Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. dat zich voortdurend vertoont en dus aan houdend weerzin wekt. De hoogmoedige of hoovaardige kan zekere verdiensten hebben, maar zij worden geheel in de schaduw ge steld door zijn terugstootende vereering van eigen persoom en eigen arbeid hij is de brandnetel onder de menschen. Wellicht een nuttig gewas, maar dat men liefst links laat liggen of liever staan. Hoogmoed, zeiden we straks, benevelt het verstand. Hij is gelijk een roes, waarin men de dingen anders ziet dan ze werkelijk zijn. De heele wereld staat scheef of wanke t alleen de beschonkene gaat rechtop met vaste treden. Er is maar één mensch, die verdient gehuldigd te worden om zijn geestkracht bewonderd om zijn talenten, eu dat is hij. De hoogmoedige beziet de dingen door het kijkglas van zijn meerderheid en van zijn belangen wat hem niet ten goede komt, is geen opmerkzaamheid waard. Hij wil er kennen, dat er enkele lieden zijn, die het recht hebben met hem op dezelfde lijn, ja zelfs een trapje hooger geplaatst te zijn dan hij; doch als alle omstandigheden in rekening worden gebracht, staat hij toch niet zoo ver beneden de grootheden, wier lof overal wordt verkondigd. Het eenige wat dezen op hem voor hebben, is dat de gelegenheid hun gun stiger was. Er is voor deze ongesteldheid van gemoed en verstand één goed geneesmiddel. Het heet zelfkennis. Een juiste en ernstige bestudeering van eigen karakter, een heerlijk en vruchtbaar werk als men de eerste en moeielijkste lessen heeft doorgeworsteldgevoegd bij een critischen blik op de tekortkomingen van eigen arbeid, leidt tot een eerlijk en rechtvaar dig oordeel. Wat het onze is en het onze moet blijven, zullen wij dan handhaven en ten bate der menschheid aanwenden, zonder zelfversmijting, doch ook zonder zelfverheffing: We zullen de grootsche waarheid ontdekken van het BijbelwoordGod wederstaat den hoovaardige, maar den zachtmoedige heeft Hij lief! Een eigenaardig verschijnsel of eigenlijk een logisch gevolg van den gewapenden vrede in Europa, is het onderling en weder- zijdsch wantrouwen der mogendheden, allen verzekeringen van vredelievendheid ten trots. Wel is er sinds enkele jaren eenige verbetering te constateeren en is juist in de laatste maan den telkens weer gebleken het streven om dat wantrouwen tot een minimum te redu- ceeren, doch zoolang de legers elk oogenblik gereed zijn op te trekken tegen een nader aan te wijzen vijand, zoolang de wedstrijd in de krijgstoerustingen en bewapeningen steeds heftiger wordt en gevoerd wordt met immer wassend fanatisme, zal 't cot een vol komen vertrouwen wel nimmer komen. Zelfs de verbondenen bespionneeren eikaars han delingen en critiseeren eikaars woorden elke vriendelijkheid van Duitschland tegenover Rusland wekt te Weenen verdenkingsluit Germanie met het czarenrijk een of andere overeenkomst, geboden door beider belangen, dan begint men te Weenen te gewagen van isolement, van verwaarloozing en wat dies meer zij Zelfs de meest onschuldige kranten- artikeltjes kunnen de rust verstoren. Zoo had een deel der Duitsche pers met betrekking tot de zaken in Bulgarije verkon digd, dat Duitschland er niets inee te maken had. L'at nu was heel niet vriendelijk voor het doodsbericht lezen moest, dan, gevoelde hij, zouden al de demonen van wanhoop en van waanzin tegelijk op hem aanstormen En of hij zich ook al terstond zekerheid ver schafte, wat beteekende dat Het gebeurde was toch niet meer te veranderen, dat hij dan ten minste dezen nacht rustig doorbrenge Maar die rust ontweek hem. Hij zocht vergeefs afleiding in de perkamenten van het archief, vergeefs stond hij aan het geopende venster naar het schitterend stargewelf te staren, dat kalm en vreedzaam op de sluimerende aarde nederzag. Weldra kon hij het in de stille kamer niet langer uithouden. Het was hem of de zoldering op hem nederstorten en hem begraven zou, of de wanden al dichter en dichter op hem aan drongen. Uit de flikkerende lamp steeg een zwarte walm op die voor zijn beneveld oog allerlei grillige gedaanten aannam. Nu eens waren het wapperende lijkkleeden, dan weer holoogige ge stalten. Het was hem of hij stikken