Notaris BINK, Advertentiën, H artelijken dank aan allen, die door het uitbrengen hunner stem of op eenige andere wijze hebben medegewerkt tot mijne herkie zing als lid van Waal wijk's gemeenteraad en aan hendie bij deze gelegenheid van hunne belangstelling deden blijken. Staatkundig overzicht. BINNENLAND. Handelsberichten. verpachten: Hoofdcomité Plaatselijke commissies Joannes Petrus lluberlus van AMEN, te Waalwijk, zal Maandag 22 Juli 1895, voorm. 9 ure, bij F. VAN WAGENBERG, te Haarsteeg, 21 perceelen STROOISEL op den Wij laten hier volgen de namen der leden van het hoofdcomité eu van de verschillende plaatselijke commissies. J. B. Timmermans Wz.WaalwijkEere voorzitter. S. Fano, Waalwijk, Voorzitter. J. Hartogensis, 's Bosch, Secretaris. F. W. van Liempt, Waalwijk, Secretaris. 's Bosch. M. van den Bergh. G. van Grinsven. Tilburg. Gebrs. Manaerts. Dongen. W. Travaglino. Gebrs. van Dongen. Gilzc—Rijen. Gebrs. Kanters. G. Roes (bij de firma F. E. ran Siebergen. öosterwijk. Van Arendonk. Van de Wiel. Loonopzand. P. Cools, A. Basters. Kaatsheuvel. W. van Beurden, H. van den Assem, Van Dortmond Van Ghert. Bezooien. G. Rubbens, W. L. van Delft, Jos. Groenen, A. de Bakker. Waalwijk. Timmermans—Van Turenhout. G. van Iersel, (firma A. van Iersel en Zoon,) Jan Leijtens, P. van Loon Gz., Henri Witlox- Bressers. Valkcns waard V.d. Besselaer. Waspik. Akkermans, C. Schenkels. Baardwijk. H. Klerkx, A. Pullens (firma H. Pullens.) J. van Helvoirt Jz. O. A. Donkers. Amsterdam. Levie Rosenberg. 'sGrcvclduin-Capelle. C. Vos. iMoergestel C. van Bommel. De eer van het initiatief te hebben ge nomen in deze belangrijke aangelegenheid, komt toe aan de heeren G. Roes, te Gilze- Rijen, M. van den Bergh en JHartogensis, beiden te 's Bosch. Een woord van hulde aan dit drietal, voor hetgeen zij in deze ve. richt hebben, zal zeker niet misplaatst zijn. Wij hopen dat de door hen in 't leven geroepen beweging moge leiden tot het beoogde resultaat: tot den bloei der leder industrie in 't algemeen, van de schoenen- fabricage in 't bijzonder. Ten slotte nog dit: Op betrekkelijk weinig plaatsen zullen commissien zich belasten met het inzamelen van gelden. De elders wonende fabrikanten enz. zullen echter ongetwijfeld ook van hunne belangstelling en instemming willen doen blijken door eene geldelijke bijdrage. Wij raden hun aan deze zoo spoedig mogelijk liefst voor Woensdag a.s., per postwissel te doen toekomen aan een der leden van het hoofdcomité. In 't algemeen houde men voor oogen dat, wil men eenig nut trekken uit het plan, dit op groote schaal moet worden uitgevoerd, en daartoe is geldveel geld zelfs, noodig. Men zij dus niet karig Aanstaanden Woensdag ten 11 ure ver gadering van de commissieleden op Musis Sacrum. (Zie Advertentie.) In Frankrijk heeft de „raad van het legioen van eer," ten opzichte waarvan de kamer Zaterdag, voor ze uiteen ging, het bekende voorstel Pourquéry, tot reorganisatie goed keurde, deswege collectief zijn ontslag geno men. Dat besluit der kamer was hoofdzakelijk gegrond op de beslissing van den raad, waarbij de heer Eiffel, gecompromitteerd in het Pa nama-proces als ridder in de orde was gehandhaafd. Het bericht, als zou Marokko reeds hebben toegegeven aan de eischen van Duitschland en ook van Nederlandwordt „van goed onderrichte zijde" uit Berlijn tegengesproken, onder bijvoeging evenwel, dat op eene spoe dige verwezenlijking daarvan gegronde hoop bestaat. De Bulgaarschen oud-minister Stambouloff is Donderdag, na eene langdurigen doodstrijd, overleden aan de gevolgen van de gruwelijke verwondingen hem door het drietal moorde naars toegebracht. Dien laatsten dag heeft hij geen woord meer kunnen uitbrengen. Te voren waren hem nog beide handen geamputeerd. Na het gedwongen aftteden van wijlen den edelen Alexander van Batlenberg, is dit zeker wel het treffendst en meest roerend bericht, ooit uit Bulgarije ontvangen, en met dezen tweeden sympathieken Bulgaar zal de lijst nu vooreerst wel gesloten wezen. Overal maakte het bericht van den aanslag eenen hoogst pijnlijken indruk, een indruk van diepe verontwaardiging hoe veel