Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. maakt men te Madrid ernstige toebereidselen om een voortdurenden toevloed van man schappen naar Cuba te kunnen zenden, des noods zoolang totdat de heele opstand ten onder is. Een koninklijk besluit roept al degenen, die van dienstplicht of dienst vrijgesteld zijn, op, om zich bij het expeditionaire leger te laten inlijven. Deze oproeping geldt de mannen tusschen 18 en 35 men sluit een contract voor den duur des oorlogs en de terugkeer geschiedt binnen zes maanden na de defini tieve sluiting der krijgsoperatiën. Men verzekert, dat de pachters in Schot land door de droogte van Mei en Juni een verlies van 30 35 millioen gulden geleden hebben. De mijnwerkers van Northumberland en van Durham hebben verklaard, dit jaar geen deel te zullen nemen aan het congres der Trade-Unions, omdat het congres een ware sociaal-democratische vergadering geworden is en zij niets met hel collectivisme te doen willen hebben. Maandag komt keizer Wilhelm te Cowes aan. Daar, volgens de Truth, het hof bij de koiqst van Wilhelm gaarne aartshertogin Stephann van Oosterijk, die te Ealing vertoeft, gemist had, werd haar geen uitnoodiging ge zonden, om te Cowes te komen. Aangezien zij echter de regattaweek in die plaats wil doorbrengen, heeft zij voor veertien dagen de villa van lord Dorchester gehuurd. Naarmate de negentiende eeuw haar einde nadert, schijnt het menschelijk verstand scherper en vindingrijker te worden. Zoo heeft men te Londen eene winstgevende bezigheid ontdekt, uitsluitend geschikt voor huisvaders of echtgenooten. In de wijk Cler- kenwell oefent het echtpaar Lamb zekere winkelnering uit, doch het aandeel, dat man en viouw ieder afzonderlijk in de werkzaam heden heeft, is strikt afgebakend. Het beheer van den winkel doet de vrouw alleen en de man gaat telkens naar de gevangenis voor de belastingen die zij niet betalen. Zij winnen op deze wijze vrij wat geld uit, hunne zaak bloeit, en kalmte en tevredenheid heer- schen aan dezen huiselijken haard. In geen veertien jaren heeft Mr. George Philip Lamb belasting betaald, maar die altijd afgezeten. In een kelder van het logement Zur Alten Post, te Eiberfeld. welke aan een drogist was verhuurd, is een hoeveelheid benzine ontp oft. Een man werd daarbij gedood, een ander bekwam zeer ernstige wonden en het loge ment werd zwaar beschadigd. Een deel van den oever aan het meer van Genève in de nabijheid van Montreux is Dinsdag ingezakt; er is een gat ontstaan van 100 meter lengte en 20 meter diepte. Gelukkig heeft niemand letsel bekomen, maar de schade is zeer groot. Dinsdag zijn in het Lago Maggiore, zoo wordt uit Bazel gemeld, de eigenaar van het pension Erica in Locarno, Tösch, en zijn zoon verdronken. De vrouw van Tösch en twee andere kinderen waren ooggetuigen van het ongeluk, doch konden niet helpen. Te Florence en omstreken, te Ferrara en Comacchio zijn aardbevingen gevoeld, die de bevolking met angst vervulden. Naar uit Rome wordt medegedeeld zou generaal Baratieri verklaard hebben dat hij aan alle hoofden van Tigre, die door Italië in hun waardigheid bevestigd zijn, bevolen heeft de wegen van Adoea naar Adigrat tot aan de zuidelijke grens in goeden staat te brengen. Zoodra de Negus vijande lijkheden begint, zullen de koloniale troepen naar de rivier Tacazze trekken om de Abys- siniërs aan te vallen. Ook moet de generaal gezegd hebben dat hij in het laatste geval stellig rekende op hulp van den sultan van Aoessa, van wiens troepen reeds een groot gedeelte onder bevel van Italiaansche officieren staat. Uit het door de aardbevingen zoo hevig geteisterde Laibach komt het bericht, dat de landdag het