Nummer 72. Zondag 8 September 1895. !8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER Waalwijk. BEKENDMAKING. -* De Echo van het Zuiden, Waalwykseie cd Laiiplraalsclie Couranl, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco; e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inhoud van No. 37 van het Geïllustreerd Zondagsblad Sport /"met 2 ill.) Eene aanklacht te Al- lamatukeli. Een regenachtige dag. Uit het Duitsch van Adelbert Meinhardt. Niets voorbijgekomen (ill.) Turksche Costumes (met 2 ill.) Een straattooneel- tje (illVerraad of Trouw P Een reusachtige suggestiekuur. Modes (ill Een merkwaardige storm. In het kritieke oogenblik. Een billijk verzoek (ill.) Varens. Een paar lessen van Jacob Cats. Waarvoor de pijnbank goed was. Nieuw Prijsraadsel CXLVII. Een nieuwe soort doktersrekening. Het grafschrift van een os. Damprobleem. Schaakrubriek. Mededeeliugen. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend, dat aan den heer Aloys Ver- bunt alhier en zijne wettige rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten eener bewaarplaats voor petroleum, op een perceel gelegen alhier bij de haven, kadaster sectie A no. 250. Waalwijk, 1 September 1895. Burgemeester en wethouders. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat de reke ning van inkomsten en uitgaven dezer ge meente over 1894 aan den gemeenteraad is overgelegd en gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegden tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 4 September 1895. Burgemeester en wethouders. De eigenaardige »Schneidigkeit", door kei zer Wilhelm II getoond in zijn redevoering ter gelegenheid van het gala-diner ten hove, heeft geen grooten, overweldigen indruk ge maakt keizers oratorische buitensporighe den zijn daartoe te rijk in aantal. Wanneer hij zich heel erg militair voelt, wanneer hij weinig anders rond zich ziet dan glinsterende uniformen met gouden sterren, is hij 't meest geneigd tot onhaudigheden in zijn kwaliteit van constitutioneel vorstdan is 't uit met alles wat betrekking heeft op de vrijheid van denken en spreken, ten aanzien waarvan men in Germanie toch heel primitieve denkbeelden heeft Inderdaad hebben ditmaal de sociaal democratische bladen 't met hun uitlatingen over het Sedanfeest en den persoon des keizers (Wilhelm I) heel bont gemaaktals een provocatie hebben hun aantijgingen ge klonken. In beginsel zou keizer Wilhelm's heftig optreden dus nog wel te billijken zijn, doch 't is de toon, welke hier niet de muziek maakt. De sociaal democratie (de Duitsche wel te verstaan en te onderscheiden) heeft keizer Wilhelm eenvoudig genoemd een bende personen wier misdrijf hoogverraad is en tegen wie hij eventueel zijn gardes zal aan voeren. Nu is er nog een aanmerkelijk ver schil tusschen de onthouding van deelneming aan een feest als dat van Sedan en hoog verraad, en men zou den iongen vorst wel eens de vraag kunnen stellen hoe hij zich de bevrijding van deze „elementen" door de gardes, eigenlijk voorstelt. De sociaal demo cratie heeft zoo ongeveer 2 millioen kiezers in Duitschland op haar hand en wil de keizer nu, dat deze horden, een vroegere uitlating van heu» getrouw, het stof van hun pantoffels schudden of liever dat zij tot een dergelijke „schudding" gedwongen worden met het zwaard in de vuist De keizer heeft het oogenblik om zijn overkropt gemoed lucht te geven, heel ongelukkig gekozen. Tot zijn verontschuldiging kunnen alleen gelden de heftige uitvallen in de sociaal democratische bladen tegen den Sedandag en in 't bijzonder tegen den persoon des ouden keizers. Hij heeft gesproken onder den indruk daarvan en als zoodanig beschouwd, kan men in het betoog niet zien de eerste aankondiging van een nieuwe socialistenwet. De Duitsche sociaal democraten eerbiedigen zij 't ook in de eerste plaats uit eigen belang de bestaande wetten en geven in elk geval tot een daadwerkelijk optreden der „gardes" geen aanleiding. De tegenwoordige minister van oorlog heeft indertijd in den rijksdag juist met alle beslistheid de moge lijkheid op een bloedige tusschenkomst der troepen weerlegd hij zou 't met de brand spuit heel wat beter en gemakkelijker doen! Mag men de Brusselsche Soir gelooven dan heeft de Belgische regcering thans voor goed afgezien van het plan tot onmiddellijke aanhechting van den Congo Staat. Eene reeks van bijeenkomsten van den ministerraad was laatstelijk aan deze aangelegenheid gewijd. Tot haar