meer zal dit dan met de doodstijding het geval wezen. Dat algemeen de tegenwoordige regeering, wegens de houding door haar tegenover I Stambouloff aangenomen, zedelijk verantwoor delijk wordt gesteld voor deze gebeurtenis blijkt wel uit het feit, dat geen enkel verte genwoordiger der mogendheden te Sofia ver scheen op de jongste receptie aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken. De Weener bladen zijn uiterst verbolgen en beschuldigen het kabinet Stoiloff van me deplichtigheid aan den aanslag. De Neue Freie Presse ziet een geheel tijdperk van moei lijkheden voor Bulgarije in 't verschiet, mo gelijk eindigende met de tusschenkomst der mogendheden. Te Weenen wordt Ferdinand's positie op den troon van Bulgarije onhoudbaar geacht zijn valzoo meldt de correspondent der Daily Chrouicle, acht men daar slechts een quaestie van tijd. Men verwijt den vorst laf heid omdat hij uit zijn land afwezig was zoowel vroeger toen Panitro terecht stond toen Stambouloff ontslagen werd, als nu na den aanslag. Zijn gezag in Bulgarije is hij kwijt. Oostenrijk heeft geen vertrouwen meer in hem, en zal geen hand uitsteken om hem op den troon te houden; en al zijne pogin gen om Rusland's gunst te verwerven mis lukten nog. Bijna de geheele Duitsche pers blijft zich met de grootste scherpte tegen prins Ferdi nand van Bulgarije keeren, en betoogt dat de dood van Stamboelof wel de onltrooning van den vorst als zoenoffer eischt. Met uitzon dering van de ministerieele Nordd. Allgem Ztg. zijn alle b'aden, van de .radicale tot de conservatieve, het er over eens dat Ferdinand een voorbeeld van snoode ondankbaarheid is geweest jegens Bulgarije's „grootsten staats man," den man die het voor hem mogelijk heeft gemaakt op een troon te zitten. Stam boelof, zoo wordt verder aangevoerd, is na Ferdinand's huwelijk onder den invloed van vrouwen, aan wier hoofd de jeugdige vorstin stond, gevallen, omdat hij zich niet gedwee bukken kon, en omdat men aan het hof hoopte dat na zijn verdwijnen de vergeving van Rusland verkregen zou kunnen worden. »De doodsklok voor Stamboelof,» zegt o. a. de radicale Volks Zeitung »zal wel tevens de onafhankelijkheid van Bulgarije ten grave luiden." In gelijken geest, alleen wat minder duidelijk, laten zich de bladen uit die nu en dan voeling hebben met het ministerie van buitenlandsche zaken alhier. Zij spreken onverholen hunne afkeuring uit over prins Ferdinand en diens tegenwoordige regeering. Uit Havana komt bericht berichtdat Martinez Campos met 200 ruiters tusschen Bayumo en Manzanillo de opstandelingen heett uiteengedreven. De Spaansche generaal Santocildes werd gedood en Antonio Maceo, de aanvoerder der opstandelingen, gewond en gevangen genomen. De Zwartvlaggen op Formosa hebben te Fokoham de Japanners met zoo groote over macht aangevallen, dat dezen, na een ver bitterd gevecht, genoopt werden zich terug te trekken. WAALWIJK, 20 Juli 1895. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Maandag a. s. de plaatselijke commissie voor Waalwijk, benoemd in de vergadering van schoenfabrikanten, leerlooiers en hande laars, zich zal vervoegen bij hunne vakge- nooten in de gemeente, teneinde gelden in te zamelen voor het doel, omschreven in het verslag dier vergaderiog. (Zie hierboven.) De Waalwijksche kermis heeftsedert het verschijnen van ons laatste nummer, zijn gewoon verloop gehad. De bals zijn druk bezocht en ook elders wordt druk gedanst. Het ihédtre Bakker blijft voortdurend een massa bezoekers trekken. De tent is bijna eiken avond eivol. Nu, het personeel ver dient dit in alle opzichten. De keuze der stukken is uitmuntend, voor afwisseling wordt goed gezorgd eu ieder vervult zijne rol op de meest uitstekende wijze. Algemeen is dan ook het verlangen het thé&tre 't volgend jaar weer hier te zien. De voorstellingen in het circus Robinson blijken eveneens in den smaak te vallen van het Waalwijksche publiek, dat zich daar steeds in grooten getale laat vinden. Gisteren avond werd in het goed bezette circus weder een zeer gevarieerd program uitgevoerd. De proeven van rijkunst en paarden-dressuur, die hier werden