Nummer 62. Zondag 4 Augustus 1895. I8eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, [en ware schat in de hois- VERGEEF ONS HE SCHULDEN, ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. UITGEVER- Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Haiilwijhsche m Langslraalschc Conranl, Dit Blad verschijnt. YV oensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Adveutentiën 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiön 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Dnitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. kamer is het Geïllustreerd Zondagsbladhet welk de abonnés van deze courant eiken Zaterdagavond kunnen ontvangen tegen eene geringe tegemoetkoming van 30 cents per 3 maanden of 37Va et. franco p. post. Elk kwartaal verschijnen 13 nummers van S pagina'sdus aan het einde van eiken jaargang een boekdeel vormende van 416 rijk geïllustreerde pagina's. Prins Ferdinand van Coburg moet op 't oogenblik al heel ongelukkig en beklagens waard zijn, als 't waar is, dat het geluk in dit leven in omgekeerde reden staat tot de grootere mate van bekendheid, welke men geniet. Deze jonge man, die zich nimmer heeft onderscheiden door eenige bijzondere daad, als mensch zoomin als in de qualiteit van vorst titulair van Bulgarije geniet nu reeds sinds een langs reeks van dagen d"e onderscheiding beoordeeld en veroordeeld te worden, niet alleen op grond van 't geen hij beeft gedaan of heeft verzuimd te doen, doch ook en misschien wel 't allermeest naar aanleiding van 't geen men hem als zijn plannen voor de naaste toekomst toedicht. Alsof 't maar zoo gemakkelijk was een besluit te nemen, dat beslissend zal zijn voor zijn eigen verder leven niet alleen, doch voor dat van zijn jonge vrouw en van zijn eerstge borene den in 't geloof van zijn vadeien niet zeer vaststaanden Boris, tevens. Prins Ferdinand heeft werkelijk „l'embarras du choix" hij heeft echter niet te kiezen tusschen enkel goede, doch tusschen een respectable collectie slechte dingen, waarvan hij de ergste moet trachten te vermijden. Wat nu de ergste zijn, die vermeden en de 13 Het was haar te moede alsof de trap, die zij op dit oogenblik met haren echtgenoot besteeg, langzaam achter haar wegzonk. Een floers rees voor haar oogen en met een klagenden zucht zonk zij neder. Zijn woede vergetend, sprong Leone naderbij om haar op te heffen. Griraaldo, die was voorgegaan, maakte zich gereed oui beneden te komen, maar Leone wenkte hem te blijven waar hij was. Het is nietszei hij dof zij slaat de oogen weder op En toen diep over haar gelaat bui gend, zei hij, met eene mengeling van liefde en haat in zijn stem: kom tot uzelve Pi a llaap al uwe krachten bijeen, want het ongeluksuur heeft geslagen 1 Leone, om Gods wil, wat zegt gij daar! sprak zij, zijn rechterhand omklemmend, mijn lieveling, wat deert u, waarom staart ge mij zoo aan, maar ben ik dan krankzinnig! - Zwijg, en volg mij Sor Griraaldo was intusschen verder gegaan, hij hield nu stil bij een zware eikehouten deur, die op een kier stond. Deze, signor Capitano, zei hij toonloos. Door deze deur komt men in den gang, die recht streeks naar den toren voert. Beveelt uwe hoog heid, dat ik nog verder medega Neen Grimaldo, wacht hier mijne terug komst af. Sidderend stiet hij de deur verder open. Knar send draaide zij op de verroeste hengsels. Een vieze lucht kwam hun uit de lange gang tege moet, die alleen aan de linkerkant door eenige muurspleten wat licht ontving. Volg mij, Pia, sprak Leone heesch. Het was hem of een dreigende stem hem toeriepDeze weg brengt u ir. ellende! Toch ging hij voort, schoon hem het hart bonsde. Pia volgde werktuigelijk, rillend bij het ge zicht van die lange, sombere gang, voor haar het beeld van een grafkelder, maar hij, Leone minst erge, die gekozen moeten worden, is voor hem een levensquaestie. 