BUITENBAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Azie. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De minister van justitie Begercm heeft aan de belanghebbenden te Spa medegedeeld dat op Belgisch grondgebied geen stierenge vechten geduld en dat de toreadors, die reeds van Niines vertrokken zijn, onmiddellijk na dat zij den voet in Belgie gezet hebben, uit het land verwijderd worden. Natuurlijk is men te Spa zeer ontstemd en noemt men den maatregel raachtsoverschrijding, te meer daar men bij de gevechten geen dieren zou dooden. Intusschen weet Begerem ook wel, dat, eenmaal het barbaarsche spel inheemsch geworden, het volk evenals in Frankrijk zou aandringen op het dooden der diereu. Ge lukkig herinnert men zich in Belgie de spreuk „De rechtvaardige ontfermt zich over zijn vee". Uit een telegram van kolonel Bailloud aan het ministerie van oorlog is op te maken, dat Andriba zich reeds in handen der Fran- sche troepen bevindt. Generaal Duchesne was den 12en niet ver van Andriba gekomen, en de voorhoede moest zich dus nog dichter bij Tananarive bevinden. Andriba is prachtig gelegen op een kleine bergvlakte, waarvan de zijden steil afloopeu en niet te beklimmen zijn. Maar de Howa's zullen volgens hunne taktiek dezen post niet verdedigd hebben, want ofschoon zij het er lang konden uithou den, zou de terugweg hun in elk geval af gesneden zijn. Te Carmaux zal men personeel werven, voldoende voor één oven. In een vergadering van grevisten is besloten, iedere poging, om een gedeelte der ontslagenen weer aan te nemen, te verhinderen. In de drukkerij van La Lanterue te Parijs is een resevoir met gecomprimeerde lucht gesprongen. Niemand was op het oogen- blik aanwezigzoodat er slecht materieele schade veroorzaakt is. Een ongeluk op zee. Een droevig on geluk heeft eenige dagen geleden op eenigen afstand ran de haven van Duinkerken plaats gehad. Een oud-kapitein van een IJslandsche vischsloep, Adolf Besnard genaamd, thuisbe- hoorend te Fort Mardijck, was met zijn zoon Adolt in een hun toebehoorende kleine sloep, de Réné genaamd, ter garnalen vangs'c. Het net was reeds verscheidene malen met succes opgehaald toen plotseling een verschrikkelijke kreet weerklonk. Terwijl de zoon het zware net had uitgeworpen was hij uitgegleden, door den zwaren kabel meegesleept en werd nu door het touw langzaam naar de diepte getrokken. De ongelukkige vader liet het roer los, boog zich onmiddellijk over boord en greep zijn zoon bij het haardoch door het hevige stampen van het vaartuig, dat aan zijn lot was overgelaten, moest hij hem een oogenblik later door uitputting weder loslaten. Waan zinnig van smart en na een uur tevergeefs te hebben gezocht, keerde de rampzalige vader weder naar de haven terug, die hij eenigen tijd later bereikte en waar hij in een doffe moedeloosheid zijn vangst begon schoon te maken zonder het woord tot de andere vis- schers te richten. Dezen, opmerkzaam ge worden door zijn vreemd gedrag en zijn verwilderden blik, ondervroegen hem eu eerst geruimen tijd later was de man in staat om het verschrikkelijke tooneel te beschrijven Het lijk van den jongen Besnard werd nader hand op het strand te St. Pol gevonden. Uit Havana komt het bericht dat de Pa- lankacolonne een beude opstandelingen ont moet heeft, van wie er 60 gedood werden. De opstandelingen wei den vervolgens tot aan de grenzen der provincie Puerto-Principe te ruggedreven. Campos richt nieuwe hospitalen op. Het rebellenhoofd Mujica is te Mantanza getusil leerd. De duizende Duitschers, die uit hun va derland loopen om den zwaren militairen dienst te ontkomenkunnen voortaan niet trouwen. De ministers van oorlog, binuen- landache