gegeven gingen inderdaad het begrip der talrijke toeschouwers ie boven. Wat hiervan te zien werd gegevengetuigt niet alleen van de zeldzame geoefendheid der artisten, maar ook van hun onuitputtelijk geduld om een dier zoo af te richten, dat het de bewondering wekt van het opgetogen publiek. Ook de voorstellingen van de gymnasten, den equi librist en de acrobaten getuigden van bui tengewone geoefendheid en spierkracht. Voor afwisseling in het program is uitnemend zorg gedragen zoodat het publiek voortdurend aangenaam wordt bezig gehouden. De voorstellingen worden eiken avond be sloten met de uitvoering van een prachtige pantomime uitmuntend door rijke costumes en sierlijke decoraties. Jammer is 't dal de koffiehuizen, door het druk bezoek van schouwburg en circus, zoo veel schade lijden; de reden moet hoofdza kelijk daarin gezocht worden, dat de voor stellingen te laat eindigen, omdat zij le laat beginnen. Zou het gemeentebestuur of de burgemeester, wie dit aangaateen volgende jaar niet de belangen van beide partijen kunnen in overeenstemming brengendoor b.v. te bepalen, dat de voorstellingen uiterlijk omlL uur moeten afgeloopen zijn. Men zou dan vroeger, b.v. om 8 uur kunnen beginnen. Hiertegen is zeker geen bezwaar, als er maar geen draaimolen of andere draakrgelende gelegenheid vlak bij het theater geplaatst wordt. Zijn de voorstellingen om 11 uur geëindigd, dan is het publiek wel genegen in kof fiehuis of sociëteit nog een potje te gaan nemendit is echter om 12 of 1 uur niet meer't geval. Tot ons groot genoegen vernamen wij, dat lot nog toe de openbare orde niet in 't minst gestoord is. Woensdag middag werden de bewoners van Terborg wederem opgeschrikt door het luiden der klokken en het geroep van brand. Thans was het eenig beddegoed op den zolder van den bakker Kroets, naast de verbrande perceelen, dat vuur had gevat. Als verdacht van brandstichting zijn de zoon en dochter van K. in hechtenis ge nomen. In Limburg zijn offerblokdieven weder aan het werk. Nu is het offerblok verbroken en bestolen, dat te Stamprade op den open baren weg aan een kruisbeeld hangt. In het Belgische dorp Tongerloo, nab:j onze grenzen, is de landbouwer J. S. door messteken vermoord. De dader is aangehou den. Te Tegelen is door den wachtmeester der marechausse uit Venloo aangehouden de 70jarige C, D., bakker, als verdacht van verschillende aanrandingen te hebben ge pleegd. Te Wijk—Maastricht ging een paard dat voor een wagen gespannen was, op hol en wierp in zijn woeste vaart een ladder omver, waarop twee schilders stonden te verven. Beiden hebben door den val zulke hevige kneuzingen ontvangen, dat men hun onmiddellijk de sacramenten der stervenden toegediend en naar het gesticht Calvarienberg vervoerd heeft. Dinsdag werden door de marechaussée te Well een paar Pruisen gevangengenomen, die verdacht werden van diefstal. Naar 's Bosch overgebracht, werd de een Donder dag op vrije voeten gesteld. Deze zelfde man is thans echter opnieuw te 's Bosch in voorloopige hechtenis geno men; hij had zich te Eindhoven aan diefstal schuldig gemaakt. Te Vucht is zekere Philip Schlenker, aldaar woonachtig, stervende aan den weg gevonden. Zeer vroeg in den morgen moet hij nog in een herberg hebben verteld, dat hij in het huis „Hut" door twee huzaren mishandeld was geworden. Hij werd in eene arbeiderswoning opge nomen en is den volgenden dag overleden. Het lijk werd op last van den officier van justitie gerechtelijk geschouwd. De bewoonster der Hut is voortvluchtig. Op het geroep van „houd den dief greep een onderinspecteur van politie om 5 uur Wuensdag middag aan den Boerenstijger te Rotterdam, een 24jarig jonkman, die door een volksmenigte achtervolgd werd, nadat hij even te voren in den winkel van den horlogemaker B. A. Roetering aan de Hoog straat een zilver remontoir horlogie had ont vreemd. Hij was in dien winkel gekomen om eenige horloges te zien, onder voorgeven er een te willen koopen. Aan het politie bureau in de Lange Torenstraat werd hij in bewaring gesteld. Baardwijk, 17 Julij. Bij de verkiezing voor den gemeeuteraad zijn uitgebracht 112 stem