Nummer 64. Zondag 11 Augustus 1895. 18e Jaargang. Gemeenteraad van Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Een sieraad op elke leestafel ANTOON TIELEN UITGEVER Waalwijk. 11-111.11! f—"gggSB 111I I 1I ■gggg»»g«g-B-—1y III II I De Echo van het Zuiden, Waalwijkstbe cd Lanptrantsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. is het Geïllustreerd Zondagsblad van deze Couranthetwelk na verloop van elk jaar een boekdeel vormt van niet minder dan 4<16 pagina's. De fabelachtige prijs van 30 cents per 3 maanden of 3 7 Va et. franco p. post kan voor geen enkelen onzer abonnés een beletsel zijn om op het Geïllustreerd Zondagsblad in te teekenen. De inhoud van het Zondagsblad van 11 Augustus is Eeue geheimzinnige ziekte (met 3 ill.) Een zachte wenk (met ill.) Een nieuwe „c\ou". Naar Siberie. Gevaarlijke jacht (met ill.) Ondeugden (met ill.) Muziek uit de oude doos. George lil van Engeland. De kinderen van den NevelRoman uit het Engelsch van Rider Haggard. Modes (met ill.) Anecdoten. Een proces tegen een varken. De Afscheidsgroet (met ill.) Machines en werkeloosheid. Nieuw prijsraadsel CXLIX. Ergens in Duitschland (met ill.) Damprobleem. Biljartkunstenaars. Op lossing Prijsraadsel CXLV. Een tand van prins Oscar. Schaakrubriek. Me- dedeelingen. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 7 Aug. 1893*, n/m. 7 ure. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heer Barjens. Voorzitter de burgemeester ihr. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorle zing onveranderd vastgesteld. De voorzitter „Van de vorige vergadering is aangehouden de beslissing omtrent de kiosk en hetgeen daarmede in verband staat. B. en W. hebben informatien laten inwinnen omtrent de inrichting en de kosten van zoo'n kiosk, maar om zoo te zeggen geen antwoord ontvangen. Maar er is nog iets anders. Wij hebben aan de besturen der beide harmonieën gevraagd of zij bereid waren concerten te geven en tegen welken prijs. Beiden verklaarden van niets te weten. De president van l'Espérance is mij zelf over de zaak komen spreken en getuigde dat hij tot voor enkele dagen niets wist van het circuleeren van het adres; zeker zou dat gezelschap bereid zijn concerten te geven, maar van de hoegrootheid der subsidie wist hij zeker niets. Het bestuur van Crispijn heeft niet ge antwoord; een paar dagen geleden heeft mij de voorzitter echter gezegd, dat ook hij niets van het adres wist. Nu valt het wel op, dat de besturen van beide muziekgezelschappen niet bekend waren met den inhoud van het adres; en, terwijl daarin gezegd wordt dat zij bereid zullen worden bevonden om concerten te geven,komt het mij voor alsof men voor die gezelschap pen bedelen wil. Naar mijne opvatting dient de raad nu eerst het bedrag te bepalen dei te verleenen subsidie, waarna aan de harmo nieën kan gevraagd worden, of zij genegen zijn daarvoor concerten te geven en hoeveel." De heer Van Schijndel„Hebben de ge zelschappen niets uitgelaten omtrent de ver langde toelage?" De voorzitter„l'Espérance niet; Crispijn is bereid onder nader overeen te komen voorwaarden." De heer Timmermans Wz.„Ik zou in overweging durven geven eerst te onderzoeken wat de kiosk zal kosten en bovendien hoe die ingericht behoort te zijn, vast of ver plaatsbaar; dit moet voorgaan. Ook had ik liever gezien dat de harmonieën eene som genoemd hadden; dat was gemakkelijk ge weest voor den raad." De heer Van Schijndel„Met de kosten van de kiosk hebben wij op 't oogenblik niets te maken. Eerst moeten wij weten tegen welken prijs de gezelschappen concerten zul len geven. De kiosk is eenmaal aangenomen; over den prijs, de plaats en de inrichting kan later beslist worden." De voorzitter „We zouden een en ander kunnen combineeren. We zouden de gezel schappen kunnen vragen hoeveel zij verlangen voor het geven van concerten en tegelijkertijd pogingen aanwenden om te weten te komen wat de kosten zijn van een zoodanige kiosk. Ook zou de raad de hoegrootheid der sub sidie kunnen vaststellen en aan de gezelchap- pen doen vragen of zij daarmede genoegen nemen." De heer Van Schijndel„Er zou een tee- kening en begrooting voor een kiosk kunnen gemaakt worden." De heer Timmermans Wz. De heer Van Schijndel is het dus met mij eens omtrent het vragen hoeveel subsidie de gezelschappen verlangen en omtrent het maken van een begrooling en teekening; dit laatste zou ik wenschen te zien geschieden in overleg met de besturen der gezelschappen." De heer Verbuut„Mag ik den heer Tim mermans even repliceeren op het door hem gezegde. De vorige vergadering was de heer Timmermans tegen de kiosk, en nu tracht hij de zaak weer op de lange baan te schuiven. Daarom zal ik nu een voorstel doen. 