BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Oostenrijk. Servie. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. ~~U IT VÖ E "RINGEN. uur de Hohenzollern met den keizer en de prinsen de feestelijk versierde westersluis. Donderende hoera's stegen op uit de vele honderden personen aan de oevers, onder welke militaire vereenigingen en schoolkin deren. De militaire muziek speelde het volks lied waarmede de menigte instemdede keizer, die op het dek stond, dankte naar alle kanten, zichtbaar ontroerd. Te 4 uur verbrak de Hohenzollern den over het kanaal gespannen afsluitingsdraad; statig ving nu het trotsche keizerschip de openingsvaart aan. Dondermiddag ce half één stoomde de Hohenzollern uit de groote sluis b:j Holtenau de Kieler Bocht in. Onmiddellijk werden op het daar wachtende eskader ter begroeting de vlaggen gehescheu en een verschrikkelijk kanonne ïgebulder brak los als een krijgshaf tig vreugdegehuil der volkeren nu het feit volbracht was. Om het kwartier kwam nu telkens een der schepen van het openings smaldeel uit den sluismond te voorschijn (want de geheele tocht geschiedde uit voor zichtigheid zeer langzaam), waarna het naar een ankerplaats te midden der reeds aanwe zige vaartuigen werd gebracht. De Fransche kruiser Surcouf is niet aangekomen, naar men zegt omdat het schip op de beneden Elbe aan den grond is geraakt, en niet spoedig genoeg mee kon. Een zoo grootsch maritiem schouwspel is wel in geen haven ter wereld ooit te bezichti gen geweest, noch zal zich zoo gemakkelijk op nieuw voordoen, als dat van Donderdagmiddag in de Kiekr Bocht. Het weder was prachtig en zonnig. In den vorm van een mijlenlange wig lagen hier bijna tachtig van de reusach- tigste oorlogsschepen der gansche wereld bijeen heel in de verte, dichter aan zee wachtten daarenboven nog vijl en twintig Duitsche torpedobooten om later aan de vlootmanoeuvre deel te nemen. De scherpe punt der wignaar de stad gericht, wordt gevormd door zes Duitsche oorlogsschepen dan wordt het eskader breeder en breeder eerst liggen er twee, vervolgens drie, en vier, en vijf of zes van die stalen gevaarten op een rij naast elkaar. Ieder pantserschip is geschilderd in de eigenaardige kleur welke door de verschillende moderne marinebesturen het geschiktst geacht wordt om te voorkomen dat de vijand het schip reeds op zekeren afstand van de golven kan onderscheiden: de Duitsche pantserschepen zijn zeer licht zil vergrijs; de Deensche geheel zwart, de Zweed- sche en Noordsche bruinachtig grijsde Oostenrijksche geven een zwarlachtigen romp en een witten bovenbouw te zien; de grootste Fransche oorlogsschepen hebben een muis grijze kleur, enz. Daarentegen schitteren de Amerikaansche schepen daar dit rijk geen eigenlijke oorlogsschepen, maar hooge, snel varende kruisers gezonden heeft in be haagziek witten glans, alleen de schoorsteeuen zijn roosachtig geel. Licht geveifd, witachtig of geelachtig zijn ook de meeste lichte kruisers en jachten waaronder vele van ouderwetsche constructie. De Russen en de Franschen worden door twee rijen Duitsche schepen van elkaar gescheiden de Russen ankeren rechts, vlak naast het keizerschipde Franschen linksverder van de Hohenzollern af, een rij Duitsche schepeu ligt ertusschen. Van het prachtige Italiaansche smaldeel liggen zeven groote pantserschepen in een rij achter elkaar; naar men weet wordt Rusland vertegenwoor digd door 3, Frankrijk door 3, Denemarken door 6 oorlogsschepen, Engeland en Italië i.eder door 9, Zweden en Noorwegen door 5, Oostenrijk door 4 schepenmeest groote pantserschepen en sterke kruisersSpanje heeft 3, Rumenie en Holland elk 2 schepen, Portugal en Turkije elk een schip