Franltrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. Amerika. Japan. °°g- door een fanfare .,Dat zijn de manifestan ten,0 dacht hij; „er uit, het moet al laat zijn." Hij stond op, keek en bevond, dat het vijf minuten vóór zessen was Van dat oogen- blik af hoorde men nu hier, dan daar trom geroffel en trompetgeschal, een gejuich en een geroep, dat de gansche stad er van vervuld was. De treinen, die aankwamen zaten stampvol; een massa extra treinen liepen, maar toch kwamen weldra de berichten, dat aan de tusschenstations tal van reizigers moesten geweigerd wordendaar er geen ruimte was. De stations waren afgezet; zelfs de pers kon nauwelijks, ondanks haar kaarten toegang verkrijgen. Vooral het Zuiderstation, waar de schilderachtige bewoners van de Borinage aankwamen, leverde een groot con tingent. Te Charleroi alleen had de chef 700 wagens aangevraagd. Zoodra de mani festanten aankwamen, werden zij door een groote menschenmassa geestdriftig toegejuicht. Ieder droeg een distinctiefkunstbloemen of natuurlijke bloemen. Om één uur begon de stoet zich te vormen. Twee groote Belgische vlaggen wezen het begin aan. Onmiddellijk daarachter kwam een prachtige wagen met het standbeeld der Vrijheid van geweten, geheel met floers be dekt. Aan den voet van het beeld lag de leeuw van Belgie. De wagengetrokken door vier paarden met blauwe vederbossen en zwart tuig, maakte een diepen indruk. Tweehonderd kinderen liepen er om heen een koorgezang doende hooren. Merkwaardig waren verder de vaan dels en borden der verschillende afdeelingen. Niet minder dan twee en een half uur duurde het voorbijtrekken van den optocht die uit pl.m. 100000 deelnemers bestond. Door eene delegatie werd op het gedenkteeken der strijders van 1830 op het Martelaarsplein een krans gelegd, waarbij de bekende radicale senator Janson eene toespraak hield. Een andere delegatie legde een palmtak op het plein Petit Sablon ter eere der mar telaars voor de vrijheid van geweten in de 16e eeuw. Daar staat namelijk het standbeeld der Graven van Egmont en Hoorne, dat vroeger op de groote markt stond, waar de ter-doodbrenging plaats vond. Op die Grande Place gekomen, hielden de heer Janson en - ie socialistische afgevaardigde ;e redevoeringen tegen de school wet. Janson herinnerde daarbij nog aan beide martelaars, en tevens aan het feit, dat daar in 1880 door Charles Rogier Belgies vrijheid was atgekondigd. De orde is niet gestoord geworden. De ge. noestand der Fransche troe pen op Madagascar schijnt nogal te wenschen over ie -ue.r> -n de dysenterie eischt -et offers. Daa gen zijn de officieren gezond. Omtrent de regeer mg der Hova's loopen geruchten, die echter nog niet een onbepaald vertrouwen genieten. De koningin Ranavolo zou -ai t:ct. binnenland gevlucht zijn,zoodat onder Hova's ii et hoofdkwartier groote ontsteltenis r De partij der Jong- Hova's te ataoar moet de afzetting van dén nnriisier piesideut geëischt hebben. De spoorwegramp in Bretagne. Omtrent het reeds >or ons egedeelde spoorweg- Brieuc wordt nog het volgende geroeid: De fein, die dienst deed tusschen Ponthivy en Saint Brieuc, bestond uit 24 met pelgrims, die var St nee d'Auray terugkeerden, volge- sprak zij düo was dat toeval, was het de ge woonte comedie te spelen, was het vermoeden van het vreeselijke, dat haar wachtte. Voelde zij, onbewust een heimelijk verlangen hem milder jegens haar te stemmen, hem te doen twijfelen aan de waarheid van hetgeen hij mis schien vernomen had Met gefronst voorhoofd zag