Frankrijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. Rij kspostspaarbank BINNENLAND. Jaarmarkt en botermijn op Don derdag 4 Juli a. s. Programma der plechtige uitreiking van Eereteekenen. werd terstond de noodige hulp geboden. De ontsteltenis onder de reizigers, onder welke zich verscheidene geestelijken bevonden, was groot. Frankrijk is Zaterdag een paar uur zonder minister van landbouw geweest. De minister voor dat departement, de heer Gadaüd, heeft namelijk in den morgen van dien dag de portefeuille nedergelegd om een duel te gaan uitvechten, waartoe hij den soldaat-afgevaar digde Mirman, die zich door den minister in eene redevoering be'ecdigd achtte, en hem deswege een lompen brief had geschreven, had uitgedaagd. Gadaud gaf Mirman in dat tweegevecht, 't welk gehouden werd op den degen, een prik in den arm en keerde huis waarts, waarna hij zijne aanvrage om ontslag als hadde hij zich slechts tijdelijk van een lastig kleedingstuk ontdaan weder introk. Mirman die in zijn uniform duelleerde, komt voor den kiijgsraad. De heer Gadaud is ruim 60 jaar dus nog al knap, dat hij den zooveel jongeren milicien te vlug was. Te Parijs heeft Maandagmiddag een schrikkelijke brand gewoed, ontstaan in de uitgestrekte werkplaatsen der Compagnie franQaise d'entreprises militaires, in de rue Rochechouart. Een brandweerman is dood gevallen, een tiental personen zijn gewond het is een agitatie van belang geweest. De groote brand in de Rue Rochechouart is een der ergste rampen van dien aard, in jaren te Parijs voorgekomen. De militaire werkplaatsen der Godillots lagen tusschen de straten Rochechouart en Condorcet; zij be stonden uit oude houten gebouwen, die met verbazende snelheid afbrandden. Te half drie, een paar uur na he: uitbreken van den brand, waren 11 spuiten aan het werk, maar spoedig hadden de waterstralen hun kracht verloren, en eindelijk lagen de slangen geheel droog. Alle huizen in den omtrek verkeerden in groot gevaar en verscheidene werden aange tast. De brandweer was in drie straten tegelijk bezig. Een pompier werd gedood, 15 gekwetst. Gelukkig hadden de werklieden schafttijd bij het ontstaan van den brand, zoodat verder geen menschenlevens verloren gingen, maar 2000 man zijn broodeloos geworden en door de vernieling van den werkliedenhof Cité Petoille zijn 275 meest behoeftige lieden zonder dak. De schade aan de militaire in richting alleen beloopt een millioen fr. door verzekering gedekt. Het voornemen der regeering i?, de Cortez in December te ontbinden bij koninklijk decreet, dat ook zal bepalen, dat de nieuwe verkiezingen in Februari zullen plaats hebben en de bijeenkomst der nieuwe Cortez in Maart. In handels- en wijnbouwerskringen spoort men de regeering aan, om het voorbeeld van Zwitserland te volgen en spoedig een han delsverdrag met Frankrijk te sluiten. De krachten der opstandelingen op Cuba worden op 5000 man geschat. Men zegt dat het den markies van Santa Lucia die de op standelingen van Puerto Principe comman deert gelukt is zich met die van Maximo Gomez te vereenigen. Dit zou een succes van beteekenis zijn. De kooplieden van Havanna hebber, aan Martinez Campos op nieuw subsidie gegeven, ditmaal tot een bedrag van 500000 francs. Maar zou het ook een versterking van Ugo's plan kunnen zijn. Piëro behoorde tot den geluk kigsten tijd in zijn leven. Zou het mogelijk wezen? Och neen. Ugo had immers geen aanvuring noodig! Hij was als een bal, die op een helling, gedreven door een natuurkracht naar omlaag rolde. Hij haalde de schoucfers op. Waar zijn uwe getuigschriften vroeg hij. Ik heb er geene. Graal' Carducci is zoo plot seling moeten vluchten, dat daarvoor geen tijd was. Hier i9 evenwel een stuk van Sindacco van Oollen, getuigend mijn goed gedrag, gedurende de vier maanden van mijn verblijf aldaar. Hij gaf den edelman een perkament over. Wat deed gij in Collen? vroeg Ugo, het geschrift even inziende. Ik hielp mijn zwager op het land, omdat ik niets anders vinden kon. Maar wie en wat waarborgt mij dan uw bekwaamheid voor het werk