Advertentiën, ONTVANGEN: Antreciet-Kolen Oostenrijk-Hongarije. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND, Burgerlijke stand. A. C. TROMMELS. Aanbestedingen. een partij 1ste soort concmeerende prijzen. Waalwijk, Augustus 1895. moord op Neumann verschuldigd, door de Marokkaansche regeering betaald. De sultan heelt nog beloofd, de ambtenaren, die in de aangelegenheid-Rockstroh aan de Duitsche regeering reden tot klagen gaven af te zetten en daar ook de bestraffing der moordenaars reeds herhaaldelijk door den sultan beloofd is, beschouwt de regeering de quaestie als opgelost; slechts bijzaken moeten nog geregeld worden. Een ontzettend familiedrama. Volgens berichten uit Budapesth heett de vorige week Zaterdag de schoenmaker Karl Guker zijne echtgenoote en zijne vijf kinderen, op beest achtige wijze met een b'jl en revolverschoten afgemaakt. Toen de gendarmes de woning binnentraden geleek deze een b'oedbad. Van de op vreeselijke wijze geslachte offers waren de vrouw en twee kinderen onmiddellijk dood, twee andere kinderen zijn eerst in den loop van den dag overleden, evenals de moorde naar, die na zijne atgrijselijke daad de hand aan zich zeiven sloeg. Slechts een der slacht offers, een 12jarig meisje, leeft nog en ver haalde de bijzonderheden van het vreeselijke drama aan de politie. Doch ook dit kind is zoo zwaar gewond, dat het de gevolgen niet zal overleven. Omtrent het verleden van Guker is het volgende bekend geworden Guker bevond zich vroeger in gelukkige omstandigheden en had in de hoofdstad een groote zaak. Voor twee a drie jaar kwam hij in aanraking met eene tooneelspeelster met wie hij zijn geheele vermogen doorbracht. Met de zaken, die hij geheel verwaarloosde, ging het steeds meer achteruit en spoedig was hij genoodzaakt, ze over te doen en te Kleinpesth een werkplaats op te richten. Het ging hiermede in den beginne zeer voorspoedig, doch daar hij on verdraagzaam en humeurig was liepen zijne werklieden de een na den ander weg. Alleen kon hij de bestellingen zijner klanten niet uitvueren en deze lieten hem eveneens in den steek, zoodat het gezin gebrek begon te lijden en hij schuld op schulden moest ma ken. Reeds in het vorige kwartaal was hij de huur schuldig gebleven, waarom de huis eigenaar beslag op zijne meubelen had doen leggen en hem des Vrijdags uit de woning had laten zetten. Het gezin huisde dienten gevolge zoolang in de ledige keuken, daar de huisheer de kamer had afgesloten. Des nachts keerde Guker van een reis naar een plaats in Opper Hongarije, waar hij een betrekking had gezocht, terug. Een buurman, die zich wegens de hitte in den tuin bevond, hoorde nog dat Guker gemoedelijk met zijne vrouw sprak en zelfs met de kinderen schertste. Een uur later ongeveer werd het stil. Plotseling weerklonken vier achtereenvolgende schoten, waarop de buurman de politie waarschuwde, die de woning binnentrad Voor de keu kendeur lag Guker met een revolverschot door het voorhoofd en de revolver in de rechterhand. Niet ver van hem lag een met bloed bevlekte bijl. In den rechterhoek der keuken lagen de vreeselijk verminkte lijken der vrouw en drie kinderen op een stroozak. In een anderen hoek der keuken zat tegen den muur een tienjarig meisje dat steunde en zich kromde van de vreeselijke smarten en wanhopig met de vingers in de ontzettende hoofdwonden woelde. Het vijfde kind lag ontzield in de nabijheid. De reddingsbrigade uit Budapesth werd onmiddellijk ontboden en vervoerde de nog levende offers van de misdaad naar het hospitaal. Ondanks het ijverigste onderzoek vond men geenerlei schriftelijke aanwijzing, slechts de revolver en een doosje met 17 patronen werden gevonden. Italië zal, naar men bericht, op 20 Sept. den 