hij naar het land schap, zonder te antwoorden. Toen kwam een onuitsprekelijke droefheid over de arme jonge vrouw, tranen welden haar in het Weder een kwartier reden zij zwijgend vooit, toen begon zij opnieuw met zachte stem Heb ik u misschien onwillekeurig bedroefd, Leone. Als gij vroeger verdriet hadt, storttet gij voor Pia uw hart uit, waarom acht ge me nu uw vertrouwen onwaardig en draagt gij alleen het leed, dat ik zoo gaarne met u deelen zou P Leone schokschouderde vol wrevel, maar dit ontmoedigde Pia niet. Maar Leone, zeg dan toch een enkel woord, toe, ik smeek er u om. Als de minste uwer knechten u iets vraagt, geeft gij toch antwoord. Heeft Florence u misschien nog zwaarder eischen gesteld. Laat mij met vrede, Piazei hij kortal Florence was meer gematigd dan ik hopen mocht. Heeft Siena zich dan misschien ondankbaar getoondmen legt den veldheer vaak ten laste wat het leger schuldig is, of wat alleen het nood lot kan verweten worden. Neen, Siena juicht mij toe, omdat het be grijpt, dat ik alleen de stad voor den ondergang behoeden kondat mij persoonlijk Florence^ welwillendheid geldt. Ach God,Leone, hoe kwelt ge mij. Moetik u afbedelen wat voorheen mijn recht was. Gij hebt verdriet en mij verzwijgt gij het. 1 heilige moeder Gods.... ons kind.... Ermenegilde is gezond, God zij gedan want wat zou ik doen als ik dat kind niet ha.; Hoe zonderling zegt ge dat Ik ben dood moe. Wees geduldig tot we zijn waar we wezen moetendan wordt het u misschien duidelijk dat.... dat Leone niet blind is! Pia zuchtte smartelijk. Bezorgd keek zij hem aan, maar hij wendde het hoofd af. Wat maakte hem toch zoo geheimzinnig, zoo zonderling O het moest een onherstelbare, een geestverwoestende propte waggons, en werd getrokken door twee locomotieven. De trein had een der tusschen stations, Quintin, .verlaten en de beide ma chinisten lieten, tengevolge van eenig opont houd hunne machines met volle kracht en stoomspanning werken toen drie kilometer vóór het station Plaintel, waar de lijn, die daar slechts uit één spoor bestaat, een sterke bocht maakt, de voorste locomotief met ge weldige kracht uil de rails werd geslingerd. De tweede machine en vijf waggons vol passagiers werden meegesleurd en werden op en tegen elkander geworpen en verbrijzeld. De overige waggons liepen door de ontzet tende vaart door en twee rijtuigen werden als een verrekijker ingedrukt. Vreeselijk was de paniek, die toen volgde. Hartverscheurend het gejammer, dat opsteeg uit de massa verbrijzelde planken en brok stukken. De reizigersdie niet gekwetst waren vluchtten als waanzinnigen door de weiden en slechts weinigen hadden hunne tegenwoordigheid van geest behouden om de kermende verminkten uit hunne benarde positie te verlossen. Toen de eerste schrik voorbij was, en de autoriteiten uit Plaintel ter hulpe gesneld waren, begonnen de stations chef en de maire aan het hoofd van een aantal spoorwegbeambten de slachtoffers on der de verbrijzelde waggons vandaan te halen. Men vond twaalf lijken, waaronder de beide machinisten en twee stokers. In een betrekkelijk kort tijdsverloop telde men bovendien vijftig gewondeD, waarvan twintig zeer ernstig gekwetst of zwaar verminkt waren. De zwaar gewonden werden naar Plaintel, de overigen naar St. Brieuc vervoerd, waar zij in het hospitaal werden opgenomen. Men vreest onder de brokstukken nog meer lijken te zullen vinden, daar de trein ongeveer 900 passagiers vervoerde. Het verkeer op de lijn is totaal verbroken. Men meent het ongeluk te