BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. BINNENLAND. BEKENDMAKING. zes groote mogendheden er nu in geslaagd de Armeniërsdie zich in de Christelijke kerken hadden verschanst, te bewegen huis waarts te gaan. De ontruiming geschiedde volkomen ordelijk. De rust schijnt in de hoofdstad nu voor goed hersteld. Ook te Trebizonde hebben de ongeregeldheden zich niet herhaald. De Britsche gezant sir Philip Currie werd Zaterdag door sultan Abdul Hamid in een bijzonder gehoor ontvangen. Het vermoeden is gewettigddat daar nu wel het laatste woord zal zijn gesproken in zake de invoe ring der Armenische hervormingen. De bestaande geraeeuteiaden zijn ontbon den en de verkiezingen voor de nieuwe be paald op 17 November; terwijl de verkiezingen van de leden gekozen door de patroons en de werklui in groote steden, een week later zullen plaats hebben. De opstandelingen in den Congostaat overvielen het wapenmagazijn te Luluabourg Zestig inlandsche soldaten van de Congore- geering werden gedood, 3000 vuurwapenen gerooid. Kapitein Michaux vervolgt de op standelingen. De werkstaking onder de metaalbewer kers te Gent neemt toe in plaats van af. Alle ijzersmederijen en gieterijen zijn zonder per soneel. De werklui van de kleine fabrieken staken om de patroons te beletten, voor de groote fabrieken, die hun deuren gesloten hebben, te werken. Het is nu al vijf weken geleden dat de werkstaking bij Van den Kerchove begon en nu zijn er 1300 stakers. Zondagochtend hebben deze weer vergaderd. Een van de aanwezigen, een socialist, gaf de werklui van kleine labrieken, die het werk van de grooten weigeren en dus niets misdrijven tegen de werklui, den raad, weer aan 't werk te gaan Tot een besluit kwam men niet, daar de vergadering ontaardde in een kibbelpartij tusschen socialisten eu christelijk-democraten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groote kartonfabriek te Cureghem, in het arrondissement Brusselafgebrand. Er bestond een tijdlang groot gevaar dat de brand zich verder uit zou breiden, want de spuitgasten kwamen wat laat, en er was geen water genoeg, zoodat maar vier slangen kon den werken. Met de grootste moeite werd het vuur tot de fabriek beperkt. Drie menschen hebben gedurende den brand ernstige brandwonden gekregen door het ont ploffen van gas, dat uit een pijp ontsnapte. Een taalonderwijzer moet gevraagd hebben door den rechter van instructie gehoord te worden, betreffende de zaak van Schwartz. Deze moet er vooral werk van gemaakt heb ben: jongelui uit Elzas-Lotharingen, die hun dienstplicht niet vervuld hadden, te photo- grapheeren, zoodat, wanneer zij voor familie omstandigheden in hun land kwamenzij dadelijk gearresteerd werden. Daar hij zeide amateurphotograaf te zijn kon hij gemakkelijk zijn doel bereiken. Zaterdag hebben te Auteuil wedrennen plaats gehad, waarvan de opbrengst naar schatting 80000 francs bedroeg, welke som den soldaten van Madagascar ten goede komt. ZESDE HOOFDSTUK. Valentine's aanhouding was eerst bevolen, nadat de gerechtelijke schouwing van mevrouw Rechlings lijk had uitgemaakt, dat zij aan ver giftiging door atropine was overleden, en zulks op grond van het vermoeden, dat dit vergil haar was toegediend tijdens haar oponthoud in de woning van den heer Zier te Wilmersdorf. De dienstboden verklaarden, dat mevrouw ge zond en wel was uitgegaan en bij haar terug komst ongesteld was. Wilde men aannemen, dat zij bij het ontbijt het vergift had ingekregen, dan werd dat wederlegd door de omstandigheid, dat het vergift niet zoo lang op zijn uitwerking zou hebben laten wachten. Tijdens den rit naar Wilmersdorf en terug kon zij geen atropine in gekregen hebben, of zij moest willens en wetens dit vergift hebben ingenomen; en dit was geheel onaannemelijk. De koetsier, die mevrouw Reehling naar Wil mersdorf had gereden, was spoedig gevonden. Hij verklaarde, dat hij de dame van de Victona- straat naar VVilmersdorf had gereden, daar op haar gewacht had en toen zonder verder