Triple Sec groene en gele Chartreuse, Ernst Advocaat, Verbunt-Van Overbeek, Advertentiën, Elixir d'AN VERS, Burgerlijke stand. Handelsberichten. Huidenberichten. Kirsch wasser MARASQUIN, I^ORT, fA ADERA, PRIMA SLAOLIE. r w H cn O c m z m m z O O X 0 co cc h- 1 O nachtkwartier gehouden te Baardwijk 11 officieren, 115 onder-officieren en minderen en 98 paarden te Drunen. Heden ochtend hebben zij den marsch vervolgd via 'sBosch naar Haatten en Tuil, waar zij van daag de kwartieren zullen be trekken. De oude dag. De regeering heeft gevolg gegeven aan het in het voorjaar door de tweede kamer geno men besluit, naar aanleiding van de motie- Heldt. Zij heeft eene staatscommissie be noemd, welker samenstelling ons de Staats courant van Zaterdag bracht, die het vraagstuk der pensioneering van werklieden zal hebben te onderzoeken. Zóó zullen wij het, kortheidshalve, maar noemen, want daar komt het toch op neer in de uitvoerige hoogst voorzichtige hoogst bedachtzame, hoogst-Roöll-achtige omschrij ving van de taak dier commissie. De benoemde staatscommissie zal hebben te onderzoeken ja; maar eerst zal zij zich moeten herinneren, dat de regeering reeds eene rijkslijfrente-bank heeft toegezegd en reeds de regeling van verzekering tegen ongelukken in 't verschiet heeft gesteld! Hare taak wordt dus feitelijk herleid tot het onder zoek van de vraag of hetgeen de kamer vroeg bij de motie-Heldt, eigenlijk niet weelde was naast hetgeen de regeering harerzijds reeds had beloofd. Misschien ware het beter ge weest, wanneer de regeering het vraagstuk in zijn vollen omvang aan het vrije onderzoek van de commissie had overgelaten. Want aangenomen zelfs dat de commissie iets an ders naast de rijkslijfrente bank en naast de verzekering tegen ongelukken noodig zal achten is het zéér de vraag of het groote sociale belang, dat hierbij betrokken is, niet beter tot zijn recht zou komen door de drie branches in één begrip op te nemen. Het probleem wordtzouden wij zoo zeggen thans wel wat verbrokkeld, verwaterd in zijne oplossing. En waar het dan ten slotte op neer zal komen bij de commissie, is met een zijden doekje aan te pakken. Te overwegen zal zij hebben of wettelijke maatregelen noodig mochten zijn om te „be vorderen", dat werklieden „en met dezen gelijkte stellen personen" (een ander strui kelblok men zal 't zien), die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht er langen op geldelijke uitkeeringen. Neen, neen de heer Roëll en de heer Van der Sleyden gaan niet over één nacht ijs, allerminst waar het de sociale quaestie geldt. Maar de zaak was nu toch officieel aan hangig en over de samenstelling der commissie heeft men niet te klagen. Alle richtingen op politiek-sociaal gebied zijn er in vertegen woordigd C. Pijnacker Hordijkbaron d'Aulnis, De Beaufort, Beelaerts, Harte, Heij denrijck, Hintzen, De Savornin Lohman, naast Van Alphen, Heldt, Kater, Passtoors, Schaep- man en Smeenge, voorts erkende specia liteiten op het gebied van levensverzekering, wetenschappelijke mannen en groote indus- trieelen. Daarover is slechts reden van tevredenheid. De regeering heeft zich eene onpartijdige voorlichting verzekerd binnen de enge grenzen die zij getrokken heeft om het mandaat der door haar ingestelde staatscommissie. De vruchten van haren arbeid zal men zoo héél spoedig niet zien. Zij zullen echter eenmaal komen. Daarom een Glück aufvoor haar! Personeelc belasting. Het verslag van de tweede kamer is ver schenen over de herziening der belasting op het personeel. Het betoog van een aantal leden, dat personeel en kiesrecht gelijktijdig hadden moeten zijn ingediend, vond tegen