Italië. Turkije. Rusland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. UITVOERINGEN. tot fr. 1000 boete veroordeeld geworden is. Het Militar Wochenblatt, het orgaan van onzen minister van oorlog constateert heden na mededeeling van bedoelde omstandigheid de zaak van de baan in de volgende bewoor dingen „Hierna geldt Munier voor het Duitsche officierencorps als afgedaan en alle verdere bemoeiingen onwaardig." Der Duitsche en Fransche diplomatie valt hiermede een steen van het hart, want voor beide was de zaak uiterst onaangenaam. Enorme vroolijkheid wekt in de Duitsche pers het jongste dreigement van Munier, dat hij met „geduchte documenten" tot schrik zijner Duitsche vijanden gewapend is. Het nummer van de VorwfirtsJ, waarin van de „Aegir-kirche" en hare ontwijding werd gesproken, is in beslag genomen, om die mededeeling en om een hoofdartikel, dat sprak van het „barbaarsch jubelfeest Sedan und kein Ende," een feest ter viering van „de kunst om menschen te slachten," een feest waarbij „de tongen door den alcohol worden losgemaakt" enz. Behalve dit nummer van de VorwSrts van Zondag, is ook in be slag genomen het nummer van 17 Augustus, dat, naar aanleiding van de eerste-steen- legging voor het nationaal gedenkteeken, zich onbehoorlijk over den „Heldengreis" uitliet, en te kennen gaf dal „hij aan de kringen der burgerij zoo Schnuppe (verre gaand onverschillig is geworden, dat het aandenken aan hem kunstmatig moet worden opgewekt door allerlei politie en reptilién-- kunsten, die slechts onwil of gelach veroor zaken." Om dit artikel wordt tegen den verantwoordelijken redacteur Pfund, die in hechtenis is genomen, een proces begonnen, wegens ophitsing, belastering en majesteits beleediging. Door geen enkel blad wordt dit optreden tegen de Vorwarts afgekeurd. Men verwon derde er zich reeds over, dat de inbeslagne ming en het persproces niet eerder geschiedden; er waren volgens de wet op de pers (ook zonder uitzonderingswet) alleszins termen toe. De gevangen genomen Pfund is een in de politiek onbekend man; de Vorwarts wordt door Liebknecht en anderen geschreven. Te Berlijn hebben een half dozijn kwa jongens tijdens de verlichting op het Sedan feest een vuurtje op eigen hand gestookt: vijftig reclamezuilen werden in brand ge stoken. De politie was niet bij machte, de daders te vatten. Op enkele punten moest de brandweer door de stampvolle straten aanrukken om het gevaar voor erger onheil af te wenden. De te Neurenberg verschijnende Franki sche Tagespost is verbeurdverklaard wegens een artikel, waai in de bekende rede van den keizer tegen de sociaal democratie besproken werd. Aan de beurs verzekert men, dat er in het ministerie van handel beraadslaagd wordt over de mogelijkheid om voortaan mijn ongelukkeu te voorkomen. Men herinnert zich, dat de Vorwarts het beeldhouwwerk der Kaiser-Wilhelm-Ge- dachtenisskirche roemend, de aandacht vestig de op een relief met het volgende opschrift: „Wat een kameelen zijn toch de vaderen onzer grootste stad eenmaal geweest2 V 1895. Geen 300,000 mark. Armzalig!" Jacob en Rebecca ziet men aan de bron, bezig de kameelen te drenken, die rondom in het zand liggen. „Baurath" Sc'nwechten tracht de zaak te doen doorgaan voor een navolging van een op oud Romeinsche en gothische gebouwen bijna overal te vinden architecten - aardigheid. Eenige kardinalen hadden dezer dagen den Paus te kennen gegeven, dat zij zich om gezondheidsredenen uit Rome wenschten te verwijderen. De Paus heeft hun verzocht, tot na den 20 te Rome te blijven. De clericale bladen hebben instructies gekregen, waarbij .zij uitgenoodigd