zou. Hij sprong op, snelde het verlaten portaal over en ging door de hooggewelfde halle de trap af naar het binnenplein. Daar brandden in ijzeren ringen gestoken de fakkels, die de zware zuilen met rossen gloed verlichtten en zwarte, onzekere schaduwen wier pen op deo met wapenschilden versierden muur. Leone naderde de poort, opende haar en zag nadat hij het voorvertrek was doorgegaan in de gewelfde zaal een twaalftal l'orsche knapen, die zich bij het flauwe licht van een hanglamp met dobbelen en drinken den tijd verdreven. Met afgunst zag Leone naar die vroolijke ge zichten, waarop zinnelijke levenslust lag, allen beelden van zorgeloosheid en levensvreugde. Toen hun gebieder binnentrad, sprongen de soldaten ontsteld overeind, verrast en verbaasd over dit onverwacht bezoek, en nog meer over de onheilspellende uitdrukking op des capitano's gelaat. Üp zijn gebiedenden wenk schaarden zij zich opnieuw rond het wijnvat dat hun tot tafel diende, terwijl Leone zijnen weg vervolgde, langs de wachten heen, die met de speer in de hand aan weerszijden van den ingang naar liet arse naal op post stonden. Nadat hij drie of vier vertrekken was door gegaan, kwam hij eindelijk op een plaats waar anders op dezen tijd alles doodsch en stil placht te zijn, het ruime gewelf namenlijk dat toegang Oostenrijk, welk rijk bij de gebeurtenissen in - het Oosten zeer veel belang heeft en zich in I ernstige dagen natuurlijk 't eerst zou wenden I tot zijn bondgenoot. Eu deze heeft als parool gekozen „neutraal blijven", „niet inmengen", alsot 't niet vóór alles wenschelijk ware, dat 1 meu het verloop volgde om eerst dan een beslissing te trefïen. Hoewel nu de bladen, die zoo heel haastig waren om Oostenrijk te vertellen wat het te wachten zou hebben, niet vertegenwoordigen de openbare meening en ook niet zijn de dragers en de verbreiders van de leidende idéé te Berlijn, heeft men toch te Weenen en te Pest de vraag gesteld, wat men dan eigenlijk wel heeft aan zoo'n bondgenoot, die telkens als de gelegenheid zich aanbiedt, toont niet de lasten te willen dragen van een alliantie. Terwijl het onderzoek naar Stambouloff's moordenaars naar het heet ijverig wordt voortgezet en zelfs nog wel een maand kan duren, hebben er te Sofia weder schan delijke tooneelen plaats gevonden, kleine her halingen van 't geen de begrafenis van den vermoorden Bulgaarschen patriot heeft le zien gegeven. Verleden week werd de afgevaar digde lvitantschew begraven en van deze gelegenheid maakte een de aanwezigen ge bruik om zijn haat tegen Stambouloff te luchten lvitantschew zoo vertelde hij, zou gestorven zijn tengevolge van de slechte be handeling in de gevangenis onder Stambou loff. Dat was voor de het op relletjes beluste publiek juist iets moois: men stortte zich op StambouIoffV graf dat nog wel bewaakt wordt door gendarmes en daar werden door de bende toen de lampen vernield, de kransen uiteengerukt en verder botgevierd aan een barbaarsche vernielzucht, welke be kroond werd door een algemeene spuwpartij op den grafsteen. Toen kwamen de politie mannen Het spoorwegongeluk bij Landegem schijnt veroorzaakt te zijn doordat de machinist van den trein uit Ostende in het hevige onweer de signalen niet goed kon waarnemen. Bij het graven van een nieuwen put in een kolenmijn te Anderlues brak de kabel waaraan een zandbak hing, zoodat deze naar beneden viel van een hoogte van 50 meter. Enkele van de werklui die op den bodem aan 't werk waren konden bijtijds uit den weg komeu, maar drie werden gewond. Op de reis, die Leopold II deze week naar Aix les Bains onderneemt, zal hij in 't heengaan Parijs slechts aandoen, maar in 't teruggaan den president van de republiek te Fontaiuebleau bezoeken. Tenminste, dat wordt verteld. Alle Parijsche bladen brengen de komst van den koning te Parijs in verband met de aanwezigheid van troepen van den Kongo- Staat aan den bovenloop van den Nijl. Met den Kongo zal het bezoek zeker wel iets te maken hebben. De „Napoleonsdag", 15 Augustus, werd gevierd met een groot gastmaal te Saint- Mandé, waar de afgevaardigde Cuueo d'Or- nano voorzat. Duizend personen namen er aan deel. D'Ornano hield een rede, waarin hij het keizerrijk verheerlijkte. Aan prins «MriF'Hi».