Nummer 5o. Donderdag 4 Juli 1895. 18eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. unuLLr ufio ANTOON ÏIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER- "Waalwijk. Echo van het Zuiden, Waalwijksclic en Langslraatsche Courant, Dit Blad verschijnt W oensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fi,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentikn 1 7 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het einde van de kabinetscrisis in Engeland en alk.c wat daarmee samengaat en er uit voortvloeit is het begin der periode van onzekerheid, welke een einde neemt met 'de Verkiezingen, dm tegen het btatst dezer maand. Alle formaliteit en zijn nu vervuld: eerst is in den namiddaL Van Zaterdag Rosebery met zijn collega's naar Windsor gereisd om er aan de koningin over te dragen de zegels, de symbolen van hun waardigheid en daarna werden in audiëntie ontvangen de nieuwe bewindvoerder s met Salisbury aan 't hoofd om er dcei te tremen aan de ceremonie van den handkus een gebruik, onaangetast ge bleven doer den loop der tijden, een symbool der aanhankelijkheid en onderdanigheid. Ro sebery heeft ter erkenning van de vele diensten, den lande bewezen of eigenlijk ook al ter handhaving van een traditie, de Schotsche egen, een onderscheiding die voor Schotland zoo ongeveer 't zelfde is, als voor Engeland de orde van den kouse band, welke de ex-premier reeds sinds 1892 bezit. Dank zij den onvermoeiden arbeid van Méiine, wordt in Frankrijk het protectionisme op de spits gedreven. Nu heeft de minister van handel b j de inwijding van het postkan toor te St. Nazaire een treurig tafereel op gehangen van den ^Franschen handel. Terwijl andere landen hu i handel uitbreidden, ging Frankrijk achteruit of bleef het in het gun stigste geval stationair. De minister voegde er voor degenen, lie dadelijk aan de gevolgen van het protectionisme dachten, bij, dat het daaraan niet lag maar wel aan de duurte der Fransche producten. Maar hoe alles zoo duur was geworden, daarvan zweeg de minister, djoon hij toeh wel zal geweten hebben de hooge inkomende rechten, die ook levensmiddelen duur maken daarvan de oorzaak zijn. De Fransche rcgcering moet zich bereid ofst dat tr loodelijken anget kwam er op oi Luister l'ia. ik /.al liet u zeggen. Ons leger ersiagen jvorden en een paar dagen later is ia belegerd. De geringe bezel ting, vei sterkt het overschot an het verslagen leger, zal vijand niet kunnen weerstaan en voordat wij dagen verder zijn, wappert de Guelfenvlag B tinnen van uw paleis. En dan zal Florence vreeseiijke wraak nemen, voornamelijk op uwe;1 echtgenoot wailt hij was bij Monte Aperto de aanvoerder van onze troepen, hem dankt Florence hare gedochte vernedering. En voor zijn ridderlijke tussehenkomst waardoor de stad ge spaard bleef, is men lang niet dankbaar. Men schrijft zijn handelwijze in dezen toe aan zijn verlangen eenmaal ook aan de boorden van de Arno te zullen heerschen Laaghartige boosheid zei Pia minachtend. Juist, dat is het, maar in ieder geval de opvatting bestaat nu eenmaal en de Guelfen zullen er naar handelen. Niets zal hein kunnen redden van het vreeselijkst lot: den dood, of in het beste geval de verbunning. Als een bedelaar zal hij heentrekken naar verre landen, en wat donkere toekomst wacht u dan? Hij zweeg een oogenblik. Pia stond roerloos en staarde met afgewend gelaat in het geboomte. Dotïker, zeer donker! herhaalde Ugo na een lange pauze, Pia, de teedere, de verwende Pia zal als eer. Zigeunerin haar brood langs de huizen moeten bedelen. En, zelfs wanneer gij voor dit treurig lot niet terugdeinst, zal dan uwe Ermenegilde, die gij afgodisch liefhebt, niet van kommer en wee omkomen. Is Leonedie uwe eer met voeten treedt zulk een vreeselijk offer wel waardig Hij trad dichter tot haar. Zacht en vleiend klonk zijh stem, terwijl hij