men, van onwaarde 2. Herkozen werden de heeren J. van Helvoirt met 103 en B. Schrijner met 101 stemmen. Druncn. Uitgebrachte stemmen 216. Her kozen de heeren J. van Dal met 150 en J. J. van Loon met 138 st. Verder bekwamen de heeren J. J. F. Nieuwenhuijs 51 en H. R. van Son 49 stemmen. Ueusdcii. Herkozen G. de Jong en P. J. van Bokhoven. Kaatsheuvel. Uitgebrachte stemmen 250. Gekozen de heeren P. van Dortmond Gzn. met 194 st. en W. IJpelaar met 136 stemmen. Herstemming tusschen de heeren M. Laros, E. J. Verster, J. van Lier en P. Vugts, respectievelijk met 101, 97, 62 en 62 st. Nicuwkuik. Herkozen de heeren L. van van den Broek, W. Loeff en P. Mostermans Az. Raamsdonk. Herkozen de heeren E. de Wit, W. Zijlmans en J. Wagemakers. Vlijmen. Uitgebrachte st. 139. Herkozen de heeren P. A. Zwaans met 139 en P. J. van Heesbeen met 85 stemmen. Gekozen de heeren J. van Engelen Az. met 102 en Herm. van Beurden met 83 st. Waspik. Gekozen de heer Th. C. de Bont. Herstemming tusschen de heeren M. C. J. van Son, aftr. lid en J. J. Kamp. Drongelen. Herkiezing van twee leden van den gemeenteraad. Uitgebracht 25 st. waarbij i b'anco. Herkozen de heeren A. Timmermans met 22 en J. Oerlemans met 20 stemmen. Voor de buitengewone vacature ingeleverd 25 stembriefjes. Gekozen de heer J. de Haan met 17 stemmen. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt 32. De tiendverpachting is alhier in de beste orde afgeloopen. Eene stoompont is aan het overzet veer te Capelle aangekomen. Men zegt dat ze, na daar eenige dagen beproefd te zijn, het veer te Drongelen zal komen bedienen. WAALWIJK, 19 Juli. Buitengewoon veel bezoek viel de markt heden met de invallende kermis ten deel. Van zaken doen was echter weinig sprake. Ter veemarkt redelijken aanvoer met tamelijk vluggen verkoop van kalfbeesten. Kalfkoeien golden f 135.1'205.af Dito vaarzen 1 137-50 195.f Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f3.25 a f8.25 f Weilammeren aangevoerd ongeveer stuks, verkocht van f0.a f0. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 352 kg. van f0,80 1' 1.per kg. Eieren 13 a 4,per 100 stuks. Ruwe huiden bij geringeu voorraad in vaste stemming. Leder eveneens bij weinig voor raad hooger. De verhouding is geheel omge keerd. 6 a 8 maanden terug boden de looiers nog druk aan tegen prijzen van f 0.50 tot f 0.60 voor licht leder en f 0.60 tot 10.75 voor zwaar. Thans is aan prijzen respectievelijk van f 0.60 tot f 0.75 en t 0.80 tot f 0.90 niet gemakkelijk meer te koopen. In schors is betrekkelijk weinig handel. Er is veel voorrraad in de eerste hand maar de vorderingen schijnen den looiers te hoog. Bij het hoofdcomité der vereenigde schoenfabrikanten uit Nederland, den 17 dezer alhier geconstitueerd komen nog dagelijks bewijzen van adhaesie in en aanbieding van geldelijken steun. Om tot het beoogde doel te komen zal er echter nog heel wat geld noodig zijn. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onzen ge liefden Broeder en Oom, den WelEerw Heer R. C. Priester te Uden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Waalwijk, 20 Juli 1895. E. J. M. VAN IERSEL-Van Nuenen. A. VAN IERSEL. JOS. VAN GILS, R. C. Pr. Aan al de kiezers van Waalwijk, die mij bij de stemming van verleden Dinsdag een zoo doorslaand bewijs van vertrouwen schon ken, aan allen die op eene of andere wijze medewerkten om mij het behaalde succes te bezorgen, alsmede aan allendie mij bij deze gelegenheid van hunne belangstelling deden blijken, betuig ik mijnen oprechten dank. Waalwijk, 19 Juli 1895. A. H. VAN SCHIJNDEL, Lid van den Gemeenteraad* Waalwijk, 19 Juli 1895. A C. VAN TILBURG, Lid van den Gemeenteraad. Aan de 101 van de 112 opgekomen Baardwijksche Kiezers, die mij de eer eeuer herkiezing als gemeente raadslid waardig keurden, aan allen die op eenige rlei wijze mijne herkiezing bevorderden, als ook aan allen, die mij naar aanleiding daarvan blij ken gaven van sympathie, zij bij deze har telijke dank gebracht. Baardwijk, 19 Juli 1895. B. SCHRIJNER. Lid van den Gemeenteraad. Lagen Omloop onder Ammerzoden.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2