Spanje. Engeland. Italië. Oostenrijk. Duitschland. BINNENLAND. BEKENDMAKING. Woensdag 4 September jaarmarkt te Waalwijk. in ons land Domela Nieuwenhuys, in Beieren Von Vollmar rijk zijn. Van officieele Duitsche zijde zijn te Parijs stappen gedaan om te doen vaststellen of zekere generaal Munier die onlangs in Le 1' igaro de oude beschuldigingen opwarmde als zouden de Duitschers in den oorlog van 1870 in Frankrijk allerwege gestolen en ge plunderd hebben, en zelfs gewaagde van een hooggeplaatst Duitsch officier, die den gast heer bij wien hij was ingekwartierd, had bestolen, of die generaal Munier bestaat en nog in actieven dienst is. In dat laatste geval zou de Duitsche regeering dan van de Fransche willen verlangen den generaal, wiens uitlatingen veel kwaad bloed hebben gezet, ter verantwoording te roepen. Vooral wegens de in het Figaro artikel voorkomende frase „dievenbenden, die aan het Duitsche hoofdkwartier hunne instruction kregen", is men verstoord en voornemens satisfactie te eischen. Er bestaat evenwel veel kans, dat de ge- heele generaal Munier eene persoonsverbeel ding van den inventieven Figaro is. De minister van oorlog ontving uit Majoenga het volgende telegramgedateerd van Maandag Generaal Duchesne heeft den 21 en met de brigade Voyron Andriba aan gevallen. De versterking werd zonder gevecht genomen. De vijand is gedemoraliseerd, men verwacht dat hij zich zal overgeven; zes posten en verscheidene versterkte legerplaat sen zijn door hem verlaten. De gemeenteraad van Toulon is in plechtige openbare zitting vergaderd geweest tot het officieel in ontvangst nemen van het geschenk der officieren van het Russische eskader der Middellandsche Zeeals bewijs van erkentelijkheid aangeboden voor de in October 1895 van de Franschen ondervonden sympathie. Er was geestdrift in Toulon. Aan den Russischen consul droeg de maire op om de dankbetuigingen der stad aan zijne landge- nooten over te brengen. Een nieuwe straat van Toulon zal naar Kroustadt worden ge noemd. Een aanslag op baron Alphonse De Rothschild. Zaterdagmorgen om 9 uur werd een vrij lijvige brief, met drie postzegels van 15 cen times gefrankeerd, door den brievenbesteller bezorgd aan het adres van Alphonse De Rothschild Op de enveloppe was nog geschre ven «persoonlijk» en «nazenden». Daar Roth schild tegenwoordig te Deauville vertoeft, weid 's middags om drie uur de brief, in tegenwoordigheid van Nolande en nog een beambte van de firma, geopend door Jokovitz, den chef der afdecling „geschillen" en van die der administratie der domeinen van het huis. Jokovitz had zich na de inlijving van Elzas-Lotharingen bij Duitschland te Parijs gevestigd, was spoedig bij de firma Roth schild in dienst getreden en had het weldra gebracht tot de schitterende positie, thans door hem bekleed. Enkele dagen geleden was hij uit Zwitser land teruggekomen van een tweemaandelijksch verlof. Zoodra hij de punt van een pennemes in de enveloppe gestoken had, volgde er een ontploffing, waardoor hij aan het oog en den eenen wenkbrauwboog en aan de vingers gekwetst werd, naar het schijnt, volstrekt niet ernstig, wat toegeschreven wordt aan de geringe hoeveelheid knalzuurzout. De brief, die met 45 centimes gefrankeerd was, woog niet meer dan 45 gram. Neemt men nu voor de enveloppe en de blaadjes carton waar- tusschen het fulminaat geborgen was, 15 gram, dan blijft er slechts 30 gram over voor ij de ontplofbare stof. Het goedje tusschen j de twee bladen carton te brengen, was zeer jj gevaarlijk, zoodat men gelooft, met een ge- jj routineerd persoon te doen te hebben. Wat de beweegreden mag zijn van den j aanslag, weet men nog niet. Men heeft on- middellijk een enveloppe samengesteld, zooals de eerste was in de hoop daardoor eenige inlichtingen ie kunnen machtig worden. Toen de commissaris van politie van Mont-de-Marsan Zondag, eerst nadat er v>jf stieren gedood waren in de arena te Dax trad, om proces verbaal op te maken en het besluit tot uitzetting der toreadors voor te lezen, wierp een stier, die ontsnapt was, hem tegen den grond en kwetste hem ernstig, onder de toejuichingen van