vervolgde: Hoor nu naar mijn voorstel. Bij den Al- machtigen God bezweer ik u, dat ik u in alles de waarheid heb bekend. verklaard hebben omzoodra de handels overeenkomst met Zwitserland van kracht zal geworden zijn, ook onderhandelingen te ope nen met Italië, en wel-op den grondslag van het toestaan der minimaaltarieven, waarbij verscheidene belangrijke Italiaansche uitvoer artikelen aan een veel lager inkomend recht zullen onderworpen worden. Als vergoeding verlangt Frankrijk voor zijn producten de behandeling der meestbegunstigde natie. Volgens den Parijschen berichtgever van Daily News, moet Rusland voornemens wezen, de onzijdigveiklaring van het Oostzee- of Keizer Wilhelmkanaal te eisc'nen. Pruisen, zoo beweert hetheeft indertijd bij het annexeeren van de Deeusche Hertog dommen al de verplichtingen, waaraan die landen onderworpen waren, overgenomen, en eene daarvan was, dat alle Deensche zeewegen steeds open zouden zijn voor schepen van alle landen. De beide uiteinden van het kanaal zijn in Deensche wateren, of althans wat in 1857 als Deeosch water werd be schouwd. De Russische keizers Paul en Nicolaas hebben' nooit geheel afstand gedaan van hunne souvereine rechten op Sleeswijk Hol- stein, maar die alleen overgedragen aan de Deensche koningen. Tot- het traktaat, waarbij Sleeswijjc Holstein aan Denemarken werd ontnomen, heeft Rusland door stilzwijgen zijn toestemming gegeven. Maar zijn rechten bestaan nogen het zou die thans willen doen gelden. Zoo worden er oude koeien gehaald uit het nieuwe kanaal en zou het geprezen „werk des vredes" al terstond aanleiding tot ge harrewar kunnen geven. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt wantrouwt de Porte de houding van Bulgarije, waar de beweging toeneemt. Albaausche benden overweldigen sommige districten. De voormalige grootvizier erkende tegenover den Bulgaarschen agent,die zich bij hem beklaagde, dat de Porte niet in staat is de Albaansche j Reeds voorlang vreesde ik, dat Siena's glorie van korten duur zou zijn daarom heb ik mijne bezittingen bij een Lombardisch huis zoo belegd, dat ik er ieder oogenblik over beschikken kan. Pak Jus wat gij hebt bijeen en maak u gereed met Ermenegilde mij nog heden naar Rome te volgen. Twee dagen later voert ons een Lombar dische koopvaarder naar Marseille en daar wacht ons een rustig, vreedzaam leven, gelukkig en zalig. Ermenegilde zal ik op de handen dragen, ik wil Ellendeling! riep Pia, zich nu plotseling omkeerend en haar schitterende ooger., haar tril lende lippen, haar altijd zoo lietelijk en zacht ge laat, nu vervormd tot dat van een Bellona, aan hem vertoonend. Versta mij niet verkeerd, madonna sprak Ugo. Het ligt niet in mijn bedoeling dat Zwijg l beval zij hem met waardigheid. Tot heden waart ge me onverschillig, van nu af aan haat ik u. veracht ik u, zoo als men een adder haat, verstaat ge. Owelk een eerlooze daad, welk een laffe laagheid is dit! De gloed op haar gelaat maakte haar bekoor lijker dan ooit, iedere trek er op was vol leven, elk woord sprak van een teedere, warme, echt vrouwelijke liefde. Ugo verloor bijna zijn bezinning. De keel werd fhem bijna toegenepen, hij snakte naar adem. Een gebral als van een doodelijk gewond loofdier ontsnapte hem, in het volgende oogenblik had hij Pia bij de schouders gegrepen en zijn verhit gelaat dicht tot het hare gebogen. Pia, riep hij, gij maakt mij dolzinnig. Is het mogelijk, hebt gij niets dan smaadredenen, dan scheldwoorden voor den man, die zijn laatste droppel bloed zou willen geven voor één be moedigend woord uit uw mond. Met een korte, krachtige beweging rukte zij zich los. Ik veracht u herhaalde zij met doffe stem. Een schel gelach klonk haar in de ooren. Veracht ge mij, welnu, ik bemin u; hetzij gij mijn liefde beantwoordt of niet, de mijne zult ge zijn. Ik heb een ijzeren wil, Pia. Gij zult mij