moeten toeschrijven aan de hevige slag regens waardoor de spoorweg verzakte en niet meer het ontzettende gewicht kon dragen. De Times verneemt uit Havana, dat de berichten over den strijd op den weg tusschen Manzanillo en Bajamo blijken zeer onbe trouwbaar te zijn grootendeëls verzonnen. De regeering ontving van Martinez Campos geen officieel rapport; zij houdt echter vol dat de overwinning was aan de Spaansche zijde; maar verzwijgt dat Campos zijn leger tros en alle paarden eu muilezels verloren heeft, die hij dooden liet, zoodat hij zelf te voet ontkwam. Te Havanna gelooft men dat de Spanjaarden, met achterlating van dooden en gewonden op het slagveld, bepaaldelijk de nederlaag hebben geleden. Campos moet naar Bajamo getrokken zijn tegen den raad van den Spaanschen bevelhebber te Manza nillo in, omdat hij hoorde de separatisten van plan waren na bezettiug een voorloopig bewind aldaar te proclameeren. Bij koninklijk besluit wordt de reserve der lichting 1891 onder de wapenen geroepen. Een telegram uit Manilla meldt dat eene Spaansche colonne, om de soldaten te wreken, die in eene hinderlaag waren geloktde mooren van Cabagan heeft aangevallen, van wie er 116 werden gedood. De verliezen der Spanjaarden waren onbeduidend. In het donkerste van Engeland. De mis daden in het Londen van deze maand zijn aanzienlijk talrijker geweest dan verleden jaar Juli. Nooit is er zooveel zelfmoord ge- ramp zijn die Leone zoo van haar vervreemden kon! De zon rees al hooger en hooger aan de on bewolkte lucht. In flinken draf ging de rit over de heuvelachtige vlaktewaarop het geboomte reeds dunner en schraler werd. Enkele geheel onbegroeide plekken hier en daar herinnerden reeds aan de dichtbij zijnde woestenij. De hitte op den stoffigenmet steenen bezaaiden weg begon ondragelijk te worden. Hijgend rukte de capitano zijn bovenkleed los. Pia voelde niets van den verzengenden gloedangstig en bang klopte haar het hart, vol droefenis liet zij den blik over de eenzame vlakte dwalen, vaak in het ernstige gelaat van haren echtgenoot de oplossing van het schrikkelijk raadsel trachtend te vinden. Een flauw westewindje kwam over de vlakte aanwaaien een onaangenaam riekende walm medevoerend. De adem der Maremma! dacht Leone, on willekeurig zich afwendend. Hij had gelijkdaar lag zij vóór hemde vreeselijke, levenlooze woestenij, waar nergens de zachte hand der lente eenigen bloei kon verwek ken, de afgrijselijke Maremma, het broeiveld dei- gevreesde malaria. Nergens, zoover het oog reikte, een boom, een struik of een menschelijk wezen, alles uitge storven. Geen vlinder zweefde door de bezwan gerde lucht, geen insect gonsde, geen vogel sloeg zijn vleugels uit. Een bruine damp dekte den fezichteinder en spookachtig staken daartegen e zware muren en torens van het kasteel ten halve af, als een geestesschip dat voortglijdt over den Oceaan. Leone sidderde bij dien aanblik. Een mensch, dif niet van af zijn geboorte dit vergif had in- geedei en zoo het lichaam tegen de doodende wciki der malaria gehard had, moest verdorren i n r't el a k k land, als een ontwortelde plant, idid-.ii' a onherroepelijk. Leone wist dat zelfs de k 1 ige arbeiders, die op minder gevaarlijken frond Zuiden van het slot den schralen «rrond v werk ten ea dennen kapten voor de ko.ro d rs, rol angs'. d< dagen telden, die zij nog in deze pestlucht moesten vertoeven, voor hun terugKeer naar de begroeide oevers der Oru- brone mogelijk. En zij, ae slanke, blozen die daar naast hem reed, de edelvrouw -.roemde geslacht der Tolomei, de alom gevierde schooue, zou ;e; pleegd. Op een dag waren er tien gevallen. Het gemiddelde van elke week was twintig. Dan stierven er aan mazelen, diftherie, rood vonk en ingewandsziekten zorgwekkend veel. Het gebrek aan goed drinkwater was voor een goed deel oorzaak hier/an ofschoon mazelen is eene gewone plaag van het arme East End. Vele zelfmoorden worden in ver band gebracht met de buitengewone warmte, die in deze maand geheerscht heeft, maar liefde's treurspel is weer de oorzaak van vele andere. In vijf gevallen waren de zelfmoor denaars jonger dan achttien jaar. Op dit oogenblik is er geen hospitaal in Londeu waar geen patient verpleegd wordt, die eene mislukte poging gedaan heeft om zich van het leven te berooven. Vergif en de kogel waren daarbij het meest gebruikt. Het ongeluk te Bochum is veel erger ge weest dan men eerst dacht. Het gebeurde even na tweetin. De ontploffing, door het „Schlagende Wetter0 tusschen de 3e en de 4e vloer der schacht Sonnenschein teweegge bracht, was zoo hevig, dat op een half uur afstands in een der mijngangen de lampen door den luchtdruk uitgingen. Het eerste bericht van het onheil kwam echter pas na een half uur. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om de misschien nog levende arbeiders te reddenhet was een wedijver in zelfopoffering. De obersteiger Bremken, de steiger's, ook Bergrath Althtlser en de directeur Adriani lieten zich in de mijn afzakken. Daar de vierde vloer ten deele ingestort was, moest verder met ladders gewerkt worden. Het ging uiterst moei lijk en langzaam. Eerst werden 7 min of meer ernstig gewonden naar boven gehe- schen. Aan den ingang der mijn bevonden zich spoedig eenige geneesheeren. Maar zij vonden niet veel te doen. Te 6 uur waren nog pas 4 andere slachtoffers naar boven gebracht allen dood. De lijken waren voor het meerendeel lot onkenbaar wordens toe verbrand. Slechts enkele personen van de 44 man, die op de plaats van het onheil werkten, kwamen met onbeteekenende schram men vrij. Volgens de Rheinisch WestfUlische Ztg. was het behoud van twee mannen te danken aan de tegenwoordigheid van geest van een ouden mijnwerker, die zijn zoon tegen den grond drukte, waarop beiden hun gelaat in hun hoed verborgen tot de ontploffing voorbij was. De manschappen der reddings brigade moeten telkens afgelost worden, daar zij het in de vergiftigde atmosfeer niet kunnen uithouden. Maar er bestaat geen kans meer, een der slachtoffers nog levend naar boven te brengen. Ouder deelneming van heel de bevol king zijn slachtoffers der mijnramp ter aatde besteld. De stoet bestond uit tien lijkwagens, die gevolgd werden door al de evangelische en r.-katholieke geestelijken en de autoriteiten der gemeente. De Daily Chronicle heeft van een corres pondent te Konstantinopel tijding ontvangen van een aanval der opstandelingen in Mace donië op het stadje Menlik, in het zuid oosten van Nenokop. Na een gevecht met de Turksche troepen is het plaatsje genomen het telegraafkantoor en het Turksche kwartier zijn in brand gestoken. Van deze feiten is door den vali van Saloniki aan den groot vizier telegrafisch kennis ge geven. levend begraven worden, en hij Leone, haar echtgenoot zou haar zelve in dit vreeselijk graf leggen. Hij gruwde van zich zeiven, een oogenblik maar, want dadelijk rees de vraag voor hem op, wat er gebeuren zou, als hij zijn voornemen niet ten uitvoer bracht. Daar was geen andere uitweg mogelijk, neen, zij zelve was de eerste en