het publiek. Pne regeeri»g heeft beslist dat in September 90000 man onder de wapenen geroepen zullen worden. poogden den bevvustelooze bij te brengen, terwijl de jagermeester en zijn gezéllen naar de plaats des onheils gingen. Spoedig was Leone weder tot zichzelf geko men en dadelijk, zonder de terugkomst van den jagermeester af te wachten, wilde hij heengaan. Alles was hem, die door wroeging verteerd werd, er aan gelegen, oogenblikkelijk te ver trekken. Hij verzocht den overigen gasten ver geving, voor zijn p'otseling vertrek, de dood van de Falconari, legde hem zware verplichtingen op, nog dienzelfden nacht moest hij teSienazijn, al zou zijn paard dood onder hem neerstorten. Gian Taddeo begreep dat deze schrikkelijke febeurtenis buitengewone ,maatregelen eischte, aarom trachtte hij niet zijn gast van besluit te doen veranderen, te meer daar er, na den dood van Ugo, van het voortzetten der jacht geen sprake meer kon zijn. Hij betuigde den capitano zijn innig leedwezen over den treurigen afloop der jachtpartij en zijn leedwezen, dat hij, met het oog op zijne gasten. Leone niet naar Siena kon vergezellen. Leone dankte hem, koos een der vertrouwden uit het gevolg, benevens een paar jagersknechts van den slotvoogd en sloeg toen den kortsten weg in naar Siena, door het woudrijke dal, zon der zelfs afscheid van het gezelschap te nemen. Spoediger dan hij verwachtte, maar toch veel te langzaam voor zijn ongeduld kwamen zij op de plaats, waar de paarden waren achtergelaten. Dadelijk sprong men in den zadel, en toen begon een gestrekte draf over hobbelige boomwortels, gladde, met dennennaalden bezaaide hellingen en ruwe rotsen, tot dat men den zoom van het woud bereikt had. Hier zond Leone zijn gevolg terug en voort ging het weer, nu langs den meer gebaanden weg. Ginds lagen de torens van Siena in nevelen gehuld voor hem, om het donkere koepeldak van den Dom hing reeds de gouden weerschijn, die de nadering van den avond aankondigt. Siena kon men een uur na zonsondergang bereikt hebben; besteeg Leone daar onmiddellijk een nieuw paard, dan kon hij nog tegen middernacht aan het slot in de Maremma zijn. Pia zou misschien reeds slapen en Leone moest dan geduld oefenen, maar hij was dan toch in hare onmiddellijke nabijheid, hij kon zijn gloei end hoofd tegen de deur van liare slaapkamer De 1 imes verneemt uit Sjanghai van den 25en, dat het onderzoek te Koetsjeng lang zaam vordert. Alle leden der consulaire commissie nemen nu aan het onderzoek deel. Een entrepot te Londen verbrand. Zon dagnacht is een groot entrepót te Londen aan den oever van den Theems nabij de Blackfriarsbrug, waarin granen en vaten olie waren opgeslagen, totaal door brand vernield. De schade moet meer dan f2,500.000 be dragen. Hevig on weder in Engeland. De om streken van Londen en de Dover- en Deal districten in Engeland zijn geteisterd door onwecïers, zoo hevig als men zich niet her innerde ooit bijgewoond te hebben. Op verscheidene plaatsen werd door den bliksem braud veroorzaakt en de schade, die aller wegen werd aangericht, is aanzienlijk. Te Sandwich werd de bliksemafleider van de St. Bartholomeuskerk getroffen en de toren werd zoo gehavend, dat men hem in in het belang der veiligheid moest omhalen. Het dak van de kerk werd eveneens getroffen en een groot aantal leien werd naar alle richtingen verspreid men vond ze zelfs op 40 meter afstands van de kerk. Te Wood- nesborough, ongeveer tien mijlen verder landwaarts inwerd een korenschuur door het hemelvuur getroffen en geheel door brand vernield. Te Dover sloeg de bliksem in een huis en een huis even buiten de stad, bewoond door mr. Buckman, werd ernstig beschadigd, cerwijl enkele der bewoners ternauwernood aan het gevaar getroffen te worden, ontsnap ten. De bliksem zette de raamgordijnen in brand en deed een gouden horloge met ket ting, dat in eene bedstede hing, gedeeltelijk smelten. Op verscheidene plaatsen smolten de telefoon en telegraafdraden. In den vroegen morgen van Zaterdag, omstreeks 3 uur, sloeg de bliksem in eenige boerderijen te Sheffield nabij Wickham waardoor enkele stallen en koetshuizen