Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. Bavo-Jaarmarkt en Botermijn te "Waalwijk, op Donderdag 3 October. te Straatsburg, huwde hij de dochter van den rector der hoogeschool, Laurent, een vrouw evenzeer uitmuntende door verstand als door gevoel. In LS52 schonk zij hem een zoon Jean-Baptiste, die thans secretaris is van het gezantschap te Madrid. Nog vier meisjes werden hem geboren, waarvan er echter slechts één in leven gebleven is: de vrouw van René Vallery-Radot, den bekenden schrijver die ook een biographie van zijn beroemden schoonvader uitgegeven heeft onder den titel van .,1'histoire d'un savant par un ignorant. Pasteur was ook een door en door nauw gezet en eerlijk man. Hoezeer hij ook ge hecht was aan zijn dochter en zijn schoon zoon met hun beide kindereu, toch meende hij, dat de subsidie door den staat en de particulieren verleend voor zijn persoonlijk onderhoud, niet ten goede mochten komen aan anderen hoe na zij hem ook verwant waren. Daarom wilde hij zijn kinderen niet bij zich laten wonen in het „instituut" van de straat Dutot en waren de leden der familie dus slechts in de zomermaanden in het bui tenverblijt te Villeneuve l'Etang vereenigd. Het leven van den grooten geleerde werd verdeeld tusschen Arbois, waar hij tegen het ouderlijk huis een ander had laten bouwen, dat bijna even eenvoudig was en tot labora torium ingericht; Villeneuve l'Etang, dat in uit gebreide stallen herschapen werd, waar sedert de inschrijving van den Figaro honderd paar den Pasteur dagelijks van het noodige serum voorzien voor gansch Frankrijk; eindelijk de straat Dutotwaar de leerlingen van den grooten meester in zijn geest arbeiden. Zijn einde is bijna even kalm geweest als heel zijn leven. Sedert acht dagen was men in zijn omgeving ongerustdaar de verlam mingsverschijnselen aan welke ziekte hij sedert lang leed, zich weer in heviger mate vertoonden. Men had derhalve naar Madrid geseind doch zijn zoon kon eerst twee uur na zijns vaders dood aankomen. Van verschillende zijden heeft mevrouw Pasteur betuigingen van deelneming ontvan gen den president der republiek in de eerste plaatsverder van keizer Wilhelm en van de meeste ministers. De regeering van Frankrijk heeft den mi nister Poincaré naar mevrouw Pasteur afge vaardigd om mededeeling te doen van het besluit, dat Pasteur op staatskosten met de nationale eerbewijzen zal worden begraven en om voor het stoffelijk overschot van haren gemaal een plaats in het Panthéon aan te bieden. Op verzoek van mevrouw Pasteur en de familie zal het lijk evenwel bijgezet worden in het gebouw van het instituut- Pasteur, rue Dutot. Zaterdag zal de plechtige begrafenis ge schieden in de Notre Dame, nadat de kist met het stoffelijk overschot van den grooten zoon van Frankrijk in statie zal hebben ge staan in de bibliotheek van het instituut- Pasteur, welk vertrek als rouwkapel zal worden ingericht. Zaterdag wordt de kist neergelaten in de kelders der Notie Dame, en daar zal, volgens de Figaro, slechts één redevoering worden uitgesproken, en wel door den minister van openbaar onderwijs Poincaré, uit naam der regeering en van geheel Frankrijk. Later zal het stoffelijk overschot definitief worden bijgezet in een mausoleum, dat naar de aanwijzigingen van mevrouw Pasteur in het instituut rue Dutot zal worden gebouwd. Deze overbrenging zal 23 of 25 October geschieden door vertegenwoordigers der vijf academies. Frankrijk mag fier zijn op dezen grooten man, die door de g^nsr.he beschaafde wereld. zeggen Goddank dat ge hier zijt Adolf. Ik was niet in het hotel toen uw bood schap gebracht werd, anders zou ik spoediger hier geweest zijn antwoordde een scherpklinkcnde stem met een ietwat vreemden tongval. Zoodra ik het bericht kreeg, nam ik een rijtuig om mij hier te laten brengen. Hoe is het zoo plotseling gekomen Een beroerte, antwoordde tante Constance. Waar is Valentine?, Zij zit reeds uren lang bij het lijk in de slaapkamer, antwoordde de oude dame schreiend en klagend. Zij heeft den geheelcn dag nog geen kruimel gegeten Adolf