Nummer 58. Zondag 21 Juli 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERGEEF ONS ONZE SCHULDEN, ANTOON TIELEN, FEUILLETON, UITGEVER- Waalwijk. BELANGRIJK BERICHT voor de Lezers van ons Blad. De Uitgever. Vergadering van Schoenfabri- kantenLeerlooiers en Handelaars. De Echo van het Zuiden, Waalwijltsclie en LangslniatsdK1 Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk fi,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Met het nummer dezer courant ontvan gen onze abonnés andermaal een Proefex emplaar van het Geïllustreerd Zondags blad hetwelk de Uitgever besloten heeft aan zijne Courant te verbinden. Vol vertrouwen onderwerpt hij het Zon dagsblad aan de beoordeeling zijner lezers innig overtuigd dat de eerste kennismaking tot eene langdurige zal aanleiding geven. Voor den luttelen prijs van 30 cent per 3 maanden of 371/3 sent franco per poststelt hij zich voor eene wekelijksche Illustratie te leveren diewat uitvoering van platen en tektst betreftvoor geen enkele Illustratie in liet land behoeft on der te doen. Om zijn plan naar behooren te kunnen verwezenlijken, behoeft hij den al- geheelen steun zijner lezers en daarom ver trouwt hijdat niet enkelen den wensch zullen te kennen geven om het Geïllustreerd Zondagsblad geregeld te ontvangendoch dat alle onze abonnés zonder onderscheid het in dit blad voorkomend Biljet geteekend zullen inzenden. Eerst d&n kan deze nieuwe onderneming als volkomeu geslaagd beschouwd worden Ten einde de oplaag van het „Geillus- treerd Zondagsblad" te kunnen regelen worden zij, die nog niet daarop geabonneerd zijn, beleefd doch dringend uitgenoodigd Terstond daarop verliet hij met de beide ruiters het binnenplein, en reed, terwijl de maan in vollen glans boven de heuvelen verrees, de stad door, waar de ontsteltenis over het noodlottige bericht van de overwinning der Florentijnen zich in hartstochtelijke gesprekken en volksop- loopen lucht gaf. Leone was intusschen na een marsch van vijf uren nabij Siena aangekomen. Hier liet hij zijn troepen een korte rust nemen, opdat het binnen trekken van de kalme, irissche legerbenden het volk zou bemoedigen. Bij het opkomen van de maan zou men de stad inmarcheeren. Juist op het oogenblik dat Ugo het paleis ver liet, gaf Leone het teeken tot opbreken. De trompetten schetterden, terwijl de gelederen zich aaneensloten, en, voorafgegaan door eer. afdeeling lichte ruiterij, zette het leger zich in beweging. Ginds, tegen den donkeren hemel teekende zich de stad der drie heuvelen als een reusachtige schaduw af. Een fijn waas van wit zilver lag over de daken der huizen, plechtige stilte heerschte alom, de natuur was een beeld van den liefelijken vrede, maar daar, tusschen die schoone kerken en paieizen gistte en woelde het, daar mengelden zich geestdrift en vrees, moed en verslagenheid dooreen, daar sprak zich de bittere vreeselijke broederhaat uit in vloeken en bedreigingen. Ongeveer op de helft van den weg naar de Porta Camollia ontmoetten de drie ruiters de terugkeerende soldaten. Ik zoek den capitano, riep Ugo van uit de verte. De voorhoede, die den hoogen ruiter herkende, salueerde, terwijl een der ruiters zich van de overigen afscheidde, zich bij Ugo voegde en liera geleidde naar den opperbevelhebber. Toen wendde hij zijn paard om en galoppeerde naar zijne af deeling terug. Ugo! riep Leone ontsteld. Gij hier, o God, die ontmoeting beduidt een onheil 1 Advertentien 1 7 regels f0,60daarboven Scent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. liet inteekenbiljet ingevuld aan het Bureau van dit blad te zenden. Waalwijk, 17 Juli. Onder voorzitterschap van den heer J. B. Timmermans Wz president der kamer van koophandel en fabrieken alhier, werd heden in het gebouw „Musis Sacrum" een verga dering gehouden van de