Spanje. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. talrijker wordende ongelukkenmoest men aan die nieuwerwetsche schepen toch maar liever minder verschrikkelijke namen geven. Prévoyant, Prudent en dergelijke wa-en ver standiger. In de goederenwagens van de internat, exprestreinen staat tegenwoordig een doos bestemd voor de accumulatoren die geplaatst zullen worden voor de electrische verlichting van de treinen. Op de doos in den trein van Parijs naar Brussel hebben de hoofd conducteur de smeerder en de controleur van de douane te Quévy, het Belgische grens station, een sleutel. Gewoonlijk blijft de doos te Guévy stilletjes dicht, maar Zondag nam de controleur de vrijheid er eens in te kijken, en daar kwam te voorschijn een pak met overvloed van juweelen horloges armbanden kettingen, ringen en dergelijkesamen een 7000 frank waard. De controleur liet den hoofdconducteur en den smeerder, de eenigeu die buiten hem een sleutel op de doos hadden, uit den trein stap pen, en hield ze aan 't kantoor. Na een tijdje bekende de smeerder dat hij de schuldige washij had op zich genomen de juweelen, voor een Brusselsche zaak bestemd, over de grens te smokkelen. Voor den controleur is het een aardig buitenkansje 700 frank In de Spaansche kamer van afgevaardigden heeft tusschen den minister van justitie en den afgevaardigde Cozani (wegens zekere promotien bij de rechterlijke macht) eeue zoo heftige woordenwisseling plaats gehad dat beide heeren elkander hebben uitgedaagd tot een tweegevecht. Tegelijkertijd komt uit Cuba berichtdat kolonel Linero, wegens eenige desertien van manschappen uit zijn regiment, zelfmoord pleegde wat geen van beide overmaat van de, in de tegenwoordige omstandigheden zoo hoog noodige zedelijke kracht verraadt. De feesten te Kiel zijn Zaterdag afgeloopen met eene welverdiende serenade aan de ziel er van den keizer. Om tien uur trok een indrukwekkende stoet met fakkellicht voorbij het paleisin hoofdzaak samengesteld uit arbeiders van de werven en in het geheel 4OOO deelnemers tellend. De keizer en prins Heinrich stonden bij het hek van den paleis tuin dit schouwspel aan te zien en werden bij het voorbijtrekken, op het hartelijkst door door de deelnemers begroet. Van de tinnen van het paleis werd ben- gaalsch licht ontstoken. In den loop van dien en den vorigen dag had keizer Wilhelm, behalve op het Russische schip Rurik, oojc bezoeken afgelegd op een der Engelsche, Italiaansche en Oostenrijksche schepen. De Fransche waren al weg naar men weet. Ook de overige eskaders of enkele schepen genoten de eer van een keizerlijk bezoek. De dag was overigens in hooidzaak gewijd aan scheeps-evolutiën. Bij prac'ntigen zonne schijn en kalm water ging vroeg de opleidings divisie in zee, om het vijandelijk eskader aan te wijzen. De vorstelijke gasten begaven zich aan boord van de Hohenzollernde keizer aan boord van de Kurftirst Friedrich Wilhelm. De keizerin was aan wal gebleven. Om 7 uur liepen het manoeuvreer-eskader ën de torpedobooten uit. De Hohenzollern Kaiser Wilhelm II en de Augusta Victoria, meester gelast had lieden terug te komen, wijl hij het gisteren te druk had om zich met der gelijke kleinigheden in te laten. In zooverre was de zaak bespreking wpardig, wijl zij Pia's lievelingspaard betrof, waarvoor de ontslagene stalknecht te weinig zorg had ge dragen. Ugo bracht dus dit punt ter sprake, zich ver ontschuldigend, dat hij de hooge gebiedster in de keuze van een stalknecht kwam raadplegen. Pia luisterde met een klein glimlachje van verwondering; zij verzekerde Ugo geen kennis van deze zaak te hebben en verzocht hem zelve maar een keus te doen. Ugo boog en bedankte haar plechtig voor dit hernieuwd bewijs van vertrouwen, als gold het een gewichtige staatszaak en vertrok. Toen hij in zijn vertrekken was teruggekeerd, barstte hij in woede uit, aan zijn gevoel van schaamte en teleurstelling den vrijen loop latend. Hij had zich belachelijk gemaakt tegenover haarj die hij aanbad, zeker, hij had ze wel gezien, die nauw weerhouden glimlach en die uitdruk king van verbazing in die schalksche oogen, toen