijverig in de rechtswe tenschap studeerde en met geleerde priesters ern stige gesprekken hield over de stellingen der Arianen, over de leer der kerkvaders oi over de gehgimenis der drieeenigheid. ïru&t duurde zoo vijf, zes jaren, totdat Ugo, die, fin een onbevredigd zieleleven menschenschuw geworden was, en zich dan maar zeer zelden en dan nog wederstrevend, door Leone buiten zijn studeercel liet lokken, op een schitterend feest van het Sieneesche juweliersgilde de zestienjarige Pia de Tolomei leerde kennen. Het schoone, van vroolijklieid en levenslust stralende meisjevertoonde zich hier de eerste maal in het openbaar. Zij was eerst onlangs van de school te Montalcino teruggekeerd, waar zij haar opvoeding had genoten. Ugo vatte al dadelijk een gloeiende liefde op voor dit engelachtige wezen, zonder dit echter te doen blijken of zich tegenover de aloin gevierde Pia te verklaren. Zij zelve, opgaand in de genietingen van het jonge meisjesleven, gelijkmatig vriendelijk tegen allen om haar, scheen zoo eenvoudig, zoo kin derlijk onschuldig, dat Ugo, misschien denkend aan den tegenspoed die hem altijd volgde, geen woord, haast geen blik durfde vragen Hij drong zich zeiven de overtuiging op dat Pia nog zoo jong was, en dat hij nog een tweetal jaren rustig diende te wachten, in welken tijd hij trachten kon, haar hart te winnen, en zich met de leden der familie Tolomei bevriend te maken. Piero, de broeder van Pia, met zijn luchthartig, oprecht karakter, vond in Ugo een goed vriend, die hem in zijn zin voor allerlei vermaken en buitensporigheden niet alleen toe gaf, maar die zells door zijn voorbeeld wettigde. Iedereen Leone niet het minst verbaasde zich den stillen teruggetrokken Ugo plotseling midden in het publieke leven te zien verschijnen, ijverig medewerkend bij de ridderspelen, die destijds in het rijke Siena op zeer hoogen trap stonden, maar niemand vermoedde dat deschalk- sche Pia, wier donkere oogen zoo ondeugend on der het goudblonde krulhaar uitkekendezen verrassenden ommekeer had bewerkt. Wordt vervolgd. ook aan dit schoon gezicht een einde kwam. De vrouw van den landbouwer K. te Bussem bleef plotseling dood. De gemeente geneesheer constateerde na de lijkschouwing dat hij het wenschelijk oordeelde het lijk naar Amsterdam te zenden. Heden ontving de burgemeester opdracht van den officier van justitie ie Amsterdam alsnog een nader onderzoek te doen instellen. Twee geneeskundigen, door den burgemeester aangezochtbegaven zich daarop naar het sterfhuis en vonden de verschijnselen op het lijk van dien aard dat zij adviseerden om het op te zenden naar het pathologisch laboratorium te Amsterdamten einde de oorzaak van den dood nauwkeurig te onder zoeken. Men meldt uit Huissen van 14 Juni: Heden nacht ontstond er een hevige brand in eene boerenhofstede aan den Arnhemschen dijk, bewoond door den eigenaar C Peters. Het Huis was spoedig geheel door het vuur vernield. Van al hetgeeu zich in het perceel bevond, is niets gered en de bewoners kon den met de huutien ternauwernood ongedeerd het brandende perceel verlaten, met achter lating zelfs van de noodigste kleedingstukken. Omtrent het ontstaan van den brand kunnen de bewoners zich geen denkbeeld vormen. Door het geroep van een der kinderen werd de moeder gewekt die toen zij een sterke brandlucht gewaar werd, ook den vader wak ker maakte. Toen deze opstond bespeurde hij met ontzetting dat het geheele dak en het achterhuis in volle vlam stonden, zoodat er geen tijd meer te verliezen was. Reeds was het brandende rieten dak naar beneden geschoven, toen de vader zijn tienjarig zoontje nog miste. Hij begaf zich naar binnen en vond het ventje, dat in zijn angst onder een schoorsteenmantel gekropeu was. Gelukkig bracht hij het ongedeerd buiten. Nog is een vet kalt in de vlammen omgekomen terwijl een achter het huis staande schuur, dank zij de gunstige richting van den windniets geleden heeft. Alles was tegen brandschade verzekerd bij de Brusselsche maatschappij. Aan de polite is het mogen gelukken, den persoon op te sporen die den brand ge sticht heeft heeft, welke op 14 April 11. in de boerderij ran de i heer Ph. F. A. J. baron van Brakell Doorwerth, burgemeester te Door- werth, heeft plaats gehad. Het is een zekere W. B., oud 18 jaar, zwervende, die ook be kend heeft voor eenigen tijd zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal, ten huize van den heer R. te Renkum. Eenigen tijd geleden werd op de Oude .Vest te Breda een jonkman dermate door middel van een mes verwond, dat de dood er op volgde. De vermoedelijke daders, die naar Antwerpen waren gevlucht, zijn door de Belgische justitie uitgeleverd en naar Breda overgebracht. Een hevige brand vernielde het huis, bewoond door H. V. in het Haringseind te Tilburg. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. De bewoners konden nog in tijds het brandende gebouw verlaten. Alles was tegen brandschade verzekerd. Baardwijk, 18 Juni. Hadden wij verleden jaar de viering van twee gouden huwelijks feesten te vermelden, gisteren vierde een ander gelukkig paar zulk een feestde heer H. Van der Mee en diens echtgenoote. Begunstigd door prachtig weder reed het feestpaar, vergezeld van maagdekens naar de kerk,waar eene plechtige H. Mis voor hen werd opgdragen. Een 70tal familieleden woonde de plechtigheid bij. Talrijk waren de blijken van belangstellingdie de feestelingen bij deze gelegenheid mochten ontvangen en vele prachtige geschenken werden hun door fami liileden, door de prefecten der H. Familie en door vrienden aangeboden. Door de buurt was gezorgd voor eene nette versiering, die vooral des avonds een goed effect maakte.Ten 6 ure bracht de liedertafel „Tot bloei der toon kunst," den jubilarissen eene serenade, die zeer in den smaak der beide oudjes viel. Gezellig ging het er toe en menig glaasje is geledigd op het lange leven van het gouden paar. Wij voegen er onzen wensch bij, dat hun verder een genoegelijke oude dag ge schonken worde Bezooien. Maandag morgen omstreeks den tijd, dat de voor het doel afgehuurde stoom boot „'s Hetogenboschc bestemd naar Brielle met bedevaartgangers en gemeerd liggende ten Oosten van de brug over het Zuider kanaal, zou vertrekken, kwam de Waalwijk- sche stoomboot de haven uitstooméhde, na de brug te zijn doorgevaren, met zulk eene kracht tegen de Zuidelijke der Westelijke due d'alven, dat deze geheel ontzet werd. Naar men verneemt is er proces-verbaal opgemaakt. Ilokkeling ossen l'/a .ia,4ge ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. - k - f110 k 120 flOO k 120 f 60 u 70 f 30 k 40 f 10 a 12 Aangevoerd 2 varkens van 15 a 16 c., per half kilo, 386 biggen van f 3,a 9.per stuk Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. Boter 50 u 55 ct. per ,/2 kilo. ROTTERDAM, 17 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overra De beste f 4.25 k f 6.30. Mindere en geringe 10.üO, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f4.25 k 4.80 dito mindere f0,4 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Ove^m. Winter f 2.75 a 3,30mindere f 0,a 0,beste Zomei f2,75 u 3 30; mindere fO,— a 0. Haver. De beste fl.75 k 3.25. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f0,a Mindere f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste f6.50 a 8. ROTTERDAM, 18 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 82 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 400 vette runderen, 818 magere dito, 208 vette en graskalveren 138 nuchtere kalveren, 6 schapen of lammeren varkens, 205 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 70 a ct. 2e kw. 64 4 ct. 3e kw. 56 a ct. Kalveren: le kw. 86 ct., 2de kw. 76 a 00 ct.3de kw. 65 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 27,00 p. ton. bruinblanke Bergertraan f38,t n blanke Bergertraan f 48, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in fewone fusten van pl.m. 00 L. f30.—p. 100 L. t Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f86.p. ton. w (stroogeel) 2e f 80.p. ton Stoommedicinale levertr. le w f88.p. ton. 2e f—p. ton. GORINCHEM, 17 Juni. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,50 a 6,75, roode dito f6,10 a 6,20 witte dito f 6,20 k 6.40, inl. rogge f4,75 a 4,85 buitenl. dito f4,10 a 4,25, gerst f 4,50 a 4,60, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 104 runderen. le qual. Kalfkoeien f170 k 180 Kalfvaarzen f 130 4 150 Melkkoeien 1140 4 160 Voor de buitengewone belangstelling ons betoond bij gelegenheid onzer gouden bruiloft, betuigen wij bij deze, ook nainens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, harte- lijken dank. Baardwijk, 18 Juni 1895. H. VAN DER MEE. M. VAN DER MEE- De Leeuw. "Voor de vele blijken van deelneming inij betoond bij het overlijden mijner geliefde echtgenoote Waalwijk, 18 Juni 1895. J. C. MARKS. Tegen 1 Augustus of eerder wordt op een buiten een flinke R. K. genegen HUISWERK te verrichten, niet beneden de 23 jaren van uitstekende ge tuigen voorzien. Adres francoletter R. E. bureau dezer courant.. op een buitenplaats een goed kunnende s t r ij k e n en tafeldienen, R. Kvan goede getuigen voorzien. Franco brieven letter N.V., bureau dezer courant. WAALWIJK. APOTHEKER. Bureau voor onderzoek van drinkwater etc.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 6