verschillende schoen fabrikanten uit Nederland, teneinde gezamen lijk de middelen te beramen, om verbetering te brengen in den toestand der schoen- en leder industrie zooals die op den oogenblik is, tengevolge der enorme verhooging van de lederprijzen. De voorzitter begon met te verklaren, dat hij lang geaarzeld heeft, alvorens het presi dium te aanvaardeu. Immers, als zijnde geen vakman voor zoover betreft de schoenen- fabricage en den aanverwanten handel, had hij het voorzitterschap aan andere, in dit opzicht betere handen, gaarne toevertrouwd gezien. Hij heeft echter gevolg gegeven aan den drang op hem uitgeoefend door diegenen, die het initiatief tot deze vergadering namen en die gaarne een onpartijdig man aan het hoofd zagen. De belangstelling in het moeilijke vraagstuk was zeer groot; immers, ongeveer 350 schoen fabrikanten, looiers en lederhandelaren hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, terwijl van vele zijden brieven van adhaesie waren ingekomen. In zijne openingsrede wees de voorzitter op den ernst van den toestand; uit statistieke gegevens was het hem gebleken, dat eenige maanden geledende Ameri- kaansche markt door de groote inkoopen van ruwe huiden de onmiddellijke oorzaak was geweest, dat het zool- en overleder 30 a 40 pCt. in prijs waren gestegen. De looi stoffen, hoewel in niet zoo beduidende mate, De plicht dwong mij, capitano 1 sprak (Jgo. Ernstige en droevige dingen zijn er gebeurd waarvan ik u bericht moet geven. Spreek zei Leone wat is er? Niet hier, capitano. Draag het commando der troepen tijdelijk aan een ander over en volg mij dit zijpad in en den bergrug langs. Leone keerde zich om en wenkte Giustiano de Corsi, een edelman met zwaren grijzen baard, die, in zijn fonkelende zwarte oogen en strenge arendsneus als het ware de verpersoonlijkte toorn was over den tegenspoed, die zijn vaderland trol'. Hem droeg de capitanu het tijdelijk opperbevel op en sloeg toen met Ugo door enkele ruiters gevolgd, eenen zijweg in. Spreek toch, Ugo begon Leone ons gevolg is ver achter ons en zoo gij dat verlangt, zend ik ze geheel en al terug. Vertel mij vóór alles, hoe gaat het thuis, o, ik heb een voorgevoel, dat gij mij iets noodlottigs zeggen komt. Madonna Pia en uwe dochter zijn wel zei Ugo langzaam op eigenaardigen toon. Leone keek op. Wantrouwend rustte zijn blik op het gelaat van zijn wapenbroeder, dat in den bleeken glans van het maanlicht iets vreemds, iets spookachtigs had. Ugo, zeg mij de waarheid sprak hij. Ik voel, dat gij mij iets verbergt, wat is er Leone, gevloekt zij de dag, waarop ik u beloofde in uw paleis de rol van spion te spelen. Ik ontvang eene harde maai- een verdiende straf voor die dwaasheid 1 Geen onzer, zelfs de beste, zou niet den boodschapper laten boeten voor ziin ongelukstijding Bij al wat heilig is, Ugo is het dan toch waar Ja, Leone gij hebt met uwen scherpen blik juist gezien, ik zal spreken, maar beloof mij, dat gij het den vriend uwer jeugd niet wijten zult Ugo! zei de capitano na een lange pauze, ik smeek u spreek zonder omwegen. Zou ik u iets verwijten, u, die het recht hebt op mijn een wig- durende dankbaarheid. Spreek, spreek, uw aarze ling martelt mij, maar spreek dan toch! Goed! doch verwissel eerst uw paard tegen dat van een uwer ruiters, uw Barrasca zou dadelijk herkend worden en dat acht ik niet raadzaam. Geef voorts uw gevolg last terug te keereu en stegen eveneens circa 10 pCt. in prijs, terwijl bijna alle artikelen die bij de vervaardiging van schoenen benoodigd zijn, deze stijgende markt volgden. Het natuurlijk gevolg van deze omstan digheden moest van zelf eene verhooging van den prijs der schoenen zijn, te meer, daar die prijzen nog nimmer zoo laag waren als toen, niet alleen tengevolge der lage prijzen van de grondstoffen als