Bauerlich, een lang krachtig man van veerlig jaren, met gebruind gelaat, donker haar, donkere oogen en fraaie knevel, luisterde niet verder naar de jammerklachten der tante en antwoordde er ook niet op. Hij klopte aan de deur der kamer, waar Valentine bij het lijk haars vaders zat, opende die zonder eerst haar binnen" af te wachten en zeide bij het binnenkomen Waarom zit ge liier Valentine? Kom mee. Hij trad nader, trok haar zacht maar met on weerstaanbare kraent van haar stoel omhoog, legde haar arm in den zijne en voerde haar naar de woonkamer, waar tante Constance intusschen de lamp had aangestoken en de kolïie en brood gereed gezet had. Zoo is het goed, zei tante goedkeurend. Kom, drink een kop koffie en eet een stukje, Valentine. Geef u toch niet zoo geheel aan uw droefheid over, arm kind. Zij trad cp haar nicht toe en streek haar langs de wangen; toer. viel deze haar beschaamd om den hals, terwijl ze zeide: Vergeef het mij, tante. Bedenk toch, wat de dokter gezegd heelt, zei de goede oude vrouw; maar zelf kon zij hare tranen niet inhouden. Is de dokter dan hier geweest? vroeg Adolf. Natuurlijk, wij hebben hem dadelijk gehaald, antwoordde Constance, terwijl Valentine bleef zwijgen en strak voor zich staarde. En zeide hij, dat het een beroerte is? vroeg Adolf. Ja, en hij noemt het gelukkig dat het zoo gebeurd is; mijn arme broeder had anders nog veel meer moeten lijden. Maar Valentine gelooft... Een blik van haar nicht deed haar zwijgen; als een geniaal, diepzinnig denker en als een weldoener der menschheid geéerd wordt. Op de warmte der geestdrift over het jongste succes op Madagascar wordt eenig koud water geworpen door eene mede ieeling van den Engelschen deskundige kolonel Sher- vington, die verklaard heeft, dat hij geen geloof slaat aau de berichtenvolgens welke de Franschen op Madagascar reeds slaags zijn geweest met het gros van het Howaleger. Vermoedelijk hebben, meende hij, de Fran schen slechts de voorhoede ontmoet, en zullen zij het eigenlijk lege- eerst vinden in den omtrek van de hoofdstad. Shervington zeide ook dat de moeilijkheden van het terrein zeer groot zijn tot nabij Tananariwo, zoodat hij er aan twijfelde of vijtduizend Franschen de hoofstad kunnen vermeesteren, bijaldien de Howa's erstigen tegenstand bieden. De berichtgever van Le Temps bevestigt in zooverre deze mededeeliugen als door hem verklaard wordi, dat de tegenstand, door de Franschen bij het jongste gevecht met de Howa's ontmoet, veel einsiger is geweest dan bij de vorige gelegenheden. Tusschen de Fransche colonne en de hoofdstad liggen nog zestig mijlen onherbergzaam land. Een hevige brand heeft te Boulogne- sur-Mer gewced aan de Westzijde van de haven, waar de werkplaatsen en loodsen en het timmerhout van de wei ven zijn verwoest. De in aanbouw zijnde schepen hebben veel schade gekregen. Drie schepen zijn verbrand. De Madrileensche officieren hebben een hunner aangewezen, om deu betrokken re dacteur van het blad Heraido, waarin een ongunstig ar.ikel stond over 4de Spaansche marine, uk te dagen. MADRID, 1 October. Volgens officicele berichten uit Havana is er bij Potreso in het district Santo Espiritu, gevochten tusschen 200ü opstandelingen en 700 Spanjaarden. De Spanjaarden maakte.zich meester van de stelling der opstandelingen. Deze vluchtten, 40 dooden, onder wie de kapitein Magon, en vele gewondenouder wie de kapiteins Seraphin, Sanchez en Pen, op het slagvel 1 latend. De Spanjaarden hadden 1 doode en 4 gewonden, onder wie de luitenant-kolonel. Te Sagua hebben 13 opstandelingen zich met de wapenen overgegeven. De scheepstimmerlieden aan de Clyde heb ben den scheepsbouwers een maand bedenk tijd gegeven, om over de geéischte loonsver- hooging van 10 pCt. na te denken. Zaterdag is door de liverymen van de stad Londen: d. w. z. door de burgers, welke krachtens de betaling van een zekere som lid zijn van de corporatie (livery) van een der 76 gilden, een voordracht gedaau voor een nieuwen lord mayor voor het bur gerlijk jaar, dat den 9en November begint. Gesteld werden