Burgerlijke stand. Handelsberichten Huidenberichten. Zitting kantongerecht Waalwijk. Belgie ons niets, daar de Belgen bij slot van rekening ons vee niet kunnen missen en het moeten komen halen tegen de hoogere prijzen, die anderen besteden. Dat zij het noodig hebben blijkt genoegzaam uit de groote schaal, waarop het vee Belgie binnengesmokkeld wordt. Ook paarden komt men hier tot uit Spanje zoeken. Dr. Schacpmau en «le Kon. Oranje Doelen. In verband met het gouden jubilé van den Kon. Oranje Doelen heeft door bijna de gansche pers in ons land het bericht de tonde gedaan, dat dr. Schaepman bij die gelegen heid als spreker zou optreden. Een paar dagen later werd het tegen gesproken om later weer, in eenigszins anderen vorm, op te duiken. Wij, door de welwillendheid van het be stuur van het feestvierend gezelschap volkomen op de hoogte gehouden hebben er in 't geheel niet over gesproken, omdat wij wisten dat dr. Schaepman aan de tot hem gerichte uitnoodiging in den loop der maand September niet kon voldoen. Thans kunnen wij echter nader mededeelen, dat de gevierde spreker, in een aan den voorzitter van den Oranje Doelen gericht schrijven, waarin hij kennis gaf den 21 Sep tember onmogelijk te kunnen, de verzekering heelt gegeven, gaarne te eeniger tijd te Waal wijk te komen. De werkende en honoraire leden van den Kon. Oranje doelen kunnen zich dus verheugen in 't vooruitzicht, binnen een misschien kort tijdsverloop, Neerland's grootsten redenaar en dichter hier als spreker te zien optreden. Frambozen. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat in den tuin van onzen uilgever de jonge framboozenstammen volop vruchten dragen, zoodat er dagelijks flinke hoeveelheden ge plukt worden. Ze zijn niet zoo geurig als de eerste, maar toch zeer lekker. Socialisten. Verleden Zondag tegen 4 uur namiddags kwam de bekende colporteur van de Volks tribuun, die reeds meermalen de ondervinding heeft opgedaan dat men hier niet van zijne waar gediend wil zijn onze gemeente weer een bezoek brengen. Hij verspreidde daarbij eèn blaadje, bevattende een heele redeneering om den Waalwijkschen werkman de oogeti te openen voor zijn waar belang. Hij had echter ook nu weinig succes, want spoedig zag hij zich door de vijandige houding van een groot aantal personen gedwongen terug te keeren. Hij koos de wijstte partij en verliet de gemeenteuitgeleide gedaan door eene fluitende en schreeuwende menigte. Getrouw aan onze reeds meermalen geuite meeningkeuren wij de houding van een groot deel van het publiek in deze af; de man, die met eene volharding eene betere zaak waardig, in weerwil van de opgedane ervaring tracht zijne waar aan den man te brengen eu de daarin voorgestane beginselen ingang te doen vinden, heeft volkomen het recht te doen wat hij deed, en niemand, is bevoegd hem daarom lastig te vallen. Maar van den anderen kant begrijpen wij toch ook wel, dat de verregaande brutaliteit van dien „burger" en zijne gezellen onze werk'ieden prikkelt tot verzet, al is dit niet gewettigd. Daarbij komt nog dat het oogenblik om hier te gaan rei tellen, hoe ellendig hel bestaan der Waal- wijksche werklieden is, heel slecht gekozen was, zoo pas na een driedaagsche feestelijk heid, waarvan allen zonder onderscheid zoo ruimschoots hebben geprofiteerd. Zeker is 't, dat wij de socialistische geluk- aanbrengers goed kunnen missen. Beschermende rechten. Nu de regeering door een tusschenzin in de troonrede de hoop der voorstanders van beschermende rechten ietwat heeft aangewak kerd, verdient de beschouwing dubbele aan dacht welke de Economist bevat van de hand van mr. C. J. Sickesz over dit onder werp. „Kwade tijden zoo eindigt hij zullen wel altijd de goede komen afwisselen, en in dagen van crisis zal men zich wel altijd moeten gewennen aan mindere winsten, moe ten leeren, de tering te zetten naar de nering. Maar als het waar is, dat dagen van voor spoed ons doen