anderszins, maar ook door den druk, die op de loonen der arbeiders tengevolge der toenemende con currentie werd uitgeoefend. Dat een en ander er in den jongsten tijd niet op verbeterd is, behoeft geen betoog; immers de werkgevers slaagden er in den beginne niet in de prijs verhooging bij de winkeliers te verkrijgen. Thans echter raakt de voorraad opgeruimd, en blijkt het den winkeliers, dat het zonder een flinke prijsverhooging niet langer gaat Echter, reeds de geringe verhooging, die tot nu toe werd toegepast, ondervond veel be zwaar, omdat het publiek voor alsnog niet daartoe bereid bleek, en de winkeliers der halve den last in hoofdzaak te dragen hadden. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken en ligt alleen in de onbekendheid van het groote publiek met den bestaanden toestand. Immers, indien men weet, dat de schoenfabrikanten het schoeisel onmogelijk meer tot den tot uu toe genoteerden, lagen prijs kunnen le veren, dan zal men van zelf inzien dat de winkeliers zulks evenmin kunnen doen. Door verhooging van b v. 15 pCt. komen wij feitelijk slechts tot den toestand, zooals hij 3 of 4 jaar geleden was, want gij allen, aldus sprak de voorzitter, weet het immers genoegzaam, hoe de prijzen der schoenen in den laatsten tijd telken jare lager werden. Het ligt niet in mijne bedoeling, aldus ging hij voort, hier een voorstel te doen om het schoenwerk naar een vast percentage te verhoogen, zulks blijft gaarne aan het oordeel van elk uwer afzonderlijk overgelaten. Zooals reeds gezegd, hoofddoel van deze bijeen komst is; om publiciteit te geven in den meest uitgebreiden zin van het woord. Daarna Ge maakt me waanzinnig Ugokermde Leone. Hij sprong van zijn paard, wenkte de ruiters en gaf hun de noodige bevelen. Deze maakten rechtsomkeert, terwijl de beide edellieden Leone op een krachtigen hengst, dien hij tegen zijn sneeuwwit paard verwisseld had vo'or- loopig op denzelfden v\eg voortgaloppeerden. Zoodia echter de lansknechten in het duister verdwenen waren, hielden de twee ruiters meer rechts aan en bereikten zoo de Porta San Lorenzo. Niet slechts voor den schijn, maar in werke lijkheid, wenschte Ugo, zijn schandelijk samen weefsel van leugens zoo 'lang mogelijk in zich te houden, want een ongekend gevoel van ont zetting had hem aangegrepen, toen hij zag welk een vreeselijke indruk ziju bericht op den ramp zaligen Leone gemaakt had, dat belette hem duidelijk en geregeld dat te vertellen, wat" hij in de laatste dagen herhaaldelijk overdacht en -ff zjob zeiven herhaald had. De capitano zag in de verwarring van zijnen wapenbroeder een gevolg van den innerlijken strijd die hem, na dc ontzettende ontdekking de gemoedsrust had beroofd. Dus gezien, met eigen oogen gezien 1 bul derde hij knarsentandend, terwijl hij zich met de zwaar behandschoende vuist als radeloos tegen hel voorhoofd sloeg. Eiken nacht, op hetzelfde uur. O, is het niet mogelijk dat gij u vergist hebt Neen I Dan is mijn leven verloren voor immer 1 riep Leone op zoo diep woesten hartstochtelijken toon, dat Ugo er van rilde. Wees een man,,sprak hij en draag als zoo danig uw leed. Ik begreep het wel, dat mijn tijding u verpletteren zou. Had ik maar liever gezwegen. Gezwegen, wat gezwegen. En voor mij dus die lage trouwloosheid verborgen hebben. Dat zou schandelijk zijn geweest. Neen Ugo, ik dank u er voor, mijn beste, beste vriend, dank, dank. O, maar ik zal mij wreken, haar en haren laag- hartigen verleider zal ik straffen, lieden nog zal ik de ïueineedige en den schurk, die haar in de armen sluit, met het zwaard in de vuist over vallen en Dat nimmerriep Ugo. stelde de voorzitter voor, om den heer Har- togensis, van de firma van den Bergh te 'sHertogenbosch, die zich daartoe bereid verklaarde, als secretaris in deze vergadering te benoemen, hetgeen