geheel in rook opgingen voordat de stoombrand- spuiten van Fareham op het terrein waren. Verscheidene paarden en twee kalveren ver brandden en eenige hooibergen en voorraad schuren werden vernield. Het onweer woedde vooral hevig te Portsmouth en Brighton. Een jongmensch, Ransome genaamd, werd in de nabijheid van Lancing College te Brighton op straat door den bliksem getroffen en on middellijk gedood. Ook op het eiland Wight moet het noodweer hevig geweest zijn. Een schuur te rerreton-Farm werd getroffen, doch de arbeiders, die zich in het gebouwtje be vonden, bleven ongedeerd. De schuur en een voorraad gerst in de nabijheid werden totaal vernietigd. De visch smak „Albert" van Ramsgate, die zich in den vroegen morgen van Zaterdag op zee bevond werd door den bliksem getroffen waardoor de mast van het vaartuig aan splinters werd geslagen. De schipper, Alfred Wratten, die aan het roer stond, werd op de plaats gedood. Te Hampton werden een man en twee knapen in hun woning gedood. Een 8ljarig man te Kingston, Henry Robert Gregson genaamd die in zijn woning aan den Caversham Road opstond om voor het raam naar het onweer te kijken, werd door den bliksem, die zich een weg door een ruit had gebaand getroffen, terwijl hij juist uit zijn bed was gestapt. Hij viel dood achter over in het bed neder, terwijl zijne vrouw die in het bed overeind zat, ongedeerd bleef. In een huis te New-Malden baande de blik sem zich een weg door den schoorsteen en veroorzaakte een brand, die het geheele huis vernielde. Een soldaat van het 2e Wilts - regiment die bij de barakken in een veld te Aldershot op post stond en in zijn schilderhuisje be schutting tegen het noodweer had gezocht werd tegelijk met het schilderhuis door het hemelvuur getroffen en bekwam ernstige brandwonden. Zijn geweer werd half gesmolten aan stukken geslagen en zijn kleederen ge raakten in brand. Talrijk zijn verder de berichten omtrent vee, dat in de weide omkwam, waardoor enkele landbouwers zware verliezen leden. wezen'" mag dan ook zeker niet misplaatst heeten. Na eene levendige beraadslaging besloot de gemeenteraad van Napels met 31 tegen 21 stemmen met de feesten van 20 September geen deputatie naar Rome te zenden. De Italiaansche roovers laten weder veel van zich hooren. Behalve het berooven van de postkoets bij Orani, een roofaanval op den spoorweg tusschen Bologna en Flo rence en een bij Frascati, zijn er in de laatste dagen niet minder dan 13 rooverijen gepleegd in Sicilië, Apulie, Lombardije enz. Te Sommaco, bij Palermo, is de stoom ketel van een maal inrichting gesprongen, tengevolge waarvan het gebouw is ingestort, zes werklieden onder het puin bedelvend. Drie zijn reeds dood daaronder te voorschijn gehaald. Daarenboven zijn er 20 gekwetsten waarvan sommigen zwaar. Een bericht uit Girgenti meldt het op treden der politie tegen de Maffia en andere geheime genootschappenwier leden van moord en gewelddadige wraaknemingen een beroep maken. In den omtrek van het dorp Tavara zijn 48 verdachten in hechtenis ge nomen. l'VW ^X.Cik"X4«t De keizer is uit Paderborn te Wilhems- hohe teruggekeerd. Door generaal Loe liet de keizer een zeer gewaardeerd schrijven overbrengen aan den koning van Saksen, om dezen hulde te brengen voor hetgeen hij in den slag van St. Privat, op 24 Aug. 1870, voor de zege praal der Duitsche troepen had verricht aan het hoofd der Saksische troepen die zich met de garde daar zoo onderscheidden. Onder voorzitterschap van een gepen sioneerd generaal heeft zich te Metz een commissie gevormd tot oprichting van een standbeeld voor prins Friedrich Karl van Pruisen. De keizer moet reeds zijn goed keuring aan het plan gehecht hebben. In de Norddeutsche Allg. Zeitung, die verklaart het van vertrouwbare zijde vernomen te hebben, wordt thans vermeld, dat de re geering van Marokko voor de plundering van het Nederlandsche barkschip Anna eene schadeloosstelling van 112,5ü0 franken heeft toegezegd en die som reeds den 9 Augustus 11. heeft voldaan, schoon de termijn van betaling eerst drie maanden later was. De Duitsche gezant, graaf Tattenbach, die, naar meen