gezonden. .De helft der hier bijeengebrachte drijvende vestingen behoort aan de buitenlandsche genood;gden. Daarbij komt nog het gewemel der particuliere vaartuigen. In Frankiijk dreigt een gedeeltelijke mi- nisterieele crisis, doordien de minister van koloniën, de heer Chautemps, ontslag nemen wil- omdat de begrotingscommissie een door hem aangevraagd aanvullingscrediet verwierp, wat door hem als eene betuiging van wan trouwen wordt uitgelegd. Maandag zal het een jaar zijn geleden dat' president Carnot werd vermoord. Te Parijs zal dit met eenige plechtigheid worden herdacht. Dinsdag wordt een gedenkteeken te Nice onthuld. Het gerucht loopt, dat de handelsbe trekkingen tusschen Frankrijk en Zwitserland zullen hersteld worden. Men is ijverig aan het onderhandelen en van weerszijden zouden concessies gedaan zijn. Met het oog op de moeielijkheden,die Rousseau, de gouverneur generaal van Indo- China, ondervindt, moet hij verzocht hebben teruggeroepen te worden. Omtrent Japan's voornemen om zijne marine uit te breiden, door voor 15 millioen dollars nieuwe schepen te bestellen in Engeland en Amerika, vinden we in een der bladen op gemerkt, dat dit voorbijgaan van Duitschland, waar tot nu toe bijna uitsluitend de Ja- pansche schepen gebouwd werden duidelijk op de ontstemming wijst door Duitschland's bekend optreden aan het hoofd der interve- nieerende Mogendheden bij de niet licht iets vergetende of vergevende Japanners gewekt. De Vossische Zeitung had het al voorzegd KIEL 21 Juni. Ofschoon na kortstondige regenbuien in den vroegen ochtend het weder zeer schoon werd in den loop van den voor middag, zoodat de geheele plechtigheid der sluitsteenlegging plaats had bij schitterenden zonneschijnwaren de reusachtige tribunes, die, aan het strand bij het feestterrein opge richt, op verlangen des keizers tot matigen prijs opengesteld waren, slechts zeer spaar zaam bezet. Evenals gisteren kon men heden de toeschouwers daar wel tellen, hetgeen een zeer doodschen indruk maakte. Daarentegen hadden zich groote menschenmassa's verza meld mijlen ver langs de oevers, toen 's namiddags de Hohenzollern met den keizer aan boord door het eskader heen stoomde voor de groote vlootrevue. Aan boord van alle oorlogsschepen stonden de matrozen in orde van parade opgesteld. Zoodra het kei zerschip naderde weerklonken hoera's en het 1eil dir ira Siegerkranz". Natuurlijk vol deden de Franschen aan dezen beleefdheids vorm evenals alle andere natiën wat hier wel uitdrukkelijk vermeld mag worden, daar in Kiel de onzinnigste geruchten hieromtrent liepen, dank zij de kleingeestige klachten in zekere Fransche bladen geuit over Frankrijk's deelname aan de feestelijkheden. En ook het verkeer tusschen de Duitsche en de Fran sche zeeofficieren is volkomen correct. Men legt wederkeerig bezoeken af; gebruikt nu bij den een dan bij den ander aan boord een feestmaaltijd, en stelt daarbij wellevendheids- halve dronken in op den Duitschen keizer en den Franschen president, evenals dit aan boord van de Hoche en de Bayern geschiedde. Bij nader inzien schijnt de tweede nota der Porte, in autwooid op de bekende Engelsch Fransch-Russische vertoogen in zake Armenie, die eerst als eene weigering werd uitgelegd, toch mede te vallen. Men komt meer en meer op dien eersten ongunstigen indruk terug, schijnt het, en in diplomatieke kringen dus seint men uit Konstantinopel wordt het bescheid veeleer als eene over- gangsschrede beschouwd tot de inwilliging van de eischen der mogendheden. Gut Ding will Weile haben en vooral van de Porte moet men niet vergen, dat ze van haren gewonen langzamen, zij het dan ook niet altijd zekeren weg afwijke. Met jagen en met