met algemeen applaus werd goedgekeurd. Er ontspon zich eer.e*discussie omtrent de wijze, hoe het beoogde doel zou moeten wor den bereikt; in hoofdzaak was men het er over eens, dat door adverteeren, het maken van show carts als anderszins, de schoenfa brikanten en winkeliers het best gebaat zouden zijn. Een voorloopige inteekenlijst daartoe bracht circa f 300.op. De voorzitter deelde mede dat dit bedrag natuurlijk niet voldoende was, waarna verschillende der aanwezigen het woord voerden, ten einde de middelen te beramen, op welke wijze de noodige gelden bijeen te kiijgen zouden zijn. De slotsom dezer discussie was, dat op voorstel van den voorzitter een bestuur ge vormd werd uit de aanwezigen van de ver schillende plaatsen uit ons land, die met den heer S. Fano, als voorzitter bijgestaan door den heer F. \V. van Liempt en met den reeds benoemden secretaris het bestuur zul len uitmaken. Deze heeren zullen ieder op de plaats hunner inwoning, door het vormen van sub- commissien als anderszins, verder progagan- da maken voor het beoogde doel. Op voorstel van den heer Van den Bergh werd den heer Timmermans, onder dankbetuiging voor zijne uitstekende leiding, het eerevoorziter- schap van het zooeven gekozen bestuur aan geboden. ZEd. aanvaardde welwillend deze benoeming en stelde hij ten slotte de volgende motie voor, die bij acclamatie werd aange- genomen „De algemeene vergadering van schoen fabrikanten draagt aan het bestuur op, om op alle wijzen, die haar goeddunkt, te be werken dat voor het schoeisel de prijzen kunnen bedongen wordendie in verband met de hoogere lederprijzen noodig zijn." Hierna sloot de voorzitter de vergadering. (Zie verder bladzijde 2.) Wat, en wie zou het rnij beletten Ik Leone en onze beproefde vriendschap Wees verstandig vriend. Zulk een daad zou recht vaardig maar tevens dwaas, ja waanzinnig zijn. Wilt gij de geheele wereld deelgenoot maken van de schande, die u werd aangedaan. Wilt gij aan de nederlaag van den veldheer de nederlaag van den echtgenoot paren Neen, niet de nederlaag, de overwinning de heerlijke triomf, de wraak Mijn vriend, zei Ugo, die langzamerhand kalmer werd, er zijn triomfen die voor den over winnaar geen eer zijn. In tegendeel zij bezoedelen vaak. Wat baat het u, dat gij wreker waart van uw beleedigde eer, als de lieele wereld het ver haal van die beleedigde eer kent. Herinner u de scherpe tongen van den Sieneeschen adel, den spottenden lachlust van de burgerij. Mogen wij te midden van die, altijd tot kwaad spreken en spot geneigde massa het praatje doen rondgaan Leone, de beschermer der republiek stond m chteloos toen hij op zijn eigen vrouw passen moest? En bovendien, ik was uw spicn en is het met de waardigheid van een edelman overeen te brengen als een serail-wachter de gangen van een vrouw te bespieden, om te zien of zij zwak en onvertrouwbaar is. Stel. dat dit iemand ter oore kwam, en dat zou al dadelijk het geval zijn, mijn reputatie als wakker ridder had ik voor altijd verloren. Zoo zoudt ge toch mijn vriendschap niet willen loonen. Gij hebt gelijk Ugo. Zelfbeheersching is mij in dezen gebiedend voorgeschreven, ik moet mid delen bedenken Laat mij die voor u zoeken. Ik begrijp dat ge met de uiterste gestrengheid te werk moet gaan, maar niet ondoordacht, niet in een opwel ling van toorn. In de armen van haren minnaar gedood te worden, zou niet zoo zwaar een straf zijn. Tijd van bezinning had ze dan niet. Sterven moet ze, kermde de wanhopige Leone. Sterven, goed, als ge de kracht mist gena dig te zijn. Maar dan sterve zij niet als een krijgsman op het slagveld, neen. Laat haar sterven als de misdadiger, die eerst boete kan doen, en dan, gelouterd door een oprecht berouw, den doodsnik geeft. Woi'dt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1