hij die dwaze slotwoorden stamelde. En dat in plaats van stappen te doen in de ge- wenschte richting. Leone had voor zijn vertrek den wensch geuit dat Ugo in gezelschap van Pia en Ermenegilde zou dineeren, en wel op de plaats die anders aan de vrouw des huizes behoorde. Pia zelve had zich met een half weemoedig gevoel van welbehagen in den breeden armstoel van haren echtgenoot neergezet. Gasten zaten bij dit maal niet aan. Al wat wapenen droeg, was met Leone ten strijde ge trokken en de vrouwen voelden, als Pia, in deze ure behoefte in de eenzaamheid de tijdelijke scheiding te betreuren. Pia was in den aanvang niet erg spraakzaam, voor het eerst sinds jaren zat zij zonder haar Leone aan tafel, doch langzamerhand werd zij, vooral ook door Ermenegilde's vroolijk gebabbel, wat meer opgeruimd. Jammer, pruilde het kind dat ik maar een meisje ben, anders kon ik ook mee naar den oorlóg gaan en vader verdedigen tegen die on deugende Florentijnen. Maak u maar niet bezorgd, zei Pia, haarde krullende lokken van het voorhoofd strijkend. waarop de overige rijksgasten, volgden. Daar achter de post en de persboot. Na eene reeks evolutien volgde het groot- sche schouwspel van een zoogenaamd passir- gefecht. De Kurfürst F. W. opende het vuur; de vijand antwoordde. Dof dreunde het ka nongebulder over de zee. Spoedig was alles in dichten rook gehuld. De torpedobooten namen aan dit gevecht geen deel. In een bijvoegsel van de Don Chiscotto behelzen acht en twintig kolommen het nieuwe pamflet van Cavallolti tegen Crispi. Het is opgedragen aan de eerlijke menschen van alle partijen". De decoratie vau Cornelius Herz schijnt het belangrijkste onderwerp te zijn dat er in wordt behandeld. Cavallotti deelt den inhoud mee van den brief, die naar hij verzekert door baron Reinach aan Crispi is geschreven en waarbij de minister 50,000 francs zou hebben ontvangen alsook het antwoord van dezen. Nog andere staaltjes van betaalde diensten worden gegeven. Natuurlijk dringen Cavallotti's vrienden er met meer nadruk dan ooit op aan, dat Crispi zal antwoorden door het indienen van een klacht of door het doen benoemen van een jury. Daarentegen moeten Crispi's vrienden, m. a. w. de kamermeerderheid, voornemens zijn hem vandaag met luid applaus te be groeten wanneer hij in de kamer komt. Iets nieuws, zeggen zij, heeft Cavallotti met den „besten" wil niet tegen Crispi weten in te brengen. Bijna overal in Oostenrijk is op het eind van de vorige week door wolkbreuken en onweeren groote schade aangericht. Vooral westelijk Bohemen heeft veel geleden door het geweldig stijgen van de rivieren. De stadhouder, graaf Thun, heeft Zaterdag eenige half overstroomde dorpen bezocht en troost en groote giften uitgedeeld. De Nówosti meldt het plan om de Zwarte en de Oostzee te verbinden door kanalen over de Dnepr en de westelijke Dwina, bin nenkort aan het ministerie van verkeerswegen voorgoed zal worden onderzocht. Uit Moskou wordt gemeld dat de graaf de Montebello, Fransch gezant te Petersburg, op 't oogenblik in de oude hoofdstad vertoeft, en er een gebouw zoekt ruim genoeg voor de groote feesten die de gezant uit naam van Frankrijk wil geven ter eere van de kroning van keizer Nicolaas II, in 't volgend jaar. De gemeenteraad van Petersburg zendt aan het Fransche volk een adres van dank betuiging voor zijn deelneming bij den dood van Alexander III. Het adres zit in een massief zilveren koker, in Oud Russischen stijl, met verguld zilveren versierseleu en edelgesteenten. WAALWIJK, 26 Juni 1895. Het wetsontwerp tot herziening der kies wet is heden bij de tweede kamer ingekomen. De plechtige uitreiking der eereteekenen Uw vader is een dapper en een sterk held, en de ridders, die om hem zijn, zullen hem wel helpen wanneer de Florentijnen al te talrijk mochten zijn, en daarenboven O, ik weet al wat gij zeggen wilt, viel het kind in, daarenboven wordt hij beschermd door de Moeder Gods en hare engelen, die houden hem met hun vleugels bedekt, net als het schil derij in de wapenzaal niet waar? Ja, mijn lieve kleine engel, zei Pia diep bewogen. Ugo leed in deze gesprekken