eenige oorzaak van het haar wachtende droevig lot, zij had kunnen leven, bemind, vereerd en vergooa worden in zijn armen, maar zij had verkozen langs de kronkelwegen der schande, haar zondig schijngeluk na te jagen. Zij had gezaaid wat zij nu maaide, zij kreeg het loon wat zij ver diende. Nog een uur ongeveer reden zij voort door het drassige land, langs moerassen, langs mulle zandvlakten, tot de met schuim bedekte paarden voor de modderige gracht van het kasteel stil hielden. De ophaalbrug was neergelaten want de slotvoogd sor Grimaldo was door Ugo van de aanstaande komst zijns meesters onderricht. Grimaldo was eene' lange magere gedaante, holoogig, met perkamentkleurig gelaat, dat niet terugstootte, hoewel er een vreemde uitdrukking van angst en gejaagdheid over lag. Hij stond tusschen de beide eenige knechten, die hij te zijner beschikking had, bij de geopende deur, met de barret in de hand en het kale slechts met een dunnen rand van grijs haar omgeven hoofd diep gebogen. Toen Pia hem voorbijreed, keek hij haar eren aan, daarna schudde hij peinzend het hoofd, schokschouderde, alsof hem een koude rilling door de leden voer en sloot vervolgen de zware met ijzer beslagen poort. Alles in orde? vroeg Leone aan den slot voogd, Om uwe hoogheid te dienen. Ge kent uwe plicht en ge zult dien, als u het leven lief is, nakomen tot in de kleinste bij zonderheden. '-Mijn laatsten droppel bloed, uwe hoogheid heb ik veil, om Ik hoop en verwacht dat Grimaldo. Daar ligt op uw gelaat nog een trek van zachtaar digheid en geneigdheid tot medelijden, als op het mijne, voor bitter leed mij een ander mensen n .akte. üok gij moet zoo worden hard en ge- jelloos want het geldt mijne eer. Doet gij je De Porte heeft orders uitgevaardigd dat het tweede en het derde legerkorps moetefl gemobiliseerd worden. Hiervan is de Engel - sche gezant onderricht. De Roemeeusche gezant heeft naar Boekarest gerapporteerd, dat velen van de in hechtenis genomen Macedonische opstandelingen Russische officieren en onder officieren bleken te zijn. Copieön van de bij hen gevonden geschriften zullen door de Porte aan de mogendheden gezonden worden. Te Marketlake, in den Amerik Staat Idaho, is bericht ontvangen van eene afschuwelijke blanken-slachting door de Indi anen gepleegd. De geheele bevolking van Jacksonshole bestaande uit vijfenzeventig gezinnen, moet daar zijn uitgemoord. Eene sterke afdeeling ruiterij, is nu derwaarts ge zonden, maar zal helaas niets mee? kunnen uitrichten dan hoogstens de schuldigen ie straffen. Reeds vroeger was uit Washington be richt, dat in den Staat Wyoming gevechten plaats hadden tusschen blanken en Indianen. De oorzaak zou zijn, dat 300 Indianen on langs ter jacht kwamen op het grondgebied van Wyoming. De kolonisten toonden zich vijandig, waarop de roodhuiden een kolonist met vrouw en kind doodden. De kolonisten hebben toen op hunne beurt 7 Indianen ge dood. De regeering der Vereenigde Stateu zond toen in allerijl troepen onder generaal Cop- pinger naar hel tooneel der vechtpartijen. Daar de settlers zich wapenden en geheele troepen cowboys naar het Indianen gebit d trekken, vreesde men daar moord op groote schaal. Nadat in betrekkelijk langen tijd niets zonders uit Japan was vernomen, worden wij vandaaruit verrast met een drievoudig zeer ernstig nieuws. Ten eerste is de cholera er uitgebroken en heeft van de 9000 aangetasten de grootste hellt, 5000, ten grave gesleept. In de tweede plaat ioor- wegongeluk plaats gehad onder voorbeeld. Een trein van 23 waggons met een locomotief er voor en een er achter, die Zaterdagnacht om een uur 400 half herstelde soldateu van Hiroshima naar Kobe bracht, is, passeeren van een blootgestelde streek langs het strand, tengevolge 7a: en hevigen storr.a en hoogstaande zee, dóór de golven uiteen geslagen, met het gevolg, dat van den in tweeën geraakten trein het voorste gedeelte een locomotief met elf wagens in zee geraakte, waarbij 140 mm den dood vonden.