spraak. Men achtte een directe verteringsbelasting onmisbaar, maar veel verschil bestond over de vraag of zij door ri k of gemeenten moest worden geheven. De vermindering der belasting opbrengst met 2 millioen achtte een aantal leden be denkelijk. Men vreesde van de verlaging der hoofdsom, verhooging van opcenten door provinciën en gemeenten. Velen achtten inwerkingtreding der nieuwe belasting onmogelijk zonder kiesrechtwijziging; zeer velen hadden bezwaar tegen de geheele vrijstelling van winkels. De voorgestelde classificatie der gemeenten leidde tot velerlei bedenkingen. Op velen maakte de tabel een goeden indruk. Ver schillende bezwaren werden geopperd tegen de onvoldoende progressie. Hadden vele leden bedenking tegen be paling der huurwaarde naar den werkelijken huurprijs, vele andere zagen daarin afdoende verbetering in den tegenwoordigen onhoud- baren toestand. De groote meerderheid was in beginsel voor aftrek voor kinderen en pupillen, maar tegen de wijze van regeling werden verschil lende bedenkingen ingebracht. Verscheidene leden waren tegen oplegging van aanslagen beneden f 1 en het vervallen van den grondslag deuren en vensters, vond nagenoeg algemeene instemming, maar velen wenschten ook den grondslag haardsteden af te schaften. De wijzigingen in het mobilair ontmoetten vele bedenkingen. Zoo achtten velen de vrijstelling van schil derijen onverdedigbaar en vond schatting van het mobilair bij de groote meerderheid geen bijval. Vereenvoudiging der dienstboden regeling werd toegejuicht; daarentegen afge keurd de verhooging voor landbouwpaarden. Als nieuwe grondslagen werden in de afdee ingen genoemd rijwielen weelde- rijtuigeu, pleiziervaartuigen, piano's, reisbe- lasting. Velen meenden nog, dat bij deze herziening te weinig is gelet op de belangen van den middenstandreeds door bedrijfsbelasting bezwaard. Ook werd beweerddat het platteland zwaarder wordt gedrukt. Vrij algemeen achtte men invoering der regeling met 1 Januari a.s. onmogelijk. Vee-Uitvoer. In de maand Juli zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 2f>2 veewagens tegen 552 in Juli 1894. Berekend a 10 stuks vee per wagon, vertegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het Buitenland van 2900 stuks, ter waarde van ruim f 315,000. Op 31 Juli, den laatsten dag voordat de nieuwe bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten in werking traden, hebben de ambtenaren te Rotterdam en te Arnhem nog voor belangrijke bedragen benaderd; in laatst genoemde plaats voor, naar men zegt, f 60.000. De nieuwe bepaliug, dat de aangever het recht heeft de aangegeven waarde te ver- hoogen binnen 2q uur, nadat de ambtenaren de aangifte te laag verklaard hebben, heeft te Amsterdam reeds eenige malen toepassing gevonden en dus betere vruchten voor de schatkist afgeworpen dan het oude stelsel van benadering. De hooge raad behandelde Zateidag het cassatieberoep ven een persoon te Schijn - del, door rechtbank en hof te 'sHertogenbosch tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opzettelijk gevaar doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen, door des avonds, kort voor dat een sneltrein moest passeeren, een zwaren boomstam op de rails te leggen en met ijzerdraad vast te binden, door welk een en ander het materieel van bedoelden sneltrein beschadigd werd. 1 'et openbaar ministerie concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 17 Aug. De arrondissementsrechtbank te 's Her togenbosch veroordeelde M. B. oud 50 jaar, landbouwer, geboren te Beek en wonende te Vlijmen, wegens moedwilligen doodslag op zijn vrouw, die hij met een geweer had neergeschoten, tot 12 jaar gevangenisstraf. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Zaterdag j.l. zou hier raadsvergadering gehouden worden; de zitting zou, volgens publicatie om half vier beginnen. De leden waren opgeroepeu om drie uur te komen. (Het is hier gewoonte dat vóór de openbare vergad. altijd eerst een „veurvergaorinkske" wordt gehouden.) Om drie uur was de meer derheid der leden en om half vier was het pnbliek en de pers present. De vergadering was „spoedeischend" en als eenig te behandelen punt was aan de orde „voorziening der brug aan den Vuch- teruitgang." Even over vieren, de vergadering was nog altijd voor 't publiek en de pers althans niet begonnen, werd de heer Van Haaren, die in de kamer van den secretaris der stad antichambreerde, ter raadzaal geroepen; on geveer kwart vóór vijf vertrok de heer Van Haaren. Aanstonds na diens vertrek werd de openbare vergadering geopend. De voorzitter stelde voor de „voorziening der brug aan den Vuchteruitgang" op te dragen aan den heer Van Haaren, ondershands en tegen f 19.200, met bepaling dat de risico tijdens bedoeld werk zal komen voor rekening van de gemeente Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. -Te Rotterdam schijnen de zakkenrollers een aaneengesloten bende te vormen. Quasi- ruziemakers verwekken volksoploopen, en middelerwijl slaan anderen hun slag. Ook Zaterdagavond werd een man het slachtoffer hiervan. Toen hij, nadat de ruzie geëindigd was, tot de ontdekking kwam, dat men hem zijn welvoorziene portemonnaie ontfutseld had, zaten de quasiruziemakers in een herberg in de buurt op den goeden afloop een glaasje samen te drinken. Door een onbekende oorzaak geraakte Vrijdagavond de 32jarige F. vau Lierop van Helmond, bij Aarle Rikstel onder den laatsten tram van Helmond naarVechel. De ongeluk kige, die vreeselijk verminkt werd, gaf toen hij door het trampersoneel werd opgenomen, geen enkel teeken van leven meer. Hij laat een vrouw met 2 kinderen achter. Maandag is een meisje, dat Zondag namiddag te Osch door den stoomtram werd overreden, aan de gevolgen daarvan overleden. Nader vernemen wij, dat het kind zich ge plaatst had op den tram en was medegereden tot dat de conducteur het plaatsgeld ophaalde. Deze wilde het meisje nog terughouden, toen het er afsprong, om zoo ongelukkig haar jong leven te eindigen. Te Bergenopzoom werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag diefstal met in braak gepleegd, behalve bij den heer Somers ook bij den heer Moerbeek in de Stations straat, terwijl een dergelijke poging bij den heer Renders in de Boschstraat mislukte. Bij den heer M. werden verschillende voorwerpen van waarde ontvreemd. Tot heden is het der politie niet mogen gelukken de daders op te sporen. Een verschrikkelijk onweder woedde Vrijdagmiddag boven Midwolde. Bliksem schicht op bliksemschicht vloog in bijna lood rechte richting naar den grond. Onderschei dene korenhokken acht schooven tegen elkaar werden dan ook getroffen. Evenzoo de groote watermolen van den heer Nieuwen- huis te Oostwold, waarvan een wiek tot de as versplinterd werd, en de woning te Mid wolde van den heer Greven. Behalve eenige schade werd echter nergens brand veroorzaakt. Maarelk onweder brengt weer een massa water op de te veld staande en volstrekt niet meer dorstige gewassen. Dat is nog het ergste. Tijdens afwezigheid van den gemeente veldwachter Bal die wegens de kermis te Krommeniedijk surveilleerdeheeft in den nacht van Zondag op Maandag ten zijnen huize inbraak plaats gehad gepaard met brandstichting. Uit een der kasten is een bedrag van f10 ontvreemd. De vrouw des huizes werd met hare diie kinderen door het vallen van een voorwerp uit den slaap gewekt en kon onverwijld het huis verlaten en de hulp der buren inroepen. Men slaagde er in den brand spoedig meester te worden. Een schippersknecht van Hobrede, ge meente Oosihuizen (N.