in de stoeterij Als gij me een dag wilt toestaan, heer, zal ik u die bewijzen I Goed, maar vertel mij eerst nog eens, waar toe gij andermaal naar Collen gegaan zijt. Een belofte, heer. Toen het Guelfenleger nog bij Florence gelegerd wasgeloofde men alge meen dat het aen kortsten weg over Greve kiezer, zou. Toen men nu kwam berichten dat het Collen naderde was mijn zuster half gek van angst, vooral ook omdat mijn zwager al drie weken afwezig was. Ik moest mijn zuster dus vast be loven om, zoodra ik iets goeds gevonden had, terug te keeren om haar met raad en daad bij te staan, 't Wa8 misschien zot van haar, maar ik had het beloofd, dus Jawel, gij moest uw woord houden hoewel ge volstrekt nog niet wist, dat men u dezen post geven zou. Dat is zoo heer, maar toen Sor Donato zei dat ik hem beviel dacht ik, dat de zaak was af gedaan, want ik meende dat uwe hoogheid zich om een stalknecht niet bekommeren zou. Gij waart dus in Coller. terwijl het Guelfen leger reeds voor de stad was Ja, heer, van alle zijden was de veste om sloten, niemand mocht er in of uit 1 En hoe zijt gij er dan ingekomen. O, ik omdat ik het mijn zuster eenmaal be loofd had.... ik ben er dus door heen gekomen. Dat was eea roekeloosheid die u het leven Andermaal komt uit Kiel bericht van een droevig scheepsongeluk. In een landingssloep van het pantserschp Kurfürst Friedrich Wil helm, waarmede oefeningen gedaan werden in het plaatsen van zee-mijnen, is een der gelijke lading te vroeg ontploft, tengevolge waarvan vijf personen, onder welke een adel borst gedood zijn, twee zwaar gewond en drie andere, onder welke een officier, licht. Ten teeken van rouw over dit ongeval heschen al de nog in de haven van Kiel liggende oorlogsschepen, o.a. ook de Ameri- kaansche, de vlag halverstok. Juist aan boord van het Amerikaansche Admiraalschip de New York was keizer Wilhelm een dag te voren te gast geweest en op de meest ongedwongen wijze had Z. M. daar met de officieren getafeld tot half twee in den morgen. De keizer was er zoo op z'.jn dreef en stal door zijne vroolijkheid en voorkomendheid aller harten, niet het minst der bemanning, die hem, waar het pas gaf en daar was, daar de keizer het geheele schip tot in de puntjes moest zien, alle ge legenheid voor hartelijk toejuichte. Aan tafel toastte de keizer op president Cleveland. Hij belastte admiraal Kirkland met het overbrengen aan dezen van zijn har- telijken dank voor het overkomen der Ame rikaansche schepen, en het deed hem veel genoegen te hooren en te bespeuren, dat de Amerikanen het te Kiel zoo goed hadden kunnen uithouden. Het treurig ongeval kwam deze aangename stemming nu wreedelijk verstoren. Toen het schip van den rijksdag voorbij de Wörth voer, riep prins Hendrik van Prui sen »Leve de Rijksdag!" Von Bötticher zich tot de afgevaardigden wendende, zeide: »Ik hoop, mijne heeren, dat gij een levendigen indruk van onze schoone marine zult mee nemen en dat het u voortaan gemakkelijker zal vallen, daarvoor geld. toe te staan." „Integendeel" antwoordde een lid der lin kerzijde, »wij vermoedden niet, dat er zooveel Duitsche schepen waren; onze vloot schijnt ons zoo machtig, dat het onnoodig is, nog meer nieuwe schepen te bouwen." Aan de Hamburger Correspondenz wordt uit Friedrichsruh gemeld, dat de toe stand van prins Bismarck sedert een week veel te wenschen overlaat. Een gedrukte stemming en de weer heviger wordende aangezichtspijnen hebben den eetlust zeer verminderd, zoodat de prins in de laatste dagen alleen vloeibaar voedsel gebruiken wil. Graaf Herbert moet te Friedrichsruh aange komen zijn. Gisterenavond moet zich weder een heftige aardschok te Laybach hebben doen gevoelen. De ingezetenen zijn radeloos. Rusland schijnt het rijk der hevige branden te zijn thans is het de stad Danilof in het gouvernement Yaroslaw, die door een hevigen brand werd geteisterd. Een groot gedeelte dezer stad, waaronder verscheidene openbare gebouwen en een kerk, werd geheel in de asch gelegd. De aangerichte schade is aan zienlijk en men verzekert, dat eenige