* Het derde bericht einde!bt.-an politiekeu aard, komt uit niet geheel onverdachte Rus sische bron de St. eicroburger Nowaje Wremlia ontving het uit wi;;.-ii\vostock - - en houdt in, dat Japan onvermoeid zijn legeren zijn vloot op voet van oorlog fiijft houden en verder brengen. Twee kruisers werden in Peru aangekocht en zijn reeds aangekomen, en drie pantserschepen, ?.'\k van 12000 ton worden uit Engeland verwacht, van v/aai zt door Japansch volk zuil worden afgehaald. De bevolking verkeert in liocy k. opgewonden oorlogszuchtige stemmingie v. ordt geprik keld door het verzet op bormosa waar, ondanks de ook daar woedende cholera, de Zwartvlaggen hevigen tegenstabd biu daarbij ondersteund doo- de onderkoningen in China's zuidelijke provinciën, die wapenen w—m—MBpy—b——w— plicht naar mijn genoegen <1hü zal eane vorste lijke belooning uw deel zijn. Reeds hebben vier achtereenvolgende geslacht'!, van de uwen in deze woestijn doorgebracht, misschien eens in tien jaar een blik slaand daarbuiten in de mooie wereld; welnu, zoodra dit kasteel mii zijn eerste en eenigen dienst bewezen heelt, ral ik hét aan de vlammen prijs geven, gij kunt dan in Siena komen wonen en vroolijk van her leven genieten. Maar alles op de voorwaarde, 'die g'ij kent Zoo vast was de toon van LëOnO - cicui, viuv Grimaldo reeds den ruwen greep van de beul»-' knechten in zijn hals meende tt voelen, die heiu straffen moesten wegens plichtverzuim. Pia was in tusschen afgestegen en staarde met vorschend oog op de hooge muren rondom het slotplein, alsof deze haar antwoord konden geven op ae haar kwellende vragen Wat zou er toch gebeurd zijn Welke moeite zij ook had a&iigëwend om de dreigende wolken van Levne s gel aai te verdrij ven, waren vruchteloos gebleven, integendeel ze waren erger geworden. rEri wat beduidde dèzé rit naar ait akelig kasteel Vroeger had 'Ugo het ;,u w beschreven maar haar somberste voorstelling van het verwaarloosde gebouw, werd nog overtroffen do< aé vreese lijke werkelijkheid. Dit voorplein omringd door de zwartgrijze muren van ruw. steenblokken opgetrokken, ruim en toch ontzettend benauwend, geleek een put, een reusachtige grafspelonk De hoefslagen der paarden, die door ue knechten werden weggeleid, klonken ikeüg hol. Wat had Leone hier toch té zoeken? Misschien een ontmoeting met f-jp van <h Florentijnsche legerban voerders. Mi ar dan koos hij toch deze afschuwelijke plc.; r. niet nii. en met zoo een samenkomst had zij n eis te maken. Op eens greep een gevoel van ai gat h.u-r. eet». De hooge muren schenen zich la i .v.aaru over ie; buigen om haar levend te begrave; Het koude zweet bedekte haar gelaat. Een spookachtige verwarring van goiuip. - drong haar in het oor en dasrtussehen jnee4?£ zij de stem van Ugo te onderscheiden. Voor li- eerst kwam de gedachte van «en mogelijke wraakneming van aen vermetele in haar op. De samenhang, het hoe en waarom kon zij niet be grijpen, maar een duister vermoeden van de waar heid overweldigde haar. Wordt' vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2