worden, de geloovigen aan te sporen, een waardige en kalme houding aan te nemen en geen deel te uemen aan de volksmanifestaties. Zij moeten het voorbeeld volgen der eerste christenen, die baden, terwijl Petrus in de gevangenis zat. Te Konstantinopel is nu het officieel be richt ontvangen ten aanzien van de jongste botsing tusschen Armeniërs en Turksche troepen b:j Erzingjan. Zeventien vermonde Armeensche roovers vielen onlangs luitenant kolonel Rechid Bey aan bij Kemakh, en na een sergeant en een ander persoon van het escorte gedood te hebben, maakten zij zich inet een waarde van 300 Turksche pon den uit de voeten. Twee detachementen Turksche troepen, 60 man sterk, werden te hunner vervolging uitgezonden. Bij Tsjanli- Vank raakte een der detachementen met de bandieten slaags van deze laatsten werden er toen vier gedood, een gekwetst en drie gevangen genomen. De gevangenen werden ter beschikking van de justitie gesteld. Het gerucht dat de Turksche troepen dorpen en kloosters aanvallen en allerlei gewelddadig heden gepleegd zouden hebben, is geheel ongegrond. Dezer dagen zou de Russische politie een uitgebreid complot ontdekt hebben tegen het leven van Nicolaas II en de keizerlijke familie. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 5983,29; terugbetaald f 3209,93. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het niimmer 2085. WAALWIJK. Zondag 8 September, des avonds ten half acht ure, buitengewone uitvoering te geven door de tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd", in de zaal van den heer Ant Gerris, café, markt. WAAIAUJK, 8 Sept. 1895. Wapenhandel. Jongelieden van 16 tot 20 jaar, die wen- schen in de ge!egenheid te worden gesteld zich kosteloos in den wa >enhandel te oefenen, kunnen zich daartoe Maandag a.s. om half elf aanmelden ten raadhuize alhier. Kermis. In verband met het door den gemeente raad van Waalwijk genomen besluit, opzich- tens de wijziging van het marktreglement deelen wij nog het volgende mede Te Nijmegen schijnt de kermis voor de kermisreizigers veel verdienste op te leveren. Althans bij de openbare verpachting van staanplaatsen werden voor sommige stand plaatsen prijzen van f 200 tot f 1000 besteed, ofschoon de kermis slechts acht dagen duurt. Tot dusverre werd de standplaats per vier kanten meter berekend en werd per M2 slechts enkele stuivers betaald, zoodat de opbrengst voor de standplaatsen alle bijeengenomen toen nog niet zooveel opbracht als nu die eene van f1000. Die jaar werd door het gemeentebestuur met de verpachting eene eerste proef geno men, welke alzoo voor de gemeentekas een groote bate oplevert. Oranje Doelen. Nogmaals en voor het laatst richt de feest commissie tot de deelnemende vereenigingen het verzoek, nog dezen dag ot uiterlijk Zon dagmiddag hunne programma's in te zenden, adres hotel Gerris. De groote programma's zullen Maandag in druk worden gegeven. Wij herinneren er belanghebbenden nog aan dat de loting voor het concours en het testifal Zondag om 12 uur in 't hotel Gerris zal plaats hebben. Schoenmakers. Gisteravond is in het gebouw der Mij. voor den Werkenden Stand te Amsterdam een vergadering gehouden van schoenmakers schoenwinkeliers en lederhandelaars, belegd met het doel om de verhooging van de leder- prijzen te bespreken. De heer A. C. Homeijer, leider der ver gadering, zette den toestand van het schoe nenvak uiteen en noemde het vak evenals den toestand der knechts ellendig. Verschillende sprekers voerden hierna het woord. Er werd geklaagd over gebrek aan organisatie onder de schoenbewerkers, over de noodzakelijkheid van de kleine