inslapen, laten dan tenminste de magere j&ren dit goede uitwerken, dat zij ons dringen tot grootere krachtsinspanning. Ik zou wenschendat het mogelijk ware met matige graanrechten eens de proef te nemen, op deze voorwaarde dat men, zij het eveneens als proefneming, ook mijn raad eens volgde, om niet pessimistisch te blijven klagen, maar allen regeering vertegenwoordiging landbouwers en grondbezitters, te zamen alle krachten -inspannend eendrachtig samen te werken om den bodem te brengen tot zijne hoogst mogelijke productiviteit, om te zorgen dat ons vee het bij mogelijkheid beste eu onze zuivel steeds van prima qualiteit worde, om er voor te waken, dat door meer eerlijk heid en goede trouw onze producten weer een goeden naam krijgen op de buitenland- sche marktenom eindelijk ónze krachten niet te versnipperen, maar met terzijde zetting van allen naijver, achterdocht en „esprit de clocher"ons nanw aaneen te sluiten tot gezamelijke behartiging onzer maatschappe lijke belangen. Onze geheele natie zou dan na eeuigen tijd kunnen zien, waardoor men beter gehol pen zou zijn, door mijn recept of door ma tige graanrechten." Koloniale werving. Het op de Indische begrooting voor 1895 uitgetrokken contingent suppletietroepen is reeds geheel ter uitzending aangewezen en de minister van oorlog heeft daarin aanleiding gevonden ettelijke verzoeken van vrijwilligers bij het leger hier te lande en van miliciens in werkelijken dienst om te mogen overgaan naar het Indische leger, voor dit jaar af te wijzen. Van sluiting der koloniale werving is geen sprake. Generaal Vetter. Bij aankomst van generaal Vetter en zijne familie per spoor te Marseille werd Z.Exc. ontvangen door den vertegenwoordiger der Rotterdamsche Lloyd aldaar, die met ZExc de bezienswaardigheden van deze prachtige havenstad bezocht. Toen het stoomschip „Soembing^iarriveerde, begaf de generaal zich kort daarop aan boord en wendde zich tot den gezagvoerder met het verzoek hem aan de le klasse passagiers te willen voorstellen. Het duurde niet lang of de kennismaking was met den dapperen generaal aangeknoopt, die daarop de champagne deed aanrukken en werd de reis naar Insulinde met een heil dronk aanvaard. Bij het aan boord komen van den generaal werd hij door de koloniale troepen verwelkomd, die hij daarop inspec teerde. Vee smokkelen. Men schrijft uit de grensgemeente Overslag: Tegenwoordig wordt hier op groote schaal vee naar Belgie binnengesmokkeld. Deze week had een ontmoeting plaats tusschen douanen en smokkelaars. Ruim 30 runderen werden over de grenzen gebracht door 70 man. Onder de gemeente Moerbeke lagen twee ambtenaren van de douane in hinder laag. Zoodra de smokkelaars hen zagen liggen, gingen verschillenden op de vlucht, doch anderen dreven de beesten weer verder. Het gevolg hiervan was, dat de ambtenaren drie stuks vee in handen kregen. De vorige week zijn aan deze grenzen niet minder dan 100 stuks runderen gesmokkeld. Men meldt uit Aalten De drie gebroeders B. uit deze gemeente waren Maandag nacht bezig koeien over de Pruisische grenzen te smokkelen, toen zij in de buurtschap Steenderen onder Bocholt door een Pruisischen kommies werden betrapt Hevig verzet heeft plaats gehad, zoodat de ambtenaar van zijn vuurwapen gebruik ge maakt, en een der gebroeders, iemand van 28 jaar, op de plaats dood geschoten heeft Brand te Boskoop. Men meldt uit Boskoop Dinsdag avond te halfzeven Er woedt midden in het dorp een zware brand. Ook de hervormde kerk ver brandt. De toren staat in lichte laaie. Maandag nacht om half twee ontstond te Leerdam een felle brand in de glasfabriek „Leerdam," voorheen Jeekel, Mijussen en Co. Door het flink optreden der brandweer werd de brand beperkt tot de graveerderij, maga zijnen en kantoren, en tegen half vijf was men hem geheel meester. Alles was verzekerd. Laag water. Dezen winter kon men van het zeldzame feit getuige zijn en het zelf ten uitvoer brengen te