personen in de vlammen zijn omgekomen. (Danilof, een stad met ongeveer 4500 in woners, ligt aan den spoorweg van Jaroslaw naar Wologda. Linnenweverijen en handel in linnen zijn de hoofdmiddelen van bestaan). kon hebben gekost. Ja, heer! dat ware geen onmogelijkheid ge weest. Evenwel, mijn plan gelakte en ik troostte mijn zuster zoo goed ik kon. Ik raadde haar aan zich in het overmijdelijke te schikken. Toen ik daarna terug wilde keeren zooals ik gekomen wasontmoette ik ongelukkig een paar helle baardiers, zij grepen mij aan en eer ik het rechte besef had van de werkelijkheid, was ik reeds tot diep in het kamp vooi tgesleept. Niemand scheen eigenlijk te weten wat hij met me beginnen moest. Ik kwam tenminste van de eene hand in de an dere, tot ik tegen middernacht, half versmacht van dorst bij de tent van een edelman aanlandde. Deze sliep gerust en scheen vrij boos over deze nachtelijke stoornis, hij vloekte tenminste danig. Was het de opperbevelhebber? vroeg Ugo. Dat geloof ik niet heer, maar toch iemand die gezag had. Zijn naam heb ik gehoordhij heette Piëro de Tolomei. Hoe, Piëro Piëro de Tolomei, herhaalde Ersillio. Mijn geheugen is uitmuntend en dit heb ik vooral goed onthouden, want uit de tent kwamen de woorden: Een spion! Steek den ellendeling over hoop! en dat kwam mijn bevattingsvermogen te hulp. Verduiveld dacht ik, die maakt weinig complimenten steekt den ellendeling overhoop Pleizierig! Het was net of ik de punten van de hellebaarden al in mijn lichaam voelde. Toch bleef ik vrij koelbloedig en ik riep den ridder daarbinnen toe dat hij liever deze lasteraars moest laten dooden dan mij, dien hij veroordeelde zonder hem te hebben gehoord. Ik dreigde hem met Gods toom, als hij zoo een trouw vriend der Guelfen liet dooden als een dolle hond. Ik stond nog dapper te zwetsen, toen een tweede ridder verscheen, een forsch en statig heer met grijzend haar. Dat was de papa van den bemin- nelijken edelman die daar in de tent lag. Hij had, tot mijn geluk, mijn woorden gehoord en raadde nu zijn zoon aan mij eerst te verhooren en de waarheid te onderzoeken. Ik werd op zijn bevel weggevoerd. Vreerad, zeer vreemd en toevallig is dat alles, sprak Ugo. Hij wist zelf niet wauroio het verhaal van den Cortonees in hem zooveel be langstelling wekte. Misschien omdat de namen Piero en Gregorio hem aan Pia herinnerden. Generaal Peixoto werd Zaterdag te Rio verwacht, maar toen hij zijn op korten afstand van de stad gelegen huis verliet om naar het station te gaan, voelde hij zich opeens onwel. Hij veaèoor het bewustzijn en was 's avonds dood. Te Rio moet men er druk over praten dat Peixoto's en I)a Gama's overlijden zoo kort op elkaar gevolgd zijn en allebei zoo opeens. Te San Francisco heeft Donderdagnacht een vreeselijke brand gewoed. Zes brand spuitgasten en nog een ander zijn omgeko men. honderd gezinnen zijn zonder dak, een groot aantal fabrieken, magazijnen en huizen zijn geheel afgebrand. De schade wordt geschat op twee millioen dollar. Een hevige brand in Canada. Dezer dagen brak in het dorp Tottenham in Canada, brand uit. Door den hevigen wind aange wakkerd grepen de vlammen, die overal voedsel vonden, zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Eindelijk, nadat uit de omliggende plaatsen hulp was komen opdagen, gelukte het,den brand meester fe worden, die in eenige oogenblikken 80 huizen, waaronder eenige groote tabrieken in rook had doen opgaan. De materieele schade bedraagt ongeveer 375.000 gulden. Aan het postkantooi.' te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 3781,98: terugbetaald f 2348,02. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2040. WAALWIJK, 3 Juli 1895. In de gisterenavond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is, naar aanleiding van het bekende adres van een paar honderd ingezetenen, besloten, dat eene kiosk zal worden opgericht op het marktplein. Aan burgemeester en wethouders is opgedra gen een teekening en begrooting te laten maken en daarmede zoo spoedig mogelijk voor den dag te komen opdat de*raad kunne beslissen over het toe te stane crediet. Ver der zal het college zich in betrekking stellen met de presidenten der beide harmonieën ten einde zekerheid te krijgen omtrent de verlangde subsidie voor het geven van een zeker aantal concerten 'sjaars. De heer Van Schijndel constateerde dat de opbrengst der gasfabriek nagenoeg f1000 was gebleven beneden de raming. Wat moet dat worden als voor 1895/96 nog rente meer moet betaald worden over bijna f 30000. Verder wijst de heer Van Schijndel op de te kostbare wijze, waarop de villa van den directeur gebouwd is. De heer Mombers stemt hiermede in en de heer Van Dooren noemt het kantoor geen kantoor voor den directeur eener gasfabriek maar voor de staatsbank. De heer Verbunt haalt weder op het in der tijd door den heer Gragtmans gedane Misschien omdat hij bij het verhaal van den avonturier zijn brandend ongeduld een wijle vergat. Stelde Piero's vader u toen in vrijheid? vroeg hij. Dat zou hij zeker wel gedaan hebben want hij scheen een kalm en rechtvaardig ridder. Maar ik vond het toch verkieselijk een mogelijk on- gunstigen uitslag niet af te wachten. Teger. den morgen vielen de lansknechten, die mij bewaken moesten, in slaap. De eik, onder welken zij zich gelegerd hadden, stond wel is waar nog in het kamp, waar de schildwachten gestadig heen en weer liepen, maar ik zag dat omhoog de wijd uitgesj reide takken achter andere stammen raak ten. Ik besloot het er dus op te wagen. Ik klom tegen den eik op, klemde mij vast als een kat en kwam zoo, mij van den eenen tak op den anderen slingerend gelukkig in het vrije veld. Op handen en voeten kroop ik tusschen de voorposten door en kwam zoo eindelijk bij het bosch van Arano in veiligheid. Maar waarom zijt gij zoolang onderweg gebleven Och, ik koo9 den omweg over Valterra. Ondervinding leert een raensch en ik was bang dat ik in de voorposten der Gibellijnen ook niet zoo erg voorkomend zou ontvangen worden. Daarom ging ik niet rechtstreeks op Siena aan. Maar zijt ge dan aan de poorten niet aan gehouden; sedert gisteren zijn de wachten ver dubbeld. Ik liet mijn getuigschrift zien en beriep mij op Sor Donato, toen liet de de poortwachter mij gaan, terwijl hij glimlachend opmerkte, dat zulk een stoere vent voor iets beters als voor stalknecht zou te gebruiken zijn, Nu, dat was uiet geheel onwaar. Mij dunkt gij zoudt wel een lans kunnen drillen, waarom werdt gij geen krijgsman Eerlijk gezegd heer, omdat ik voor het ka rige soldij van een lansknecht mijn leven niet op het spel belief te zetten. Als stalknecht ver dien ik driemaal meer en ik ben er veilig bovendien. Ugo de Falconari wenkte met de hand. Ga heen, hier is uw getuigschrilt terug, ik zal met Sor Donato over u spreken. Ersillio ging heen, verrukt over de vriendelijk heid en minzame belangstelling van den verte genwoordiger des C'apitano's voorstel c m staanplaatsen met kermis in 't openbaar te verpachten. Overeengekomen is dat aan de „Gemeente stem" zal worden gevraagd of dit niet str'jdig zou zijn met het heffingsbesluit. Is dit zoo, dan zal eene wijziging moeten worden voorbe reid, tijdig genoeg om het volgend jaar de handen vrij te hebben. Het uitvoerig verslag in T volgend nummer. Over het concert, verleden Zondag door l'Espérance te Oosterhout gegeven schrijft de N. Bred. Ct.: Een welgeslaagd concert mag het genoemd worden, dat j.l. Zondag plaats had bij den heer Thelen alhier door de harmonie „l'Es pérance van Waalwijk. In groote getale was het publiek opgeko men, zoodat reeds spoedig in den heerlijken tuin geen plaatsje meer onbezet was. Wat „l'Espérance" betreft, hadden wij reeds veel goeds van deze muziekvereeniging ge hoord, zoodat onze verwachting groot was, in ruime mate werd zij overtroffen door de heerlijke muziek, die zij ten gehoore bracht; er was geen nummer of het werd op eene meesterlijke wijze uitgevoerd, getuige het lang durig applaus, dat elk stuk ten deel viel. Een heerlijk zomerweder verhoogde zeer het genotvolle van den avond, zoodat met dit derde abonnementsconcert