zaken en justitie hebben bepaald, dat de gemeentelijke autoriteiten de huwe lijksafkondigingen van die personen niet mogen doen. Volgens de Daily News heeft de Paus keizer Wilhelm per brief verzocht, de Room- sche missionarissen te Peking en in andere plaatsen onder zijn bescherming te stellen. De keizer heeft dienovereenkomstig aan de vertegenwoordigers van Duitschland zijn be velen gegeven. of hij verlaat te Kassei weer den schoot zijner familie om in letterlijken en figuurlijken zin het garnizoen te alarmeeren en de geheele 22e divisie te doen manoeuvreeren en para deeren. Telegrafisch werden alle troepen uit Thtlringen opgeroepen. Vier uren lang hielden vijf regimenten en een bataillon oefeningen te velde; tot slot groote parade marsch. De kritiek des keizers duurde een uur, zegt het bericht. En om er den smaak niet van te verliezen, zal deze machtige beheerscher van volksstam men en legerscharen Maandag naar Mainz reizen om twee brigades infanterie en een brigade cavalerie te inspecteeren waarna oefeningen en parade. Of de keizer nog meer plannen van dien aard heeft is onbe kend. Hij is als de windniemand weet vanwaar hij komt, noch waar hij heengaat. De herfstmanoeuvres der Duitsche vloot zijn begonnen. Het eskader dat in Wil helmshaven vereenigd is onder commando van admiraal Knorr, bestaat uit 27 oorlogs schepen en 29 torpedobooten. Na een groote inspectie zal deze vloot drie dagen lang in de Noordzee manoeuvreeren en dan naar Kiel gaan, waar ook aan boord het Sedan- feest zal worden herdacht. Het laatste gedeelte der oefeningen heeft tusschen 11 en 15 September plaats. Op verlangen van den keizer van Duitschland hebben de oud strijders uit Berlijn en omstreken prachtige kransen gelegd op de graven der Fransche soldaten, die iu 1870 gesneuveld zijn. Het opschrift daarvan luidt: „Aan de dappere zonen van Frankrijk, die een roemrijken dood gestorven zijn bij de verdediging van hun vaderland." Met betrekking tot de Septemberfeesten deelen de bladen mee dat de minister van binnenlandsche zaken een schrijven gericht heeft tot de prefecten, waarin zij uitgenoodigd worden,'alle de gemeenteraden en provinciale staten te ontbinden, die tegen het feest van den 20en September mochten willen protes teeren. Leve de vrijheid! Te Napels heeft bij de stemming voor een kamerlid in de plaats van Crispi een vreeselijk tooneel plaats gehad. Het stem bureau was propvol met belangstellenden naar den uitslag. Telkens kwamen nieuwe kiezers de trappen op, maar de tijd voor stemmen was voorbij. De naam van den verkozene werd afgelezen; zijn aanhangers diingen jui chend de deur uit, op de trap ontstaat een geweldig gedring, zoodat de leuning bezwijkt en een aantal menschen naar beneden storten. Het was alsof in het oude klooster, waar Mazauiello vermoord werd opnieuw de op stand uitgebroken was. Van alle zijden weer klinken akelige kreten, in de half-verlichte gangen en vertrekken verdringen zich de menschen om het eerst bij den puinhoop, waar de slachtoffers bedolven liggen, te komen, om wellicht hun familieleden of vrienden straks te zien wegdragen. De soldaten de brandweer en de hospitaaldienaars, met toort sen het droevige tooneel half verlichtend verhoogen nog het sombere ervan. Uit Hongkong komt bericht van nieuwe Europeanen-mishandelingen, bij Foo Chow. Het was nu een Amerikaansche zendingspost, welke door eene talrijke en opgewonden me nigte met allerlei voorwerpen gewapend werd aangevallen. De kapel en de school werden vernield, vier inlandsche onderwijzers werden gewondmaar de Amerikaansche hoofdonderwijzer ontkwam. Er heerscht in den geheelen omtrek van Foo-Chow groote verbittering tegen de vreem delingen die steeds wassende is. Groote troepen grauw doorkruisen de straten, den geliefkoosden kreet aanheffend„Weg met de vreemde duivels Sedert het uitbreken der jongste cholera- epidemie in Japan zijn van de 25000 aange tasten 16000 overleden. WAALWIJK. Zondag 25 dezer, 's midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Op Zondag 25 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Fantaisie sur l'opéra „les Huguenots" Meijerbeer. 