voet den Rijn over te steken over het ijs. Nog zeldzamer feit doet zich thans voor: bij de pelroleumloods, een kwartier beneden Arnhem, kan men te voet de overzijde be reiken; zoo laag is thans de waterstand in de rivier. Ook bij Pannerden is de rivier doorwaadbaar. Men schrijft uit Vianen Een zeldzaam gezicht levert thans de Lek op door haar bijzonder lagen waterstand. Ongeveer een derde der gewone zömerbreedte ligt droog, de meeste aanlegplaatsen zijn on bruikbaar. Met roeibootjes worden goederen en reizigers aan en van de stoombooten ge bracht. De schipbrug ligt aan de zijden zoo hoog, dat met wagenvrachten moeilijk op den veerweg te komen is. Een hier liggend stoom- riviervaartuig peilt de diepte op verschillende deelen. In geen 20 jaar moet de waterstand zoo laag zijn geweest als thans. En de scheepvaart Dag en nacht geeft ze aan de schutsluizen handen vol werk, waaruit blijkt, dat de wa terstand hier nog beter moet zijn dan op andere plaatsen. Het vee, dat' alom in de uiterwaarden graast, uitgelokt door 't prachtige weer, ziet men tot midden in de rivier een bad gebruiken, alsot 't in het hartje van den zomer was en de Lek een gewone sloot. Ontploffing. Aan het Belgische grensstation Esschen ontplofte Maandag een vat benzine. De wagen, waarop nog vijf vaten, va'te vuur en is met de lading geheel verbrand. Een wagen turtstrooisel, die in de nabijheid stond, werd ook aangetast en is grootendeels veri.ield. Men schrijft de ontploffing van het vat benzine toe aan het warme weder. Arrestatie. Door de politie te Maastricht zijn als me dedaders van kerkdiefstal, gepleegd in de Belgische gemeente Rosmeer, gearresteerd N. Beckers (Belg) en P. J. Brouwers, geboren en wonende te Maastricht. Beiden hebben hun misdrijf bekend en de plaats aangewezen waar de gestolen voorwerpen verborgen zijn. De hoofddader, zekere Capit, is in Belgie aangehouden. Onder Jagers. Men meldt aan de Pr. Dr. en Ass. Ct. het volgende jachtavontuurtje: Menige jager kan tegenwoordig bij onder vinding er van ineeprate i, dat het heerlijke zomerweder hem wel eens parten speelt. Patrijzen zijn zoo schuw dat men ze maar zelden onder schot kan krijgen en door de warmte en droogte kunnen de honden er bijna geen lucht van krijgen. Daarentegen zitten de hazen zoo vast mogelijk en gebeurt het meer dan eens dat men er als bij toeval boven op loopt: velen loopt men in hunne legers voorbij. Een aardig geval had een Asser jager dezer dagen in het jachtveld bij Schoonerloo. Na een tijd lang gejaagd te hebben zette hij zich neder om een boterham te nuttigen terwijl zijn hond, in zijne nabijheid lag, die ook wat te peuzelen kreeg. Onderwijl komt de landbouwer J. O. bij hem met de onnoozele vraag „waarom hij den haas niet doodschiet, die met den staart van zijn hond speelt." A. M. kijkt op en ziet onmiddellijk achter zijn hond een dikken langoor liggen. Niet noodig te zeggen dat langoor zijn onbezorgd heid dadelijk moest boeten met zijn leven. Werkstakingen. Te Amsterdam loopen 12,000 diamant- wekers rond, die vrijwillig of gedwongen het werk hebben gestaakt. Aan de fabriek van P. Regout Co te Maastricht, hebben de glasblazers het werk gestaakt. Verdronken. In de Zuid-Willemsvaart te Maastricht is Maandag morgen drijvend gevonden het lijk van zekeren J. B. oud 19 jaren, die reeds eenige dagen vermist werd en vermoedelijk door de duisternis misleid te water is ge raakt. Een dorado voor sclirnalbcurzigen moet het eiland Maltha wezenalthans wanneer men de mededeelingen van een Engelsch agentschap omtrent de goedkoopte der levensmiddelen aldaar gelooven mag. Een goede haas kost er 20 cents, een half pond biefstuk 15 cents, zes versche eieren 15 cents, een mooi stukje varkensvleesch 25 cents, een pond beste boter 171/o cents. Zelfs zijn er verscheidene zaken, die niet meer kosten dan een farthing (D/3 cent,) b. v. zes uien, een pond tomaten (zomers], een portie salade, enz. Mej Cornelia