de pogingen van den heer Thelen om het bezoek aan zijn heerlijken theetuin aantrekkelijk te ma ken, met den besten uitslag zijn bekroond. In deze streken, ja in geheel Noord brabant bestaan nog tal van oude gilden, gezelschappen en vereenigingen, in 't bezit van oude vaandels, eereteekenen, blazoenen enz. enz. Wellicht zal 't eenige dezer interesseeren te vernemen,dat te Antwerpen is uitgeschreven een groote nationale en internationale wed strijd met het doel te leeren kennen en te bekronen oude en nieuwe vlaggen, standaar den, banieren, wimpels, kartels, blazoenen, breuken schilden en punten kostumen onderscheidingsteekenen enz, zoowel in het bezit van bijzonderen van als maatschappijen en besturen. Aan dezen wedstrijdwelke zal plaats hebben op Zondag 18 Augustus, kunnen alle denkbare vereenigingen deelnemen. De voor waarden vrage men aan den heer Herman Mulder, 35 Rudolfstiaat, Antwerpen, secretaris van het comité van het Vlaggenfeest. Eerevoorzitters zijn de gouverneur der provincie en de burgemeester der stad Ant werpen. Uitgeloofd zijn een massa vergulde zilveren en bronzen medailles, met geldprijzen van 200, 150, 100, 75 en 50 fr. voor de ver schillende klassen. Op verlangen geeft de uitgèver van de Echo mondelings nadere inlichtingen. Zooals wij hebben medegedeeld, zullen in tegenwoordigheid van H. M. de koningin regentes door H. M. koningin Wilhelmina op 6 Juli a. s. op het Malieveld te 's Hage worden uitgereikt de versierselen der Militaire Willemsorde, van een eeresabel, van onder- scheidingsteeken voor eervolle vermelding, en van eereteekenen voor deelneming aan belangrijke krijgsbedrijven, ter zake van krijgsverrichtingen in Ned. Indie, toegekend aan officieren en verdere militairen van de zeemacht, van het Nederlandsch Indische en van het Nederlandsche leger, voor zooveel zij daartoe op den dag der uitreiking te 's Gravenhage aanwezig kunnen zijn. Ugo keek hem na. Sprekend Piëro, zei hij nadenkend, zelfs in zijn wijze van vertellen. VVie nc.i beÊter, allècJI vluchtig gezien had, zou zich in den persoon ver gissen. Die knaap bevalt mij best. In deze tijden kar; ik znlk een slimmen kerel góed gebruiken. Hij trad naar het venster en staarde door de sierlijke, ronde ruitjes naar buiten in het park. Hoe het gaan moge, mompelde hij, geluk of wraak, 't is alles voor zonsondergang beslist. Vast besloten wendde hij zich om. Langzaam en plechtig weergalmden de klok slagen van den naasten kerktoren: Pia's bedenktijd was voorbij. In zijn volle lengte richtte Ugo zich op. Fier als een man, die recht heeft voldoening van zijn eischèn te vorderen, ging hij naar de voorzaal waar de page Settimio op de sierlijk gesneden eikenhouten rustbank geeuwend naar de zolde ring lag te kijken. Verschrikt sprong de knaap overeind en stond in een oogenblik recht op zijn spillebeenen. Kalm, op afgemeten toon vroeg Ugo of Madonna Pia zich in hare vertrekken bevond. De page antwoordde bevestigend. Hij ging en keerde weldra terug met de tijding dat Madonna Pia zich niet wel gevoelde en tot haren spijt den Signore niet kon ontvangen. Ugo sidderde. Met geweld bedwong hij zicli tot kalmte en zei toen: Zeg aan uwe meesteres, dat ik haar beslist spreken moet, één minuut slechts, maar nu op dit oogenblik. De knaap ging om met een onveranderde bood schap terug te keeren. Ugo was in het eerste oogenblik geneigd zonder zich om den page te bekommeren, Pia's vertrek ken binnen te stormen en haar een bepaald ant woord af te dwingen; deze weigering, een feitelijk neen, wa9 hem toch onverdragelijk, omdat zij nog altijd eenige onzekerheid achterliet. Een laatste vonk van hoop gloorde nog in zijn hartmisschien wil zij zich nog wat bedenken. Goed, dien heelen dag mocht ze dan over haar lot nadenken, op den duur kon zij hem toch niet blijven ontwijken. Hij trok zich terug en rende als een bezetene door' het uitgestrekte paleis nergens rust vindend, en ook onder het warme zonlicht rillend van een onverklaarbaar gevoel >an kilheid. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2