duldeloos. Nieuwe aanvallen van twijfel en besluiteloosheid over vielen hemmaar zijn hartstochtzijn booze begeerten, drongen die terug, in zijne verblinding dacht hij in Pia's teedere woorden alleen ge huicheld plichtsgevoel te zien. Telkens herdacht hij weer dien tienden Aprildag, nooit na dien tijd had Pia's stem zoo zacht geklonken als toen, hoe dikwijls hij ook haar na dien tijd, Leone's naam had hooren noemen. Twee lange dagen achtervolgden Ugo deze kwellende gedachten, dientengevolge geraakte hij in een zoo razenden toestand van overspanning, dat hij zichzelven erkennen moest op die wijze ten gronde te gaan. Er moesteen eind komen aan die verschrikkelij ke onzekerheid. Vroeg in den morgen van den derden dag ging hij naar de huiskapel, hij legde zijn zwaard op het altaar en zwoer op het beeld van den Gekruiste,den boozen eed dat hij nog heden de hartstochtelijke geliefde Pia alles beken- nenen zou, of zich zeiven het zwaard in de borst stooten. Zoo wilde hij zich dwingen, hij kende den invloed van Pia's reinen blik op zijn wils kracht. Nu iets kalmer ging hij naar zijn kamer en sloeg een van de kostbare boeken op, die Leone hem uit zijn rijke bibliotheek ten geschenke ge geven had. Op goed geluk liet hij den zwaren kwartijn openvallen en ging aan het lezen, midden in een zin Het was een Latijnsche vertaling van de werken van Cassius en^het hoofdstuk, dat Ugo toevallig had opgeslagen, handelde over den woesten Im perator die de heilige stad aan vier zijden in brand heeft gestoken en, zijn lier tokkelend, zin gend in die wilde vlammen zag. Ugo las las met starende oogen, bij iederen aan de dapperen van Lombok is (volgens het Haagsche Dagbl.) bepaald op Zaterdagmiddag 6 Juli in het Malieve d (vermoedelijk te 2 uren). Aan de zijde van cle tentjes zal een groote tribune verrijzen waarop de hooge staats colleges zullen plaats nemen. Rechts van de tribune zal opgesteld worden een detache ment van het korps mariniers en links een der koloniale reserve. HH. MM. de koninginnen zullen van de zijde van de Boschwacht het terrein binnen rijden en op de tribune plaats nemen, waar voor de gedecoreerden zijn opgesteld. H.iM. de koningin zal zelf de eereteekens op de borst der helden hechten en H. M. de koningin regentes zal hen toespreken. Daarna zal eeu défilé der opgestelde troepen worden gehouden. Atjeh Volgens een Reuter telegram uit Batavia zou de toestand op Atjeh en de Noordkust van Sumatra ongunstig zijn en zou men een aanvallende politiek van onze zijde dringend noodig achten. Aan het departement van koloniën is niets bekend, dat de juistheid van dat onrustbarend telegram zou kunnen bevestigen. Dr. Kuyper deelt mede, dat hij „na zoo openbare en grievende aanklacht" (van „De Nederlander," antirev.) èn zijn lidmaatschap van het «Central Comité* èn zijn voorzitters hamer, op de eerstvolgende deputatenverga- dering ter beschikking zou stellen van de deputalen, ook al ware hij niet aan de beurt van aftreding. Men weel dat de heeren De Savornin Lohman (hoofdredacteur van den Nederl.) en dr. Kuyper reeds geruimen tijd scherp tegen over elkander staan. Indien werkelijk prins Maurits Zondag een bezoek aan Scheveningen had gebracht, de belangstelling had moeilijk grooter kunnen zijn dan voor den nagemaakten prins, hoofd persoon van de Leidsche maskeradedie Zondagavond gevolg gaf aan de uitnoodiging om het concert in het Kurhaus met zijne hooge tegenwoordigheid te vereeren. In de kurzaal was letterlijk geen plaatsje onbezetop het terras hetzelfde, en daar buiten hoog op tegen de helling van den weg uaar het Oranjehotel waar de prins met gevolg dineerde niets dan menschen. Ruim 9 uren kwam de prins, gekleed in een rijk galakostuum van witte zijde en satijn, met zijn gevolgeveneens in schitterende gala-kleeding, aan den versierden ingang van het terras, waar hij door de muziek der dd. schutterij werd ontvangen met het Iö Vivat. Daarop volgde het Wilhelmus en onder de toonen van den Maskeraderaarsch van den heer Van Erp kwam de stoet in de Kurzaal, waar het Philharmonisch Orkest eveneens het studentenlied deed hooren. Nadat