BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. JBelgie. UITVOERINGEN. tot een goed einde leidden, behoudens rati ficeering door de regeering te Parijs. Generaal Metzinger is tot gouverneur van Antananarivo aangesteld. De regeering zond aan generaal Duchesne en diens troepen een telegram van geluk- wensching Het protectoraat over Madagaskar blijft voortduren, maar het wordt strenger geregeld. De koningin zal gehandhaafd blijven, maar de eerste minister wordt verbannen. Het schijnt zeker te zijn dat het voor de expeditie toegestane crediet van 75 millioen francs niet overschreden zal worden. De Spaansche bladen melden dat er sprake is van de vorming van een transat lantisch leger De regeering zou twee pantser schepen doen verbouwen tot oorlogsbodems. De Imparcial verklaart te gelo )ven dat deze voorbereidselen genomen worden wegens de erkenning van de opstandelingen op Cuba als oorlogvoerende partij door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De minister erkent dat er transatlantische stoomers gewapend worden, maar dat is enkel een voorzorgsmaatregel om ongevallen te voorkomen met de schepen die troepen over brengen naar Cuba. x. Niet de mededeeling, dat de zitting van het ministerie van Staat van Prnisen, waaraan deelnemen alle ministers behalve den minister van oorlog, op voorstel van minister Van Koller besloten is in den Landdag in te dienen een wijziging van de wet op de vereeuiging uaar het voorbeeld der Saksische wetgeving, doch de toevoeging, dat de heeren het er allen over eens waren na ruim vier uur ge discuteerd te hebben, doet twijfel ontstaan aan de welingelichtheid vau de berichtgevers. De beraadslagingen zijn bovendien strikt ge heim geweest. Toch zou een dergelijke ver scherping der bepalingen op 't verenigings leven, een dusdanige uitbreiding van de bevoegdheid der politie, in het huis van afgevaardigden zoowel als in het heerenhuis kunnen rekenen op een gunstig onthaal, de regeering zou de hulp der katholieken er niet voor behoeven, ja zelfs de tormeele tegenwerking van het Centrum, zou men niet behoeven te duchten. De Times correspondent te Rome weet mee te deelen, dat 5000 Abyssiniers onder Ras Mangascia zich terugtrekken voor generaal Baratieri, blijkbaar met het doel om een gevecht uit te stellen tot zij zich zullen hebben vereenigd met de troepen van andere hoofden. Ras Mahonnen heelt 15,000 man met Welterli geweren gewapend, onder zijne bevelen. Als Menelik zieh openlijk vijandig tegen Italië verklaart, wat waarschijnl'jk maar niet zeker wordt geacht, en de Abyssiners tijd hebben zich te concentreeren, zullen er 45,000 man tegenover Baratieri staan. Het officieel onderzoek over het ongeluk bij Ottignies heeft aangetoond, dat de on derstationschef Dewez er geheel onschuldig aan is. De gedoode machinist, die uit Ottig nies met de locomotisf vertrok en niet op de seinen lette, wordt voor de ramp verant woordelijk verklaard. Naar de Fransche bladen mededeelen is de schuld van den wegens spionnage te Bel leville gearresteerden Schwartz bewezen. Hij leefde geheel op kosten der Duitsche regeering en zijn taak was vooral aan haar de namen der geheime Fransche agenten te doen weten, die in Duitschland „werken." Brieven in zijn woning gevonden moeten omtrent zijn schuld geen spoor van twijfel meer overlaten. Schwartz, die te Parijs geboren en te Metz opgevoed is, maakte als soldaat in het Fran sche leger den oorlog van 1870 mee. In 1875 werd hij inspecteur van den buitenland- schen dienst der Fransche politie. In 1883 werd hij spoorwegbeambte, maar stond als zoodanig slecht aangeschreven en werd her- haaldéiijk verplaatst. Eindelijk trad