Nummer 82. Zondag 13 October 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk. Staatkundig overzicht. UITGEVER- ANTOON TIELEN Waalwijk. BEKENDMAKING. De Mo van het Zuiden, Waalwtiksche en Laiiplraalsciic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Adveiitentièï? '1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertcntiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Met dit nummer ontvangen onze abonné's in WaalwijkBaardwijk en Bezooien eene lijst, bevattende de winterdienstregeling der verschillende middelen van vervoer en van het post- en telegraafkantoor. Aan elders wonende abonné's zenden wij ze op aanvraag gaarne toe. Inhoud van No. 42 van het Geïllustreerd Zondagsblad Ter dood verwezen. Hoe de zoon van het Hemelsche rijk het nuttige met het aan gename verbindt (mei 5 ill.) Grauwtjes refrein. Tantes reis naar Londen, (met ill.) Anecdoten. Drie Jachttafereeltjes, (met 3 illRoetneensche boer, (met ill.) Krachtig goedje. Verificatie, (met 2 illModes (met ill.) Zoo zijn hun manieren. Een schaakpartij op leven en dood. Tamboerde. Zwakke maag, (met iU.) Nieuw prijsraadsel. Verschil van smaak. Sterk, (met ill.) In de papieren eeuw. Prijsraadsel. Schaakrubriek. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat ter secretarie alhier ter inzage is nedergelegd eene circulaire van het comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Fonds, ten behoeve van verschil lende instellingen voor oud militairen en nagelaten betrekkingen van in Indie gesneu velde militairen. Bij genoemde circulaire is gevoegd een plan voor eene groote weldadigheids verloting ten behoeve van genoemde instellingen enz. Waalwijk, 7 October 1895. De Burgemeester voornoemd. Plet plan voor deze weldadigheids-verloting luidt als volgt Met machtiging van H. M. de Koningin - Weduwe Regentes, zal eene Verloting worden oehouden van voorwerpen van Kunst, Smaak en Huishoudelijken aard, waarvan de opbrengst zal strekken tot stijving van de kassen van de navolgende vier Vereenigingen 10. Comité voor het bijeenbrengen van een „Natiouaal Fond," ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van in Indie gesneuvelde militairen enz. 2°. Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" (oud strijders van 1830/32.) 30. Vereeniging van gepensioneerde Onder officieren en minderen van het Nederl. Leger. (Onderstand aan Militairen, ge pensioneerd vóór de wet van 29 Mei 1877, en hunne weduwen 4°. Ondersteuningsfonds van den Neder- landschen Bond van Oud Onderoffi cieren. Daar waar het geheele Nederlandsche Volk overtuigd is van de plichtsbetrachting, de zelfopoffering en liefde voor Koningin en Vaderland, betoond bij het vervullen der vaak zoo moeilijke taak, zoowel in het Moe derland als daarbuiten, zal niemand willen achterblijven, om, elk in zijn kiing en naar zijn vermogen, bij te dragen ter bereiking van het doel, hierboven vermeld. Aangezien nu de baten dezer Verloting aan vele weduwen en weezen van eerlijk gediend hebbende even als aan hulpbe hoevende militairen ten goede zullen komen, en van uwe zijde slechts een klein bewijs van belangstelling wordt verzocht, brengen oudergeteekenden deze circulaire vol ver trouwen onder uwe aandacht, onder mede- deeling dat het aantal loten zal bestaan uit 21.000 stuks a f 5 per lot, terwijl de trekking der 351ste Staatsloterij de nommers en volg orde der prijzen zal aanwijzen. De hoofdprijzen zullen respectievelijk eene waarde vertegen woordigen van ongeveer f 2500 in de le klas, f 3000 in de 2e klas, f 3500 in de 3e klas, f 4000 in de 4e klas, f 10,000, f 5000, f 2500 en f 1000 in de 5e klas en de premien f 1000 en f 100. De overige prijzen zullen eene waarde van ongeveer 20.000 vertegen woordigen, alzoo een totaal bedrag van ruim f 50.000 aan prijzen. (Volgen de onderteekeningen.) OPENBARE VERGADERING op Woensdag, 9 October, n.m. 7 ure. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van de heeren Mombers en Verbunt. Laatst genoemde heeft kennis gegeven verhinderd te zijn. Voorzitter de burgemeester Aug. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter: ingekomen is een schrijven van het bestuur van den Binnenpolder aan gaande het dempen der slootjes en het leggen van buizen aan de Zeine. De polder biedt eene bijdrage van 100 voor dat werk aan beide zijden van den weg. Vroeger heeft de polder geboden de helft van de kosten te dragen voor het dempen en rioleeren alleen aan de Westzijde De heer Baijens „hoe groot zijn de kosten van dat werk De voorzitter: „hiervan is nog geen be-y grooting gemaakt; het werk aan de Westzijde alleen zou 160 gekost hebben." De heer Hoftmans „ik meen dat het veel voordeeliger is het werk alleen aau de West zijde uit te voeren; daarvoor bood de Polder ƒ80.