opont houd naar de Victoriastraat was teruggekeerd. pTTe beide dienstmeisjes, die, even als de dokter, |de beschuldiging der stervende tegen Valentine hadden gehoord, verzekerden bij hoog en laag, dat juffrouw Zier niet in staat was tot zulk een afgrijselijke misdaad. De keukenmeid zeide, dat Valentine nooit had kunnen zien, dat zij een levenden visch schoon maakte, hoe zou zij dan een mensch het leven benemen Minna zei, dat zij eerder zelf zoo'n misdaad zou begaan dan juffrouw Valentine; dat was een engel van geduld en goedheid. Beiden verklaarden dat mevrouw Reehling stellig ijlde, toen zij die zware beschul diging uitsprak, en in zijn eerste verhoor had de huisknecht hetzelfde verklaard. De dokter daarentegen verklaarde, dat de ster vende volkomen bij haar bewustzijn was geweest; de dienstboden moesten in waarheid ook ver halen welke heftige woordenwisseling tusschen mevrouw en Valentine was voorgevallen, tenge volge waarvan de gezelschapsjuffer op staanden voeji het huis had moeten verlaten; natuurlijk was deze verklaring ook niet geschikt om de beschuldigde te verlichten. Het gevolg was, dat besloten werd juffrouw 'Een onverwacht gevolg van de inne ming van Tananarive is, dat, tot groote ver bazing der ambtenaren van den burgelijken stand, verscheidene huisvaders hun zoontjes den voornaam van Tananarive willen geven. Een hunner wilde zijn dochtertje zelfs „Ma- junga, Andriba, Tananarive" genoemd hebben. Generaal Duchesne zal benoemd worden tot commandant van het 5de legerkorps te Orleans. Deze week nog wordt te Carmaux een derde oven aaugestoken. Er zijn bijna 300 werklieden aan den arbeid. De Times verneemt uit Havana: De op standelingen verklaren order te hebben, niet te vechten maar zich te verspreiden als zij aangevallen worden. Overstroomingen in Vuelta Abajo hebben aan 100 menschen het leven gekost en belangrijke schade aange richt. De regeering van het eiland geeft 50000 tot leniging van den nood. Volgens een telegram uit Havana aan den Impartialmaakten de rebellen zich meester van een koopvaardijschip, door de Spaansche regeering uitgerust en bemand met 12 matrozen en I luitenant. De op standelingen namen een mitrailleuse mede eu verlieten vervolgens het schip. De equipage werd ontwapend en op vrije voeten gesteld. Te Ferrol hebben marine officieren den redacteur van een sociaal democratisch blad mishandeld, wegens een heftige critiek van de administratie der marine. De zoon van een kapitein generaal der marine moet haantje de voorste geweest zijn. Er was bevel ge geven, om den schrijver van het artikel te arresteeren, waarop 400 arbeiders een ma nifestatie hieldenom daartegen te prote- steeren. Nadat bevel gegeven was, op hen met losse patronen te schieten, verstrooiden de arbeiders zich, doch slechts om gewapend terug te keeren. Eindelijk werd bevel ge geven met scherpe patronen over de hoofden van de menigte te schieten. Men vreest ernstige onlusten. De zoon van den kapitein generaal is bij een ander garnizoen ingedeeld. Vrijdagavond is te Belfast het werk door de scheepsbouwers gestaakt. Ook de vormers zullen het werk neerleggen wanneer hun geen loonsverhooging toegestaan wordt. Men vreest, dat de staking zich zal uitbreiden tol Newcastlewaardoor 12u000 man zouden leegloopen. Drie saffieren welke tot de gestolen kostbaarheden van mevr. Langtry behooren heeft men thans te Londen teruggevonden bij een juwelier in Hatton Garden. Die handelaar had de steenen onlangs gekocht van een onbekende en betaald met een chèque opde Union Bank, de bank, waaruit de kostbaarheden door middel van een valsch orderbriefje gestolen werden. Hij heeft nu terstond de directie der bank gewaarschuwd, die chèque niet te betalen. Men hoopt nu, dat de dief zich verraden zal door het presenteeren van die chèque. Als hij maar geen couranten leest Naspel der ramp te Bocliolt. De ontzettende ramp te Bocholt, waar door de instorting der spinnerij van Beckmann 18 werklieden omkwamen, terwijl 17 werklieden