2. La Manola, Sérénade Espa gnole. Eilenberg. 3. Fantaisie Originale. Perk. WAALWIJK, 24 Aug. 1895. Verleden Woensdag bevond zich in onze gemeente een colporteur zich onledig hou dende met het venten van het sociaal-demo cratisch weekblad „de Volkstribuun". Nu is het bij vorige gelegenheden meermalen dui- gelijk gebleken dat de Waalwijksche werk lieden geen sympathie koesteren voor dat blad en de daarin voorgestane denkbeelden. Ook thans moet hiervan een nieuw bewijs zijn gegeven. Ooggetuigen hebben ons ten minste verzekerd, dat bedoelde colporteur door een groot aantal personen is lastig ge vallen niet alleenmaar ook gestampt en geslagen dat men zijn voorraad couranten heeft verscheurd en het geld heeft afgenomen dat hij bij zich had. Als een afgejaagde hond zou hij het station zijn binnengevlucht. Wij achten dë sociaal-democratische be ginselen verderfelijk voor de geheele maat schappij, maar voor den werkman meer in 't bijzonder; daarom vinden wij 't een verblij dend verschijnsel, dat de werkende klasse in onze gemeente de verspreiding daarvan zelf tegengaat. Wij schrijven dit toe aan den grooten vrijheidszin, die onze bevolking ken merkt. Zij wil niet gebonden zijn door alle banden en voorschriften welke de sociaal democratische vereenigingen haar op den hals zoeken te schuiven. Zij wil vrij zijn een halven of een heelen dag, zelfs meer dagen niet te werken, maar op een anderen tijd de geleden schade weder in te halen door des noods halve nachten door te werken. Maar men moet niet uit het oog verliezen, dat anderen evenveel recht op vrijheid hebben. Die colporteur was volkomen vrij zijn blad te venten en niemand had het recht hem daarbij lastig te vallen, nog veel minder te mishandelen of van zijn eigendom te berooven, al welke zaken den bedrijvers soms zeer duur zouden kunnen te staan komen. Overigens is 't ouedel een enkel man met een grooten troep aan te vallen. Wil men doen blijken van zijn antipathie, men late de colporteurs van zoodanige bladen onopgemerkt voorbijgaan en koope geen enkel exemplaar. Als ze eenige malen ondervonden hebben dat hier niets te verdienen valt zullen ze van zelf wel wegblijven want, hoe zeer zij ook op kapitaal en kapitalisme schel den, om de dubbeltjes is 't hun evengoed te doen als anderen, getuige de voortdurende aansporingen tot het geven van strijdpennin- gen en anderen geldelijken steun. Maar niemand heeft het recht geweld tegen hen te gebruiken, zoolang zij binnen de gren zen der wet blijven. Men denke hier altijd wèl aan Koninklijke Oranje Doelen. Boor de feestcommissie is onderstaand schrijven aan de hier bestaande vereenigingen gericht „In verband met de aanstaande feesten „van den kon. Oranje Doelen hebben wij de „eer u te berichten dat wij Zondagavond „25 Augustus, van 6 tot 9 uur, in 't hotel „Gerris aanwezig zullen zijn om de afge vaardigden der vereenigingen te ontvangen, „tot bespreking van deelname aan genoemd „feest, ook in verband met den voorgenomen „optocht. „Beleefd noodigen wij uwe vereeniging uit, „daartoe eene commissie te benoemen, opdat „de conferentie op den bepaalden tijd kunne „plaats hebben." Mochten er soms vereenigingen zijn, die plan hebben op de eene of andere