besluit van uitstel werd de re geering gebracht door de jongste gebeurtenis sen in den Congo Staat, den opstand in het Aruwimi gebied en dat van Cassai en de overwegingdat onmiddellijk eene nieuwe expeditie noodig zou wezen. In overleg met Z. M. den koning besloot nu de regeering aan de volksvertegenwoor diging bekend te maken denkelijk zal het geschieden zoodra de kamer weer bijeenkomt, dus in November dat de plannen voor- loopig tot 1900 worden uitgesteld, opdat in dien tusschentijd een nauwkeurig onderzoek ka»"* worden ingesteld naar den materieelen moreelen toestand der aangelegenheden aan den Congo. Waartoe de interpellanten in kamer en senaat de regeering laatstelijk te vergeefs wilden doen overgaan, geschiedt thans dus door haar uit eigen beweging. Te Mefasa op het eiland Cuba is door de opstandelingen opnieuw de republiek uitge roepen en tot president benoemd Santa Lucie, terwijl de bevelhebbers zijn aangewezen Maceo, Gomez en Roloft. Van eenige be- teekenis is deze verlooning niet, evenmin als de van de Vereenigde Staten uit gevoede beweging tot aankoop van Cuba van Spanje, voor een som van 200 millioen dollars. Daarbij zou Spanje eigenlijk nog wel 't best varen de Unie zou met het eiland ook de vele opstanden koopen en de Cubaneezen zouden er weinig of niet op vooruitgaan. In lange jaren is het niet voorgekomen dat een Britsch Premier tegenover een groote mogendheid zoo forsch is opgetreden en zoo krasse taal heeft gebezigd, als thans door den markies van Salisbury is gedaan tegenover de Verhevene Porte, ter zake van de veelbe sproken hervormingen in Arraenie. Aan den Turkschen minister van buiten- landschen zaken werd door Rustem Pacha, gezant te Londen, verslag gezonden van zijn jongste onderhoud met den Britschen Premier. In antwoord op zijne mededeeling aan den markies van Salisbury, dat de Ottomanische regeering het volkomen eens was met de mogendheden, die met haar de overeenkomst van Berlijn hebben onderteekend, wat betreft de tenuitvoerlegging van artikel 61 van gezegd verdrag, maar dat zij in het verlangde toe zicht eener internationale commissie niet kon bewilligen in antwoord op deze mede deeling ontving Rustem Pacha van Salisbury tot bescheid, dat, wanneer de Ottomanische regeering in deze hare weigering bleef vol harden, een beroep zou worden gedaan op de mogendheden, om andermaal in Congres bijeen te komen eu alsdan artikel 61 in toepassing te brengen met een internationale commissie. Wanneer gij in uwen tegenstand blijft volhardenc dus luidde het woord waarmede de Britsche Premier de audiëntie sloot „zal dit het sein geven tut de ver brokkeling van het Turksche lijk Blijkbaar heeft deze boodschap den sultan de schrik om het hart doen slaan. Althans een telegram uit Cor.stantinopel meldtdat de sultan in de voorwaarden, door de mo gendheden ter zake van Armenie gesteld dus ook in de internationale commissie van toezicht heelt bewilligd. Aan het schandelijk wanbestuur en de aanhoudende Christen-verdrukking in Klein Azie staat derhalve een eind gemaakt te worden. Het is eenigszins opvallenddat bijna gelijktijdig met Hohenlohe's verblijf te Pe tersburg in de Duitsche pers blijkbaar door het ministerie van buitenlandsche zaken hierin aangemoedigd de reeds vroeger gedane vraag weer wordt opgeworpen of Duitschland geen havenplaats of kolenstation zou behooren te verkrijgen in China, als belooning voor zijn bemiddelende houding bij het sluiten van den vrede tusschen Japan en China te meer daar Engeland den blik geworpen schijnt te hebben op deTsjoesjan- eilauden. Over Petersburg komt hel bericht, dat Frankrijk en Rusland vast besloten zijn, Japan nu te dwingen tot ontruiming van het schier eiland Liautong, ook zonder dat nog de bijkomstige oorlogsschatting van 50 millioen taëls door Japan ontvangen zijn; Duitschland schijnt Japan in dit opzicht niet meer te steunen. Uit Tongkin ontvangen bladen melden dat de colonne die in het bergland van Panhay voortruktde Chineesche roovers aanviel, waarbij de familie Liandet zich in gevangen schap bevindt. Het is aan de colonne, die uit Tongkineesche tirailleurs bestond, niet gelukt, zich vau de goed versterkte positien des vijands meester te maken. Aan de zijde der Franschen telde men 6 dooden en 50 gewonden. De roovers moeten gtoote verliezen geleden hebben. Er worden versterkingen gezonden. Een vereeniging van oud strijders te Toulouse heeft den Russischen gezant te Parijs een