voorstel van het comité betreffende het aangaan van eene loterij - leeniug ad een millioen fl. ten behoeve van de stad heeft aangenomen. Uit Brooksville (Alabama) wordt van 31 Juli geseind Er is tusschen blanken en zwarten een strijd uitgebroken, waarin twee sherifs-afge- vaardigden en zes negers zijn gedood. De strijd was het gevolg van eene poging om een negermijnwerker in hechtenis te nemen, die op twee sherifs had geschoten. De blanke mijnwerkers liepen tegen de negers te hoop. Nadat 150 schoten gedaan waren, vluchtten de negers Men vreesde een aanval op de stad. In het U. D. leest men het volgende De chef van politie te Brooklyn, wien klachten ter oore kwamen over de ruwe wijze, waarop de politieagenten hunne arrestanten plachten te behandelen, wilde zich daarover zekerheid verschaffen. Hij verkleedde zich, stelde zich aan als een beschonkene en maakte in zijn dronkenschap" rumoer. Twee po litieagenten schoten toe, wierpen hem op den grond en sleepten hem een eind ver over den grond; daarop sleurden zij hem op en dreven hem met vuistslagen in den rug verder naar het politiebureau. Daar werden zij terstonddoor hun arrestant in arrest ge steld en ontslagen uit den dienst, terwijl hij proces-verbaal tegen hen opmaakte wegens openbare geweldpleging en misbruik van ambtsbevoegdheid. De bekende zwemmer Webb is bij een waagstukzooals hij er meer ondernam verongelukt. Hij liet zich te Coeur d'Alène (Idaho) in een ton meevoeren door een waterval, welke daar van een hoogte van 300 voet in het meer stort, en hij werd daarbij door den geweldigen stroom tegen de rotsen geslingerd en verpletterd. Chicago heeft een zijner merkwaardigste perso ien verloren door den dood van Cathe rine O'Leary, de eigenares van de koe, die in den gedenkwaardigen nacht van October 1881 een lamp omverwierp en daardoor een brand stichtte, welke Chicago een schade van 180 millioen dollars berokkende. Mrs. O'Leary was een „stadsberoemdheid." BEZOOIEN. CONCERT te geven door de harmonie l'Espérance, van Waalwijk, op Zondag 4 Aug., in den tuin van den heer Constant van Don gen, te Bezooien. Aanvang om uren. (Zie programma's). WAALWIJK, 3 Aug. 1895. Gisteren naar aanleiding van den verjaar dag van H. M. de koningin-regentes, wap perde in deze gemeente de nationale driekleur van het raadhuis en van verschillende parti- ticuliere gebouwen. Circulaire Schoenwinkeliers. De volgende circulaire is verzonden aan H.H. schoenwinkeliers, enz. in Nederland: Het uitvoerend comité uit de vereenigde schoenfabrikanten van Nederland heeft de eer u mede te deelen dat het de opdracht ontving, om ter kennis van het groote pu bliek te brengen, dat het onmogelijk is, voor wien dan ook, om het schoeisel aan den tot nu toe genoteerden prijs te blijven verkoopen. Op eene vergadering van ongeveer 400 Nederlandsche schoenfabrikanten, den 17 der vorige maand te W a a 1 w ij k gehouden, is eenstemmig overeengekomen, den verbruikers van schoenwerk bekend te maken, dat de fabrikanten, tengevolge der zeer groote stij ging der lederprijzen, gedwongen zijn den prijs van het schoenwerk te verhoogen. Het wenscht u door dezen, in de eerste plaats ook in uw eigen belang, met nadruk te verzoeken om u eveneens onderling te vereenigen, ten einde gelden bijeen te zame len, om in uwe plaatselijke nieuwsbladen te adverteeren, of om op aanplakbiljetten het publiek mede te deelen, dat de prijzen der schoenen verhoogd zijn. Van zelf spreekt het, dat gij u onderling volstrekt niet behoeft te verbinden, om de prijzen naar eene vaste percentage te ver hoogen. Gij behoort u volkomen vrijheid voor te behouden, om evenals uwe leveran ciers, ieder voor zich, te verkoopen aan den prijs, dien u goeddunkt. De bedoeling moet alleen en uitsluitend zijn, om door reclame de verhooging ingang te doen vinden bij het groote publiek. 