wijze het feest te helpen opluisteren en die deze uit- noodiging niet hebben ontvangen, verzoekt de feestcommissie dit bericht als officieel aan haar adres gericht te beschouwen. Behalve de door HH. MM. geschonken zilveren medailles welke voor len en 2en prijs zullen dienen, is door de feestcommissie in dank de toezegging ontvangen van 2 me dailles voor 't concours van handboogschut terijen eene daarvan het eeretecken voor den schutter, die de meeste punten zal be haald hebben, is geschonken door den presi dent van Oranje, en eene verguld zilveren medaille om te dienen als 3de prijs, door een der geachte eereleden. Remonte Commissie. Bij kon. besl. is Eervol ontheven uit de functien van voor zitter der remonte-commissie voor de bereden artillerie, de luitenant-kolonel H. R. Ramaer, van den staf der artillerie benoemd tot majoor, voorzitter der remonte commissie voor de bereden artillerie, de kapt. D. Kromhout, van het 3e reg. veld art. Gepasseerd. In militaire kringen te 's Gravenhage trok het bijzonder de aandacht dat de kapitein Seret, lid van de tweede kamer der staten generaalniet voor bevordering is in aanmerking gekomen, niettegenstaande de wet op de bevordering duidelijk vermeldt dat officieren, die als lid van eene der beide kamers der staten-generaal op non activiteit zijn, aanspraak op bevordering behouden. Sluiting der grenzen. Wegens de voortdurende sluiting van de Belgische grenzen voor Nederlandsch vee, heerscht er thans groote gisting bij de vee houders van het district Herve en bij het grootste gedeelte der Belgische s agers. De eersten hebben zich vereenigd en zullen een verzoekschrift indienen bij de kamer van afgevaardigden, terwijl de laatsten voornemens zijn een groote protestmeeting te houden, teneinde een vrijen invoer van Nederlandsch vee- in Belgie te verkrijgen. Thans wordt het vee in Belgie ingevoerd uit de export slachterijen te E:jsden en Maastricht, waaruit wekelijks waggonlacüngen verzonden worden. De kosten hierop vallende, zijn voor vracht en rechten 25 centimes per kilo, terwijl die voor levend vee slechts 3, 4 a 5 centimes bedragen. Moord iu de Zandstraat te Rotterdam. Donderdag morgen half twaalf werden de bewoners van het bierhuis Zandstraat No 68, hevig ontsteld, doordat een buurman van de trap afstormde met de mededeeling Er is boven een moord gebeurd. Toen hij zich naar de eerste verdieping had begeven, was den man nog opengedaan door den t«jdelijken bewoner, die geen woord kon uitbrengen wegens dc vreeselijke wonde, die hij in den nek had. Hij wees echter naar het bed, waar de ander tot nog grooter ontsteltenis het lijk van een vrouwspersoon za» iigge» met afgesneden hals. Hevig ont steld vloog hij naar beneden en weldra was het misdrijf in de Zandstraat bekend en schoolde men te zamen voor het bierhuis no. 68, waarin toch feitelijk niets gebeurd was. De politie nam onmiddellijk maatregelen om den gewonden dader per brancard naar het ziekenhuis te vervoeren, waar de genees- heeren eene zoo zware halswonde consta teerden, met verwonding aan de polsen, dat genezing niet meer te wachten is. De dader, Friedrich Carl Weinrot, een zeeman, geboren te Dahlenwarsleben, is 28 jaar oud en was eerst 20 Augustus weder binnengekomen. Hij had direct eene kennis van voor vijf jaren weder opgezocht en wel Niel Tilgekamp. bijgenaamd „Kleine Neel," doch moet veel moeite gehad hebben haar te overreden met hem kermis te gaan hou den, doch was er weder toenaderiug. Een messteek in liet kart. Te Weert is bij eene vechtpartij den voer man Timmermans, in dienst bij den heer Jac. Boens, een messteek in het hart toege bracht. De vermoedelijke dader is door de politie