hij ook uit dezen dienst. Hij had een groot talent om het vertrouwen van de menschen te winnen en was lid van eenige vaderlandslievende vereenigingen. In de laatste jaren werkte hij als verkiezingsagent voor wie hem het meeste geld bood. Reeds sedert vele maanden hield de politie hem in 't oog. Zijn vrouw moet medeplichtig zijn. De Temps verneemt uit Laon (dep. Aisne) „Agenten der algemeene veiligheid door kruisen de grensstreken ter opsporing van geheime militaire postduivenstations, ingericht om correspondentie te houden met spionnen in dienst van vreemde mogendheden. Zij hebben een Belg gepakt, die te Laon woont. Er is tot uitzetting besloten wegens overtreding van de wetten en reglementen op het houden van postduiven. Hij is op heeterdaad betrapt op het binnensmokkelen van die dieren, welke de douanebeambten geweigerd hadden te laten doorgaan." Het Britsch parlement heeft zijn Gentleman Usher of the Black Rod, een deftig soort vau deurwaarder, verloren, door den dood van sir J. Drummond, die twaalf jaren lang dat eigenaardig ambt vervulde. Men verwacht, dat er geen nieuwe Black Rod benoemd zal worden; althans vooreerst niet, en in geen geval op het tot dusver genoten traktement 1000 12,000) per jaar. Te Mühlhausen in den Elzas is de eigenaar van eene groote kamgarenspinnerij l 'enri Schwartz, door een vroegeren arbeider der fabriek, Meijer, vermoord. Meijer was na zijn ontslag uit de fabriek elders werkzaam ge weest, was toen buiten werk geraakt en hield zich in den laatsten tijd druk bezig met so cialistische en anarchistische propaganda. Men noemde hem in de wandeling „le phi - losophe". Op een afgelegen weg sprak nu Meijer den fabrikant aan, en kort daarop stak hij hem met een mes in het onderlijf. Er waren nog eenige voorbijgangers in de buuit en deze zetten den moordenaar na. Deze vuurde toen al loopende op zijne ver volgers en trof zich daarbij bij ongeluk zelf in het hoofd, of schoot zich met voordacht door het hoofd. Hij is aan zijne wouden gestorven, gelijk ook de fabrikant. In het Duitsche fabrieksstadje Bocholt, nabij Winterswijk is Woensdagavond een groote fabriek gedeeltelijk ingestort. Uit Wesel zijn 2 extratreinen met 200 mi litairen en alle beschikbare officieren van gezondheid uit die garnizoenstad, te Bocholt aangekomen om de verongelukten onder het puin der ingestor.e fabriek vandaan te halen en de gekwetsten bijstand te verleenen. Tot op Donderdag zijn 18 lijken gevonden Z. H. de Paus heeft nu in. een in het Italiaansch geschreven brief aan kardinaal Rampollagedagteekend 8 October, verzet aangeteekend tegen de feestviering van 20 September en zijne aanspraken op de we reldlijke macht gehandhaafd, Wij hadden gemeend te mogen hopen dus vangt Z. H. aan dat gevoelens van humaniteit, behouden gebleven zelfs in ge moederen door den hartstocht beheer~cht onzen ouderdom een weinig zouden hebben ontzien. Maar op ruwe wijze is men over alle bedenkingen van dien aard heengestapt, en zoo werden wij gedwongen, in onze on middellijke nabijheid, nagenoeg getuige te wezen van de verheerlijking der Italiaansche omwenteling en van de berooving van den Heiligen Stoel. Wat ons daarbij vooral bedroefd heeft aldus vervolgt het Pauselijk schrijven is de gebleken bedoel^g de herinnering aan een conflict te bestendigen (in plaats van te trachten die uit te wisschen), waarvan nie mand de noodlottige gevolgen nog berekenen kan. Men heeft daarbij eene schrede gedaan op een weg die naar een volslagen gods dienstloos doel voert. Want het doel der bezetting van Rome in den geest der sccta- rissen, die er de aanleggers van geweest zijn, was geenszins het voltooien der staatkundige