de prins op den voor hem bestem den zetel in zijn loge had plaats genomen, voerde het Phil. Orkest den Maskerade- marsch uit van den heer J. A. N. Patijn gevolgd door het Wilhelmus in oude toon zetting, onder welks tonen de stoet de zaal weer verliet, om naar den feestdisch in het Oranje Hotel terug te keeren. Den 17den Juni was het 70 jaar geleden, dat de heer P. van Romburgh en mej. G. Eggink te Leiden voor den burgerlijken stand in ondertrouw werden opgenomen. Is zulk een lange lijd reeds iets wat niet dagelijks voorkomt, het zal zeker nog meer verwondering verwekken, als men weet de bruidegom dit feit herdenkt met zijne derde regel dieper ademhalend, de Nerogeest, die zoo lang in hem gesluimerd had, ontwaakte, hij voelde zich door een onweerstaanbare zacht tot vernie ling aangegrepen, zijn aangezicht gloeide als van den weerschijn van het brandende Rome. Weg nu met alles wat hem scheidde van het vurig verlangde geluk, weg met alle bezwaren en hindernissen, Nero had, om aan een gril te voldoen de koninginne der bewoonde wereld in vlammen doen opgaan, zou hij nu, wijl het zijn leven, zijn alles betrof voor iets minders terug deinzen. Neen en duizend maal neen 1 Lgo de Falconari had evenveel recht op geluk als Leone alles wat zich dan ook tusschen hem en zijn doel Elaatste, zou hij vernietigen, vermorzelen, al was et dan ook Pia de Tolomei zelf. En toen deze laatste gedachte bij hem opkwam mengde zich voor het eerst iets als haat in zijn liefde, Pia was eigenlijk de eenige oorzaak van alles, haar blik, haar stem had hem alles, alles beloofd en niets gegeven. Nu moest zij hem het leed, hem jaren aangedaan, 'goed maken, door hare ontrouw tegen Leone, of, bij God, zij zou even rampzalig worden, als Ugo de Falconarie. En alsof door dit besluit de toekomst was ver zekerd, sloeg hij met een ruk het boek dicht en trad aan het venster ongeduldig naar de breede lichtstreep ziende die zien boven de kruinen der boomen op den achtergevel van een antiek huis vertoonde. Langzaam, duldeloos langzaam, gleed die lichtstreep naar de rechterzijde; eerst als het duister was kon Ugo verwachten Pia in de zaal te zullen aantreffen en 't was nu pas't begin van den dag. Terwijl hij zoo naar buiten keekwerd de poort beneden geopend en Leone's gemalin trad in een licht huisgewaad naar buiten. Het weel derige haar was in een wrong bijeengebonden zacht bloosde het gelaat, het beela van bloei en van frischheid. Een wijle toefde zij bij het groote rozenperk aan 't begin van de laan zij bukte zich even plukte een pas ontloken knop, en stak die in 't haar. Leone zag dat zoo graag en 't was haar als een weemoedig genot, ook nu, terwijl hij ver weg op 't slagveld was, deze gewoonte te volgen. Ugo de Falconari zag er iets andirs in Wie zich tooitwenscht te behagen en wien zou zij anders willen behagen dan mij En plotseling schoot hem de gedachte te binnen, echtgenoote. Eigenaardig is hel zeker ook, dat juist uit elk der drie echtgenooten een stam is gesproten, welke ieder zijne vertak kingen heeft tot op achter-achter kleinkin deren toe. De bruide om bereikte in Januari zi'n 95ste jaar en de bruid is in haar 9 lste. Beiden zien er frisch uit en genieten een volmaakte gezondheid. Gebreken zijn hun onbekend alleen het loopen gait nu zeer moeilijk. Ook wat helderheid van geest betreft hebben beiden geen klagen. De oude heer houdt zich steeds op de hoogte van het nieuws door het lezen van enkele bladen, ja, neemt nog zelfs zijn kie zersplichten waar en de oude juffrouw bestuurt nog met vaste hand haar huishoudentje. (L. D.) Men schrijft uit Maastricht De toeristdie de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg wilde bezichtigen moest zich tot hiertoe aan het willekeurig tarief van gidsen onderwerpen. Dit is thans anders geworden. Dank zij de bemoeiingen van de „Société des Amis des sciences, lettres et arts» alhier, is eene regeling ingevoerd waarbij toegangskaarten tot den berg bij de voornaamste hotelhouders en boekhandelaren tegen een vastgesteld tarief te verkrijgen zijn. De gidsen, die door de Vereeniging aange wezen woiden, mogen