bazen om elkaar hevige concurrentie aan te doen, den slechten toestand van de werkplaatsen enz. Door enkelen werd als de oorzaak van het kwaad genoemd een Amerikaanschconsortium, dat alle huiden zou opgekocht hebben om de prijzen te doen stijgen. Een wensch werd uitgesproken dat voortaan de prijs van het schoenwerk ook verhoogd zou worden en men b.v. 11,60 voor halve zooien met achterlappen zou kunnen rekenen. Ten slotte werd een motie aangenomen waarin de noodzakelijkheid van de verhooging van den prijs van het schoeisel werd uitge sproken. De vereeniging „Voorwaarts" verklaarde daarop niet verder te willen samenwerken aangezien er niets gedaan was om het lot van de gezellen te verbeteren, waarna de vergadering gesloten werd. Looicrsbcurs. De Maandag te Tilburg gehouden leer- looiersbeurs werd zeer druk bezocht, doch de handelzoowel in huiden als in leder, was niet bijzonder levendig. De huidenmarkt blijft zeer vast gestemd. Er bestaat voor de looiers nog veel behoeftedoch het thans ingetreden warme weder houdt hen terug om huiden in te werkenevenmin als zij thans in staat zijn leder te trekken, waardoor de behoefte steeds grooter wordt. Leder blijft bij weinig aanbod veel gevraagd. Voor Fransche rekening wordt hier te lande veel gekochtvooral te Waalwijk Dongen en Oosterhout. Een agent is o.a. belast met den aankoop van 2000 huiden. De prijzen houden zich ferm op het aller hoogste standpunt. Vaste noteeringen zijn echter niet te maken daar de prijzen zoo uiteenloopend zijn en ook veelal geheim gehouden worden. Voeuitvoer naar Beigie. In Augustus zijn aan het grensstation Ro- zendaal ontsmet427 veewagens, tegen 258 in Augustus 1894. Berekend A 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een groote ren uitvoer naar het buitenland van 1700 stuks, ter waarde van ruim f 2f)0C 00. Arrestatie. Naar het N. v. d. D. mededeelt; is te Amsterdam door de inspecteurs der recherche Kummer en v. d. Puttelaar opgespoord en aangehouden Alfred Bingen, de tweede der wegens bedriegelijke bankbreuk gesignaleerde firmanten van het huis Fratelli Bingen te Genua. Vechtpartijen. Reeds herhaalde malen leidde het samen zijn van het wapen der cavalerie en dat der infanterie in het garnizoen Amersfoort tot kleine botsingen tusschen deze beide, Ook in den laatsten tijd was er weder eenige gisting merkbaar hoewel het nog niet tot daden gekomen was. Zaterdagavond (ver jaardag van H. M. en dientengevolge een Zondag voor de militairen) kwam het echter tot een uitbarsting; eenige klappen en slagen werden uitgedee dmaar daarbij bleef het voorloopig. Zondagavond werd het kloppartijtje even wel, als op een afgesproken teeken, herhaald. Een groote troep cavaleristen dreef de in fanterie op velschillende plaatsen in het nauw, sloeg er op los en verwondde een vijftal manschappen zoodanig met messen, dat hun verbinding in de naastbijzijnde kazernewacht en vervolgens opneming in het militair hos pitaal hoogst noodzakelijk was. Op hun beurt moesten echter ook eenige alleen naar huis gaande manschappen der bereden wapens de wederwraak der infanterie ondervinden, tengevolge waarvan een korpe raai der veld-artillerie, wien een zestal sneden in den rug waren toegebracht, mede in het hospitaal moest worden opgenomen. Op verschillende plaatsen der stad waren oploop jes te aanschouwen. Zelfs het gezag van officieren was niet bij machte de verbolgen militairen uit elkander te doen gaan en zich naar de kazernes te begeven. Donderdag middag werden te Deutichem door agenten uit Nijmegen binnengebracht zekere Hahn, met vrouw en twee dochters, verdacht van diefstal en