eenheid. Neen door de muren van het wereldlijk gezag omver te halen heeft men willen trachten der Pausen geestelijke macht van meer nabij te bestoken. Het poel was: Rome's bestemming te veranderen en het wederom te maken tot eene heidensche stad. Dat heeft men destijds willen teweegbren gen dus gaat de Paus dan verder voort door de goedkeuring eener nieuwe wet en door luidruchtige vertooningen, uitgelokt door eene God vijandige secte. De natie lijdt er onder, want men is tegenover haar de afge legde belofte niet nagekomen, dat voor haar stoffelijke welvaart zou worden gezorgd en deze zou worden verzekerd. Italië is zedelijk ten prooi aan allerlei partijschappen en die der omwentelidg bedreigt zijne instellingen. Niets dus vervolgt het protest kan aan het Pausdom waarachtige onafhankelijk heid geven zoolang dit de wereldlijke juris dictie mist. Deze voorwaarde, welke men beweert ons te hebben gewaarborgd, is on dergeschikt gemaakt aan de willekeur van anderen en laatstelijk heeft men zelfs de bedreiging laten doorschemeren van intrekking ook dezer laatste zwakke waarborgen. Alsnu treedt Z. H. in eene uiteenzetting der weldaden van het Pauselijk bestuut, de onbevooroordeelden onder de Italianen uit- noodigend eens na te gaan wat met de be stendiging van het bestaande conflict kan worden gewonnen. „Werpen de Italianen" dus besluit alsnu Z. H. „het juk der vrijmetselarij af en leenen zij ons een gewillig oor, dan zouden wij aan de zoetste verwachtingen toegang geven anders voorspellen wij nieuwe gevaren." BAARDWIJK. Aanst. Maandag ten 6 ure, concert door de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst", voor de leden van den doelen „Soranus", bij A. Mulders. WAALWIJK, 12 Oct. 1895 Begrooting. De door burgemeester en wethouders aan den raad ingediende gemeentebegrooting i voor 1896 zullen wij naar gewoonte in haar geheel opnemen, zoodra wij ze in ons bezit hebben. Posten voor buitengewone werken komen er niet op voor als alleen f 500 voor ver nieuwing en verbet :ring van de bestrating bij 't Marktplein. Voor een kiosk is, voor zoover wij hebben kunnen ontdekken, niets uitgetrokken, even min als voor het maken van watergevende pompeu of putten voor de brandweer. Wij bevelen beide aangelegenheden aan de goede zorgen der begrootingscommissic en van al de raadsleden. Verlichting station. Door de kamer van koophandel en fabrie ken alhie, is het volgende adres verzonden: WAALWIJK, 10 October 1895. Aan den heer directeur-Generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht. Bij onzen brief van 17 April 1894 hadden wij de eer uwe maatschappij te verzoeken, de petro leumverlichting aan het station van den staats spoorweg en de perrons te vervangen door ver lichting met gas. Aan dat verzoek is tot dusver niet voldaan, hetgeen om meer dan eene reden zeer te be treuren is. De veelvuldige klachten, die van het reizend publiek voortdurend bij onze kamer inkomen, geven ons aanleiding, op de onderwerpelijke zaak terug te komen, daar het inderdaad voor de al gemeene veiligheid noodzakelijk is, dat de ver lichting boven bedoeld worde verbeterd. Zooals wij u vroeger mededeelden, isdegemeente Waalwijk in het bezit eener gasfabriek, die in den loop van dit jaar eene belangrijke verbetering heeft ondergaan, zoodat aan alle eischen eener goede verlichting kan worden voldaan. Wij zijn overtuigd dat het gemeentebestuur, geroepen als het is om te zorgen voor de bruik baarheid en de veiligheid der openbare wegen en terreinen, bereid zal worden bevonden om tegen een zeer matigen prijs het benoodigde gas voor het station en onderhoorigheden te leveren en waartoe wij gaarne onze medewerking zullen verleeenen. Beleefd nemen wij mitsdien de vrijheid uwe maatschappij te verzoeken, deze zaak in nadere overweging te nemendaar, bij het tot stand komen der verlangde verlichting aan het publiek verkeer een gemak en een veiligheid wordt ge geven waarop aan een stationzooals dat te Waalwijk, alwaar de beweging en het vervoer zoowel van reizigers als van vrachtgoederen zien- derhand toenemen, wel aanspraak mag worden gemaakt. Een gunstige beslissing zien wij hoogst gaarne te gemoet. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Tcckcnschool. De cursus der gemeente teekenschool alhier is geopend met 41 leerlingen. 43 hadden zich aangegeven. Onderwijzers examen. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de beide kweekelingen der rijks-nor maallessen alhierde heeren J. J. Gerris en H. de Noo, met gunstig gevolg te 's Herto genbosch het onderwijzers examen hebben afgelegd. Van de rijks normaalschool te Heusden slaagden de kweekelingen de heeren De Moor cn Nieuwkoop van Drongelen. Dit pleit wederom voor de zooveelste maal voor het uitstekend onderwijs dat aan deze inrichtingen gegeven wordt. Wij wenschen den jongelui hartelijk geluk met hun welverdiend succes. Vcrsche viseh. Donderdag werd door de politie alhier aangehouden en voor den keurmeester ge bracht eene kar met visch welke visch alle kenteekenen van bederf vertoonde. Eene mand met snoek werd atgekeurd en op last van den burgemeester in den grond gestopt. Een mand met baars, die er eveneens zeer verdacht uitzag, werd niettemin goedgekeurd. De eigenaar vond het echter geraden onze gemeente maar te verlaten en te probeeren het zoodje elders aan den man te brengen Smakelijk eten Ontrouw beheer. Donderdag stond voor de arrondisse- ments rechtbank te 's Hertogenbosch terecht de secretaris-penningmeester van eene Waal- wijksche vereeniging, die met de in kas zijnde gelden een pleizierreisje had gemaakt. Ge hoord werden in dit zaakje 8 getuigen a charge en 2 a décharge. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger Mr. A. W. Holleman advocaat procureur, concludeerde tot vrij spraak. Flesschentrekkcrij. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot het onderdrukken van de zooge naamde flesschentrekkerij, met den officieelen titel „Aanvulling van het Wetboek van Koop handel met bepalingen betreffende de firma en het wederrechtelijk gebruik maken van namen, enz." De minister van justitie stelt voorop, dat de grenzen der handelswereld zekere elasti citeit hebben, die in het leven zelf onzeker zijn. De wetgever moet dus zooveel mogelijk de vrijheid huldigen door ieder binnen te laten, die aan de poorten der handelswereld aanklopt om er binnengelaten te worden en een uiterlijk teeken aangeeft, waaraan men ieder, die met den koopman wil gelijkgesteld worden, kan onderscheiden. Op grond van deze dichterlijke handelswe reldbeschouwing wil de minister het stelsel van vrijheid huldigen, met vaststelling van zekere regelen om ordeloosheid en misbruiken te voorkomen. Daarvoor nu zal noodig zijn, dat in het Strafwetboek een sanctie gevonden worde voor de bepalingen der art. 63 en 63 B.W., ruimte latende voor het wettig gebruik eener firma dat de wet als regel ieder vrij late in de keus van naam en firma, bij het uitoefenen van zijn handel, beroep of bedrijf; maar tevens, dat uit een openbaar register blijke, welke namen en voornamen de fir manten hebben volgens de registers van den Burgerlijken Stand. In aansluiting hiermede strekt een tweede ontwerp, tot aanvulling van het art. 435 Wet boek van Strafrecht, met een bepaling tegen het wederrechtelijk gebruik van namen, voor namen of firma's luidende „40. hij