weet, te Tanger met de waarneming der Nederlandsche belangen is belast eri aan wien zulks zoo wel vertrouwd blijkt te wezen, heeft de gelden reeds geincasseerd. Met de 250,000 francs, die voor den ver moorden Duitschen reiziger Rockstroh betaald zijn, vormt dit een niet onaanzienlijk bedrag. I-let verzoek, dat het Berlijnsche weekblad Ulk den sultan aan zijne onderdanen laat doen „Hoort eens, kindertjes, als je nu voortaau weer rooven of moorden wilt, laat het dan luidjes van eene goedkoopere natie drunkenin gedachten kon hij zich aan haar voeten werpen haar biddend om genade, geen oogenblik zon hij van den drempel harer kamer wijken, luisterend naar eiken ademtocht tot zii ontwaakte. En dan, dan, o hij huiverde bij de gedachte aan dat oogenblik. Met geweld moest hij het denken aan dat eerste wederzien verbannen uit zijn geest, 't zou hem misschien den moed en de kracht ontnemen, die hij toch zoo hoog noodig had. Want als zij hem aan zou zien met holle oogen uit een doodsbleek gelaat, zij, die eens zoo bloeiend, zoo schoon was geweest, en die hij door eigen moedwil in het verderf had gestort, o, dat zou hem krankzinnig maken. Zeker hij was wreed geweest, zelfs al ware zij schuldig. Hoe ontzettend moest dat engelachtige wezen, zij, die hem zoo innig liefhad in die woestenij hebben geleden, veroordeeld tot een Jangzamen dood door hem dien zij verafgoodde. Weedrie werf wee als hij te laat kwamDan zou ook voor hem het laatste uur daar zijn Nader en nader kwamen de torens van de stad der drie heuvelen, die zich baadde in een stroom van langzaam verbleekend avondrood. Helder en ellen was de lucht, vreedzaam het land en te meer voelde Leone daardoor de kwelling van den op stand in zijn gemoed. Toch spiegelde hij zich soms voor, dat misschien alles nog ten goede komen kon en een flikkering van hoop kwam er dan in zijn hart. Zijn paard met schuim bedekt rende Leone de poort van San Lorenzo binnen, zijn geleider was reeds Jangen tijd achter gebleven. Stom van verbazing keek liet volk, dat de muffe woningen verlaten had om te genieten van de koele avond lucht, de vreeswekkende verschijning na, die woest door de straten stormde en schrik en ont steltenis bracht onder de wandelaars op de Piazza. 1 Een dionk, een stuk brood en dadelijk besteeg Leone voor zijn paleis een nieuw paard, zwijgend wees hij de hem angstig aanstarende bedienden al en weigerde elk geleide. Weer klonk de kletterende hoefslag van het snuivende ros door de straten, ditmaal in de richting van de Zuidoostelijke poort. De nacht was stikdonker. Maar evenwel was liet licht der sterren voldoende om hem het goede pad en de juiste richting aan te wijzen. Ginds, in de verte, waar de planeet Jupiter aan den hemel stond, lag het duizendmaal vervloekte slot dat het dierbaarste wezen, dat er voor hem op aarde was, binnen zijn muren hield opge sloten. ooruit dus, over die eindelooze vlakte, langs dampende moerassen, waarboven de nevelen' in grillige vormen dansten en sprongen, vooruit door liet mullige zand en liet drassige veen vooruit over dien gevaarlijken bergrug, vooruit f En in liet suizen van den wind hoorde de eenzame ruiter steramen, nu smartvol en kla gend, dan weder spottend en dreigend, als het gelach van helsche demonen. Daar, die zacht op en neergolvende nevelstrecp, was Pia's lijkkleed. Zie, zie, daar ontwikkelt zich langzaam uit den vlokkigen damp haar slanke gestalte, het om sluierde hoofd, het bleeke gelaat, wit, alles wit. Boven het donkere moeras ligt ze op een reus achtig praalbed! Pia! Pia! Het ros steunde onder den krampachtigen druk van des capitano's knieën en angstig draafde liet, met bijna verdubbelde snelheid langs het smalle, gevaarvolle pad. Ineens was de spookachtige lijkbaar weg. maar rechts, in de verte rees een nieuwe gestalte op, loerende als een roofdier met woest glinsterende °ogenUgo de Palconari, de oorzaak van al dit smartelijk leed. Andermaal gleed een schim over den weg, bleek, wezenloos, Leone rilde, dat was hij zelf' dien hij daar op zijn nachtelijken tocht ont moette, in dezellde kleeding, de jachtmuts met wuivende reigervederen