dringende ultimata kwam men bij haar nooit ver. LONDEN 21 Juni. In het lagerhuis stelt Brodrick voor, de bezoldiging van den minis ter van oorlog met 100 pond te verminderen als protest tegen de ongenoegzaamheid der reserve-amunitie. Campbell Bannerman ver klaart dat de reserve-amunitie volgens de militaire raadslieden voldoende is. Het voorstel-Brodrick wordt met 132 tegen 125 stemmen aangenomen. Na deze nederlaag der regeering verzocht Campbell Bannerman de beraadslagingen te verdagenhetgeen wordt toegestaan. De keizer heeit het ontslag van het kabinet Windischgratz aangenomen. Graaf Kielmanseg treedt op als minister president en minister van binnenlandsche zaken; de heer Boem als minister van financien, B'.umfeld van land bouw, Wittek van handel, Rittner van onder wijs, en Krall van justitie. De heeren Jaworsky en Welsersheimb blijven in het kabinet. De vrienden van Milan hebben verzekerd, dat deze den 23 terugkomtwat koning Alexander in verlegenheid zou brengen, daar Nathalie juist wat langer blijven zou, om Milan wat langer buiten het land te houden. Alexander wenscht met een nieuw ministerie een herziening der grondwet, terwijl Milan met dit kabinet heel goed tevreden is, omdat de leden er van hem toegedaan zijn. De vroegere radicale minister van finantien Wujitch heeft zich beieid verklaard, in het voorgenomen overgangskabinet als minister van finantien op te treden. Danilof, een stad van ruim vierduizend inwoners in het gouvernement Jaroslaf, is grootendeels door een brand vernield. Huizen, openbar1? gebouwen en een kerk zijn in asch gelegd. Men vreest dat er menschen bij zijn omgekomen. De stoffelijke schade is zeer groot. Twee olifanten zijn onlangs aan 't vechten geraakt in een circus te Indianapolis (Indiana.) De dieren vielen woest op elkander aan met snuiten en slagtanden. Men trachtte hen te scheiden maar te vergeefs. De een slingerde een oppasser, die hem wilde vangen, hoog in de lucht; de ander gooide een oppasser op den grond, en een klein kind, dat op den schoot zijner moeder zat, wierp hij om hoog tot bij het dak, zoodat het dood op den grond viel. Na veel moeite werd men eindelijk de woeste dikhuiden meester. WAALWIJK. Zondag 23 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertatel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Nachtzauber Storch. Psalm VIII Hol. Neer ands taal Stille. BAARDWIJK. Zondag 23 dezer, 'snamiddags half zes, zal door de harmonie 1' Espérance een Concert worden gegeven op den Doelen Soranus, ge vestigd bij A. Mulders, te Baardwijk. Zie Programma's. WAALWIJK, 22 Juni 1895. Bij kon. besluit is de op zi'n verzoek, eervol en met toekenning van den titul ren rang van luitenant-generaal, uit den militairen dienst ontslagen generaal majoor van het leger in Nederlandsch-Indie J. A. Vetter in activiteit hersteld, met gelijktijdige benoeming tot luitenant generaal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch Indie. Den derden Dinsdag in Juli (16 Juli) hebben de periodieke verkiezingen plaats voor den gemeenteraad. In onze gemeente zijn aan de beurt van aftreding de heeren Timmermans vanTuren- hout, Van Tilburg en Van Schijndel. Wij lezen in het N. v. d. D. van heden: Door aankoop op groote schaal van leder werk voor het Japansche leger, in Amerika, zijn daar de lederprijzen p'otseliug gestegen, wat natuurlijk ook elders, in de landen, die in deze van Amerika afhangen zijn terug slag oefent. Bij een rozen-liefhebber in o.ize gemeente, die op het oogenblik meer dan 85 verschil lende soorten in bloei heeft, staat o. a. ook eene Paul Neyron, die eene middellijn heeft van 15 c. M. Dit mag waarlijk wel als eene bijzonder heid worden