** maaaanmwue^ii'iiiwiMw»wmm iwmiw gaf tot de lager gelegen keukens en dienstbo den kamers. In dit gewelf liad Settimo de onge- lukkigen uit de Mareaima gehuisvest en zindelijke slaapplaatsen voor hen Jaten gereed maken, die dicht naast elkander geplaatst de geheele lengte langs den muur innamen. Aan de wel voorziene tafel in het raidden van het vertrek zaten vijf of zes mannen zich te goed te doen aan de krachtige soep, die de kok zoo even in groote schotels liad doen opdragen. De mir.der sterken hadden hun rustplaats reeds op gezocht en waren, in weerwil van de koorts en het gedruisch om hen, in slaap gevallen. Sor Menenio, de arts was juist gekomen en had zich reeds van den stand der zaken op de hoogte gesteld. Toen Leone binnenkwam ging de arts, den kende dat de capitano opzettelijk kwam om zijr. oordeel te vernemen, hem te gernoet. Het is de oude geschiedenis van het alles ver nielende Maremma-spook, uwe hoogheid, sprak hij, schokschouderend. Er is niets aan te doen, wie er tegen kan komt er boven op, die minder sterk is sterft, zoodra hot vergif zoo diep in het bloed is doorgedrongen, dat onze medicijnen krachteloos zijn. Als deze mannen tot October hier kunnen blijven, geloot ik wel dat't schikken zal. Alleen die daar ginds met dat bleek gezicht en dat kroeshaar, zal wel spoedig sterven. Hij is uit Bologna en woont eerst sedert het begin van dit jaar in Pulchio. Die is er van kind af aan niet gewend geweest, de arme kerel is uit het schoone Bologna plotseling in de koortsat mosfeer der half verhongerde kolenbranders ge plaatst geworden, de gevolgen waren te voorzien en als de lucht van Siena geen wonderen doet.... Waar ligt hij vroeg Leone, terwijl hem een rilling door de leden ging. De arts nam de lamp op en bracht zijn gebie der voor het bed van den zieke, wiens uitgeteerd gelaat nu door het volle licht besehenen werd. Hij lag achterover, snakkend naar lucht, de half gesloten oogen diep in de kassen gezonken. Zijn gezicht was akelig bleek, niet perkaraent- kleurig als dat van de meeste zieken, maar aschgrauw, haast doorschijnend. De uitgeteerde handen lagen ineen geklemd en plukten dan weer aan de wollen dekens. Aangegrepen door een plotseling afgrijzen trad Leone achteruit. Victor werd een telegram verzonden van dezen inhoud „Twaalf honderd getrouwen aan de dynastie van Napoleon zenden den neef van onze keizers, in ballingschap te Brussel, prins Napoleon, de verzekering van hun broeder lijke eensgezindheid en hun onveranderlijke toegenegenheid." In het schietpark van Bourges werden in de laatste dagen schietproeven met het verbeterde melipiet genomen. Twee uit metselwerk opgetrokken forten werden met weinige schoten vernield. De proeven slaag den uitmuntend. Te Mars la Tour en op het slagveld van Gravelotte zijn ook van Fransche zijde de gebeurtenissen van '70 plechtig herdacht. De onder-prefect van Briey, het gemeente bestuur van Mars la Tour, de bisschop van Nancy, bevonden zich onder de betoogers eerstgenoemde hield een gedachtenisrede. Aan den overkant der grens hoorde men het hoera roepen der Duitsche militairen, die een monument voor hun gevallenen inwijdden. Er waren enkele deputaties van Duitsche oud-strijders naar Mars la Tour gekomen; maar de bevolking gedroeg zich kalm en er had geen enkel incident plaats. Van Duitschen kant had men overigens bijna pijnlijk nauw lettende voorzorgen genomen om botsingen te verhoeden. In de Notre Dame te Parijs werd een plechtige mis gelezen voor de Fransche sol daten in den omtrek van Metz gevallen. Tal van hooge autoriteiten woonden den dienst bij; de president der republiek had zich doen vertegenwoordigen. Te Parijs is uit Engelsche bron bericht ontvangen, dat de voorhoede van het expe ditie-corps op Madagascar de hoofdstad Antanarivo is genaderd. Generaal Duchesne volgt langzaam met het hoofdcorps, dat veel te lijdeu heett van ziekten en vermoeienis. In den jongste» ministerraad werd besloten het voor Tunis met Italië gesloten handels verdrag op te zeggen. Weer een hinderpaal te meer voor de zoo gewenschte verzoening. Nathalie is te Parijs aangekomen, op weg naar Biarritz