25en verjaardag der inneming van Rome door Victor Emanuel, een feestbriefkaart uitgeven. Aan den adreskant van die kaarten, staat het beeld van Roma, met schild en lans gezeten onder een triomfboog, op welks treden de woorden van Victor Emanuel te lezen staanA Roma ci siamo e ci resteremo. (Te Rome zijn wij nu en zullen wij ook blijven) en Roma intangibile (Rome onaan tastbaar). Links ziet men het portret van Victor Emanuel en rechts de portretten van het tegenwoordige koninklijke paar. SOFIA13 Augustus. Prins Ferdinand is om halt zeven hier teruggekeerd. De straten waren met vlaggen versierd, de menigte be groette den vorst met geestdrift. De leden der Synode waren ter ontvangst aanwezig maar de metropoliet Kliment en de verte genwoordigers van de vreemde mogendheden niet. De burgemeester van de stad heette Ferdinand welkomdeze wees in zijn ant woord op de beteekenis van de schitterende ontvangst. In den staat Illinois nemen de Italiaansche werklieden weer eene dreigende houding aan. De negermijn werkers van Spring Valley heb ben zij, in strijd met hunne belofte om ze met rust te laten, van het werk verdreven en Donderdag verhinderden zij met geweld het in werking brengen der machines. De negers zijn niet teruggekeerd het zou hun, zonder bescherming, ook niet balen Wel is de hulp van den gouverneur van den staat ingeroepen, maar tot nu toe zonder gevolg. Deze gouverneur Altgeld heeft zekere ver maardheid gekregen sedert het oproer in Chicago verleden jaar. Toen gedurende twee dagen in Juli de stad feitelijk overgeleverd was aan het schrikbewind van het gepeupel, poogde hij het optreden der troepen en de uitvoering van de bevelen van president Cleveland te verhinderen. Bekend is welk een groote rol Debs bij die ernslige^ongere- geldheden heeft gespeeld. Na afloop der werkstakingen is deze Debs in December tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij loopt dus nu weer los. WAALWIJK, 14 Aug. 1895. Gemeenteraad. In de Maandag voormiddag ten 11 ure gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad (tegenwoordig alle leden, uitge nomen de heer Timmermans van Turenhout met kennisgeving) is aan den koninklijken Oranje doelen eene subsidie uit de gemeente kas toegekend van f 125, als tegemoetkoming in de kosten der feestelijke viering van zijn 50-jarig bestaan. Het voorstel om f 100 toe te staan, waarover de vorige vergadering de stemmen staakten, was vooraf verworpen. Verder werd, voor zoover den raad betreft, vergunning verleend aan den heer Al. Verbunt, om op een perceel nabij de haven een pe troleum bergplaats te bouwen onder bepaalde voorwaarden en volgens schetsteekening. De bergplaats komt op 40 M afstand van de haven en zal lager komen te liggen dan het aangrenzend terrein. Met het oog op de verleeude subsidie aan de Maatschappij van landbouwals bijdrage in de uit te loven premiën gaf de heer Hoffmans in overweging of niet bepaald zou kunnen worden dat die premiën uitsluitend worden toegekend aan landbouwers-eigenaars van het bekroonde vee, niet aan handelaars of slachters. Dit zou z. i. meer het \oorge- stelde doel bevorderen. De voorzitter achtte zulke bepaling onmo gelijk ook de raadsleden vonden algemeen het denkbeeld van den heer Hoffmans niet uitvoerbaar. De burgemeester zal in alle geval met den voorzitter der afdeeling over de zaak spreken. De heer Baijeus uitte den wensch dat de oude gedenksteen in den gevel der gasfabriek opgehaald worde. Thans maakt hij met zijn bruinen grond en zwarte letters een armzalig figuur neven den nieuwen met zijn zwart en goud. Als huldebetoon aan den oud-burgemeester zou hij den ouden steen ook willen zien met zwarten grond en gouden letters. De voorzitter beaamde dit