van der Bilt. De bruid van den hertog van Marlborough, is 25 jaren oud. Zij brengt den in hare ïa- milie gebruikelijken bruidschat mede een kapitaal van 10 millioen dollars (f25,000.000) Dat geld en de inkomsten worden vastgezet op haar en hare kinderen eu de hertog krijgt een som van 3 millioen dollars. Een kunstminnend boertje Gistermiddag kwam in het „Panopticum" te Amsterdam de 100,000e bezoeker sinds 1 Januari Het was een boertje uit Waspik, zekere Klaas Dekker. Zooals meer en meer gebruikelijk wordt, wilde de directie hem een cadeautje aan bieden. De Waspikker wilde echter „met al die kouwe drokte" niets te maken hebben. „Nee", zei hij, „als jullie nou wat voor me willen doen, dan zal ik 't je netjes zeggen. Ik wou m'n fizelemie wel in was hebben." Die vraag kwam wel een weinig onverwacht. Snel werd er overlegd en het resultaat was, dat het boertje meeging naar het atelier, waar hij poseerde De volgende week krijgt hij zijn wassen beeld te Waspik thuis. (R. N.) CAPELLE. Van 1530 September. GEBORENJohannes zoon van Johannes van Beek en Jenneke de Rooij. OVERLEDEN Cornelis van Carapen *15 jaar Maria Antonia van Tilborgh 9 maanden Adriaan Gerrit Verheijden 5 m. Jacoba Cornelia le Sage 4 maanden Pieter Ver duin 20 dagen Philippus van Tilborgh, 11 maanden. IIUWELIJKS-AANGIFTE Jacobns Rijken 29 j. te Sprang en Catharina Johanna Rijken 24 jaar te Cappelle. ANTWERPEN, 30 September 1895. Gedurende de maand September zijn hier aan gevoerd per verschillende stoom- en zeilschepen 11101 dr. en 56715 gez. huiden. Verkocht 51900. Stoek 169350. De stilstand in de vraag, reeds in Augustus waargenomen heeft de heele maand September door aangehouden; dit moet grootendeels worden toegeschreven aan de tegenwoordige abnormale temperatuur, waardoor vele looierijen zonder voldoend water zitteu. Daar echter onze stock betrekkelijk gering is en de aanvoer matig, houden de prijzen zich goed en slechts bij uitzondering hebben zekere ver- koopers voor flinke partijen cenige reductie toe gestaan op de vroeger betaalde hoogste prijzen. Men begint meer belangstelling te toonen in de mooie partijen zomerhuiden die niet over vloedig zijn. In de Vereenigde Staten blijft de toestand zeer vast; de Araerikaansche *trust* heeft onlangs te Chicago den heelen vooiraid opgekocht, zijnde ongeveer 225000 inlandsche huiden. GORINCHEM, 30 Sept. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,30 a 6,50, roode dito f5,80 a 6,10 witte dito f5,90 A 6.15, inl. rogge f4,60 a 4,75, buitenl. dito f4,10 a 4,20, gerst 1 4,50 a 4,70, haver f3,00 a 3,25, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten fó,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 384 runderen. le qual. Kalfkoeicn f200 it 220 Kalfvaarzen f 150 a 1G0 Melkkoeien 1160, A 170 Hokkeling ossen A l'/ji jarige ossen f100 A 110 Guiste vaarzen f 90 A 100 Pinken f 60 a 70 Graskalveren f 35 a 45 Nuchtere kalv. f 12 a 14 Aangevoerd 9 varkens van 17 a 20 c., per half kilo, 530 biggen van 1 5,a 8.per stuk Eieren f 1.10 a 1.20 per 26 stuks. Boter 70 a 75 ct. per '/a kilo. ROTTERDAM, 1 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 98 paarden, 1 veulens, 0 ezel, 521 vette runderen, 1500 magere dito, 512 vette en graskalveren 66 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren varkens, 378 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 66 act. 2e kw. 60a ct. 3e kw. 56 a ct. Kalverenle kw. 87 ct., 2de kw. 78 a 00 ct.3de kw. '70 A ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Door groetten aanvoer was de handel in ve tte runderen in alle qualiteiten minder; vette stieren door het warme weder slecht verkoopbaar. In kalveren was de handel middelmatig. Kahkoeien met traeen handel; melkkoeien met ruimen aanvoer, handel matig; vaarkoeien min der dan de vorige week; fokvee slecht te ver- koopen. Boter 55 A 60 cent per half kilo. ROTTERDAM, 30 Sept. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 5.50 A f 6.75. Mindere en geringe f4.75 a 6, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f3.75 A 4.60 dito mindere f0,A0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f3,25 a 4.20; mindere f0,a 0,beste Zomei f3,a 3.75 mindere f0,a 0. Haver. De beste f 1.50 A 2.75. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 5.A 5.30. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 8,50 a 9,35 Mindere f 0.A 0. Blauwe erwten. De beste f5.a 7.— Witte boonen. De beste f9.50 A 10.25. Mindere f0.A 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f 5.50 a f 6,75 Zomerzaad f 0,tot f0. Xanariezaad f6.25 tot f8. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 26,00 p. ton. bruinblanke Bergertraan f30, blanke Bergertraan f40, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L Maaslevertraan f26.p. ton Nat. Med. levertr le soort f76.p. ton. tt (stroogeel) 2e h f70.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f88.p. ton. k 2e u f—p. ton. M—PM——j UITSPRAKEN 27 Sept. 1895. J. J. v. K.z. b. w. p., pol. overtr. Waspik, f 1 boete of 1 d. h.; P. A. v. D. te Waspik, zitten hondenkar te Loonopzand, fl boete of 1 d. h.; J. O. te Kaatsheuvel, overtr. wapenwet, l'l boete of 1 d. h.J. v. V. te Kaatsheuvel, alsvoor, f 5 boete of 3 d. h J. D. te Bezooien, pol. overtr., f 5 boete of 1 d. h.; D. v. D. te Waalwijk, alsvoor, fl b. of 1 d. li.; W. II. te Drunen, le voerwezen en 2e opgeven van een valschen naam, fl boete of 1 d. h. voor het eerste feit en, f5 boete of 3 d. h. voor het feit sub. 2; 1 M. B., 2 J. B., 3 W. v d. L. en 4 M. v. d. L. allen te Waspik, pol. overtr., ieder f 0,50 boete of 1 d. h. ieder; P. S. te Was pik, dronkenschap bij herhaling, f 10 boete or 3 a. h.; G. M. te Bezooien, alsvoor, f10 boete of 3 d. h.; J. A. H. W. te Waalwijk, alsvoor f2 boete of 2 d. h.; P. A. v. D te Waspik, zitten honden kar te Waspik, fl,50 boete of 1 d. h.; J. L. te Kaatsheuvel, straatschenderij, vrijgesproken; C. V. te 's Bosch, pol. overtr., f 1 boete of 1 d. h.; P.v. B. te Tilburg, jaclitdelict, vrijgesproken; A. V. te Loonopzand, alsvoor, 2 boeten van f10 of 4d. h. iedere boete; H. v. B. te Kaatsheuvel, overtr. veld politie, fl boete of ld. h W. v. B. te Loonpp- zand, openbare dronkenschap, f2 boete of 2d. h.; A. de R. te Bezooien, overtr. pol. verord. Waal wijk, fl boete of '1 d. h.; F. v. D. te Waalwijk, jachtdelict, 2 boeten van f 10 ol 4 d. h. iedere 'boete; T. V. te Waalwijk, zitten hondenkar te Loonopzand, fl boete of 1 d. h.; M. de M. te Waalwijk, visscherij overtr., 2 boeten van f 3 of 2 d. h. iedere boete; M. P. te Vlijmen, strooperij, f10 boete of 5 d. h.; P. v. d. B. te Waalwijk, alsvoor, fl boete of 1 d. h.; M. v. B., te Haar steeg, overtr. prov. reglement, f3 boete of 1 d. h.; C. v. H. te Vlijmen, overtr. prov. reglement f 1 boete of 1 d. h.; L. K en J. CJ. beiden te Waal wijk, nachtgerucht, ieder f2 boete of 2d. h. ieder; M. T. te Capelle, dronkenschap bij herhaling, 2 weken h. c.e.; P. P. z. b. w. pl., openbare dron kenschap, f2 boete of 2 d. h.; G. A. V. te Sprang, dronkenschap, f2 boete of 2 d. h.; J. S. te Sprang, alsvoor, f2 boete of 2 d. h.; C. P. te Kaatsheuvel, orde verstoring in dronkenschap, f3 boete of 2d. h; W. Z. te Waspik, zitten hondenkar, fl,50 b. of 1 d. h.; A. V. te Waalwijk, overtr. veldpolitie, f0,50 boete of 1 d. h.; C. v. d. V. te Raamsdonk, openbare dronkenschap1 2 boete of 2 d. h.; A. P. te Loonopzand, jachtdelict, 2 boeten van f 15 of 6 dagen h. iedere boete enz. enz.; F. M. te Waalwijk, nachtgerucht, f 5 boete of 3 d. h.; A. D. te Waalwijk, overtr. veldpolitie, f3 boete of 2 d. h.; A. W. te Loonopzand, alsvoor, ter rechts vervolging in deze geschorst; A. v. Z. te Capelle, nachtgerucht en openbare dronkenschap, le ooete van f2 of 2d. h. en 2e 1'3 boete of 2 d. h.; W. B. en P. S. te Loonopzand, overtr. algem. veilig*

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3