waarheen zij zich met haar zoon begeeft, naar inen zegt, om hem aan den invloed van Milan te onttrekken. Alexander, die tegelijk met zijn moeder uit Belgrado vertrok, is te Weenen afgestapt en zal eerst over drie of vier dagen te Parijs aankomen. Te Belgrado wordt door sommigen beweerd, dat de reis met huwelijksplannen in verband staat. De werkstaking der mijnwerkers te Champagnac, die verscheidene maanden ge duurd heeft, is geëindigd. De stakers hebben openlijk de houding van den prefect en de regeering gedurende het geschil geprezen. Te Carmaux zullen de ovens weer aange stoken worden, wanneer zich een voldoend aantal werklieden aanmelden, zoodat over veertien dagen de arbeid weer kan beginnen. Veertien personen worden in geen geval weer toegelaten, terwijl de loonen verlaagd zijn en gelijk gemaakt aan die in andere glasovens. Aangezien# de stokers algemeen besloten hebben, liever dan hun leiders in den steek te laten, met vrouw en kinderen van honger te sterven, zal er van een hervatten van den arbeid wel niets gekomen zijn. Een hevige brand, te Dijon in het Casino cirque koit na de voorstelling uitge broken, heelt dat gebouw, een aangrenzende likeurstokerij en nog een gansché rij huizen vernield en ook het spoorwegstation eenigszins beschadigd. Het blusschen werd belemmerd Zorg goed voor hem dokter, tracht hem te redden stamelde hij. Bejaagd verliet hij het gewelf. De brief van Grimaldo drukte hem als een grafsteen op de borst. Wat hij eerst met onverklaarbaren angst had willen ontwijken verlangde hij nu met een heftig ongeduld. Hij wilde den brief onverwijld lezen, hij wilde weten of Pia verlost was uit haar lijden, of zij daar nu ook neer lag als een beeld van jammer en ellende, aan den ongeluk kige gelijk wiens handen zoo akelig over de dekens hadden gezocht naar iets onbekends, den dood misschien. Hij begaf zich naar zijn eigen vertrek en ont- TOjmde bevend en klappertandend den brief. "Sor"Grimaldo schreef: ,Uwe Hoogheid! Ik kan niet langer wachten, hoewel uwe hoog heid het mij bevolen heeft. De dag waarop uwe hoogheid bericht van mij verwachtte, de eerste Augustus, ligf nog ver in het verschiet. Ik kan niet anders, zoowaar God de Heere zich over mij erbarmen moge, en ai moest ik mij de zeer gevreesde toorn van uwe hoogheid er door op den hals halen. Wat de gemalin van uwe hoogheid heeft mis dreven, kan ik niet beoordeelen, vooral omdat de feiten mij slechts in zeer grove trekken zijn medegedeeld; maar dat signora Pia hier in uw eenzaam kasteel niet leeft als een zondares, die bevend zich zoo aanstonds voor Gods rechterstoel ziet geroepen, kan ik getuigen. Zij is als een heilige, zachtmoedig en lijdzaam, hopend op uwe genade en u steeds met eerbied en oprechte liefde gedenkend. Daarom neem ik de vrijheid mijn harteleed onderdanig voor u uit te storten. U\y hoogheid, het hart breekt mij als ik het aanzie hoe de giftdampen van dit vervloekte land hun sloopingswerk nog veel spoediger volbrengen dan gij verwacht halt. De ziekte werkt zoo snel dat u de mogelijkheid ontnomen is om, wat ik hoopte, langzamerhand tot ander gedachten te komen, en uw gemalin terug te halen. Als u dit besluit niet zoo spoedig mogelijk neemt, is het te laat. O! gij kunt u niet voor stellen, hoogheid, hoe de signora in de laatste weken veranderd is 1 Omstreeks het midden dezer maand liet zij als een schaduw rond: sedert den laatste» Dinsdag heelt zij hare kamer niet meer verlaten, schoon floor schaarsehheid van water. De brand moet ontstaan zijn door een onvoorzichtiglijk in de stallen weggeworpen sigaret. Een spoorwegongeluk heeft plaats gehad op de lijn Parijs—Gisors twee treinen zijn op elkaar geloopen, met het gevolg dat tien reizigers en drie treinbeambten zwaar gekwetst werden. Al weer een slecht bericht uit Cuba, maar het komt over New York. De passagiers van de Tampa hebben het overgebracht. Een spoortrein met soldaten zou" op den weg tusschen Havanna en Santa Clara bijna ge heel door dynamiet vernield zijn, en weinig soldaten zouden aan de ramp zijn ontkomen. Er kan best niets van aan zijn. De fabriek van leugenberichten te New York werkt weer met vollen stoom, en men moet maar