geene fooien vorderen. Bij het druk bezoek, dat aan den berg door vreemdelingen gebracht wordt, is deze rege ling zeer toe te juichen. Eene hoogst brutale inbraak is gepleegd ten huize van den heer Reynvaan, Vossius- straat 2 te Amsterdam. De dieven hebben zich door den tuin toegang verschaft, en wel niettegenstaande de heer Reynvaan buiten gewone voorzorgsmaatregelen had genomen, als door van binnen betimmeren van keu kenramen enz., zoodat men hier te doen had met inbrekers van beroep. Nadat de dieven in het benedenhuis eenige kasten hadden opengebroken waar evenwel niets in was hebben zij zich naar de le etage begeven, waar meer van hun gading te vinden was. Na verschillende kasten te hebben verbroken, hebben zij zich aan onderscheidene dranken en sigaren te goed gedaan. Zij namen kristal glaswerk uit de kast, en dronken toen eerst een flacon cognac, daarna een flesch sherry, verder een heele flesch whisky en ten slotte een flesch Moët et Chandon. Op alle kamers zijn de kasten opengebroken, en de inhoud is overal door elkander gesmeten, tot zelfs op de meidenkamer toe, welke bezaaid lag met brieven van allerlei aard van de dienst boden, vermengd met kousen, linten, nacht japonnen enz. Ofschoon de schade door vernieling niet gering is, is er, zoover men thans kan nagaan, niet veel gestolenvermoedelijk omdat de heeren niet erg nuchter waren. De inboedel was tegen diefstal verzekerd. Verder is Maandagnacht in een bewoond huis aan de Stadhouderskade 139 ingebroken. Aan de achterzijde van het huis (aan de Hemonylaan) is eerst gepoogd door een tuindeur binnen te komen. Toen dit echter niet gelukte, werd het raam van de tuinkamer opgeschoven en de luiken daarachter met geweld gedwongen. Tol schrik en verbazing van den bewoner, moest hij 's morgens con- stateerendat de geheele inhoud uit de buffetkast was verdwenen. Vermist worden: 18 paar tafelzilver, 18 paar dessertzilver, 4 groentelepels, een soep lepel, een saladelepel en vork en verder nog molslalepeltjes, theelepeltjes, peperbusje, sui kerstrooier, suikertang, sauslepels, servetringen, dat dit oogenblik gunstiger voor zijn plannen was dan ieder ander. De heerlijke morgen, het eenzame parkErmenegilde waarechijnlijk nog slapende, beter kon het niet. Het kind had met haar naif gebabbel paatje nog niet omgeven met een stralenkrans van deugden tegenover haar mama, dat was voor Ugo een groot voordeel. Bovendien is de raensch in den morgen minder geneigd tot droomen, tot het opwerpen van be zwaren, dan later op den dag. Ugo keerde zich naar de deur. Op den drempel bonsde hij tegen een forsch gebouwd man aan, die zich diep boog en nederig om verschooning smeekte. Wat wilt ge? vroeg Ugo ruw. Heer antwoordde ae man, ik kom van Sor Donato, den stalmeester, die laat u weten, dat de nieuwe stalknecht uit Cortona is aangekomen. Hij had er gisteren al moeten wezen. Sor Donato vraagt of u ook met den knecht spreken wil en zijn geschriften nazien. Laat hem naar den duivel loopen 1 riep Ugo toornig. Een kerel die al begint met ons een dag te laten wachten, kunnen wij niet gebruiken, zeg hem dat maar Pepe. Zoo sprekend wilde hij den man voorbijloo- pen, maar deze trad hem in den weg en zei diep buigend Vergeef mij, heer. Ik heb hem al dadelijk gezegd dat uwe hoogheid vertoornd zou wezen, maar de man zei, dat hij zich tegenover den genadigen heer verontschuldigen zou. Hij was in ollen geweest de florentijnen hadden hem aan gehouden en hem als spion willen dooden. Het lot was hem gunstig, anders zou hij zeker een kop kleiner gemaakt zijn en in plaats van nu in den stal te staan, ergens onder ae wallen van de Guelfen liggen. Sor Donato vraagt u dus dringend. Goed dan, het zij zoo, maar nu nietIk hebIk wilIk moet nu anderezaken doen. Wanneer beveelt uwe hoogheid1 Hel en duivel, wanneer hij wil, over twee, drie uur, maar nu niet, nu niet. Scheer je weg. Ten derde male boog Pepe en stormde de trappen af. Ugo keerde een oogenblik in de kamer terug om de ontstemming door die onwelkome stoornis verwekt, van zien af te schudden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2