en uitte de meening dat geen enkel raadslid iets hiertegen zou hebben. Hierna werd de vergadering gesloten. Soe. cleiiiocr. vergadering. De tegen Zondag uitgeschreven vergadering te Capelle, waarin Domela Nieuwenhuijs als spreker zoude optreden was zeer druk be zocht en al de aanwezigen luisterden met de grootste aandacht. Aan het einde zijner rede viel den spreker eenige toejuiching ten deel maar niemand wenschte in debat te treden of hem afzonderlijk te spreken. De colpor teur Spiekman dankte D. N. voor zijne pittige rede handgeklap van het publiek werd niet verlangd maar steun en samenwerking. Het publiek scheen hiervan niet veel notitie te nemen en ging bedaard en kalm uiteen. Als te behandelen onderwerp stond op het convocatiebiljet vermeld: »Weg met de tien den en alle lasten, den voortbrengers opge legd.» Hiervan werd om zoo te zeggen geheel afgeweken spreker vertelde alleen dat men in de vorige eeuw vergeten had die af te schaffen, omdat ze in den zak der kapitalisten terecht kwamen. Vervolgens leefde men in een tijd van loonslavernij. Alle arbeiders zijn slaven van den kapi talist. Kapitaal was eigenlijk van diefstal atkomstig een dief, als zoodanig bekend wil toch niet bestolen zijn. Wat doet nu de dief? Hij neemt zijn toevlucht tot politie en justitie. Zoo ook de kapitalist. De arbeider wordt uitgeperst als een citroen; de kapitalist steekt de opbrengst der arbeidskracht in den zak en als de arbeider de opbrengst zijner kracht rechtmatig verlangt en zich daartoe aansluit bij zijne lotgenooten, dan wordt ge weld gebruikt om hem te overheerschen. D. N. schijnt echter geen onvoorwaardelijke vijand te zijn van kapitaal. Er is kapitaal en kapitaal, naar 't schijnt. Een weinig later toch verklaarde hij niet te zijn tegen alle kapitaalwant hij noemde het onbillijk te moeten missen wat men door eigen arbeids vermogen had bijeengegaard. Maar hij was tegen het kapitalisme. Spreker en de zijnen zijn slechts zaaiers de arbeiders der toekomst zullen de maaiers zijn langzamerhand zullen hunne beginselen bij alle arbeiders ingang vinden. Hij noodigde dan ook alle arbeiders uit (en deze categorie omvat, volgens spreker, heel wal menschen) om zich aaneen te sluiten, zich allen te scharen onder de roode banier, waarop geschreven staat: „Brood en Vrijheid". Dan breekt eenmaal de tijd aan waarop geweld niet meer zal baten, want dan loopeu de soldaten over tot hunne makkers de ar beiders en blijven de aanvoerders kapitalisten alleen staan; lang zal dat staan echter niet duren, naar 't schijnt, want ze zullen, verze kert de redenaar, in angst moeten vluchten, daar hun dan een erger lot te wachten staat... Boem!!! Jubilé Koninklijke Oranje Doelen. Men meldt ons van betrouwbare zijde, dat de feesten, te geven door ,den Koninklijken Oranje Doelen alhier, zullen gehouden worden op 22 en 23 September a. s. Den eersten dag zal een concours gehou den worden voor handboogschutterijen terwijl voor- en namiddags concerten op de markt zullen worden gegeven. Den tweeden dag festival voor harmonieën, waaraan, bij genoegzame deelneming en de te verwachten medewerking van andere ge zelschappen, een optocht ter opluistering zal toegevoegd worden. Des avonds feestconcert in den tuin, bij ongunstig weder in de zaal. Namens Hare Majesteit ontving de Doelen met een zeer vleiend schrijven 2 groote zilveren medailleseene m:t de beeltenis van H. M. de koningin regentes en eene met de beeltenis van H M. de koningin Wil- helmina; zij zijn bestemd om aan deelnemende gezelschappen bij de feestelijkheden te wor den uitgereikt. Blijkens een bij het departement van buitenlandsche zaken uit T anger ingekomen telegraphisch bericht, is van de schadever goeding, welke door