medegedeeld. Woensdagnacht is de bliksem geslagen in den toren van de Hervormde kerk te Waal wijk, zonder er echter andere schade aan te veroorzaken dan dat er eenige leien van werden verbrijzeld en het kruis zichtbaar uit zijn loodrechten stand werd gerukt. Te Drunen sloeg de bliksem in het huis bij de kinderen G. van Loon, veroorzaakte een begin van brand en wierp een stuk van den schoorsteen. In den Buitenpolder van Baardwijk sloeg het hemelvuur in een hooiopper, vlak bij de Veldtent. De prijzen, welke in Engeland voor de Hollandsche Meikersen worden besteed, dalen elk iaar. Men beweert, dat deze geregelde daling in verband staat met den steeds grooteren aanplant van kerseboomen daar te lande. De kapitein districts-commandant der koninklijke maréchaussée te Breda verzoekt uit naam van den vader, orgeldraaier, wo nende te Bergenopzoom, opsporing van zijne kinderen drie meisjes, een van 17 jaar, een van 13 en een van 3 jaar. Deze kinderen hebben hunne ouders, met wie zij te Willem stad de kermis bezochten, verlaten. Vermoe delijk zullen zij in hun onderhoud voorzien door langs de huizen liedjes te zingen. De man, die dezer dagen midden op den dag een heer op den Dam te Amsterdam met een mes vrij ernstige verwondingen toe bracht en later voor den commissaris van politie verklaarde een anarchist te zijn,waarom het hem speet dat de aangevallene nog in leven was, blijkt krankzinnig te zijn Trouwens de daad op zich zelve gaf reeds grond tot zulk een vermoeden. De ongelukkige is nu naar een gesticht overgebracht. Ook vroeger had hij aanvallen van waanzin. Poging tot moord Door de maréchaussée van Sprundel is te Etten gevangen genomen en naar Breda overgebracht, zekere G., verdacht van poging tot moord op zijn vrouw. G. heeft haar met een scherp voorwerp een vreeselijke wonde aan het hoofd toegebracht. Misbruik van sterken drank speelde ook hier weder een noodlottige rol. Tel. Toen Donderdag middag 3 uur, een goederentrein komende van Enkhuizen, het station Kwadijk—Edam binuenliep,ontspoorde de locomotief en drong diep in het zand. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De passagiers der personentreinen moesten aan de eene zijde van de plaats der ont sporing uitstappen, en aan den anderen kant in een trein overgaan. Er is ook vertraging. De treinen wisselen anders te Oostzaan, en dat is nu onmogelijk. Vermoedelijk zullen aansluitingen gemist worden. Eenigen tijd geleden had te KwadijkEdam ook al een ongeval plaats bij een wissel. Een ontzettend aantal menschen werd Woensdag uit Haarlem en den Haag vooral en dan nog uit Amsterdam, Rotterdam, Delft, Dordrecht enz. door gewone- en extra- treinen te Leiden aangevoerd om de lustrum feesten bij te wonen. Van den Haag zeker wel 20.000 en uit de steden in deze en andere richting samen wel 50 000. Eenige duizenden zijn per rijtuig en per velocipede of per vaartuig gekomen. Veilig kan men het totaal bezoekers aan Leiden op 100.000 schatten. Er liepen tusschen den Haag en Leiden 84 exira treinen. De laatste trein uit Leiden kwam tegen 3 ure in den nacht in den Haag aan. De zakkenrollers hebben blijkbaar goede zaken gedaan. In de haven te Zevenbergen is een meisje van 8 jaar, dochtertje van C v. Dongen verdronken. Het kind had langs de trap water aan de haven gehaald en was bij het opklimmen uitgegleden en met den emmer achterover in het water gevallen. De vader, die het schrikkelijk nieuws hoorde, haastte zich om zijn kind te redden; ofschoon hij niet kon zwemmen sprong hij tot tweemaal toe in de haven, maar helaas zijne pogingen baatten niet, hij zelf liep weldra groot ge vaar in het water om te komen. De bakkers knecht M. M., een geoefend zwemmer, heeft