afwachten. Spanje getroost zich ontzaglijke opofferingen, en het is merkwaardig hoe wei nig gemor er is tegen het oproepen van de reserve, en hoezeer alle partijen eensgezind zijn in hei ondersteunen van de regeering. Weldra zal het droge jaargetij aanbreken en Campos beschikken over een leger van hon derdduizend man en dan zal het voor de opstandelingen wel spoedig frnis Poloniae zijn. Voorshands kan men nog het meeste ver trouwen stellen in de officieele berichten. AI zijn die ook wat optimistisch getint, zij berus ten ten minste niet geheel of grootendeels op pure verzinsels, zooals de particuliere. De Westminister Gazette heefteen ondeu gend, maar aardig spotprentje op keizer Wil helm, „die altijd iemand moet alarmeeren of verrassen", en die voorgesteld wordt 's morgens om 3 uur aan zijne grootmoeder Victoria die verschrikt door het reetje van de deur kijkt de verrassing bereidend van eene aubade met trom-geroffel. Over het het algemeen was de pers ditmaal over keizer Wilhelm niet zeer eerbiedig. De ramp te Kiel. Omtrent het ontzettende ongeluk dat verleden week te Kiel op de Gaardensche werf van het scheepsbouw-eta- blissement „Germania" plaats vond, zijn de navolgende bijzonderheden te vermelden. In den loop van den middag verspreidde zich te Kiel een onheilspellend gerucht om trent de instorting eener brug vol werklieden op de Germaniawerf. Duizenden snelden naar de haven en lieten zich naar Gaarden overzettenwaar de ontzettende geruchten helaas de volle waarheid bleken te behelzen. De verongelukte arbeiders waren werkzaam op het landverhuizers-stoomschip „Bonn" dat voor rekening der „Norddeutsche Lloyd" op die werf gebouwd wordt. Van de „Bonn" voerde een voetbrug naar den Turkschen torpedojagerdie onlangs door een hevige ontploffing zwaar werd beschadigd en aan de werf in reparatie ligt. Vanaf dit vaartuig liep een tweede voetbrug, die eerst een paar dagen geleden .gelegd werd, naar den wal. Toen de arbeiders tegen het schaftuur zich op de brug verdrongen om aan den wal te komen, brak de brug krakend doormidden en allen stortten met de overblijfselen van de brug naar beneden in het 12 meter diepe water. De goede zwemmers die zich in dezen chaos drijvende wisten te houden zij anders gewend is, leunende op den arm van mijn vrouw eenige malen het binnenplein op en neer te wandelen. Aan hulp en oppassing ontbreekt het haar niet. Met de verschijnselen der malaria ben ik genoeg zaam bekend om in de ergste gevallen van be nauwdheid haar bij de staan, zonder dat evenwel mijn pogingen tot lieden eenig resultaat voor het vervolg hadden. Ik meen ook bij mijzelve de sporen van de jaarlijks terugkeerende ziekte op te merken, nu ontzinken mij moed en kracht beide. Daarom kom ik uwe hoogheid vragen of het uw wil is, dat alles wat uwe hoogheid voor nomen heeft werkelijk tot het eind zoo geschiede, of dat gij uwen dienaar andere bevelen geven en u over de arme lijderes erbarmen zult. In afwachting van uwe bevelen ben ik uw gehoorzame en trouwe dienaar, Grimaldo." «Naschrift. In dit oogenblik waarop de bode mijn brief in ontvangst komt nemen, meldt mijne vrouw dat de aanval voorbij is. Er bestaat nu voor morgen geen gevaar, ja het zou zelfs zeer gevaarlijk wezen als gij morgen reeds kwaamt, want zij is doodelijk afgemat, de overspanning, de blijdschap zouden haar den dood kunnen aan doen. Morgen moet zij slapen en alleen ziin. Uwe hoogheid heeft dus den tijd om in kalmte en bedaardheid te overwegen wat u te doen staat. Ik bid God dat Hij uwe hoogheid zacht stemme eu zoo als het niet reeds te laat is mijn doorluchtige meesteres van een anders zekeren dood redden moge. Grimaldo." Leone las drie vier maal dien brief, en was er geheel door verbijsterd Daar was een ontstui- mig gevoel in hem barmhartig te zijn jegens haar die hij eens bemind had en ook jegens zich zeiven, want ging ook zijn leed niet alle be schrijving te boven? Maar telkens als hij meende tot een besluit gekomen te zijn, rees die vreese- lijke nacht voor zijne oogen en de gloed, die voor een oogenblik hem verkwikt en verwarmd had, stolde in eens weder tot ijs. Wardt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2