H. Ms. regeering naar aanleiding van den overval van het Neder- landsche schip Anna door Riffeensche zee- roovers, van Marokko geëischt was, aanvanke lijk een bedrag van 95 pCt. aan den tijdelijken consul generaal der Nederlanden te Tanger uitbetaald geworden. (St. Ct.) Het dagelijksch bestuur van den Al gemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond zal zich tot den minister van binnenlandsche zaken en tot de beide kamers wenden, met een bezwaarschrift tegen de rijwielbelasting in de provincie Noordbrabant. Men schrijft uit Maastricht Naar men verneemt, zijn de onderhande lingen over de levering der nieuwe geweren tusschen het voorloopig syndicaat ter bevor dering van het oprichten eener nationale wapenfabriek en den minister van oorlog afgesprongen op bezwaren, door den minister geopperd omtrent den tijd der levering. In het Zuiden van ons land heeft Za- terdagavand een buitengewoon zwaar onweer gewoed. Ruim vier uur achtereen, van 7 tot 11 uren, waren bliksem en donder niet van de lucht. Bij volkomen windstilte viel de regen afwisselend bij stroomen neer. Toen de wind zich verhief, scheidde de bui zich en dreef Noordelijk en Oostelijk af. Te Bergenopzoom is tegenover den St. Antonismolen een landbouwerswoning door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Eenig klein vee, waaronder een varken, is daarbij omgekomen. De bewoner Somers was laag verzekerd. Te Gemett (Nbr.) is Zaterdagmiddag halfvijf een luchtballon nedergedaald met twee officieren van het Belgische leger. Volgens verklaring van de luchtreizigers zeiven waren zij dienzelfden namiddag 2.15 te Antwerpen opgestegen. Te Oirschot werden zij omstreeks 4 uur gezien, en te Middelbeers iets later, alwaar men de Belgische vlag kon zien wapperen. Door het uitwerpen van ballast steeg de ballon weder hooger, zoodat hij spoedig uit het oog was verdwenen. Zij daalden neder op het land van den landbouwer W. van den Elzen, te Gemert, die daar met zijn werkvolk juist bezig was en den luchtreizigers alle diensten kon bewijzen. Vervolgens zijn de reizigers met den tram naar Helmond gegaan en ver der per spoor naar Antwerpen terug. Te Terheiden is een groote bouwhoeve, bewoond door den landbouwer J. K. Op den Noort, door brand vernield. Van den inboedel is bijna niets gered, en van het vee zijn vier vette varkens en een kalf omgekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Berlikum is een 73jarige man, de stroodekker van der Loo, door twee personen zoodanig geslagen en getrapt, op de tram rails gesleept en gedurende tien minuten zoodanig mishandeld, dat hem een rib is gebroken en hij van hevige pijnen het bed niet kan verlaten. De verdachten, zekere V. en v. d. A. zijn aangehouden; zij hebben hunne schuld bekend en zijn naar de ge vangenis te 's Hertogenbosch overgebracht. Zaterdagavond trok een verbazende zwerm vliegende mieren over Zuid-Beveland, die zich van Oost naar West bewoog. Alle straten van Goes waren ten deele door die diertjes bedekt. Natuurlijk was men daar op dergelijk bezoek niet bijzonder gesteld, omdat mieren, als ze in huis komen, heel onaan genaam zijn. Bovendien vlogen ze den men schen in het gezicht. Sommige dames hadden een aantal in het haar. Te Haarlem komen in de laatste dagen herhaaldelijk gevallen van inbraak voor. Behalve meer kleinere, was juist Vrijdag de inbraak bekend geworden bij den heer Sprenger, toen Zaterdag alweer het bericht kwam van een nieuwen diefstal De heer J. D. Franken, hoofd van school F. en wonende op de Nieuwe Gracht, geen stille buurt alzoo, was een dag of acht van zijn vacantie te Diepen /een gaan doorbrengen. Toen hij Zaterdagmiddag halfvijf thuis kwam, zag hij, dat in zijne woning alles was over