't Heeft er waarlijk veel van of de toon gevende mannen van invloed en gezag, als daar zijn de metropolitaan Clement en The- odoroffde voorzitter der Skupchtina, den prins willen stellen voor het alternatiefzich in alles te schikken naar Ruslands wenschen en verlangens of af te zien van Bulgarije en van de „trouwe onderdanen," die in hun groote meerderheid den moord op Siambou- loff verheerlijken en de moordenaars mannen van verdienste noemen. 't Is een hoogst lastig gevalVerondersteld prins Ferdinand slaagt er in den tegenstand te overwinnen van zijn vrouw Maria Louise en haar familie tegen prins Boris' opneming in de orthodoxe kerk (hij zelf acht Bulgarije wel zoo'n offertje waard dan zou in 't gunstigste geval czaar Nicolaas II als peter optreden van het be keerde baasje, doch dan is prins Ferdinand zelt nog niet erkend. Want al mocht de czaar eens zoo ver gaan juist wat voor hem reden zou zijn tot toegevendheid, zou de overige stemhebbende mogendheden ver sterken in hun weigering en dan was Ferdi nand er eigenlijk nog slechter aan toe. Den toestand, zooals hij nu is, rekken, is ook niet raadzaam Donderdagmorgen is de deputatie uit Weenen vertrokken en zij zal te Sofia in den breede verslag doen van de resultaten van haar zending. Daar nu die heeren te Petersburg en overal elders waar zij geweest zijn, lekker hebben gegeten en gedronken en ook voor 't overige heel vriendelijk zijn ontvangen, zullen zij wel hoog opgeven van „die goede Russen", van „den genadigen czaar" en van „de vriendelijke ministers" en de brave Bulgaren zullen in hun vreugd over dat alles heelemaal vergeten, dat zi' er eigen lijk nog zoo iets als een vorst op nahouden, die te Ivarlsbad al badende en waterdrinkende zoo goed heeft gezorgd voor zijn volk! Misschien heelt de prins daar wel zoo iets van begrepen terwijl zijn gemalin en zijn moeder Woensdagmorgen te Weenen terug keerden van een hem gebracht bezoek, reis- was bij haar en daarom vroeg zij niets maar ging blindelings mede, zooals zij ook zou ge hoorzaamd hebben als hij bevalStort u neder in dien afgrond De deur, die naar den toren voerde, was ge sloten met drie ijzeren grendels. Leone schoof ze terug. Ze kwamen in een vrij groote kamer, die door een ongetralied venster uitzicht gaf op de wijde vlakte, noordwaarts in de richting van Siena. Heel in de verte even oprijzend boven de dampen der Maremma, lagen de blauwe heuvelen, Pia's liefelijk thuis. Alles doodsch en stil als een onmetelijk kerkhof. Rillend wendde Leone zich af er. zag onder zoekend de kamer rond. Zij was eenvoudig, maar niet ongezellig ingericht. Links was een tweede veel kleiner vertrek de slaapkamer, waar op een houten bank, naast de legerstede de twee pakken goed lagen, die Ugo voor Pia daar had gebracht. Aan deze twee vertrekken had Pia genoeg. Een boetedoende, zich voorbereidend tot den dood, heeft geen behoefte aan ruime zalen om hare zonden te verfoeien en niet in wanhoop testerven. Pia zei Leone, nadat hij alles zorgvuldig in oogenschouw genomen had, nu is de tooneel- vertooning geëindigd Gij zijt ontmaskerd en zult in dit eenzame slot uw verder leven door brengen. Diep ademhalend zag ze hem aan denkend Is hij krankzinnig, heelt het verdriet over de neder laag bij Collen hem van het verstand beroofd Maar de uitdrukking op zijn gelaat, hoe som ber ook, was zoo scherp, zoo bepaald en zijn kalmte gaf zooveel blijk van koel berekenend overdenken, dat de twijfel maar zeer kort was. Ontmaskerd? sprak zij mei doffe stem. Pia, riep Leone, wiens voorhoofds aderen zwollen van nauw bedwongen gramschap. YVaag het niet langer de onnoozele te spelen, terwijl gij de straf reeds voor u ziet, waartoe mijn be- leedigde eer u heeft veroordeeld. In deze een zaamheid, verlaten door al wat gij lief hebt, wat u heeft verlokt en gekluisterd, zult gij boete doen, boete doen als eertijds Magdalena, die nog niet half zoo schuldig was als gij! O mijn hemel! riep Pia. Ik, ikMaar