't Ver wondert mij in 't geheel niet, dat wij in deze zaak nog niets verder zijn gekomen. Ik stel voor dat 6 concerten zullen worden ge geven en de raad daarvoor eene toelage vaststelle." De heer Van Schijndel„Ik geloof dat het ligt in de bedoeling der gezelschappen, de beslissing omtrent de subsidie aan den raad over te laten. Met eene kleine tege moetkoming zullen zij gemakkelijk tevreden zijn." De heer Timmermans Wz.„Dat ik gestemd heb tegen een kiosk is genoegzaam bekend; de heer Verbnnt had niet noodig, dit te herhalen; maar, nu de raad eenmaal besloten heeft er eene te bouwen wil ik medehelpen om dat besluit uit te voeren; hierdoor meen ik in geenen deele te kennen te hebben ge geven, dat ik wensch de zaak op de lange baan te schuiven. Wat den heer Van Schijndel aangaat, zooals ik reeds geconstateerd heb, die was het in deze geheel met mij eens voordat de heer Verbunt gesproken had. Ik geef hem in overweging geheel bij zijn eerste gevoelen te blijven." De heer Van Schijndel „Ik blijf bij 't geen ik gezegd heb, maar heb daardoor in 't minst niet het bewijs geleverd, dat ik het geheel met u eens ben." De heer Mombers: „Mijnheer de voorzitter, ik zou gaarne weten hoe hoog de kosten voor een kiosk wel zouden kunnen loopen. Want als die te ver gaan, zou er wel eens geen komen." üe voorzitter„Ja, als de kosten te hoog loopen, dan zou er geen kiosk komen, en als er geen kiosk is, komen er ook geen con certen; dit is natuurlijk." De heer Mombers „Vroeger, bij gelegen heid der tentoonstelling, was er sprake van een paar honderd guldennoodig om die kiosk over te nemen; later heb ik van veel grootere sommen hooren praten." „De voorzitter„Ik ben per se tegen een vaste kiosk, al is 't waar, dat tegenwoordig de kermis hier niet zoo is als men die wel zou wenschen; dat doet echter niets ter zake, dit moet de raad weten, ik heb geen stem. Maar toch, als men eene kiosk aanschaft, moet ze goed en doelmatig ingericht zijn en vooral niet te klein. De kosten daarvoor zullen nog al wat bedragen. Het dag. best. zal alles doen om te trachten, dienaangaande de ge- wenschte opgaven te krijgen en hierin wat meer ijver aan den dag leggen, dan tot nog toe 't geval was, wat zeker den heer Verbunt genoegen zal doen." De heer Timmermans Wz. „En confe- reeren met de harmoniegezelschappen." De heer Van Schijndel: „Omtrent de kosten zou ik ook geen inlichtingen kunnen geven. Alleen weet ik, dat er op de tentoonstelling te Amsterdam een flinke kiosk staat, berekend op 60 personen; deze is te koop voor 500." De voorzitter „We zullen hieraan denken en verder de zaak bespreken met de besturen de muziekgezelschappen.» De voorzitter„Zooals de heeren weten, heeft de firma Rogier Cie. kwijtschelding gevraagd van de boeten, beloopen bij de le vering van gashouder en zuiverkisten. Ingevolge het verlangen van den raad is dit verzoek in handen gesteld van den di recteur der gasfabriek, die daaromtrent rapport heeft uitgebracht. Dit rapport heeft ter visie gelegen van de leden, die er wel inzage van zullen hebben genomen. Naar aanleiding van het advies van den directeur stellen B. en W. voor de beloop ene boeten kwijt te schelden, onder voorwaarde dat aan de gemeente geene kosten worden in rekening gebracht voor eenig buitenwerk." De heer Verbunt„Ik begrijp niet dat de gemeente eenige kosten zoude kunnen hebben." De voorzitter: „Ik geloof het ook niet; maar stel nu eens de tegenwichten en kettingen aan den gashouder en stel dat de leverancier daarvoor geld eischt.» De heer Van Schijndel „Mijnheer de voorzitter, ik heb geen tijd gehad om het rapport in te zien; mag ik u verzoeken het even te laten voorlezen. Aan dit verzoek wordt gevolg gegeven. Er blijkt uit dat de beloopen boete bedraagt on geveer f 700 de directeur acht het billijk dat ze worde kwijtgescholden op verschillende in het rapport opgenoemde gronden. De heer Van Schijndel„Ik kan geen enkele reden vinden om af te wijken van het bestek. Er zijn geen buitenwerken daar- gesteld en door hetgeen buiten het bestek gedaan is is 't werk zeker niet verbeterd. Ik zou 't onzin vinden kwijtschelding te ver leenen." De voorzitter,,'t Is zeker geen onzin, dat Rogier kwijtschelding vraagt en ook mag 't geen onzin worden geheeten, dat de raad hem wat goed behandelt. De oorzaken, waarom hij boete heeft opgeloopen waren buiten zijne schuld. Iu zulke aangelegenheden mag men het gemeentebelang