toebehooren, of het is gedaan met u, met Leone en met mij. Ik geef u drie uren bedenktijd. Zegt gij dan weer uw kort, koud neen, dan hebt gij over Leone uitspraak gedaan. Nooit zal hij u dan weer in zijne armen sluiten, nooit hoort benden in banden te houden. Feiteli'k voeren zij als eene dictatuur over de Porte en be letten haar den heirweg naar Albanië aan te leggen. De vertegenwoordigers der Porte in den vreemde zijn aangeschreven om aan de mogendheden te verzoeken bij de Bul- gaarsche regeering op een krachtiger optreden tegen de Macedotiiërs aan te dringen. De keizer van Oostenrijk moet den Bulgaarschen vertegenwoordiger te VVeenen gezegd hebben, dat hij eene aanmoediging van de Macedo nische beweging niet zal dulden. Ook Duitschland zendt thans oorlogsschepen naar Marokko, waarmede het etne rekening te vereffenen heeft, van nog wat ouder datum dan wij Nederlanders. Dit betreft het ver moorden van den Duitscher Rockstroh door de Mooren, een feit waarvoor het den Duit- schen vertegenwoordiger in Marokko, graaf Von Tattenbach nog maar niet mocht ge lukken van den sultan voldoende satisfactie te erlangen. Nu erna de opening van het Noord- Oostzee-kanaal, Duitsche oorlogsschepen vrij komen, heeft keizer Wilhelm besloten 't was weer Z. M.zelf, die daartoe het initiatief nam dat de Stosch en de Hagen en nog twee andere vaartuigen welk eskader later nog door den kruiser Marie versterkt zal worden naar Marokko zullen gaan. Eene landing te Tanger schijnt niet uitgesloten. Komen onze schepen derhalve ter Marok- kaansche kust, dan vinden zij gezelschap. Al meer hebben onze schepen, in vereeniging met die van andere natiën, in deze wateren de zaakjes opgeknapten wie weet of, nu dit voorbeeld gegeven isniet nog meer mogendheden tot een internationaal optreden, in casu tuchtiging, roeping gevoelen mede te werken. Ongeveer half Juli zullen de schepen, welke men op het oogeublik ijverig bezig is van al het noodige te voorzien, op hunne be stemming kunnen wezen. Dus naar Marokko in vollen ernst dit maal ge 1 Mijn wraak zal ontzettend wezen, Ik zal liem het laatste overblijfsel van geloof' in uw trouw ontnemen en daarmede ook u zijn liefde ontroo- ven, die u zoo gelukkig maakte. Dat zal mij weinig moeite kosten,haat is vindingrijk, madonna. Denk er aan. Als mijn vurige liefde verandert in haat, dan zal ze grenzenloos zijn. Bedenk dat! En na deze woest- dreigende woorden ging hij haastig maar met een onzekeren tred naar het paleis. Pia bleef alleen terwijl ze, als om een schrik kelijk visioen af te weren, de sidderende handen tegen de oogen drukte. Hoe langer hoe meer voelde Ugo na zijn vreeselijk gesprek met Pia, zijn lang onderdrukte wilskracht zich verheffen; het was in hem als de gloeiende lava in het hart van den vulkaan, die straks plotseling zich omhoog zal persen en alom dood en verderf brengen. Drie uren bedenktijd. Unverdragelijk langzaam gingen de minuten voorbij. Ugo telde ze, met angstig kloppend hait. Als het ondenkbare gebeurde, als Pia hem al- wees, dan zou hij verschrikkelijk wezen. Voor niets terugdeinzend, zou hij de eene misdaad op de andere stapelen. Het bewustzijn daarvan deed hem als van afkeer rillen over zich zelven. Een der pages kwam hem in zijn somber ge peins storen. Heer, sprak hij, als het u gelegen komt de nieuwe stalknecht, die Pepe bij u heeft aan gediend, wacht in de voorzaal. Ugo bedacht zich even, doch eensklaps zei hij: Goed, laat hem komen. Eenige afwisseling in den loop zijner gedachten was hem niet ongevallig. Een slank gebouwd jonkman ineen kort wam buis, een bruine barret in de linkerhand trad binnen; hij groette eerbiedig en wachtte toen, blijkbaar zonder de minste verlegenheid, wat het zijn heer zou goed vinden tot hem te spreken. Ugo wendde het hoofd om. Het voorkomen, de buigzame, fiere gestalte, het overmoedige blo zende