die in een geschritt ter zake van zijn handel, beroep of bedrijf wederrechtelijk een naam voert, die niet in overeenstemming is met dien, welke hij krachtens zijn geboor teakte bezit of krachtens inschrijving in het Handelsregister als firma bezigt." Valscli geld. De brigade ccmmandant der maréchaussée te Boxmeer heeft twee personen, man en vrouw, in voorloopige hechtenis gesteld, die beschuldigd worden in de gemeente Oploo valsche een en twee markstukken te hebben in omloop gebracht. Een vrij aanzienlijk aantal dezer stukken is bij hen in beslag genomen. Werkstaking. De werkstaking der sigarenmakers te Am sterdam heeft reeds ten gevolge dat een aantal fabrikanten hun sigaren buiten Amsterdam laten maken, terwijl het, naar wij vernemen, te voorzien is, dat velen hunner, zoo de staking niet spoedig eindigt, hun fabrieken naar elders zullen verplaatsen. (Hbl.) Uit liet berucht sladjc Zondagavond waren ter gelegenheid van de kermis te Osch een aantal personen in het Litsche Veerhuis, waaronder ook drie van Osch. Bij het verlaten van het Veerhuis werd een twist, binnenshuis begonnen buiten voortgezet, met het gevolg dat J. Verhagen uit Alfeu zulke diepe sneden over de boven armen kreeg, dat men in het begin voor zijn leven vreesde. De maréchaussee van Osch stelden onmid dellijk een onderzoek in, met het gevolg dat J. v. G., v. L. en F. v. d. B. Donderdagavond gevangen werden genomen, om Vrijdag met de kettingen aan de armen naar Lith vervoerd om daar geconfronteerd te worden met den gesnedene. Die confrontatie was van dien aard, dat zij des avonds uog naar de gevangenis te 'sBosch werden vervoerd, ter beschikking van den officier van justitie. De gewonde Verhagen is veel beter, doch waarschijnlijk zal hij levenslang ongeschikt zijn om te .verken. Ontvreemd. Gedurende eenige maanden achtereenvol gens zijn ontvreemd van de mailboot Prins Hendrik op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam, ten nadeele van den pachter der buffetten O. H. Reinst 180 groote lepels, 227 dito vorken, 163 dito messen, 71 kleine dessertlepels, 78 dito vor ken, 45 dito messen, 720 theelepeltjes, alle op den steel gemerkt „20" en van vernikkeld wit metaal; 100 bierbakjes, 4 peper en zout- stelletjes, 3 menuhouders, 3 presenteerblaadjes en eenige kurken iret vernikkeld wit metalen knoppen. De commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam verzoekt opsporing, inbeslag neming en bericht. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek onderstaande in uw eerst volgend blad te plaatsen. Naar aanleiding van een ingezonden stuk, voorkomende in uw blad van 3 Oct. 1.1., bericht ik hiermede, dat mij niets bekend is van eene Lijmvleeschbeweging, waarover in' dat artikel gesproken wordt; ook ben ik door niemand aangezocht om publiciteit te geven aan de brieven die mij uit Waalwijk dien aangaande zouden worden gezonden,trouwens, ik moet er hier bijvoegen, dat mij tot heden nog geen enkele brief hierover is geworden en dat ik mij van het publiceeren der te ontvangen bewuste brieven onthoud, tenzij X zich mij bekend maakt. UEd. dankend voor de plaatsruimte, mijn heer de redacteur, C. J. SPRANGERS. Dongen, 11 Oct. 1895. DRUNEN. Over de maand September. GEBOREN Maria d. van Cornelis van Spijk en Petronella Pelders. Hendrik Joseph Marie z. van Josephus llendrikus Adrianus Loeff en Anna Maria Joaephina Henrica van Dijck. Otto z. van Jonas Marinus van Herwijnen en Geertrui Nieukoop. OVERLEDENPieternella Cornelia Maria van den Houdt, weduwe van Johannes de Jongh oud 86 j. Catharina Maria Vermelis, oud 1 maand Martina van Weert, oud 5 m.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2