aangehouden. De Maas- en Roerbode deelt omtrent deze treurige zaak het volgende mede Een aantal jongelingen bevonden zich des avonds te ruim II uur in de herberg van L. H. Schoenmakers, waaronder zich bevonden P. H. Aspers, oud 23 jaren, werkman, en voornoemde Timmermans. Twee der aanwe zige personen kregen een woordenwisseling, waarmede Aspers zich inliet. De herbergier, hierin niets goeds ziende, maande hen aan hniswaarts te gaau; allen verlieten daarna dan ook de herberg. Op eenige passen af- stands daarvan kregen Aspers en Timmermans twist, gevolgd door dadelijkheden. T. namelijk gaf Aspers een slag tegen het hoofd en nog een tegen het lichaam vermoedelijk met een bierglas, dat hij zeer waarschijnlijk uit de herberg had medegenomen. A., die daarop in drift ontstak, bracht zijn tegenstander met een mes een steek ter hoogte van de borst toe. Zoodra T. den stoot onlving riep hij uit: „Hij snijdt mij!" en zonk ineen. Toen men hem opbeurde had hij reeds den geest gegeven. A. nam nu daarop de vlucht, doch werd door de maréchausée gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht, nadat door de justitie te Roermond, bijgestaan door twee doctoren, het sectieonderzoek plaats had. Den 72jarigen heer Ph. J. uit Arnhem is een treurig ongeluk overkomen. Terwijl hij met zijn rijtuig zich op den Drielschendijk bevond, zag hij voor zich uit een drietal vrachtkarreu. Deze weken op zijn geroep niet uit. Het scheen, dat de voerlieden sliepen. De heer J. verliet het rijtuig, om te kunnen passeeren, maar het inmiddels wat schichtig geworden paard deed, nadac eene der karren naar den verkeerden kant uitweek, een zij sprong en rukte den heer J. tegen den grond. Terwijl twee dames uit het rijtuig vielen, ging een der wielen over het hoofd van den heer J., die met verbrijzelden neus en kaak werd opgenomen. Na in eene nabijgelegen woning te zijn verbonden door een uit Arnhem ontbodeu geneesheer, is hij naar het Sint Elizabeth's Gesticht vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Men meldt uit Bussum Woensdagavond bij het optrekken van trein 1050 (goederentrein), geraakten even buiten het station alhier 4 wagens los. De excursie- trein van Nijmegen liep tegen de 4 losse wagens aan. De reizigers uit dezen trein stapten over in trein 257 (laatste trein naar Amsterdam.) De machine van den excursie- trein en 4 wagens van den goederentrein ontspoorden. Twee vrouwen zijn licht ge kwetst. De materieele scha Ie is gering. Donderdag ochtend na trein 225 te 9 uur 7 was de loop der treinen weder geregeld. Woensdag avond omstreeks 6 uur brak te Einhoven een felle brand uit ten huize van de wed. De Somon, in suikerwerken. Spoedig werd ook het belendende pakhuis, waarin koloniale waren werden geborgen, van den heer Vlijmmse, aangetast. Bedoeld pakhuis is evenals het eerst aangetaste per^ ceel totaal uitgebrand. Door het flink op treden der brandweer zijn de belendende huizen gespaard gebleven. Oorzaak onbekend. Nauwelijks uit het noorden van Engeland teruggekeerd, waar hij zich eenige dagen lang van alle militaire praal had moeten spenen, genoot de keizer de militaire vertooning der eerste steenlegging en hield hij een paar wapenschouwingen te Berlijn, waaronder de reusachtige oud strijders parade op het Tem- pelhofer veld; en ter nauwernood is de na galm van zijn beide toespraken weggestorven, BEZOOIEN. Maandag 26 Augustus, 10 ure, MATINÉE, te geven door de liefhebberij tooneelclub „Vondel", onder de zinspreuk „Nut en Ge noegen", met medewerking der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal van den heer W. Brok ken. (Zie programma's.)

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2