— en voor beide zijden maar f 100.— Door dempen zal men de Oostzijde niet beter maken, daar de afwatering door de buizen licht belemmerd zal worden. Daarbij hebben de lui de sloot liever open dan dicht." De heer Van Tilburg „als de afwatering aan de Oostzijde zou lijden, zou dit ook aan de Westzijde het geval zijn De heer Hoffmans „als de sloot aan de Westzijde even goed kon open gehouden worden als .die aan de Oostzijde, dan zou het volkomen gelijk staan." De heer Quirijr.s„de open sloot levert zeker gevaar op v.oor hen die daar passeeren.i De heer Baijens »ik ben het met den heer Quirijns eens.« De heer Timmermans Wz.„Gevaar bestaat er door die open slooten niet; maar van den anderen kant moet men zich ook geen schrik beeld vormen over de afwatering. Deze zal door het leggen van buizen volstrekt niet worden belemmerd." De heer van Schijndel„'t is aan beide zijden even noodig; ongelukken zijn er nog wel niet gebeurd, maar toch zijn er al wel eens kinderen met een nat pak te huis ge komen." De heer Gragtmans„het groote gevaar ligt in de groote treksloot, niet in de kleine. Ik stel voor het werk alleen aan de Westzijde uit te voeren." De heer Timmermans van Turenhout: „aau- gezien er geen begrooting van de kosten ge maakt is, stel ik voor de beslissing aan te houden, dan kunnen B. en W. voorstellen doen De voorzitter -. „ik kan mij hiermede wel vereenigen, maar meen er op te moeten wijzen dat voor dit werk geen post op de begrooting is uitgetrokken." De heer Timmermans Wz. „de commissie onderzoek kan dan de zaak overwegen van en naar bevinden een post op de begrooting brengen." De heer Van Schijndel„onder voorwaarde dat B en W. dan zorgen voor een bégrooting der kosten en die aan de commissie over leggen. Verder acht ik het hoog noodig dat de architect er op worde gewezen, dat hij heeft te zorgen voor goed degelijk werk; niet, zooals de rioleering in de Nieuwstraat, die geen lor waard is." De heer Hoffmans„die is al geheel verstopt. De heer Mombers heeft ,dit bij den aanleg reeds voorspeld omdat de buizen te diep liggen." De voorzitter: „ik weet dat niet, maar zal den architect er over spreken. Is geen van de heeren tegen het voorstel tot aanhouding onder de gemaakte bepalin gen Dan is hel aangenomen." De voorzitter„namens het dagelijksch be - stuur heb ik de eer aan den raad over te leggen de begrooting voor 1896. Ik verzoek u over te gaan tot benoeming van 3 leden, die de begrooting zullen onderzoeken en aan den raad rapport uitbrengen." Gekozen worden achtereenvolgens de hee- reu Quirijns, Timmermans van Turenhout en Baijens, in wier handen de bégrooting ge steld wordt. De voorzitter „thans is aan de orde de rekening over 1894. Verlangt een van de heeren het woord?* De heer Giagtmans: „namens de commis sie van onderzoek adviseer ik tot goedkeuring. De voorzitter„De heer Gragtmans, lid van de commissie, adviseert tot goedkeuring. Is geen van de heeren daartegen Dan is de rekening over 1891 voorlooping vast gesteld. Verlangt nog een van de heeren 't woord?" De heer Van Tilburg: „vooraan in de Stationsstraat komen herhaaldelijk ongelukken voor, die te wijten zijn aan de bestrating." De voorzitter„mag ik u opmerken dat voor verbetering van die bestrating een post is ui'getrokken op de begrooting." De heer Van Schijndel „in verban 1 met het tot stand komen van die verandering schijnt het mij wel van belang de keien vóór de openbare school door klinkers of andere bestrating te vervangen. Volgens getuigenis van het hoofd der school is het geratel van karren en wagens zeer hinderlijk bij 't geven van onderwijs. Op andere plaatsen heb ik ook wel eens opgemerkt dat vóór de school klinkers liggen." De voorzitter „'t komt mij voor dat de beste weg in deze is die, gevolgd ten opzichte van het schrijven van den Binnenpolder. B. en W. zullen een begrooting van de kosten laten maken en die overleggen aan de be- grootingscommissiedie zich dan ook wel met deze aangelegenheid zal willen bezig houden. De keien kunnen uitstekend elders gebruikt worden." Geen van d; heeren er tegen? Aangenomen." De heer Van Schijndel„ik wensch nog iets te zeggen aangaande de markt. Bij grooten aanvoer van vee is 't onmogelijk voor voetgangers en rijtuigen om in de Sta tionsstraat te passeeren. Als daarin geen verandering gebracht wordt, komen er bepaald ongelukken. De voorzitter „ik beaam dit volkomen maar bij den kolossalen aanvoer van vee op onze markten is 't