zeg mij toch om allerheiligen wil wat ik misdaan heb. Zoo waar God leeft, ik begrijp u niet! den twee heeren van het Bulgaarsche agent schap in den namiddag naar Karlsbad. On derwijl wordt in Bulgarije zelf weinig ot niets gedaan ten gunste van den prins, integendeel de Swoboda. het orgaan van Stambouloff's getrouwen heeft formeel tegensprokeu het gerucht, da; hij indertijd geprotesteerd heeft tegen de onderteekening van het vonnis, de vier in het Beltcheff-proces ter dood veroor deeldn betreffende, er zijn telegrammen, waarin de prins Stambouloff verzoekt, hem zelf het vonnis te doen onderteekenen ondanks Stambouloff s volmacht tijdens zijn ('s prinsen) afwezigheid, achtte deze hem tot die onderteekening niet gerechtigd. En diezelfde gevonnisten worden nu te Sofia in 't openbaar, onder goedkeuring en met machtiging van de regeering, gehuldigd als martelaren en ware patriotten 't Is eenvoudig een beleediging van, een betooging tegen der. prins, 't Beste ware wel dat deze onverwijld naar Sofia terugkeerde, dan kan er veel duisters opgehelderd worden en dan kan tevens spoedig blijken wat er waar is van de vele geruchten en in hoever Ferdi nands geneigdheid om zich te onderwerpen aan een nieuwe verkiezing door de Sobranje, niet alleen Ruslanddoch ook de overige mogendheden (Oostenrijk en Duitschland in de eerste plaats) toegevend kan stemmen Italie's kamer heefi eindelijk ook het voorbeeld kunnen volgen, door de meeste parlementen van Europa reeds voor vele weken gegeven: Woensdagavond is de zitting gesloten na een laatste samenkomst, waarin van de zijde der oppositie, ter handhaving der traditie, weer niets onbeproefd is gelaten om de orde te verstoren, 'i Kwam bij de einddebatten over de begrooting van binnen- lanusche zaken tot zóó ernstige standjes, dat de tribunes moesten ontruimd worden. Engelands regeering heeft haar eerste sa menkomst gehouden na de verkiezingen, doch tot meerdere kennis van het programma der nieuwe bewindvoerders heeft dat geenszins Wees bij een trouvvelooze niet tevens een minneedige, bulderde Leone haar toe. Wilt gij misschien, dat ik in den breede ga uiteenzetten wat mij de ziel verscheurt. Ik ben vroeger van Collen teruggekeerd dan gij waandet. Vrienden wien mijn eer heiliger was dan aan u, vertelden mij wat er gebeurd was in mijn afwezigheid. Zoo was ik in den tuin, en zag daar hoe schandelijk gij uw gemaal bedroogt. Ik zag daar dat Pia de Tolotnei een lage, lichtzinnige deerne is I Marmerwit het gelaat had Pia hem aangehoord, krampachtig zich vastklemmend aan het venster kozijn. Zij trachtte te spreken, maar vruchteloos. Alleen een dofte hartverscheurende angstkreet kwam baar over de lippen. Zoo ziet gij I vervolgde Leonezich met wreede zelfvoldoening verheugend in haar ont steltenis, ontkennen baat u niets. Mijn eigen oogen zagen, dat gij de eer van uw gemaaldie u op de handen droeg, vertradt in het slijk. En dairvoor zult gij lijden, boeten en bidden, zoo lang er nog een sprank van leven in u is. 't Ware gemakkelijk geweest, u samen met den eerloozen verleider te dooden doch ik oordeelde een de genstoot te licht een straf voor zulk een gruwel. Langzaam, droppelsgewijze zal hier uw zondig bloed vergiftigd worden, uw schoonheid zal ver dwijnen. verglazen zal uw huichelend oog, en eindelijk zal uw levenslamp in liaar eigen vuilen walm verstikken. Deze stral alleen is zwaar en vrecselijk genoeg om de smet, op mijn eer ge worpen, uit te wisschen. Ilij zweeg. Met bloed waren zijn oogen beloo- pen, blijkbaar beheerschte hij zich om niet als een wild dier op de rampzalige aan te vallen. Na een korte pauze vervolgde hij op dreigenden toon En nu nog iets. YVie was uw medeplichtige? ik zou hem ook zonder uw bekentenis weten te vindenmaar gij zelve zult hem ten verderve voeren. Y'erstaat ge Pia, gij zelve zult en ge knield mij om zijn dood smeeken I Hij was haar dicht genaderd