oplichterij, gepleegd onder de gemeenten Berg en Weel, dezelfde personen wier opsporing verzocht werd. Na met verschillende personen uit die gemeente geconfronteerd te zijn hebben zij reeds be kend en zijn naar Arnhem overgebracht. Verschillende gestolen voorwerpen werden te Nijmegen, van waar zij afkomstig waren, in beslag genomen. Een vreemde historie! Uit Echt (Limburg) wordt van 4 Sept. het volgende gemeld Dinsdag morgen begaven zich de maré- chaussée naar het naburige Echterbosch, waar zij in de nabijheid der woning van zekeren Thop eenigen afstand van de Duitsche grens, in den grond het lijk vonden van een persoon, die in 1888 daar moet begraven zijn. Ruim 7 jaren lang heeft de Duitsche en Nederlandsche politie naar dit lijk gezocht. In 1888 woonde namelijk een zekere K. van Sittard in het Pruisische grensdo-pje Saeffelen en pleegde, naar men zegt, wegens eene liefdes historie, zelfmoord. Het lijk van den zelfmoordenaar werd ge plaatst in het doodenhuisje te Saeftelen, en des anderen daags ontdekte men, dat het verdwenen was. Alle nasporingen leidden tot niets; zelfs de door de Duitsche regeering uitgeloofde premie van 500 mark bleef zonder gevolg. Nu, plotseling, na zeven jaren, vinden de Duitsche en Nederlandsche gendarmen het lijk, dat nagenoeg geheel vergaan is en waar op het moeilijk zal zijn een sectie te houden. Men vraagt zich at, vanwaar de inlichtin gen kwamen, welke de justitie moeten ver strekt zijn, en of die zelfmoord niet een manslag is geweest. Wellicht, dat de justitie, wier ijverige na spoiingen lof verdient, den mantel der ge heimzinnigheid zal weten op te heffen. Over de wijze waarop men den Itali- aanschen bankroetier Alfred Bingen op het spoor is gekomen wordt gemeld Reeds dadelijk vermoedde men dat de broeder en medeplichtige van den hier aan gehouden Gustav Biugen, uit Genua, Alfred, zich eveneens hier te lande ophield, welk vermoeden zekerheid werd toen het bekend was geworden dat hij eenigen tijd te 'sGra- venhage op kamers had gewoond. De inspec teurs der recherche Van den Broek en Caspers werden met een nauwkeurig onderzoek in verschillende plaatsen in den omtrek van Rotterdam en den Haag, belast en toen dat onderzoek niet het gewenschte gevolg had, lag het voor de hand dat een groote stad als Amsterdam de wijkplaats van den gezochte was. De Amsterdamsche politie werd gewaar schuwd en dit had dan ook tot resultaat dat de recherche aldaar spoedig de hand op den gesignaleerde legde. Beide broeders zullen dus eerstdaags aan de Italiaansche regeering worden uitgeleverd. Bij de uitgevers Edauw Johannissen te Gouda, is het eerste nummer verschenen van de „Nederlandsche Betrekkinggids." Uit den inhoud van dit uo. blijkt reeds duidelijk wat de uitgevers bedoelen een opgaaf van de voornaamste vacante betrek kingen in Nederland, zoowel voor vrouwen als mannen. Voor de velen in den lande, dit voortdurend zonder werkkring zijn of van betrekking wenschen te veranderen voorziet deze Gids in eene werkelijke behoefte. Abonnementen (de 15 nummers f 0 50) worden ook aan het bureau dezer courant aangenomen. Branden. Weer heeft een ontzettende brand gewoed en wel te Vollenhoven. „St. Jans Klooster" aldaar zijnde een verzameling van onge veer 18 huizen, allen met rieten dak is in 3 uren tijds in asch gelegd. De openbare school met onderwijzerswoning bleef te mid den der puinhoopen staan. Door het te vroegtijdig en niet droog binnenhalen van den oogst is in eene land- bouwschuur onder Wolfertsdijk al het inge zamelde zoodanig aan het broeien geraakt, dat men, om brandgevaar te voorkomen, alles stil moet laten