hoop gehaald, en behalve 15 aan geld, waren verschillende sieraden medegenomen. De inbrekers hadden zich te goed gedaan aan een paar flesschen cognac. Herhaaldelijk is het nu reeds voorgekomen, dat dieven afkomen op briefjes, waarbij de bewoner zelf zijne afwezigheid bekend maakt. Waarom toch zegt onze berichtgever indien men iemand zooveel vertrouwt dat men zijn brieven en boodschappen bij hem laat bezorgen, hem niet liever de huissleutel gegeven en het huis zijn gewoon aanzien gelaten als ware er niemand uit Te Utrecht is ingebroken bij prof. dr. J. H. Gallée, gedurende diens afwezigheid in het buitenland. Een bureau en een salonkast zijn vernield, en uit de laatste zijn alle kostbaarheden verdwenen. Vermoedelijk is buitendien al het zilver gestolen. De dieven zijn blijkbaar het geheele huis door geweest en hebben zich in den kelder aan den voorraad wijnen te goed gedaan. Zij zijn aan de ach terzijde door verbreking van een venster en forceeren van de luiken binnengekomen. Prot. Gallée was tegen inbraak verzekerd bij de verzekering maatschappij Mercurius te Amsterdam. Een ruim 7Oj^rige weduwnaar van Rotte- valle zou huwen met zijne jeugdige huis houdster. Zijne te Groningen wonende zoons kwamen op een hondenkar aanrijden en zeiden tegen hun vader dat de „geboden" wel waren aangegeven, maar dat het overgaan moest. Zij dreigden met messen, wierpen de huis houdster de deur uit, de vader vluchtte en na veel kabaal en wat huisraad stuk geslagen te hebben, vertrokken ze, onder de veelbe lovende toezegging binnenkort en beter te zullen terugkomen. Loonopzand, 12 Aug. Het was gisteren de verjaardag van onzen hoogggeachten notaris, den weledelén heer J. A Bossers. Om twaalf uur bracht de liedertafel „Echo der Duinen" eene ovatie en van 7 uur gaf de fanfare „Sophia's Vereenigiug" een concert in den tuin. Was er geen onweer komen opdagen dan was men nog langer gezellig bij den gullen gastheer gebleven. De doelen „Salm Salm" vierde gisteren een huishoudelijk feest, nl. koningschieten. Na ge luchten strijd behaalde de schutter P. van Biockhoven de overwinning. Hij werd gefeliciteerd door den beschemheer van het gezelschap, den hoogwelgeboren heer jhr. rar. J. B. Verheijen, die ook de leden rijk ont haalde. Eenige dillettanten der Sophia's-vereeniging luisterden 's avonds het feestje op. Opgave der minste inschrijvers voor de aanbesteding, op 12 dezer te Amsterdam ge houden door het departement van koloniëa Perc. 53, 153 M. kroonled. drijfriemen, A. C. ZijlmansAmsterdam f 97.92 54, Div. leder, F. E. van Siebergen, Breda f 3400,40 55, Div. lederH. D. Elias Co., Arnhem f 500,82 56, Lederwerken, F. H. Helt Amsterdam f 1017,65 57, 3600 kleedingtasschen, F. E. v. Siebergen, Breda f 18252, 58, 1900 storm-en 2100 sta tiebanden J. F. Segers Zn., Breda f 438.— 59, 2400 paar zeeml. hand schoenen, Lamberts Co., Amsterdam f 1891,20 SPRANG. Van 1 tot 31 Juli. GEBORENKurel Christoffel z. van Jan Blok en Janneke Holster Maria d. van Elisabeth van Vuuren Cornelia Maria d. van Frans Janson en Anna Leonardina Varossieau Maria Cornelia d. van Christiaan de Rooij en Maria Pieternella van Uijthoven - Adri- aan Cornells z. van Hendrik Christinus Craaijo en Catharina Cornelia de Rooij Johanna Alida d. van Johannes Vos en Aaltje van Dongen. HUWELIJ'KS-AFKONDIGING: Gerrit van Gooi 28 jaren wonende te Capelle met Geertruij Versteeg 23 jaar te Sprang Theodorus Morval 25 jaren met Maria Catharina van Rijswijk 23 jaren te Loonopzand. OVERLEDENAdriana Harerhals 3 maanden Adrianu8 Cornelia van Dommelen 17 maanden Dina de Bie 2 maanden Cornelia Braspenning echtgenoote van Mar- tinus van den Hoven 60 jaren. Aanbevelend,

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2