telegram gezonden, waarin zij hun dank uitspreken aan den tsaar en aan Rus land, wegens het verbod der officieele viering van het Sedanfeest in Rusland. Een groot diner is op het Fransche ministerie van oorlog gegeven ter eere van generaal Dragomirof, militair gouverneur van Kief, en van de Russische militaire attachés. Aan hel dessert stelde generaal Zurlinden een dronk in op den tsaar, het Russische leger eu de attachés. Generaal Dragomirof beantwoordde den toost door zijn glas te ledigen op de gezondheid van president Faure en op Frankrijk's bloei. De manoeuvres der Fransche legercorp sen in den omtrek van Langres zijn begonnen. Prins Nikolaas van Grickeuland woonde den aanvang der oefeningen bij. Het conflict tusschen de toreadors en den minister van binnenlandsche zaken is nog lang niet uit. Verscheidene steden in het Zuiden organiseeren stierengevechten als protest tegen den bekenden regeerings- maatregel. De gemeenteraad van Nimes heeft wel is waar geweigerd collectief ontslag te nemen, zooals eenige andere gemeenteraden, maar ook hier zal Zondag een protest-corrida gehouden worden, Bonier, prefect van Gard, is opzettelijk naar Parijs gekomen om den minister Leygus te gaan onderhouden over de opgewonden heid die in het Zuiden heerscht wegens het verbieden der stierengevechten. Men zegt dat Leygus nu weer verzoeningsgezind is, en dat het stierengevecht, tegen Zondag te Nimes georganiseerd, zal mogen doorgaan, mits geen toreador cr aan deelneemt. Het verleden Zondag te Aries ten aan- schouwe van tien duizend menschen gehouden stierengevecht is uitermate bloedend en stui tend geweest. Zes stieren werden door on bekwame bevechters doodgemarteld en vier paarden kwamen om. Het publiek huilde en brulde, wierp de toreadors met steenen en ledige flesschen, en honderden jouwden hen bij het station uit toen zij door de gendar merie werden weggebracht. Ter eere van het vrouwelijk publiek zij gezegd, dat daaruit telkens stemmen om „ge nade hoe komt dat verheven woord in die omgeving voor de stieren opgingen, maar de slachtzieke menigte overbrulde haar telkens. Het schijnt noodiger tot beteugeling dezer wilden nu eindelijk eens eene afdoende ex peditie af te zenden, dan naar het onschuldige Madagascar. Een persoon, die Donderdag te half vier het geb >uw der Banque-Rothschild te Parijs was binnengeloopen, legde daar een oncplofbaar voorwerp neer, en trachtte dit aan te steken. Een politieagent wierp zich op den man, die op de vlucht sloeg; op het oogenblik dat hij ingehaald werd, wilde hij den agent met een scheermes te lijf, maar hij werd onschadelijk gemaakt en gearresteerd. Een onderzoek is ingesteld. Op de prefectuur verklaarde de man, dat hij anarchist is uit overtuiging, maar hij wei gerde zijn naam te zeggen. De man lijkt veel op den anarchist Pauwels, den dader van den aanslag in het portaal der Madeleine. Men gelooft, dat hij een broeder van Pauwels is. De bom was met chloorpotas gevuld. Volgens Havas blijtt de dader van den aanslag bij Rothschild weigeren zijn naam te zeggen, maar verklaart dat hij 33 jaar oud is. In den loop van den avond bekende hij dat zijn bom 40 gram »poudre chloratéec bevatte, maar geenerlei projectiel. Hij wilde slechts protesteeren tegen de bankiers. Naar zekere kenteekenen te oordeelenzou hij langen tijd in de wijk van Montmartre gewoond moeten hebben de politie meent dat hij op een der kartons van xLen antropometrischen dienst (stelsel Bertillon) vermeld staat. Op Cuba heeft eene ontmoeting plaats gehad tusschen een colonne van 850Spaansche soldaten en de 3500 man sterke bende van den insurgenten-leider Maceo. Laatstgenoem den werden uit hunne stellingen verdreven, met een verlies van 39 dooden en vele ge kwetsten. De Spanjaarden hadden 12 dooden, onder welke een luitenant, en 47 gekwetsten, onder welke een kolonel" (licht) 4 kapiteins en 4 luitenants. Na in het geheel veertien dagen geduurd te hebben is Maandag de werkstaking in het jute bedrijf te Dundee geheel geëindigd. Men berekent dat de arbeiders minstens 30000 aan loon verspeeld hebben. Het blijkt dat Friedrich Engels, de dezer dagen te Londen overleden socialist, een fortuin nalaat van 25000. De zaak Munier die er in den aanvang ietwat bedenkelijk uitzag is in het zand verloopen nadat gelijk is reeds kortelijks medegedeeld gebleken is dat deze generaal reeds jaren geleden wegens laster gerechtelijk

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1