1 et comité zal eveneens, voor zooverre zijne bescheiden middelen zulks toelaten, ter bereiking van dat doel daaraan publiciteit geven. Het rekent echter op uw aller mede- werkiug, ten einde op deze wijze verbetering te brengen in den onhoudbaren toestand. Het uivoerend comité. Wij hopendat alle schoenwinkeliers en handelaars ook in hun eigen belang hun best zullen doen, om de onvermijdelijke prijsver- hooging van het schoeisel bij het publiek in gang te doen vinden. Gebeurt dit niet een parig, dan lijden zij zeiven het grootste nadeeel, daar de fabrikanten niet meer aan oude prijzen kunnen leveren. Het veer te Drongclcn. Onlangs deelden wij mede dat aan het overzetveer te Capelle was aangekomen eene stoompontwaarschijnlijk bestemd om, na eenigen tijd aldaar beproefd te zijn, later dienst te doen aan het veer te Drongelen. Thans vernemen wij dat dit laatste niet zoo is, maar dat de nieuwe pont te Capelle blijft. Die gemeente is ons dus ver voor. Niet dat wij haar dit misgunnen, verre van daar Maar niettemin mag het treurig genoemd worden dat alle pogingen, in 't werk gesteld door gemeentebestuur en kamer van koop handel van Waalwijk in verband met die van andere gemeentebesturen en van talrijke ingezetenen uit de belanghebbende plaatsen, nog niet hebben vermogen te bewerken, dat eetiige de minste verbetering is gebracht in den zoo dikwijls besproken ellendigen toestand van het Drongelsch veer. Nog steeds wordt de pont daar overgesleept door middel van een stoomsloep. De gemeente autoriteiten te Capelle, dit moet gezegd worden, hebben eer van hunne bemoeiingen bij deze gelegenheid, evenals bij verschillende voorgaande, hebben zij ge toond te weten wat zij willen en geen moeite geschroomd om het verlangde te verkrijgen Eensgezind en met taaie volharding gingen zij op hun doei af en het succes bekroonde hun pogen. Zuider-Kiiiiiial. Scheepvaart. Aan de brug over het Zuider-Kanaal is aangeplakt een voorschrift, verbiedende dat schepen, bestemd voor Waalwijk, boven of beneden de brug blijven liggen; alle moeten de Waalwijksche haven binnenloopen. Daar deze niet breed genoeg is komt het meermalen voor, dat hiervan langdurig op onthoud het gevolg is. Deze week nog hebben 4 stoombooten en 3 kolenschepen 4 dagen moeten wachten, alvorens hunne ligplaats aan de kade te kunnen bereiken. Werken Maasmond-Verlegging. Uit eene nota van inlichtingen van den minister van waterstaat aan de tweede kamer, betreffende het adres van Chr. van den Cor- put en H. van Zaan, landbouwers onder de gemeenten Eethen en Meeuwen, over den gebrekkigen waterafvoer in die gemeenten tengevolge van de werken der Maasmond- verlegging en den toestand van het stoom gemaal te Dussen, blijkt, dat werkelijk bij de naast het stoomgemaal te Dussen gelegen uitwaterings-sluis eenige onderloopsheid is waargenomen, die echter van geringe betee- kenis is en op de goede werking van het stoomgemaal hoegenaamd geen invloed uit oefent. De noodige maatregelen om in dit euvel te voorzien zijn bereids genomen. Overigens blijkt uit eene mededeeling van gedeputeerde staten van Noordbrabant, wier oordeel over dit punt van het adres is in gewonnen, dat omtrent de afwatering der polders en gronden benoorden den Nieuwen Maasmond geen klachten worden vernomen en dat, zooals o a. is gebleken, tijdens en na de regenperiode van Augustus 1894, de afwateringstoestand van deze landstreek door het in gebruik nemen van het Noorder af wateringskanaal en het in werking brengen van het stoomgemaal aan den mond