aan de politie onmogelijk om de orde te handhaven zooals wenschelijk is; met gewone markten gaat dit, met groote niet. Daarbij heb ik altijd beweerd dat de markt te klein is en als de financiën der gemeente het toelieten zou de eenige mogelijke ver betering zijn uitbreiding van het marktterrein." De heer Van Schijndel,men zou het vee verder naar achter kunnen brengen en aan de plaatswaar het staat een helling geven." De voorzitter: „ja maar, ge kunt de lui niet achter krijgen. Ik stel voor deze zaak te stellen in handen van burgemeester en wethouders die ze dan in overweging zullen nemen." Niemand verzette zich hiertegen. De heer Hoffmans „ik wenschte aan de commissie voor de begrooting en tever.s aan alle toekomstige commissien te verzoeken hare rapporten vooruit en dan schriftelijk aan burgemeester en wethouders in te zenden. Dezen kunnen dan vóór de raadsvergadering die stukken inzien, en er over beraadslagen De voorzitter„dit zou zeker uitstekend werken; want, als nu een rapport mondeling staande eene vergadering wordt uitgebracht, kan ik als voorzitter niet namens burgemeester en wethouders antwoorden, want die weten er niets van. De heer Baijens: „ik ben het daar heel wel mede eens, maar meer voor mondelinge behandeling. In alle geval kan het door den heer Hoffmans gezegde alleen een verzoek zijn aan de commissien, geen lastgeving." De heer Hoffmans: alleen wil ik nog opmerken dat vroeger de rapporten steeds schriftelijk werden uitgebracht. Pas sedert eenige jaren is dit in onbruik geraakt." Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. De laatste nota, namens de mogendheden ter kennisneming gezouden aau de Porte, zegt dat de diplomatieke vertegenwoordigers zich, in verband met het voortbestaan, vijf dagen achtereen reeds, van de betreurenswaardige toestanden te Konstantinopel, ernstig ongerust maken over de gevolgen, waarbij zij natuurlijk ook rekening houden met den angst en de opgewondenheden onder de Armeniërs. In de nota worden verschillende leiten gereleveerd, welke getuigen tegen de Turksche autoriteiten en waarbij ook waren betrokken onderdanen van de mogendheden vertegenwoordigd door de gezanten, van wie dit gemeenschappelijk schrijven uitging. In verbind met het een zoowel als met het ander, nader aangeduid en omschreven, drongen de gezanten aan op de mededeeling van de door de Porte genomen maatregelen, in de eerste plaats ter kalmeering der opgewondenheid tusschen de Mahome- daansche en de Armenische bevolking in de tweede plaats ter voorkoming van alle even tualiteiten voor de leden der verschillende ko loniën. Onder toezegging van den te verlangen steun, dringen de gezanten uitdrukkelijk aan op de garantie voor het leven en den eigendom der christenen, in verband waarme e zij tevens als verzachtende omstandigheid of eigenlijk als verguldsel om de bittere pil, een volkomen vertrouwen uitspreken in de Porte Q Heel veel schijnt er door dit schrijven niet te zijn bereikt; wel is er een aanvang gemaakt met de ontruiming der Armenische kerken of eigenlijk met de afsluiting, zóó dat geen levensmiddelen meer kunnen worden aange voerd (dat komt dus vrij wel overeen uit) en wel worden de Armenische gevangenen, wier onschuld blijkt, op vrije voeten gesteld, doch de Engelsche autoriteiten achten toch het oogenblik nog niet gekomen om de vloot het anker te doen lichten, wat de sultan zoo gaarne zou hebben gezien. Toch is de alge- meene toestand iets beter, den leiders der Armenische revolutionaire comité's ten spijt, die de agitatie willen doen voortdureu en met het 003 hierop hun geloofsgenooten dwingen hun winkels gesloten te houden. Terwijl de ministers onder leiding van den grootvizier opnieuw bijeenkwamen waren ook de gezanten van EngelandFrankrijk en Rusland weder verzameld en het resultaat van dit laatste samenzijn was de atzendiog aan de betrokken regeeringen, van gelijklui dende mededeelingen aangaande de hervor- mingsvoorstellen, aan de Porte voorteleggen en door deze goed te keuren, 't Wachten van de heeren is nu op het antwoord van Parijs, Londen en Petersburg uit, in verband waar mede de noodige stappen zullen worden gedaan bij de Porte, terwijl de schepen ,die tot groote ongerustheid van Abdul Hamid blijven waar zij zijn, kracht zullen bijzetten aan het betoog. De Fransche regeering ontving nu van 10 October bericht uit Majungo, dat, na een schitterend gevecht, Tananarivo den 30 Sept. door de Franschen is bezet. Den dag daarop werden vredes-onderhan- delingen aangeknoopt, die reeds des avonds

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1