den vader nog gered, maar het kind werd dood opgehaald, ofschoon dr. Hage nog lang beproefd heeft de levensgeesten weer op te wekken. Op het oogenblik, dat hij zijne woning zoude binnentreden, is door een agent van politie in de Hugo de Grootstraat te Rotter dam aangehouden de 68jarige J. V., van oudsher berucht en bij de politie en justitie bekend. Verschillende bewoners der Zomer hofstraat, Woelwijkstraat, van den Noordsingel en de Jonkmansteeg zijn de laatste dagen de dupe van zijne oplichterijen geworden. Onder voorgeven eigen huizen te bezitten en in één woord een gezeten burger te zijn, wist hij van verschillende lieden, met wie hij in connectie kwam om kamers te haren of wel van vrouwen, wie hij voorspiegelde huis houdster bij hem te zullen worden, geld te leenen in afwachting van zijne komst of hunne indiensttreding, waarvan natuurlijk geen sprake was. Voor hetzelfde misdrijf heeft deze recidevist reeds gevangenisstraffen ondergaan van 8 maanden, 18 maanden en 1 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur, Mag ik door middel van uw geacht blad het volgende onder de aandacht van 't pu bliek brengen. Het adres aan den gemeenteraad waarin verzocht wordt eene vaste rauziekkiosk op de markt te doen bouwen, (zie Echo 16 Juni) draagt reeds meer dan 220 handteekeningen en dagelijks komen er nog andere bijwel een bewijs hoe zeer de ingezetenen de daar- stelling wenschen. Spoedig nu zal het adres worden opgezon - den.(*) Burgemeester en wethouders hebben dan tijd om er officieel kennis van te nemen en alle inlichtingen in te winnen omtrent kosten wijze van oprichting enz. en te be raadslagen over het bedrag der eventueel voor te stellen subsidie. Gebeurt dit niet dan loopt men gevaar dat de zaak door den raad naar burgemeester en wethouders gerenvoyeerd wordtof aangehouden tot bij de begrooting, 't gewone hulpmiddeltje, als men iets op de lange baan wil schuiven. En dit is in het onderhavige geval noch noodig noch wenschelijk. Want ook de raadsleden kunnen zich tijdig op de hoogte stellen en hun votum bepalen, dat, naar men vertrouwtalgemeen toestem mend zal zijn. Geld zal 't natuurlijk kosten en geleend zal er wel voor moeten worden, maar daar aan is men hier onder 't beleidvol bestuur van Jhr. van Grotenhuis gewoon geraakt dat gebeurt zelfs voor 't dempen van een stinkslootlaat men 't nu ook eens doen ten genoegen van 't volk. Men fluistert dat de burgemeester zou z jn tegen het oprichten eener vaste kiosk omdatja, omdat het marktplein dan te klein zou worden voor de kermis Nu, voor 't rommeltje dat de laatste jaren met kermis hier het marktplein komt ontsierenis 't waarlijk licht groot genoeg; anders kan men gerust wat van die" vieze, schunnige gelegen heden weg laten. Iets flinks wordt toch niet toegelaten. Zoo vernamen wij dat er van 't jaar verscheidene aanvragen zijn ingekomen om een standplaats voor stoomcarroussels. (Jammer dat het voorstel Gragtmans, om de standplaatsen voor die tenten in 't openbaar te verpachten, in der tijd zoo handig in den doofpot is gestopt. Een enkel jaar had mis schien genoeg opgeleverd om de kosten voor een kiosk te dekken.) Voor wie met de Waalwijksche toestanden bekend is zal 't geen verwondering baren, dat geen enkele zal worden toegelatendit lot zal ook wel gedeeld worden door het theater van de wed. De Bakker, want zooals gezegd, iets flinks ziet men de laatste jaren niet meer. Blijkbaar is de toehg om de eens zoo bloeiende Waalwijksche kermis langzaam aan tering te doen bezwijken. Nu, dit mogen zij verantwoorden wien dit aangaat en die geroepen zijn om Waalwijk's belangen te behaitigen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2