onder de herin neringen aan dien ontzettenden avotiJ, stond hij daar als gereed haar ter aarde te werpen, haai de machtelooze, die hij vernietigen wou, nu ze toch eeuwig voor hem verloren was Pia was intusschen iets tot zich zelf gekomen. Leonezei ze met smeekende stem, och mijn lieveling wees to^h bedaard. Gij zijt het bijgedragen, alleen weet men nu dat Gully, wiens verkiezing tot speaker van het lagerhuis vóór korten tijd is bestreden door de toen malige meerderheid (nu geworden tot een formidabele meerderheid) alle kans heeft in zijn waardigheid te worden gehandhaafd: de regeering wil tegen zijn herkiezing niet opponeeren. De hertog van Aumale onderhandelt met den hertog van Orleans over den aankoop van het kasteel van Amboise, waarvan eerst een wijkplaats zou gemaakt worden voor eenige onbemiddelde medestrijders van den hertog van Aumale in Afrika, om dan in een museum herschapen te worden, dat de her tog aan de stad Amboise zou nalaten. Op Madagascar zet generaal Metzinger zijn tocht naar Tananarive voort, waar hij vóór den kwaden moesson hoopt aan te komen. Volgens Engelsche berichtendie echter bevestiging behoeven zouden zwarte hulp troepen der Franschen door de Hova's versla gen zijn. De bekende architect en aannemer van openbare werken Blondel, «lie 172 woonhuizen, te Parijs gebouwd heeit, die de rue Turbigo den Pont-Neuf, de rue Monge heeft doorge trokken die het hotel Continental en de Beurs heeft opgericht, is tot drieduizend francs boete veroordeeld wegens eenvoudige bank breuk. De passiva in zijn faillissement beloopen meer dan 22 millioen francs. Blondel is reeds 71 jaar. Terwijl de berichten van kleine regeerings- overwinningen na hetgeen wel een bepaalde nederlaag van maarschalk Campos schijnt geweest te zijn, weer beginnen te stroomen, slachtoffer van een ontzettend bedrog, van een duivelachtig wraakplan ontworpen in" het brein van Ugo de '''alconari, dien gij uw vriend waant... f Hoe I brulde Leone bevend van drift, 9chaaru- |telooze, gij waagt het.... Ja, Leone, ja. Nu Ugo laag genoeg is, mij tot het uiterste te brengen, nu zal ik u zijn mis daad openbaren. Nauw waart gij vertrokken of hij waagde het, mij van zijn liefde te spreken en toen ik hem verontwaardigd terugwees, zwoer hij mij voor mijn weigering te doen boeten. O I ik vermoedde niet, dat hij dien eed gestand zou doen en vooral niet, dat mijn Leone den lasteraar gelooven zou. Bedriegster, vermetele, neen, hem geloof ik niet, maar mij zeiven! Ik zeil hoort ge ik zelf heb gezien dat de verleider u omarmde, dal zijn lippen u kusten, dat gij uw hoofd aan zijn borst vlijdet. En gij waagt liet nog te ontkennen, ja zelfs den braven vriend verdacht te maken die zijn plicht deed, toen hij uw verborgen ruin- narij voor mij openbaardegij, onbeschaamde, den aanklager te beschuldigen oin de aanklacht te ontzenuwen; dat moge gelukken als de bedrogen man alleen gehoord heeft, maar ik zag, verstaat ge ik zag. En nog durft de trouwelooze spreken van vergissing nog waagt zij het Falconari's onbevlekte eer aan te randen. Ja, ik beschuldig hem van verraad I kreet Pia hartstochtelijk. Hem alleen moet gij tuchtigen als de ellendeling de eer door uw zwaard te sterven nog waardig i3. Ja. ik ontken niet, dat ik den avond van uw terugkomst tusschen de laurierboomen een geheime samenkomst had, maar weet gij, wie die onbekende was. die mij in zijn armen sloot: het was Piero mijn broeder, die stil naar Siena gekomen was, brandend van ver langen mij weer te zien na jarenlange scheiding, die mij gesmeekt had om een onderhoud eer een maandenlange belegering van Siena een scheids muur tusschen ons zou richten. Misschien was dat verkeerd en ik vraag er uwe vergeving voor,' maar ijverzuchtig behoeft mijn Leone op Piero de Toloraei toch niet te wezen I Een schelle, hoonende lach was des capitano's antwoord. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1