een advocaatsir Waker Wilkin, directeur der gistfabriek Wilkin en Pregh en een der aldermen, die verkiesbaar was, de Israëliet Faudell Phillips; de alder men kozen sir Waker Wilkin, 's Avonds was deze de gast van den attredenden lord-mayor, sir Joseph Renals. Te Antiochie heeft een nieuw en ern stig conflict plaats gehad tusschen Armeniërs en Muzelmannen. Eenige Turksche ambtena ren hadden het gerucht verbreiddat de Armeniërs een algemeenen opstand en een slachting der Mahonudanen beraamden. Er werden huiszoekingen gedaan, doch niets werd gevonden. De Armeniërs kwamen echter door het gebeurde tot verzet, waarbij 1') hunner gedood ot gewond werden. zij begreep dat Valentine niet over mevrouw Rechlings bezoek wilde gesproken hebben. Om haar verlegenheid te verbergen zei zeDe dokier heeft ons dadelijk een bewijs van over lijden gegeven. Adolf bespeurde wel, dat men iets voor hem verbergen wilde, doch hij liet daar niets van merken en zei Zoo, heeft u dat bewijs reeds? Dan is alles in orde, of beter gezegd, dan kan ik alles in orde brengen; u zal mij zeker wel toestaan oin in deze treurige omstandigheden de noodige stappen voor u te doen. Terwijl hij deze laatste woorden op vleienden toon uitsprak, richtte hij zich tot Valentine en liet zijn blikken op haar rusten. Dat ontging haar niet; toorn en schaamte joegen het bloed naar de wangen; zwijgend knikte zij ten dank voor dit voorstel; haar tante wist echter niet genoeg woorden te vinden om haar dank te betuigen. Tegelijkertijd schonk zij koffie en noodigde haar nicht een kopje er van te drinken. Ik moet onmiddellijk naar de stad terug om de noodige maatregelen te nemen. Wees dus zoo goed mij daartoe het bewijs van overlijden te geven. Mijn neef moet immers op het Invaliden- kerkhof begraven worden? vroeg Adolf weer. Dat heeft hij altijd eewenschtdaar rust ook mijn moeder, antwoordde Valentine. Dan zal zijn wensch vervuld worden; ik heb het rijtuig hier laten wachten en ga dus dadelijk weer heen, zei Adolf en stond op. Maar, voegde hij er weifelend aan toe, zou u me niet eerst een kop koffie geven? Neem me niet kwalijk, Adolf 1 ik heb erin het geheel niet aan gedacht; ik zal dadelijk een kopje halen, zei Constance en wilde opspringen. Bauerlich drukte haar neer op haar stoel en zeide met een vriendelijken glimlach: Blijf maar zitten, tante ConstanceIk weet den weg wel in uw keuken en wil zelf een kopje halen. .Mag ik dat niet, dan drink ik ook geen koffie. Zij wilde nog bezwaar maken, doch hij was de deur reeds uit. Er verliepen wel tien minuten eer hij terugkeerde. Ik had niet moeten toegeven, mompelde Constance hij vindt het kopje niet. Zal ik eens gaan kijken vroeg zij haar nicht, die slechts met een schouderophalen antwoordde. Zij stond op en opende de kamerdeur doch daar klonk uit de keukeu reeds te gemoetIk kom Uit Me nul wordt gemeld, dat Russische tolbeambten zich schuldig gemaakt hebben aan het volgendeVier Duitsche visschers uit Szeipen Toms waren aan hun werk, toen plotseling een Russische boot met acht man bezet met gioote snelheid op hen afkwam. Vóór de visschers er aan dachten, waren de Russen bij hen en aan het stille weer slechts is het te danken, dat de visschersboot niet onmiddellijk zonk, want de schok was hevig. De Pruisen moesten zich laten welgevallen, dat op Pruisisch gebied hun boot doorzocht werd. De verontwaardiging is in de omstrekeu van Nimmersatt heel groot. Men hoopt, dat de regeering onderzoek zal doen naar de aanvallers en vergoeding zal eischen voor de aan de boot toegebrachte schade. Over de bekende zaak van het land verraad deelt de Leipziger Gerichtszt nog mede, dat de persoon die den 18en te Keulen is gevangen genomen, vertegenwoordiger te Parijs was van een groote Duitsche nijverheids onderneming. Hijzelf zou Luxemburger zijn. Na hem zijn zooals al bericht werd vier Duitsche ambtenaren gearresteerdte Essen, Maagdenburg en Berlijn. Het gestolene bestond hoofdzakelijk uit teekeningen betref fende geschutsvervaardiging. Te Rome is men niet zeer gesticht over de bezoeken van