liggen, uit vrees dat er anders brand zou ontstaan. Alles ligt te rooken en te verkolen, zoodat het geheel hoogstwaar schijnlijk bedorven zal zijn. Twee 6jarige knaapjes, bezig met vuur te spelen op de hofstede van den landbouwer D. de Winter te Nisse (bij Goes,) staken daardoor eene partij tarwe aan, die hierdoor verbrandde. Van Dinsdagsmiddag tot Woens dagmorgen twee uur duurde het blusschings- werk, dat zeer bemoeilijkt werd door gebrek aan water. Ruim 3500 schoven tarwe gingen in de vlammen op. Te Oud-Gastel (Nb.) is het huis van de wed. J. van Nunen totaal afgebrand. Wegens gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken, zoodat ook de belendende schuur een prooi der vlammen is geworden. Alles was verzekerd. Woensdagmorgen ontstond brand in een schuur, toebehoorende aan en gelegen achter de woning van den logementhouder C. T. in de Koningsstraat te Tilburg. Een nabij gelegen timmerwinkel met een aanzienlijken voorraad afgewerkte deuren en ramen werd een prooi der vlammen en drie arbeiders woningen brandden tot den grond toe af. Het verbrande is slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt. Te Dongen zijn Donderdagmiddag om streeks half twee een boerenwoning en naast- staand huis en looierij met bijgelegen schuren en werkplaatsen, gelegen in den Lagen Ham, door brand vernield. De geheele oogst, een groote hoeveelheid schors, leder enz. gingen verloren. Vee en een deel der inboedels werden gered. Een en ander was slechts gedeeltelijk verzekerd. De brand ontstond doordat een hoop stroo, bij de schuur gelegen, ontvlamde. Donderdag omstreeks 7 uur brak er op de Konijnepolle te Heerenveen een hevige brand uit in het met hooi en meststoffen gevulde pakhuis van den heer W. v. Riezen, dat tot den grond toe albrandde. Door de krachtige werking van de gemeentelijke en vrijwillige brandweer gelukte het de aangrenzende wo ningen te behouden. Aan hooi en meststoffen ging voor een belangrijke waarde verloren. Alles was verzekerd. Druiien, 4 Sept. In de op gisteren gehouden openbare raadsvergadering is tot wethouder herbenoemd J. J. van Loon en benoemd A. A. Klijn. Sprang—Vrijhoeven Cappel. Nog enkele da gen en Sprang met Vrijhoeven-Cappel zijn in feestdos gehuld. Op 11 en 12 September a.s. hoopt men den dag te herdenken van het 25-jarig jubilé van onzen algemeen ge- achten burgemeester. Eerebogen zullen in beide gemeenten wor den opgericht, terwijl de raadhuizen luisterrijk zullen worden versierd. Het volledig programma is nog niet défi- nitief vastgesteld, zooveel is echter zeker, dat de te houden optocht wel het schoonste ge deelte zal uitmaken. Vele ingezetenen, zoowel te paard als te voet, hebben zich bereids aangemeld. Ver schillende praalwagens, ook die met allego rische voorstellingenbenevens de muziek der harmonie Euphonia van Kaatsheuvel zullen het geheel opluisteren. Na afloop van den optocht door de beide gemeenten zullen de twee alhier gevestigde zangvereenigingen den jubilaris een serenade brengen, terwijl voorts des namiddags en des avonds respectievelijk te Vrijhoeven-Cappel en Sprang in de daarvoor op te richten muziek- kiosken concerten zullen worden gegeven. Ook de schoolkinderen uit beide gemeenten zullen feestelijk uitgedost, waarschijnlijk den tweeden dag, gezamenlijk den jubilaris een aubade brengen. Meer kan met zekerheid nog niet gemeld worden; dit echter staat vast, dat de gemeen- tenaren zullen toonen feest te kunnen en willen vieren ter eere van hun beminden burgervader. Moge een heerlijke Septemberzon de feest vreugde verhoogeu.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2