van dit kanaal in gunstiger omstandigheden is gekomen. Toestand ZEerw heer Pastoor. Blijkens heden door ons ingewonnen inlichtingen, is de toestand van den ZEerw. heer pastoor Rijke de laatste drie dagen achteruitgaande. Jubilé Kon. Oranje Doelen. Naar wij vernemen denkt de Koninklijke Oranje Doelen alhier in de eerste helft der maand September zijn 50jarig bestaan fees telijk te vieren. Het plan bestaat om bij die gelegenheid een festival voor harmonie- en fanfare gezelschappen ie geven; dit zou zeker veel bijdragen tot opluistering van het feest en heel wat drukte in de gemeente brengen. Uitvoering Rederijkers De rederijkerskamer „Volharding in den Strijd" zal binnen kort weder eene uitvoering geven, welke zeer veel goeds van zich doet verwachten. Opgevoerd zullen worden„de Roovers van het Zwarte Woud," en „Een Amsterdam- sche Volksvergadering" of „de Werkstakende Diamantslijpers." Wij wenschen den rederijkers het beste succes toe, dat zij trouwens wel verdienen; aan talent, lust en ijver onder hen ontbreekt het waarlijk niet. Aanbestedingen. Centr. m?g. militaire kleeding te Amster dam 1°. 90,000 paar halve zolen in 10 perceelen, elk van 9000 paar2°. 130,000 paar achterlappen, in 13 perceelen, elk van 10,000 paar, te leveren tusschen 1 Maart 1897 en 1 Januari 1898. Laagste inschr. van: F. J. Mijnlieff, te Krimpen a/d Lek, voor 1 perceel halve zolen, a f 4 48, en E. C. van Siebergen, te Rijen, voor 9 perceelen idem f 4.63; J. P. Larssen, te Nieuwer Amstel, voor 13 perceelen achterlappen a f 4.73, alles per Kg. Schoenmakers Vergaderingeu. Onder leiding van den voorzitter der Ver- eeniging tot vakopleiding voor schoenmakers, werd te 's Gravenhage eene bijeenkomst ge houden van schoenmakers, schoenwinkeliers en lederhandelaars aldaar ter bespreking van de stijging der lederprijzen. De voorzitter merkte op dat bovengenoemde Vereeniging, krachtens hare statuten, in deze quaestie zelve niet handelend optreden, doch zich er slechts toe bepalen kon de gelegenheid te openen tot bespreking van dit onderwerp, waarna hij een der aanwezigen uitnoodigde het in te leiden, met welke taak de heer J. P. Crombet zich belastte. Deze sprekèr herinnerde aan hetgeen elders, b.v. te Waalwijk en te Delft, reeds was ge schied om tot een billijke verhooging der lederprijzen te komen en meende dat ook te 's Gravenhage niet mocht nagelaten worden ernstig te beraden, wat ten deze met goed succes tot stand W2re te brengen, waartoe hij in de eerste plaats meer samenwerking 1 aanbeval om door middel van publiciteit de j Haagsche cliënteele van de noodzakelijkheid van prijsverhooging van het schoeisel en van j de ledersoorten en aanverwante artikelen te 1 doordringen. Eene commi sie werd gevormd ten einde eene nadere groote openbare bijeenkomst van vakgenooten voor te bereiden en voor- loopigmaatregelen te treffen omtot verbetering te geraken. Ook te Baardwijk zijn de de schoenfabri kanten vergaderd, daartoe uitgenoodigd door den burgemeester als eere-voorzitter en de plaatselijke commissie. Niettegenstaande de eerevoorzitter en het comité zich alle moeite gaven om tot eens gezinde samenwerking van alle fabrikanten te geraken mochten zij hierin slechts ge deeltelijk slagen. Zij ondervonden namelijk de grootste tegenwerking, zoowel op als buiten de vergadering, van de schoenfabrikanten H. van Deursen en zijn zwager Van Heesbeen. Een gevolg hiervan was, dat nog geen f30 werd bijeengebracht tot bevordering van het doel, in de Waalwijksche vergaderingen be sproken. Met het oog op het groote aantal be duidende fabrikanten, mag men het gecollec teerde gerust onbeduidend noemen. Toestaud der Veehouders. Van dag tot dag