-Holl), had, bij het inladen van kort hout, het ongeluk op een stuk hout te trappeu. Dit sprong hem tegen het hoofd en kwetste hem zoodanig, dat hij na zeer korten tijd overleed. Maandag werden te Amsterdam, als verdacht van zakkenrollerij, naar het politie bureau geleid 3 meisjes, oud 14, 9 en 13 jaar. Op de eerste is bevonden eene porte monnaie met 19 cent, op de tweede eene met f 2,79, welke afkomstig is van zakken rollerij. Volgens verklaring van een man wonende Lijnbaansgracht, zouden die meisjes den vorigen Zaterdagavond een beursje met t 10 hebben ontrold aan eene onbekende vrouw in de Laurierstraat. Ilezooieii5 Aug. De handboogschutterij »De Hoop», gevestigd bij den beer W. Brokken alhier, hield gisteren haar jaarlijksch feest van het koningschieten. Dat er fel werd gestreden om den palm der overwinning te behalen, kan de uitslag getuigen: de heer D. Loeff werd met 145 punten in 41 schoten tot koning geproclameerd. Zijn opvolger de heer J. v. d. Noort behaalde 144 punten. De heer Eg. de Bakker moest nu zijne waardigheid van koning, die hij een jaar had bekleednederleggen. Na afloop van den vreedzamen en vriendschappelijken strijd bleef men nog eeuige uurtjes gezellig bijeen. Drongelen. Tengevolge van het graven der nieuwe rivier, noodig voor de verlegging der uitmonding van de Maas naar den Amer, werd de gemeente Drongelen in tweeën ge splitst en dientengevolge het schoolgaan voor de kinderen uit het gehucht Doeveren zeer bezwarend. De weg naar de school moest nu afgelegd worden öf per veerpont over de nieuwe rivier, öf met een grooteu omweg over de brug te Heuslen. Gedep. staten van Noordbrabant waren van oordeel, dat het niet zonder bedenking was kinderen van 6 tot 12 jaar eenige malen daags een der beide wegen te doen afleggen. Na te vergeefs beproefd te hebben eene overeenkomst tot stand te brengen tusschen de gemeente Drongelen en de naburige gemeente Heesbeentot toelating van de kinderen uit bet dorp Doeveren op de school te Heesbeen hadden gedeputeerde staten bevolen dat het getal openbare scholen te Drongelen met ééne zou worden vermeerderd. In hooger beroep is de beslissing van ge deputeerde stalen vernietigd en de gemeente Drongelen ontheven van de verplichting tot oprichting eener nieuwe school. DRONGELEN. Van 1 Juli tot 1 Augustus. GEBOREN Mathijs Cornelis, zoon van H. Com- bee en P. van Oudheusden. Dirk Mari- nus, z. van A. \an Gent en G. Vos. Teuntje, dochter van G. van d. Nieuwe- giessen en S. de Wind. GORINCHEM, 5 Aug. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,20 a 6,40, roode dito f6,a 6,10 witte dito fG,0ü A 6.20, inl. rogge f4,60 it 4,70, buitenl. dito f4,it 4,20, gerst 1 4,50 it 4,60, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,it 6.25, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 158 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f190 it 210 Kalf vaarzen f 130 a 150 Melkkoeien 1140 A 160 Hokkeling ossen it H/a jarige ossen f 90 it 100 ROTTERDAM, 5 Aug. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 4.40 it f 6.25. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.20 it 4.50 dito mindere f0,it 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 4,50 a 4.75 mindere f 0,a 0,beste Zomei f 0,— a 0.mindere f0,a 0. Haver. De beste f 1.75 it 3.25. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.it 0. Duivenboonen van f 0.a 0. Bruine boonen de beste f 0,a Mindere f 0.A 0. Blauwe erwten. De beste f0.it 0.— Witte boonen. De beste f0.A Mindere f0.A 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f7.25 a f7,50 Zomerzaad f0,totfO. .Kanariezaad f7.tot f 8. ROTTERDAM, 6 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 65 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 400 vette runderen, 1047 magere dito, 341 vette en graskalveren 50 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 121 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 70 act. 2e kw. 65a ct. 3e kw. 5S it ct. Kalverenle kw. 80 ct., 2de kw. 70 a 00. ct.3de kw. 62 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 A 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f 27,00 p. ton. u bruinblanke Bergertraan f38,u blanke Bergertraan f52, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L. Maaslevertraan f26.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f86.p. ton. v (stroogeel) 2e u f80.p. ton Stoommedicinale levertr. le f88.p. ton. 2e f—p. ton. Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 8 f100 A 110 f 60 a 70 f 30 a 40 f 10 A 12 varkens van 14 a '16 c., per half kilo, 345 biggen van f 3,A 7.per stuk Eieren f 0.83 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per Va kilo. AMSTERDAM 5 Aug. Huiden. Van de heden bij inschrijving aange boden TRP 1708 st. O.-I. runder- en 2393 st. dito buffel- bleven slechts onverkocht TRP/N 21 st. en dito/F 7 st. O.-I. runder-. De 3100 O.-I. bokke- en geitevellen bleven onverkocht. HAVRE, 3 Aug. De markt is onveranderd, steeds zeer vast; zekere soorten als Porto-Rico, Payta drooggez. enz. gaan voortdurend omhoog. Zware osse- in tegendeel en koehuiden van alle herkomst zijn deze week kalm geweest; verkoopen vallen niet te melden. De buitenlandsche markten blijven zeer vast. Wij gelooven dat de zaken gedurende eenigen tijd minder vlug zullen gaan met het oog op aen binnen'slands opgedanen voorraad en op den tijd des jaars', maar wij zijn innig overtuigd dat zij in September weer met groote levendigheid zul len hervat worden en misschien gaan wij dan uog hocger. LONDEN, 3 Aug. Wij hebben het hoogste punt der rijzing nog niet bereikt en op de veiling van verleden Don derdag, die met groote levendigheid is afgelopen, viel een nieuwe avans op bijna alle soorten waar te nemen, maar voornamelijk op de gez. huiden. De zware wichten, die sinds begin Juni in een toestand van slapte verkeerden, werden aan uiter ste prijzen afgedaan voor de binnenlandsche looie rij. Öe rijzing wordt berekend op '/-j d. in 't algemeen voor Australische en op '/a u- voor Kaap en Antillen. Gez. Plata en Ilio Grande. Sinds ons laatste bericht zijn opnieuw de prijzen gestegen; de verkoopen in beschikbare waar te Liverpool bedragen 3727 os sal. a 7l/A d. voor B. A. 62 pd. 61/" U V jr 52 n 75/s 73/« voor zware Uruguay op levering. De slachtingen in Zuid-Amerika, welke men als geöindigd kan beschouwen, wijzen een tekort aan tegenover de laatste campagne van 50,000 gez. huiden. Een opmerkelijk feit is, dat de be duidende rijzing der prijzen tot geen daarmede overeenstemmende vermeerdering van uitvoer heeft aanleiding gegeven. Hieruit mag men de slotsom trekken dat de productie niet is toegenomen. Kaaphuiden. Gezouten gingen gemakkelijk weg aan prijzen */4 !l Va d. hooger. Dr. en dr. gez. huiden in de middenwichten hebben laatste uiterste prijzen ge haald. De extra zware en de lichte beneder. de 12 kilo zijn 1/i d. duurder. X C W "O O m c_ ZO alle fijne en ordinaire Likeuren bij LÜ 0Q CL LÜ h- Z LÜ

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3