en innemende gelaat van den Cortonees met de schitterende oogen en het donker, sierlijk gepunt kneveltje, scheen hem te treffen, het was heiu of hij dien meer gezien had. Hoe heet gij? vroeg hij, nauwlettend den ongeling aanziende. De voorloopige regeering van Cuba is voor nemens eene leening van tien tot twintig millioen dollar uit te schrijven, zoodra zij op de vergadering van den 10 Juli te New-York zal geconstitueerd zijn. Ook wil zij voor on geveer vijf millioen dollar obligatiën, uitge geven door het afgetreden voorloopige bewind van Cuba, overnemen. De Cubaansche opstandelingen zullen me destemmen in de verkiezing van een president. Hunne stemmen worden dan opgeteld bij die van de Cubanen die in Vereenigde Staten verblijven. De Times verneemt uit Havana, dat het opstandelingenhoofd Gomez op weg naar Santa Clara alle dorpen verwoestte en eervt.i_„ paar Spaansche detachementen krijgsgevai t^gen maakte. Martinez Campos hoopt nog altija 1 den opstand te onderdrukken als de regen moesson geëindigd is. Reuter meldt uit Antwerpen Maandagnamiddag is een bijzondere trein, die een groot aantal Hollandsche bedevaart gangers naar Montaigu vervoerde, nabij het station te Antwerpen ontspoord. Ken rijtuig werd omvergeworpenwaarbij eene dame gedood werd. Verscheiden reizigers waren deerlijk gekwetst. Van particuliere zijde ontving de N. R. Cl. omtreot dit ongeluk het navolgend bericht: Maandagochtend vertrok een extra trein uit Leiden met bedevaartgangers naar de bekende plaats Scherpenheuvel in Belgie. Op het reisprogram stond ook een bezoek aan Ant werpen van waar de reizigers om 3 uur vertrokken. Even buiten het station zijnde in het centrum der stad, ontspoorde de trein, waardoor een wagon omviel en eene der vrouwelijke passagiers op de plaats dood bleef, terwijl enkelen gekwetst werden, doch niemand levensgevaarlijk. Van het station Ersilio Cagnafidardo, om uwe genade te dienen, Ook die stem meende Ugo zich te herinneien. Daar lag iets hartstochtelijk gedempts in dien klank, een nauw onderdrukte zinnelijkheid, en Ugo was overtuigd, dien indruk nog eens te hebben gekregenjn de dagen zijner kindsheid misschien, of neen, zeer kort geleden noghet was hem raadselachtig. Gij komt uit Cortona? vroeg hij na een poos zwijgens. Zooals gij zegt, heer I Hoe komt gij in Siena juist nu de oorlog is uitgebroken Toevallig, heer. Ik raakte zonder werk, toen het banvonnis over graaf Carducci uitge sproken werd. Ik trok nu met mijne luttele spaarpenningen naar mijne zuster die te Collen WOOD t. Te Collen, waar op dit oogenblik de troepen Juist heer! Vertel verder. Bij mijn zuster vond ik een tijdelijk thuis. Maar alle pogingen, die ik deed om een betrek king te vinden, waren vruchteloos. Ik besloot dus naar Siena te gaan en het toeval wilde dat ik reeds dadelijk bij mijn aankomst van deze vacante plaats bij den capitano hoorde spreken. Ugo luisterde terwijl hij voortdurend zocht naar de oplossing van het raadsel. Opeens schoot die oplossing als een bliksemstraal liern door de ziel. 't Is haar stem! fluisterde hij. Ja, hoe onverklaarbaar ook, die stem daar was Pia's stem maar mannelijker, zwaarder, brutaler. En zoodra hij zich daarvan rekenschap had gegeven bemerkte hij ook een zeer opvallende gelijkenis van dezen jongenling met Piëro, Pia's broeder. Hoe meer Ugo hem aanzag, hoe meer hij in Ersilio het sprekend evenbeeld van Piëro de Tolomei ontwaarde. Ugo voelde zich vreemd aangedaan; in zijn bijgeloof vroeg hij zich angstig af, wat het nood lot met deze gril nu weer wilde. Was het mis schien een waarschuwing, dat hij zich in acht te nemen had voor Piëro, den natuurlijken wre ker van zijn beleedigde zuster? Belachelijk! Ugo vreesde zelfs den Capitano niet, hoe zou hij dan Piëro duchten? Neen zulk een waarschuwing was vrij zot.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1