den koning van Belgie, prins Lobanof, generaal Dragomirof en anderen te Parijs. Bij ons gebeurt zoo iets bijna nooit zoo zegt men. Italië wordt achteraf ge houden, zelfs door zijn bondgenooten. De Corrispondenza verder herinnert aan de woor den, die Cairoli sprak tijdens het congres le Berlijn „Onafhankelijk altijd geïsoleerd nooitMoge het oogenblik ver zijn, waarop wij zeggen moeten Altijd geïsoleerd, nooit onafhankelijk In tegenspraak met de geruststellende berichten van de regeering, worden de tij dingen, door particulieren van Sicilië gebracht, steeds onrustbarender. De mijnen worden de een na de ander gesloten en een enorm geial arbeiders is werkloos. Bij gelegenheid van de feesten op 20 September zijn op het Vaticaan uit alle deele» der wereld zooveel telegrammen en adressen van protest ontvangen, dat er eenvoudig geen beantwoorden aan is. Op den dag alleen zijn 4000 telegrammen ontvangen. Sommigen deden hun adres veigezeld gaan yan een schenking van 10 en 20 duizend francs voor Sint Pieter. De Tsaar heeft nu verlof gegeven dat 125 Chineesche officieren van verschillende takken van dienst gedurende drie jaren in het Rus sische leger zullen mogen dienen. Daaren boven zullen 50 Chineesche cadetten in de Russische militaire scholen hun opleiding ontvangen, met 1 October. NEW-YORK, 1 October. Volgens een te legram uit U-as.uïJi* ltr^h óe Spaansche kruiser reeds, tante Constance, ik kom Het kopje triomfantelijk in de hoogte houdende, trad hij de kamer binnen, zette het gevondene op de tafel en nam weer plaats op zijn stoel. Constance schonk hem koffie in, doch juist toen hij den warmen drank aan de lippen wilde brengen, klonk de deurschel. Voorkomend sprong Bauerlich weer op cm de deur te openen; immers hij wist dat men geen dienstmeisje hield in de werkster was reeds naar huis. Een mannenstem vroeg naar mejuffrouw Va- bntine Zier. Bauerlich liet den man in de woon kamer. Verschrikt sprong Valentine van haar stoel op, toen ze hem zag. Zij had Hendrik, den huisknecht van mevrouw Rechling, herkend. Hendrik 1 gij Lwat wat wilt ge riep lij met doodsbleek gelaat. Ten zeerste verwonderd, keek Hendrik haar lan en vroeg met ietwat bevende stem:VVaar- )m schrikt u zoo van mij, juffrouw U kan toch liet weten Ik weet niets, stamelde Valentine, trachtende haar kalmte terug te «krijgen. Dit gelukte echter slecht, haar tanden klapperden hoorbaar tegen ilkander. Er moet iets gebeurd zijn, anders. Zij kon niet verder spreken. Maar, lieve Valentine, ik herken u bijna niet, kei Constance, zich in het gesprek mengende. Waarom kijkt gij zoo zwart? Nu, het is geen wonder, wendde zij zich tot den verlegen rond dienden huisknecht, mijn broeder is heden middag plotseling overleden. Hij ook riep Hendrik. Wie dan nog meer vroegen Constance en Bauerlich te gelijk. Valentine sprak geen woord. Zij was half opgestaan en in gebogen houding met den mond half open, stond zij den huisknecht aan te zien. Zij had een voorgevoel van wat hij zou zeggen en toch had zij een afschuw om het te vernemen. Mijn meesteres, antwoordde Hendrik, blijk baar verlegen geworden met zijn houding, Ook Bauerlich schonk thans meer zijn aandacht aan Valentines gedrag. Uw meesteres? herhaalde tante Constance handenwringend. Maar hoe is dat mogelijk Zij was nog gezond, toen zij dezen morgen hier was. 1 Maar zij was ziek, toen ze thuis kwam. en (iet duurde geen twee uren, of ze was dood. Men legt men zegt dat ze vergift heeft ingekregen. Cristobal Colon (ongepantserde 3e kl. kruiser van 1130 ton, gebouw.1 in 1886) bij Kaap San Antonio schipbreuk geleden. Men houdt het schip voor vjrloren. De Cristobal Colon is in een storm op het Coloradorif geloopen. De bemanning ver liet toen het schip en is gered. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 3078,72; terugbetaald f 4378,58. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2098. WAALWIJK, 2 Oct. 1895 Aanbesteding. Als een vervolg op den uitslag der aan besteding van de gebouwen voor Van Gend Loos, H. Colignon en Cie, in de Stations straat alhier, kunnen wij mededeelen, dat de uitvoering dier werken is gegund aan H. van den Heuvel, te Volkel, gemeente Uden, en M. van Eijndhoven te Tilburg, zijnde de laagste inschrijvers. Blijkens het bestek moeten de gebouwen einde December dezes jaars onder dak zijn en dakgoten zijn aangebracht; kant en klaar opgeleverd en goedgekeurd de kautoren magazijn, paardenstal en remise met doorrit 15 April 1896, de woonhuizen 15 Juni 1896. Bekroning. De prachtige Bemardiner hond Tell van Waalwijk (uit Tell en Bonnie) eigenaar de heer Ant. Witlox-de Witalhier, is op de hondententoonstelling te Nijmegen bekroond met den tweeden prijs. De Schotschc herders hond van den heer C. Gragtmans haalde in twee klassen een derden prijs. Verboden invoer van Nederl. vee in Beigie. Veel en velerlei is er reeds geschreven en gesproken over het verbod vau invoer van Nederlandsch vee in Belgie. Over't algemeen wordt de tegenwoordige toestand ten zeerste betreurd en door de meerderheid beschouwd als eene ramp voor de veefokkerij in deze streek. Niet allen echter zijn deze meening toegedaan. Zoo verklaarde ons de vorige week een der grootste en meest tot oor- deelen bevoegde veefokkersdat de sluiting der Belgische grenzen niets te beduiden heeft. Onder gewone omstandigheden komen de Belgische handelaars hier het beste vee op- koopen en brengen het aan de markt te Mechelen waar het van hen door Fransche en Spaansche koopers wordt overgenomen. Thans komen die Franschen en Spanjaarden of hunne zaakgelastigden zelf hier aan de markt en besteden daar veel hoogere prijzen, dan de Belgen konden geven, die ook weer verdienen moesten. Een gevolg hiervan is dat verleden week voor beste kalf koeien f 30 ff 35 meer betaald werd, dan voor een of twee weken. Hoofdzaak is maar te zorgen, dat hier steeds ruimschoots vee voorhanden is van de beste qualiteit in alle soorten, en dat de fokkers cA/a.-a.-4-o 'ui - tiYiC v>pZlCnten jjUI'K O.I.nn U-.M-.o stallen houden. Dan deert de sluiting van Van schrik liet de oude dame een kreet hooren; ook Valentine gilde en als van den bliksem ge troffen zonk zij op haor stoel terug en bedekte haar gelaat met beide handen. Maar Bauerlich zei ongeloovig: Och kom, dat is dwaasheid. Voor zoover ik weet, was uw meesteres een rijke gezonde, gelukkige vrouw. Waarom zou zij dan, een eind aan haar leven maken Daar zou zij wel voor opgepast hebben, zij is ongaarne genoeg gestorven. Neen, er wordt beweerd, dat zij vergiftigd is geworden, op haar sterfbed heeft ze zelf die bewering uitgesproken! Door wien? vorschte Buaerlich en keelt beur telings naar dc bevende Valentine en naar den bediende, die blijkbaar naar geschikte woorden zocht om uit te drukken wat hij te zeggen had. Hij trad op Valentine toe en zeide met gedempte stem: Juffrouw, wil u liever even met mij uit de kamer gaan, ik zou het liefst aan u alleen zeggen. j Mét moeite stond Valentine op, maar ze kon niet staan. Krachteloos zeeg zij op haar stoel neer; groote zweetdroppels parelden op haar voorhoofd, haar gelaat was geelachtig wit geworden. Ge zult haar ook nog dooden! kreet Con stance, op haar nicht toesnellende en die omarmen de. Spreek dan tochWij zijn de naaste bloed verwanten en vrienden van Valentine, voor ons behoeft ge dus met uw berichten niet zoo geheim zinnig te wezen. Het zal voor u zoolang niet meer geheim blijven, antwoordde Hendrik en draaide verlegen zijn muts in de handen. Maar ik bid u, spreek er niet van dat ik hier geweest ben en het u reeds verteld heb. Wie moet hier dan komen? vroeg Constance; maar Adolf mengde zich er nu weer in en zei op bevelenden, toon Zeg ons nu eindelijk kort en goed, wat ge te zeggen hebt. Nu dan mevrouw heeft gezegd,dat ze hier van juffrouw Valentine cognac of zoo iets_ te drinken 'gekregen heeft en daar moet het ver gift in geweest zijn. Hij sprak langzaam en liet zijn blik rusten op Valentine, die bij elk woord meer ineen kromp alsof zij een slag met een hamer had gekregen. Och, och, kermde zij handenwringend, ook dat uog. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2