Valentine in verhoor te nemen. Zij moest naar het gerechtsgebouw gebracht worden en met deze taak werd een commissaris van politie belast van wien men kon verwachten, dat hij zijn last met beleid en bekwaamheid zou uitvoeren. De rechter, die belast was met het voorloopig onderzoek, ging eveneens met veel beleid te werk. Zoodra Valentine aan het gebouw was gekomen., liet hij haar binnen komen en bood haar een stoel aan. Hij betuigde haar zijn oprecht leedwezen, dat hij haar nog zoo laat en naar hij zoo pas vernomen had op een dag, dat zij zoo een droevig verlies had geleden, moest lastig vallen. Hij hoopte, dat hun gesprek niet te veel tijd in beslag zou nemen. Toen tot het verhoor overgaande, was hij er op bedacht, dit den vorm van een gesprek te geven, zoodat Valentine had kunnen denken, dat ze een gezellig onderhoud had met een beschaafd heer, wanneer ze niet gezien had hoe scherp hij haar gadesloeg, en niet had gehoord hoe de pennen der schrijvers op het papier kresten bij hij neer schrijven van elk woord, dat gewisseld werd. Door eenige inleidende vragen kreeg de rechter Hausler een goed begrip van de omstandigheden waaronder Valentine was opgegroeid en leidde toen verder het gesprek op haar dienstbetrekking bij mevrouw Reehling. Het meisje gaf zonder eenige terughouding op alle vragen antwoord het maakte daarbij een gunstigen indruk op den rechter dat zij op zoo'n zachten, toegevenden toon sprak over de vrouw, die hem reeds zeer ongunstig was afgeschilderd. Dit veranderde echter geheel, toen haar plotseling ontslag en de reden daarvan ter sprake kwam. Zij werd stil en gaf slechts korte antwoorden, zoodat de rechter ten laatste ronduit vroeg of tusschen haar en de jongeheer Reehling een inniger betrekking bestond. Haar bleek gelaat werd donkerrood, zij sloeg de oogen neer doch toen sloeg zij die met een schitterenden blik weer op. Ja, zei ze, wij hadden elkaar trouw beloofd. Buiten weten van uw vader en zijn moeder? Mijn vader leed aan een hartkwaal elke ge moedsaandoening kon hem den dood aandoen en heeft hem ook den dood aangedaan, voegde zij er zacht bij. Voordat wij zeker waren van mevrouw Rekhling's toestemming, durfde ik hem er niets van zeggen. ernstig gewond onder de puinhoopen vandaan werden gehaald, zal waarschijnlijk een ge rechtelijk naspel hebben. Een dag vóór de instorting had men scheuren in de muren der fabriek geconstateerd. De eigenaar der spinnerij Beckmann de aannemer van het werk, Hulskampen een opzichter zijn in hechtenis genomen. De eigenaar van eeu koffiehuis te Berlijn heeft, om bezoekers te trekken, een millioen mark tentoongesteld welke alle in rollen van 250 .vijfmarkstukken, ten getale van 800, in een glazen kast waren nedergelegd. Het koffiehuis wordt buitengewoon druk bezocht. 't Heeft iets van de rename van een con fectiemagazijn te Chicago, waar een vet var ken midden in de uitstalling ligt vastgebonden aan den achterpoot, met de belotte om den hals, dat het aan den 5000sten bezoeker zal worden cadeau gegeven. Een juwelier in dezelfde stad heeft twee diamanten in zijn uitstalkast liggen, volkomen aan elkander gelijk, met op een witte kaart de vraag „welke is valsch Zij zijn beide echt, maar de vraag pijnigt menig voorbij ganger toch zoo, dat hij binnen gaat en iets koopt, om een voorwendsel te hebben naar die diamanten te informeeren. Misschien zal men zich hefSnneren dat tijdens de lentemanoeuvres van 't leger in Galiciê een wachtmeester van de huzaren gehaat om zijn willekeurvermoord is, en dat vijf en twintig man ,van het regiment verdacht werden van medeplichtigheid aan dien moord. De krijgsraad heeft thans uit spraak gedaan en twee huzaren ter dood en acht tot verschillende arreststraffen veroor deeld. De vijftien overigen zijn vrijgesproken. De veiligheid op Sicilië laat nog altijd veel te wenschen over. Een ministerieel gezind afgevaardigde van dat eiland heeft verklaard dat hij opheffing van den staat van beleg zeer bedenkelijk zou achten, omdat