zien de veehouders en veehandelaars in Noordbrabant meer en meer in, dat hun toestand al slechter en slechter wordt. Velen, wier hoofdbedrijf de internatio nale veehandel is, kunnen wegens het verbod van Belgie niets uitrichten. In requesten is door de voornaamste veehandelaars en veehouders aan de Nederlandsche en Belgische regeering deze toestand blootgelegd, doch zonder het minste gevolg. Als antwoord heeft de Belgische regeering de controle aan de grens verscherpt en het aantal kommiezen, dat tegen de vee smokkelarij moet waken, verdubbeld. Aardappelziekte. In het zuiden van Gelderland is de bekende aardappelziekte in het loot vrij algemeen uitgebroken. Hier en daar worden ook reeds zieke knollen gevonden. Het warme, natte weer der laatste dagen is zeer bevorderlijk aan de verspreiding der ziekte. Naar het Dagblad van Maastricht ver neemt, is het benoodigd kapitaal van een millioen gulden voor de oprichting van eene wapenfabriek te Maastricht volteekend. - Woensdag jl. was het raadsvergadering te 's Heriogenbosch. Men meende natuurlijk dat deze vergadering in de eerste plaats zou gewijd zijn aan de quaeslie betreffende de brug aan den Vuchteruitgang, die in de voor laatste vergadering niet kon besproken worden omdat de gegevens ontbraken door den in genieur architect te leveren. En nu De heele zaak kwam niet op de agenda voor, maar werd met gesloten deuren na afloop van de openbare zitting behandeld. In de openbare zitting werd o a. aanmerking gemaakt op eene uitgaaf van 10 en eene van 91/, cent die op de rekening van het gesticht Voorburg, eene rekening die ruim f 277,000 in ontvangst geeft, niet behoorlijk waren verantwoord Een droevig geval heeft zich te Aker sloot (bij Alkmaar) voorgedaan. De schoen maker M., een oppassend man en vader, is plotseling door godsdienstwaanzin aangegre pen. Hij meende, dat de duivel in zijn vrouw gevaren wasen om dien er uit te slaan mishandelde hij zijn vrouw zoodanig, dat het ergste te vreezen zou geweest zijn, als de buren niet te hulp geschoten waren. Met veel moeite werd de man naar Meerenberg vervoerd. Woensdagavond woedde een hevige brand in de boerderij van L. Houdijck in den z.g. „Aschpot" te Gouda. De brand ontstond door het broeien van den hooiberg. De boerderij en koestal werden een prooi der vlammen en niets kon er bijna gered worden. De brandweer van Gouda en Reeu- wijk waren spoedig op de plaats des onheils en de laatste was tot 's morgens aan het werk om den berg te blusschen. De beruchte „Hasseltsche schuit" te Tilburg heeft zoo schrijft men van daar weer iels van zich laten hooren. Met geweld hebben een aantal personen, behoo- rende tot de „schuit" zich toegang verschaft tot de woning van S. in de Hasselt. In de vechtpartij, die hierop volgde, werd S. met een stuk ijzer een slag toegebracht, waardoor hij langen tijd het gebruik van zijn arm zal moeten missen. Hierop verwijderde de bende zich, om even daarna gewapend met knuppels en messen terug te komen. Inmiddels had een der gebroeders S. een geweer geladen met zwaren hagel, Toen nu de bende op nieuw de woning wilde binnendringen loste hij het schot, waardoor zekere v. H. in den voet getroffen werd, wat zijn opneming in het gasthuis noodzakelijk maakte. Het Handelsblad verhaalt een mooi geval Het was in „Artis". Gebruik makende van den mooien zomerdag, waren vele Am sterdammers en vreemdelingen den Dierentuin gaan bezoeken. Onder de wandelaars be vonden zich een dame en een heer, vreem delingen schijnbaar. De heer trok ieders aandacht door zijn merkwaardig lange en goed verzorgde snor. De vreemdelingen stonden voor de apen-

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2