op het hoofd. Ahdat was een openbaring, vreeselijk, vreeselijk. Spoedt zou hij troosteloos naar huis keeren. Alleen, Pia niet bij zich Alleen, zoo als hij gekomen was. Dat wilde het noodlot. Een diepe zucht ontsnapte zijne borst. Neen, dat nooit, sprak hij. Ik zweer daf ditmaal de voorspelling liegt. Ik breng liaar in mijne armen naar Siena, of ik volg haar in het graf waar geen laster, geen ontrouw en geen droef heid meer zijn Voort ging liet over de eindelooze heide, het paard raakte langzamerhand uitgeput, tweemalen struikelde het, zoodat Leone zich niet dan met moeite in den zadel overeind kon houden. Met forsche hand rukte hij het edele dier om hoog. Weldra rees de zwarte massa, waarboven de half vervallen toren scherp uitstak voor zijn Een brand te Sillein, in Hongarijen, heeft geen menschenlevens gekost. Twee brand- weermannen en een politieagent werden licht gewond. Tien huizen met rieten daken brand den af, maar de brandweer van het vlek en drie omliggende dorpen slaagden erin verdere verwoestingen te voorkomen. Een soldaat van de infanterie te Boe dapest werd dezer dagen plotseling krank zinnig en liep met zijn geweer en eenige scherpe patronen de kazerne uit. Op straat begon hij op de voorbijgangers te schieten en had er vier gedood voordat men hem grijpen en ontwapenen kon. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat op heden de afkondiging heeft plaats gehad van de algemeene plaatse lijke politie-verordening voor deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad in zijne vergadering vau 7 dezer; dat die verordening gedurende 3 maanden, ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en in druk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is gesteld. Waalwijk, 25 Augs. 1895. Burgemeester Wethouders, WAALWIJK 28 Aug. 1895. Dienstregeling stoomtram. Op de laatste .bladzijde van dit nummer vinden onze lezers de op 1 September in werking tredende nieuwe dienstregeling van den stoomtram Tilburg—Waalwijk. De treinen loopen voortaan niet meer over Kaatsheuvel—Dorp. Perroukaarten. Bijwijze van proef zullen vanaf 1 Sep- starende oogen op. Nog eenige minuien en hij stond voor de ophaalbrug. Leone sidderde, daarboven in den toren brandde licht, dat was geen gunstig teeken. Met donderende stem riep hij den wachter- doch er ging een kwartier voorbij eer men de brug nederliet. z|-it aIlen «"beschaamden, schreeuwde hii de bedienden toe, mij hier als een bedelaar midden in den nacht te laten wachten. Is dat de eerbied dl?" &'j he.bt 700r uw meester, wiens brood gij eet? Waar is de slotvoogd? Heer, wij hadden drukke bezigheden sprak een Jer bedienden, die het paard van den capitano bij den teugel had genomen. Sor Griraaldo is boven, bij onze meesteres. - L,e«ne verbleekte. Waarom? stamelde hij, ik dacht, is de Signore erger geworden? Wij vreezen het, uwe hoogheid. De koorts is geweken, maar de zwakte neemt met den dag toe. Sor Grimaldo zond uwe hoogheid weinige uren geleden een bode, om u te waarschuwen. Leone hoorde niets meer. Met wankelende schreden ging hij de binnenplaats over en de trap op. De knecht liet liet paard aan zijn lot over en volgde zijn meester met een lantaarn in de hand. De deur van de vochtige bovengang stond open met ingehouden adem ging Leone verder tot hij liet torenkamertje betrad, op w.elks steenen vloer Pia eenmaal in zwijm was gevallen. Er brandde een armzalig lampje, de naastbij- zijnde kamer was beter verlicht. Juist iu dit oogenblik verscheen de hooge gestalte van Sor Grimaldo op den drempel, hij was zoo mogelijk nog bleeker dan anders en zag er moe en geheel ontdaan uit. ■""""BIST groote moeite onderdrukte hij een kreet van schrik, toen hij Leone herkende. Uwe hoogheid fluisterde liij, het einde is nabij. Gij liegt, viel Leone uit. Ozeg dat het niet waar is, en ai wat ik bezit, zal uw eigendom ziin Spreek toch1 Uwe hoogheideen christen mag nooit wanhopenGod is almachtig. Hij kan een won der doenHij kan Zwijg, gilde Leone, zij leeft zij moet blijven leven, want zij is rein als een engel. Slot volgt.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2