dan de brave lieden een prooi der misdadigers zou den worden. Daarentegen verklaren de grond bezitters dat zij zichzelf verdedigen eu meer op hun eigen wapens rekenen dan op de troepen. Outzetteud. Vrijdag 11. is te Catania op Sicilië eene vrouw, Gaetana Stimoli genaamd, gearresteerd onder aanklacht een groot aantal kinderen te hebben vergiftigd. Zij voerde haar slacht offers naar een afgelegen plaats door hun lekkeis en speelgoed te beloven en liet hen dan wijn drinken, waarin zij phosphorus ge mengd had. De ongelukkige kinderen, ten getale van niet minder dan 23, werden door haar op deze wijze vergiftigd en stierven onder hevige smarten. Toen men haar arresteerde, bekende zij haar schuld en ver klaarde uit wraak te hebben gehandeld, daar hare beide kinderen waren gestorven omdat men ze behekst had. Een woedende volksmenigte trachtte haar aan de handen der politie te ontrukken. De Standard verneemt uit Konstantinopel Gesprekken van invloedrijke Turken geven den indruk, dat de regeering niets zal doen nu de orde in de stad hersteld is De Engelsche gezant moet vergeefs eene lange audiëntie bij den sultan gehad hebbeu. Z.M En twijfelde u daaraan Waarom Zij was zeer rijk en ik ben arm, antwoordde Valentine oprecht en zonder bitterheid. Maar mijnheer Reehling is zijn eigen meester, hij was niet afhankelijk van zijn moeder, merkte de rechter op. Hij hield veel van zijn moeder, ondanks haarzij brak af en vervolgde Hij was een goed zoon en zou niet gaarne iets gedaan hebben, waaraan zij haar goedkeuring onthield. Dus was mevrouw Reehling een hinderpaal voor uwe verbintenis, zei de rechter schijnbaar zonder eenige bedoeling. Dat vreesde ik, bekende zij, de uogen neer slaande. Hoe hoopte u dan uit dien inoeielijken toe stand te geraken? Dat weet ik zelf niet, bekende zij. Ik geef gaarne toe, dat het lafhartig van me was. Ik had Koenmijnheer Reehling niet moeten terug houden zijn moeder met onze verloving bekend te maken maar ik vreesde zoo zeer voor den strijd, die onvermijdelijk volgen moest, misschien wachtte ik ook wel op een gunstige wending Een gunstige wending, herhaalde de rechter wat bedoelt u daarmee? Dat kan ik niet zeggen 1 Hoe zou iemand dat kunnen zeggen, die de feiten niet in het aan gezicht durft zien zuchtte zij. De straf liet ook niet lang op zich wachter. I Werd mevrouw Reehling door andere per sonen op uw verhouding tot haar zoon opmerk zaam gemaakt Valentine knikte toestemmend, met moeite on derdrukte zij haar snikken. Alsof elk woord met smart uit haar boezem opsteeg antwoordde zij en toen toen volgde een woordenwisseling oh verschoon mij die te beschrijven genoeg ik verliet het huis. En mijnheer Reehling Nog dienzelfden avond zocht hij mij op in de woning van mijn vader, die gelukkig reeds te bed lag, want die mocht van het gebeurde niets weten. Ik had hem verteld dat ik eenige dagen thuis kwam doorbrengen omdat mevrouw op reis was. Ik verzocht mijnheer Reehling mij niet te komen bezoeken totdat ik mijn vader had voorbereid. Wij spraken af dat wij brieven met elkaar zouden wisselen ik heb slechts éénmaal klaagde veel over het ondragelijke gedrag der Armeniërs, maar beloofde weinig; alleen zou eene commissie van enquête naar de gebeurtenissen te Konstantinopel benoemd worden. Intusschen heeft de Armenische patriarch in een rondschrijven aan de gezanten der groote mogendheden aangedrongen op het onmiddellijk indienen van een hervor mingsplan voor Armenië. De Turksche re geering ontwikkelt groote krijgsbedrijvigheid. In de Zee van Marmora worden vele torpedo's gelegd. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat de be grooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1896, ingevolge art. 203 der Gemeentewet den raad is aan geboden en gedurende 14 dagen ter secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in atschrift ver krijgbaar is, Waalwijk, 10 October 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. WAALWIJK, 16 Oct. 1895 Kamer ?au koopluuide 1. In de laatste vergadering der kamer van koophandel en tabrieken alhier is o.a. besloten het gemeentebesleur van Waalwijk te verzoe ken, den toegangsweg naar het station beter te doen verlichten; dikwijls toch zijn de lan tarens niet ontstoken ondanks donker weder. In ons vorig nummer deelden wij bereids het adres mede, door de kamer aan de ex ploitatie maatschappij gerichtomtrent de verlichting van het station zelf. In den loop der maand November moet eene verkiezing plaats hebben van twee leden der kamer van koophandel ter vervulling van de plaatsen van de heeren Timmermans van Turenhout en P. van Loon Gz. die einde December dezes jaars aftreden. Amstcrdainschc tentoonstelling. De exposanten werden dezer dagen verrast met eene kennisgeving waaraan wij het volgende ontleenen Aan h.k. exposanten en exploitanten wordt in herinnering gebrachtdatingevolge de krachtens het algemeen programma ingestelde bepalingen omtrent de expeditie van goede ren de afvoer der goederen volgenderwijs moet geschieden Met uitsluiting van alle andere zorgt de vereeniging of voor haar het uitvoerend comité, voor het vervoer van de goederen van de gehuurde plaats op het tentoonstellingsterrein naar de poort aan de Hobbemastraat en van daar naar spoorwegstation, boot, ander ver voermiddel ot plaats van bestemming binnen Amsterdam. Het vervoer geschiedt tegen vooruitbetaling van de kosten op dezelfde voorwaarden als waarop de aanvoer heeft plaats gehad, terwijl bovendien daarbij nog kunnen worden gevoegd de nog verschuldigde expeditiekoslen van aanvoer. Een der Waalwijksche exposanten kreeg, enkel voor het vervoer van zijne niet groote en niet zware inzending vanaf den ingang der tentoonstelling lot aan de door hem gehuurde plaats, eene rekening van f 22, Tot dusverre vergat hij echter die te voldoen en wordt nu met gerechtelijke vervolging bedreigd; bovendien heeft hij het prettig voor uitzicht nog eens f 22 te moeten betalen, aan hem geschreven weinige uren voor dat voordat de catastrophe kwam. Zij verstomde; de rechter wachtte eenige oogenblikken voor hij jverder vroeg, want nu kwam hij aan het beslissende punt. Mevrouw Reehling bracht u een bezoek.Wat verlangde zij van u? Valentine zat onbeweeglijk, zij was nu doods bleek, haar boezem zwoegde hoorbaar, de zweet droppels parelden op haar voorhoofd. Ik kan het niet zeggen ik kan niet, bracht zij met moeite uit. Wilde zij haar toestemming geven Valentine schudde het hoofd. Wilde zij u bewegen om weer bij haar uw betrekking van gezelschapjuffer te aanvaarden? Weer schudde zij het hoofd. Mejuffrouw, sprak de rechter op strengeren toon, op haar sterfbed heeft mevrouw Recnling van een paarlen halssnoer gesproken. Nu had bij het meisje plotseling een vreese- lijke verandering plaats, haar zenuwen kwamen in spanning, haar oogen kregen weer glans. De rechter meende in haar een geheel ander persoon te zien en deze scheen hem niet verheven boven de verdenking een mensch door vergift uit den weg te ruimen. Zij heeft dus van het halssnoer gesproken, riep zij uit. Zij heeft die lage beschuldiging her haald, ofschoon zij wist dat het een schandelijke leugen is. O, die vrouw wa3 veel slechter dan ik dacht het was geen kwaad, dat ikDie laatste woorden sprak ze zacht, en voleindigde den zin niet, maar het oor van den rechter had ze toch vernomen. Hij oordeelde het echter niet geraden hierop in te gaan, maar dacht haar verder in de engte te kunnen drijven door de vraag: Beschuldigde mevrouw Reehling u, dat gij dat halssnoer ont vreemd zoudt hebben Hij had het meisje juist beoordeeld. Valentine had van haren vader een fijn eergevoel geërfd, dat door haar opvoeding en door de krenkingen, die dit gevoel in haar afhankelijke betrekking had ondervonden, uitermate prikkelbaar was ge worden. Weer stond haar nu het tooneel van dien morgen met al zijn afschuwelijkheid voor den geest, weer voelde zij den haat in haar gemoed ontvlammen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2