niet vooropstellen maar als alles goed geleverd is en de gemeente heeft geen nadeel geleden,dan is er niets tegen hem billijk te behandelen. Hij zelf heett geen schuld, hij is de dupe geweest van een werk staking in Belgie." De heer Van Dooren „Ik zou er wel vóór zijn iets te doen, maar niet om hem de heele boete kwijt te schelden." De heer Van Schijndel„Ik ken verschil lende aannemers in mijn vak, op wie bij niet voldoen aan de voorwaardeu, de boete steeds wordt toegepast." De heer Timmermans Wz. „Ik wil er alleen op wijzen, dat van Dijck steeds heeft gezegd dat de gemeente geen schade heeft geleden; ook blijkt dat uit het rapport. En waar geen schade is geleden, is het billijk geen boete toe te passen." De heer Van Dooren„Schade is er altijd geleden al is 't alleen in de levering van gas." De voorzitter „Ik zal nu in stemming brengen het voorstel van B. en W. om de boete kwijt te schelden, op voorwaarde dat de gemeente geen kosten hebbe voor eenig buitenwerk." Dit voorstel wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1 die van den heer Van Schijndel. 1. Ingekomen stukken De voorzitter „Ingekomen is een schrijven van den heer van Baal c.s., als vertegenwoor digende den koninklijken Oranje doelen die van plan is het vijftigjarig bestaan in de eerste helft van September feestelijk te vieren. Om de groote kosten daaraan verbonden vragen zij een subsidie uit de gemeentekas van f 200. Dit schrijven is van morgen pas ingekomen." De heer Verbunt„Hoeveel subsidie heeft Crispijn in der tijd gehad?" De voorzitter„Dat gezelschap heeft voor de viering van zijn 100 jarig bestaan f225 gehad." De heer Verbunt„Met het oog op de omstandigheid, dat de feestviering zal bestaan in een festival van harmonieën, waarvan alle neringdoenden in de gemeente profiteeren is er wel aanleiding om subsidie te geven maar f200 is wel wat veel." De voorzitter: „Welke neringdoenden zullen daar wèl bij varen een koffiehuishouder en een bakker." De heer Verbunt„En de slagers." De voorzitter „Nu ja, ook de slagers en dezer aantal is gering in vergelijking met de andere inwonersdie geen neringdoenden zijn, dus niet profiteeren en mede de subsidie moeten betalenbij slot van rekening zijn dus de niet neringdoenden de dupe. Men moet allicht bij zoo'n gelegenheid familie of kennissen ontvangen, wat ook uitgaven ver- eischt." De heer Verbunt„Die niet neringdoenden kunnen het best lijden." De voorzitter „Dit is juist de vraag." De heer Verbunt„Juist de middenstand, waartoe de meeste neringdoenden gerekend moeten worden, is het meest door belastingen gedrukt; zoo b.v. de kasteleins, overigens een beroerd baantje; deze betalen alleen jaarlijks aan vergunningsrecht ten bate der gemeente kas f 2000, zonder dat er iets ten hunnen voordeele gedaan wordt, om verkoop zonder vergunning tegen te gaan, waarvan hier plenty misbruik wordt gemaakt. 't Is daarom billijk hen op een andere wijze eenigszins te steunen; laat hen ook wat profiteeren." De heer Mombers r »Als wij daarmede beginnen komt er geen einde aan." De voorzitter: „Vroeger heeft de raad er geheel van afgezien." De heer Mombers „We hebben toch al veel uilgaven en nu zijn weer kosten te wachten aan de haven." De heer Verbunt„Ik stel voor f 100 sub sidie te verleenen." De heer Gragtmans Ik steun het voorstel Verbunt." De heer Vafc Schijndel„Ik geloof dat het onnoodig zal zijn dit voorstel in stemming te brengen daar f 100 niet door het gezel schap zal worden aangenomen; dan blijft de heele zaak ongedaan." De heer Verbunt: «In aanmerking genomen de verklaring van den heer Van Schijndel trek ik mijn voorstel in." De heer Van Tilburg „Dan stel ik voor de subsidie te bepalen op f150. De heer Timmermans Wz«Ik neem het voorstel Verbunt weder op om f 100 te geven." De heer Gragtmans „En ik stel voor het verschil te deelen en dus f 125 toe te staan." De voorzitter„Dan zal ik eerst in stem ming brengen het meest afwijkende voorstel, namelijk dat om f100 subsidie te geven." Hierover staakten de stemmen, zoodat de beslissing is aangehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter„Nog is ingekomen een schrijven van het bestuur der afdeeling Lang straat van de NBr. Maatschappij van landbouw. In dat schrijven wordt kennis gegeven van het plan om alhier in September te houden een wedstrijd van vee en daarvoor premiën uit te loven; hiertoe wordt eene bijdrage uit de gemeentekas gevraagd. B. en W. stellen voor evenals vroeger f50 subsidie te geveu." Contorm besloten.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1